Termínované vklady

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

Úroková krivka je podstatne strmšia. Krátkych peňazí je prebytok a sú lacné, dlhých nedostatok. Jednodňová sterilizačná sadzba Európskej centrálnej banky, za akú môžu banky ukladať prebytočnú likviditu, bola na začiatku tohto roka dvojpercentná. Aktuálne je len štvrť percenta. A hoci banky môžu časť krátkodobých vkladov použiť aj na investovanie do dlhodobých aktív – čo im zabezpečí tučnú maržu aj v súčasnosti –, väčšinu aktív by mali mať likvidnú adekvátne viazanosti vkladov.
Obrázok


http://financie.etrend.sk/investicie/ak ... adoch.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

JaT vytiahla tormfy a ponúka 4% na dva roky, lyžovačka je samozrejmosťou :-)

http://financie.etrend.sk/investicie/vk ... -tomu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

No keď už Wustenrot stavebná sporiteľňa môže ponúkať ,,termiňák,, s 3% p.a. na dva, alebo tri roky (http://www.wustenrot.sk/showdoc.do?docid=291" onclick="window.open(this.href);return false;), tak to by bola chyba, keby J&T nedá viac :)
Obrázok
tnt
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 17 10, 2007 9:11 pm

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa tnt »

http://www.pabk.sk/_img/Documents/ine%5 ... t_2009.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

celkom zaujimave ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15942
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1441 times

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pametáte sa ako pred prechodom na euro banky bojovali o miliardy ,,ponožkových,, vkladov?
Termíňaky vyskočili ku 4-5% p.a. a dominovala ročná viazanosť.
Tak ten rok práve uplynie a banky zvádzajú nový boj o prerozdelenie koristi.
JT ukazuje slabosť tým čo robí.
Neinvestoval by som do nich ani cent. Môžu skončiť ako ruskí oligarchovia.

P.S. Apple zverejnil fantasticky. Zajtra v USA nové maximá a SPX nad 1100.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa mircof »

súhlasím s Jugglerom - Tatry za 30.000 sú predražené, v iných cestovkách je za to aj cesta okolo sveta...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neinvestoval by som do nich ani cent. Môžu skončiť ako ruskí oligarchovia.
to je jasné každému, že banka čo ponúka najvyššie úroky na trhu + bonus má s veľkou pravdepodobnosťou problémy.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Vie mi niekto priblížiť, či sa dá s bankou dohodnúť na individuálnom úroku pri terminovanom vklade nad 100 000€ a ktoré sú v tomto najochotnejšie? A samozrejme, na akom úroku sa dá dohodnúť. Čo som pozeral, tak pri viazanosti 2 roky väčšina bánk ponúka 2% až 2,5%, vyčnieva len J&T a Privatbanka. Po dohode sa tie úroky môžu reálne vyšplhať až k akým hodnotám? Lebo tieto všeobecne ponúkané úrokové sadzby sú podľa mňa dosť slabé, jediné, čo hovorí v prospech takejto investície je pomerne nízke riziko a žiadna starosť, ale aj tie výnosy tomu zodpovedajú.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pri vyssich sumach mozes v bankach vyuzivat takzvane nocne ulozky. Ale zial neviem kolko to teraz vychadza, ani aka suma je potrebne. 100 000 bude mozno aj malo. Riesia to privatny bankari v bankach. Ale je dost pravdepodobne, ze ti najskor ponuknu rozne hluposti a toto si budes musiet specialne vyziadat.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Na to je 100 000 málo...

Ešte jedna vec, asi najväčšie riziko pri tejto investícií predstavuje hyperinflácia. Hrozí podľa vás v najbližších rokoch?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2308
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa Airmike »

experience napísal:Na to je 100 000 málo...

Ešte jedna vec, asi najväčšie riziko pri tejto investícií predstavuje hyperinflácia. Hrozí podľa vás v najbližších rokoch?
hyperinflacie nie, aleratat z inflaciou okolo 4 % je podla mna rozumne
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

najväčšie riziko máš, že ak si to fixneš na 2-3 roky, tak sa o rok môžu dvihnúť sadzby a ty na tom prerobíš. To súvisí aj s tou infláciou. Ak zvoliš kratšie obdobie (do jedného roka), tak si čiastočne riešiš aj infláciu.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Vďaka za rady, ale po prepočtoch mi to vychádza, že terminovaný vklad nie je to pravé orechové.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3878
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 357 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Co je teda podla teba lepsie?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Keď som vypočítal, koľko zarobím na najlepšom prístupnom termiňáku na trhu, vychádza mi, že to radšej vrazím do kúpi nehnuteľností, ktoré budem prenajímať. OK, beriem, že je tam riziko toho, že nemusí človek hneď zohnať klienta, ale toto riziko rád podstúpim. A vychádza mi to stále lepšie aj po zmenách, ktoré sa plánujú ohľadom nezdaniteľnej časti základnu dane. Akurát neviem, či sa z prenájmu budú platiť aj nejaké odvody, ale čo som čítal naposledy, tak od toho upustili.

