Investovanie pre nie bohatých ináč

Pyramídy, Ponziho schéma, lietadlo, výrazne nevýhodné produkty
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

Neverím bankám, neverím veľkým invest. fondom, neverím vláde! Neinvestujem priamo do akcií, dlhopisov, kovov, FX a už vôbec nie do invest. fondov bánk alebo iných "nadnárodných invest. spoločností".
Moje investičné portfólio sa skladá iba zo zahraničných firiem, ktoré sú zabehnuté už dlhší čas, reálne existujú, t.j. sú fyzicky overené, s majiteľmi ktorých som sa ja (alebo niektorý z mojich známych) osobne stretol a pod., nakoľko na webe sú tisíce programov tzv. hyips s ktorých 99,9 percent sú scam alebo ponziho schémy.
Neviem, či je to dobré, takto verejne to písať na fóre, ale nech sa o tom dozvedia aj iný ľudia a pevne verím, že im tieto informácie pomôžu a zväčšia prehľad vo finančnom svete (a naštvú všetkých neveriacich).
Všetky nasledujúce programy sú PRIVÁTNE, pre vstup je potrebný sponzor, resp. pozvánka!
1, OWT Financial SA, Rumunsko, som investorom od 05/2008. Zisk 5 - 7% mesačne, zasielajú iba na váš PM EUR účet, neplatíte dane.
2, UPBan (GEG), Dominikánska Republika, som investorom od 06/2009. Zisk cca. 15 - 20% mesačne, možnosť zaslať na váš bank. účet kdekoľvek, bank. šekom, StrictPay atď., majú vlastné súkromné fórum, neplatíte dane. Robert je šéf tohto programu, prečítajte si jeho knihy a získate obraz.
3, Quatro, Švédsko, som investorom od 07/2009. Zisk podľa programu (Quatro BioOil a Quatro QCoopers sú naj!) Viac info aj na tejto stránke, alebo si pozrite ich perfektnú prezentáciu .

Ak by ste mali záujem o bližšie informácie, prípadne o možnosti do týchto spoločností investovať, a/alebo máte iné svoje overené invest. programy, prosím, pošlite mi správu/email s vašimi otázkami, pripomienkami, prípadne návrhmi na osobné stretnutie a diskusiu a pod.. Viac ľudí, viac možností!

Mojim cieľom je pomôcť obyčajným ľudom, tak ako mne pomohli iný (som im za to dodnes vďačný), vrátiť a posunúť túto pomoc ďalej. Investičné minimum v mnou uvedených programoch je na malej úrovni, resp. OWT min. 1,000.-EUR, UPBan min. 1,500.-EUR, Quatro min. 260- 600.-EUR, podľa mňa takej, aby sa mohli zapojiť aj nie bohatý ľudia a o to mi ide.
Viem, že vyššie uvedené informácie vzbudzujú nedôveru a podozrenie, avšak som ochotný sa so svojimi vedomosťami podeliť ... a zadarmo! Mojou jedinou útechou bude, keď aspoň niekoľkým ľudom otvorím oči a dostanem ich do obrazu o skutočných možnostiach investovať v súčasnom svete! Bude mi úplne stačiť, ak mi niekto po pár mesiacoch povie ďakujem! Prešiel som dlhú cestu, kým som tieto (ne)skutočné možnosti investovania našiel (a stratil veľa peňazí) a som si vedomí toho, že by to nebolo možné bez pomoci mojich priateľov, ktorý mi povedali aj o týchto firmách, ktoré som uviedol. Teraz ja chcem splatiť svoj dlh a pomôcť ďalším. Je to moje osobné rozhodnutie.

P.S.: Prepáčte, zabudol som uviesť, že všetky stránky, knihy a prezentácia sú v angličtine.
Naposledy upravil/-a edog v Ne 27 12, 2009 1:47 pm, upravené celkom 1 krát.
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

Doplňujúce informácie:
GEG/UPBan má teraz presne 3,970 investorov, QUATRO podľa decembrového updatu cca. 8,000 členov/investorov + cca. 2,000 ktorý nie sú členovia, ale zapojili sa do QCoopers programu. OWT neviem koľko majú investorov.

Čo sa týka poštových adries uvedených firiem, OWT a Quatro majú poštové adresy na ich weboch, adresu UPBan, ako aj ich firemný certifikát, nie je možné zverejňovať, ale vám ich môžem zaslať iba priamo emailom.
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jogo »

edog napísal:Neverím bankám, neverím veľkým invest. fondom, neverím vláde! )
Uz len dodam:Neverim Edogovi, lebo ho nepoznam ani ja, ani nikto z mojich znamych.

P.S: Dako sa s tymi mesacnymi garantovanymi vynosmi posielanymi priamo na ucet roztrhlo vrece.
Daka nova moda. :mrgreen:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa filip glasa »

veď toto som tu už raz mazal na žiadosť autora .... :?
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

filip glasa napísal:veď toto som tu už raz mazal na žiadosť autora .... :?
Áno Filip, ospravedlňujem sa, avšak po premyslení si danej situácie, ktorá vládne medzi slovenským ľudom, som sa rozhodol, že sa nedám odradiť hneď prvým provokatívnym a pesimistickým príspevkom, ktorý tu bol, a ktorého autor mi dodnes neodpísal na moje správy a neodpovedal na moje otázky. Za pochopenie ďakujem.
Ako som už uviedol v mojom prvom príspevku, chcem pomôcť otvoriť oči ľuďom, ktorý o to budú mať záujem a tým využiť a podať ďalej svoje vyše trojročné skúsenosti s takýmto druhom investovania.
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa JUGGLER »

edog napísal:
Áno Filip, ospravedlňujem sa, avšak po premyslení si danej situácie, ktorá vládne medzi slovenským ľudom, som sa rozhodol, že sa nedám odradiť hneď prvým provokatívnym a pesimistickým príspevkom, ktorý tu bol, a ktorého autor mi dodnes neodpísal na moje správy a neodpovedal na moje otázky. Za pochopenie ďakujem.
Ako som už uviedol v mojom prvom príspevku, chcem pomôcť otvoriť oči ľuďom, ktorý o to budú mať záujem a tým využiť a podať ďalej svoje vyše trojročné skúsenosti s takýmto druhom investovania.
To myslíš zrejme mňa.
Nepíš mi na juggler@post.sk cez server ako-investovať.sk.
Také maily prichádzajú pod hlavičkou ako-investovať a sú zamiešané medzi ďalšie, ktoré vymazávam.
A tak si ich nevšimnem.

Najlepšie je mi napísať cez súkromnú správu (je to v kontaktoch pod emailovou adresou), prípadne keď na email, tak priamo.

Keď mi chceš poskytnúť dôkazy, že ti vyplácajú výnosy mesačne z Rumunska, alebo Dominikánskej republiky, tak si ich strč do zadku.
Aj keby boli pravé, tak ma nezaujímajú.

Každý podvod a pyramída začína ako pravý a čím dlhšie sa ako pravý udrží, tým viac obetí zkasíruje.

Ak nie si podvodník, tak si hlupák.
Ak mám debatovať z hlupákom, tak radšej verejne, než cez emaily.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

JUGGLER napísal:
Ak nie si podvodník, tak si hlupák.
Ak mám debatovať z hlupákom, tak radšej verejne, než cez emaily.

To JUGGLER:
... necítim sa ako hlupák, ale keď si ma už tak zhodnotil!
Prečo by som mal ním byť?
A o čom by si chcel s "hlupákom" verejne debatovať?

Mimochodom, žiadne dôkazy som ti neposlal a ani nechcel poskytnúť! Pýtal som sa ťa, či si si vôbec pozrel uvedené webové stránky, prípadne prečítal knihy, prípadne pozrel prezentáciu, aký máš na to názor a prečo si to všetko aj hneď odsúdil.
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Myk »

JUGGLER nemusí nikam chodit, protože na těch stránkách se stejně nic nedozví, stejně jako u všech ostatních pyramid.

Resp. dozví se, že:
"investují na různých timeframech do různých aktiv s různou bezpečností a umožňují investice short, middle a long term" (doslovná a skoro úplná citace)

Klasické bláboly, ze kterých se nikdo nic nedozví a které slouží k nalákání důvěřivých oveček.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jogo »

Edog: BMG 8 rokov vyplacalo vynosy kym krachlo. Ono to chvilu trva, kym pyramida krachne.
Ty dostavas vynosy len rok.Ak to myslis uprimne, ze chces ludom pomoct ,tak ich do toho nelakaj.Sam si na velmi tenkom lade.
Pozri si tento zjednoduseny model pyramidy na sposob BMG.
-Vynosy 40% rocne.
-Rocne vklady 1 mil Euro od novych investorov(povodni investori len vyberaju zisky a vklady nechavaju)

1.rok Vklady 1 mil minus Vyplatene vynosy 0 tis rovna sa Zostatok 1 mil
2 rok Vklady 1 mil Vyplatene vynosy 400 tis Zostatok 1,6 mil
3 rok Vklady 1 mil Vyplatene vynosy 800 tis Zostatok 1.8 mil
4 rok Vklady 1 mil Vyplatene vynosy 1.2 mil Zostatok 1.6 mil
5 rok Vklady 1 mil Vyplatene vynosy 1.6 mil Zostatok 1 mil
6 rok Vklady 1 mil Vyplatene vynosy 2 mil Zostatok 0 mil a krach

Vidis, ze bez akehokolvek podnikania s vlozenymi peniazmi pyramida prezije 6 rokov
Teraz si uvedom, ze vecsina ludi len vklada a vynosy reinvestuje, cize z pyramidy malo penazi odteka...
Dalej si uvedom, ze v prvych rokoch vklady do pyramidy stupaju...
Neblbni a vyber svoje peniaze z tychto hier, kym je cas.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jan »

Edog, nech sa stavias do akejkolvek pozicie, si to najma ty, kto potrebuje otvorit oci o moznostiach investovania.
Mal by si si precitat toto forum, hlavne casti o potencialnych podovodoch a potom casti o investovani a obchodovani.

