Re: odisť z Finaxu inam?
Napísané: Ut 02 12, 2025 2:58 pm
financnemu poradcovi asi nemusis vysvetlovat rozdiel medzi CFD a ETF ci ? (irony) asi musis 
JUGGLER napísal: ↑Po 27 10, 2025 10:23 pmOK. Peace.JartyGulak napísal: ↑Po 27 10, 2025 6:33 pm
OK navrhujem trvalý mier Juggler (indiánska fajka mieru).
Ak sú inštrumenty - priame investovanie (Indexy, ETF) lepšie ako Edward nechám si tiež poradiť.
Cez koho si je lepšie otvoriť v ČR účet ? XTB, Lynx, Patria, EIC? Zostáva mi na prav. investovanie 400 EUR / mes.
Viem si dnes otvoriť XTB online. Budem pravidelne investovať -:
www.xtb.com/cz/realny-ucet/
S&P 500 = 100 EUR / mes.
MsciWorld = 100 EUR / mes
ETF Svet = 100 EUR / mes.
A 4 inštrument Juggler čo mi ty doporučíš... .
![]()
Aj ja sa ospravedľňujem, ked som ťa urazil, ponížil, alebo niečo také.
Obaja sme horkokrvní košičania...
XTB vyzerá velmi dobre. Je úplne zadarmo, len si nesmieš pomýliť CFD a cenný papier (akcie, ETfs )
Nemajú to oddelené. Len cenné papiere majú výnos oslobodený od daní po 1 roku držania (v SR).
Ja v XTB nemám účet, ale založím, aby som investoval viac flexibilne a špekulatívne a neotravoval s každým pokynom agenta v EIC.
Pozri si vlákno o XTB, ale odzadu, lebo tuším už fungujú aj investičné plány, že môžeš investovať plne automaticky.
Moja rodina investuje cez ETF USA ( iShares Core S&P 500 UCITS ETF acc, SXR8.DE )
Ja investujem cez iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc), SXRV, ktorý v poklesoch môžem
zameniť za Lyxor (Amundi) Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc (LQQ)
Ked sú trhy vysoko a mám splnený časový test, tak LQQ môžem zameniť späť za SXRV.
v XTB je tých indexových ETFs, aj Nasdaqov oveľa viac.
Ja sa ľuďom nesnažím radiť, skôr len dať informácie.
Ale pokiaľ ide o normálneho človeka, ktorému to je jedno, tak môj názor je, že jedno indexové ETF stačí.
Za najlepšiu zlatú strednú cestu považujem ETF USA.
Ak vidím, že niekto chce vyšší výnos a nemá problém s volatilitou, tak radím to, čo mám ja: nasdaq 100.
Ak ľudia chcú viac ETFs, tak ich poučím, že ETF SVET v sebe obsahuje viac ako 90% akcií z ETF USA
a ETF USA obsahuje 87% akcií Nasdaqu100.
ETF SVET = MSCI World..to je to isté ( iShares Core MSCI World UCITS ETF , okolo 1300 akcií, EUNL.DE ),
ale niekto chce ešte viac, tak je ešte napríklad VWCE.DE (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF)..obsahuje 3600 akcií.
Kto chce mať vyslovene portfólio, že ho to baví, tak si myslím, že najlepšie je mať 1 indexové a radšej to okoreniť nejakým sektorovým technologickým,
alebo tématickým ETFs (vid našu hitparádu kde ich máme viac ).
Ale nie som priateľ nejakého širšieho portfólia, lebo aj tam sa vytvára overlap (prekrývanie) a časom vzniká potreba rebalancingu.