JUGGLER - mesačník 5/09

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Písané v pondelok 4. mája 09.

Pred mesiacom boli americké trhy na týchto hodnotách:
Dow 8020
Nasdaq 1622
SPX 843.

Dnes zaznamenávam tieto čísla:
Dow 8427 ... +5%
Nasdaq 1764 ... + 9%
SPX 907 ...+ 7,5%

V percentuálnom vyjadrení ide o nasledovný rast:
Dow +5%
Nasdaq +8,5%
SPX +7,5%

Trhom sa vedie fantasticky.
Fundamenty sa nezhoršujú, býči trend je u mňa potvrdený a kašlem na to, čo si myslia iní.
Väčšina trejderov ma totiž neustále presviedča o nevyhnutnej korekcii.
A čím viac sú o nej presvedčení, tým viac trhy rastú.
Osobne si myslím, že netreba podceňovať nákupy investorov a fenomén short coveringu.
Investori sú kasta, ktorá hľadí na fundamenty a nie na prekúpenosť trhu.
Výber ziskov trejderov a nástup shorterov je v tom zmysle nepodstatný voči mohutnej nákupnej horúčke.

Fundamenty sú stabilizované, zverejňovania bánk máme poväčšine za sebou a sú tu náznaky, že aj trh práce sa prestáva zhoršovať.

V minulom mesačníku som mal tieto vyhliadky voči americkým trhom:

Dlhodobo (2-3r): UP
Strednodobo ( do konca roka): UP
Krátkodobo (mesiac dopredu): neutrál (skôr UP)

Moje vyhliadky k americkým trhom teraz:

Dlhodobo (2-3r): UP
Strednodobo ( do konca roka): UP
Krátkodobo (mesiac dopredu): neutrál (skôr DOWN)

Vôbec ma neprekvapí, keď trhy ďalej porastú, len som za opatrnosť pred letom.
Ako trejder vnímam fakt, že trhy sú v najvyššom štádiu zrelosti na korekciu.
Ako investor som tento mesiac plánoval dokúpiť SPX, ale teraz si kladiem otázku, či nie je lepšie počkať pred letom a dokúpiť do prípadnej korekcie.
Korekcia je to, čo visí vo vzduchu.
Nie výbery ziskov trejderov a roztrasených rúk. Nie nástup hráčov na pokles.
Pauza v nákupoch investorov – to je to, čo môže na chvíľu prebudiť medveďov.
Osobne by som si tipol, že medvede nastúpia až v šiestom mesiaci.
Ale nemá význam to riskovať a opatrnosť je na mieste už teraz.
Na najbližšie dva-tri mesiace neočakávam podstatnú zmenu na trhoch.
Ak by sa makrodáta vylepšovali, tak trhy budú mať nábeh na ďalší rast i pri menších objemoch.
No skôr očakávam neistotu, korekciu, konsolidáciu a SPX v pásme 850-900.

Povedal by som, že 900 bodov to je tak akurát na prvý polrok.
V druhom polroku by sme sa mali dostať nad 1000.

V lete, ak sa stabilita fundamentov udrží – mala by zasvietiť zelená i pre pasívnych investorov. Ako pasívny investor by som sledoval trh práce, makrodáta a kreditné dlhy.
A nakupoval by som do letnej korekcie, či stagnácie, ktorá môže byť poslednou príležitosťou na dlhodobé zisky.

Niektoré finančné inštitúcie si uvedomujú, že je tu čas, kedy by sa dalo na raste akcií zarobiť. A už vyrukovali na trh s rôznymi parazitickými produktami v ktorých ponúkajú klientom vysoké výnosy za rôznych podmienok. Tie podmienky sú väčšinou také, že ty drahý klient investuj a my si zoberieme polovicu tvojích ziskov ak sa bude dariť...
Až sa usmievam nad vynaliezavosťou finančných expertov, keď ide o to ako oblafnúť klienta.

Preto obyčajnému pasívnemu investorovi nebudem radiť ,,produkty,, ale to, na čo bol doteraz zvyknutý - fondy s okresanými poplatkami (ďakujeme ti kríza aspoň za niečo).
A kto chce postúpiť do vyššieho levelu, ten nech investuje cez brokera.
Odporúčam ETF. Akciový trh zabalený do jednej indexovej akcie...
Všetko, čo pasívne kopíruje trh a necicá krv ...

