Znarodnenie 2. piliera?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa MiBi »

V návrhy zmien pre budúcu vládu, ktory pripravili ľavicoví ekonómovia:
https://slowakei.fes.de/fileadmin/user_ ... nsko-1.pdf
je okrem ineho aj:
Jednou možnosťou financovania masívnejšej bytovej výstavby (napr. štátnych bytov) je využitie dôchodkových úspor v II. pilieri so štátom garantovaným výnosom pre sporiteľov. Súčasné nastavenie investičných stratégií v 2. a 3. pilieri pomáha úniku investícií zo SR. Úspory uložené na „dôchodkových účtoch“ slovenských pracujúcich sú z veľkej väčšiny investované do dlhopisov zahraničných emitentov a akcií zahraničných korporácií. Peniaze uložené v DDS a DSS by mohli byť použité nielen na výstavbu nájomných a sociálnych bytov, ale aj na výstavbu a opravy infraštruktúry .
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takže ked mám rozum, radšej tých 200 € mesačne investujem, ako sa spoliehať na štát, že mi dá minimálny dôchodok.

Celkom nechapem ako sa moze SZCO (ma zivnost) rozhodnut, ze nebude platit poistne do soc. poistovne. Snad prvy rok, ale potom...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

MiBi napísal: Št 26 10, 2023 9:28 am V návrhy zmien pre budúcu vládu, ktory pripravili ľavicoví ekonómovia:
https://slowakei.fes.de/fileadmin/user_ ... nsko-1.pdf
je okrem ineho aj:
Jednou možnosťou financovania masívnejšej bytovej výstavby (napr. štátnych bytov) je využitie dôchodkových úspor v II. pilieri so štátom garantovaným výnosom pre sporiteľov. Súčasné nastavenie investičných stratégií v 2. a 3. pilieri pomáha úniku investícií zo SR. Úspory uložené na „dôchodkových účtoch“ slovenských pracujúcich sú z veľkej väčšiny investované do dlhopisov zahraničných emitentov a akcií zahraničných korporácií. Peniaze uložené v DDS a DSS by mohli byť použité nielen na výstavbu nájomných a sociálnych bytov, ale aj na výstavbu a opravy infraštruktúry .
tohto sa ja obavam a pisal som to aj davnejsie, toto je podklad pre tunelovanie uspor v druhom pilieri.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Št 26 10, 2023 8:02 am A co ak takyto clovek chyti invaliditu v 30tke ?
Na to treba platiť 15%, teda viac ako 12% na starobné a 6% do 2 piliera?

Citujem:
,,Pri plnej invalidite, teda strate pracovnej schopnosti o 70 percent, dosahuje invalidný dôchodok 419 eur. Pri čiastkovej invalidite – strate pracovnej schopnosti o 40 až 70 percent, to je len 231 eur. Čiastočná invalidita pritom tvorí až takmer dve tretiny všetkých prípadov,,

