Strana 2 z 2
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 8:57 am
od používateľa filip glasa
Tibor - to asi aj bublina aktuálne je. Ale rast povedzme v horizonte 50 rokov je niečo iné.
proti inflacii hocjaky majetok(nie peniaze) aj akcie.
Pozor - tu sa bavíme skôr o deflácii a negatívnom vplyve na ceny akcií. A či tá deflácia bude trvať desiatky rokov (Tibor myslí že áno). Inflácia je iný problém. V prípade vysokej inflácie naozaj stúpa cena vyjadrané v peniazoch každého majetku (mimo samotných peňazí). Hodnota toho majetku sa samotnou infláciou nezväčšuje, ale jeho cena v peniazoch áno.
To s tou dividendou a pracou som nepochopil. Akcie firiem primárne (v dlhodobom horizonte) rastú z toho dôvodu, prečo boli tieto firmy založené: dosahujú zisk. Ostatné veci sú skôr sekundárne. Ak firmy nebudú ziskové, tak sa môže robiť čo len chce, ale dlhodobo ich cena rásť nemôže.
OT - Čo sa týka samotných dividend, tak nie sa dnes zvyčajne nevyplácajú vo vysokej miere (výplatný pomer je nižší ako v minulosti). Manažment firmy skôr presadzuje spätný odkup akcií + reinvestovanie zisku naspäť do firmy (napr. na akvizície a investičné projekty). V konečnom dôsledku cena akcií môže rásť len vtedy (pri konštatnom množstve peňazí v obehu), keď je zisková a zisk reinvestuje späť do firmy. Ak firma nemá kam rásť a celý zisk vyplatí na dividendách, tak jej cena viac menej nemá kam stúpať, ak sa zároveň nezvyšuje zisk cez iné faktory ako je reinvestícia zisku (napr. dobré makro podmienky, zvyšovanie produktivity a pod.).
V praxi je však len veľmi málo firiem, ktoré vyplácajú 100% zisku v dividende.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 9:11 am
od používateľa Honzajs
Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda. Pokud poroste požadovaný výnos z akcie (dividendový výnos a klesající P/E) může tento fakt přebít i rostoucí zisky akcií. Cena akcie tak nemusí růst.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 9:26 am
od používateľa Tibor
filip glasa napísal:Akcie firiem primárne (v dlhodobom horizonte) rastú z toho dôvodu, prečo boli tieto firmy založené: dosahujú zisk.
Otázka akurát je, či zisk je skutočne zisk.
Pretože štát, ktorý ekonomiku riadi najsilnejšie v doterajšej demokratickej histórii má dosť dôvodov na to, aby firmy vykazovali zisk aj vtedy, keď to tak celkom zisk nie je
http://www.iness.sk/modules.php?name=Ne ... e&sid=3462
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 11:56 am
od používateľa Rado
Tibor napísal:Otázka akurát je, či zisk je skutočne zisk.
Pretože štát, ktorý ekonomiku riadi najsilnejšie v doterajšej demokratickej histórii má dosť dôvodov na to, aby firmy vykazovali zisk aj vtedy, keď to tak celkom zisk nie je
http://www.iness.sk/modules.php?name=Ne ... e&sid=3462
Zisk u firiem to je určite. Inflácia vplýva tak na vstupy ako aj na výstupy. Rozdiel medzi nimi je zisk. Pri kapitálových ziskoch je ten vzhľadom na časový posun medzi nákladom a výnosom otázny. To je fakt.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 7:17 pm
od používateľa filip glasa
Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda.
To je jasné že to neplatí na 100%, ale zjednodušene sa dá uvažovať tak, že pri inflácii rastie cena všetkého, s výnimkou peňazí. Alepri drobnohľade sa tam nájdu rôzne nuansy.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ut 19 10, 2010 10:24 pm
od používateľa Honzajs
S inflací roste i požadovaný výnos a v tom je zakopaný pes.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Št 28 10, 2010 8:44 am
od používateľa Tibor
http://www.jetotak.sk/ekonomika/uzavriet-stavky-prosim
Nie, priatelia, ešte som pri zmysloch. Uvedomujem si, z akého média linkujem článok.
