1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

No verím, že pri takých obchodoch by mal oznamovaciu povinnosť depozitar. Len teda pri špekulaciach vedia byť určití jednotlivci riadne vynaliezaví.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Vyplácanie dôchodkov je ohrozené, chýba viac ako miliarda eur
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -ohrozene/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: So 07 10, 2023 1:41 pm v USA a Británii mám dojem, že hlavná penzia je z investovania do akcií. Štát len núti ľudí niečo odvádzať, to im prerozdelí ( napr. v USA máte nárok na penziu už po 6 rokoch..ale len z vášho účtu, kolko ste odviedli).. ináč každý jedinec sa stará o svoje blaho cez dôchodkové investičné fondy.
Britsky penzijny system nepoznam, ale v USA priebezny dochodkovy system kryje vyse polovicu nakladov pre vyse polovicu dochodcov. Ostatne dochodky idu z tretieho piliera a pripadne z vlastneho investovania/setrenia. K dochodku mas pravo po 40 stvrtroci odvadzania odvodov.

Pre americkeho dochodcu je velmi dolezity statom organizovanym zdravotnicky system.

Mne sa zda, ze u nas nie je treti pilier dostatocne atraktivny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Št 12 10, 2023 2:28 pm Vyplácanie dôchodkov je ohrozené, chýba viac ako miliarda eur
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -ohrozene/
K tomu by som dodal len toľko, že ak by neišli peniaze do 2 piliera, tak vyplácanie dôchodkov z 1. piliera by nebolo(zatiaľ) deficitné, lebo terajší dôchodcovia sa ešte nebáli mať viac detí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Pi 13 10, 2023 4:18 am K tomu by som dodal len toľko, že ak by neišli peniaze do 2 piliera, tak vyplácanie dôchodkov z 1. piliera by nebolo(zatiaľ) deficitné, lebo terajší dôchodcovia sa ešte nebáli mať viac detí.
K tomu by som dodal len toľko, že ak sa 2.pilier zoštátni a peniaze z 2.piliera sa nalejú do 1.piliera, tak sa problém nevyrieši, iba oddiali.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Joki napísal: Pi 29 09, 2023 11:37 am To môžme rovno pridať do porovnávania výsluhové dôchodky, či odvádzajú dosť do systému a či to je spravodlivé…

Poznám pripady, že požiarnik si odpracuje 24h. službu a potom má mať dva dni voľno, ale on ide ešte do inej práce alebo poberá výsluhový a ďalej pracuje.

https://www.dochodok.info/vysluhovy.php
teraz som mal jedneho "šikulu", že invalidny dochodok 1100€ a plat v komerčnej poistovni cez 4T v čistom.
Pričom ten ID mal prideleny na základe zníženej schopnosti pracovat. Aj takto sa tuneluje SP. Neviem kto to takto mohol nechať nastavene. Ved ak má príjem, pracuje, tak tam niečo nie je v poriadku.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 178 times
Been thanked: 229 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

Štát vie koho “obrať” aj keď máš na dôchodok nárok, podľa odpracovaných rokov; v rodine máme prípad, pracoval 20 rokov v zahraniči a 20 rokov na Slovensku. Slovenský dôchodok mal vyrataný na cca 450€, ale kedže zo zahraničia dostáva cez 900€ tak mu ten náš znížili na 100€. Vysvetľujú to, ako dorovnanie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

