Finančná gramotnosť

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozmýšľam nad tým, že by som začal písať sériu článkov o finančnej gramotnosti. Mali by byť veľmi jednoduché, krátke a popisovať úplne základné veci z financií. Nikdy sa mi do toho moc nechcelo, lebo mám pocit, že tie základy viac menej každý pozná. Ďalej je dosť ťažké písať jednoducho a zrozumiteľne pre cieľovú skupinu - ľudí čo jednoducho financie vôbec nepoznajú. No a zatretie nie je jednoduché presne zvoliť témy.

Skúsim si to ešte rozmyslieť, ale asi začnem úplne voľne - čo ma napadne, to popíšem a zverejním. Bude to trošku bordelárske, ale keby som sa na to chystal systematicky, tak by som nikdy nezačal.

Môžete mi prípadne napísať tipy na témy. Mňa napadá ako prvé: úrok a úročenie, inflácia, psychológia pri narábaní s peniazmi, ..
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Lobista »

Mozno by sa hodilo ukazat typy splacania uverov -- anuitne/najprv urok/najprv istina. A tiez prepocitavanie kratkodobych urokovych mier na anualny ekvivalent / % p.a./.
tnt
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 17 10, 2007 9:11 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa tnt »

take zaklady by sa urcite zisli .. dobry napad ...

cakame na prve clanky ....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:rozmýšľam nad tým, že by som začal písať sériu článkov o finančnej gramotnosti. Mali by byť veľmi jednoduché, krátke a popisovať úplne základné veci z financií. Nikdy sa mi do toho moc nechcelo, lebo mám pocit, že tie základy viac menej každý pozná. Ďalej je dosť ťažké písať jednoducho a zrozumiteľne pre cieľovú skupinu - ľudí čo jednoducho financie vôbec nepoznajú. No a zatretie nie je jednoduché presne zvoliť témy.

Skúsim si to ešte rozmyslieť, ale asi začnem úplne voľne - čo ma napadne, to popíšem a zverejním. Bude to trošku bordelárske, ale keby som sa na to chystal systematicky, tak by som nikdy nezačal.

Môžete mi prípadne napísať tipy na témy. Mňa napadá ako prvé: úrok a úročenie, inflácia, psychológia pri narábaní s peniazmi, ..

Do toho Filip!
O tom je tvoj portál.

Ja sa hanbím, že som nedodal článok o tradingu ako som sľúbil...ospravedľňujem sa.
Odkedy som to stratil z hardisku (skoro dokončené) nie a nie začať odznova...
No zmobilizujem sa a dodám to, aj iné články...hádam teraz na jeseň už bude viac času.

Držím palce!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

No zmobilizujem sa a dodám to, aj iné články...hádam teraz na jeseň už bude viac času.
tak sa teším a nikoho nesúrim :-)
mariana
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 21 09, 2008 9:15 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa mariana »

Tak to je vynikajuci napad,Filip.Ja sa tesim, ak sa tak rozhodnes.Kto o fin.gramotnosti vie, ten si zopakuje,ak bude chciet a ten kto nevie, bude vdacny,ze sa nieco nove nauci.To nevadi,ze to nebude dokonale,kazdy si tam moze najst to svoje.Prosiiiim,napis nieco aj pre zaciatocnikov. Kazdy raz zacina.Citam sice knihy,ale toto moze byt novy pohlad na fin.gramotnost a investovanie.Drzim palce.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak som skúsil prvý text:
http://ako-investovat.sk/index.php/fina ... k-urocenie" onclick="window.open(this.href);return false;

až taký krátky a jednoduchý ako som si ho pôvodne predstavoval zase nie je.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Lobista »

Este by si tam mal asi dat vzorec na prepocitanie napr. mesacneho uroku na p.a. bazu, alebo rovno nejaky excel s tym.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

to až nabudúce.
tnt
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 17 10, 2007 9:11 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa tnt »

Opačná situácia nastáva keď banky využívajú jednoduché úročenie vo svoj prospech pri ponuke sporiacich produktov s viazanosťou dlhšou ako 1 rok. Ponúknu vám napríklad 9% na 3 roky, čo je samozrejme menej ako 3% p.a. na každý jeden rok sporenia.
tak ako to teda spocitam kolko je to percent rocne ?
mf_sk
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Po 25 02, 2008 8:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa mf_sk »

tnt napísal:tak ako to teda spocitam kolko je to percent rocne ?
(1 + (urok_rocne/100))^pocet_rokov = 1 + (vysledny urok/100)
cize ak mam urok 9% na tri roky:

(1 + urok_rocne/100)^3 = 1 + 9/100 = 1.09
urobi sa tretia odmocnina a dostaneme:
1 + urok_rocne/100 = 1.09^(tretia odmocnina) = 1.09^(1/3)
urok rocne/100 = 1.09^(1/3) - 1
urok rocne v percentach = (1.09^(1/3) - 1)*100 = (1.0291.. - 1)*100=2.91% p.a. nezdanenych

ak je to zdanene(19%) iba na konci, tak je to 0.0291*(1-0.19=0.81)=0.0235=2.35% p.a.

aby si mal 3% p.a. zdanenych na tri roky, kde sa dani a uroci kazdy rok, tak je to:
(1+(0.03*0.81)^3=1.0243^3=1,0746 = 7.46% zdanenych

cize tvojich 9% na tri roky je po zdaneni 7.29% zdanenych a ako vidno, je to nevyhodnejsie ako tych 7.46% a to je aj dovod, preco to banky robia. Lebo ludia si to nevedia vypocitat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

ako sa spočítajú úroky tak aby sa to dalo medzi sebou porovnávať napíšem nabudúce. Dám tam nejaké jednouché návody na výpočty v exceli.

mf_sk - ale veď tá daň sa bánk viac menej netýka - nemajú dôvod robiť to naschvál, keďže z toho neprofitujú. Profitujú akurát z tých desatiniek keď napíšu 9% za 3 roky a ľuďom sa to zdá ako 3x 3% p.a.

Ale inak dobrý postreh s tými daňami - mňa by nenapadlo to počítať.

Inak toto je ešte relatívne v pohode. Horšie je ak počítame dlhé obdobia pri nízkych úrokoch, alebo aj krátke obdobia pri vysokom úroku. Tam ten rozdiel v zloženom úroku (p.a.) a jednoduchom úroku urobí oveľa viac. Tiež k tomu hodím nejaké príklady nabudúce.

Inak mal som tam chybu keď som v príklade použil 4% a v texte 3%. To som opravil. Ak nájdete ešte ďalšie, tak napíšte sem.

Na finkulačke sa dajú urobiť tie porovnania p.a. a jednoduchý úrok:
http://www.finkulacka.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

zvolíš si výpočet úroku pri sporení. dáš si vklad 100, jednorázový vklad, p.a. pripisovaný na konci roku, 3 roky, cieľová čiastka 109 (100 + 9% > 100 x 1,09).
Klikneš na zobrazenie tabuľky a uvidíš aj ako sa ti to mesačne vyvíja :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

ďalší članok:
Výpočet úroku - v exceli aj z hlavy

ak by boli nejaké chyby, tak mi dajte vedieť sem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Glogol »

Co znamena v tomto clanku "Short interest" ? Rozumiem tomu tak ze je otvorenych vela short obchodov a tym padom vela investorov ocakava pokles tych akcii. Rozumiem tomu dobre ?
http://www.cnanalyst.com/2010/03/top-10 ... x-cpt.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal:Co znamena v tomto clanku "Short interest" ? Rozumiem tomu tak ze je otvorenych vela short obchodov a tym padom vela investorov ocakava pokles tych akcii. Rozumiem tomu dobre ?
http://www.cnanalyst.com/2010/03/top-10 ... x-cpt.html

Hej. Rozumieš dobre.
Ja také akcie najradšej obchodujem na rast.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Glogol »

Kde by som nasiel nejaky ten slovnik ? Este by som potreboval "Days to Cover" spominany pojem v tom clanku. Kedze mam jednu z tych akcii tak ju asi predam (BCRX). Ale Days to cover nemam az tak vysoky... A zda sa ze je to lepsi ukazovatel, lebo je to pomerny k dennemu priemernemu objemu...Zial short ratio som si pri analyze akosi nevsimal. Sice pravdupovediac som si pri nakupe BCRX nic nevsimal - len som sa chcel zviest na vlne vakciny proti H1N1....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Coudy »

Mám vymyslený úplne jednoduchý screener používajúci short ratio (short squeeze).
A akcie z neho obchodujem len na long.
Niekedy sú ľudia pri nákupnej panike nútení kúpiť akciu za každú cenu. A to sa dá využiť.
Prílohy
short.png
short.png (147.4 KiB) 24844 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal:Kde by som nasiel nejaky ten slovnik ? Este by som potreboval "Days to Cover" spominany pojem v tom clanku. Kedze mam jednu z tych akcii tak ju asi predam (BCRX). Ale Days to cover nemam az tak vysoky... A zda sa ze je to lepsi ukazovatel, lebo je to pomerny k dennemu priemernemu objemu...Zial short ratio som si pri analyze akosi nevsimal. Sice pravdupovediac som si pri nakupe BCRX nic nevsimal - len som sa chcel zviest na vlne vakciny proti H1N1....
Zadaj do googla ,,slovník investora,, a vyhodí ti to po slovensky.
Alebo si zadaj slovné spojenie po anglicky napr. ,,days to cover - definition,, a hneď máš tisíc odpovedí.