Riešenie jednoduché: nahradiť to komerčným poistením. Stavím sa, že poistné pre krytie invalidity u 30 ročného človeka je pár eúr mesačne.
Nie som na poistenie odborník, ale som na 100% presvedčený, že štátna poisťovňa je najhoršie riešenie.
Na čo sú tu komerčné poisťovne? Prečo sa ľudia poisťujú, ked už sú poistení cez ŠTÁT?
Tých 15% odvodov sa v pohode dá nahradiť komerčným poistením, ktoré by bolo v určitej minimálnej miere povinné, tak ako je zdravotné poistenie. Ale človek by si okrem toho povinného krytia ( napr. tá invalidita ) mohol vybrať, že nechce iné veci.
duves napísal: Št 26 10, 2023 8:15 am Asi sa nechápeme, skúsim inak. Máš poberatela dochodcu, čo dnes ide do dochodku a celý život poberal asi 2 násobok priemernej mzdy. Vypočítajú mu dôchodok asi 1100€. No a teraz to čo ty prezentuješ pride (vid vyššie), SP nebude mať peniaze a bude mu vyplacať 450€ lebo reforma. Poznamka: ten človek realne tie peniaze odvádzal. Skus pouvažovať.
Jasné, že sa nechápeme. Nič by sa nemenilo na vyplácaní dôchodku 1100 €. Štát by vykrýval výpadky tak ako vykrýva teraz. Ja len vravím, že teraz je vykrývanie strát udržateľné a čím viac poistného pôjde do indexového fondu, tým menej starostí pre štát v budúcnosti.
Štát je pre mňa v tomto ako idiot: púšťa tisícky ľudí do predčasných dôchodkov vo veku pod 60 a vypláca im TÍSÍCE eúr mesačne , miesto toho aby od tých ľudí ešte 5-7 rokov prijímal odvody.
Alebo policajt ide do dôchodku vo veku 52 rokov – zdravý a pri sile. Pričom celý život robil v administratíve. To sú pozostatky zo socializmu, ktoré sa v budúcnosti vypomstia štátu. Nech majú policajti a spol. vyššie dôchodky, ale prečo majú odchádzať do dôchodku o 10 rokov skôr?
MiBi napísal: Št 26 10, 2023 9:28 am Jednou možnosťou financovania masívnejšej bytovej výstavby (napr. štátnych bytov) je využitie dôchodkových úspor v II. pilieri so štátom garantovaným výnosom pre sporiteľov. Peniaze uložené v DDS a DSS by mohli byť použité nielen na výstavbu nájomných a sociálnych bytov, ale aj na výstavbu a opravy infraštruktúry .
To je strašný neobolševizmus. Návrat do minulosti. A pritom ten socializmus krachol kvôli ekonomike!
Štát nepotrebuje stavať byty – to už sme tu raz mali ! Rómom v núdzi unimobunky a sociálnym prípadom pomáhajú samosprávy. Každé mesto má nejaké sociálne byty, len to treba zefektívniť.
Ostatné vyrieši trh. Ved bytov na prenájom je dostatok. A ked štát niečo múdre odpozerá od rakúšanov, alebo nemcov, nech to rieši predajom štátnych dlhopisov vlastným občanom. tak to robia japonci, američania, maďari i česi.
MiBi napísal: Št 26 10, 2023 9:28 am Súčasné nastavenie investičných stratégií v 2. a 3. pilieri pomáha úniku investícií zo SR. Úspory uložené na „dôchodkových účtoch“ slovenských pracujúcich sú z veľkej väčšiny investované do dlhopisov zahraničných emitentov a akcií zahraničných korporácií.
Takto uvažuje bolševik! Vôbec mu nedôjde, že ked som vypočítal, že po 40 rokoch budem mať na
účte 2,1 milióna € a žiť len s renty 4%.....tak všetko to financujú práve tie zahraničné korporácie !
Ved počítajme, že v tom modeli som vložil dokopy 180 000 € a na konci mám 2,1 milióna.
Tých 4% renty mi dalej financujú korporácie ( svetové akcie ), teda ja prinášam do štátu peniaze, nezaťažujem štát sociálnymi výdavkami...naopak: svojou spotrebou a míňaním podporujem domáce podnikanie (to vytvára prácu, odvody , dane )

Aby sme pochopili 2 pilier, tak rozdiel je taký, že v 1 pilieri tých 180 000 sa ihneď minie na vyplácanie iných dôchodcov, kým v 2 alebo 4 pilieri sa zhodnotia na 2,1 mil €. :)

Bolševici si vôbec neuvedomujú, že investovanie cez indexové fondy je prakticky jediná možnosť ako môžeme my profitovať zo svetového kapitalizmu!
takým Nórom to už došlo...hoci až v 90 tych rokoch...ale zarábajú miliarddy zo zahraničia . A nezáviďme im tú ropu...tá nie je podstatou. Podstatou je, že miesto financovania štátneho dlhu (kedy my platíme miliardy zahraničným investorom ), oni miliardy zarábajú do štátnej kasy.
osamely chodec napísal: Št 26 10, 2023 10:45 am Celkom nechapem ako sa moze SZCO (ma zivnost) rozhodnut, ze nebude platit poistne do soc. poistovne. Snad prvy rok, ale potom...
V praxi to vidím, že každý kto má rozum (alebo nemá pravidelný príjem, že tých 280 a viac odvodov mesačne ho zaťažuje ) ide cez eseročku.
Ja celkom nechápem, prečo v eseročke môžeš platiť napríklad zdravotku 10 € mesačne, ked minimum pre všetkých je 85 € mesačne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

