Strana 23 z 44
Re: 1.pilier
Napísané: Ne 30 03, 2025 1:09 pm
od používateľa duves
Och fakt? Neúctivé? Neodvádzať a potom naťahovať paprče je také naše.
Otto Weiter odhalil výšku svojho dôchodku: Je to podradné a neúctivé!
https://koktejl.azet.sk/clanok/4wiK3Jy/ ... -neuctive/
Re: 1.pilier
Napísané: Ne 30 03, 2025 1:39 pm
od používateľa dusantt
Ved 350 eur je dost.
Ludia mavaju aj menej, a to pracovali legalne ako zamestnanci a este aj vychovali deti.
Hanbil by som sa takto verejne stazovat. Vypocitali to snad zle? Alebo dostal kolko odviedol?
Re: 1.pilier
Napísané: St 16 04, 2025 8:02 am
od používateľa duves
Re: 1.pilier
Napísané: So 19 04, 2025 8:14 am
od používateľa duves
Ach bože!
„Aktuálne nastavenie rodičovského dôchodku nie je spravodlivé pre všetkých. Predstavuje diskrimináciu voči tým seniorom, ktorí nemajú deti....
https://kryptomagazin.sk/dochodky-caka- ... -polepsia/
Re: 1.pilier
Napísané: St 14 05, 2025 12:50 am
od používateľa nevedzgdo
Ninx napísal: ↑Št 27 02, 2025 1:05 am
Juggler,
v poslednej dobe si vsimam, ze az znepokojivo casto vo svojich prispevkoch spominas PS, progresivizmus, neomarxizmus a dalsich Goldsteinov dnesnej doby. Nemyslis, ze je to trochu iracionalne, ked nam momentalne vladne niekto uplne iny? Navyse aj ten clanok, ktory si poslal spomina "Táto suma prevyšuje potrebu konsolidácie na stabilizáciu dlhu v najbližších rokoch o takmer tretinu a nasledujúca vláda si z nich bude môcť vybrať podľa vlastných priorít." Kedze uradnicka vlada nema zakonodarnu moc, jedine, co mohla spravit je kompilacia navrhov moznych opatreni.
Napriek krokom tejto vlady vobec nie je iste, ze sa PS dostane k moci, a uz vobec nic nenasvedcuje tomu, ze by chceli presadit svoj "balicek" (ktory ani nebol mieneny na schvalenie ako celok), preto povazujem tvoje slovo "ked" za zbytocne tendencne.
Ze to odobril
Mihal je fajn, no aj tak v tejto diskusii mozeme mat rozne nazory - snad nikto z tu pritomnych by slepo nehltal kazde jeho slovo.
Môžem iba súhlasiť. Ak to mám pekne povedať, posledné roky vnímam posun ku konšpiráciám.
Jožka poznám osobne. Je to fasa chlapík. To čo vraví, má vždy nejaký základ.
Re: 1.pilier
Napísané: St 14 05, 2025 11:32 pm
od používateľa wladas
Juggler vidi progresivny neomarxizmus aj ked otvori chladnicku. Ani sa necudujem preco sa polarizacia tak zvacsuje. Vidno to vsade. Je to o ludoch.
Re: 1.pilier
Napísané: Št 15 05, 2025 8:28 am
od používateľa vladko11
Ďalšie zvyšovanie dôchodkov z 1. piliera.
O 180 až 300 eur vyšší dôchodok. Minister práce ohlásil veľké zmeny vo výpočte penzií. Experti novelu pochvaľujú
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) predstavil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má odstrániť dlhodobú diskrimináciu matiek senioriek, ktoré pre výchovu detí na materskej alebo rodičovskej dovolenke dostávajú nižšie dôchodky. Seniorkám a seniorom, ktorí vychovali deti, by sa v rámci nej mal zvýšiť dôchodok približne o 180 eur až 200 eur ročne. Budúci dôchodcovia ktorí boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke si môžu prilepšiť aj o 300 eur ročne.
". V ústave je uvedené, že výchova dieťaťa by nemala mať dosah na výšku dôchodkov. Toto ustanovenie je však potrebné naplniť,“ uviedol minister Tomáš"
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... clanok_box
Re: 1.pilier
Napísané: Št 15 05, 2025 12:08 pm
od používateľa duves
vladko11 napísal: ↑Št 15 05, 2025 8:28 am
Ďalšie zvyšovanie dôchodkov z 1. piliera.