Ak hovoris o vynosoch 15- 20 percent mesacne, to je nejakych 400- 800% rocne :shock:
Myslis, ze existuju ludia alebo systemy, ktori dokazu pravidelne robit takyto zisk na Forexe? Kazdy rok a este to zarucit?
Pises, ze mas niekolkorocne skusenosti a vedomosti.
Nikdy ta nenapadlo si zistovat ake su realne a bezne moznosti na burzach?
Nikdy si nezistoval aku schemu maju vsetky podvody?

Je to tak ako pisu ostatni, bez blizsieho skumania tych produktov ti mozem hned povedat, ze ide o pyramidu, ktora bude mat kratke fungovanie. Je uplne zavisla od vkladov novych clenov. Bez novych vkladov nebudu ziadne vynosy.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak som si pozrel prve dve stranky :P. Ta Rumunska vyzera tak ako keby si nejaky stryko Grga z Bukuresti otvoril pobocku Golden Clubu -- minimalne kvalita spracovania tej stranky je podobna :P .

Tu su vynosy z ich Forex tradingu. Ti musia mat Sharpe ratio jak Madoff -- ani jeden stratovy mesiac. To uz by som radsej drbol tie prachy asi na charitu.
Monthly performance (%) for investments under 10.000.-EUR .
Start date January 2006

Year Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Total
2006 - 5.2 4.8 8.3 7.9 5.1 6.5 7.2 8.6 7.3 7.4 6.8 75.1%
2007 6.8 7.6 6.6 3.5 6.2 5.8 5.0 6.3 4.2 5.4 6.4 8.1 71.9%
2008 5.7 4.3 6.7 8.8 5.1 5.8 7.6 5.7 6.7 4.8 7.3 6.9 75.4%
2009 6.1 5.7 7.1 6.0 4.2 6.2 6.6 6.5 6.0 7.2 7.0
2010
Zaujimave je, ze pre vklady nad 10000 su vynosy vyssie nez pre vklady do 10 000. To je jasna pyramida.


Na dalsej stranke som sa schuti zasmial:
Modern Day Bank Robbers Are Respected!

•The Guardian Equity Group has been robbing banks for 10 years.
•We do it through what is known as the foreign currency exchange or forex.
•We offer managed accounts.
•We offer information on how to do it yourself.
•We provide credit cards for withdrawal of funds regardless where you live.
•Our managed accounts are never taxed.
:D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: dík za podporu.

eDOG:

Aby si mi rozumel.
Keď som pred desiatimi rokmi prišiel zo zahraničia, moji rodičia sa mi pochválili, že svoje úspory investovali do nebankoviek.
Išlo o výnosy cca 25-35 % p.a. pričom bola vysoká inflácia a úrokové sadzby v bankách okolo 20%!

Na nebankovky ich nahovorili ľudia AKO TY!

Presviedčal som ich, aby okamžite s toho vycúvali, ale vysmiali ma, že ničomu nerozumiem.

O pár rokov prišli o všetko.

Odvtedy som alergický na všetkých hajzlíkov, ktorí zneužívajú dôveru ľudí a bojujem proti nim.

Psychologická analýza tvojho príspevku mi dáva záver, že nie si normálny. Si buď podvodník, alebo hlupák.
Ospravedľňujem sa za ostré slová, ale stojím si za nimi.

Nijaká spoločnosť na svete nie je schopná dlhodobo vyplácať stovky % p.a.
Nie je nijaký iný dôvod ako PODVOD, aby to robila.
Kto dokáže preukázať, že seriózne zhodnotí peniaze o pár % mesačne nemá problém získať milióny až miliardy (za malý podiel na zisku, alebo nízky úrok), keď chce.

Na svete je prebytok kapitálu, ale nedostatok ľudí, čo ho vedia zhodnotiť. Len podvodníci tvrdia opak.

P.S.
U Vendelína Pohlého v Košiciach máš garantovaných 1200% p.a.
Podniká 10 rokov a nenájdeš človeka, čo by sa sťažoval.
Môžeš ísť osobne za ním a preveriť si ho.
Ak nie si podvodník, ale obeť - želám ti skoré vytriezvenie.
http://www.goldenclub.sk/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A zober si k srdcu moje slová:

NIKTO TI DNES NIČ NEDÁ ZADARMO.

KAŽDÝ CHCE NA TEBE ZAROBIŤ.

NAJLEPŠÍ SPOSOB AKO ZBOHATNÚŤ JE SPOLIEHAŤ SA NA VLASTNÚ HLAVU.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

pre "Myk": ... je mi to jasné, všechno to jsou pyramidy!

pre "jogobela": Nikoho do ničoho nechcem a ani nebudem lákať! Chcel by som iba poskytnúť informácie o uvedených programoch tým, ktorý o to stoja! Ale ďakujem za pekný príspevok a vysvetlenie.

pre "jan": "...bez blizsieho skumania tych produktov ti mozem hned povedat, ze ide o pyramidu, ktora bude mat kratke fungovanie." U teba mi je tiež jasné, že všetko sú iba pyramídy!
Prečítal som si časť fóra o potencionálnych podvodoch, do ktorého sa mimochodom dostal aj môj príspevok!, a aj iné časti tohto fóra, ako si mi odporučil.
"Myslis, ze existuju ludia alebo systemy, ktori dokazu pravidelne robit takyto zisk na Forexe? Kazdy rok a este to zarucit?" Áno myslím a som o tom úplne presvedčený. Takéto a ešte aj väčšie ročné výnosy na fx dokážu, a pravidelne robia, všetky významné (veľké) centrálne banky, plus niektoré veľké súkromné svetové banky (ich platený obchodníci). Prečo to môžem tvrdiť, pretože jedného bývalého tradera z veľkej US banky osobne poznám. Mimochodom, najviac na fx dlhodobo zarába najsilnejšia svetová súkromná spoločnosť známa ako FED!

"Nikdy ta nenapadlo si zistovat ake su realne a bezne moznosti na burzach?" Nie. Neverím bankám, neverím veľkým invest. fondom, neverím vláde! Neinvestujem priamo do akcií, dlhopisov, kovov, FX a už vôbec nie do invest. fondov bánk alebo iných "nadnárodných invest. spoločností". Burzový investori sú iba stádo, s ktorým si bankári robia čo chcú!

Len pre tvoju informáciu, za posledných 9 mesiacov Quatro BioOil program zarobil 40,05%. Ak zasadíš rastliny bohaté na olej v niektorej krajine s malými nákladmi na prácu ľudí, potom ich pozbieraš, vyrobíš jednoduchým chemickým postupom hustý rastlinný olej, ktorý sa dá ľahko a efektívne prepravovať a následne ho predáš, nemôže to byť predsa nič iné ako pyramída?!

pre"Lobista": Ohľadom Rumunskej stránky, áno, som si vedomý, že od februára 2008 majú takú istú webstránku, ktorá vôbec neupúta a neoslový! Možno im ide práve o to! Mimochodom, ich program nie je na žiadnom hyip fóre alebo tzv. hyip monitoroch.
Ohľadom GEG, kľudne sa zasmej, nepochopil si podstatu. Ale to nevadí, pochopilo ju už skoro 4000 múdrejších ľudí pozbieraných z celého sveta.

pre "JUGGLER": Je mi veľmi ľúto tvojich rodičov a plne chápem tvoj súčasný postoj.
A taktiež si beriem k srdcu tvoje slová ohľadom spoliehania sa na vlastnú hlavu. Stále to robím.

