tak teda ako investovat....

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa jonatanus »

ano dividendy, buybacky, akvizicie, atd. ale inac je to zero sum game...

staci si uvedomit jedinu vec - tam sa peniaze LEN PRESUVAJU. jedine ako vzniknu peniaze na burze je dividendy alebo ked firma odkupi nase akcie cez buyback, pripadne ich kupi ina firma. ale inac te nase akcie musi kupit za vyssiu cenu niekdo iny - nijak inak nemozme zarobit.

na burze nevznikaju peniaze (okrem dividend..).

ono aj ked predas podiel vo firme (alebo celu firmu) je to zero sum game - peniaze sa len presuvaju - tebe niekdo zaplati a jemu ostane podiel vo firme. a aj ked sa tej firme bude darit 100x lepsie, nato aby natom zarobil (pokial neratame dividendy), musi najst niekoho kdo mu zaplati zase viacej. no a ten posledny co bude ten podiel vlastnit ked firma skrachuje, tomu ostane cierny peter.

vsetky akcie ktore skrachovali (a nevyplacali dividendy a nerobili buybacky) su 100% cisty zero sum game. niekdo natom mohol uzasne zarobit a niekdo aj prerobil = ked sa to scita MUSI vyst 0. pretoze tam nikde neni tlaciarnicka na peniaze, ani oslik co serie dukaty, len sa presuvaju peniaze od jedneho spekulanta k druhemu. a to je cele, na tej burze su peniaze spekulantov a nic viac (okrem dividend...). nikde sa tam nema jak vycarovat ani 5 halierov navyse, len s kapsy druheho spekulanta.


pri konstantnom mnozstve penazi v ekonomike je UPLNE VSETKO zero sum game. ak zobereme 100 ludi na ostrov a kazdemu dame po 100 korunach a nebudu moct peniaze tlacit ani nicit, aka moze byt celkova suma penazi na ostrove ina ako 100x100? no nemoze byt ina. nemoze tam vzniknut 10 milionarov, moze tam vzniknut akorat jeden 10tisickar ked vsetci ostatni mu daju svoje peniaze. a takisto nemozu byt vsetci chudobni.
a moze tam byt aj milion akciovych burz aj sa zblaznit mozu vsetci, FURT bude sucet penazi na ostrove 10tisic.
Naposledy upravil/-a jonatanus v Ut 25 08, 2009 12:32 am, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa JUGGLER »

všetky peniaze sa len presúvajú...na to ich vymysleli.

No firma tvorí zisk a ty môžeš kúpiť svoj podiel na zisku, na jej podnikaní...

To je investing.

A keď chceš zarobiť na jej raste, ale i poklese a nespočetne krát lízať len smotanu...to je už trading.

Dôležité je, aby sa peniaze presúvali smerom k tebe ... a nie od teba :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa Frey »

Taky si myslim, ze ta akciova burza je uplne nejtezsi.

S tim pokrem si myslim, ze to taky nebude tak jednoduche, protoze pokud si toho robota maji i souperi, tak to uz s nejakyma kartama a grimasama u stolu nebude mit nic spolecneho, ale bude to normalni programovani, ve stylu kdo ho ma lepsiho. :D Takze s tema blbcema tam bych byl mozna trochu opatrny.

Co mi ale pripada trochu "nizsi liga" nez normalni burza jsou treba burzy kurzu. V podstate jde o to, ze se hraje nejaky zapas, a kurzy se behem toho vyvoje meni. A ten kurz se muze jak nabizet, tak i kupovat.

Obecne si myslim, ze v tehle oblasti (sazeni) bude o dost vic blbcu,nemocnych, fanousku nez treba u akcii/komodit/forexu, kde se kazdy snazi jen oskubat a utect. :)

Sice to ma i nejake zasadni nevyhody, ale kdyby nekdo chtel jen tak mrknout, tak treba tady:

http://www.betfair.com" onclick="window.open(this.href);return false; (vetsi poplatky)
http://www.betdaq.com" onclick="window.open(this.href);return false; (mensi likvidita)

--------------

Jeste k tomu podnikani, vcera jsme byli s pritelkyni venku (bydlime v Praze) a trochu jsem si vsimal obchodu kolem.

Uplne nejvic jsem napocital zastavaren ale hlavne heren. :shock:

V nekterych castech/ulicich snad kazdy ctvrte dvere vedou do herny. :shock:

Ja proste nechapu, jak se to tam muze vsechno uzivit. Treba restaurace bych chapal, "zrat" se bude furt. :lol: Ale ze je tolik blbcu, co chodi hrat do tehle podniku, to fakt nechapu.