O 180 až 300 eur vyšší dôchodok. Minister práce ohlásil veľké zmeny vo výpočte penzií. Experti novelu pochvaľujú
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) predstavil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má odstrániť dlhodobú diskrimináciu matiek senioriek, ktoré pre výchovu detí na materskej alebo rodičovskej dovolenke dostávajú nižšie dôchodky. Seniorkám a seniorom, ktorí vychovali deti, by sa v rámci nej mal zvýšiť dôchodok približne o 180 eur až 200 eur ročne. Budúci dôchodcovia ktorí boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke si môžu prilepšiť aj o 300 eur ročne.
". V ústave je uvedené, že výchova dieťaťa by nemala mať dosah na výšku dôchodkov. Toto ustanovenie je však potrebné naplniť,“ uviedol minister Tomáš"
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... clanok_box
Podľa odhadov rezortu by sa takto malo seniorom prilepšiť zhruba o 180 až 200 eur ročne.
https://standard.sk/945659/stat-chce-uz ... t-dochodky
Mimochodom, nie je pravda, žeby za roky materskej nemali zato náhradu:
...za obdobia venované starostlivosti o deti sú za rodiča podľa aktuálnej legislatívy platené odvody 60 percent z vymeriavacieho základu priemernej mzdy.
Re: 1.pilier
Napísané: Št 15 05, 2025 1:00 pm
od používateľa Paly
duves napísal: ↑Št 15 05, 2025 12:08 pm
Mimochodom, nie je pravda, žeby za roky materskej nemali zato náhradu:
...za obdobia venované starostlivosti o deti sú za rodiča podľa aktuálnej legislatívy platené odvody 60 percent z vymeriavacieho základu priemernej mzdy.
60% vymeriavacieho základu priemernej mzdy je v podstate 100% z minimálnej mzdy, ak sa nemýlim. Je to podľa teba adekvátna náhrada?
Re: 1.pilier
Napísané: Pi 16 05, 2025 1:00 pm
od používateľa duves
Ja som za 2 roky vojenčiny dostal náhradu 30% z priemernej mzdy.
Re: 1.pilier
Napísané: Pi 16 05, 2025 3:11 pm
od používateľa dusantt
Aspon si stratil 2 roky zivota, trocha zivota do toho umierania.
Alebo ako to hovorili, "treba vojencinu, aby sa neflakal po krcme" ?
Ved aj toto mozu spatne opravit, nie? Je to len par klikov do programu, zvysit na 90% napriklad.
Re: 1.pilier
Napísané: Pi 16 05, 2025 10:35 pm
od používateľa jogo
duves napísal: ↑Pi 16 05, 2025 1:00 pm
Ja som za 2 roky vojenčiny dostal náhradu 30% z priemernej mzdy.
Si už odišiel do starobného dôchodku a túto informáciu máš z výpočtu dôchodku,ktorý ti prišiel?
Re: 1.pilier
Napísané: So 17 05, 2025 9:39 am
od používateľa duves
Dochodok až o 14 mesiacov. ZVS nahrada je 30% všeobecneho vymeriavaceho základu. Je to znama informácia.
Re: 1.pilier
Napísané: Po 26 05, 2025 10:15 am
od používateľa MiBi
SILNÝ SOCIÁLNY ŠTÁT / KTO BUDE ROBIŤ?
Skúsime interpretovať alarmujúce dáta o Slovensku z Eurostatu:
55% ľudí vo veku 50 až 74 rokov poberá na Slovensku starobný a/alebo invalidný dôchodok. Druhé-tretie najvyššie percento. V EÚ je priemer 45%. To nemáme o 10% viac, ale o 10 percentuálnych bodov viac: +22%.
O jednu pätinu viac ako priemerne v EÚ u nás veľká skupina ľudí poberá invalidný/predčasný/riadny starobný dôchodok.
Okrem toho, že na rozdiel od EÚ poberajú dávku zo systému - od štátu, oni aj menej alebo vôbec nepracujú. Mnohí nemôžu, mnohí by ale mohli.
Slovensko potrebuje opak, musíme byť na opačnej strane grafu, kde je Dánsko akebo Grécko, lebo EÚ chceme dobiehať: zaostávame.
Dánsko je tam preto, že do dôchodku idú v 67 rokoch a sú oveľa zdravší (aj na papieri).
Grécko je tam preto, že takmer skrachovali a o dôchodky mnohí prišli (oproti roku 2011) a dnes musia ráno vstať a šup do práce.
Nás čaká veľmi skoro osud Grécka. Nie Dánska. Ich 33% poberateľov podpory/dávok vo vekovej skupine 50-74 ročných oproti naším 55% by znamenalo, že 350 tisíc obyvateľov Slovenska by nedostalo dávku/dôchodok, ktorí teraz/dnes poberajú.
