Trading 212

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
littlesmith
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 04 01, 2022 7:52 am

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa littlesmith »

Toto iste som si pomyslel aj ja. Je to moj prvy broker kde investujem a po prekroceni 20k co je poistene som to chcel vsetko presunut na ibrk ale asi to necham tradingu stale
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

Tiež ma to potešilo. Dúfam, že podju presunúť celé akcie vyskladané so zlomkov :D
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa iosephus »

teraz ľutujem že som si robil portfólio aj v xtb, zbytočne.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Ahojte

Chcem pozdielat jeden fakt o Trading212. Trochu som sa s tym hral a kupil som jedno ETF, ktore ma byt obchodovane na Xetre. Avsak vo vypise som si vsimol, ze to bolo kupene Over the counter. Ked som pisal na podporu, tak mi povedali, ze je to kvoli smart routingu. Co chcem ale povedat, ze momentalne sa to neda vypnut a pri predaji, by sa teda nedal uplatnit casovy test ak to chapem spravne. Kedze podmienka je, ze to musi byt nakupene a predane na burze. Chapem to spravne?
Prílohy
IMG_4343.png
IMG_4342.jpeg
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa miror »

niktoalebokadekto napísal: Pi 26 01, 2024 3:35 pm Ahojte

Chcem pozdielat jeden fakt o Trading212. Trochu som sa s tym hral a kupil som jedno ETF, ktore ma byt obchodovane na Xetre. Avsak vo vypise som si vsimol, ze to bolo kupene Over the counter. Ked som pisal na podporu, tak mi povedali, ze je to kvoli smart routingu. Co chcem ale povedat, ze momentalne sa to neda vypnut a pri predaji, by sa teda nedal uplatnit casovy test ak to chapem spravne. Kedze podmienka je, ze to musi byt nakupene a predane na burze. Chapem to spravne?
nie, nie je to tak

cenný papier musí byť obchodovaný na burze ale to neznamená, že si ho človek nemôže kúpiť inde, že ho musí kúpiť na burze
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

Ja myslím že ten časový test sa tu dá uplatniť aj keď je to cez OTC ale nie som si istý na 100%.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa iosephus »

Ano, OTC v zdaňovaní nehrá žiadnu rolu.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Diky za info. Z podpory odpisali, ze asi pridaju funkcionalitu, ze smart routing sa bude dat aj vypnut, aby to islo rovno na exchange
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

niktoalebokadekto napísal: So 27 01, 2024 12:05 pm Diky za info. Z podpory odpisali, ze asi pridaju funkcionalitu, ze smart routing sa bude dat aj vypnut, aby to islo rovno na exchange
A zmenilo by to niečo? Keď časový test platí tak či tak
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stačí ak je cenný papier prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu. Nemusíš ho kúpiť/predať na burze.

Otázka pre Finančnú správu (FS): Pre uplatnenie oslobodenia príjmov z predaja cenných papierov podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov je potrebné, aby nákup a aj predaj cenných papierov bol realizovaný cez regulovaný trh, alebo je možné uplatniť oslobodenie podľa citovaného ustanovenia zákona aj v prípade, ak cenný papier bol prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, daňovník ho v čase predaja vlastní viac ako 1 rok a nemá ho zaradený v obchodnom majetku, pričom nákup a predaj, resp. nákup alebo predaj sa uskutoční mimo regulovaného trhu?

Odpoveď FS

Príjem z predaja cenných papierov je teda oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov, ak cenné papiere neboli obchodným majetkom daňovníka a ak boli súčasne splnené tieto podmienky:
1. cenné papiere boli prijaté na obchodovanie na regulovanom alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu v čase ich predaja, pričom ZDP na účely tohto oslobodenia neobmedzuje spôsob nadobudnutia týchto cenných papierov a ani spôsob ich predaja, napr. obchodom realizovaným na regulovanom trhu alebo priamou kúpou alebo predajom na základe zmluvy s registráciou kúpy/predaja cez CDCP,
2. predávajúci tieto cenné papiere vlastnil viac ako jeden rok pred ich predajom, pričom zákon o dani z príjmov neustanovuje počas akej doby pred predajom mali byť predmetné cenné papiere obchodované na regulovanom trhu alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ale určuje len dobu ich vlastnenia pred predajom.


Podľa mňa Trading 212 to ma naschvál nastavené tak aby sa 1 akcia nekupovala na burze.
Ak broker nakúpi na vlastný účet minimálne 1 lot ( 100ks) má to za bagateľ a môže z toho pripisovať klientom zlomky zadarmo, alebo klientovi predať/kúpiť 1 akciu za poplatok ktorý sa mu ešte oplatí ... v tvojom prípade to vyzerá na 0,02%, teda pol centa :)

Niečo podobné podľa mňa robí aj IB, ked má vlastný routing kde prednostne páruje medzi vlastnými klientami, alebo ma buzeruje hláškami, že ak chcem predať niečo cez ARCA môže to byť drahšie ako cez ich smart routing. A ten ich SMART ma vždy (mimo trading hours) nasmeruje na INET... čo nie je pre mňa lacnejšie, ale zrejme IB má od nich zľavy, alebo provízie... Tých elektronických búrz je dnes veľa...konkurujú si, bojujú o klientov a klienti zase uprednostňujú hlavne tie, ktoré majú najlepšiu likviditu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Super, vdaka Juggler za vysvetlenie :-)
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

24/5 trading with fractional shares

COMING THIS MARCH

On 16/03/2024, we’ll start gradually rolling out 24/5 trading to all US stocks.

What is 24/5 trading?

24/5 trading lets you trade US stocks non-stop Monday to Friday. It includes four trading sessions: pre-market, regular hours, after-hours, and overnight.