Coverovať znamená ukončiť pozíciu na pokles. Takže ide o to, kolko dní pri súčasnom objeme by museli shorteri nakupovať, aby uzavreli svoje pozície.

Zamysli sa nad tým, čo píše Coudy.

Keď len 5% ľudí na burze dokáže zarábať, tak nemôžeš robiť to, čo robí zvyšných 95%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Glogol »

Vdaka vam. Otvoril som si nove okno poznania a zaroven sa zneistil :wink: Co sa tyka strategie tu si clovek musi premysliet ci ma vnutornu silu ist proti prudu alebo radsej da sa viest prudom ...Zaujimave ze ta jedna strana Coudyho screen-shotu je cela zelena ...fakt zaujimave
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa jan »

Mne to nevychadza kupovat akcie s velkym podielom short pozici.
Z mojich skusenosti su silno shortovane akcie mensich firiem takmer stale pod predajnym tlakom.
Ak si velmi vela shortujucich mysli, ze firma je v niecom zla, nedoveryhodna alebo jej hrozi nejake nebezpcenstvo tak vacsinou maju pravdu.
A skor vynimocne prichadza sokujuco dobra sprava, ktora by vyhnala shortarov alebo ich vystrasila. Tazko je mi zovseobecnovat, ale ja vobec nevyhladavam taketo akcie na rast. Taketo akcie byvaju podla mna zo strednodobeho hladiska vzdy na pokles, alebo rast zaostavajuci za zvyskom trhu.
Pre shortujucich je short sale normalna investicia, Preto sa cudujem, ze americke urady nepozaduju u kazdej akcie zverejnovanie zoznamu shortarov podla velkosti pozicie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Coudy »

Coudy napísal:Mám vymyslený úplne jednoduchý screener používajúci short ratio (short squeeze).
A akcie z neho obchodujem len na long.
Niekedy sú ľudia pri nákupnej panike nútení kúpiť akciu za každú cenu. A to sa dá využiť.
Nádherný príklad short squeezu.
Prílohy
td.png
td.png (128.89 KiB) 24438 zobrazenia
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa jan »

Coudy, nechcem sa zbytocne priet, podstatne je zarobit a ak ti system ukazal, ze akcia by mala rast na zaklade Short interestu tak ok. Ale konkretne toto by som nepripisoval vobec Short interestu ale celkovej nalade vo financials pocas greckej krizy, pozri financial ETF - FAS:
Prílohy
FAS.jpg
FAS.jpg (88.56 KiB) 24353 zobrazenia
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Coudy »

Jasné Jano, že aj celková nálada tomu pomohla. Keď si ale porovnáš relatívnu performance TD a FAS, tak je vidieť, že tu short covering výrazne pomáha.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Coudy »

Shortári coverujú a možno ešte chvíľu coverovať budú, hlavne ak by sa išlo na lokálne new high. Short ratio padlo z 26 na 17.
Prílohy
td.png
td.png (78.04 KiB) 24094 zobrazenia
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Mam mozno stupidnu otazku, ale predsa ju polozim...
Ked clovek investuje do fondov, tak dostava aj nejake dividendy alebo len zaraba na zvyseni ceny (teda v idealnom pripade :) ) tych jednotiek vo fonde?
Ak teda dostava nejake dividendy, ako presne to funguje?
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

zarába sa aj na raste ceny, aj na dividendách. Ktokoľvek vlastní akcie, na jeho účet pripíšu dividendy ( v tvojom prípade na účet fondu). Čo sa týka vplyvu na cenu, tak po výplate dividendy klesne cena akcie o výšku dividendy.

