Slovenské bankovky

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Bebe »

Mám nejaké slovenské bankovky označené potlačou k miléniu 2000. Čo s nimi.
A) Nechať si nejaké na pamiatku
B) Nechať si všetko, ich zberateľská hodnota bude zaujímavo stúpať
C) Zbaviť sa ich, nemajú zvláštnu hodnotu

Dá sa niekde vystopovať, v akom náklade boli jednotlivé takto označené bankovky vytlačené? Ak ich mám od roku 2002-3 stále majú nominálnu hodnotu a v trezore sa za za tých 5rokov znehodnotili infláciou priemerne o 4-5%pa.
Prílohy
tisic.JPG
tisic.JPG (124.81 KiB) 8088 zobrazenia
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Bebe »

Našiel som ešte toto:
V decembri 1999 vydala Národná banka Slovenska druhé vydanie všetkých siedmich nominálnych hodnôt bankoviek vzoru 1993 a 1995, ktoré sa od pôvodne vydaných bankoviek odlišujú tým, že v spodnej časti kupónu majú aplikovanú metalizovanú striebornú, resp. zlatú fóliu so symbolom a textom pripomínajúcim rok 2000. Bankovky vytlačené pri príležitosti Bimilénia boli vydané v nasledovnom limitovanom množstve:
20 Sk/330 000 ks
50 Sk/168 750 ks
100 Sk/133 000 ks
200 Sk/108 000 ks
500 Sk/67 200 ks
1000 Sk/40 600 ks
5000 Sk/10 800ks
http://www.afv.sk/download/bankovky_SR_ ... ra2008.pdf
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Bebe »

To na to nikto nemáte názor?

..a tu s tým nejaký asi bankár (neboli v obehu) obchoduje.. Kúpil by to dnes "normálny" človek za túto cenu..?
http://www.avizo.sk/?p=financie&detail=783258
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa filip glasa »

počkaj na andreja - asi má zhon pred vianocami.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Andrej »

Nuz, ak tie bankovky mas alebo ich vies zohnat za nominal, tak si ich jednoznacne treba nechat, pokial samozrejme to nie su tvoje posledne peniaze a trpis hladom. Pretoze:
- bankovky budu zamenitelne za euro naveky za pevny kurz,
- takze prerobit na tom nemozes, je to vlastne zaistena investicia,
- likvidita v pripade potreby je dokonala: v banke ti ich kedykolvek zamenia.

Cize nieco podobne ako boli strieborne mince ked ich NBS predavala za nominal - dokonala investicia. Riziko ziadne, len potencial zisku, kedykolvek likvidne.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

Andrej, zabudas na inflaciu... Ked vymenis sk za euro teraz, mas aspon na par dni cca realny pomer vzhladom ku cene tovarov.
o 5-10 rokov bude tych cca 33 euro co dostanes za 1000 ovela menej.

Teda ano, tiez mam par tychto bankoviek a necham si ich, skor aj na pamiatku.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Andrej »

Pette napísal:Ked vymenis sk za euro teraz, mas aspon na par dni cca realny pomer vzhladom ku cene tovarov.
A ked ich nevymenim, uz nebudem mat ten isty pomer ku cene tovarov? :D
Preco si myslis ze inflacia na eure je inaksia ako na korunach?

Je to prave naopak ako hovoris - ak to vymenis teraz, uz naveky budes mat 33 euro a bude ti ich zrat inflacia. Ak to nevymenis, mas potencial zisku ktory moze prave zabojovat proti tej inflacii. A ked budes potrebovat cash, mozno ich predas za 50 euro alebo aj za viac.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

Ano, ked ich o par rokov predas zberatelom za viac - co sa moze a nemusi stat. Ak ti nevadi drzanie par tisic (nepotrebujes eura z nich), nie je o com.
Ak si ich ale pojdes vymenit o par rokov do banky, budes vediet len jeden faktor - inflaciu v Eur, nie "ak by bola stale SK koruna". Teda cas ide proti tebe.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa filip glasa »

a keby si to vymenil teraz za eurá, tak máš tiež len infláciu v EUR. Skrátka je to Pette z pohľadu inflácie úplne jedno kedy si ich zameníš.
Ale hlavne tu nejde o infláciu ale o zaistenú investíciu, keď môžeš získať slušný výnos, ale stratiť (až na tú infláciu) nemôžeš nič.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