The pre-market and after-hours sessions are already available on Trading 212 as Extended hours trading.

With the launch of the overnight session in March, Extended hours trading becomes 24/5 trading.


https://www.trading212.com/24-5
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Ne 28 01, 2024 11:53 am Stačí ak je cenný papier prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu. Nemusíš ho kúpiť/predať na burze.

Otázka pre Finančnú správu (FS): Pre uplatnenie oslobodenia príjmov z predaja cenných papierov podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov je potrebné, aby nákup a aj predaj cenných papierov bol realizovaný cez regulovaný trh, alebo je možné uplatniť oslobodenie podľa citovaného ustanovenia zákona aj v prípade, ak cenný papier bol prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, daňovník ho v čase predaja vlastní viac ako 1 rok a nemá ho zaradený v obchodnom majetku, pričom nákup a predaj, resp. nákup alebo predaj sa uskutoční mimo regulovaného trhu?

Odpoveď FS

Niečo podobné podľa mňa robí aj IB, ked má vlastný routing kde prednostne páruje medzi vlastnými klientami, alebo ma buzeruje hláškami, že ak chcem predať niečo cez ARCA môže to byť drahšie ako cez ich smart routing. A ten ich SMART ma vždy (mimo trading hours) nasmeruje na INET... čo nie je pre mňa lacnejšie, ale zrejme IB má od nich zľavy, alebo provízie... Tých elektronických búrz je dnes veľa...konkurujú si, bojujú o klientov a klienti zase uprednostňujú hlavne tie, ktoré majú najlepšiu likviditu...
Zaujímavé všetko čo si napísal. Ale prečo potom keď IB rieši cez smartrouting tak platím daný poplatok burzy za nákup eu etf, keď môj obchod sa odohrá medzi iným klientom IB? Alebo naozaj nakupujem dané etf (vwce) na xetre?

A k téme.. Takže T212, Etoro, XTB umožňujú nákup etf a akcií zadarmo, pretože oni proste spravia nákup napr 1000ks daného cp a potom za tržnú cenu ju predávajú svojim užívateľom?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa iosephus »

V aplikácii mi pribudla možnosť zameniť menu z eur do 12-tich ďalších mien, pričom výnosy na korunách sú 6%, na dolári 5,1%... skúšal to už niekto?
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa ro_so »

Áno, vkladám v EUR a mením za doláre. Poplatok 0,15% z vloženej sumy za zmenu. Výhoda - pri predaji akcie vieš predať opäť do dolárov. V minulosti tomu tak nebolo a platil sa aj pri predaji poplatok 0,15% za prevod do EUR.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa iosephus »

ro_so napísal: Ut 12 03, 2024 9:24 am Áno, vkladám v EUR a mením za doláre. Poplatok 0,15% z vloženej sumy za zmenu. Výhoda - pri predaji akcie vieš predať opäť do dolárov. V minulosti tomu tak nebolo a platil sa aj pri predaji poplatok 0,15% za prevod do EUR.
Díky, čiže keby si zamením na doláre ukáže mi to ako samostanú hotovosť a tá keď nie je zainvestovaná tak sa úročí klasicky ako eurá? Super musím vyskúšať.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

iosephus napísal: Ut 12 03, 2024 2:31 pm
ro_so napísal: Ut 12 03, 2024 9:24 am Áno, vkladám v EUR a mením za doláre. Poplatok 0,15% z vloženej sumy za zmenu. Výhoda - pri predaji akcie vieš predať opäť do dolárov. V minulosti tomu tak nebolo a platil sa aj pri predaji poplatok 0,15% za prevod do EUR.
Díky, čiže keby si zamením na doláre ukáže mi to ako samostanú hotovosť a tá keď nie je zainvestovaná tak sa úročí klasicky ako eurá? Super musím vyskúšať.
Ano, mozes si to konvertovat do vsetkych 13 mien co su tam:

https://www.trading212.com/multi-currency
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

ro_so napísal: Ut 12 03, 2024 9:24 am Áno, vkladám v EUR a mením za doláre. Poplatok 0,15% z vloženej sumy za zmenu. Výhoda - pri predaji akcie vieš predať opäť do dolárov. V minulosti tomu tak nebolo a platil sa aj pri predaji poplatok 0,15% za prevod do EUR.
Ten predaj do dolára funguje tak že keď zadávam príkaz na predaj tak zmením prednastavenú "vlajočku" EU za vlajočku "US" ? (samozrejme myslím akciu v USD)
lllubolll
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 06 09, 2015 1:29 pm

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa lllubolll »

capitalcapital napísal: St 13 03, 2024 8:56 pm
ro_so napísal: Ut 12 03, 2024 9:24 am Áno, vkladám v EUR a mením za doláre. Poplatok 0,15% z vloženej sumy za zmenu. Výhoda - pri predaji akcie vieš predať opäť do dolárov. V minulosti tomu tak nebolo a platil sa aj pri predaji poplatok 0,15% za prevod do EUR.
Ten predaj do dolára funguje tak že keď zadávam príkaz na predaj tak zmením prednastavenú "vlajočku" EU za vlajočku "US" ? (samozrejme myslím akciu v USD)
ano je to tak ako pises. zmenis vlajocku na US a ked Ti pokyn zrealizuje dostanes na ucet USD.
Inac ak by mal niekto zaujem o otvorenie uctu v T212, mozem poskytnu promo kod. Aktualne prebieha akcia a obaja mozme ziskat akciu zdarma v hodnote az 100 EUR.
ro_so
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 05 01, 2022 9:47 am

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa ro_so »

Áno, buď akciu predáš v mene EUR, alebo si cez ikonu vlajky vyberieš menu v akej sa obchoduje. Ak je to GB akcia, tak v librách a pod... Potom ti na účte pripíše napr. doláre.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"