TomTom - paper trading (2014)

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7761
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Tomu nerozumiem. Hedžoval si sa voči strate a dostal si sa do straty?
Uspory mam rozdelene na EUR a USD. Ak Euro rastlo, bol som na EURUSD long, aby som pokryval straty na dolarovej casti uspor. Ak Euro padalo, bol som EURUSD short, aby som pokryval straty, ktore vznikali na Eurovej casti uspor(vzhladom k dolaru pripadne komoditam-proste poistka voci pripadnej dalsej krize eurozony)
Zial, par EURUSD sa posledny rok len "pisisvori" a nerobi ziadne vyraznejsie trendy, ktore moj system potreboval a tak mi len vymetal SL az mi vznikol novy max. drawdown na systeme, ktorym som ho hedgeoval.
Inac mal som ho zbacktestovany od roku 2000...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5215
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Inac mal som ho zbacktestovany od roku 2000...
Tak prečo si to prestal obchodovať??? Veď to bude predsa fungovať znova nie? To len utvrdzuje môj postoj k backtestom. Otestuješ, že to fungovalo v minulosti, ale nič viac. Obchodníka potom otestuje prvý väčší problém.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7761
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:To len utvrdzuje môj postoj k backtestom. Otestuješ, že to fungovalo v minulosti, ale nič viac.
Tiez to vidim podobne...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20589
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 2863 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kurz sa temer vôbec nezmenil za 5 rokov ( aj za 10r )...s tým sa vôbec neoplatí špekulovať.
Ked sme mali korunu, nikoho kurzové straty nezaujímali ( a boli strašné ) a teraz ked máme jednu z najsilnejších mien, každý si robí starosti... :roll: ...stále sa ma na to ľudia pýtajú.
Prílohy
Eurodolar 5 rokov.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7761
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa jogo »

Hedgeoval som aj dolarovu cast uspor. Polovicu uspor som zamenil za dolare niekedy koncom roka 2010 na kurze zhruba
EURUSD =1.3, co je udajne spravny kurz podla parity kupnej sily.
Potom dolar oslabil az na 1,49 a zazil som priebeznu kurzovu stratu okolo 1.3/1.49/2 = 6.5% uspor ratane v eurach, tak som vymyslel system, ktory by sice malo zarabal, ale vyrovnaval by tieto straty hedgeovanim na minimum. Zial, vyrobil novy maximalny drawdown, tak som ho vyradil.
A dobre som urobil, lebo drawdown dalej rastie...
Minimalny kurz EURUSD bol roku 1999 na urovni 0.83 a maximalny v roku 2008 1.60, co nie je zanedbatelny pohyb kurzu(rast skoro 100%), neviem sa vsak proti tomu branit. Teraz sa na to pozeram tak, ze ak budem mat nakupene indexove ETF-ka na USA-akcie, tak je mi jedno, kde pojde kurz USD, lebo ak dolar oslabi, akcie posilnia podobne ako sa to deje v Japonsku s jenom a Nikkei-om.
A takyto "hedge" mi staci...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

JUGGLER napísal:Máš pravdu. Vykoplo ho. Len to neupdatoval. Dúfam, že ho to neprestalo baviť...
Ahojte prepac Juggy nieze by mato nebavilo ale neni cas, rozbieham podnikanie a bere mi to hodne casu, a dokonca robime od 14:00 do 02:00 takze US trhy vobec nestiham...ale slubujem ze zas zacnem to sledovat, trosku som cital tak uvidime, musim zacat odznova s neakymi pravidlami :)
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

XLE aj C vyhodene na SL

Strata spolu cca $22
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: AMZN
Transaction: Long
Date: 29.01.2014 , 22 : 00
Shares: 6
Cost: 384,21
TP: 405,00 SL: 370,00


Zajtra vyhlasuju vysledky tak ako som cital dufam ze dopadnu nad ocakavania a akcie porastu :) ale to je len zbozne prianie vsak :D Dakujem
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: AMZN
Vyhodené na TP :D

zisk: 2,5 % učtu

keby som nastavil TP na 410 teraz by som bol v strate a vybilo by mi SL takze to bolo len tak tak nastaveny TP :D
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: DIS
Transaction: Long
Date: 3.02.2014 , 20 : 10
Shares: 15
Cost: 70,90
TP: 75 SL: 67

