GARÁŽE

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa iosephus »

https://standard.sk/663781/garaze-okamz ... o-ich-kupy

Výrazný nárast záujmu o nákup aj prenájom týchto objektov primárne určených na zaparkovanie vozidiel potvrdzuje aj sieť realitných kancelárií RE/MAX. Tento trend pritom sleduje dlhodobo, čo dokazuje, že ide o čoraz populárnejšiu formu investície. „Garáže sú špecifickým typom nehnuteľností, ktorých ceny sa vyvíjajú v súlade s trhom,“ konštatuje spoločnosť.

Z ich dát zároveň vyplýva, že i keď realitný trh v posledných rokoch zažíva náročnejšie obdobie, garáže nezlacneli. „Práve naopak, ceny reflektujú aktuálny stav trhu a postupne stúpajú,“ dodáva firma s dôvetkom, že tento trend podporujú aj úpravy v organizácii dopravy, parkovacej politike a zvýšený záujem o elektromobily.

Vývoj ich cien súvisí, samozrejme, s lokalitou. Čiastočne kopírujú trendy v segmente bytov vo všetkých regiónoch. Sieť realitných kancelárií eviduje, že mnohé garáže sa ani nedostanú do ponuky. „Sú okamžite vykúpené alebo prenajaté v rámci susedskej komunity,“ vysvetľuje spoločnosť. Na internetových portáloch sa podľa nej zvyčajne objavujú len tie garáže, ktoré majú menej lukratívnu polohu alebo ich cena nie je adekvátna.

„V Bratislave a širšom okolí sa ceny na trhu momentálne pohybujú v rozmedzí od 20- do 50-tisíc eur, avšak v istých prípadoch, ako napríklad v rámci developerských projektov v Starom Meste, sme zaznamenali predaj samostatnej garáže aj za 100-tisíc eur,“ uvádza Andrej Churý, majiteľ RE/MAX Elite
Bratislava.

Dodáva, že za 50 eur v Bratislave už samostatnú garáž na prenájom nenájdete. „Ceny prenájmov sa pohybujú mesačne v rozpätí od sto do tristo eur pre jedno auto v závislosti od lokality a možnosti voľného parkovania,“ dopĺňa Churý s tým, že mimo hlavného mesta je to zhruba od 50 do 120 eur.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1440
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 786 times
Been thanked: 85 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa rmaly »

iosephus napísal: Št 23 05, 2024 1:17 pm https://standard.sk/663781/garaze-okamz ... o-ich-kupy

Výrazný nárast záujmu o nákup aj prenájom týchto objektov primárne určených na zaparkovanie vozidiel potvrdzuje aj sieť realitných kancelárií RE/MAX. Tento trend pritom sleduje dlhodobo, čo dokazuje, že ide o čoraz populárnejšiu formu investície. „Garáže sú špecifickým typom nehnuteľností, ktorých ceny sa vyvíjajú v súlade s trhom,“ konštatuje spoločnosť.

Z ich dát zároveň vyplýva, že i keď realitný trh v posledných rokoch zažíva náročnejšie obdobie, garáže nezlacneli. „Práve naopak, ceny reflektujú aktuálny stav trhu a postupne stúpajú,“ dodáva firma s dôvetkom, že tento trend podporujú aj úpravy v organizácii dopravy, parkovacej politike a zvýšený záujem o elektromobily.

Vývoj ich cien súvisí, samozrejme, s lokalitou. Čiastočne kopírujú trendy v segmente bytov vo všetkých regiónoch. Sieť realitných kancelárií eviduje, že mnohé garáže sa ani nedostanú do ponuky. „Sú okamžite vykúpené alebo prenajaté v rámci susedskej komunity,“ vysvetľuje spoločnosť. Na internetových portáloch sa podľa nej zvyčajne objavujú len tie garáže, ktoré majú menej lukratívnu polohu alebo ich cena nie je adekvátna.