JUGGLER napísal: Št 26 10, 2023 12:14 pm Jasné, že sa nechápeme. Nič by sa nemenilo na vyplácaní dôchodku 1100 €. Štát by vykrýval výpadky tak ako vykrýva teraz. Ja len vravím, že teraz je vykrývanie strát udržateľné a čím viac poistného pôjde do indexového fondu, tým menej starostí pre štát v budúcnosti.
Štát je pre mňa v tomto ako idiot: púšťa tisícky ľudí do predčasných dôchodkov vo veku pod 60 a vypláca im TÍSÍCE eúr mesačne , miesto toho aby od tých ľudí ešte 5-7 rokov prijímal odvody.
Alebo policajt ide do dôchodku vo veku 52 rokov – zdravý a pri sile. Pričom celý život robil v administratíve. To sú pozostatky zo socializmu, ktoré sa v budúcnosti vypomstia štátu. Nech majú policajti a spol. vyššie dôchodky, ale prečo majú odchádzať do dôchodku o 10 rokov skôr?
Jo, tie predčasne dochodky, to je sila. V čechach v sprave soc.zabezpečenie sekera detto, u nas tiež.

Teraz som čítal, že valorizácia dochodkov, starobných dôchodkov priznaných počas roka 2024 sa zvýšia o 14,5 %.
No nevezmi to!

Dokonca na denniku N, v diskusii som čítal nazory, že sa to oplatí, že treba zostať doma a začať nový život.
https://e.dennikn.sk/3635065/tisice-bud ... buduci-rok
Prílohy
diskusia.jpg
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja celkom nechápem, prečo v eseročke môžeš platiť napríklad zdravotku 10 € mesačne, ked minimum pre všetkých je 85 € mesačne.
Lebo to nie je problem statu , mozno to ovplyvnuje 0,1% vyberu poistneho. Tych ludi je malo.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

osamely chodec napísal: Št 26 10, 2023 12:53 pm Ja celkom nechápem, prečo v eseročke môžeš platiť napríklad zdravotku 10 € mesačne, ked minimum pre všetkých je 85 € mesačne.

Lebo to nie je problem statu , mozno to ovplyvnuje 0,1% vyberu poistneho. Tych ludi je malo.
zamestnáš sa na dohodu a je to ,ale aj tam je teraz minimum myslím ZP 30 evri.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Sledujem data bez patosu, pekne udaje vytiahli.
Moja dcera bude mat onedlho 25 rokov, o mesiac. Brigadnicky začala pracovat ako plnoleta stredoškolačka. Tento rok končí VŠ. Takže nejakou formou si privyrába 7 rokov.
A čo tí ostatní povaľači z kavaren?
Prílohy
mladí.jpg
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dochodok nemozeme riesit na zaklade statisticko historickej pravdepodobnosti. Pri dochodku ide o potrebu nuloveho neuspechu. Ide o zivot ludi, a ked povedzme nejes mesiac tak umries, i ked na nasledujuci den mas pripravenu hostinu.

V USA skrachovali aj sukromne penzijne fondy, i ked ich nebolo az tak vela a bol pripraveny poistny balicek pre dochodcov. V pripade, ze by poistny balicek nestacil, stat by pravdepodobne zasiahol.

Mojou otazkou je, preco sa mnohi domahaju zvysenia odvodov do druheho piliera, ktory by bol povinny, ale nemaju zaujem prispievat do tretieho piliera, ktory je dobrovolny?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Mojou otazkou je, preco sa mnohi domahaju zvysenia odvodov do druheho piliera, ktory by bol povinny, ale nemaju zaujem prispievat do tretieho piliera, ktory je dobrovolny?

druhy pilier ich nestoji nic a treti musia platit sami :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal: Št 26 10, 2023 12:14 pm A nezáviďme im tú ropu...tá nie je podstatou. Podstatou je, že miesto financovania štátneho dlhu (kedy my platíme miliardy zahraničným investorom ), oni miliardy zarábajú do štátnej kasy.
Since production started on the Norwegian continental shelf in the early 1970s, the oil and gas sector has grown into Norway's largest measured in terms of value added, government revenues, investments and export value.