Ale nesúhlasím s týmto tvojim tvrdením: "Nijaká spoločnosť na svete nie je schopná dlhodobo vyplácať stovky % p.a.." Mýliš sa! Na svete ich je veľmi veľa, avšak väčšinou to funguje tak, že časť zisku vyplatia ako extra výplaty, časť ako štvťročné a koncoročné odmeny pre šéfov a spolumajiteľov, časť ako dividendy, časť ako nárast ceny ich akcií, časť ako nové investície, časť ako platby za rôzne služby, ktoré im poskytujú "spriaznené" spoločnosti za veľmi výhodných podmienok (väčšinov za poradenstvo) atď, atď.. Veľké firmy majú vo svojich portfóliách veľké množstvo fondov a podfondov, v ktorých sa utápajú ich zisky (a z ktorých vyplácajú drahé výlety a večierky svojich vyvolených šéfov, majiteľov a "spolubojovníkov") len aby nemuseli platiť dane a ostalo im viac pre seba! Naozaj si myslíš, že najviac na svete zarábajú nejaký akciový obchodníci, ktorý sú každoročne uvedený v Forbes ako najbohatší s tými pár miliardami, čo zarobili? Vážne si myslíš, že tento svet takto funguje? Podľa mňa najbohatšími ľuďmi na tejto planéte sú tý, ktorých nevidíš v časopisoch a televízii, napr. rodiny Rothschild, Rockeffeler, Ford, majitelia FEDu, atď., atď. Samozrejme všetko je napísané na ich firmy, nakoľko vo svete najbohatších platí sväté pravidlo: "Nevlastni nič, kontroluj všetko!" A nakoľko zákony na celom svete robia úplatný krátkodobý politici, všetko sa dá urobiť legálne a bez problémov ako napr. cez Škótske nadácie, s.r.o.-čky a akciovky v Belize, Paname, Panenských ostrovoch atď., atď..

Ešte pár citátov pre všetkých:
„...Veľká masa ľudí, duševne neschopná ho pochopiť, ponesie svoje bremeno bez reptania a možno i bez tušenia, že tento systém je nepriateľský k ich záujmom."
Rothschild

„Som ten najnešťastnejší človek. Nevedome som zruinoval svoju krajinu. Veľký industriálny národ je kontrolovaný svojím systémom kreditu. Náš systém kreditu je sústredený v súkromných rukách. Rast národa a všetkých našich aktivít je v rukách pár mužov. Stali sme sa jedným z najhoršie vedených, najúplnejšie kontrolovaných a nominovaných vlád vo svete – už nie vláda slobodnej mienky, už nie vláda presvedčenia a voľby väčšiny, ale vláda mienky a nátlaku malých skupín dominantných mužov.“ Tesne pred smrťou povedal priateľom: „Bol som oklamaný“
Mal na mysli Federal Reserve Act (vznik FEDu), ktorý stvrdil svojim podpisom. Prezident USA Woodraw Wilson

„Federálna Rezerva (FED) je jednou z najskorumpovanejších inštitúcií, aké kedy svet videl. Nejestvuje človek v dosahu môjho hlasu, ktorý nevie, že tento Národ je vedený medzinárodnými bankármi.“
Louis T. McFadden, zavraždený US kongresman (tretí pokus o atentát bol úspešný)

„Ktokoľvek kontroluje objem peňazí v akejkoľvek krajine, ten je absolútnym pánom celého priemyslu a obchodu. A keď si uvedomíte, že celý systém je tak či onak ľahko ovládateľný niekoľkými málo mocnými na vrchole, netreba vám asi hovoriť, odkiaľ sa berú obdobia inflácie a krízy."
James A. Garfield, zavraždený prezident USA

„Je dobré, že ľudia nerozumejú nášmu bankovému systému a monetárnej politike. Keby rozumeli, do zajtra rána tu máme revolúciu.“
Henry Ford
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.meteleskublesku.cz/media/12/snd/05.mp3" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jogo »

Edog: Tazko je niekoho presvedcit, ze nema pravdu. Nase vysvetlenia ta nezaujimaju, nase pribehy tiez nie a veris konspiracnym teoriam o najbohatsich ludoch.
Teba, zial presvedci len to, ked prides o poriadny balik penazi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

Mily Edog, najprv si nastuduj kto a za akych podmienok vlastni FED a ako to vlastne funguje a potom tu o tom nieco pis. To, ze FED zaraba na FOREXe najviac zo vsetkych je bohapusta demagogia -- uz sa ani necudujem, ze veris tym Rumunom a podobnym odrbavacom ked tu toto napises. Len pre tvoju info, vlastnici FEDu dostanu rocne zo zisku max. 6% hodnoty svojho imania -- vsetko ostatne ide US treasury. To, ze FED je ovplyvnitelny ako politikmi tak bankarmi je ina vec -- to sa ale tyka hlavne stanovovania urokovych sadzieb a plati asi pre kazdu centralnu banku na svete.

To si to zase zabil :D :D :D .
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jan »

Naozaj si myslíš, že najviac na svete zarábajú nejaký akciový obchodníci, ktorý sú každoročne uvedený v Forbes ako najbohatší s tými pár miliardami, čo zarobili? Vážne si myslíš, že tento svet takto funguje? Podľa mňa najbohatšími ľuďmi na tejto planéte sú tý, ktorých nevidíš v časopisoch a televízii, napr. rodiny Rothschild, Rockeffeler, Ford, majitelia FEDu, atď., atď. Samozrejme všetko je napísané na ich firmy
Akciovy obchodnici a ani obchodnici na burzach nie su najbohatsimi ludmi. To nikto netvrdi, ani rebricek Forbes.
Pri zostavovani rebricka sa nebere do uvahy jeden-dva ucty, na ktorych by boli vsetky peniaze. Beru sa do uvahy aktiva - pasiva. Vsetko su odhady, a moze sa stat, ze vela bohatych ludi sa tam nenachadza. Pochybujem vsak, ze by zabudli na superbohacov, ktory by zmenili prvu desiatku.
Ak by niekto z tebou uvadzanych ludi mal naozaj taky velky majetok, myslim, ze Forbes by ich tam uviedol.

Takisto sa mylis v tom, kolko su schopni pravidelne, dlhodobo zarabat obchodnici na Forexe. Nie je pravda, ze najlepsi robia stovky alebo tisice percent rocne. To su iba take oblubene a rozsirene povedacky.
Akonahle niekoho z nich poprosis, nech zverejnuje real time svoje obchody, pricom nikto nechce aby prezradzal svoj system, tak koncia s vyhovorkami.
Skus sa spytat svojho kamarata z velkej US banky, nech ti kazdy den ukazuje zive vstupy a vystupy, pretoze to je jediny relevantny dokaz.
Vsetko ostatne su IBA HLUPE KECY.

Ak mi neveris, skus si vypocitat ich vynos, ktory by mali pri vynosnosti povedzme 500% rocne za 10 rokov, jednorazovy vklad: pre banku smiesnych 1 000 EUR. Mne to vychadza po desiatich rokoch na 60 466 176 000 EUR.
Posud sam, je to realne? Ak ano, naco by banky robili iny biznis? Preco mali posledny rok straty v miliardach?
Preco v ich vyrocnych, auditovanych spravach nie je nic o tychto ohromnych vynosoch pochadzajucich z Forexu?

Myslim, ze na vsetky tieto otazky existuju dost jasne odpovede.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa filip glasa »

"Nijaká spoločnosť na svete nie je schopná dlhodobo vyplácať stovky % p.a.." Mýliš sa! Na svete ich je veľmi veľa,
toho nie je schopná žiadna spoločnosť na svete. Pretože táto firma by o chvíľu bola väčšia, ako celá ekonomika USA. To znamená, že by bola väčšia ako všetky americké firmy, domácnosti a vláda dokopy. To znamená, že by bola väčšia ako FED, všetky tie banky a rodiny ktoré si tu vymenúval dohromady.

Úročenie funguje tak hypersilno ako z príkladu, ktorý ti napísal Jan.
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Brani »

To s tým FEDom je síce fakt (FED je v podstate súkromná banka a štát ako celok na to iba dopláca), ale čo to má spoločné s investovaním cez 10% mesačne? Ak FED dobre zarába, tak je to v prvom rade preto, lebo šklbe vlastný štát ako hus. A nie preto, že by robili nejaké geniálne investície niekde na trhu.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

jogobela napísal:Edog: Tazko je niekoho presvedcit, ze nema pravdu. Nase vysvetlenia ta nezaujimaju, nase pribehy tiez nie a veris konspiracnym teoriam o najbohatsich ludoch.
Teba, zial presvedci len to, ked prides o poriadny balik penazi.
To nie sú teórie ale fakty!
http://www.youtube.com/watch?v=N3GXMii4sQU" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=uG4y1xg0 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
atď.
http://stv.livetv.sk/tvarchive/video/vi ... ideo=48034" onclick="window.open(this.href);return false;

Už by chceli kontrolovať aj populáciu! (naše peniaze im už nestačia!):
http://www.youtube.com/watch?v=ClqUcScw ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a edog v Pi 01 01, 2010 11:47 am, upravené celkom 2 krát.
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

