Budem sa snazit pisat uplne strucne

, tak ako to mam vo zvyku po podobnych flamoch. Bol tu spomenuty princip trhovej aukcie.
pre tych, ktorych by to zaujimalo, ale nevedia o com ta teoria je napisem maly sumar.
Orderflow techniky su techniky, ktore beru do uvahy objem zobchodovany na cenovych urovniach. Vacsinou sa pre ucel identifikacie market sentimentu pouzivaju pomocky ako su pasky (Tape, Time&Sales), rozne indikatory, ktore meraju deltu medzi nakupnymi a predajnymi objednavkami, dalej rozne grafy, volume at price histogramy a vseliake ine nastroje, ktore ale +/- zobrazuju rovnaky typ informacii.
Tieto nastroje maju ale jednu malu nevyhodu. Informacie, ktore su zachytene na vsetkych indikatoroch tohoto typu, su primarne informacie o erozii likvidity. Erozia likvidity znamena, ze sa zobrazuje informacia o participantoch na trhu , ktori konaju proaktivne. (agresivne) a su ochotni svoje obchody realizovat za cenu ktoru im niekto ponukne (ponuknuta cena - vlozenie limitneho prikazu do orderbooku). Z tohto dovodu sa fundamentalne delia participanti na trhu medzi :
1 subjekty ,ktore likviditu pridavaju (producenti, LMT orders)
2.subjekty, ktore ju odoberaju (konzumenti,).
Konzumenti by teta v principe mali na trhu pohyby vyvolavat a producenti by ich mali tlmit. Ak by tato teoria na ktorej su techniky orderflow zalozene bola 100% pravdiva, tak by bolo uplne jasne, ze je to najefektivnejsia technika na svete. Problem ale spociva v tom, ze centralne obchodovanie vsetkych financnych produktov nie je totalne autonomne. Znamena to, ze nie kazdy burzovo obchodovany produkt podlieha tymto procesom rovnako. A teraz sa pokusim vysvetlit preco to tak nie je. V tomto momente sa uz budem venovat len derivatom. Konkretne futures, o ktorych sa tu bavime.
Futures kontrakt je v svojej podstate financny instrument, ktoreho cena sa odvodzuje od ceny podkladoveho aktiva. Podkladovym aktivom moze byt cokolvek. Mena, urokova sadzba, komodita, balik akcii. Je velmi dolezite pochopit vstah medzi podkladom a jeho derivatom. (ja som to nazval pojmom market driver – podklad) . Dovod, preco je to tak dolezite je ten, ze na roznych futures produktoch sa obchoduju specificke objemy. Podla idealnej teorie trhovej aukcie by jedinym dovodom, preco sa tieto derivaty hybu bol prave objem zobchodovany na derivate. ( ak sa viac objemu zobchoduje do long strany, tak by mal trh rast, ak do short strany tak by mal klesat.) problemom ale je, ze derivat je druhotny produkt ODVIJAJUCI sa od podkladoveho aktiva a preto pri orderflow technikach zalezi na POMERE objemov zobchodovanych na podklade a na jeho derivate.
V niektorych pripadoch je objem zobchodovany na derivatoch len skutocnym zlomkom toho, co sa realne zobchoduje na danom trhu ako celku. Ak celkovy objem transakcii tvori 100% a na derivate sa zobchoduje len zanedbatelne percento neda sa hovorit o tom, ze princip trhovej aukcie funguje. resp. ze sa pohyby trhu prisposobuju objemu.( to v akom objeme subjekty derivat nakupuju a predavaju)
mnohe indikatory a pomocky zalozene na volume sa teda stavaju viacmenej irelevantne, pretoze neukazuju realne zobchodovany objem na trhu. vonkoncom nechcem tvrdit, ze sa nimi neda riadit, alebo neda vstupovat do obchodov na ich zaklade. hovorim len to, ze v urcitom momente sa mozu stat asi take relevantne ako akykolvek klzavy priemer alebo iny indikator. Najlepsie aukciu vyjadruju podla mojho nazoru volume at price charty. Ale je uplne irelevantne tvrdit , ze obchodne rozhodnutia su lepsie alebo horsie s prispenim tychto technik pokial niesu obchodovane na tych spravnych instrumentoch.
Chcel by som sem dat nejake dokazy tohoto tvrdenia a preto len namatkovo vyberiem par futures kontraktov. (6E, YM, NQ, FESX, ES, GE)
tak napriklad 6E. Staci si pozriet tieto dva linky
http://www.cmegroup.com/trading/fx/g10/ ... e_voi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forexblog.com/demystifying-forei ... ge-market/" onclick="window.open(this.href);return false;
myslim si, ze si spravite predstavu , aky velky vplyv moze mat Futures na celkovy trh . Schvalne som vybral 6E (EURUSD). Pretoze tam sa obchoduje to najvacsie volume. Ine pairs riesit nemusim. Pretoze tam bude vplyv este ovela mensi.
Btw: este ma napada jedna pripomienka. Porovnajte si front a back mesiac. Asi nemusim vysvetlovat, ze by malo platit , ze podla principov orderflow by sme na nezavisle obchodovanych instrumentoch mali vyhodnocovat nezavisle. Ale v reale je to uplna hlupost. A teda plati, ze volume a delty na front mesiaci su uplne irelevantne, pretoze aj volume je vo vstahu k celkovemu objemu penazi na EURUSD irelevantne.