A tomu, kto dokáže investovať sám, toho budem nahovárať na ďalší level: aktívny investing.

Aktívny investing nie je oveľa ťažší ako pasívny.
Stačí sa o trhy zaujímať trochu viac, sledovať, časovať investície podľa technickej analýzy , snažiť sa o riadenie rizika a nebáť sa utiecť s trhov, keď zavládne neistota.

Ak by som mal teraz otvorenú plnú pozíciu na SPX, tak vyberiem zisk a dám si pauzu dva- tri mesiace.
Ale keďže mám otvorenú len jednu tretinu, tak sa budem snažiť dokúpiť do väčšieho poklesu, aby som bol v plnej pozícii do konca leta.

Ropa:
dnes urobila 5 mesačné maximum – cena okolo 55 – som spokojný.
Nezabudnime na jednoduchú logiku: každé oslabenie dolára a oživenie ekonomiky bude ropu tlačiť hore.

Dolár: tu by som si dovolil poznamenať, že každé oživenie ekonomiky bude tlačiť na oslabenie dolára.
Ale až keď sa viac dolárov dostane do obehu, až vtedy by mal dolár oslabovať.
A žiadna katastrofa nehrozí , lebo podvyživené banky nebudú tak márnomyseľne rozhadzovať peniaze ako to bolo v rokoch 2003-2007. A okrem toho raz sa začnú dvíhať úroky.

A keďže ja sa zameriavam na eurodolár, neverím teórii slabého dolára aj z pozície, že neverím ekonomike Európy.
Trvám na tom, že Európe sa nebude dariť dlhší čas.
Nevidím dôvod na extra silné euro voči doláru.
A je mi jedno koľko dolárov si natlačia američania.

Zlato:
V prospech býkov hovoria nákupy Číny , pesimistov a doláropesimistov.
No neverím, že súdruhovia z Číny vybabrú zo špekulatmi z USA.
Keď cena zlata pôjde hore a dolár dole – to im ajtak moc nepomôže.
Ja zlatu teraz neverím a som skôr za pokles ako za rast.
Mám neutrálny postoj približne tri mesiace a odvtedy sa zlato temer nehýbe.

Trading mi ide fajn, hoci sú trhy veľmi prekúpené.
Potreboval by som korekciu, no nesťažujem sa.
Adeptov na trading konečne pribúda.
Otváram stále viac a viac obchodov.
Analytici sú konečne v obraze a nastavili očakávania dobre.
Verím, že v druhom polroku sa situácia zlepší ešte viac.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jogo »

Suhlasim. Tento mesiac sa bude lamat chlieb. Ak to poleti nezmenenym tempom dalej, hromady dolarov zazehnali krizu na par rokov, ako to bolo roku 2003.A o par rokov mozme ocakavat nieco este horsie, ked sa prejavi toto nenormalne zadlzovanie. Uz chapem zmyslanie neustalych medvedov.Proste vidia, ze problem sa neriesi a len sa odsuva dalej este vecsim zadlzenim.Preto stale ocakavaju velky krach.

Ak pride korekcia, najlepsie ukaze aku ma silu tento trend.Zatial sme neprekonali ani vyrazny tyzdnovy a sucastne mesacny rezistens na 940. Preto to beriem ako technicku korekciu padu na tyzdnovych a mesacnych grafoch i ked ako pise Juggler su tam male korekcie na dnovych grafoch a to by mohlo signalizovat nastup dlhodobych investorov.Uvidime...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Veľmi pekné zhrnutie Juggler. V podstate sa s tebou stotožňujem. Myslím, že to čo je na trhoch teraz, je pre zabehnutých investorov, ako ty voda na mlyn :) Ako písal Robo K. - "V dobrých časoch sa darí skutočným investorom dobre, v zlých časoch skutoční investori bohatnú."

to Jogo: No to je, ako jing a jang. V tejto kríze je už zárodok ďalšej, ktorá určite príde.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Zítra stress testy. První lámání chleba.
Podle mých informací nás ale největší lámání chleba čeká srpen / září...
seven
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa seven »

vysledky stress testov mozu byt podla nazorov mnohych znacne skreslene, prifarbene.
A stresstesty samotne su asi velmi mierne nastavene.
Ale kedze psychologia ludi sa tazko odhaduje, kludne moze prist napriek zlym vysledkom k euforickym nakupom ako uz mnohokrat...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jogo »

