Jogove forum

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

andre napísal: Št 09 06, 2022 8:59 am Je to tak, ja som tu podobne pribehy tiez uz par krat pisal. Vacsina ludi nema displinu na pravidelne nakupy a psychiku na kupovanie dipov.

Pre nich su urcene sluzby ako etfmatic, finax.. Kde im raz pomozes otvorit ucet a nastavit trvaly prikaz a investuju.
Veď stačí, aby tie peniaze posielal trvalým príkazom k svojmu brokerovi, tak ako ich predtým posielal k inému brokerovi, ktorého mu doporučil sprostredkovateľ za províziu. A nakúpiť by mohol raz ročne dajme tomu na Silvestra.
Ale on tie peniaze nepošle, na účte ich minie a na konci roka nebude mať za čo nakúpiť.
Toto však už nie je téma pre investora, ale pre psychológa. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa andre »

To je skor problem financneho vzdelavania, teda skor nevzdelania vacsiny populacie :D

Pre drvivu vacsinu tych ludi je trvaly prikaz a automaticke investovanie jedina schodna cesta.

Aj ked teraz inflacia vela ludi prebudila a zacali riesit co peniazmi. Len sa obavam ako tie ich nakupy dopadnu v kratkodobom - strednodobom horizonte. Karpis to v nejakom videou tusim na trende dobre okomentoval. Na otazku "co mam spravit s peniazmi v hotovosti aby som ich ochranil pred inflaciou?" Odpovedal, ze "teraz uz nic" ..
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v podstate cele investovanie/trejdovanie je o discipline psychiky. Lebo naucit sa technicku analyzu, ci ako pracovat s fundamentami firiem dokaze casom skoro kazdy. Ale vydrzat do dlhodobo, roky ci desatorcia psychicky, uz take easy nie je. Zistoval som aky je nazor nezainteresovanych na toto a zistil, ze hlavny dovod preco to nerobia je, ze sa im to zda nudne a nezaujimave. A osobne vidim aj dalsi dovod, taky trochu skryty: clovek si chce svoje peniaze užívať.
Vacsina ludi si chce peniazmi zlepsovat zivot teraz ked tie peniaze im pristanu na ruku a mensiu prioritu davaju tomu, co bude o 10-20-30 rokov. Radsej pojdu toto leto na drahu dovolenku, ako keby mali ist iba na nejaku skromnu, cast penazi odlozili a o 20rokov mozno mali na tych luxusnych dovoleniek aj niekolko.
Ale je to tazke s tymi usporami, vidim to na sebe. Ked je suma nie velka, tak clovek je ochotny ist viacej do rizika, je aktivnejsi a mava aj zaujimave zisky. Ale ked ta suma uz narastie, tak ma zrazu vacsi strach, je az prilis opatrny, zacina sa o tie peniaze zrazu báť, boji sa trejdovat, radsej iba investuje aj to skor iba konzervativne a pod.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Št 09 06, 2022 10:36 am Ale je to tazke s tymi usporami, vidim to na sebe. Ked je suma nie velka, tak clovek je ochotny ist viacej do rizika, je aktivnejsi a mava aj zaujimave zisky. Ale ked ta suma uz narastie, tak ma zrazu vacsi strach, je az prilis opatrny, zacina sa o tie peniaze zrazu báť, boji sa trejdovat, radsej iba investuje aj to skor iba konzervativne a pod.
Niečo mi hovor. V 90 rokoch som si 40% infláciu ani nevšimol, lebo úspory neboli veľké, v podstate finančná rezerva, zarobil som na dvoch kuponových knižkách a platy rástli adekvátne rastu inflácie. Teraz, keď pozerám, aké sumy mi inflácia berie z dôchodkových úspor, tak ma to zneisťuje, lebo netrúfam si robiť zisk 12% ročne v klesajúcich trhoch. Zatiaľ mám ešte rezervu z minulých rokov na pokrytie inflácie, ale ak bude inflácia ďalej narastať, postupne ma o túto rezervu pripraví... :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4308
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
ono to v tych 90tych rokoch vobec nebolo jednoduche, financna gramotnost bola este horsia ako dnes a aj clovek ktory mal zaujem sa nieco dozvediet z tejto oblasti viacej mal obmedzene moznosti ako sa dostat ku kvalitnym informaciam. Internet neexistoval resp pristup naň nebol uplne bežný/aj aj obsah na nom neporovnatelne skromnejsi ako dnes/ a knihy sice vychadzali ale roznej kvality a hlavne z Us prostredia ktore je a bolo znacne odlisne od toho nasho hlavne z legislativnej stranky. Spolocnost sa rychlo vyvija, uz 10rokov je doba za ktoru sa dokaze zmenit skoro vsetko.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3967
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 485 times
Been thanked: 170 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No 1 rok by som nebral tragicky, ze mi idu dole majetky, ani 3 roky.. (tj tento rok a nasledujuce dva, hypoteticky), ak mi to vynahradili predosle 3 roky, alebo vynahradia dalsie 3 roky.
Horsie to ma/bude mat ten kto cakal dlhe roky v cashi, a isiel all in napr koncom 2021..