K fondom:

Dividendy

Dividendy predstavujú jednu časť výnosov podielového fondu, ktoré podielnik získava pravidelne, spravidla na ročnej báze. Väčšina cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na kapitálových trhoch a do ktorých investujú tradične zamerané podielové fondy, ponúka investorom potenciál kapitálového výnosu a kupónového, resp. dividendového výnosu. Kapitálový výnos cenného papiera priamo súvisí s fluktuáciou jeho ceny na trhu, pričom na dividendový a kupónový výnos má vplyv predovšetkým reálne hospodárenie firmy a emisné podmienky daného cenného papiera. Hodnotu dividendy tvorí práve táto druhá skupina výnosov, inak povedané, celkovú sumu dividendy fondu tvoria dividendy z akcií a kupóny z dlhopisov, ktoré fond mal v priebehu roka v portfóliu ako i úroky z termínovaných vkladov. Hodnoty dividend sú v tak každom fonde rôzne. Rozdiel súvisí so zameraním fondu a jeho investičnou stratégiou. Akciové fondy sú prevažne rastovo orientované a podstatná časť zhodnotenia je dosahovaná prostredníctvom nárastu cien akcií. Súvisí to s tým, že podniky nevyplácajú celý zisk na dividendách, ale väčšiu časť zisku použijú na vlastné investičné projekty. Tým zvyšujú vnútornú hodnotu spoločnosti a aj cenu akcií. Dlhopisové aktíva sú zamerané na pravidelný fixný výnos, čoho príkladom je vyššia dividenda dlhopisových a zmiešaných fondov v porovnaní s akciovými. Dividendová politika firiem v súčasnosti naberá na význame pri investičnom rozhodovaní a investori sa vracajú ku kvalite, ktorú predstavujú práve zisk a dividenda firmy. Znamená to, že aj pri akciových fondoch zameraných hlavne na stabilné a ziskové odvetvia môže dividenda tvoriť zaujímavú časť výnosu. Na výšku dividendy nemá priamy vplyv dĺžka lehoty klientovej investície. Tá sa vypočítava každoročne k tomu istému dňu (u nás vypočítaná k 15. marcu a vyplácaná k 1. aprílu), pričom zohľadňuje všetkých aktuálnych podielnikov. Každý klient, bez ohľadu na to, kedy do fondu vstúpil, má nárok na rovnakú dividendu na jeden podiel ako ostatní podielnici. Výplatou dividend sa znižuje celková hodnota aktív fondu, preto aj kurz fondu následne klesne o výšku hrubej dividendy pripadajúcej na jeden podiel. Správca fondu nemá možnosť stanoviť maximálnu výšku dividendy a nie je to ani jeho cieľom. Dividendy zahŕňajú i úroky z bežných a termínovaných účtov, ktorých zastúpenie na majetku fondu musí byť min. 5 %. Dividenda obsahuje všetky výnosy, ktoré podľa zákona fond musí vyplatiť v tejto forme. Jej výška tak nemôže klesnúť na nulovú hodnotu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Mam mozno stupidnu otazku, ale predsa ju polozim...
Ked clovek investuje do fondov, tak dostava aj nejake dividendy alebo len zaraba na zvyseni ceny (teda v idealnom pripade ) tych jednotiek vo fonde?
Ak teda dostava nejake dividendy, ako presne to funguje?
Dakujem
V beznych fondoch, ktore kupis cez nejakeho sprostredkovatela alebo v banke, sa standardne dividendy hned reinvestuju. Cize dividendy nedostavas niekde na bankovy ucet.
Ak by si mal zainvestovane v nejakom ETF fonde, ktore sa obchoduju na burze, tak by sa ti dividendy pripisovali na ucet u brokera. (samozrejme v pripade, ze si ten fond dividendy nenechava ako nejaku formu odplaty za spravu. To ale zistis v materialoch k fondu.)
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa experience »

Laické otázky k článku o RPMN http://ako-investovat.sk/index.php/fina ... ladov-rpmn

1. Ako sa vypočíta mesačná splátka?

2. Časť z tejto splátky ide na splatenia istiny a časť je úrok, ale aj tento pomer sa počas splácania mení. Prečo je to tak?

3. Posledná otázka, niektoré úvery sa splácajú len úrokmi a až posledná splátka je aj istina, resp. pomerne (časť splátky je istina, časť úrok), ešte sú nejaké ďalšie možnosti? V čom majú jednotlivé spôsoby výhody/nevýhody pre banky/klienta?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

1. da sa vypocitat na strankach jednotlivych bank alebo v na to urcenych programoch

2. banka sa tak chrani pred predcasnym splatenim uveru. Na zaciatku platis viac urokov a menej istiny, na konci je to naopak. Po uplynuti dvoch tretin doby splacania uveru dlhujes priblizne este polovicu.