Nie, že by si nezaslúžili (silný štát), ale preto, že “slabý” štát na to nemá, nebude mať.
Druhý graf z materiálu rozpočtu SR hovorí o tom, že z €15 miliárd ročných výdavkov v sociálnej oblasti/pomoci, ide o 10 percentuálnych bodov (25% namiesto 15%) pre chorých/ZŤP/Invalidov. Toto porovnanie sedí aj voči V3-ke.
10% z €15 miliárd je €1,5 miliardy naviac oproti “susedom” a EÚ. A v tom nie je €1 miliarda 13-tych dôchodkov. Toto všetko na DLH.
KONSOLIDÁCIA
Ak by niekto konsolidovať-šetriť chcel, tak musí začať dátami, ich správnou interpretáciou a porovnaním s okolitým svetom. Ak si “čistého vína” naliať nechceme, nemusíme. Len nehovorme, že sa NEDÁ. Svet to robí inak:
má menej papierových invalidov
má nižší objem platených PN s OČR
neskôr sa ide do dôchodku
Viac sa pracuje, viac sa tvoria hodnoty a áno: majú vyšší rast HDP.
Asi ste pochopili, že máme zásadné štrukturálne problémy. Ak si ich nepriznáme, nič nevyriešime a dobehne nás to: Slovensko (je) bude chudobná krajina a SLABÝ štát. Matika je sviňa a zložené percentá sú peklo.
Zdroj
https://www.linkedin.com/posts/patrikme ... 25153-oqb0
Re: 1.pilier
Napísané: Po 26 05, 2025 11:19 am
od používateľa dusantt
Sice pobera viac ludi dochodok, ale aky dochodok?
Dansko ma 37 hodinovy pracovny tyzden.
Dufam ze aj to zohladnili autori, ktori nadavaju ako bezny clovek nepozna matiku a percenta.
(A to som vobec nepichol do historie, kde je kapitalizmus skor, kde sa stihol rozvinut viac, kde si tym padom pracujuci menej zoderu telo a zdravie, kde maju viac penazi na zotavenie, udrzbu a regeneraciu, atd atd, pritomnost mora, kvalitnejsie jedlo, menej stresu)
Mna by este zaujimalo, ako sa v Dansku stavaju k ludom, ktori sadnu do auta, a ci uz pod vplyvom istych latok, alebo za triezva absolutne bezohladnou jazdou ohrozia inych, a toto stat vie stat desiatky tisic eur (zachranari, vrtulnik, nemocnice). Pripadne ked sa alkoholik alebo narkoman dostane na JIS/ARO vlastnou vinou, ci to aj v Dansku (a inde) v pohode bez vymahania zaplatia, pretoze viem, ze u nas s pokojom Anglicana vinnik ujde tymto uctom/fakturam.
Dalej viem, ze u nas nie su peniaze na skutocne invalidnych ludi a musia doslova pytat po socialnych sietiach na invalidny vozik, alebo ine invalidne pomocky. Toto je zrejme tiez nasledok papierovych invalidov. Co poznam pripady invalidnych prispevkov, casto su na alebo pod zivotnym minimom, cize dnes cca 280eur a menej (invalidi z detstva) Ak by si tito invalidi pockali, zaplatili spekulativne odvody, a nejak zahrali ze diagnozu dostali pocas prace, zrejme by vdaka tabulkam mali znacne az nasobne vyssie invalidne dochodky.. Spravodlivost po Slovensky.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 9:19 am
od používateľa duves
Tak u nás je tiež 37,25 hodinovy pracovny týždeň.
Sociálna poisťovňa: Bez štrukturálnej reformy odvodov to zaklakne. Ľudia nech majú odvody na starobné dôchodkové poistenie. A riziká ako invalidné a smrť nech si každý poistí komerčne. Garantujem, že tolko invalidných dôchodcov ako teraz nebude. A žiadne špekulácie, že bude priznany ID, pekny cez 1000€ a potom sa zrazu zamestná a ma príjem.
Invalidný dôchodok je náhrada príjmu, pretože lekári, alebo komisia lekárov niekoho uznala za neschopného pracovať. Ak niekto nastúpi po priznani ID do zamestnania, rozporuje sa to.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 9:32 am
od používateľa duves
MiBi napísal: ↑Po 26 05, 2025 10:15 am
Dánsko je tam preto, že do dôchodku idú v 67 rokoch a sú oveľa zdravší (aj na papieri).
https://www.techbyte.sk/2025/05/do-doch ... e_vignette
Tak dánsko a škand.krajiny všeobecne sú daleko pred nami. Klasika na SK: nažrat sa do prasknutia a sediet pri telke, popíjať litre piva a fajčiť.