To je takovy dodatek k te myslence, ze na blbcich se vydelava asi nejlip. ( I kdyz taky to bude asi jak kde. )
robopol
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: Ut 20 01, 2009 11:59 am

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa robopol »

Co sa týka toho pokru. Na trhu je plno software ohladne pokru, resp. poker bot na rozne poker stranky. Nikdy som to v reale nevidel ale predpokladám, že program vyhodnocuje pravdepodobnosť a podla toho vsadza. online poker hraju rozni ludia a pochybujem, že väčšina používa pomocný software. Vela ludi to hra len tak. Takže tam priestor na zbieranie isto je. Ako pomocník pri rozhodovaní je to geniálna vec, pretože odbremení techniku hry a človek sa moze zamerat na charakter hraca.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa jonatanus »

Frey napísal:Co mi ale pripada trochu "nizsi liga" nez normalni burza jsou treba burzy kurzu. V podstate jde o to, ze se hraje nejaky zapas, a kurzy se behem toho vyvoje meni. A ten kurz se muze jak nabizet, tak i kupovat.
hej, viem o par ludoch co tam zarobili miliony cez surebety a pod, aj ked tam je potom problem ze ked zarabas ta stavkova kancelaria posle do prec, takze navacsi problem tych ludi bolo zhanat obcianske preukazy na ktore si otvarali dalsie konta.. :lol:

no ale ked to zratam, poznam ludi co zarabaju na pokri, co zarabaju na stavkovani, co zbohatli podnikanim, ale ludi co zbohatli na burze poznam: 1

takze ono to aj stastisticky neni bohviejaky napad (pokial nato clovek nema totalny talent) skusat zbohatnut burzou...

ked si zobereme ze na slovensku je 3000 ci kolko dolarovych milionarov, u vas v cechach cez 10tisic, kolko znich zbohatlo na burze (trejdovanim a investovanim)? 1%?
Ja proste nechapu, jak se to tam muze vsechno uzivit. Treba restaurace bych chapal, "zrat" se bude furt. :lol: Ale ze je tolik blbcu, co chodi hrat do tehle podniku, to fakt nechapu.
tak ti co dotoho investuju najviac :lol: su vacsinou zavisli.. a taky najprv prehra vsetky svoje peniaze, potom vsetky pozicane peniaze, atd...

ale okrem moralneho rozmeru to ma aj rozmer "vynimocneho podnikania" (vacsinou to vlastnia vagabundi), takze to bohviejaka moznost neni.. ked chces kludne spat. a dostat sa do nebicka :lol:
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa Frey »

jonatanus napísal: hej, viem o par ludoch co tam zarobili miliony cez surebety a pod, aj ked tam je potom problem ze ked zarabas ta stavkova kancelaria posle do prec, takze navacsi problem tych ludi bolo zhanat obcianske preukazy na ktore si otvarali dalsie konta.. :lol:
Normalni sazkovky limitujou, resp ty rekreacni. Ale daval jsem praveze odkazy na burzy, kde ty kurzy nabizis nebo poptavas proti obycejnym lidem, teda ze nehrajes proti kancelari. A tam je limit prakticky jen to, co nabidnes/koupis. ( Taky se to tam hemzi roboty, ale to je spis vyhoda, protoze ti roboti se programujou nastesti jen pres "logicke operatory" (vyssi matiku neumi) a teda uplne naslapane nastesi nejsou. )

Jestli to jeste muzu rozepsat, s tim omezovanim - obecne se vi, co si kde muzes dovolit a jak moc se necha jaka sazkovka pouzivat, jsou ale i takove, ktere ti vezmou prakticky jakkykoliv vklad a nikdy te neomezi (max podle tebe upravi kurzy) Takova nejvetsi je treba tahle.
ked si zobereme ze na slovensku je 3000 ci kolko dolarovych milionarov, u vas v cechach cez 10tisic, kolko znich zbohatlo na burze (trejdovanim a investovanim)? 1%?
Na prvni "internetovy" pohled to vypada, ze na burze vydelava kazdy: viz financnik.cz, traders.cz, vsude plno nactiletych forex-odborniku co hledaji investora atd. :lol:

Za sebe muzu akorat rict, ze jsem chodil na prednasky tohoto pana a to mi hned doslo, s nim bych si nezahral ani "clovece nezlob se", natoz neco s tradingem/burzou. :D

Pak jsem slysel (osobne jsem ho neznal/nevidel) jeste o jednom klukovi, co jenom sedel doma, v hlave jenom akcie a vsechno mel, byly 2 svetry a 1 teplaky. A jedine co porad opakoval, ze ho mrzi kazda koruna, co utrati ted, protoze by mu chybela v budoucnosti. :) Na uctu mel pry miliony.