Preco som sa tak rozhodol? Koli tomuto :

http://seekingalpha.com/article/1988911 ... urce=yahoo" onclick="window.open(this.href);return false;
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: DIS
Ukončne nad TP (otvaracia cena nad TP)
Cena: 75,61
Zisk: 1,4 % celeho uctu (7% z preinvestovanej sumy)

Chcem sa spytat ten zisk co vy uvadzate je zisk vypocitany z preinvestovanej ciastky alebo z celkoveho uctu? Pretoze napr aj v tomto pripade hej, zisk na cely ucet je 1,4 percent ale v ramci zisku z preinvestovanych penazi je to 7% a to je krajšie čislo :D Tak prosim ktory z tychto ziskov uvadzat??

Ďakujem za odpoveď
TomTom - vaša navigácia :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20589
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 2863 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tomtom napísal:Zisk: 1,4 % celeho uctu (7% z preinvestovanej sumy)

Chcem sa spytat ten zisk co vy uvadzate je zisk vypocitany z preinvestovanej ciastky alebo z celkoveho uctu? Pretoze napr aj v tomto pripade hej, zisk na cely ucet je 1,4 percent ale v ramci zisku z preinvestovanych penazi je to 7% a to je krajšie čislo :D Tak prosim ktory z tychto ziskov uvadzat??

Ďakujem za odpoveď
Uvádzame zisk/stratu na daný obchod.

Money manažment je individuálny. Niekto obchoduje 20% na jeden obchod, iný 10%.. dá sa obchodovať aj 100% z účtu s dobrým riadením rizika...

Ty, ked si sa prišiel verejne testovať, tak vyhodnocuj každý obchod zvlášť a potom raz za čas aj % výkonnosť za určité obdobie ( mesiac, kvartál, alebo rok ). Najdôležitejším meradlom pre mňa je súhrnná výkonnosť celého účtu za 1 rok ( per annum, p.a. ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: MET
Transaction: Long
Date: 11.02.2014 , 14 : 30 (zadavam prikaz po otvoreni burzy nakupit)
Shares: 40
Cost: 48,60
TP: 51 SL: 47
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: MET
posuvam SL a TP
TP: 52 SL: 48,70
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: MET
posuvam SL a TP
SL: 50 TP : 53
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: VIV
Transaction: Long
Date: 24.02.2014 , 21 : 00
Shares: 80
Cost: 18,30
TP: 20,00 SL: 17,50
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: VIV
uzavrem to na 18,50 takze ziadny zisk, skoda no akcie boli na 19,30 co by bol zisk cca 5 percent ale nebol cas to sledovat tak som ani SL neposuval nic, tak som mohol mat zisk tak nemam nic, aspon to neni strata vsak :D ale co snad bude viac casu na to :)
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: Met
uzavrene na SL, zisk 2,5 % , neni to vela ale aj drobne zisky su dobre si myslim...
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: CBEY
Transaction: Short
Date: 22.04.2014 , 14 : 30
Shares: 100
Cost: 9,81
TP: 9,40 SL: 10,10
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: OPK
Transaction: Long
Date: 22.04.2014 , 14 : 30
Shares: 200
Cost: 8,38
TP: 8,70 SL: 8,20
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: OPK
Vyhodene na SL 8,20
Strata 1,8 %
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: MMM (3M Company)
Transaction: Long
Date: 23.04.2014 , 17:30
Shares: 15
Cost: 138,10
TP: 140 SL: 137

Moj dovod pre otvorenie pozicie, mozno hlupy ale zajtra maju vyhlasovat vysledky za prvy stvrtrok 2014 a podla analytikov od Zacks Investments ohlasia zisk. Možno je to málo na otvorenie pozície ale nemám viac času na dôkladnejšiu analýzu, respektíve nechcem byť analytik ale obchodnik :) I keď človek musí byť asi jedno aj druhé však?

Čo si myslíte o tejto akcií?