Pokiaľ nebudu uplatnene pozítvne podmienky pre tú časť populácie, ktorá sa zdravo stravuje, športuje, tak sa nič nezmení.
Teraz som zachytil niekde info, že ak sa u nas bude dvíhať vek odchodu do penzie, tak budú populisti lobbovať, aby manuálne pracujúci mali vekovú hranicu garantovanú (neviem hodnotu)
1. to by ma zaujímalo, ktoré profesie budú manuálne pracujúce?
2. a náväzne na to by som sa spýtal, čo bude brániť tomu, aby poistenec napr.1 rok pred takou zvýhodnenou hranicou (napr.65 rokov) šiel z kancelárie na manuálnu pozíciu, napr. aj tak, že pol roka prepeenkuje....atd? Ale podmienku predsa splní, je manuálne pracujúci.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 1:00 pm
od používateľa jaroslav80
No tak ja nevidim vela obkladacov a murarov, ze by po 65-ke chodili po fuskach ... ale kopu uciteliek a uradniciek z ich pracovych pozicii budu musiet az vyniest na marach; tak sa tam drzia zubami nechtami aj po dochodkovom veku.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 1:08 pm
od používateľa dusantt
jaroslav80 napísal: ↑Ut 27 05, 2025 1:00 pm
No tak ja nevidim vela obkladacov a murarov, ze by po 65-ke chodili po fuskach ... ale kopu uciteliek a uradniciek z ich pracovych pozicii budu musiet az vyniest na marach; tak sa tam drzia zubami nechtami aj po dochodkovom veku.
Toto som si vsimol aj ja, ako ta uradnicka, ktora po mne chcela na obecnom urade original LV, pre prihlasenie trvaleho pobytu. Stazuje sa ze nestiha, je tam 30 rokov, ale kusok vedla je tesco, tam beru, moze sa tam ist rozhybat. Ale to nie, na urade je dobre miesto, teple, iste, zabezpecene. Pocul som nazor, ze na takom mieste by malo byt maximalne mozne pracovat 10 rokov, najskor som si myslel, ze je to blud, ale ono to logiku dava - zbytocne blokuje miesto, vyhorie a potom obtazuje obcana niecim, za co obcan nemoze (pol rocny vypadok katastra)..
duves, ani ja nerozumiem preco je ta protekcia pri ID taka absurdna. Je to do oci bijuce.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 1:21 pm
od používateľa duves
jaroslav80 napísal: ↑Ut 27 05, 2025 1:00 pm
No tak ja nevidim vela obkladacov a murarov, ze by po 65-ke chodili po fuskach ... ale kopu uciteliek a uradniciek z ich pracovych pozicii budu musiet az vyniest na marach; tak sa tam drzia zubami nechtami aj po dochodkovom veku.
Sú ale profesie, ktoré nie sú manuálne a chýbajú tam ľudia. Napr. také učitelky, lekari, aj špecialisti v roznych regionoch. Majú po 70-ke a vyššie územné celky to nevedia inak riešiť.
Re: 1.pilier
Napísané: Ut 27 05, 2025 3:34 pm
od používateľa Glogol
jaroslav80 napísal: ↑Ut 27 05, 2025 1:00 pm
No tak ja nevidim vela obkladacov a murarov, ze by po 65-ke chodili po fuskach ... ale kopu uciteliek a uradniciek z ich pracovych pozicii budu musiet az vyniest na marach; tak sa tam drzia zubami nechtami aj po dochodkovom veku.
Kazde zovseobecnovanie je riskantne. Poznam par majstrov - co vyuzili predcasny dochodok a v pohode robia dalej kedze ich praca je aj tak len cash bez papiera a predcasnym dochodcom nikto na kontrolu ci robia ci nie nechodi. Ale vobec nezavidim dokonca som rad tomu kto si privyraba a je realny dopyt po jeho praci - ci je lekar ci ucitel ci majster ci uradnicka. Stvu ma len taki co su zbytocni a este beru dochodok aj plat.
Re: 1.pilier
Napísané: St 28 05, 2025 8:58 am
od používateľa duves
Glogol napísal: ↑Ut 27 05, 2025 3:34 pm
Stvu ma len taki co su zbytocni a este beru dochodok aj plat.
Napr. štátna správa, alebo vysluhoví dochodcovia, takí mi tiež prejdu cez ruky pri uveroch. 2T z polície a ešte je tam často zamestnany ako civilný zamestnanec.