EDIT, mna skor fascinuju dokupovanie ludi do jednotlivych akcii, ktore su extremne vyklesane, napriklad tie spolocnosti, ktore su tesne pred krachom, a do roka-dvoch maju 10X a rastu dalej.. Povedzme, ak by XELA ozila, tak ten kto kupil pod $0.20 by mal velmi stastny nakup.
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Ani som nevedel, že najvyššiu hodnotu na svete majú rezidenčné nehnuteľnosti, ďaleko vyššiu ako všetky akcie sveta, všetky dlhopisy sveta, všetka poľnohospodárska a lesná pôda sveta. A všetko zlato sveta ma len 4% hodnoty rezidenčných nehnuteľnosti.

https://www.savills.com/impacts/market- ... state.html

Čim som starší, tým si viac cením, že som majiteľ nehnuteľnosti. To čo ma za mladí obmedzovalo v mobilite za prácou, ma teraz ukľudňuje v týchto inflačných časoch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3967
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 485 times
Been thanked: 170 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Presne toto vnimam ako stastie v nestasti na Slovensku. Sice Slovaci nevlastnia akcie, ale aspon svoju strechu nad hlavou.. Z akcii sa nenajem, ale strecha je uzitocna.

Inak funny počty, 258T/7.8B= cca $33.5K na jedneho cloveka na Zemi.

A teraz otazka za milion, dobehnu ine assety tie rezidencne, alebo tie rezidencne dohenu tie ine? :)
Odoslané z počítača
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 66 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Ono to dáva zmysel, 99,9% ľudí si nikdy v živote nič drahšie ako byt či dom nekúpi. Koľko iphonov by sa tomu vyrovnalo?
Druhá vec je tá, že rezidenčný trh sa viezol na vlne extrémneho populačného rastu za posledných 100 a viac rokov. My ešte stále nevieme kalkulovať s tým, že ako to bude vyzerať, keď naozaj bude dochádzať k redukcii obyvateľstva vo všetkých vyspelých krajinách. Kto kúpi byt alebo dom, keď sa potenciálny dopyt zredukuje o tretinu alebo viac? A gro populácie bude mať 65+?
Len za pár rokov sa napríklad počet obyvateľov môjho mestečka scvrkol z 20k pod 18k. Domov ale neubudlo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PredsaJa napísal: Ut 05 07, 2022 3:21 pm Kto kúpi byt alebo dom, keď sa potenciálny dopyt zredukuje o tretinu alebo viac? A gro populácie bude mať 65+?
Len za pár rokov sa napríklad počet obyvateľov môjho mestečka scvrkol z 20k pod 18k. Domov ale neubudlo.
Preto je základom všetkého LOKALITA. Môžeš bývať v mestečku v hladovej doline a všetci mladí odtiaľ odídu do BA kde budú dvíhať ceny panelákových bytov donekonečna... Winneri sú velké mestá, kde je lepší život a zamestnanie...Z dedín a mestečiek tie v okolí velkých miest a turistických lokalitách ( +chalupy v zabudnutých koncových dedinách, kde hľadajú pokoj ľudia z mesta ). Na Slovensku je však aj kopa nezaujímavých, vymierajúcich lokalít, kde ceny nehnuteľností môžu ísť dole vodou...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

PredsaJa napísal: Ut 05 07, 2022 3:21 pm Len za pár rokov sa napríklad počet obyvateľov môjho mestečka scvrkol z 20k pod 18k. Domov ale neubudlo.