3. to hovoris o roznych kombinaciach odlozeneho splatkoveho kalendara. Vacsinou sa to robilo pomocou kombinacii sporenia cez IZP a hypoteky. Velmi nebezpecne. Riziko pre klienta je jasne. Ak nenaspori dostatocnu sumu, bude stale dlhovat celu sumu, aj ked uz napr. 20 rokov splaca uroky. Pre banku je to vyhodne v tom, ze inkasuje viac na urokoch. Predavalo sa to s argumentom danovej ulavy a s tym, ze clovek naspori viac ako he suma hypoteky.
Pekos
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 27 09, 2010 12:33 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Pekos »

Coudy napísal:Mám vymyslený úplne jednoduchý screener používajúci short ratio (short squeeze).
A akcie z neho obchodujem len na long.
Niekedy sú ľudia pri nákupnej panike nútení kúpiť akciu za každú cenu. A to sa dá využiť.
Zdravim Ta, prosim ta ako si pozriem tie tvoje prilohy? Dakujem Ti.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Coudy »

Čauko,

toto je môj screener na short squeeze.

http://elite.finviz.com/screener.ashx?v ... erestratio" onclick="window.open(this.href);return false;
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa jan »

Podrobny prieskum o financnej gramotnosti pre ministerstvo financii v CR:

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xs ... 59012.html" onclick="window.open(this.href);return false;

zaverecna sprava:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/EX ... _zneni.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

ten výskum vyznel dosť pozitívne. Len či tí dotazovaní hovorili pravdu :D Že by si tak veľa ľudí plánovalo s sledovalo dodržiavanie rozpočtu domácnosti?
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa mikes »

http://kurzy.education.sk/d-37882/finan ... bratislava" onclick="window.open(this.href);return false;
Chcem sa spýtať,či niekto nemá osobnú skúsenosť s podobnými kurzami alebo sú to vyhodené peniaze?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

vzhladom na to, ze ta firmy MJB robi skolenia od etikety az po IT, tak by som tomu velku sancu nedaval.
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa mikes »

Hľadal som nejaké kurzy a náhodou som na to natrafil.Nevedel som,že na SR existujú takéto kurzy
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

to co pisu v obsahu su take zaklady a vypytat si za o 180 EUR je dost. Je to v podstate by to malo byt len o tom, ze si mas upratat osobne financie. Ten System FEREO je len praobycajne zlozenie aktiv, ktore ti vysvetli kazdy fin. poradca a je v kazdej knizke od Kiosakyho po Investovani pro zacatecniky:
http://www.privatbanka.sk/?com=pages&node=58" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale pokial tam niekto na skoleni nesedel, tak podrobnosti vediet nebudeme a poradit ti neporadi ci to kupit :)
legionar
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 06 07, 2011 11:32 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa legionar »

Mam jedno zavazne "proti".
Rovnako nás úž neohúri informácia o tom, že sused dostáva každý mesiac nájomné 1000 EUR z luxusného bytu v hodnote 600 000 EUR, lebo si spočítame, že sú to iba 2% z jeho investície. Často krát sa stáva, že sa necháme uniesť vysokou sumou, lebo nám 1000 EUR nájomné pripadá ako celkom fajn príjem za málo práce. Ak si však peniaze za byt uložíme do banky pri 3% úroku p.a., tak dostaneme ešte viac peňazí a úplne bezpracne a bez rizika.
Ono to nie je celkom jednoznacne.
Hacik je v tom, ze v banke su tie peniaze totalne zakopane - nesmiem sa ich ani dotknut. Takze su mi v podstate nanic ! A ak sa ich dotknem, znizi sa mi istina a tym aj vynosy. Ak to je viazane, tak aj s pokutou.
Pri prenajme mozem mesacne MINAT 1000 Eur pocas 20 rokov - a byt je stale moj.
Po 20 rokoch som minul 240000 Eur - a byt mozem v klude predat.
Otazka je, co ma stoji jeho udrziavanie a opravy ! A tiez, ci budem mat pocas celeho toho obdobia najomnikov.
Ale, v kazdom pripade, keby som si mohol vybrat, tak radsej beriem ten pravidelny mesacny prijem 1000 Eur, ako "vacsie bohatstvo hnijuce 20 rokov v banke".
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Pette »

legionar - a cim sa lisi tych 600 tisic eur plus uroky/slozene urocenie od toho 20 rokov stareho bytu zniceneho X najomnikmi?

tema prenajom bytu ako investicia tu bolo rozoberana velakrat, vysledok je taky, ze na nezdeformovanom trhu to nie je investicia, ale podnikanie s malym vynosom so vsetkymi nalezitostami.

P.S. nespochybnujem komercne nehnutelnosti, kupu za extra vyhodnu cenu a potom prenajom atd.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"