kks, tak sila, ale hlavne že zlodejinu ako opisujem toleruju. To nemôže byť ani pravda, niekomu jeho starobny dochodok z SK takto umelo ponížiť. A nemôže to mať nič spoločné s tým, že niekto pracoval vonku, ved tam mohol niekto vykonavat nebezpečnú prácu (napr. s chemikaliami), tak plat bol vyšší. Bože toto toto je vjbn štát.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 252
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 79 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Iný prípad. Osoba má psychické problémy cez 4 roky berie lieky pracuje v upratovacej firme invalidný dôchodok neschválený chýbali 2 body, jedna nemenovaná osoba jej poradila aby šla na vyšetrenie asi k psychiatrovi alebo k psychológovi a tam urobila zo seba ešte debila a zahrala to výborne (diagnóza ak som dobre videl v papieroch debilitis a ešte niečo potvrdená) dala znovu papiere a čaká ,že či jej schvália čiastočný invalidný.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ked som bol na ZVS 1984-86, tak na jar 86, čo mi zostavalo 5-6 mesiacov do konca ZVS, tak sme dostali kvazi našho holuba (take boli vyrazy), on bol presne 1 rok pozadu nastupny ročník. Mal vodičak na nakladiaky, a to mu umožnila armáda a urobil zo seba blbca. Bol kdesi z východneho slovenska, nejaky zapadakov. Pustili ho s modrou knižkou a "abso" (absolvent VŠ) tiež kdesi z vychodu ho musel odprevadiť. Ked sa vratil a čo nam rozpraval, tak sme nechapali. Polozemljanka, sliepky v kuchyni, miesto podlahy udupana hlina. Poviem vam, byť z takeho primitívneho prostriedia, prísť do kasarní s dennym režimom s dennou stravou, rano budiček, rozvička, raňajky, zamestnanie...bez kurincov na dvore, primerane hygienické pomery, tak asi by som tiež zblbol z tolkeho šťastia. Pozn. nebol z osady.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vela ludi nechape, preco napr statne zlozky maju dochodky po 15 rokoch take ako maju, tiez su to dochodky 4 cifernej sumy..
A to nie len ti, ktori riskuju zivoty, ale aj ti, ktori napriklad na colnici prehadzuju aliexpress balicky..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Pi 13 10, 2023 8:16 am K tomu by som dodal len toľko, že ak sa 2.pilier zoštátni a peniaze z 2.piliera sa nalejú do 1.piliera, tak sa problém nevyrieši, iba oddiali.
Prečo by terajší dôchodcovia mali "trpieť" za chyby svojich detí, ktoré už nechcú mať svoje detí? Tak nech im deti splatia groš, ktorí im rodičia dali a groš, ktorý nechcú dať svojim deťom, nech si rozumne zainvestujú...ale rodičom nech svoj dlh splatia.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: Pi 13 10, 2023 6:49 pm
……nech si rozumne zainvestujú.…..
[/quote]
to sú teda rady ….druhí t.j deti - nech riskujú lebo ja som sa bál ale peniaze chcem …..
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Pi 13 10, 2023 7:59 pm
jogo napísal: Pi 13 10, 2023 6:49 pm
……nech si rozumne zainvestujú.…..
to sú teda rady ….druhí t.j deti - nech riskujú lebo ja som sa bál ale peniaze chcem …..
[/quote]

Prekrúcaš zmysel mojich slov, ale veľmi dobre chápeš, ako to myslím.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Pi 13 10, 2023 12:18 pm Ked som bol na ZVS 1984-86, tak na jar 86, čo mi zostavalo 5-6 mesiacov do konca ZVS, tak sme dostali kvazi našho holuba (take boli vyrazy), on bol presne 1 rok pozadu nastupny ročník. Mal vodičak na nakladiaky, a to mu umožnila armáda a urobil zo seba blbca. Bol kdesi z východneho slovenska, nejaky zapadakov. Pustili ho s modrou knižkou a "abso" (absolvent VŠ) tiež kdesi z vychodu ho musel odprevadiť. Ked sa vratil a čo nam rozpraval, tak sme nechapali. Polozemljanka, sliepky v kuchyni, miesto podlahy udupana hlina. Poviem vam, byť z takeho primitívneho prostriedia, prísť do kasarní s dennym režimom s dennou stravou, rano budiček, rozvička, raňajky, zamestnanie...bez kurincov na dvore, primerane hygienické pomery, tak asi by som tiež zblbol z tolkeho šťastia. Pozn. nebol z osady.
Nejako nechápem - keď zo seba urobil blbca tak bol šikovnejš jak ti čo tam ostali. P.s Indiani čo chodia polonahi po pralese sú možno šťastnejší ako my,
Ale asi si chcel napísať že mu asi ozaj preskočilo. To je normálne keď takito ľudia prírody prídu do civilizácie. Ale aj tak si myslím že ti ľudia sú v pohode len im nevyhovuje civilizácia.
Naposledy upravil/-a Glogol v Pi 13 10, 2023 8:23 pm, upravené celkom 1 krát.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: Pi 13 10, 2023 8:06 pm
Glogol napísal: Pi 13 10, 2023 7:59 pm
jogo napísal: Pi 13 10, 2023 6:49 pm
……nech si rozumne zainvestujú.…..
to sú teda rady ….druhí t.j deti - nech riskujú lebo ja som sa bál ale peniaze chcem …..
Prekrúcaš zmysel mojich slov, ale veľmi dobre chápeš, ako to myslím.
[/quote]
Žiaľ nechápem aj keď som reagoval asi emotívne keďže som mal pocit že pausalizujes že mladí nech prispejú ale oni nech sa už o seba postarajú sami.
Tak som to pochopil čo ma dosť naštartovalo. Ak som to pochopil zle tak sory.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pochopil som jogov prispevok asi takto:
dochodca (pre jednoduchost volajme ho dedo) mal deti (volajme ich rodicia), no a tito rodicia nechcu deti, cize sekli s tou "tradiciou", ale kto trpi je logicky ten dochodca.. ci uz ten "dedo", alebo v buducnosti aj "rodicia"..
A je prakticky jedno, ci sa jedna o 1. alebo 2. pilier, pretoze bez deti (mladych) sa ekonomika musi zaseknut, robotika tu este nie je.