Vidíš, počet obyvateľov klesol o 10%, ale predpokladám, že ceny nehnuteľnosti vzrástli o desiatky percent. Nevravím, môže prísť kríza, ale pokles terajších cien nehnuteľnosti v dobrých lokalitách, tipujem tak max 20%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3967
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 485 times
Been thanked: 170 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Skor je zaujimave, ak by si nejaky svetovy politik povedal, ze 258biliona dolarov maju vase domceky, tak zdanmie to 1%, a ja zarobim dva a pol biliona kazdy jeden rok, resp aspon ten prvy rok..
Pri tomto
There is approximately US$ 40 trillion in circulation: this includes all the physical money and the money deposited in savings and checking accounts.
je to zaujimavy podiel vycucania penazi z obehu..
The total value of world income is closing in on $70 trillion per year
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Jeden "mimosúťažný" obchod

BUY TSLA CALL MAR03 strike 230 na cene 1 USD
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 28 02, 2023 4:57 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

ok ešte napíš expiry
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Miloš Convexify napísal: Ut 28 02, 2023 4:57 pm ok ešte napíš expiry
Už som napísal
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Ut 28 02, 2023 4:54 pm Jeden "mimosúťažný" obchod

BUY TSLA CALL MAR03 strike 230 na cene 1 USD
TESLA masaker. Ešte že mam len opciu s limitovanou stratou.
Elon neukáže investorom nový model auta za 25 000USD a už je tu 15% výpredaj. TSLA sa da fakt len kúpiť a držať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Po prečítaní tohto článku je "pre mňa" energetická budúcnosť ľudstva jasná a v podstate vyriešená už terajšími technologiami.
https://oenergetice.cz/technologie/hvdc ... ke-energie
Menší ztráty při přenosu na velké vzdálenosti – na 1000 km HVDC přenosu připadají ztráty přibližně 3 %
Zabudnime na vodík a nízku účinnosť elektrolýzy(asi 50%) a uskladňovanie vodíka na zimu ...stačí postaviť solárne elektrárne na Sahare a cez elektrické vedenia dĺžky max 5000km so stratami 15% ju dostať do Európy. A bude energie dosť aj v zime, bude len potrebné zabezpečiť elektrinu v noci na svietenie a pre stroje a na to by mali stačiť stacionárne úložišta elektriny vrátane elektromobilov.
Elon ma pravdu, vodík nie je cesta. :idea:
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 31 03, 2023 2:16 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Croven »

Problém je, že teploty ktoré sú cez deň na Sahare by boli problémové pre samotné panely,
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Croven napísal: Pi 31 03, 2023 2:14 pm Problém je, že teploty ktoré sú cez deň na Sahare by boli problémové pre samotné panely,
V Katare su podobné teploty a postavili tam najväčšiu solárnu elektráreň na svete.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Rozmýšľal som nad tými dlhopismi a dospel som k záveru, že do nich dlhodobo investovať nebudem.
Dlhopis, to sú požičané FIAT peniaze, z ktorých sa vypláca nejaký úrok. A to je ich najväčší problém, že to nie je žiaden reálny majetok, ako pri akciach alebo nehnuteľnostiach alebo aj zlate, ale len nekrytá FIAT mena. A tak ich centrálne banky tlačia, koľko potrebujú a tým ich dlhodobo devalvujú. Dôsledok vysoká inflácia a dlhopisy v nej strácajú hodnotu.
Dokonca som dospel k záveru, že ani cash v banke nebudem držať, iba železnú rezervu, lebo to je tiež len fiktívny majetok. K tomu záveru som mal dospieť už dávno, ale vždy lepšie neskôr, ako nikdy.
Aby som investoval do nehnuteľnosti na Slovensku, na to sme veľmi malý štát, aby som veril, že sú tu v bezpečí. Navyše žiadna rozumná diverzifikácia, problémy s nájomnikmi a riziko, že sa nasťahuje do vedľajšieho bytu neprispôsobivá rodina.
Preto jedinú rozumnú alternatívu vidím v akciových indexoch, nakoľko par kíl zlata držať doma v čase detektorov kovov, alebo v banke...neviem, čo by to stálo, kedysi som mal schránku v banke, ale ta bola poistená len do 200 000Skk a keď som ju rušil, tak za ňu chceli tuším už 10€ mesačne. Ktovie, koľko by stála schránka s poistením rádove 100 000€.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Baterka do elektroauta, čo je na nej také drahé a kde môže jej cena klesnúť.