Ale budem rád, ak mi na tato napíšete vaše reakcie, rád poučím, najmä ešte pred investíciou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa jogo »

Kolega v Prahe mal este pred rokom na vyber,komu byt prenajme.Teraz ho ma neobsadeny...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

vklad v banke a investícia do nehnuteľnosti sú extrémne odlišné možnosti ako uložiť peniaze. Pri každej z nich sú úplne iné motivácie. Nedajú sa porovnávať.
Ale ak ti ide o to aby si so svojimi 100 000 "zarobil", tak potom to uvažovanie má bližšie k tým nehnuteľnostiam ako termiňáku. Len si musíš uvedomiť, že dosť ľahko na tom môžeš aj prerobiť. Nebol by si prvý.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Aby som bol presný, nejdem do úplne neznámeho prostredia, takže približne viem, aký je dopyt. Ten dopyt je aj teraz pomerne slušný (na to, aká je doba), a ak nedáš premrštený sumu, niekoho nájdeš. Nechcem paušalizovať, ale toto sú moje skúsenosti. Riziko tam ale samozrejme je.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa Dana »

Zdravotné odvody aj z prenájmu nehnuteľností

http://ekonomika.sme.sk/c/5546141/zdrav ... zenym.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Ako čítam diskusiu k tomu článku na SME, tak odvody sa nebudú sťahovať na úroky?
Naposledy upravil/-a experience v Ut 14 09, 2010 10:17 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak nedáš premrštený sumu, niekoho nájdeš.
len aby ten výnos po tom znížení stál za to. Na koľko % výnos ročne sa pri tom nižšom nájomnom dostaneš?
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Ak ide o čistý príjem po zdanení, potom by to činilo 4,4%. Ešte tam ale nie sú zarátané odvody, čo sa zrejme chystá.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak to sa mi nezdá až také úžasné a radšej by som zvolil nejakú inú investíciu. Prinajhoršom aj ten termiňák, kde ti funguje zložené úročenie (úroky z úrokov).
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Tak ak prejde platenie odvodov z prenájmu, ešte porozmýšľam.

Inak dať peniaze do J&T banky na termiňák je bezpečné? Majú suverénne najvyššie úroky, značne vyššie od konkurencie, až podozrivo. Viem, že by to malo byť chránené, ale to ma neupokojuje pri predstave, že by tento záchranný mechanizmus musel byť použitý. Iné termiňáky sú bieda.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

myslím, že je to bezpečnejšie ako dať tie peniaze do nehnuteľnosti. Teda ak sa ti nepodarí nájsť nehnuteľnosť lacnejšiu (teda s vyšším výnosom z prenájmu ako 4,4%), tak ten termiňák v malých bankách (privat banka, j&t) sa mi zdá rozumnejší.

Ale ťažko sa to porovnáva. Na tvojom mieste by som dal polovicu peňazí na sporiaci účet a polovicu na termiňák s viazanosťou max. 1 rok. Za ten rok by som rozmýšľal a nechal si na rozhodnutie dlhšiu dobu. Ak by si prišiel na to čo je pre teba výhodné, tak do roka máš k dispozícii 50 000 EUR a ihneď máš po ruke ďalších 50 000 na sporiacom účte.

Nie je sa kam ponáhľať. Hlavne ak ceny nehnuteľností budú stagnovať (možno aj mierne klesnú) a úroky na termiňákoch sa asi v budúcnosti zvýšia (teda určite neukladaj na viazanosť 2-4 roky).
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Ešte k tomu zloženému úrokovaniu - to by fungovalo len pri viacročnom uložení, nie? Ak je sadzba p.a., tak pri ročnom úrokovaní sa to neprejaví, tam sa stačí jednoduché úrokovanie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

zložené úročenie sa ti prejaví vždy ak tam tie peniaze budeš držať dlhšie ako rok. Pritom viazanosť môžeš mať kratšiu ako rok. Ide len o to, že každý ďalší rok sa ti pripíšu úroky aj z úroku pripísaného už minulý rok.