Re: 1.pilier
Napísané: St 28 05, 2025 1:35 pm
od používateľa dusantt
Tiez poznam jedneho mladika, ktory ma 2 VS(pod 40), ktori isiel robit na policiu (administrativa) pre vysluhovy, radsej nez pracovat v komercnej sfere. Na pohodlny zivot to staci. Greci, Spanieli, mozno aj Taliani, (PIIGS)maju radi tieto pozicie (dozivotne teple miesto) tiez a pozrime sa, kam ich to dostalo. Tam smerujeme aj my.
Re: 1.pilier
Napísané: Št 29 05, 2025 4:13 pm
od používateľa duves
Re: 1.pilier
Napísané: Pi 30 05, 2025 3:55 pm
od používateľa duves
Rekordne vysoký počet dôchodcov ohrozuje ekonomiku
Podľa najnovších údajov Eurostatu za rok 2023 činí podiel Slovákov poberajúcich dôchodkové dávky až 33,2 percenta. Európsky priemer je pritom výrazne nižší, a to 27,2 percenta.
https://www.newsbyte.sk/slovensko-na-po ... -o-prijmy/
Re: 1.pilier
Napísané: Pi 30 05, 2025 5:34 pm
od používateľa Glogol
duves napísal: ↑Pi 30 05, 2025 3:55 pm
Rekordne vysoký počet dôchodcov ohrozuje ekonomiku
Podľa najnovších údajov Eurostatu za rok 2023 činí podiel Slovákov poberajúcich dôchodkové dávky až 33,2 percenta. Európsky priemer je pritom výrazne nižší, a to 27,2 percenta.
https://www.newsbyte.sk/slovensko-na-po ... -o-prijmy/
Brutal krajina beznadeje zrela na short. Bez okamzitych reforiem - v podani tejto vlady znamena zvysenie uz i tak naspriernych dani a odvodov.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 8:01 am
od používateľa duves
Žiadna z vlád čo tu bola nie je bez viny. To poberanie nejakého typu dôchodku nemá žiadnu koncepciu. Je to jeden veľký chaos. No a mňa by zaujímalo, až raz to drbne, ako sa to mňa ako dochodcu potom dotkne.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 8:55 am
od používateľa dusantt
Ak to raz padne, bude tu kolektivna vina, nikoho nebude trapit, co si pre stat urobil, kolko si pracoval, kolko si odviedol, kazdy (tj hlasna vacsina) bude pozerat len na to, kolko mas AKTUALNE, tj TERAZ. A budu zavidiet, a budu ta obvinovat.
Obcas si myslim, ze je jednoduchsie prirodzene zomriet na velmi vysoky vek, nez sa dozit tak hlupej doby, aka pravdepodobne pride.
To mas asi takto, toto je moja predpoved:
(fiktivny ale inspirovany skutocnostou casto, pribeh)
sused: ty mas pekne auto.
ja: dik
sused: co stalo?
ja: 20 000
sused: co ti pari, kde si tolko nahrabal
ja: ma 20 rokov, vysoky najazd, stastny a dobry kus, setril som 5 rokov namiesto hyrenia a cestovania aktualna hodnota auta je 3 000...
alebo druhy scenar:
sused: aky mas plat?
ja: 1 200
sused: tak vela?
ja: a ty mas kolko?
sused: 3 000
ja: ok
tj, tu sa zavidi aj pravidelna stolica, alebo ako to slusne napisat.. To sa da pochopit asi len ked to clovek na vlastnej kozi prezije. Tymto jedincom niet pomoci. Neviem kolko % ich je v populacii u nas, ale ja mma na takych velmi velke stastie. Pricom to auto som kupil zo zarobkov tak, ze som nehladel na inych v zmysle ze im zavidim, sustredil som sa sam na seba, makal som na sebe, atd.. Okrem toho, dotycny ma lepsie/drahsie auto, tak nechapem co zavidi stary srot.
Ak toto nastane aj s legitimnymi dochodkami, amen s nami.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 9:58 am
od používateľa Glogol
duves napísal: ↑So 31 05, 2025 8:01 am
Žiadna z vlád čo tu bola nie je bez viny. To poberanie nejakého typu dôchodku nemá žiadnu koncepciu. Je to jeden veľký chaos. No a mňa by zaujímalo, až raz to drbne, ako sa to mňa ako dochodcu potom dotkne.