Ak existuje nejaky model, dlhodobo a ten mal nejak "nepisane pravidla", tak takato masivna zmena, ktoru mimochodom pretlaca aj "aktualna vlada" (zvysime dane za nehnutelnosti - kde asi budeme vychovavat deti, to dame syna a dceru do 1 izby?, skratime matersku, atd), tak je logicke, ze sa dobre zabehnute koleso zasekne. Ak by toto urobila nejaka civilizacia este z cias, ked nebol dochodkovy system, netreba 3 VŠ na domyslenie si nasledkov..

Ale samozrejme, individualizmus je velmi silna zbran a štít, a da sa ohnut lubovolne. Podla mna su deti na pritaz - brzdia karieru, zvysuju naklady, tym padom brzdia aj dochodok. A system nijak extra nerozlisuje deti ako take. Tak podme vsetci nemat deti, a budeme bohatsi, len neviem kto nas bude prebalovat, alebo kto by servisoval tych robotov... Aha, ved dobrovolna dochodkova eutanazia to vyriesi..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

Keby som bol mladý a bezdetný a povedali mi že ty teraz 40 rokov a viac len prispievaj a splácaj čo sme do teba akože investovali ale o svoj dôchodok sa už postaraj sam viete čo by som urobil. Viem že dôchodky nie sú veľké ale táto krajina na ten objem peňazí čo potrebuje v 1 pilieri jednoducho nemá. Demografická krivka nie je žiadna novinka a nesuvisi to s bývaním. Naši starí rodičia keď boli deti boli mozno 3-4-5 v izbe a neriesili to. Zial doba je aka je a nielen na SK.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Pi 13 10, 2023 10:33 pm Viem že dôchodky nie sú veľké ale táto krajina na ten objem peňazí čo potrebuje v 1 pilieri jednoducho nemá.
Zatiaľ ma, lebo do 2. piliera ide viac peňazí, ako je deficit dôchodkového poistenia. Ale je pravda, že časom na takéto "štedré" dôchodky nebude mať, lebo menej detí zarobí menej peňazí a tým pádom bude menej na tie dôchodky. Ale to už bude dôsledok "životného štýlu" budúcich dôchodcov, ktorí dali prednosť iným veciam pred vlastnými deťmi a tak to bude spravodlivé.
Naši rodiči majú v priemere dôchodky adekvátne počtu detí, ktoré v priemere mali a netreba im na nich siahať.

p.s: Chcem vidieť tých "dôchodcov" z 2.piliera, ktorí by roku 1990 poberali priemerný dôchodok 50€, ako by si zvýšili dôchodok na terajších priemerných 650€ investíciou na kapitálových trhoch. Priemerný dôchodok je nastavený približne ako 50% priemernej mzdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