To nie je zavist, to je holy fakt, ze ak mas pod nohami ropu, si za vodou, vid SAE. A to je dovod, preco je Norsko bohatsie ako ich susedia. Ako inak by sa na tak pocasim a terenom nehostinnom uzemi dostali k tolkemu bohatstvu?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Št 26 10, 2023 3:53 pm Mojou otazkou je, preco sa mnohi domahaju zvysenia odvodov do druheho piliera, ktory by bol povinny, ale nemaju zaujem prispievat do tretieho piliera, ktory je dobrovolny?

druhy pilier ich nestoji nic a treti musia platit sami :)
To iste, určite to nebude tým, že u nas su vysoké odvody a drahe nehnutelnosti, však ano. Vysvetlite mladym aby si z toho mizerneho platu riešili hypoteku a odkladali 100-200 na dochodok.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER napísal: Št 26 10, 2023 12:14 pmNič by sa nemenilo na vyplácaní dôchodku 1100 €. Štát by vykrýval výpadky tak ako vykrýva teraz.
To si len takto z brucha napisal ze to stat vykryje? Odkial mas tu istotu ze by na to stat mal? Hlavne v aktualnej situacii. Vsak to by sme sli greckou cestou.
Ja sice suhlasim ze pre stat bude lepsie ak raz budu mat ludia v 2.pilieri velke uspori. Lenze nie je odkial odkrojit z 1.piliera.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ale ved to je uplne jasne ze taky velky balik aky je v druhom pilieri politici nenechaju len tak.
Skor ci neskor zmenia podmienky a viac ci menej z neho vydoja. Hlavne pri takych politikoch akych mame napr teraz. Dôvod si uz vymyslia a nikto s tym nic neurobi, ako s tym volici nedokazali urobit ani v MAdarsku ci Polsku.
Vsak to by sme sli greckou cestou.
to uz ideme, sice realtivne pomaly ale isto. A to vsetko treba dat do suvislosti, tj postupne znizovanie praceschopneho obyvatelstva a stale vacsi opcet dochodcov, odliv mladych do zahranicia a pod.
Tak ono je otazne co bude v buducnosti s celou EU..

https://tradingeconomics.com/slovakia/g ... ebt-to-gdp

Btw poznate nejaku krajinu vo vyspelom svete ktora 30rokov stavia dialnicu z hlavneho mesta do druheho najvacsieho? Naviac v malej krajine? :lol: :cry:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

My ideme este horsou, ako Greckou cestou - podniakanie v EU vdaka nezmyselnej byrokracii je narocnejsie, nez v USA. Energie. Anti-rodinna politika, atd atd..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Plus naše špecifikum: Každý jeden nás stojí milióny. Na húfny únik mozgov doplácame najviac v Európe

https://index.sme.sk/c/23236796/odliv-m ... -plan.html
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa MiBi »

Znížiť príspevok by vlada vedela pomerne rýchlo zmenou zákona. Teoreticky by si takto vedela vyskladať vyše polovice z plánovaného šetrenia v roku 2024.
Ak by Ficova vláda znížila odvod z 5,5 percenta na 4,5 percenta, získala by asi 200 miliónov eur. Ak by ho znížila na 4 percentá, získala by 300 miliónov, ak na 3,5 percenta, potom 400 miliónov. Získala by tak „rýchle“ peniaze na zníženie deficitu v roku 2024.
Jeden zo scenárov je aj ten, že by vláda podľa vzoru Maďarska druhý pilier zrušila. Je to však málo pravdepodobné.
Ak by to predsa skúšala, musela by v parlamente nájsť ústavnú väčšinu, ktorú nemá. V ústave sa píše, že „primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia“.

Zdroj:
https://e.dennikn.sk/3647579/co-by-sa-s ... o-piliera/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

S odlivom mladych sa vela urobit neda. Kombinácia faktorov
1/aktualne vladnuci politici
2/všadepritomne rodinkárstvo, kamarátšafty, korupcia, dopredu dohodnuté výberká v štátnej správe, kriminalne praktiky mocných v spojistosti s politikmi a pod.
3/nízka životná úroveň a málo profesných možností v porovnaní so Západom /aj Českom/

Táto krajina dávno skončila a len upadá stale nižšie to je realita. Čo si pamätám, tak už v 90tych rokoch mladí pomerne značne odchádzali študovať a žiť do zahraničia. A politici to celu dobu ignorovali, resp tvrdili že "však oni sa časom vrátia". Nie, väčšina z nich sa nikdy nevráti a tento trend bude len sa zväčšovať. A postproduktivne obyvatelstvo bude len narastat, to znamema mensi vyber daní, väčšia zataz na statny rozpocet /dochodky, zdravotnictvo/. Za tych podmienok to bude cele len tažko udrzatelne. A teraz si zoberte, že je vysoko pravdepodobne urcite v horizonte 15-20rokov pride nejaka skutocne velke globalna kriza. Ake bude mat Slovensko moznosti tomu celit?