Za posledných 20 rokov tu veľa vlád nebolo. Nejaký extra nárast peňazí do 1.piliera sa uz čakať nedá takže skôr či neskôr grécky scenár buď plošne percentuálne kratenie alebo daň na dôchodok a zároveň posun hranice odchodu možno až k 67. Riešenie sa dá sa to odkladať ale o to bolestivejšie to bude. Ako keď rodina každý mesiac viac míňa ako ma príjem a spolieha na zázrak že raz bude príjem väčší. Dak dlho problém nerieši zatvára pred ním oči a rieši to pôžičkami až príde o strechu nad hlavou.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 11:15 am
od používateľa wladas
duves napísal: ↑So 31 05, 2025 8:01 amNo a mňa by zaujímalo, až raz to drbne, ako sa to mňa ako dochodcu potom dotkne.
Netreba vobec spekulovat. Staci sa pozriet ake dosledky boli v Grecku - priemerne tretinove kratenie dochodkov
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 11:39 am
od používateľa Glogol
Samozrejme rozbitie poslednej pokladnicky co máme - 2.piliera - na pár mesiacov možno aj 5 rokov problém odsunie kým ľudia čo vystúpia alebo budú vystúpení z 2.pilera nezačnú poberať plný dôchodok z 1.piliera- teda nepokrateny o 2pilier a nožnice v 1. Pilieri sa nezačnú roztvárať ešte prudšie a rýchlejšie. Oblbovak schválený podľa hesla že “výnosy” z 1.piliera sú predsa lepšie ako z druhého …..
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 11:52 am
od používateľa Glogol
Pre mna je najsokujuceksia info “ Zvlášť citlivou skupinou sú ľudia vo veku od 50 do 74 rokov. Viac ako polovica populácie v tejto skupine dnes poberá starobný alebo invalidný dôchodok.” Škoda že nedali populáciiu od 50 do 64 ale aj tak. Dá sa očakávať že väčšina tej polovice si podpílili konár a bude voliť nikoho kto povie že takto to ďalej nejde ?
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 1:18 pm
od používateľa duves
dusantt napísal: ↑So 31 05, 2025 8:55 am
Ak to raz padne, bude tu kolektivna vina, nikoho nebude trapit, co si pre stat urobil, kolko si pracoval, kolko si odviedol, kazdy (tj hlasna vacsina) bude pozerat len na to, kolko mas AKTUALNE, tj TERAZ. A budu zavidiet, a budu ta obvinovat.
Obcas si myslim, ze je jednoduchsie prirodzene zomriet na velmi vysoky vek, nez sa dozit tak hlupej doby, aka pravdepodobne pride.
To mas asi takto, toto je moja predpoved:
(fiktivny ale inspirovany skutocnostou casto, pribeh)
sused: ty mas pekne auto.
ja: dik
sused: co stalo?
ja: 20 000
sused: co ti pari, kde si tolko nahrabal
ja: ma 20 rokov, vysoky najazd, stastny a dobry kus, setril som 5 rokov namiesto hyrenia a cestovania aktualna hodnota auta je 3 000...
alebo druhy scenar:
sused: aky mas plat?
ja: 1 200
sused: tak vela?
ja: a ty mas kolko?
sused: 3 000
ja: ok
tj, tu sa zavidi aj pravidelna stolica, alebo ako to slusne napisat.. To sa da pochopit asi len ked to clovek na vlastnej kozi prezije. Tymto jedincom niet pomoci. Neviem kolko % ich je v populacii u nas, ale ja mma na takych velmi velke stastie. Pricom to auto som kupil zo zarobkov tak, ze som nehladel na inych v zmysle ze im zavidim, sustredil som sa sam na seba, makal som na sebe, atd.. Okrem toho, dotycny ma lepsie/drahsie auto, tak nechapem co zavidi stary srot.
Ak toto nastane aj s legitimnymi dochodkami, amen s nami.
Po roku 1989, ked prehral socializmus, tak sa sem dovážali handry a tie sa ponúkali zdarma. Raz napísal nejaky čitatel novín, že ho prekvapilo, ako v šóre na handry stal ich sused velmi dobre situovaný.
Na to je len jedno vysvetlenie. Na Slovensku funguje obzvlášť výraze to známe: "Ak je niečo zadarmo, berú niektorí aj na rohy všetko, nech aj brucho praskne."
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 4:23 pm
od používateľa JUGGLER
Glogol napísal: ↑So 31 05, 2025 11:39 am
Oblbovak schválený podľa hesla že “výnosy” z 1.piliera sú predsa lepšie ako z druhého …..
Nie je to oblbovák, ale fakt založený na kombinácii hlúposti politikov a starších sporiteľov.
Politici Smeru presmerovali pred viac ako 10 rokmi všetkých sporiteľov do garantovaných fondov.
No a tí chudáci, čo sú starší a finančne negramotní tam za tých 10 rokov nemajú takmer žiadne zhodnotenie.