Honzajs napísal:Podle mých informací nás ale největší lámání chleba čeká srpen / září...
Honzajsi,co sa ma diat na prelome tychto mesiacov?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa osamely chodec »

35% za dva mesiace /spx/ velmi silny rast, ak uvazime, ze trhy klesaju rychlejsie, ako rastu.Paniku vystriedala euforia ,cim dlhsie bude bez prerusenia trvat tym menej jej budem verit.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,April ADP Employment Change -491K vs -645K consensus, prior -742K,,

Takže trh práce sa zlepšuje a to je veľmi pozitívna správa, pretože trhom by stačilo aj zastavenie zhoršovania.

Tie stress testy sú už v podstate vonku. 10 bánk bude potrebovať doplniť kapitál, úhrne sa tu straší zo 150 mld., ale čo je 150 mld. voči tomu, čo sa do toho už dalo?
(tlačiarenský stroj pobeží o týždeň dlhšie :) )
Ešte dôležitejšia správa je podľa mňa, že AIG už nebude potrebovať štátnu pomoc.
Tie stress testy, to je len alibizmus vlády, ktorá nemôže zachraňovať všetkých, ale zároveň nechce byť obviňovaná, že pomáha len vyvoleným.
Je za tým plno špiny, tak ako sa zatajujú straty okolo Merrill Lynch ....ale koniec koncov všade vo finančníctve a politike je kopa špiny.
Nie som ekonóm, ale pri všetkom tom pesimizme okolo tejto krízy si myslím, že svet je dosť bohatý na to, aby ju zvládol.
Dokonca by som povedal, že táto kríza vznikla v dôsledku prebytku bohatstva a ľudskej chamtivosti.
A to je základný rozdiel voči Veľkej hospodárskej depresii v 1929-1933.

P.S. sledujte dnes akciu LINC (vzdelávanie). Tomu hovorím fundamenty...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Tak, to je sila nato, že zajtra zverejňujú výsledky strestestov ide citigroup docela dosť hore 20:03CET +18% :lol:. No bohužiaľ som si "sofistikovanými finančnými operáciami" skoro vygumoval účet, tak v nej mám len pár sto dolárov :( . Ale aj tak poteší :D
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Juggler - hlasité splasknutí bubliny v US bondech. Důsledek? Pád USD, ohrožení stability bank...
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa cmota »

Honzajs napísal:Juggler - hlasité splasknutí bubliny v US bondech. Důsledek? Pád USD, ohrožení stability bank...
Uz dlhsie nad tym uvazujem, ale az teraz som si konecne nieco vyhladal: na dlhodobe bondy TBT. Alebo je aj lepsi sposob? Myslite, ze v decembri bol vrchol?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bohužiaľ, pri dolári si netrúfam na serióznu predpoveď.
Len odhadujem.
Zatiaľ doláru verím.
( Nemám na výber :roll: )
Ale keby som mal na dlhšie investovať do forexu, asi by som seriózne uvažoval o komoditných menách...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honzajs napísal:Juggler - hlasité splasknutí bubliny v US bondech. Důsledek? Pád USD, ohrožení stability bank...
O tom, že je v bondech bublina, je asi všeobecnej konsensus. Takže až praskne, žádný zemětřesení to asi nevyvolá, i když příjemný to (pro někoho) nebude. Ale kdo ví ...
Jinak, proč zrovna srpen/září??
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Tenhle zdroj si nechám pro sebe...
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Trhom sa vedie fantasticky.
Fundamenty sa nezhoršujú, býči trend je u mňa potvrdený a kašlem na to, čo si myslia iní.
Väčšina trejderov ma totiž neustále presviedča o nevyhnutnej korekcii.
A čím viac sú o nej presvedčení, tým viac trhy rastú.
Osobne si myslím, že netreba podceňovať nákupy investorov a fenomén short coveringu.
Investori sú kasta, ktorá hľadí na fundamenty a nie na prekúpenosť trhu.
Výber ziskov trejderov a nástup shorterov je v tom zmysle nepodstatný voči mohutnej nákupnej horúčke.