Tu je z googla zloženie TESLA baterky:
How much lithium is in a Tesla battery?
A typical EV battery has about 8 kilograms of lithium, 14 kilograms of cobalt, and 20 kilograms of manganese, although this can often be much more depending on the battery size – a Tesla Model S' battery, for example, contains around 62.6 kg (138 pounds) of lithium.17. 2. 2023
Litium stojí aktuálne 25USD/kg, kobalt stojí 35USD/kg a mangan je pod 1USD/kg celkovo kovy do baterky TESLA model S stoja 5600USD, takže cena bateriek so zvyšujúcimi sa objemami a zlepšujúcou sa technológiou majú kde padať podobne ako pri solárnych paneloch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Ut 19 04, 2022 5:37 pm Pripravujem sa na nákupy dlhopisových ETF, až budú úroky vyššie ako inflácia, tak si tu idem odsimulovať, koľko z toho dostanem na dividendách.

BUY TLT 1ks na cene 119.50

Som zvedavý, koľko zarobím na dividendách za 1rok od tejto kúpy. Výnos 20+ dlhopisov je teraz zhruba 3%, tak uvidíme, aký bude dividendový výnos v pomere k nákupnej cene po 1 roku.
Dobre, že som v reali ani na demo účtoch nešiel do tých dlhopisov. :)
Som si dnes čítal Buffettove listy od roku 1977 do roku 1986. Firmy mali vtedy podobné problémy ako dnes a dlhopisy im klesali, len ich straty nepriznávali v účtovných uzavierkach, lebo ich držali do splatnosti ak nemuseli získať cash a priznať stratu.
V tom čase urobil Buffett dva veľmi dobre nákupy spoločnosti GEICO a Washington Post.
GEICO bola poisťovňa a v tom období prevzal BUFFETT kontrolu nad Berkshire a začal kupovať a spravovať poisťovne a odkláňať sa od textilného biznisu. Vybral si dobre, lebo poistenie v nasledujúcich rokoch pekne zarábalo.
Washington Post kúpil za tuším 20% jeho účtovnej hodnoty v polovici roka 1973. Akcie mu najprv prepadli v roku 1974 o 25% ale potom už rástli a v roku 1986, kde som došiel, už mali 15-násobnú hodnotu. Zaujímavé bolo, že v roku tuším 1985 nakúpil veľkú pozíciu v Exxone a o rok už ju tam nemal bez jedného slova vysvetlenia, prečo to urobil. :)
Ale ináč veľmi zaujímavé čítanie, určite lepšie ako investičné bestsellery, lebo v tých listoch opisuje Buffett od roku 1977 všetky svoje investičné kroky rok po roku.