Demonštrujem to na posledných
5 rokoch:
Garantované fondy 2 piliera: 0%p.a.
Indexové: cca 11% p.a.
Inflácia priemer cca 6,5% p.a.
Nuž a 1 pilier je valorizovaný, takže vyzerá to zhruba takto:
Dôchodok z 1 piliera z valorizáciou:
+21%
Dôchodok z 2 piliera v garantovaných:
+0%
Dôchodok z 2 piliera v indexových :
+90%
Inflácia :
+35%
Čiže ked otvoria 2 pilier každý starší sporitel v garantovaných fondoch by sa mal rozhodnúť individuálne.
Pokiaľ má ešte nejaký čas do dôchodku, môže tie ,,straty,, skúsiť dohnať prechodom do indexového
a odkliknúť výnimku, aby bolo + 50% naviac investované do indexu.
Sú tam 4 miliardy ktoré sa nezhodnocujú.
Akonáhle príde nejaká normálna vláda schopná ekonomických reforiem,
bude treba zrušiť garantované fondy !
PENIAZE SA TAM ZNEHODNOCUJÚ, lebo neporážajú infláciu.
Detské dôchodkové konto
Napísané: So 31 05, 2025 6:49 pm
od používateľa MiBi
Nemecko chce deťom od 6 do 18 rokov posielať 10 EUR mesačne (celkom 1 440 EUR), ktoré by štát investoval na ich dôchodok. Vďaka investíciám by sa suma peňazí zvyšovala až do veku 67 rokov, kedy by si ich mohli vybrať.
https://www.cnbc.com/2025/05/28/german- ... funds.html
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 6:55 pm
od používateľa jogo
JUGGLER napísal: ↑So 31 05, 2025 4:23 pm
Čiže ked otvoria 2 pilier každý starší sporitel v garantovaných fondoch by sa mal rozhodnúť individuálne.
Pokiaľ má ešte nejaký čas do dôchodku, môže tie ,,straty,, skúsiť dohnať prechodom do indexového
a odkliknúť výnimku, aby bolo + 50% naviac investované do indexu.
Ak niekto urobil tu chybu, že peniaze v 2 pilieri mal doteraz v garantovaných fondoch a nechal si ich znehodnotiť infláciou, tak svoju chybu môže napraviť najlepšie vystúpením z 2.piliera a vstúpením do 1. piliera. Predpokladám, že potom sa mu tie roky zarátajú tak, ako keby v 2.pilieri nikdy nebol a znehodnotenie sa mu anuluje, pretože 1.piler bol doteraz valorizovaný o rast priemernej mzdy, čiže zhruba asi o infláciu.
Re: Detské dôchodkové konto
Napísané: So 31 05, 2025 7:01 pm
od používateľa jogo
MiBi napísal: ↑So 31 05, 2025 6:49 pm
Nemecko chce deťom od 6 do 18 rokov posielať 10 EUR mesačne (celkom 1 440 EUR), ktoré by štát investoval na ich dôchodok. Vďaka investíciám by sa suma peňazí zvyšovala až do veku 67 rokov, kedy by si ich mohli vybrať.
https://www.cnbc.com/2025/05/28/german- ... funds.html
Toto radím už dlhú dobu každému, nech deťom dáva do indexového fondu mesačne 10€ a ten účet im daruje, až keď deti pôjdu do dôchodku.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 9:45 pm
od používateľa JUGGLER
jogo napísal: ↑So 31 05, 2025 6:55 pm
Toto radím už dlhú dobu každému, nech deťom dáva do indexového fondu mesačne 10€ a ten účet im daruje, až keď deti pôjdu do dôchodku.
Chcel si povedať, ked budú dospelé?
Ja praktizujem tento model od 50€ mesačne s plánom platiť až do skončenia VŠ a prvej výplaty.
Zdvojnásobiť vklady každých 10 rokov , s víziou, že potomok môže odísť do dôchodku ako milionár, kľudne predčasne.
Je super ked deti vidia (rovno v appke v telefóne ) ako im účet rastie a chcú vedieť ako z toho budú milióny.
A ja rád tieto veci vysvetľujem.

Nuž z investičným horizontom 50-60 rokov sa stať milionárom nie je žiadny problém.
jogo napísal: ↑So 31 05, 2025 6:55 pm
Ak niekto urobil tu chybu, že peniaze v 2 pilieri mal doteraz v garantovaných fondoch a nechal si ich znehodnotiť infláciou, tak svoju chybu môže napraviť najlepšie vystúpením z 2.piliera a vstúpením do 1. piliera. Predpokladám, že potom sa mu tie roky zarátajú tak, ako keby v 2.pilieri nikdy nebol a znehodnotenie sa mu anuluje, pretože 1.piler bol doteraz valorizovaný o rast priemernej mzdy, čiže zhruba asi o infláciu.