Lobista napísal:Mily Edog, najprv si nastuduj kto a za akych podmienok vlastni FED a ako to vlastne funguje a potom tu o tom nieco pis. To, ze FED zaraba na FOREXe najviac zo vsetkych je bohapusta demagogia -- uz sa ani necudujem, ze veris tym Rumunom a podobnym odrbavacom ked tu toto napises. Len pre tvoju info, vlastnici FEDu dostanu rocne zo zisku max. 6% hodnoty svojho imania -- vsetko ostatne ide US treasury. To, ze FED je ovplyvnitelny ako politikmi tak bankarmi je ina vec -- to sa ale tyka hlavne stanovovania urokovych sadzieb a plati asi pre kazdu centralnu banku na svete.
Nič proti tebe osobne "Lobista", ale tie "informácie" o FEDe ťa naučili v škole? alebo ich máš z oficiálnej stránky FEDu?
Prečítaj si aj niečo iné, napr.:
http://www.realityzone.com/banking.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://video.google.com/videoplay?docid ... 1691870450#" onclick="window.open(this.href);return false;
http://video.google.com/videoplay?docid ... 0256183936#" onclick="window.open(this.href);return false;

Taktiež si môžeš rozšíriť obzor na slovenských stránkach (zatiaľ necenzúrovaných):
http://www.protiprudu.info" onclick="window.open(this.href);return false;
http://dolezite.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Pette »

Opat, vytahujes konspiracne weby a konspiracne videa.
Ano, pri kazdej velkej udalosti su taketo teorie popularne a potom zase zapadnu prachom.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

Nič proti tebe osobne "Lobista", ale tie "informácie" o FEDe ťa naučili v škole? alebo ich máš z oficiálnej stránky FEDu?
Prečítaj si aj niečo iné, napr.:
http://www.realityzone.com/banking.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://video.google.com/videoplay?docid" onclick="window.open(this.href);return false; ... 691870450#
http://video.google.com/videoplay?docid" onclick="window.open(this.href);return false; ... 256183936#

Taktiež si môžeš rozšíriť obzor na slovenských stránkach (zatiaľ necenzúrovaných):
http://www.protiprudu.info" onclick="window.open(this.href);return false;
http://dolezite.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsetko to vyzera na konspiracne videa ala "Jedna teta povedala" :P. Videl som Money Masters -- vydrzal som to cele 3 hodiny :P , Zeitgeist som videl cely -- tiez som potom chvilku ako posraty behal po skole a pytal sa profesorov, ze ako to vlastne je :P -- a kopu inych konspiracnych filmov. Vsetky maju jedno spolocne -- bud pouzivaju cistu demagogiu a vyslovene klamu, alebo velmi silno implicitne naznacuju, ze FED odrbava, banky nas okradaju a pod. Ale fakty su v nich malokedy.


Ako to naozaj je:
Skus si precitat napr. toto -- tam je dost koncentrovane a prehladne info o tom ako to funguje ako aj vyvratene mnohe konspiracne teorie o FEDe. Nie je to nejaky paper neznamych vlastnikov a povodu, ale su tam referencie na zakony, knihy a pod:

http://www.libertyunbound.com/archive/2 ... y-fed.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Okrem toho si mozes pozriet na nete Federal Reserve Act of 1913 -- ja som tam napr. checkoval to obmedzenie zisku a to tam je.

http://www.federalreserve.gov/aboutthefed/fract.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak som si zo zvedavosti pozrel toho Rockefellera:
A nenasiel som na tom prejave nic poburujuce, prekvapive, ani konspiracne. Dokonca s nim plne suhlasim :P. Povedal tam iba tolko, ze ludia sa mnozia prilis rychlo a konzumuju prilis vela a ze to tak na vecne veky nejde a treba to riesit, najlepsie cez OSN.

A tie titulky po samotnom prejave, co tam dal autor toho videa o tom, ako to svetu silno bude skodit, fakt nemali chybu -- ten by sa mal fakt ist liecit uz asi :D :D :D .

Rotschildovcov pozriem neskor :D .
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

Pette napísal:Opat, vytahujes konspiracne weby a konspiracne videa.
Ano, pri kazdej velkej udalosti su taketo teorie popularne a potom zase zapadnu prachom.

"Percentuálny podiel tých ľudí, ktorí sa nechcú viacej dať vodiť za nos je bohužial ešte stále podivuhodne malý."
:: Andreas von Rétyi
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa jonatanus »

edog napísal:"Percentuálny podiel tých ľudí, ktorí sa nechcú viacej dať vodiť za nos je bohužial ešte stále podivuhodne malý."
:: Andreas von Rétyi
"Percentuálny podiel tých ľudí, ktorí uveria bar jakej konspiracnej chujovine je bohužial ešte stále podivuhodne velký."
:: Jonatanus von ako-investovat.sk
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa kopec1 »

Jonatanus ,
Tvoje hlasky fakt nemaju chybu a hned mam lepsiu naladu
P.F. 2010 vsetkym
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa JUGGLER »

edog napísal: "Percentuálny podiel tých ľudí, ktorí sa nechcú viacej dať vodiť za nos je bohužial ešte stále podivuhodne malý."
:: Andreas von Rétyi
Sranda je, že takéto citáty nám tu dáva eDog.
Človek, ktorý verí, že mu nejaká firma z Rumunska, či Dominikánskej Republiky bude vyplácať 200% p.a.. / že sa sami vystavujú dobrovoľnej úžere /.
A človek, ktorý vo svojej naivite vodí za nos iných.


Článok pre eDoga:

http://ekonomika.sme.sk/c/5173510/nemec ... v-eur.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nemec obral 8000 klientov a banky o 650 miliónov eur
V náborovom letáku sľuboval klientom zhodnocovanie ich vstupov priemerne ročne o 18 %.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

..... vyvratene mnohe konspiracne teorie o FEDe.


„Účty v centrálnej banke (Federal reserve) nikdy neboli prešetrené. Fungujú mimo kontroly kongresu a manipulujú dlhom Spojených štátov...“
::senátor Barry Goldwater

http://quotes.liberty-tree.ca/quotes_by/barry+goldwater" onclick="window.open(this.href);return false;
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

JUGGLER napísal:
Sranda je, že takéto citáty nám tu dáva eDog.
Človek, ktorý verí, že mu nejaká firma z Rumunska, či Dominikánskej Republiky bude vyplácať 200% p.a.. / že sa sami vystavujú dobrovoľnej úžere /.
A človek, ktorý vo svojej naivite vodí za nos iných.
Prepáč, ale ako teba, alebo iných, vodím za nos???
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

„Účty v centrálnej banke (Federal reserve) nikdy neboli prešetrené. Fungujú mimo kontroly kongresu a manipulujú dlhom Spojených štátov...“
Hej, pocul som, ze s tym maju problemy. Maju tam nejaky Office of Controller, ci ako sa to vola. Robi to taka nie velmi kompetentne posobiaca pani. Problemom ale je, ze ak by zverejnili vysledky tych kontrol -- ze FED nalial do ekonomiky biliony USD len tak aby docasne poskytol likviditu bankam, tak by sa to niekomu nemuselo pacit. Necudujem sa, ze to nezverejnili v case ked dovera na trhoch bola otrasena Lehmanom.

Zaujimave je okrem ineho aj to, ze kym ekonomika bezala, tak to, ze FED je sukromny nikomu nevadil a ked prisla kriza, tak sa zrazu vsetci konspiracni teoretici zobudili a povedali si "co by som tak asi dnes..." a zacali pisat o FEDe.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa JUGGLER »

edog napísal: Prepáč, ale ako teba, alebo iných, vodím za nos???

Mňa nie. Ja sa za nos vodiť nedám.

Ale iných áno.
Tým, že ich zavádzaš:
Prešiel som dlhú cestu, kým som tieto (ne)skutočné možnosti investovania našiel

Mojou jedinou útechou bude, keď aspoň niekoľkým ľudom otvorím oči a dostanem ich do obrazu o skutočných možnostiach investovať v súčasnom svete!

A pritom si v rumunskej pyramíde od 05/08 a v ostatných od 6-7/09 - teda pol roka!
Otvára sa mi nožík vo vrecku, že si dovolíš takto propagovať najpokútnejšie formy podvodov.
Tisíckrát pokútnejšie ako boli BMG, Horizont, AWG, Drukos.

A to najtragickejšie na tebe je, že si sám protirečíš:

na webe sú tisíce programov tzv. hyips s ktorých 99,9 percent sú scam alebo ponziho schémy...stratil som veľa peňazí

Ale po jeden a pol roku v rumunskej 5-7% mesačne a po pol roku v dalších dvoch pri vkladoch 1000 € si tak zbohatol a tak im veríš, že:

Mojim cieľom je pomôcť obyčajným ľudom...teraz ja chcem splatiť svoj dlh a pomôcť ďalším.

Ďakujeme ti, mesiáš.