https://www.berkshirehathaway.com/letters/letters.html
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler off-topicc príspevky vo vlákne hitparády maže, tak si ho odložím tu, aby som ho nabudúce znova nemusel písať, keď sa niekto bude dožadovať obchodov z reálnych účtov.
stary gambler napísal: St 14 06, 2023 8:34 pm rad by som bol keby som vedel pri investici, ci su tu real peniaze , alebo nejaka simulacia a podobne, lebo urcite kazdy mame rozne myslienky, ale ten real kes peniaze kazdy aj ticiskovy ucet ,a aj milonovy ucet ma obmedzaane moznosti, myslienka moze byt dobra aj spravnym smerom a vysoko vynosna ,ale pokial propagator myslienky tam neda real peniaze, tak pre mna osobne to ma nulovu vyypovednu hodnotu, dany pisatel neveri tej invetisie, A kazdy to osobne pozname, je ine neiecomu verit , a nedavat tam nic a niecomu verit a davat tam real peniaze -je to uplne ina uroven. bol by som rad keby sa aspon v romto vlakne udavalo co je real, a co je vysnivana tuzba bez podkladoveho zakladu-peniaze. Samozrejme nikohu k tomu nemozeme donutit
Podľa mňa moc preceňuješ, či za realtime ohlásenými obchodmi je aj reálny účet alebo nie je.
Mal som tu v minulosti niekoľko nepríjemných konfliktov ohľadom zverejňovania obchodov z reálnych účtov, tak sa nebudem vyjadrovať ku konkrétnym účtom členov fóra.
Takže všeobecne: Aby si vedel, akú "váhu" dáva niekto svojmu obchodu alebo investícii, tak by si musel vedieť, aké percento svojho majetku(vrátene nehnuteľnosti) dal daný človek do toho obchodu(investície) a musel by si vedieť, aký je jeho ročný príjem mimo investovania(tradingu). A to uznáš sú tak citlivé údaje, ktoré nezverejniš ani blízkej rodine, nie to ešte na verejnom fore, čo aj anonymne.

Názorný príklad je Dominik Hrbatý s jeho transparentným účtom vo Finaxe. Sam uznáš, že investícia 120 000€ je pre neho zanedbateľná čiastka, takže aj keď investuje na transparentnom účte vo Finaxe reálne peniaze o veľkosti niekoľkonásobku priemernej mzdy na Slovensku, v jeho prípade netušíme, akú váhu dáva takejto investícii.

Pozície na mojich troch simulovaných účtoch sú z veľkej časti otvorené aj na mojich reálnych účtoch, aj keď percentuálne pomery nesedia...tiež nemám záujem tu zverejňovať všetky obchody, lebo to bolo v minulých rokoch aj 300 obchodov ročne a nemam chuť sa tu "verejne bičovať", keď sa mi nedarí a účty idú do strát. Ale tieto simulácie sa mi oplatili, lebo som si na nich skúšal stock-picking a keď som videl, že sa mi celkom darí, tak som začal postupne tie pozície otvárať aj na reálnych účtoch a postupne opatrne tam presúvam peniaze z indexových ETF.

A nakoniec tu spomeniem pre ilustráciu bývaleho člena fóra, ktorý sa dal vymazať, ktorý držal a tradingoval crypto a mal v ňom tisícky percent zisk a mal tam cez 40 000USD zisku. Divil som sa, že vydržal pokles Bitcoinu z 20 000 na 3000 a nič nepredal, až nakoniec vysvitlo, že vlastní tri investičné byty v Bratislave, takže v crypte mal aj po tom náraste menej ako 10% majetku...to ja mam teraz v Tesle pomerovo asi tiež toľko majetku a v pohode prekonávam poklesy ceny Tesly a toho času už aj NVDA, ako som to zverejnil vo vlákne JSDF. Ale až Tesla a NVDA narastie na úroveň 50% majetku, tak to už uzavriem a odídem do predčasného dôchodku. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Dnes idem na toto podujatie:

Obrázok

https://hrdinarodinu.sk/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Diskusiu ohľadom Pridu a LGBTI som presunul do osobitného vlákna.