Fundamenty sú stabilizované, zverejňovania bánk máme poväčšine za sebou a sú tu náznaky, že aj trh práce sa prestáva zhoršovať.
Akceptujem ta ako veľmi skúseného tradera a vážim si ťa. Teraz ale podla mňa vystupujes veľmi neopatrne. Aj keď možeš mať pravdu o indexoch up, veľmi podnecuješ fundament. Tomu čo ty hovoríš fundament z dlhodobého hľadiska je na fundovanú analýzu žalostne málo a keby si študoval makroekonomiku,tak by si videl,že rizíká su tak obrovské,že podcenovať ich a hovoriť o up je priveľmi odvážne.

Tak či tak ako tradera si ťa veľmi vážim.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa filip glasa »

keby boli všetci pesimisti, tak by nebolo kupcov :wink:
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

prave ta iracionalita v momentalnom stave a čistá neodbornosť nás dostane do obrovskej biedy. Takto niekedy v Januari tu pisal Jugler o vstupe na short, mame 4 mesiace od daneho datumu a sme tam kde sme boli. Nechcem tu písať môj makroeknomický pohľad, len sa skúste zamyslieť trochu nad časom a skúste si pozrieť posledné 4 mesiace chronologicky.Čo sa zmenilo?

To zlepšovanie nezamestnanosti. Preboha veď to je výsmech. Reálna nezamestnanosť je už okolo 15% a vyššie plus tie dobré výsledky? Jasné, že keď sa to porovnáva na mesačnej báze tak to raz bude lepšie ale veď to je úplne nemzysel ak to budeme porovnávať takto.

Kríza je za nami ? Definujme čo je to finačná kríza. Dám tu len náznaky. Spotreba, HDP, nezamestnanosť, reality. Všetky štyri indikátory sú negatívne.
Odpoveď už sa to stabilizuje? Ale za akú cenu. Tie naliate peniaze je lož s krátkymi nohami. Spotreba musí byť reálna. Doteraz bola tvorená úvermi a čo teraz? Ľudia sa majú znova zadlžovať? Úverový segment bánk je v katastrofálnom stave, len to trh ešte nevie rozoznať a rozozná to neskoro.

Hlavný argument podľa Juglera sú dlhodobí investori. Skúste si prepočítať reálnu hodnotu S&P so započítaním inflácie pomoocou P/E ratio a prídete na katastrofické číslo.

Trh je tvorení sentimentom a práve teraz dáva náznaky na short. Od 950 má moju plnú pozornosť ak tam príde v najbližšej dobe.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal: Akceptujem ta ako veľmi skúseného tradera a vážim si ťa. Teraz ale podla mňa vystupujes veľmi neopatrne. Aj keď možeš mať pravdu o indexoch up, veľmi podnecuješ fundament. Tomu čo ty hovoríš fundament z dlhodobého hľadiska je na fundovanú analýzu žalostne málo a keby si študoval makroekonomiku,tak by si videl,že rizíká su tak obrovské,že podcenovať ich a hovoriť o up je priveľmi odvážne
Ja ťa chápem. Aj všetkých fundovaných teoretikov, ktorí berú plat a zodpovednosť za svoje analýzy.
Ja mám zodpovednosť len za seba a svoju rodinu a všetko ostatné je môj názor.
Vážim si názory všetkých , ale živím sa len vlastnými rozhodnutiami.
Jedna vec je teoretizovať a druhá vec zarábať peniaze na burze.
A keď som videl trhy na short, tak som tomu podriadil aj môj trading a zarobil som na tom. A keď trhy išli dole, tak nie je o čom polemizovať.
To, kde je to po štyroch mesiacoch - to sú KECY, prepáč!
Trhy môžu chodiť hore -dolu (aj chodia) a my budeme na tom stále zarábať. A blbcovi môžu ísť stále hore a stratí aj gate na long.

Teraz vidím trhy na long a trhy idú hore a ja na tom zarábam.
Takže zase nie je o čom polemizovať, lebo rád prijmem kritiku, keď sa dopustím omylu.