A dal som ho sem len pre zaujímavosť, ja ho určite obhajovať nebudem, aj keby som s nejakými časťami súhlasil.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Št 28 10, 2010 10:34 am
od používateľa seven
Honzajs napísal:Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda. Pokud poroste požadovaný výnos z akcie (dividendový výnos a klesající P/E) může tento fakt přebít i rostoucí zisky akcií. Cena akcie tak nemusí růst.
staci si pozriet roky 1970-1980. Vysoka inflacia - napriek tomu ziadny rast indexu, ale vysoka volatilita
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Št 28 10, 2010 9:06 pm
od používateľa filip glasa
trošku na podporu tých deflačných argumentov:
Firmy nesmerujú voľné finančné prostriedky do investícií, ale skôr do odkupovanie vlastných akcií, zvyšovania dividend, znižovania dlhovej záťaže a akvizičných aktivít.
http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny ... rdach.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Št 04 11, 2010 7:54 am
od používateľa filip glasa
rozsiahlejší článok o EQ2:
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2 ... ovost.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Budú akcie rásť?
Napísané: Ne 30 01, 2011 12:32 pm
od používateľa filip glasa
v téme k Tiborovmu novému blogu pokračujeme tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=2975" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: St 16 02, 2011 5:11 pm
od používateľa Tibor
Rosenberg: Nenechte se mýlit, je to stále jen rally na medvědím trhu živená dluhem
http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1773 ... luhem.html
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: St 16 02, 2011 5:30 pm
od používateľa filip glasa
to môže byť pravda, ale je celá kopa pesimistov, ktorí si tú rally nechali ujsť. A celý čas od roku 2009 tvrdili, že bude zle jak ešte nebolo. A nejak prepásli 2 ročnú rally.
Chytrý bol ten, čo v 2007-2008 špekuloval na pokles a v roku 2009 otočil na long. Aj takí boli. A písali o tom verejne.
Veční pesimisti ani veční optimisti väčšinou nič nezarobia.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: St 16 02, 2011 7:38 pm
od používateľa Tibor
filip glasa napísal:to môže byť pravda, ale je celá kopa pesimistov, ktorí si tú rally nechali ujsť.
Tak je len dúfam, že si nereagoval na článok, ktorým som linkoval
Pretože ja som si v ňom prečítal niečo úplne iné.
Mňa zaujalo to porovnanie dôvodov pre rast akcií v staších obdobiach, keď to bolo (podľa autora) kvôli skutočnému hospodárskemu rastu, rozvoju spoločnosti atď.
V kontraste s rastom "Namísto toho stojí vše na monetární a fiskální stimulaci. Legitimní otázkou je, jak vláda a Fed v budoucnu vrátí své rozvahy do původního stavu bez toho, aby došlo k ekonomickému šoku."
Ja som to vôbec nečítal tak, že by teraz mali akcie klesať. Ja som si to prečítal tak, že dôvody na skutočný rast už proste nie sú, a preto treba robiť presne to, čo si napísal: snažiť sa špekulovať raz na pokles, inokedy na rast. Len nie veriť dlhodobému rastu v budúcnosti.
Re: Budú akcie rásť?
Napísané: St 16 02, 2011 8:53 pm
od používateľa mircof
Tibor napísal:
... a preto treba robiť presne to, čo si napísal: snažiť sa špekulovať raz na pokles, inokedy na rast. ...
...no a vovovo tom to je

Re: Budú akcie rásť?
Napísané: St 16 02, 2011 9:02 pm
od používateľa marval
mircof napísal:
...no a vovovo tom to je

No, tak na to by som nikdy nedosiel...