Pri tom prenájme by si musel každý rok zvyšovať cenu, aby si sa dostal na 4,4% p.a. za dlhšiu dobu. Inak budeš síce vyberať každý rok 4,4% ale nebude to p.a. v zmysle zloženého úročenia. Rozdiel nie je veľký ak ide o 3-4 roky. Ale na 10-20 rokov sú to značné rozdiely.

Príklad:

vklad 100 000 EUR na15 rokov:
4,4% jednoduché úročenie (ako pri prenájme): 160 000 EUR
4,4% zložené úročenie p.a. (ako v banke): 180 094 EUR
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Ešte jedna vec, veľmi laická otázka, keby som teoreticky využil terminovaný vklad na 5 rokov, tak tie úroky mi banka nevyplatí po každom roku, ale necháva si ich a pripočíta k vloženým finančným prostriedkom? Resp. nie je ani možnosť vyplácania po každom roku?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3878
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 357 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Urok sa vyplaca rocne aj pri viacrocnych ulozkach, no na to teraz nie je vhodna doba. Staci dohodnut jednorocny terminak a ten prolongovat ,pretoze sa ocakava ze urokove miery nakoniec budu rast.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Ešte jedna vec, veľmi laická otázka, keby som teoreticky využil terminovaný vklad na 5 rokov, tak tie úroky mi banka nevyplatí po každom roku, ale necháva si ich a pripočíta k vloženým finančným prostriedkom? Resp. nie je ani možnosť vyplácania po každom roku?
Napr. Privat Banka má možnosť výberu. Klient v zmluve zaškrtne, či si chce nechať úroky posielať na bežný účet, alebo mu ich banka pripíše každý rok ku vkladu a tým pádom získa klient zložené úročenie.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

A ešte jedna drobnosť ku Privatbanke, nech si založíš účet kedykoľvek, úrok sa Ti pripisuje k 31.12. a teda, už o 3 a pol mesiaca má klient prvý úrok, ak by si to zriadil teraz, nie až o 12 mesiacov. A teda, už po 3och mesiacoch dochádza k úroku z úroku...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

vklady v bakách:
http://financie.etrend.sk/banky/vklady- ... slabo.html" onclick="window.open(this.href);return false;
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Tak po dlhšom čase sem opäť prichádzam s otázkou - tento týždeň mám dohodnuté stretnutie v banke, ktorá mi dá ponuku na nejaký termiňák, možno aj niečo iné. Chcem sa teda poradiť, stále platí to, že peniaze dať s viazanosťou na max 1 rok? A samozrejme, aký je minimálny úrok, pod ktorý by ste už túto investíciu neodporúčali? Vďaka. Len aby som bol trochu v obraze, lebo zase ma tam budú ohurovať, čo skvelé mi ponúkajú. :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

Kludne daj aj na 2-3 roky. Ale nie celú sumu, lebo ak sa úroky dvihnú, tak ty ostaneš fixovaný na 2-3 roky za staré sadzby.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Pod 2,7% na rok neber :) Na tri roky je termiňák aj za 3,4% p.a.
Obrázok
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

OK, uvidím, čo mi ponúknu...

A aké sú najnovšie odhady inflácie? Lebo ak bude 4%, tak to moc tie peniaze nezarobia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa filip glasa »

bude asi taká vysoká ako tie úroky na vkladoch. Ale tak je to skoro vždy. S tým nič moc nevymyslíš. Jedine ísť do vyššieho rizika - tak by si sa s infláciou mohol popasovať. Ale mohlo by to skončiť aj tak, že niečo málo stratíš.
Prílohy
inflacia-predikcia.png
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

Tak dnes som mal spomínané stretnutie a ponúkli mi toto:

termínovaný vklad - viazanosť 12 mesiacov - 1,4% p.a. (resp. aj na 2 - 4 roky pri 2,5 % p.a.)
hypotekárne záručné listy - viazanosť 4 roky - 3,5% p.a.
podielový fond - 6,1% p.a.
peňažný fond - 2% p.a.

Tak čo si vybrať z tejto biedy...? :lol:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nic :)

ak chces nieco poriadne, ozvi sa mne alebo inemu poradcovi z fora. Radi posluzime.

Najkrajsi je ten podielovy fond 6,1 p.a. ... ako len k tomu cislu prisli :) zjavne si natrafil na samych erudovanych pracovnikov
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Termínované vklady

Príspevok od používateľa experience »

K tomu podielovému fondu - tam to bolo ozaj zaujímavé. Je to rozdelené do akcií USA, BRIC, potom reality, dlhopisy USD, EUR, komodity a hotovosť. A ak dôjde k medzimesačnému výraznému poklesu akcií, tak prostriedky odtiaľ presmerujú do hotovosti, aby klient neprerobil... Hmm, čo vy na to? :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"