Ved o tom ma byt 2 pilfer na ktory ma stale niekto zalusk. Pomale postupne odlahcenie prveho. Vsetci vieme ze prvy samotny da momentalne viac ako prvy plus druhy. Docasu. A potom nastane generacne obvinovanie z poctu deti a debaty ze splat dlh ale o seba sa postaraj sam. Zmena z priebezneho na zasluhovy predsa nemoze byt skokova. Aj teraz beru z prveho bezdetni a aj o 50 rokov budu ludia s 3+ detmi. Neda sa pausalizovat. Hlavne sa netreba dotykat druheho a presuvat problem na dalsie generacie. A vytvarat taky stat aby mladi neutekali. A nejde Len o dane. Myslim toleratny stat nie nenavistny a xenofobny. V takom mladi nebudu zit. Dansko ma vacsie perc dane a aj tak tam nasi mladi odchdzaju.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:47 am A potom nastane generacne obvinovanie z poctu deti a debaty ze splat dlh ale o seba sa postaraj sam.
Príbeh o troch grošoch:

Jednu tretinu vrátite svojim rodičom.
Jednu tretinu miniete sami.
Jednu tretinu dáte svojim deťom.
Týmto spôsobom je vytvorený prvý pilier.

Ak súčasná generácia nechce venovať jednu tretinu svojich príjmov svojim deťom (pretože ich má podstatne menej), nikto ju k tomu nenúti. Je to voľba, ktorú si každý môže urobiť samostatne.

No to, čo by mala súčasná generácia urobiť, je splatiť svoj dlh voči svojim rodičom, teda tú tretinu, ktorú im rodičia poskytli, keď ich živili a vzdelávali. Je to povinnosť, ktorú by mali dodržiavať.

Terajšia generácia však nemá nárok na tretinu, ktorú vracia rodičom, ale na tretinu, ktorú daruje svojim deťom. Ak túto tretinu nechcú "investovať" do svojich detí, mali by ju "investovať" tak, aby ju "nezožrala" inflácia, ak chcú mať v budúcnosti dostatočne vysoký dôchodok. Nie je to však šetrenie tretiny, ktorú majú vrátiť rodičom, ale šetrenie tretiny, ktorú neposkytnú svojim deťom.
Ale terajšia generácia by si chcela našetriť na dôchodok za tretinu, ktorú majú vrátiť svojim rodičom a minúť tretinu, ktorú majú dať svojim deťom sami pre seba a to je ten problém.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Pi 13 10, 2023 6:49 pm Prečo by terajší dôchodcovia mali "trpieť" za chyby svojich detí, ktoré už nechcú mať svoje detí? Tak nech im deti splatia groš, ktorí im rodičia dali a groš, ktorý nechcú dať svojim deťom, nech si rozumne zainvestujú...ale rodičom nech svoj dlh splatia.
Ty neplatíš do SP na starobný dochodok nič? Ja naplno od vojenčiny oktober 1986. Ešte mam/e platiť niečo dalšie? Teda 2 groše? Ludia, trochu sa zamyslite. To že neplatíš priamo rodičom, ale do spoločného balíka, tak je to vyriešené o tych grošoch. Žiadne duplicitné platby nie sú žiadúce a boli by likvidačné pre aktuálne platiacich odvody do SP.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: So 14 10, 2023 10:30 amEšte mam/e platiť niečo dalšie? Teda 2 groše? Ludia, trochu sa zamyslite.
Ale ono to ma logiku. Rodic s detmi plati 2 grose. Jeden rodicom a jeden detom. Ked niekto nema deti nech ten gros neprezerie lebo deti su investicia pre dalsi prijem na dochodky.
PS: nemam a neplanujem deti :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: So 14 10, 2023 10:30 am Ty neplatíš do SP na starobný dochodok nič? Ja naplno od vojenčiny oktober 1986. Ešte mam/e platiť niečo dalšie? Teda 2 groše? Ludia, trochu sa zamyslite. To že neplatíš priamo rodičom, ale do spoločného balíka, tak je to vyriešené o tych grošoch. Žiadne duplicitné platby nie sú žiadúce a boli by likvidačné pre aktuálne platiacich odvody do SP.
Ja vraciam do SP prvý groš, ktorí do mňa investovali moji rodičia a ostatní terajší dôchodcovia, ktorí pracovali, keď som študoval a poberal polosirotský dôchodok, lebo otec mi zomrel, ešte keď som bol na strednej škole.