A kedže ja nič nikomu nepredávam, moje omyly nikoho nestoja nijaké peniaze - len mňa - ak sa špatne rozhodnem.
Chápem bolesť tých, čo to hrajú na pokles, lebo na to majú svoj pohľad, ale tak ako napísal Filip, keby nebolo optimistov - nemal by kto nakupovať.
Ibaže ja pri tom nakupovaní nežijem len z optimizmu, ale z toho, že nakúpim od pesimistu a predám to optimistovi.
A keby nebolo pesimistov, nemal by som od koho nakupovať.
Ja skrátka žijem s toho, čo si myslím a všetko čo píšem je na základe toho, že ja osobne s toho veľmi slušne profitujem.
Robím to zadarmo, nehrajem sa na odborníka, len píšem to čo si myslím.
Ono na burze je to tak, že obaja môžeme mať pravdu.
Ja zarábam na long, myslím na long a o pol roka sa to možno zosype. Ja budem 100% up a ostanem v cashi a po páde budem znova optimista a zarábať na tom.
Ty myslíš na short, možno nezarábaš a možno budeš mať pravdu.
Ale na houby ti bude tvoja pravda, keď na tom nezarobíš.
Keď si pesimista a ono to rachne dolu, potom sa pochvál či si na tom zarobil.
A keď chceš byť trejder, tak povedz svoj názor teraz.
Ale nie teórie a filozovanie, ale konkrétne: som short od toho a toho bodu. Keď to pôjde proti mne - v tom a v tom bode ostanem z holým zadkom... Ked budem mať pravdu - v tom a v tom bode vyberám zisk...
Takže, aby som to zhrnul - nie je dôležité mať pravdu, alebo mať pravdu za každú cenu. Nie je dôležite ani keď sa pomýlime.
Je dôležité mať názor a na tom názore zarobiť.
A keď to nevyjde, tak neprerobiť, ale prerobiť len málo.
Moje mesačníky a príspevky sú mojími názormi na ktorých JA väčšinou zarábam.
Viem, že mnohými mojími názormi ako ekonomický amatér iritujem fundovaných expertov, ale ja na to kašlem.
Pretože pre mňa nie je dôležité, či to, čo píšem je do bodky fundované, ale či sa na tom dá zarobiť.
A poviem ti ešte jednu vec.
Burza je risk v každom prípade.
Neexistuje zisk na burze bez rizika.
Neexistuje bod v ktorom môžeš vyhlásiť teraz sa kríza skončila, môžeme nakupovať.
Keď čakáš na taký bod, začneš obyčajne neskoro. To robia typickí amatéri.
Keď shortuješ trh do rastu a prerábaš na tom - ešte horšie.
To robia loseri.
Je tenká čiara medzi úspechom a neúspechom na burze.
A žiadna istota.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal:Takto niekedy v Januari tu pisal Jugler o vstupe na short, mame 4 mesiace od daneho datumu a sme tam kde sme boli.
Toto je najväčšia chujovina akú som kedy čítal.
Trhy padli z 900 na 666, ale Juggler je blbec, lebo sú po štyroch mesiacoch tam kde boli...
A na konci roka napíš aká hlúposť bol vstup na short, lebo SPX bude nad 1000...


P.S. KeĎ sa tu už tak rozčulujem a plytvám časom...
Uvedomuje si niekto, aké smiešne je rozoberať , že trhy sú po štyroch mesiacoch na nule ...KEĎ ZA ŠTYRI MESIACE SA DALO ZAROBIŤ +30% NA POKLESE a ĎALŠÍCH +30% NA RASTE? !!! ???

Kedy finančníci dostanú rozum a začnú byť pragmatickí?

P.S.
Aj to je hlúposť, že sa nič fundamentálne nezmenilo.
Ale nebudem to tu rozoberať, lebo to sú presne tie kecy a vypravdovanie kde sa nedajú zarobiť peniaze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

JUGGLER napísal:Takto niekedy v Januari tu pisal Jugler o vstupe na short, mame 4 mesiace od daneho datumu a sme tam kde sme boli.
Tak tu ma mrzí, že si to takto zobral vobec to nebolo myslene ako osočovanie alebo útok. Chcel som tým povedať len náznaky dynamiky, ako rýchly a volatilný trh je, nie že to bola tvoja hlúposť. Ani neviem, kde si nabral, že si blbec.Ak si si nevšimol tak si ťa vážim, jedine čo som chcel naznačit je, že je tu aj iná alternatíva ako len rast.
Čomu hlavne nerozumie je prečo ťa to vytočilo. Ak by som bol v tvojom postavení a mal by som pocit, že sa do neho naváža niekto, kto tu ešte nedal reálny obchod, tak by som sa na neho vykašlal. Nemusíš tu nič dokazovať, dokazujú to tvoje obchody.
Ale ešte raz, zle si to pochopil.