Mne to pripadá ako zaujímavá debata, lebo v týchto veciach je spoločnosť dosť rozdelená, teda vzniká zbytočné napätie.
Rozpoltený som aj ja, lebo v týchto veciach by som rád doprial spokojnosť a šťastie LGBTI komunite, ale zároveň je pre mňa rodina spoločenskou hodnotou No 1.
Takže som za diskusiu bez emócii. Tak ako sme zvyknutí v investovaní posudzovať fakty, tak by sme mali rozoberať aj túto tému.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Neprišli ste nikto na ten pochod, tak som si namiesto vas musel podebatovať, face to face, so zopár konzervatívnymi slovenskými politikmi, čo boli na tom pochode. Sú to v podstate takí ľudia ako vy a ja, mýlia sa, nemajú patent na rozum, v niečom možno majú pravdu, odsudzujú elektromobilitu, podporujú plyn...dokonca ma podozrievali, či nie som progresívec, keď obhajujem elektromobilitu. O rodine som sa s nimi samozrejme nebavil, v tomto smere mame rovnaké názory. :)
Vôbec ma ničim neprekvapili, sú len verným obrazom svojej voličskej základne. :)
Ale čo ma prekvapilo, bola provokácia barmana, keď som si odskočil z pochodu na pivo do baru vedľa cesty. Povedal mi, že všetko, čo sa v tomto bare dnes vypije, pôjde na podporu Inakosti. Videl, že som odskočil z pochodu Hrdí na rodinu a takto ma provokoval. Tak som poďakoval a odišiel. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3967
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 485 times
Been thanked: 170 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ako sa tvaril? :D
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Po 24 07, 2023 8:18 pm A ako sa tvaril? :D
Neskúmal som, ja som bol fakt smädný a nemal chuť s ním debatovať. Tak som sa otočil a išiel do iného podniku dať si to pivo...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Aby som to nabudúce dlho nehľadal. :)
CANSLIM patrí medzi najúspešnejšie investičné stratégie posledného desaťročia.

Nepochybne sa každý investor usiluje o čo najvyššie zisky počas rastúceho trhu a naopak o čo najmenšie straty počas trhu klesajúceho. Fenomén striedania sa nálad v trhovom prostredí je všeobecne známy fakt, ale pravdou ostáva, že len hŕstka individualít dokáže z tejto pre trhy charakteristickej vlastnosti profitovať. Jedným z nich je profesionálny asset manažér a objaviteľ jednoduchých investičných pravidiel nazvaných CANSLIM, William O´Neil.

Tento pán od útlej mladosti skúmal rastové akcie, výkazy najúspešnejších investičných fondov a v neposlednom rade študoval práce akciových velikánov tej doby, ako boli Jessie Livermoore, Nicolas Darvas či Bernard Baruch. Po krátkej dobe analyzovania si pán O´Neil všimol určité charakteristické črty, ktoré spájali úspešných jednotlivcov a úzku skupinu nadpriemerných investičných fondov. Tieto črty alebo súbor pravidiel nazval CANSLIM.
Čo je CANSLIM

Podľa asociácie AAII je CANSLIM jednoznačne najúspešnejšou rastovou investičnou stratégiou posledného desaťročia (stratená dekáda) so zhodnotením 1,351.3% oproti 6% strate akciového indexu S&P 500.

CANSLIM je slovo poskladané zo screeningových kritérií, ktoré sú aplikované za účelom nájsť pár titulov (zvyčajne nie viac ako 5), ktoré čaká nadpriemerný rast a prekonanie akciového indexu.

C
Current earnings performance (Aktuálny výkon ziskovosti)
Ziskovosť za daný kvartál musí rásť minimálne o 18% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Čím viac ziskovosť rastie, tým lepšie. Skutočným lídrom trhu rastie ziskovosť často až o 70% a viac. Tie najlepšie spoločnosti na trhu vykazujú rast ziskovosti až o 100 – 200% (Apple a Google v roku 2004). Porovnávanie ziskovosti naprieč kvartálmi minulého roku nie je relevantné, nakoľko v mnohých odvetviach dochádza k výkyvom z dôvodu cyklickosti oboru podnikania sledovanej spoločnosti.

Veľmi dôležité je sledovať aj akceleráciu rastu ziskovosti oproti minulému roku. Pokiaľ spoločnosti narástla ziskovosť oproti minulému roku o 20%, ale rok predtým rástla rýchlejšie napr. 30%, tak daná spoločnosť bude z nášho zoznamu možných investícií vylúčená. Chceme vidieť len a len nárast, lebo investujeme len do tých najlepších z najlepších spoločností.

A
Annual Earnings Increases (Medziročný nárast ziskovosti)
Tento parameter musí rásť posledné tri roky. Tempo ročného rastu by malo kolísať od 25 % do 250 % ročne alebo viac. Stúpať by mala buď ročná miera zisku pred zdanením, alebo ročný zisk v pomere ku kapitálu. Zisk v pomere k vlastnému imaniu musí byť 17 % a viac. Lepšie spoločnosti majú ROE(zisk k vlastnému imaniu) 20 – 50 % a viac. Všeobecne prijateľné odhady ziskov na budúci rok musia byť v porovnaní s minulým rokom vyššie.