Nepoznám podmienky, ale má to gule. Bude sa to však týkať len malého % ľudí.
Teraz by mala zapnúť armáda agentov - poradcov a byť pripravená ľuďom vysvetliť, kedy sa to oplatí a kedy nie.
Vláda sa bude snažiť získať čím viac ľudí z garantovaných fondov a za každú cenu.
Ale pre mnoho z nich by bolo možno lepšie len prestúpiť do indexového a pokúsiť sa predbehnúť výhodu
valorizácie prvého piliera.
Len tak odhadom na členovi mojej rodiny: prehodenie z garantovaného do indexového + súhlas , že o 50% menej pôjde
do dlhopisovej zložky...stav po 3 rokoch +100% na účte ( spolu s vyššími vkladmi, kedže plat stúpa).
Ostáva ešte 7 rokov a čokolvek by vláda urobila (hoci aj znížila vklady na 2% ), je tu slušný predpoklad na ďalších 100%.
Potom si to po odchode do dôchodku vyberie všetko naraz a investuje podľa seba. 2 pilier = peniaze sporiteľa, nie štátu !
No a čo za tú istú dobu štát?
Valorizácia 1 piliera býva biedna...tých +21% za 5 rokov zahŕňa jednu mimoriadnu 10%..ináč je to v priemere 1,5% - 2,5%...
TO JE MENEJ AKO INFLÁCIA.
Ďalej 2 pilier,
to sú peniaze sporiteľa...nikto mu nemôže na nich siahnuť..sú aj dediteľné ...treba si sakramentsky
rozmyslieť, či sa ich vzdám aby išli do čiernej diery zvanej Sociálna poisťovňa pod vedením SmeroHlasu.
Nuž a po tretie: štát mi negarantuje rast dôchodkov...už na tej valorizácii vidno, že reálne dôchodky klesajú ( 21% vs. 35% inflácia).
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 9:53 pm
od používateľa wladas
JUGGLER napísal: ↑So 31 05, 2025 4:23 pmSú tam 4 miliardy ktoré sa nezhodnocujú.
Akonáhle príde nejaká normálna vláda schopná ekonomických reforiem,
bude treba zrušiť garantované fondy !
Podla teba nie su garantovane fondy vhodne ani par rokov pred dochodkom? Ja viem ze priemerne clovek neumrie rok po poberani dochodku a dost velky casovy usek tam pobudne. Ale su to zivotne uspory. Aspon ciastocnu ochranu by mali mat.
JUGGLER napísal: ↑So 31 05, 2025 9:45 pmVláda sa bude snažiť získať čím viac ľudí z
garantovaných fondov a za každú cenu.
Mas tam navyse slovicko. Vlade bude jedno kto vystupi. Cim viac, tym lepsie pre statny rozpocet na tento a dalsi rok.
JUGGLER napísal: ↑So 31 05, 2025 9:45 pmNuž a po tretie: štát mi negarantuje rast dôchodkov...už na tej valorizácii vidno, že reálne dôchodky klesajú ( 21% vs. 35% inflácia).
Klesaju aj voci priemernej/medianovej mzde?

Myslim ze nie. Skor naopak.
Re: 1.pilier
Napísané: So 31 05, 2025 11:12 pm
od používateľa Glogol
No neviem. Naschval som dal slovo zhodnotenie 1.piliera do úvodzoviek keďže sa nedá hovoriť o zhodnotení ale o politickom rozhodnutí. Niečo ako 40 percentne “výnosy” v nebankovke ktoré nie sú výnosmi ale len vyplácaním nejakého podielu zo vstupu nových členov. Akurát že stat narozdiel od nebankoviek stať stále nejakých nových členov bude mať a navyše si deficit môže vykrývať z iných príjmov. Keď dôjde k plošnému kráteniu dôchodkov o 30 percent alebo k zdaneniu dôchodkov 20 percentami tak aj porovnanie s neziskovým garantovaným fondom bude zrazu ináč vyzerať. Otázka nie je či ale kedy k tomu dôjde. Čím viac ľudí ostane v 2.pilieri tým menší nápor v budúcnosti bude na prvý - keď urobili chybu a sú v garantovanom fonde celý čas - je to ich problém. Kto sa 30 rokov nestará o svoje zuby a chrup tiež mu na staré kolena stat neprepláca nové zuby len preto že sa sa o tie zuby 30 rokov nestaral…..