Si môj ročník a naša generácia ešte mala 2 a viac detí, veď aktuálne pracuje na jedného dôchodcu 2,7 pracujúcich. My nemáme problém, lebo 18x2,7=48,6 tj. naš priemerný dôchodok by bol 48,6% priemernej mzdy bez deficitu a 2. piliera. Problém budú mať terajší mladší ľudia, lebo aktuálne mame na 1 ženu tuším 1,4 dieťaťa a to pri aktuálnych odvodoch da priemerný dôchodok 1,4x18=25,2% priemernej mzdy a to už je fakt málo. Preto radím, odkladajte si tretinu(tretí groš) na dôchodok v súkromnom dôchodkovom fonde, ak tu bude taká nízka pôrodnosť...alebo si dobre vychovajte deti, aby sa o vás v starobe postarali.
Mesačný neindexovaný dôchodok sa vyplácal v priemernej sume 23,33 eura a ku koncu vlaňajška ho poberalo 1 233 sporiteľov.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... 3-38-eura/

Po viac ako 10 rokoch v 2.pilieri je takýto priemerný mesačný dôchodok? Po 40 rokoch by to bolo koľko? Na toto sa spoliehate?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: So 14 10, 2023 10:51 amPo viac ako 10 rokoch v 2.pilieri je takýto priemerný mesačný dôchodok? Po 40 rokoch by to bolo koľko? Na toto sa spoliehate?
Dovody:
- presun vsetkych sporitelov do dlhopisov
- nizka doba sporenia
- zle nastaveny system vyplacania (dozivotny dochodoch je uplna parodia)
- premrstene poplatky poistovni ktory vyplacaju dochodok

Ja sice uz niesom najmladsi ale aj tak sa samozrejme nespolieham na 2. pilier aj ked mi uz vychadza dostatocna suma.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 296
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa hifron »

Ak človek je už na zahodenie a túži aj po predčasnom, že nech to nejako vydá a bude mať pokoj, asi má nejaké trable a aj trh práce nejako netúži po takom človeku. Znamená to ale, že ten človek je na odpis, alebo len na účtovný odpis(a nebodaj ešte nejaký poistný kmeň)? :idea:
Naposledy upravil/-a hifron v So 14 10, 2023 11:44 am, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: So 14 10, 2023 11:21 am Dovody:
- presun vsetkych sporitelov do dlhopisov
Stalo sa to roku 2008, tzn. že pokles zasiahol len 4 roky sporenia zo 14 rokov. 2. pilier vznikol 1.1.2005.
- nizka doba sporenia
Neberiem tento argument, lebo rast bol od roku 2012 do roku 2019 excelentný, oveľa väčší ako v rokoch 1996-2008
- zle nastaveny system vyplacania (dozivotny dochodoch je uplna parodia)
- premrstene poplatky poistovni ktory vyplacaju dochodok
Neviem, či v zahraničí vyplácajú poisťovne vyššiu rentu ako na Slovensku...keď som sa to pýtal kedysi odborníka SAS na túto tému, tak mi napísal, nech si zistím, aká je v zahraničí renta, sám. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 296
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa hifron »

jogo napísal: So 14 10, 2023 11:42 am Neberiem tento argument, lebo rast bol od roku 2012 do roku 2019 excelentný, oveľa väčší ako v rokoch 1996-2008
Ak si človek pamätá na Greenspana a to ako trhy(teda hlavne banky, hedge fondy a podobne) viseli na tom, čo povie a koľko naleje, čo sa potom ešte zdokonaľovalo, ale prevládala eufória a aj zmeny v spoločnosti v Amerike, Európe a EMEA( :mrgreen: ), čo vydalo na žúr keď v podpalubí zatekalo a motory predali...