„V Bratislave a širšom okolí sa ceny na trhu momentálne pohybujú v rozmedzí od 20- do 50-tisíc eur, avšak v istých prípadoch, ako napríklad v rámci developerských projektov v Starom Meste, sme zaznamenali predaj samostatnej garáže aj za 100-tisíc eur,“ uvádza Andrej Churý, majiteľ RE/MAX Elite
Bratislava.

Dodáva, že za 50 eur v Bratislave už samostatnú garáž na prenájom nenájdete. „Ceny prenájmov sa pohybujú mesačne v rozpätí od sto do tristo eur pre jedno auto v závislosti od lokality a možnosti voľného parkovania,“ dopĺňa Churý s tým, že mimo hlavného mesta je to zhruba od 50 do 120 eur.
Ale je to ako so vsetkym... ked sa uz o tom pise v novinach (ehm... standard, but still :) :) ), tak uz je neskoro nakupovat (asi nie je uplne neskoro, ale teda ceny kedy sa to mega oplatilo su tie tam) :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Btw zacalo sa nieco diat v tom garazovom dome na Drienovej, asi sa ide vypratavat.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Inak rozmýšľam, že prenajímať garáže sa možno vyplatí viac ako byt.
Som z KE tak budem počítat ceny v KE:

Kúpne ceny:
Jednoizbovy byt v KE po rekonštrukcii v paneláku priemerne 110 000€
Garáž v dobrej lokalite priemerne 25 000 - 30 000€

Ceny prenájmov:
Jednoizbonvý byt v KE cca 450-500€ podľa lokality
Garáž 90 - 100€

Náklady na 1 izbový byt: cca 150€
Náklady na 1 garáž: cca 5€ za elektrinu

Za cenu 1 izbového bytu počítam, že pri troche štastia kúpim 4 garáže.

Mesačný príjem za 4 garáže: 360 - 400€
Náklady: 20€
Zisk: 340-380€

1 izbový byt: príjem 450€ - 500€
Náklady: 150€
Zisk 300 - 350€

Ceny bytov aj garáži rastu v čase približne rovnakým tempom

Výhody garáže: nižšie riziko neplatenia prenájmu, riziko je diverzifikované medzi 4 ľudí
v prípade neplatenia jednodušie vyhodenie nájomníka,
žiadne drahé rekonštrukcie, žiaden nábytok a drahé spotrebiče, ktoré by som musel časom obmieňať,
takže z dlhodobého hľadiska oveľa nižšie náklady
žiadne sťažnosti susedov, žiadne domové schôdze a naťahovačky...
dlhodobejší prenájom, nebudú sa striedať nájomcovia tak často ako pri byte
takmer žiadne riziko poničenia ako pri byte, sú to v podstate 4 holé steny a betónová podlaha...
rozšírenie elektromobilov a plugin hybridov do budúcna, takže ešte vyšší záujem o garáže s elektrinou na
nabíjanie, čo ceny poženie časom ešte vyšśie
Nevýhody: možno vyššia neobsadenosť ako pri byte, neviem, či je po garážach až taký vysoký dopyt ako po bytoch,
ale v dobrej lokalite pravdepodobne hej
Naposledy upravil/-a jaroslav81 v Pi 24 05, 2024 10:58 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa iosephus »

Za garáž nižšie dane, nižšie poistné... možno by si to zaslúžilo podrobnejšie prepočítanie.
Len trafiť správnu lokalitu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

iosephus napísal: Pi 24 05, 2024 10:34 am Za garáž nižšie dane, nižšie poistné... možno by si to zaslúžilo podrobnejšie prepočítanie.
Len trafiť správnu lokalitu.
raz som počúval jeden podcast s realiťákom a tiež vravel, že garáže majú lepší cashflow než byty...
čo sa týka lokality, určite by som sa sústredil niekde na centrum / širšie centrum mesta, hlavne pri starých tehlových bytovkách, kde je väčšinou žalostne málo parkovacích miest...viem o lokalitách, kde už ani doobedu nezaparkujete, nie to ešte po práci alebo večer...v týchto lokalitách bude najväčší záujem a najdrahšie prenájmy...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