Ďakujem za každu reakciu.
TomTom - vaša navigácia :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20589
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 2863 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To nie je dobrá akcia. Môžeš si odpísať stratu. Never analytikom. Bud si naletel, alebo máš nutkanie hazardovať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1140
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 65 times
Been thanked: 47 times

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ticker: CBEY
Transaction: Short
Date: 22.04.2014 , 14 : 30
Shares: 100
Cost: 9,81
TP: 9,40 SL: 10,10
http://www.fool.com/investing/general/2 ... keted.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Spolocnost bude kupena za 9,97-10$ cash. To znamena, ze ak sa nic nepredvidane neudeje, tak akcia sa prestane obchdovat niekde pri tejto hodnote.
Ty zarobis len vtedy, ak sa akvizicia neuskutocni. Prerobit mozes vtedy, ak niekto navysi ponuku za odkupenie spolocnosti. Vtedy to bude boliet viac a SL Ta neochrani.

Co sa tyka drzania akcii na zverejnenie stvrtrocnych vysledkov, radsej sa tomu vyhni. Ja poznam len jedneho, ktory to robieva systematicky a zaraba na tom :-)
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

JUGGLER napísal:To nie je dobrá akcia. Môžeš si odpísať stratu. Never analytikom. Bud si naletel, alebo máš nutkanie hazardovať...
Ako pišeš naletel som analytikom, nemám nutkanie hazardovať len som hľadal spoločnosť na zobchodovanie a vyskočila mi priazniva analýza tak som to skúsil a prerobil.
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: CBEY
zatvorim na 9,81 bez straty a zisku
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: FB
Transaction: Long
Date: 29,04,2014
Shares: 40
Cost: 58,03
SL: 55
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Tiker: MMM
Ukoncenie pod hodnotou SL na hodnote 136,38

Strata cca 1,2 %

Ďakujem
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: FB
SL posuvam na 59
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

FB - SL posuvam na 60
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

FB SL 59,71 + 3 %
Prílohy
Nová bitová mapa.jpg
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: FST
Price: 2,20
Type: Short
Shares: 1000
SL 2,5
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: AAPL
Price: 599,29
Type: Long
Shares: 4
SL 595
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

FST ukoncujem na 2,05
zisk 6,8 %
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

AAPL out na SL 595 = -1 %
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Tomtom napísal:FST ukoncujem na 2,05
zisk 6,8 %
este obrazok k tomu
Prílohy
Nová bitová mapa.jpg
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Ticker: CXO
Price: 132,91
Type: short
Shares: 10
SL 134

ukoncujem na 132,54 , minimalny zisk , moc to lieta hore dole tak radsej takto...
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Tak a po menšej pauze opäť som tu :D asi ma to nikdy neprestane priťahovať :)
Takže moj prvy obchod, alibaba, myslim že to ešte pojde dole možno az na hranicu 83 dolárov takže:

Ticker: BABA
Prize: 87,17 $
Type: Short
Shares: 20
TP: 84 SL 90
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Tomtom napísal:Tak a po menšej pauze opäť som tu :D asi ma to nikdy neprestane priťahovať :)
Takže moj prvy obchod, alibaba, myslim že to ešte pojde dole možno az na hranicu 83 dolárov takže:

Ticker: BABA
Prize: 87,17 $
Type: Short
Shares: 20
TP: 84 SL 90
dokupujem este 30 ks za 88,21
TomTom - vaša navigácia :)
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: TomTom - paper trading (2014)

Príspevok od používateľa Tomtom »

Tomtom napísal:Tak a po menšej pauze opäť som tu :D asi ma to nikdy neprestane priťahovať :)
Takže moj prvy obchod, alibaba, myslim že to ešte pojde dole možno az na hranicu 83 dolárov takže:

Ticker: BABA
Prize: 87,17 $
Type: Short
Shares: 20
TP: 84 SL 90

dokupujem este 30 ks za 88,21
Takze out na sl, co uz myslel som ze to pojde dole, bohuzial to slo proti mne, uz v pre markete sa cena vysvihla, no urobil som chybu.

takze: -2,5 %
TomTom - vaša navigácia :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"