Odhalil si, že svetový finančný systém je len spiknutie židov, netreba veriť vláde, bankám, nikomu... len TEBE.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Brani »

Ja neviem čo tu šaškujete o FEDe a bankách. V Británii je známy fakt, že banky sú brané skôr ako "škodná". Dokonca vyšla nejaká štatistika, že ktorá profesia je akým prínosom pre spoločnosť. Neviem už presné údaje, ale vychádzalo to tak, že pekár či kto to tvorí hodnoty pre spoločnosť v hodnote cca 20 libier a posledný bol bankár, ktorý tvoril hodnoty pre spoločnosť v sume cca -50 libier (toxické úvery, zlé investovanie atď). Takže mi tu nikto nenakecáte, že aké sú banky osožné a svaté. Také reči ma osobne dokážu ešte viac vytočiť, ako keď mi niekto ponúka investíciu 100% p.a a viac.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa filip glasa »

Brani napísal:Ja neviem čo tu šaškujete o FEDe a bankách. V Británii je známy fakt, že banky sú brané skôr ako "škodná". Dokonca vyšla nejaká štatistika, že ktorá profesia je akým prínosom pre spoločnosť. Neviem už presné údaje, ale vychádzalo to tak, že pekár či kto to tvorí hodnoty pre spoločnosť v hodnote cca 20 libier a posledný bol bankár, ktorý tvoril hodnoty pre spoločnosť v sume cca -50 libier (toxické úvery, zlé investovanie atď). Takže mi tu nikto nenakecáte, že aké sú banky osožné a svaté. Také reči ma osobne dokážu ešte viac vytočiť, ako keď mi niekto ponúka investíciu 100% p.a a viac.
:shock: :?:
Brani, ty na čo konkrétne teraz reaguješ?
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Brani »

No asi trocha vytrhnuté z kontextu, alebo resp to bol taký sumár všetkých príspevkov :lol: Reči o prospešnosti bánk pre spoločnosť je podla mňa rovnaký blud ako reči o investícii so ziskom 100% p.a. a vyššie. (Ja som u nás v obci na pozemkoch zarobil 110% za 8 mesiacov, ale o tom potom. Bavíme sa o niečom inom, že?) Proste tie reči o FEDe sú založené na pravde, rovnako ako reči o bankároch ako o škodnej spoločnosti. Niekde je to bohužiaľ tabu a niekde sa o tom otvorene hovorí. Ako napríklad Británia. Mojim koníčkom bývalo skúmanie konšpiračných teórií (keď ešte na to bolo dosť času). 90% som logicky vedel rozniesť na kopytách. Na zvyšných 10% niečo proste je. Moja zásada: Ak niečo vykazuje prvky logiky, stojí za to sa tým zaoberať. Viem, asi trocha off topic, ale viac menej tu skoro každý narazil na túto tému. Zdravá logika je podla mňa odpoveďou na všetko. Príklad. Ak niekto GARANTUJE 10% mesačne. To je 120% ročne. Garantuje ich počas celej doby investície. To je napr 600% za 5 rokov? A kde je zisk pre nenažrané banky? Tie obyčajne beztak zhrabnú väčšinu zisku z investície. Tak potom kolko je reálny výnos? A kde je úrok na úrok? Veď to by potom z každého investora bol potenciálny pracháč. A existuje taký štát na svete, kde neexistuje chudoba ? Proste už logika jasne hovorí, že to nejde. Teda aspoň určite nie dlhodobejšie.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
edog
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 25 12, 2009 8:47 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa edog »

Pre JUGGLER, Lobista, kopec1, jonatanus, Pette a im podobným:

O dnešnom svete sme informovaní nepresne a skratkovito. Niektoré udalosti médiá vyzdvihujú a o iných, často dôležitejších, mlčia. Pomocou internetu sa medzery dajú vo veľkej miere zaplniť, no človek sa aj tak musí popasovať s neúplnými informáciami nielen o tom čo sa deje, ale aj o tom čo sa už dávno stalo. Aké zaujať stanovisko, keď mu rafinovane masírujú mozog médiá, politici, ale niekedy aj jeho kolegovia či rodina? Ako si vytvoriť názor na to, čo sa deje okolo? Je možné vytvoriť súbor pravidiel, pomocou ktorých sa dá zorientovať? Ako by mali vyzerať? Odpoveď si počas svojho života väčšinou hľadá každý sám.