garaze su vyhodnejsie ako byty, ale je ich pomerne málo, hlavne co sa tyka slusnejsich lokalit.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 24 05, 2024 12:30 pm garaze su vyhodnejsie ako byty, ale je ich pomerne málo, hlavne co sa tyka slusnejsich lokalit.
No a bytov v dobrych lokalitach nie je malo? Všetko je len o cene...samozrejme, že garáž v dobrej lokalite bude drahá, ale s bytmi to je presne tak isto. Treba to len sledovať, čo som si všimol, garáže predávajú dosť aj priamo vlastníci a nie len realitky, ako pri bytoch...takže je lepší priestor na zjednávanie ceny...čo som narychlo prebehol bazoš v mojej lokalite, niektoré ceny garáži vzhľadom na lokalitu sa mi zdali celkom fajn, toto pri bytoch nemožem povedať...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pri byte sa da pouzit HU ale da sa aj pri garazi? Tipujem ze asi nie.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa iosephus »

Trumpeta1978 napísal: Pi 24 05, 2024 1:24 pm Pri byte sa da pouzit HU ale da sa aj pri garazi? Tipujem ze asi nie.
Určite nie, zmysel by to dávalo len v hotovosti, spotrebák by to pekne predražil.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 24 05, 2024 1:24 pm Pri byte sa da pouzit HU ale da sa aj pri garazi? Tipujem ze asi nie.
nie nedá, jedine americká hypotéka, založíš inú nehnuteľnosť...
ale hypo by som do toho vôbec nemiešal, kupovať byt na ivestíciu na 5% hypo je tiež blbosť a pekne ho predraží...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1440
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 786 times
Been thanked: 85 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Št 23 05, 2024 6:12 pm Btw zacalo sa nieco diat v tom garazovom dome na Drienovej, asi sa ide vypratavat.
Stale nic sa nedeje... rokuju s investormi, ale jeden odstupil a asi nikto nema uplne zaujem (hlavne, ked vsetko stoji a pada na hlasoch ludi, z ktorych je kopec - ako to nazvat... klasickych Slovakov (frflat ,vidiet konspiracie, byt hamizny a tak)...
Tak uvidime
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1440
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 786 times
Been thanked: 85 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa rmaly »

jaroslav81 napísal: Pi 24 05, 2024 12:49 pm
Trumpeta1978 napísal: Pi 24 05, 2024 12:30 pm garaze su vyhodnejsie ako byty, ale je ich pomerne málo, hlavne co sa tyka slusnejsich lokalit.
No a bytov v dobrych lokalitach nie je malo? Všetko je len o cene...samozrejme, že garáž v dobrej lokalite bude drahá, ale s bytmi to je presne tak isto. Treba to len sledovať, čo som si všimol, garáže predávajú dosť aj priamo vlastníci a nie len realitky, ako pri bytoch...takže je lepší priestor na zjednávanie ceny...čo som narychlo prebehol bazoš v mojej lokalite, niektoré ceny garáži vzhľadom na lokalitu sa mi zdali celkom fajn, toto pri bytoch nemožem povedať...
Ja ked som napriklad chcel garaz v jednej lokalite, tak asi 5 alebo 7 rokov sa ziadna nepredavala... Proste tam kde sa predavaju su vpodstate dost mimo (hovorim o BA) a tam kde by sa do toho oplatilo naliat prakticky hocake peniaze, tak tam je ich ako safranu a predava sa mozno raz za dva roky...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1459 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaroslav81 napísal: Pi 24 05, 2024 9:04 am Inak rozmýšľam, že prenajímať garáže sa možno vyplatí viac ako byt.
Som z KE tak budem počítat ceny v KE:

Kúpne ceny:
Jednoizbovy byt v KE po rekonštrukcii v paneláku priemerne 110 000€
Garáž v dobrej lokalite priemerne 25 000 - 30 000€

Ceny prenájmov:
Jednoizbonvý byt v KE cca 450-500€ podľa lokality
Garáž 90 - 100€

Náklady na 1 izbový byt: cca 150€
Náklady na 1 garáž: cca 5€ za elektrinu

Za cenu 1 izbového bytu počítam, že pri troche štastia kúpim 4 garáže.