No a keď odišli baby boomers ktorí ešte vedeli veslovať(teda keď mohli odísť do dôchodku ak na to mali), povinné náklady na zdravotné poistenie išli hore ruka v ruke s tým ako sa do toho obuli právnici a nejaké zamyslenie zdravotných poisťovní a senátorov(keďže kongresmani sú dnes už iba do počtu keďže ich volebný obvod je im u prdele) a náklady išli raketovo hore aj so životnými nákladmi, keďže peňazí bolo bez rozmyslu dosť a hospodárska recesia riešiaca nejaké zdravotné problémy ekonomiky bolo slovo pre funebrákov a šarlatánov...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: So 14 10, 2023 10:43 am
duves napísal: So 14 10, 2023 10:30 amEšte mam/e platiť niečo dalšie? Teda 2 groše? Ludia, trochu sa zamyslite.
Ale ono to ma logiku. Rodic s detmi plati 2 grose. Jeden rodicom a jeden detom. Ked niekto nema deti nech ten gros neprezerie lebo deti su investicia pre dalsi prijem na dochodky.
PS: nemam a neplanujem deti :)
Ale ved na deti platíme priamo my ako rodičia. Potrebuju mať domov, odev, stravu, vyžitie (šport, kultura), dostať vzdelanie. V tom je ten groš do detí.

Ale ako v tomto s tebou súhlasím na 200%: " deti su investicia pre dalsi prijem na dochodky".
Akurat si treba uvedomit, že tento ekonomický system až takto neuvažuje. Človeka vníma iba ako pracovnú silu. Nenajde pracovnú silu, tak dovezie zo zahraničia lacnotu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: So 14 10, 2023 11:58 amAle ved na deti platíme priamo my ako rodičia. Potrebuju mať domov, odev, stravu, vyžitie (šport, kultura), dostať vzdelanie. V tom je ten groš do detí.
Vsak presne takto to jogo myslel ked zacal s grosmi :)
No a ten kto ten gros do deti nemusi dat tak nech si ho odlozi, zhodnoti.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

hifron napísal: So 14 10, 2023 11:41 am Ak človek je už na zahodenie a túži aj po predčasnom, že nech to nejako vydá a bude mať pokoj, asi má nejaké trable a aj trh práce nejako netúži po takom človeku. Znamená to ale, že ten človek je na odpis, alebo len na účtovný odpis(a nebodaj ešte nejaký poistný kmeň)? :idea:
Poznam seniorov s dochodkom pod 300eur.
Ti ludia pracovali riadne, len isli o 2-3r skor do dochodoku zo zdravotneho dovodu (zodrali sa v praci)
Maju 2 deti.
Do dochodku isli pred 15-17rokmi priblizne.
A dnes dostavaju ani nie 300eur :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: So 14 10, 2023 4:54 pm Poznam seniorov s dochodkom pod 300eur.
Ti ludia pracovali riadne, len isli o 2-3r skor do dochodoku zo zdravotneho dovodu (zodrali sa v praci)
Maju 2 deti.
Do dochodku isli pred 15-17rokmi priblizne.
A dnes dostavaju ani nie 300eur :)
To je ťažko takto posúdiť.
Vymeriavacie základy sa evidujú až od roku 1984. Roky do 1983 sa brali len ako poistné obdobie a neviem presne, len si myslim, že SP vypočítala dochodok na základe odpracovaných rokoch a kategoriu prac.zaradenia.
Potom boli aj ludia, čo pracovne cestovali, plat nemali sice velky, ale tie diety. No a z diet sa dochodok nevypočítava. Preto vravím, to sa neda takto posúdiť.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: So 14 10, 2023 9:38 am
Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:47 am A potom nastane generacne obvinovanie z poctu deti a debaty ze splat dlh ale o seba sa postaraj sam.
Príbeh o troch grošoch:

Jednu tretinu vrátite svojim rodičom.
Jednu tretinu miniete sami.
Jednu tretinu dáte svojim deťom.
Týmto spôsobom je vytvorený prvý pilier.

Ak súčasná generácia nechce venovať jednu tretinu svojich príjmov svojim deťom (pretože ich má podstatne menej), nikto ju k tomu nenúti. Je to voľba, ktorú si každý môže urobiť samostatne.