Na začiatku augusta priniesol internetový portál Rollingstone.com zaujímavý článok nazvaný „Goldman Sachs the Great American Financial Market Bubble Machine“, ktorého autorom je Matt Taibbi. Tento pomerne dlhý text obsahuje množstvo zaujímavých súvislostí a vysvetľuje hlbšie dôvody vzniku hospodárskych kríz a ukazuje možnosť ako dokáže najsilnejšia americká banka manipulovať trh a verejnú mienku. Z tohto dôvodu Vám prinášam jeho skrátený preklad a verím, že aj Vy v ňom nájdete množstvo zaujímavých a poučných súvislostí.
Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť o Goldman Sachs je, že je všade. Táto najsilnejšia investičná banka na svete je vampírom, ktorý sa zahryzne do všetkého odkiaľ cíti peniaze. Od technologickej bubliny až po vysoké ceny ropy, GS stojí za všetkými veľkými trhovými manipuláciami od Veľkej hospodárskej krízy. Ak Amerika cirkuluje okolo výlevky, GS našiel spôsob ako sa tou výlevkou stať – extrémne nešťastná medzera v systéme západného demokratického kapitalizmu, v ktorom spoločnosť pasívne riadená voľným trhom a slobodnými voľbami, táto neorganizovaná demokracia je vždy porazená organizovanou chamtivosťou.
Bezprecedentná sila a dosah tejto banky umožnili zmeniť Ameriku na obrovský podvod typu nafúkni-a-nechaj-spadnúť, roky manipulujúc všetky ekonomické sektory. Kolaps tohto alebo iného trhu v sebe nesie skryté náklady, a všetky tieto peniaze, ktoré strácame, niekam idú, a v doslovnom ako aj obraznom ponímaní je práve GS miesto, kam smerujú: Banka je obrovský vysoko sofistikovaný motor, ktorý transformuje rozptýlené bohatstvo spoločnosti do čistého zisku pre najbohatších jednotlivcov.
Toto dosahujú znovu a znovu tým istým spôsobom. Vzorec je relatívne jednoduchý: GS sa dostane do stredu špekulatívnej bubliny a predáva investície, ktoré vie, že sú odpad. Potom na tieto investície priláka obrovské sumy od strednej a nižšej triedy spoločnosti za pomoci štátnej korupcie, keď za pár drobných, ktorými dotuje politické strany, dokáže zmeniť burzové pravidlá. A potom, keď sa pyramída rozpadne a milióny jednotlivcov ostanú bez peňazí, začne celý proces opäť, požičiavaním nám naše vlastné peniaze s úrokom. Rovnakú pesničku hrajú už od roku 1920 a teraz sa chystajú spraviť to znova a vytvoriť novú a ešte drzejšiu bublinu. Ak ju však chceme pochopiť, tak je nutné sa pozrieť na históriu piatich bublín, v ktorých hrá svoju významnú úlohu Goldman Sachs.
Bublina 1 – Veľká depresia
Goldman však nebol vždy monštrum z Wall Street, ktoré je príliš veľké na krach (too big to fail). Banka bola založená v roku 1869 nemeckým imigrantom Markusom Goldmanom a jeho zaťom Samuelom Sachsom. Za prvých sto rokov existencie GS iba v jednom prípade jeho vtedajšie konanie pripomína to dnešné – špekulatívna mánia pred krachom na konci 20-teho storočia.
Veľký Hindenburg finančnej histórie má niekoľko čŕt, ktoré by mohli vyzerať veľmi podobne. Vtedy bol hlavným investičným nástrojom, používaným na okradnutie investorov tzv. investičný trust. Ten bol podobný ako dnešné podielové fondy a vyberal peniaze od veľkých a malých investorov a vkladal ich do cenných papierov na Wall Street. Bežný investor do investičného trustu sa cítil ako veľký hráč a táto mánia vytvorila novú generáciu špekulatívnych investorov.
Tu sa vytvoril vzor pre správanie GS, ktorý do hry síce vstúpil neskoro, avšak oboma nohami a naplno. Prvým počinom bolo vytvorenie Goldman Sachs Trading Corporation; banka vydala milión akcií po 100 kusoch, následne skúpila všetky tieto akcie za vlastné peniaze a 90% z nich predala verejnosti za 104USD. Táto spoločnosť potom nemilosrdne nakupovala svoje vlastné akcie a tlačila ich cenu vyššie, aby nakoniec predala časť svojich akcií a založila nový trust Shenandoah Corporation. Ten vydal milióny akcií a opäť sponzoroval vytvorenie nového fondu Blue Ridge Corporation. Takýmto spôsobom vznikala investičná pyramída, keď z 7,250,000 emitovaných akcií Blue Ridge až 6,250,000 bolo vlastnených Shenandoahom, ktorý bol z veľkej časti vlastneným Goldman Tradingom.
Konečným výsledkom bola skvostná reťaz vypožičaných peňazí, ktorá bola extrémne zraniteľná na prepad výkonnosti kdekoľvek počas tejto línie. Základnú myšlienku nie je ťažké nasledovať: dáš dolár a požičiaš si deväť voči nemu, potom zoberieš týchto 10 dolárov a požičiaš si 90, následne zoberieš týchto 100 a požičiaš si 900 a v celom procese pokračuješ až pokým je verejnosť ochotná požičiavať nové peniaze. Pokiaľ však posledný fond začne strácať na hodnote, nemáš žiadne peniaze aby si mohol kryť svojich investorov a masaker začína.
Vo svojej knihe „The Great Crash“ slávny ekonóm Jahn Kenneth Galbraith nazval kapitolu o týchto trustoch „In Goldman Sachs We Trust“ (Veríme v Goldman Sachs), kde ich vykreslil ako klasický príklad šialenstva investícií založených na páke. Píše, že trusty boli hlavnou príčinou krachu a strata banky dosiahla 475 mld. USD v súčasných peniazoch.
Bublina 2 – Technologické akcie
Posunieme sa o 65 rokov neskôr. Goldman nielenže prežil krízu, ktorá zničila tak veľa investorov, ale stal sa hlavným upisovateľom akcií najväčších a najbohatších spoločností. Vďaka Sidney Weinbergovi, ktorý sa z pozície asistenta vrátnika prepracoval na CEO firmy, Goldman sa stal priekopníkom v IPO (uvedenie akcií novej firmy na trh) čo je jeden z hlavných a najlukratívnejších spôsobov ako spoločnosti získavajú peniaze. V 70-tych a 80-tych rokoch Goldmanu chýbal ten politický vplyv ako má v súčasnosti, avšak bol firmou, ktorá mala povesť najväčšieho talentu na Wall Street.
A potom sa niečo zmenilo. Je ťažké povedať, kedy presne, mohlo to súvisieť s príchodom Roberta Rubina, spolupredsedu predstavenstva GS na začiatku 90-tych rokov, do Bieleho domu ako ministra financií. Rubin bol považovaný za jednu z najmúdrejších osôb, ktoré kedy chodili po planéte, spolu s Newtonom , Einsteinom a Katntom ďaleko za ním. Rubin bol prototyp bankára, pravdepodobne sa narodil v obleku za 4000USD a tvár mal permanentne zamrznutú v náznaku ospravedlnenia, že je omnoho múdrejší, než ostatní.
Stalo sa takmer národným klišé, že čokoľvek, čo Rubin považoval za dobré, bolo to najlepšie pre ekonomiku. Tento jav dosiahol vrchol v roku 1999, kedy sa objavil na titulnej stránke Time spolu so svojim sekretárom Larry Summerom a šéfom FEDu Alanom Greenspanom, pod názvom „Skupina, ktorá zachráni svet“. A to, čo si Rubin myslel bolo, že americká ekonomika a najmä finančné trhy sú preregulované a potrebujú väčšiu slobodu. Počas svojho funkčného obdobia Clintonov Biely dom vykonal sériu ťahov, ktoré mali drastický vplyv na svetovú ekonomiku – čo sa začalo s Rubinovým totálnym zlyhaním ukontrolovať svoju starú firmu v bláznivom behu pre obscénne krátkodobé zisky.
Základný podvod v Internetovej dobe je ľahké pochopiť aj pre finančného analfabeta. Spoločnosti, ktoré nemali nič iné ako kopec nápadov sa cez IPO dostali na burzu a za výdatnej pomoci médií boli verejnosti predávané za mega milióny. Bolo to ako keby banky ako GS viazali okolo melónov stužku a hádzali ich z 50. poschodia pričom na telefóne čakali na bidy. V tejto hre ste mohli vyhrať iba vtedy, pokiaľ ste vybrali vaše peniaze predtým ako melón dopadol na chodník.
Podľa Jaya Rittera, profesora financií špecializujúceho sa na IPO, banky ako Goldman museli vedieť, že mnoho z firiem nikdy nezarobí. Na začiatku 80-tych rokov najväčší upisovatelia trvali pred IPO na troch rokoch ziskovosti firmy. Potom sa z toho stal rok a neskôr iba štvrťrok. V čase internetovej bubliny sa dokonca nepožadovala ziskovosť ani v dohľadnej budúcnosti. Goldman popiera, že by v internetových rokoch zmenil upisovacie štandardy, avšak jeho vlastné štatistiky ukazujú opak.
Podobne ako v 20-tych rokoch, Goldman začal pomaly avšak skončil v bláznivom švungu. Potom ako emitoval malú spoločnosť s názvom Yahoo! v roku 1996, keď internetová bublina začínala, Goldman sa rýchlo stal kráľom IPO v internetovom veku. V roku 1997 si vybral 24 spoločností, ktorých až tretina bola v strate. V roku 1999, počas vrcholu bubliny upísal až 47 spoločností, rok na to 18 spoločností, z ktorých až 14 bolo v strate. Ako hlavný upisovateľ internetových akcií zabezpečoval GS oveľa volatilnejšie zisky ako jeho konkurencia: v roku 1999 priemerné IPO Goldmana vyskočilo o 281% nad jeho otváraciu cenu, pričom priemer Wall Street bol 181%.
Ako dosahoval Goldman také neobyčajné výsledky? Jednou z odpovedí je, že vykonávali prax s názvom „laddering“ , čo znamená, že manipulovali cenu nových ponúk akcií. Funguje to takto: ste GS a osloví vás spoločnosť Bullshit.com, aby ste akcie dostali na burzu. Vy sa dohodnete na bežných podmienkach: oceníte akcie, rozhodnete koľko má ísť na burzu a zoberiete CEO firmy na „road show“ po investoroch, všetko výmenou za malý 6-7% poplatok z objemu akcií. Hneď na to dáte svojim veľkým klientom právo na nákup veľkého objemu týchto akcií za nízku uvádzaciu cenu, napr. 15USD, za sľub, že neskôr na otvorenom trhu nakúpia viac. Tieto informácie vám automaticky dávajú insiderský vhľad do akcií spoločnosti, ktorý nemá nikto z daytraderov snažiacich sa postupovať iba na základe verejných informácií. Viete, že investori, ktorí nakúpili za 15USD, tak nakúpia aj neskôr na úrovni 20USD, čo takmer garantuje rast akcií. Takýmto spôsobom mohol Goldman vyhnať cenu akcie umelo hore, čo samozrejme bolo v záujme banky. Hovorí sa, že GS bol najhorším páchateľom takýchto manipulácií a v roku 2005 zaplatil pokutu za svoje aktivity „laddering“ 40 milónov dolárov, čo sú drobné v porovnaní so ziskami, ktoré dosahoval z IPO.
Takéto praktiky vykonali z internetovej bubliny jednu za najhorších katastrof vo svetovej finančnej histórií. Iba z Nasdaqu bolo vymazaných 5 biliónov dolárov bohatstva. Avšak skutočným problémom neboli peniaze, ktoré stratili investori, ale peniaze, ktoré získali investiční bankári dostávajúci tučné odmeny. Miesto lekcie, že každá bublina spľasne, internetové roky demonštrovali Wall Streetu, že nafúknuť bublinu je veľmi jednoduché a odmeny sú o to väčšie, čím je mánia a iracionalita väčšia.
Nikde to nebolo bližšie k pravde ako u Goldmanu. Medzi rokmi 1999-2002 firma vyplatila 28,5 mld. USD na bonusoch, čo je zhruba 350,000 na zamestnanca. Trh tak prestal byť racionálnym miestom, ale stal sa z neho spôsob konverzie peňazí investorov do bonusov a výplat bankárov.
Bublina 3 – Horúčka na trhu domov
Vystopovať rolu GS v globálnej katastrofe, ktorou bola bublina na trhu realít, nie je ťažké. Aj tu bolo základným trikom opustenie štandardov upisovania, hoci tu sa jedná o štandardy na poli hypotekárnych úverov, nie IPO. Až doteraz si boli všetci vedomí, že hypotekárni díleri trvali na tom, aby kupujúci nehnuteľností boli schopní zložiť zálohu aspoň 10% z ceny nehnuteľnosti, mali dostatočný príjem a dobré kreditné ohodnotenie a mali skutočné meno. Potom, na začiatku tisícročia boli tieto požiadavky vyhodené z okna a hypotéky sa začali rozdávať pomaly aj v baroch.
Nič z toho by nebolo možné bez investičných bankárov ako je Goldman, ktorí vytvorili nástroje na balenie zlých hypoték dokopy a predávali ich v blokoch nič netušiacim penzijným fondom a poisťovacím spoločnostiam. Toto vytvorilo masový trh pre toxické úvery, ktorý predtým nikdy neexistoval; počas starých časov by žiadna banka nechcela držať toxické úvery na svojich knihách, keďže pravdepodobnosť ich krachu je veľká. Jednoducho, nie je možné vypisovať tieto hypotéky, pokiaľ ich nemôžete predať niekomu, kto nevie čo sú zač.
Goldman využíval túto metódu, aby skryl neporiadok, ktorý predával. Najprv zviazali dokopy stovky hypoték do nástrojov s názvom CDO (kolateralizovné dlhové záväzky). Potom ich predávali investorom s myšlienkou, že časť z nich bude v každom prípade OK a nie je dôvod sa obávať tých zlých. CDO tak bol ako nástroj v poriadku a týmto spôsobom sa zo zlých hypoték stali nástroje s ratingom AAA. GS však nebol v žiadnom riziku, keďže tieto nástroje predával investičným spoločnostiam, avšak sám uzatváral krátke pozície proti týmto inštrumentom.
Efekt bubliny nehnuteľností vidíme všetci – okrem iného viedol ku kolapsu Lehman Brothers, Bear Stearns a AIG. Toxické portfólia týchto inštitúcií pozostávali z pozícií voči Goldmanu, ktorý si ochraňoval svoje vlastné pozície v CDO cez CDS (kreditné swapy). Nakoniec tak získal od AIG 13 mld. USD daňových poplatníkov za svoje CDS, čo znamená, že na úverovej bubline zarobil dvakrát: oklamal investorov, ktorí nakúpili CDO a vsádzaním proti týmto CDO cez CDS, a potom keď sa situácia otočila, tak dostal peniaze od daňových poplatníkov za tie isté stávky.
A opäť, ako sa svet zabáral hlbšie do krízy, Goldman si vyplatil prémie v objeme 16,5 mld. USD, s priemerom 662,000USD na zamestnanca. Ako tvrdí hovorca spoločnosti: „Pracovali sme tu veľmi tvrdo“. Avšak to najlepšie ešte len príde. S tým ako krach bubliny nehnuteľností spôsoboval kolaps finančných inštitúcií, Goldman zostrojil ďalšiu bublinu, o ktorej svet nemal ani tešenie, že by za ňou mohli stáť banky.
Bublina 4 – Cena ropy
S tým ako verejnosť odmietala vložiť svoje peniaze do čohokoľvek, čo pripomína papierové investície, Wall Steet potichu presunul kasíno do trhu s fyzickými komoditami, tovarom na ktorý sa dalo siahnuť. Pokles dolára, krach nehnuteľností a úverov spôsobil „útek ku komoditám“. Ropné futures vyleteli dohora a ich cena narástla zo 60 dolárov v lete 2007 až na 147 dolárov v lete 2008.
Avšak všetko to bolo klamstvo. Krátkodobá ponuka ropy rástla a dopyt po rope sa znižoval. 6 mesiacov predtým ako cena dosiahla svoj vrchol, ponuka ropy sa zvýšila z 85,24 na 85,72 milióna barelov denne. Za rovnaké obdobie dopyt poklesol z 86,82 na 86,07 milióna barelov. V klasickom ponímaní rast ponuky a pokles dopytu má spôsobiť pokles ceny, opak však bol pravdou.
Čo teda spôsobilo prudký nárast ceny ropy? Rozhodne k tomu pomohol Goldman, hoci na trhu bolo aj množstvo iných hráčov. Hlavným dôvodom však bolo jednoznačne správanie najsilnejších trhových hráčov, ktorí zmenili pôvodne solídny trh na kasíno. Medzi rokmi 2003 a 2008 sa množstvo špekulatívneho kapitálu prúdiaceho do ropy zvýšilo z 13 mld. USD na 317 mld. USD, čo je nárast o 2300%. V roku 2008 sa barel zobchodoval asi 27 krát predtým ako bol fyzicky dodaný.
V roku 1936 kongres rozhodol, že na trhu komodít by nemalo byť viac špekulantov ako reálnych producentov a spotrebiteľov. Ak by sa to stalo, tak cena by nebola závislá od dopytu a ponuky, ale mohla by podliehať trhovej manipulácií. Vtedajší nový zákon oprávňoval CFTC, aby určila limity pri špekulatívnom obchodovaní. Ako výsledok tejto aktivity na trhu vládla harmónia po 50 rokov.
Všetko sa to zmenilo v roku 1991, kedy komoditná pobočka Goldmanu J. Aron požiadala CFTC o špeciálnu dohodu. A to bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Farmári s veľkými zásobami úrody nie sú jediní, ktorí cez futures potrebujú hedgovať svoju produkciu, tvrdil J. Aron. Podobne sú na tom aj veľkí obchodníci s ropou, ktorí musia chrániť svoje pozície pred stratami. Bol to však úplný podvod, keďže zákon z roku 1936 vytvoril výrazný rozdiel medzi obchodníkmi, ktorí nakupovali reálne komodity a špekulantmi. CFTC však argument zhltla a banka získala voľný pas, výnimku „Bona Fide Hedging“ , čo umožňovalo stať sa Goldmanu fyzickým hedgerom a uniknúť tak všetkým obmedzeniam pre špekulantov. V nasledujúcich rokoch komisia potichu vydala ďalších 14 takýchto výnimiek. Teraz mohol Goldman a ostatné banky vtiahnuť do hry ďalších investorov, čo sa naplno prejavilo v roku 2008.
Vyzbrojený poloverejnou vládnou výnimkou, Goldman sa stal hlavným dizajnérom veľkého komoditného kasína. Vytvoril si vlastný Goldman Commodities Index, ktorý bol zameraný najmä na ropu, a na tento index začalo stávkovať množstvo poisťovní a iných inštitucionálnych investorov, ktorí mali záujem dlhodobé stávky na komodity. To bolo v poriadku až na pár vecí. Inštitucionálni investori sú prevažne dlhí investori a môžu stávkovať iba na rast, preto cena komodít začala prudko rásť. Do leta 2008 špekulanti nakúpili vo forme futures viac ako 1,1 mld. barelov ropy, čo je viac ako všetky americké zásoby ropných produktov a tak sa opäť zopakovala bublina akcií a trhu nehnuteľností, keď Wall Street predával fantáziu budúcej neobmedzenej ceny aktív.
Opäť však melón dopadol na chodník a spôsobil masívnu stratu bohatstva, keď cena ropy prepadla z úrovne 147 na 33 USD. Najväčší tratci boli opäť bežní ľudia, keď iba v penzijných fondoch investovali do komodít viac ako 1,1 mld. USD. Hra sa však netýkala iba komodít, rastúce ceny potravín viedli ku katastrofálnym hladomorom po celej planéte. A teraz cena ropy opäť rastie, keď vzrástla o viac ako 50% od svojich miním. Problémom však opäť nie je dopyt a ponuka, keďže ponuka je najväčšia za posledných 20 rokov a dopyt dosahuje 10-ročné minimá. Cena však stále rastie.
Bublina 5 – Podvodná pomoc
Po tom, ako praskla bublina na komoditnom trhu a svet sa dostal do hlbokej depresie, tak už nebolo možné vytvoriť žiadnu novú finančnú bublinu. Jediný voľný nestrážený a naivný kapitál ktorý bol k dispozícií boli peniaze daňových poplatníkov. A práve pri najväčšej vládnej pomoci alebo záchrane v histórií začal Goldman ukazovať svoje svaly.
Všetko to začalo minulý september, kedy vtedajší minister financií Paulson (bývalý šéf Goldmanu) urobil sériu obrovských rozhodnutí. Prvou je, že bez akejkoľvek záchrany nechal skrachovať najväčšieho konkurenta GS, firmu Lehman Brothers. Hneď na druhý deň zachránil AIG s 85 mld. dolárov, z čoho sa 13 mld. okamžite vyplatilo Goldmanu, čí dostal plne zaplatené za svoje stávky. (V porovnaní robotníci Chrysleru budú šťastní, ako dostanú 50 centov za každý dolár, ktorý im firma dlží). Hneď po AIG Paulson oznámil federálnu záchranu finančného sektora v objeme 700 mld. USD (TARP) a jeho vedením poveril bývalého vedúceho pracovníka Goldmanu. Na to, aby mohol Goldman získať prístup k týmto fondom, tak sa musel zmeniť z investičnej banky na bankový holding, čím sa mu otvorila galaxia možností prístupu k vládnym dotáciám. Okrem tohto konca marca FED rozdal alebo garantoval finančným inštitúciám 8,7 bilióna dolárov, avšak vďaka nejaským zákonom a nemožnosti auditu, ostávajú prijímatelia týchto financií utajení.