Mesačný príjem za 4 garáže: 360 - 400€
Náklady: 20€
Zisk: 340-380€

1 izbový byt: príjem 450€ - 500€
Náklady: 150€
Zisk 300 - 350€

Ceny bytov aj garáži rastu v čase približne rovnakým tempom

Nedávno som dával garáž do prenájmu. Moje postrehy:

Volali kadejakí špekulanti... pýtali sa na elektrinu...nakoniec som rád, že garáž nemá elektrinu, lebo nechcem, aby si z toho niekto urobil dieľňu, otravoval okolie hlukom, podnikaním...Ja viem...všetko sa dá dať do zmluvy...ale je ťažko vyhnať nájomníka, ked začne robiť v garáži aktivity, ktoré mu umožnuje elektrina. Prenajal som za 70 € mesačne autičkárovi, ktorý svojho tátoša nechce parkovať na ulici. Pritom parkovanie na ulici má dobré.

Tie radové garáže mi pripadajú strašne malé. Poriadné auto tam ťažko vojde. Otváranie/zatváranie garáže je u nás tiež zastaralé...2-3 zámky lezú na nervy..chcelo by to automatickú bránu.

Poriadnu garáž mám doma - velkú, s automatikou, tak že vyjdem rovno z garáže na ulicu - ale daň je 75€...viac než za byt v paneláku !
Královstvo ženy: kuchyňa a kúpeľňa. Královstvo muža: garáž a pivnica/dieľňa.

Napadalo ma pri tých rastúcich cenách, garáže nekupovať, ale ich postaviť a predať. Nájsť pozemky trebárs aj ďalej od sídliska, ale tak ako vravíš, štyri steny, strecha, jedna automatická brána a vybaviť elektrikou. Proste to čo sa stavalo niekedy, len väčšie a modernejšie. S nástupom elektromobilov bude rásť dopyt po garážach s elektrikou pri sídliskách. Cez deň zaparkuješ na ulici...aj nákup vyložíš, ale na noc sa mnohí radi presunú hoci aj ďalej od bydliska, ale do pohodlnej garáže.

Posledný postreh k tvojím výpočtom.

Tých 110 tisíc a jeden byt, alebo 4 garáže porovnajme so sedliakom z NIH ( nekonečný investičný horizont ).

110 000 € s dlhodobým priemerným zhodnotením 10% p.a.

Nestarám sa čo sa deje, len po 1 roku držania vyberám 4% ročne v mesačných rentách. Presne tak ako ryžujú správcovia v podielových fondoch, ved ten najdrahší má poplatky tesne pri 4% p.a.

Prvý rok mám mesačne 4400 : 12 = 366 € To je viac ako tebe vychádza za 1 izbový byt a približne toľko, čo ti vyšlo za garáž.

Samozrejme, riziko straty je väčšie, ale práve preto mám prístup NIH...z dlhodobého hľadiska má priebeh nemusí zaujímať.
Tých 110 tisíc môže poklesnúť...môže to stagnovať aj 10 rokov a kapitál pôjde kvôli rente dole....ale na druhej strane aj s nájmom môžu byť výpadky, neplatiči, zhehodnotenie nehnuteľnosti a pod.