Nie, teraz tie eura minies:) V dnesnej hodnote. Preto som napisal, ze ak ti tych par bankoviek nechyba, kludne si ich clovek moze nechat (tiez mam par tychto 2k a nechavam si ich).
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Andrej »

Pristup "ak mi tych par tisic nechyba" nie je to kvoli comu by som ich ja drzal. Je to o tom ze:
- vzdy je dobre mat pohotovostnu hotovost na niekolko mesiacov prezitia,
- niekto to drzi na vkladnej knizke alebo na ucte, s tym ze ma par percent zisku,
- no a ja hovorim len to, ze tieto bankovky umoznuju drzat pohotovostnu hotovost v takom aktive, ktore je zaistene, vysoko likvidne, a este ma aj vyssi potencial zisku ako tie vkladne knizky alebo ucty.

Urcite sa zhodneme ze toto nie je nieco na com by si sa uzivil, ani na tom nijako brutalne nezbohatnes. Je to len o pristupe, ze aj malu sumu je lepsie ulozit do vynosnejsieho aktiva, ako nechat hnit na vkladnej knizke. Samozrejme ak je niekto az taky pesimista ze si mysli ze zberatelia prestanu zbierat, potom je pre neho naozaj najlepsia ta vkladna knizka.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa filip glasa »

teraz tie eura minies
No toto mi silno pripomína Iva Lukačoviča a jeho tézu o tom, že kvôli inflácii nemá význam vôbec šetriť, ale čo najrýchlejšie všetko minúť :mrgreen:
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

Podla mna tiez od urcitej hranice nema cenu peniaze zhromazdovat - ale pouzivat. Samozrejme nie stylom 10x ostrov, 50x auto, ale rozumne.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Bebe »

Pette napísal:Podla mna tiez od urcitej hranice nema cenu peniaze zhromazdovat - ale pouzivat. Samozrejme nie stylom 10x ostrov, 50x auto, ale rozumne.
Kedysi bolo ťažšie majetok nadobudnúť ale jednoduhšie ho zhodnotiť. Aj celkom obyčajné veci mali hodnotu, lebo boli kvalitné. Starý kredenc po prarodičoch dnes môže mať hodnotu aj niekoľkostonásobnú ako bola pôvodná cena. Dnes je väčšina vecí spotrebného charakteru s dobou životnosti, ktorá nepresahuje jednu generáciu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

K Lukacovicovi - vela ludi sa cuduje, preco kupil letisko za 200 mil Kc - podla mna urobil vybornu vec.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa filip glasa »

veľa ľudí nemá miliardy a potrebuje si našetriť nejakú korunku na starobu, aby mali z čoho žiť keď už nebudú môcť robiť. Týmto ľuďom Lukačovičove rady o tom aby všetko minuli moc nepomôžu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:Týmto ľuďom Lukačovičove rady o tom aby všetko minuli moc nepomôžu.
Nikto nikde nehovori "vsetko":)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Slovenské bankovky

Príspevok od používateľa Bebe »

Pre obchodníka i pre investora je výhodné tvrdiť, aby ľudia peniaze míňali, lebo kým oni míňajú, my zarábame, ale už len starý dobrý sedliacky rozum človeku hovorí, že míňať i šetriť treba s rozumom a kto sa ho nedrží, bude znášať dôsledky.

Väčšinu výrokov a rád v dnešnom svete netreba brať priveľmi vážne, lebo svet už je raz taký. Napriek tomu masy stále hľadajú Mojžíša, ktorý by ich vyviedol.. ale koniec koncov, ani v biblii nie je pravda očividná na prvý pohľad
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"