Zmenou na bankový holding Goldman získal ďalšiu výhodu - jeho primárnym dohľadným orgánom sa stal NY Fed, na čele ktorého stál spolupredseda Goldmanu Stephen Friedman. GS mal tak byť kontrolovaný jeho vlastným predsedom. Aby sa odstránil tento rozpor v zákone o konflikte záujmov, tak ministerstvo financií udelilo výnimku pre Friedmana, ktorý pri zmene banky na holding dostal právo odkúpiť 52,000 nových akcií Goldmanu, čím sa stal bohatším o 3 mil. USD. Friedman v máji odstúpil, avšak na jeho miesto prišiel opäť bývalý vedúci pracovník Goldmanu. Výsledok je jednoduchý, všetky aktivity vlády smerovali k záchrane a zlepšeniu postavenia GS.
Bonbónikom na záver je fakt, že po všetkých vzniknutých bublinách a vymazania obrovské množstva bohatstva, manipulácií cien komodít a následného svetového strádania a zabezpečenia Goldmanu desiatkami miliárd peňazí daňových poplatníkov, Goldman napríklad v roku 2008 zaplatil americkej vláde na daniach len 14 miliónov dolárov. Banka zaplatila na daniach iba 14 miliónov dolárov, pričom na bonusoch a odmenách vyplatila vyše 10 mld. USD a jej ročný zisk dosiahlo 2 mld. USD.
Ako je to možné? Nízke dane sú dôsledkom „geografického rozvrstvenia príjmov“, čo je v podstate medzera v zákone o korporátnych daniach, kedy si firma môže presúvať príjmy medzi svojimi medzinárodnými pobočkami až do offshorových krajín a nakoniec sa môže úplne vyhnúť plateniu daní. Podľa reportu GAO až 2/3 amerických firiem v rokoch 1998-2005 neplatili žiadne dane.
Bublina 6 – Globálne otepľovanie
Do mesta dorazila nová hra, miesto CDO a komoditných futures, sa pozornosť Goldmanu začala sústrediť na uhlíkové emisie. Jedná sa o rastúci niekoľko biliónový trh, ktorý zatiaľ ešte neexistuje ale s pomocou 4,45 miliónového daru Demokratickej strane sa pravdepodobne už čoskoro stane realitou. Vláda pripravuje zákon, ktorý sa nazýva „cap-and-trade“ a umožní vznik novej komoditnej bubliny pod názvom environmentálneho plánu.
Funguje to takto: ak sa schváli zákon, tak každý emitent CO2 dostane limit na svoju produkciu. Ak však výrobca presiahne tento limit, tak bude musieť ísť na trh a kúpiť si voľné emisie. Tieto emisie by mali v prvých rokoch hodnotu niekoľko stoviek miliárd až biliónov dolárov. Limit na emisiu sa však bude postupne znižovať, čo znamená, že voľné emisie budú čoraz vzácnejšie. Vytvorí sa tak nový komoditný trh, ktorý má takmer garantovanú rastúcu cenu.
Goldman chce tento zákon, a minulý rok vynaložil na jeho podporu pri lobbingu 3,5 mil. dolárov. Bývalý šéf Goldmanu Hank Paulson osobne pomáhal pri tvorbe bankovej politiky životného prostredia, čo je veľmi zvláštne pre firmu, ktorá vo všeobecnosti odsudzuje reguláciu. Banka sa rovnako začala angažovať v investíciách do veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov, čo budú výborné investície v prípade prechodu vlády na „zelenú energiu“. Okrem toho banka kúpila 10% Chicago Climate Exchage, na ktorej by sa mali emisie obchodovať.
Vyvstáva však otázka, ak bude zákon schválený, nie je to dobre pre nás všetkých, keďže budeme zachránení od globálneho otepľovania? Možno áno, avšak celý program cap-and-trade je vlastne iba daňovým zaťažením pre výrobcov plynúcich do súkromných rúk. Miesto toho, aby vláda jednoducho stanovila daň na produkciu CO2, tak tento model umožní opäť bankám z Wall Street zmeniť nový trh na bublinu a inkasovať dane do súkromných rúk. Je to horšie ako vládna pomoc bankám; takto im umožní získavať peniaze od daňových poplatníkov ešte predtým ako ich vyzbiera. Wall Street sa tak stane miestom výberu daní.
Ak nebude schválený cap-and-trade tak bude čoskoro schválený iný zákon, pointa však bude rovnaká. Zaplaviť systém toxickými úvermi a predátorským dlhom, pričom profitovať budú najmä noví výkonní šéfovia na úkor peňazí daňových poplatníkov. Amerika už nie je prosperujúcou demokraciou, ale stala sa gangsterským štátom s gangsterskou ekonomikou a dokonca sa nedá dôverovať už ani trhovým cenám, keď v každom zaplatenom dolári sú skryté dane. Možno tomu nemôžeme zabrániť, ale aspoň vieme, kam to smeruje.