Dávam do kalkulačky predpokladanú prognózu rastu kapitálu 110 tisíc, pri 10% p.a. a rente 4% p.a. :

Rok 1: mesačne 366 € ...na konci roka 116 551
Rok 2: mesačne 388 €..na konci roka 123 492
Rok 3: mesačne 411 e..na konci roka 130 847
Rok 4: mesačne 436 €..na konci roka 138 640 €
Rok 5: mesačne 462 €..na konci roka 146 897 €
Rok 6: mesačne 489 €..na konci roka 155 645 €
Rok 7: mesačne 519 €..na konci roka 164 914 €
Rok 8: mesačne 550 €..na konci roka 174 735 €
Rok 9: mesačne 582 €..na konci roka 185 141 €
Rok 10: mesačne 617 €..na konci roka 196 167 €

Zabudol som, že 1 rok nemôžem vyberať nič, aby bolo oslobodenie od daní. :roll:
Takže Rok 1 by mal byť mesačne 0 € a na konci bude 121 000
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JUGGLER napísal: So 25 05, 2024 12:45 am
jaroslav81 napísal: Pi 24 05, 2024 9:04 am Inak rozmýšľam, že prenajímať garáže sa možno vyplatí viac ako byt.
Som z KE tak budem počítat ceny v KE:

Kúpne ceny:
Jednoizbovy byt v KE po rekonštrukcii v paneláku priemerne 110 000€
Garáž v dobrej lokalite priemerne 25 000 - 30 000€

Ceny prenájmov:
Jednoizbonvý byt v KE cca 450-500€ podľa lokality
Garáž 90 - 100€

Náklady na 1 izbový byt: cca 150€
Náklady na 1 garáž: cca 5€ za elektrinu

Za cenu 1 izbového bytu počítam, že pri troche štastia kúpim 4 garáže.

Mesačný príjem za 4 garáže: 360 - 400€
Náklady: 20€
Zisk: 340-380€

1 izbový byt: príjem 450€ - 500€
Náklady: 150€
Zisk 300 - 350€

Ceny bytov aj garáži rastu v čase približne rovnakým tempom

Nedávno som dával garáž do prenájmu. Moje postrehy:

Volali kadejakí špekulanti... pýtali sa na elektrinu...nakoniec som rád, že garáž nemá elektrinu, lebo nechcem, aby si z toho niekto urobil dieľňu, otravoval okolie hlukom, podnikaním...Ja viem...všetko sa dá dať do zmluvy...ale je ťažko vyhnať nájomníka, ked začne robiť v garáži aktivity, ktoré mu umožnuje elektrina. Prenajal som za 70 € mesačne autičkárovi, ktorý svojho tátoša nechce parkovať na ulici. Pritom parkovanie na ulici má dobré.

Tie radové garáže mi pripadajú strašne malé. Poriadné auto tam ťažko vojde. Otváranie/zatváranie garáže je u nás tiež zastaralé...2-3 zámky lezú na nervy..chcelo by to automatickú bránu.

Poriadnu garáž mám doma - velkú, s automatikou, tak že vyjdem rovno z garáže na ulicu - ale daň je 75€...viac než za byt v paneláku !
Královstvo ženy: kuchyňa a kúpeľňa. Královstvo muža: garáž a pivnica/dieľňa.

Napadalo ma pri tých rastúcich cenách, garáže nekupovať, ale ich postaviť a predať. Nájsť pozemky trebárs aj ďalej od sídliska, ale tak ako vravíš, štyri steny, strecha, jedna automatická brána a vybaviť elektrikou. Proste to čo sa stavalo niekedy, len väčšie a modernejšie. S nástupom elektromobilov bude rásť dopyt po garážach s elektrikou pri sídliskách. Cez deň zaparkuješ na ulici...aj nákup vyložíš, ale na noc sa mnohí radi presunú hoci aj ďalej od bydliska, ale do pohodlnej garáže.

Posledný postreh k tvojím výpočtom.

Tých 110 tisíc a jeden byt, alebo 4 garáže porovnajme so sedliakom z NIH ( nekonečný investičný horizont ).

110 000 € s dlhodobým priemerným zhodnotením 10% p.a.

Nestarám sa čo sa deje, len po 1 roku držania vyberám 4% ročne v mesačných rentách. Presne tak ako ryžujú správcovia v podielových fondoch, ved ten najdrahší má poplatky tesne pri 4% p.a.

Prvý rok mám mesačne 4400 : 12 = 366 € To je viac ako tebe vychádza za 1 izbový byt a približne toľko, čo ti vyšlo za garáž.