Na rozdiel odo mňa si v longu a máš okolo 180 bodov, neviem to presne.

Napísal som to preto, že rozmýšľať len jedným smerom a byť presvedčení len o svojom názor je veľmi zradné. Som rád, keď si čítam aj presný opak môjho názoru, lebo ma to drží v pozornosti.


P.S.
Aj to je hlúposť, že sa nič fundamentálne nezmenilo.
Ale nebudem to tu rozoberať, lebo to sú presne tie kecy a vypravdovanie kde sa nedajú zarobiť peniaze.
súhlas s tým,že to nemá zmysel rozoberať peniaze to nezarobí a len by sme sa zbytočne dostali do diskusie, ktorá by nikam neviedla
Naposledy upravil/-a jozef.puchon v Po 11 05, 2009 12:47 am, upravené celkom 4 krát.
Obrázok
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Teraz vidím trhy na long a trhy idú hore a ja na tom zarábam.
Takže zase nie je o čom polemizovať, lebo rád prijmem kritiku, keď sa dopustím omylu.
Ja som na teba neútočil, môj názor fundamentálny je, že sme v bear markete a tento pohyb stále vnímam ako korekciu Až nad 1200 budem vnímať môj názor ako celkom mylný. Bear market u mňa znamená nove dno ktoré si myslím, že príde.
Časovo to hodnotím maximálne do októbra roku 2010,ale to je zaťial druhoradé.
A keď chceš byť trejder, tak povedz svoj názor teraz.
Ten názor poviem, aj ho sem napíšem,keď začnem shortovať.

Je tenká čiara medzi úspechom a neúspechom na burze.
A žiadna istota.
súhlas
Obrázok
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Josefe, když už se tak oháníš fundamentama, náladu na trzích netvoří absolutní data, ale relativní. Takže když to trochu přeženu, tvá 15% nezaměstnanost je každýmu u zadku. Krom toho většinou reálný data, projektovaný do budoucnosti. Trhy s růstem nikdy nečekají na to, až novinový titulky budou hlásit velkým písmem "Zažíváme bezprecedentní hospodářský růst!". Stejně jako s poklesem nečekaly na titulky ve stylu "Největší světová krize/recese je tu!". Statistiky dycky popisují jen vývoj, kterej už je za nama. A kterej tak správnýho investora jen pramálo zajímá.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal: môj názor fundamentálny je, že sme v bear markete a tento pohyb stále vnímam ako korekciu Až nad 1200 budem vnímať môj názor ako celkom mylný. Bear market u mňa znamená nove dno ktoré si myslím, že príde.
Mne je jedno aký máš názor, s tvojho názoru sa nikto nenaje.
Pripomína mi to nemenovaného trejdera, ktorý tu longoval SPX od 1200 a ktorý bude mať svoju relatívnu pravdu, keď sa raz SPX dostane nad 1200.
Absolútna pravda je ale taká, že každý kto by sa toho názoru držal už by skrachoval.
Takže buďme pragmatickí.
Tvrdiť, že sme v medveďom trhu, keď trhy rastú a rastú už 30-40% je pekná myšlienka, len všetci, ktorí sa jej držia aj v praxi sú loseri.
Takže čo chceš tým povedať?
Spojil si ma z nástupom do shortu, ktorý vyšiel na 100% takže ja neviem, čo chceš tým povedať, že je to po 4 mesiacoch tam kde to bolo.
Tvrdíš, že sme v bear markete, ale ja neviem, čo chceš tým povedať...
Že shortuješ? Že prerábaš gate?
Že čakáš na veľkú príležitosť, ktorá možno nepríde?
Že všetci, čo idú na long sú v omyle?

Nesúhlasím s tebou.
Nevidíš nič , len fundamenty a si preto stratený.
Nepochopil si, čo hýbe trhami a čo robí náladu.
Nepochopil si, že úspech na burze je zarábať na tom, čo sa deje a nie žiť v ilúziách, že to, čo sa deje nezodpovedá fundamentom.

Je zaujímavé, že v živote som už stretol dvoch extra fundovaných trejderov, ktorých som vďaka ich vedomostiam považoval za špicu.
Ale obaja prerobili milióny a skrachovali na jednom jedinom veľkom omyle, ktorého sa v živote dopustili.
Oni slepo verili technickej analýze, ty slepo veríš fundamentom.
Ja vždy hovorím, že jednostranný pohľad zabíja...