Obrovská moc bankovej oligarchie, je však len následkom chybných politických rozhodnutí. Posadnutosť vlád krátkodobo stimulovať ekonomiku cez expanzívnu fiškálnu a najmä cez expanzívnu monetárnu politiku dala bankám obrovské zdroje voľných a lacných peňazí. A keďže ich primárnym cieľom je vidina zisku, tak snaha tieto peniaze čo najlepšie zhodnotiť, viedla k obrovským bublinám na úkor samotných obyvateľov. Tým sa expanzívna monetárna politika v systéme parciálneho rezervného bankovníctva mení na zabijaka ekonomického rastu a bezbrehého okrádania strednej triedy. Preto každá hospodárska politika založená na nezdravých princípoch bude mať dopredu nepredvídateľné avšak vždy katastrofické následky. Tie najhoršie vidíme pri tom, ako banková oligarchia prerástla do politických štruktúr.
A presne v tejto politike sa neustále pokračuje a nie je preto pochýb o tom, že na trhu opäť vznikajú nové bubliny, ktoré odrážajú obrovský nesúlad medzi fundamentmi a cenami aktív. Posledný rast akciových trhov tak nie je spôsobený globálnou obnovou ekonomického prostredia, ale nalievaním obrovskej masy nových peňazí z centrálnych bánk do komerčných bánk, ktoré opäť otvárajú kasíno hry na nekonečný rast finančných aktív.
A to je hra, ktorej by sme sa mali všetci vyvarovať, presne tak, ako nám ukázal tento komentár. Pri finančných bublinách ceny aktív strácajú akýkoľvek vzťah k reálnym fundamentom, avšak predávať takéto finančné aktíva pri ich raste by bolo naivné. Nemenej naivné je veriť ich rastu nepodloženom realitou. Preto jedinou a silne profitabilnou stratégiou, je mať pred očami rastúcu bublinu, a trpezlivo čakať na akýkoľvek náznak je prasknutia. Môže to byť zastavenie expanzívne monetárnej politiky z akéhokoľvek dôvodu, môže ísť o nárast nedôvery na finančných trhoch napríklad z dôvodu krachu kľúčovej banky alebo krajiny alebo iný dopredu len ťažko predikovateľný fakt, ktorý dokáže spraviť dieru do nafukujúcej sa bubliny.

Oči treba mať otvorené a myseľ uvoľnenú, lebo už čoskoro príde k novým obrovským príležitostiam, ktoré by sme nechceli prepásť..
"Doing today what other people don't, to get tomorrow what other people won't!"
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Pette »

Hej, dalej si hladaj tisicpercentne vynosy a nam hlupym nechaj tie 10 percentne. co uz, zasluzime si to.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa filip glasa »

edog - tak to by si mal kúpiť akcie GS a nabalil by si sa :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa JUGGLER »

eDOG - väčšinu s toho sme už všetci čítali a rozoberali sme to aj pred rokom, keď Warren Buffett urobil veľkú investíciu do vyklesaných akcií Goldman Sachs.

Súhlasím, že väčšina s toho má gule, svet je zhumplovaný, každý sa dnes chce nabaliť...Ale o to viac by ti malo byť jasné, že aj to, čo ty odporúčaš je podvod.

Nám nemusíš vysvetľovať, že svet je skazený a že vo finačníctve sa robia lumpárne. Nám je to jasné. Zlodejina, podvody, lumpárne sú všade okolo nás.

My sa s tebou o tom nehádame. My ti len vysvetlujeme, že aj tie tvoje rumunské a dominikánske pyramídy tam patria.

Ja sa ti čudujem, keď si taký zbehlý a sčítaný a keď toľko študuješ ako sa vo svete zarábajú veľké peniaze, že si nevieš na burze zarobiť SÁM.
Veď keby si kúpil posraté akcie GS, ked počas krízy klesli a ked všetky noviny písali, že Buffett nakupuje, tak si sa nemusel dnes triasť o svoje peniaze v rumunskej pyramíde.
Takisto ked veríš novej umelej bubline s CO2 a vidíš, kde a prečo ide GS investovať - tak prečo nezbohatneš s nimi?

Takže milý eDog.
Tlieskam tvojím teóriám, ktoré si tu zkopíroval ohľadom GS.
Poznám ich, ale rád si prečítam ešte raz.

Ale netlieskam tvojmu rozumu.
Keď je zdravý, tak by si mal investovať a zarábať sám.
Ak na to nemáš, tak by si sa aspoň nemal spoliehať na pokútne cesty.
A keď sa už spoliehaš, tvoja vec - ale nemal by si šaliť mozgy iným.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Investovanie pre nie bohatých ináč

Príspevok od používateľa Lobista »

Na začiatku augusta priniesol internetový portál Rollingstone.com zaujímavý článok nazvaný „Goldman Sachs the Great American Financial Market Bubble Machine“, ktorého autorom je Matt Taibbi. Tento pomerne dlhý text obsahuje množstvo zaujímavých súvislostí a vysvetľuje hlbšie dôvody vzniku hospodárskych kríz a ukazuje možnosť ako dokáže najsilnejšia americká banka manipulovať trh a verejnú mienku. Z tohto dôvodu Vám prinášam jeho skrátený preklad a verím, že aj Vy v ňom nájdete množstvo zaujímavých a poučných súvislostí.
Clanok som uz videl davnejsie a priznavam, ze je to dost zaujimave citanie. Ale za tymi "produktmi", co tu odporucas, GS nestoji, ci? :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Potencionálne podvody, pyramídy, podozrivé subjekty a nevýhodné produkty"