Samozrejme, riziko straty je väčšie, ale práve preto mám prístup NIH...z dlhodobého hľadiska má priebeh nemusí zaujímať.
Tých 110 tisíc môže poklesnúť...môže to stagnovať aj 10 rokov a kapitál pôjde kvôli rente dole....ale na druhej strane aj s nájmom môžu byť výpadky, neplatiči, zhehodnotenie nehnuteľnosti a pod.

Dávam do kalkulačky predpokladanú prognózu rastu kapitálu 110 tisíc, pri 10% p.a. a rente 4% p.a. :

Rok 1: mesačne 366 € ...na konci roka 116 551
Rok 2: mesačne 388 €..na konci roka 123 492
Rok 3: mesačne 411 e..na konci roka 130 847
Rok 4: mesačne 436 €..na konci roka 138 640 €
Rok 5: mesačne 462 €..na konci roka 146 897 €
Rok 6: mesačne 489 €..na konci roka 155 645 €
Rok 7: mesačne 519 €..na konci roka 164 914 €
Rok 8: mesačne 550 €..na konci roka 174 735 €
Rok 9: mesačne 582 €..na konci roka 185 141 €
Rok 10: mesačne 617 €..na konci roka 196 167 €

Zabudol som, že 1 rok nemôžem vyberať nič, aby bolo oslobodenie od daní. :roll:
Takže Rok 1 by mal byť mesačne 0 € a na konci bude 121 000
Áno, takto to vyzerá pekne, ale nikto nevie či to bude robiť dlhodobo v priemere 10% ročne ako doteraz. A nie každý má gule do toho vložiť naraz 110 000 eur a pri mojom šťastí príde kríza a bude z nich o rok 70 000. Ak to máš v nehnuteľnosti, okamžitú cenu nevidíš a na krízy reagujú miernejšie a pomalšie .
Garáže sa dajú kúpiť v rôznych veľkostiach. Videl som predávať 15m2 čo je fakt malá a s SUV nezaparkuješ ale videl som aj 21m2 a cena bola len o trochu vyššia. Do budúcna vidím ako dobrý biznis kúpiť veľkú garáž s 3F prívodom elektriny, namontovať 10kw Wallbox a prenajímať. O takúto garáž by mohol byť veľký záujem. Možno ešte buchnúť na strechu FVE panely čo sa zmestí...
xell
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 12 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa xell »

Keď sa tu spomenuli radové garáže napadla ma jedna vec. Tak ako som písal že pri bytoch sa situácia môže po pár rokoch zmeniť
a z dobrej lokality sa stane zlá to isté platí aj o garážach.
V meste kde žijem v jednej časti bolo postavených dosť tehlových garáží, dakedy bol na blízku veľký podnik a keď skončil
tak sa z tej časti stal vystrkov. Ale po čase sa začali garáže predávať , hlavne to kupovali ľudia čo mali viac áut a chceli
daktoré z nich uskladniť alebo víkendoví jazdci čo auto nepoužívajú každý deň.
Lokalita od ruky ale občas sa tade prevezie aj polícia a všeko vyzerá v poriadku ale.. Ale po zime príde kamarát do garáže
brána zamknutá , zámky neporušené a keď otvorí dvere na zadnej stene vymlátená diera ,garáž vykradnutá.
A perlička , na kapote auta nad otvorom na tankovanie postavená sviečka.
Cigáni čo žijú neďaleko si vyhliadli garáže do ktorých sa v zime nechodí a do tých narobili odzadu diery a povykrádali ich.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 175
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 5 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa polovnik »