Pre svoje blaho si uvedom ako blízko máš k ním.
Si pravdepodobne teoretik a tak to, čo píšeš neničí tvoju peňaženku.
Oni do svojích presvedčení vrazili celý majetok a zničili sa...

,,Mýliť sa je ľudské, ale zotrvať v omyle je šialenstvo,,
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Po 11 05, 2009 11:21 am, upravené celkom 3 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

A když už sme u těch fundamentů, Josefe, myslíš si, že "krátkodobý" pokles růstu HDP o několik málo jednotek % (kdo by si ho v reálu, nebýt novinářské hysterie, skutečně všiml??), odůvodňuje pokles hodnoty firem o 50 (často i mnohem víc) % ??
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Mne je jedno aký máš názor, s tvojho názoru sa nikto nenaje.
Viac ti k tomuto nemam,čo povedať, hlavne komunikacne sa nemienim vybyjat s tebou v hadkach.



A ano čakám na short,ktorý možno ako hovoríš nepríde. Ak nepríde, nepríde, zatiaľ v tom peniaze nemám, ked to shortnem napíšem sem a nebudem mať problém si priznať chybu.
Obrázok
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Ferin007 napísal:Josefe, když už se tak oháníš fundamentama, náladu na trzích netvoří absolutní data, ale relativní. Takže když to trochu přeženu, tvá 15% nezaměstnanost je každýmu u zadku. Krom toho většinou reálný data, projektovaný do budoucnosti. Trhy s růstem nikdy nečekají na to, až novinový titulky budou hlásit velkým písmem "Zažíváme bezprecedentní hospodářský růst!". Stejně jako s poklesem nečekaly na titulky ve stylu "Největší světová krize/recese je tu!". Statistiky dycky popisují jen vývoj, kterej už je za nama. A kterej tak správnýho investora jen pramálo zajímá.
máš pravdu a ja na tie titulky čakať nemienim. Ak s budem mýliť prerobím a poučím sa. Pôjdem do toho ale s rozumným rizikom.
Obrázok
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Ferin007 napísal:A když už sme u těch fundamentů, Josefe, myslíš si, že "krátkodobý" pokles růstu HDP o několik málo jednotek % (kdo by si ho v reálu, nebýt novinářské hysterie, skutečně všiml??), odůvodňuje pokles hodnoty firem o 50 (často i mnohem víc) % ??
ja som definoval krízu, nie čo stálo za poklesom, ale pokles HDP to určite nebol.
Obrázok
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ne? A co jinýho?
Když odmyslíš banky, který dojely na finanční krizi, tak zbytek indexů se propadl v důsledku očekávání (silné) recese. Čili poklesu HDP.
Nebo si jako indexy řekly "je čas poklesnout" a šly do toho? Nebo za tím stojí marťani? No, pravda, sou takový teorie. :wink:
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Ferin007 napísal:Ne? A co jinýho?
Když odmyslíš banky, který dojely na finanční krizi, tak zbytek indexů se propadl v důsledku očekávání (silné) recese. Čili poklesu HDP.
Nebo si jako indexy řekly "je čas poklesnout" a šly do toho? Nebo za tím stojí marťani? No, pravda, sou takový teorie. :wink:
prepáč,keď chceš chronológiu momentálnej krízy,tak mi daj pls mail a tam to budem rozpisovať,keď bude čas, lebo to ti kľudne môžem rozpísať na strany. Máš o tom popísané veľmi dobré knihy ak chces veľmi isť do hĺbky.

Len nemyslím, že to niekomu z nás niečoho dá, pretože momentálne sme už inde a hlavne spúšťací moment alebo riziko už vidím inde.

Fast-rising long-term Treasury rates in the current environment can reasonably be explained by a combination of the unwinding of the fear trade and benign lights at the end of the economic dark tunnel. That would be unequivocally good for equities.

“On the other hand, a rapid steepening of long-term rates, together with a rapid fall in the dollar, can mean a general loss of confidence in our currency and economy.

Ja to vidím skor na tu druhú vetu,ale čakám,či sa to može potvrdiť.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal:Viac ti k tomuto nemam,čo povedať, hlavne komunikacne sa nemienim vybyjat s tebou v hadkach.