YM - v podstate identicka situacia, staci si spocitat objem obchodov a prenasobit asset value.
http://www.cmegroup.com/trading/equity- ... e_voi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://finance.yahoo.com/q/cp?s=%5EDJI" onclick="window.open(this.href);return false;
NQ - tu je situacia trochu lepsia, ale stale je to len sekundarne volume
http://www.cmegroup.com/trading/equity- ... e_voi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://finance.yahoo.com/q/cp?s=%5ENDX+Components" onclick="window.open(this.href);return false;
a takto by som mohol pokracovat. Aj s ostatnymi, ale moc sa mi to nechce rozpisovat. Samozrejme plati co som napisal vyssie. Cim vacsi podiel objemu zobchodovanom v prospech futures , tym vacsi vplyv ma orderflow na obchodovany produkt. Myslim, ze je evidentne, co som tym chcel povedat. Ale ak nieje tak to kludne zopakujem.
Ja som velkym fanusikom orderflow, pred rokmi som na tychto technikach zacinal. Aj ja som si presiel na zaciatku vselicim, ale dospel som k nazoru , ze ak clovek pochopi strukturu trhu a financne produkty, tak je orderflow dobry zaklad. zaciatocnikom som vzdy odporucal orderflow techniky ako primarnu vec pred tym, nez budu vediet co presne chcu. Sam som napisal blog o knihach ktore si najviac cenim s pohladu daytradingu.
http://airstarter.blogspot.cz/2014/07/knihy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
komu sa nechce citat , pointa je ta, ze orderflow je fantasticka technika , pokial sa ucite od ludi , ktori jej rozumeju. ak ale techniku nepochopite , je to killer. A preto som vsetkym, co sa ma pytali odporucal Johna Gradyho
http://www.nobsdaytrading.com/introduction/" onclick="window.open(this.href);return false;
len pre zaujimavost. 1 hodina s Johnom review session stoji 90$, zakladny kurz 85 $ a pokrocily kurz 174$
sumar materialov je drahsi , ale vsetko sa da najst na nete aj free. To len ak by ste chceli porovnavat co je drahe a co lacne.
na zaver mala poznamka k tejto cast. pisal som, ze existuju dve skupiny subjektov. (producenti a konzumenti) . v podstate by sa dalo povedat, ze vacsina neprofesionalnych obchodnikov si deli orderbook vodorovnou ciarou v strede. hore su ti co chcu predavat a dole ti co chcu nakupovat. toto vnimanie ale nieje uplne presne. orderbook sa totiz da rozdelit aj na ine dve kategorie a tymi su
1. subjekty co chu LEN nakupovat alebo LEN predavat - obchoduju buducnost - spekuluju
2. subjekty ktore chcu AJ nakupovat a AJ predavat (najlepsie v ten isty moment) - obchoduju okamzitu cenu
vyssie som rozoberal subjekty, ktore spekuluju. nevenoval som sa obchodnikom, ktori obchoduju okamzitu cenu. to su vsetci ti obchodnici , ktori pocitaju fair value (fair price, theo. price). vedia, kde by trh mal byt a vystavuju objednavky smerom k tejto cene. kladu limitne ordre. su to vsetci ti marketmakeri, LPckari, spreaderi arbitrazeri a ostatni bubaci, ktorymi nas vacsina retail traderov strasi. (lebo je to sexy). retailovy trader totiz nedokaze pochopit, ze tieto subjekty nesutazia s nim, ale medzi sebou. a o co to vlastne sutazia ?? no samozrejme sutazia o to , kto si zoberie tu hlupu objednavku, ktoru ten maly trader prave vystavil, a to bez ohladu na to ci je to jeho stop alebo limit order. sutazia o neho. tieto subjekty vacsinou niesu proaktivne. len sa zaraduju do fronty a cakaju. snazia sa byt vzdy na top of the book. ziadny stoploss hunting ich nezaujima a nezaujima ich ani to, kde bude cena za minutu. nezaujima ich to preto, lebo v momente obchodovania aktualnej ceny su v profite
toto radsej dalej nebudem rozoberat, lebo to nieje uplne trivialna vec. kazdopadne skuste sa zamysliet. ak 70-80 % likvidity dodavaju HFT producenti. a 95-98% requotingu spravia len tieto masiny pracujuce jednym systematickym algoritmom, ktory robi celu session to iste. budu sa taketo programy snazit na chvilku zmenit plan len preto, aby vam vytlkli stoploss ? asi nie, ze?
to coho by sa maly hraci mali bat su predators. proaktivne a agresivne algoritmy, ktore ale nesutazia dodavanim likvidity. su to velki destruenti a snazia sa za kazdu cenu vyvolat likvidity inbalance . a proti tymto algorytmom vas tie LPcka chrania. ja si samozrejme uvedomujem, ze toto rozlisovat nemoze kazdy, ale tiez je na mieste tieto sexy konspiracne teorie trosku korigovat. Samozrejme chcelo by to podporit aj nejakym clankom tak odporucim dalsieho mojho oblubeneho tradera.
http://www.traderplanet.com/articles/vi ... g-and-you/" onclick="window.open(this.href);return false;
tak to by bolo na dnes asi vsetko. Myslim si, ze uplne v pohode by sa dalo v teme vhodnosti a nevhodnosti urcitych futures pre orderflow pokracovat, ale predpokladam, ze kazdy racionalny a inteligentny clovek si vie vyratat cost per trade. ak ma 4 dolarovy poplatok na produkte, kde je tick size 5 $ a kde je 10$ a viac, porovnat si volatilitu a denny range, potencial obchodov a podobne veci. Takze dufam, ze som napisal dost. Slubujem, ze uz nebudem podpichovat mladych podnikania chtivych ludi.
peace