xell napísal: So 25 05, 2024 10:21 am Keď sa tu spomenuli radové garáže napadla ma jedna vec. Tak ako som písal že pri bytoch sa situácia môže po pár rokoch zmeniť
a z dobrej lokality sa stane zlá to isté platí aj o garážach.
V meste kde žijem v jednej časti bolo postavených dosť tehlových garáží, dakedy bol na blízku veľký podnik a keď skončil
tak sa z tej časti stal vystrkov. Ale po čase sa začali garáže predávať , hlavne to kupovali ľudia čo mali viac áut a chceli
daktoré z nich uskladniť alebo víkendoví jazdci čo auto nepoužívajú každý deň.
Lokalita od ruky ale občas sa tade prevezie aj polícia a všeko vyzerá v poriadku ale.. Ale po zime príde kamarát do garáže
brána zamknutá , zámky neporušené a keď otvorí dvere na zadnej stene vymlátená diera ,garáž vykradnutá.
A perlička , na kapote auta nad otvorom na tankovanie postavená sviečka.
Cigáni čo žijú neďaleko si vyhliadli garáže do ktorých sa v zime nechodí a do tých narobili odzadu diery a povykrádali ich.
o ake mesto sa jedna ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dnes som videl zaujímavý podnikatelský nápad v garáži: pri jazere Štrkovec /Ružin, Ba/ dve garáže vedla seba. V jednej su podla vsetkeho zásoby a v druhej ktora je volne pristupna su automaty na kávu, čaj a automaty na nealkoholicke napoje+sladkosti, slane snacky. Oblasť jazera je hojne navštevovaná.
Obdivujem dotyčnú osobu, že investovala tak velke peniaze do niečoho tak riskantného a čo asi iba ťažko sa uživí.
Vysvetlenie: hneď pri jazere je niekolko normalnych bufetov /napoje, jedlá/. O niečoho dalej, ale stale nedaleko jazera je velka Billa.
Keď si zoberieme že investovane bolo do dvoch garáží v drahej časti Ružinova+4x automaty na napoje/drobne potraviny.
Dáva to niekomu ekonomicky zmysel? Problem dalsi je v tom, že v zlom počasi tam lahko mozu zacat chodit spat bezdomovci. Beriem že samotne garaze si zachovaju a budu zvysovat svoju hodnotu aj ked by biznis padol, ale aj tak mi to pripada ako niečo čo ťažko môže generovať nejaky zaujimavy zisk. A este nieco- za kazdy predajny automat sa mestu musi platit dan, ktorej výška zavisi od konkretneho mesta, ale nebyva uplne malá.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: Po 27 05, 2024 6:23 pm Dnes som videl zaujímavý podnikatelský nápad v garáži: pri jazere Štrkovec /Ružin, Ba/ dve garáže vedla seba. V jednej su podla vsetkeho zásoby a v druhej ktora je volne pristupna su automaty na kávu, čaj a automaty na nealkoholicke napoje+sladkosti, slane snacky. Oblasť jazera je hojne navštevovaná.
Obdivujem dotyčnú osobu, že investovala tak velke peniaze do niečoho tak riskantného a čo asi iba ťažko sa uživí.
Vysvetlenie: hneď pri jazere je niekolko normalnych bufetov /napoje, jedlá/. O niečoho dalej, ale stale nedaleko jazera je velka Billa.
Keď si zoberieme že investovane bolo do dvoch garáží v drahej časti Ružinova+4x automaty na napoje/drobne potraviny.
Dáva to niekomu ekonomicky zmysel? Problem dalsi je v tom, že v zlom počasi tam lahko mozu zacat chodit spat bezdomovci. Beriem že samotne garaze si zachovaju a budu zvysovat svoju hodnotu aj ked by biznis padol, ale aj tak mi to pripada ako niečo čo ťažko môže generovať nejaky zaujimavy zisk. A este nieco- za kazdy predajny automat sa mestu musi platit dan, ktorej výška zavisi od konkretneho mesta, ale nebyva uplne malá.
Tak to je asi nič moc biznis, ja som raz rozmýšľal nad samoobslužnou garážou...proste garáž s jamou , ktorú si môžeš prenajať napr. na 2 hodiny a vymeniť olej na aute alebo iné drobné opravy.
Alebo tam môžeš mať aj iné veci na prenájom, napr. diagnostiku alebo tepovač....
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa iosephus »