N
New products, new management, new service, new changes in sector
Nakupujte akcie spoločností, ktoré majú vynikajúce nové produkty, služby, vedenie alebo dôležité nové zmeny v odvetví.
Mnohé z týchto spoločností sú nové podniky, ktoré sú čerstvo po IPO (uvedenie na burzu a verejná ponuka akcií), alebo mali IPO pred menej než 10 rokmi.

S
Supply and demand (dopyt a ponuka)
Je nesmierne dôležité dennodenne sledovať údaje o volume (objeme obchodov). Správne pochopenie grafu s objemom obchodov nám dáva presný obrázok o tom, aký je po danej spoločnosti dopyt na voľnom trhu. Čím väčší dopyt po akciách je, tým viac ich cena z dôvodu záujmu o ne bude rásť. Toto je kľúčové pravidlo celého investičného systému.

L
Leader or laggard (líder alebo odpadlík)
S pribúdajúcimi písmenami rastie ich dôležitosť. Máte záujem o kurzový rast vášho portfólia? V tom prípade musíte investovať do akcií, ktoré sú lídrami trhu a ktoré vám rast kurzu ponúkajú. Nikdy nedosiahnete nadpriemerné výkony s podpriemernými akciami.

Vaša investičná pozornosť by sa mala upriamovať na lídrov nie odpadlíkov. Tu nastáva diametrálny rozdiel medzi hodnotovým a rastovým investovaním kedy ako rastový investor hľadáme akcie, ktoré svojím pohybom prekonávajú výkonnosť akciového indexu, nie ktoré za ním zaostávajú. Investovaním do odpadlíkov je prekonávať výnosy trhu veľmi náročné.

I
Institutional sponshorship (inštitucionálna podpora)
Toto pravidlo reprezentuje rast investičných spoločností, ktoré držia určité akcie spoločností v portfóliu. Je potrebné sledovať rast/pokles spoločností vlastniacich podiely nakoľko akcie, ktoré majú stúpajúci trend a nakupujú ich stále nové a nové fondy sú voči poklesom imúnnejšie, ako je zvyšok trhu.

A teda tok peňazí týchto finančných obrov dáva bežnému individuálnemu investorovi priestor na profit v rozdieloch cien ktoré vytvárajú práve nákupy veľkých balíkov akcií týmito investičnými spoločnosťami.

M
Market (trh)
Najdôležitejšie fundamentálne pravidlo celého systému CANSLIM. Je nevyhnutné nakupovať akcie, len pokiaľ sa trh nachádza v rastovom trende. Za týmto účelom sa stáva nevyhnutné denné sledovanie akciových indexov a včasné spozorovanie akumulačných a distribučných dní, ktoré predznamenávajú obraty trhov. Pre úspech celého systému je nevyhnutné držať hotovosť v časoch distribúcie a naopak začať investovať v časoch, kedy to robia “smart money“(veľké banky, hedgové a investičné fondy) a začína sa akumulovanie pozícií týmito veľkými hráčmi.

V časoch medvedích trhov 9 z 10 akcií nasleduje hlavný klesajúci trend aj napriek tomu, že majú vynikajúci CANSLIM fundament a chýba im len posledné M kritérium. Preto je nevyhnutné toto posledné pravidlo brať maximálne na zreteľ a predtým než začneme investovať presvedčiť sa, či je na trhu prostredie vhodné na nákupy alebo na držanie hotovosti.

Uviedli sme si fundamentálny základ vysoko ziskovej investičnej stratégie CANSLIM. Pre jej úspech však nestačia len fundamenty, ale rovnako dôležitá je aj technická stránka a hľadanie v grafoch tzv. grafové obrázky (charpatterns), ktoré pri správnej implementácií zaručujú, že cena vašej akcie, ktorú nakúpite, začne rásť od prvého dňa vašej investície.

Snad ti to pomoze a prajem vela zdaru
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"