No to, čo by mala súčasná generácia urobiť, je splatiť svoj dlh voči svojim rodičom, teda tú tretinu, ktorú im rodičia poskytli, keď ich živili a vzdelávali. Je to povinnosť, ktorú by mali dodržiavať.

Terajšia generácia však nemá nárok na tretinu, ktorú vracia rodičom, ale na tretinu, ktorú daruje svojim deťom. Ak túto tretinu nechcú "investovať" do svojich detí, mali by ju "investovať" tak, aby ju "nezožrala" inflácia, ak chcú mať v budúcnosti dostatočne vysoký dôchodok. Nie je to však šetrenie tretiny, ktorú majú vrátiť rodičom, ale šetrenie tretiny, ktorú neposkytnú svojim deťom.
Ale terajšia generácia by si chcela našetriť na dôchodok za tretinu, ktorú majú vrátiť svojim rodičom a minúť tretinu, ktorú majú dať svojim deťom sami pre seba a to je ten problém.
Co vlastne na navrhujes ? Znarodnit 2 pilier a niekedy v buducnosti prejst na zasluhovy ? Kedy presne ? O 5 - 10 - 20 - 50 rokov ? Ako maju mladi bezdetni splatit ten svoj gros ? 40 a viac rokmi platenia odvodov bez naroku na dochodok z 1 piliera ? Maju moznost sa nejako predcasne vykupit z toho vazalstva ? Ze zaplatia statu tolko a tolko a vzdaju sa naroku na 1 pilier a prestanu platit potom odvody ? Co povies mladym ludom co maju teraz viac ako dve deti ? Sory platte odvody ale necakajte dochodok z 1 piliera ? Co povies cloveku co ma 1 dieta ale to jedno plati viac ako 4 priemerne deti alebo 7 deti s minimalkou ? Co povies ludom co maju vela deti ale ani jedno nepracuje ? Co povies tym co maju 3 deti ale vsetky sa vykaslali na tuto krajinu ? Co povies mladym co cely zivot platia odvody ale nepodarilo sa im mat deti aj ked chceli ? 3 gros by mal byt statom garantovany minimany dochodok a nie to to co populisticki politici slubia dochodcom len aby ziskali ich hlasy.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Glogol - chcel by aby nejakym sposobom bezdetni viac platili na dochodok alebo nieco na ten sposob
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

wladas napísal: So 14 10, 2023 9:08 pm Glogol - chcel by aby nejakym sposobom bezdetni viac platili na dochodok alebo nieco na ten sposob
Naco sa snazim pisat ? nechapem Sam seba. Moses mat aj 100 deti ked napracuju alebo odidu do zahranicia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ale samozrejme v tom mas pravdu. Neda sa vsetko osetrit.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale da sa :) zrusit vsetko, cely system a nech sa ludia staraju o seba sami :)
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1750
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

iceberg8 napísal: So 14 10, 2023 9:32 pm Ale da sa :) zrusit vsetko, cely system a nech sa ludia staraju o seba sami :)
To je zase nepriechodny extrem. Podia mna minimally dochodok ako 3 gros a zvysok zasluhovy. A pomala plynula cesta k tomu je povinny 2 pilier.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Glogol napísal: Pi 13 10, 2023 10:33 pm Keby som bol mladý a bezdetný a povedali mi že ty teraz 40 rokov a viac len prispievaj a splácaj čo sme do teba akože investovali ale o svoj dôchodok sa už postaraj sam viete čo by som urobil.
Sucasni dochodcovia su ekonomicky uzitocni aj pre tych co neplanuju mat deti. Ich dochodky smeruju do ekonomiky kde kupuju tovary a platia za sluzby co podporuje ekonomiku. Okrem toho po sebe obycajne nechaju nejaky majetok detom, vnukom ak nejakych maju a ked nie tak vzdialenejsej rodine, uplne cudzim ludom ci organizaciam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Dôchodky na Slovensku zaostávajú za penziami európskych krajín. Dôvod je jednoduchý
https://kryptomagazin.sk/dochodky-na-sl ... ednoduchy/
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"