Z každej drobnej opravy auta "na hodinku" sa môže stať robota na tri dni... :D
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

iosephus napísal: Po 27 05, 2024 8:49 pm Z každej drobnej opravy auta "na hodinku" sa môže stať robota na tri dni... :D
Samozrejme, ale to by si už dotyčný zaplatil...ale skôr tá výmena oleja, diagnostika alebo tepovanie.... Nie výmena motora :D
V KE máme pred jedným obchodným centrom stojan s autodiagnostikou...zaparkuješ pri ňom, vhodíš tuším 10eur, pripojiš OBD2 kábel do auta a spravíš si diagnostiku.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tak to je asi nič moc biznis, ja som raz rozmýšľal nad samoobslužnou garážou...proste garáž s jamou , ktorú si môžeš prenajať napr. na 2 hodiny a vymeniť olej na aute alebo iné drobné opravy.
Alebo tam môžeš mať aj iné veci na prenájom, napr. diagnostiku alebo tepovač....
ak by ta garaz bola vo velkom meste /Ba, Košice/ a v lokalite kde je dobry pristup z roznych casti mesta, tak by to ako podnikatelsky napad stalo za skusku. V kazdom pripade by sa muselo najprv investovat do reklamy aby ludia o tejto moznost vobec vedeli. Na druhej strane, ty by si s tym mal aj starosti okolo toho a je otazka ci by to za ten prijem co by to generovalo aj stalo, resp. ci by to nebolo menej vyhodne ako garaz klasicky niekomu dlhodobo prenajat.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa iosephus »

Mne sa ten nápad veľmi páči, mať diagnostiku spolu s jamou a náradím k dispozícii na prenájom je super pre ľudí ako som ja, čo si radi staršie auto kazia sami. Len je otázka, či by to aj v praxi fungovalo, pretože kaziči áut ako som ja si vedia auto opraviť už aj teraz a všetci ostatní s tým pôjdu radšej do servisu.
Okrem reklamy by to chcelo asi aj nejaké právne zabezpečenie, keď si niekto pokazí auto v tvojom prenájme s tvojim náradím asi musí byť ešte pred opravou jasné kto za to nesie zodpovednosť a je jedno či to bude neodbornou montážou alebo oceľovou šponou, ktorá sa tam dostane pri výmene oleja.
Nakoniec čokoľvek s opravou auta je odborná živnosť a tú si neotvorí hocikto, či?
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 231
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 113 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

iosephus napísal: Ut 28 05, 2024 9:17 am Mne sa ten nápad veľmi páči, mať diagnostiku spolu s jamou a náradím k dispozícii na prenájom je super pre ľudí ako som ja, čo si radi staršie auto kazia sami. Len je otázka, či by to aj v praxi fungovalo, pretože kaziči áut ako som ja si vedia auto opraviť už aj teraz a všetci ostatní s tým pôjdu radšej do servisu.
Okrem reklamy by to chcelo asi aj nejaké právne zabezpečenie, keď si niekto pokazí auto v tvojom prenájme s tvojim náradím asi musí byť ešte pred opravou jasné kto za to nesie zodpovednosť a je jedno či to bude neodbornou montážou alebo oceľovou šponou, ktorá sa tam dostane pri výmene oleja.
Nakoniec čokoľvek s opravou auta je odborná živnosť a tú si neotvorí hocikto, či?
Tuším ide o voľnú živonsť v prípade, že robíš jednoduhšie opravy a nesmieš šahať do motorovej časti. Meniť karosárske diely, olej, filtre, brzdy... môžeš aj na voľnú živnosť tuším...
Inak prenájom priestoru so zdvihákom a náradím je v Anglicku bežná služba, raz som o tom čítal članok...tam sú za robotu masakrálne ceny, takže sa im tam viac oplatí prenajať zdvihák a spraviť si to sám...
danno
Active Member
Príspevky: 113
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: GARÁŽE

Príspevok od používateľa danno »

nechcem robit reklamu ale v BA funguje hodinovagaraz.sk tak mozte si to vyskusat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"