A ano čakám na short,ktorý možno ako hovoríš nepríde. Ak nepríde, nepríde, zatiaľ v tom peniaze nemám, ked to shortnem napíšem sem a nebudem mať problém si priznať chybu.
Ja sa nevybíjam, len som ostal šokovaný, že môj názor na short bol úplne obrátený na ruby.
Vlastne uvažujem o tom, či má zmysel písať názory v mesačníkoch, keď ľudia nechápu princíp časovania vstupov a výstupov a riadenia rizika.
Ale takým obchodovaním, že všetko vidíme buď na rast, alebo len na pokles bez time frame sa nikdo nikde nedostal...

Zabudni na to prosím ťa.
Ja sa na teba nehnevám, ani sa nehádam.
Len prezentujem svoj názor.
Som prudentný, sorry.
Veď preto si robím, čo chcem a nemám z nikým nič... :)
8)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

jozef.puchon napísal: prepáč,keď chceš chronológiu momentálnej krízy,tak mi daj pls mail a tam to budem rozpisovať,keď bude čas, lebo to ti kľudne môžem rozpísať na strany. Máš o tom popísané veľmi dobré knihy ak chces veľmi isť do hĺbky.
Chronologie a spouštěcí mechanismus je věc jedna, ale to, že za medvědím trhem byly (především) obavy ze zpomalení růstu/recese/krize (jak u koho), je věc druhá. Nezaměňuj příčinu a důsledek.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Když jsem u té debaty o long x short:

Ač pesimista, při musím souhlasit s jugglerem (i když je optimista). Od konce listopadu 2008 jsem byl téměř bez putek (měl jsem jich asi za 2-3% portfolia).
Pomalu je začínám opět nakupovat. V současné době tvoří cca 10% mého portfolia (dokoupeny před cca 10 dny). S dalším nákupem putek vyčkávám.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prave som stratil 15 min svojho zivota citanim tohto nie velmi zmysluplneho vlakna.

len jedna poznamka: Juggler, Jozo nikde nenapisal, ze teraz natraduje a len caka na svoj short obchod. Vzdy je jasne akym smerom ide ciara na grafe a Jozo nenapisal, ze ide hlavou proti muru. Ak som to spravne pochopil, reagoval na tvoju dlhodobu predpoved. V tomto pripade dlhodobou myslim aj mesiac. V rovnakom zmysle som pochopil aj tu vetu, ktora ta dostala do vyvrtky.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1457 times

Re: JUGGLER - mesačník 5/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal: Ak som to spravne pochopil, reagoval na tvoju dlhodobu predpoved. V tomto pripade dlhodobou myslim aj mesiac. V rovnakom zmysle som pochopil aj tu vetu, ktora ta dostala do vyvrtky.
Prezentujem vždy krátkodobé (mesiac), strednodobé (do konca roka) a dlhodobé (nad 1 rok) pohľady.
Perfektne vyšiel krátkodobý pokles v úvode roka, aj následný rast.
Momentálne som krátkodobo neutrál (skôr pokles) a len strednodobo a dlhodobo optimista na rast.
Takže nie som celkove až taký optimista a vždy som pripravený zmeniť pohľad ak by sa fundamenty zhoršovali a nálada investorov dostala trhliny.
O tom je trading i aktívny investing.
Plne súhlasím aj s argumentami medveďov , aj s tým, že finančný systém je prehnitý a labilný, aj s tým, že spotreba zostane znížená a konjuktúra tak skoro nepríde. Len zatial nevidím dôvody na väčší pesimizmus ako tu bol a ako sa premietol do cien akcií (-50%). Fundamentálne to odhadujem na rast SPX nad 1000, ale úroveň 1500 bodov z roku 2007 nemusí byť dosiahnutá aj pár rokov...
Ale tak ďaleko nevidia ani veštice....


P.S. Zatiaľ vychádza aj ropa UP, zlato stagnácia, vyšla aj CZK target 30...tak sa teším, že pomaly po desiatich rokoch na burze sa mi vylepšuje úsudok.

Ale neide o nič, výmena názorov vždy prospeje, netreba to brať osobne a skôr sa treba zamyslieť, či naše názory korelujú s trhmi, alebo nie. A keď dospejeme k tomu, že viac áno ako nie - tak sa na tom dá pekne zarobiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"