Re: 0% dane z ETF jasne, ale co akcie a ETC?
Napísané: Ne 01 06, 2025 6:19 pm
Len US ETF funguju podla zakona o Regulovaných investičných spoločnostiach pod tento zákon spadajú aj REITs akcie a BDC akcie. otazka Realty Income je čo potom tiež ETF ? Tiež zo zákona musia vyplatiť 80%-90% zisku inak podliehajú firemnej dani.JUGGLER napísal: ↑Ne 06 04, 2025 1:19 am Nie je to náhodou tak, že ked mi americká FIRMA vyplati dividendu, tak to je klasická dividenda (taká istá ako u nás z eseročky, akciovky ), len je zrážkovo zdanená sadzbou 15% v USA (lebo výnos, ktorá sa vypláca bol vytvorený americkým subjektom ).
Americká firma = americká korporácia, ktorej akcie vlastním.
Ale ked mám ETF, to je už fond, nie firma, takže darmo, že fondu vyplatili jednotlivé firmy dividendy, ja dostávam dividendu nie od firmy, ale od fondu. A vtedy je už zrejme jedno, či je to ETF, alebo podielový fond...podľa našej legislatívy je fond subjekt kolektívneho investovania a v prípade podielových fondov sa jasne definuje, že to nie je právnická osoba..
Takže taký príjem už nie je klasická dividenda ( podiel na zisku ) ale kapitálový príjem.
Prepáčte mi ked sa v niečom mýlim, ale Andre to raz vysvetlil, len neviem kde, ale zapametal som si:
1. vyhýbaj sa distribučným ETFkám, lebo sú to fondy, nie firmy.
2. ak americká firma vyplatí dividendu, tú už netreba zdaňovať, lebo u nás je sadzba 10% (7%)...ale niekedy treba nahlásiť ak človek podáva daňové