Ale tehle lidi asi taky moc nebude. Skoro bych rekl, ze z tech dolarovych milionaru jich bude "burzovnich" jeste mene nez 1 procento.
tak ti co dotoho investuju najviac :lol: su vacsinou zavisli.. a taky najprv prehra vsetky svoje peniaze, potom vsetky pozicane peniaze, atd...

ale okrem moralneho rozmeru to ma aj rozmer "vynimocneho podnikania" (vacsinou to vlastnia vagabundi), takze to bohviejaka moznost neni.. ked chces kludne spat. a dostat sa do nebicka :lol:
Jo, ten moralni rozmer a vagabundi k tomu sedi. Ale je vubec mozne vydelavat na "blbcich" (nebo teda na lidske blbosti, abych to upresnil ) a pritom spat klidne? Je vubec nejaky takovy produkt? Jedine co me napada, tak nejaka forma vzdelani, ale to mi tady uplne nepasuje.

Abych to tak zhrnul, vidim to podobne, jak psal Juggler. Kazdy ma jine zivotni/pracovni zkusenosti a kazdy si hleda to "svoje", na co ma ( vzdelani + povaha ) a co mu nejvic sedi. At uz je to podnikani, burza nebo jen volba normalniho zamestnani.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa jonatanus »

Frey napísal:Normalni sazkovky limitujou, resp ty rekreacni. Ale daval jsem praveze odkazy na burzy, kde ty kurzy nabizis nebo poptavas proti obycejnym lidem
hej ale na surebet napriklad potrebujes 2...
Za sebe muzu akorat rict, ze jsem chodil na prednasky tohoto pana a to mi hned doslo, s nim bych si nezahral ani "clovece nezlob se", natoz neco s tradingem/burzou. :D
no a ani jemu sa moc nezadarilo s tymi fondami, co sa snazili robit okrem market makingu...
druhy cesky genius gladis minuly rok "dobehol" sp500...

takze tych pozitivnych prikladov je uplne minimum...
Ale je vubec mozne vydelavat na "blbcich" (nebo teda na lidske blbosti, abych to upresnil ) a pritom spat klidne? Je vubec nejaky takovy produkt?
rozdelil by som to na "podnikanie", kde vedome uvadzas spotrebitela do omylu (kozmodisk, garantovana investicia, super investovanie s IZP...), kde sa tvaris ze predavas nieco co je v skutocnosti uplne nieco ine (co je vlastne podvod) a potom druha kategoria je zero sum game, kde blbec pride s tym ze ta chce oskubat, lenze on je blbec a ty genius tak ty oskubes jeho.

ono to slovo "blbec" pri investovani, atd. som nepouzil moc stastne, ale povedzme ze na burze sedia milion krat lepsie informovani ludia (vratane insidier informacii) jak my tu no a sedia tam aj ludia co... moc informovani nesu.. nemusime ich nazyvat rovno blbcami :D

ono ved aj my sme tu poriadny blbci, 2 mesiace sme nevedeli zistit preco je cena plynu taka aka je a pritom bar jaky idiot co ma rerporty od GS to uz davno vedel. tak ako mozme niekoho chcet oskubat, ked nevieme ani to co ma bar jaky wall street idiot rano na stole...
Frey
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 5:12 pm

Re: tak teda ako investovat....

Príspevok od používateľa Frey »

Jeste s odstupem zareaguju. :D
jonatanus napísal:hej ale na surebet napriklad potrebujes 2...
Jo, jasny - surebety jsem nemyslel. Je to s nima imho komplikovane. ( Rizika stornovani, kapital, porad u toho sedet atd.) Prijde mi lepsi hledat hodnotne kurzy.
no a ani jemu sa moc nezadarilo s tymi fondami, co sa snazili robit okrem market makingu...
Trochu jsem se na neho informoval od lidi ve skole a asi uz mu to "staci". Ze se zrejme nechce stresovat s cizima penezma. (Ale to jen tak "jedna pani povidala", sam to posoudit neumim. )
tak ako mozme niekoho chcet oskubat, ked nevieme ani to co ma bar jaky wall street idiot rano na stole...
Jsem fakt jen takovy pozorovatel, ale myslim, ze nejvetsi nevyhoda je to zpozdeni, ktere vznika, kdyz se ty informace (ktere maji na trh, resp pohyb akcii vliv. ) dostavaji:

1) od managementu dolu smerem zamestnancum
2) od nich smerem k dalsim spekulantum nebo blizkych lidem, co jsou na burze.
2) a nakonec pak ven jako oficialni fundamenty

Proste tam vznika hrozne velka mezera a to neni dobre. (Cimz nerikam, ze se na tom neda i tak profitovat - urcite da, ale dost tezce myslim.)
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"