MiBi
Ak by to predsa skúšala, musela by v parlamente nájsť ústavnú väčšinu
nie je to nahodou iba 11hlasov ktore by musel Fico ziskat? Je to prenho neprekonatelna méta pri tych moznostiach co má?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Trumpeta1978 napísal: Pi 27 10, 2023 8:39 am S odlivom mladych sa vela urobit neda. Kombinácia faktorov
1/aktualne vladnuci politici
2/všadepritomne rodinkárstvo, kamarátšafty, korupcia, dopredu dohodnuté výberká v štátnej správe a pod.
3/nízka životná úroveň a málo profesných možností v porovnaní so Západom /aj Českom/

Táto krajina dávno skončila a len upadá stale nižšie to je realita. Čo si pamätám, tak už v 90tych rokoch mladí pomerne značne odchádzali študovať a žiť do zahraničia. A politici to celu dobu ignorovali, resp tvrdili že "však oni sa časom vrátia". Nie, väčšina z nich sa nikdy nevráti a tento trend bude len sa zväčšovať. A postproduktivne obyvatelstvo bude len narastat, to znamema mensi vyber daní, väčšia zataz na statny rozpocet /dochodky, zdravotnictvo/. Za tych podmienok to bude cele len tažko udrzatelne. A teraz si zoberte, že je vysoko pravdepodobne urcite v horizonte 15-20rokov pride nejaka skutocne velke kriza. Ake bude mat Slovensko moznosti tomu celit?

MiBi
Ak by to predsa skúšala, musela by v parlamente nájsť ústavnú väčšinu
nie je to nahodou iba 11hlasov ktore by musel Fico ziskat? Je to prenho neprekonatelna méta pri tych moznostiach co má?
toto je tak depresivne vlakno ze sa sem az bojim vstupit. su to sice predikcie ale neda sa zial oponovat
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol
nebolo účelom širiť nejaky "doomsaying" ani ludi za každú cenu šokovať. :cry: Vychádzam len z toho čo okolo seba vidím a čo som v živote zažil.
Značná časť ekonomiky Slovenska stojí na automotive. Za prve Brusel nakazal prechod na elektromobilitu, co znamena vo finale menej suciastok, menej subdodavatelov, menej zamestnancov. Nehovoriac o tom, ze konkurencia z JV Ázie v oblasti elektromobilov je enormná.

Vermi že by som bol velmi rád, keby tu niekto napisal, že to tak nie je a Slovensko je na tom lepšie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Čo by sa stalo, ak by Fico opäť siahol na peniaze z druhého piliera
https://e.dennikn.sk/3647579/co-by-sa-s ... IuNjAuMC4w

plateny clanok
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Prave som sa dozvedel ze znamy pod 61r ide na predcasny dochodok - vypocet dochodku o 83 eur menej ako priemerny cisty za 9 mesiacov 2023. Ma aj II pilier. Radil sa ci si nechat z neho cerpat alebo ci nechat to tam ked nepotrebuje, Odporucal som zatial nechat tak nepodpisovat ziadnu dozivotnu rentu - ale sledovat spravy a ked by sa chystalo znarodnovat - podpisat cerpanie. Snad som mu neporadil blbost.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

No ja mam 60 a 9 mes. a do predčasneho sa nechystam, aj ked niekedy mam toho dost.
Mne by to urobilo viac ako len minus 83€.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ja sa skor obavam toho, ze ludom je vsetko jedno, podla mna nadpolovicna (vratane inak inteligentnych) vacsina su zombici, ktori prijmu cokolvek, vid korona, vid medialne spravy jednostranne a bez debat, vid elektromobilizaciu, atd atd..
Media povedia "Je to pre vase dobro!" a ludia povedia "ano je to pre nase dobro a ktokolvek kto spochybnuje je dezolat"
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

duves napísal: Št 26 10, 2023 2:29 pm Sledujem data bez patosu, pekne udaje vytiahli.
Moja dcera bude mat onedlho 25 rokov, o mesiac. Brigadnicky začala pracovat ako plnoleta stredoškolačka. Tento rok končí VŠ. Takže nejakou formou si privyrába 7 rokov.
A čo tí ostatní povaľači z kavaren?
no to je vazne tragedia, ze nastrocne decka nie su oficialne zamestnane. Nestaci, ze im stat zoberie vacsinu casu extremne neefektivnym skolstvom, ktore zaberie takmer tolko casu ako zamestnanie na plny uvazok, oni by teda este mali popri skole pracovat, aby neskodili ekonomike, lol. Samozrejme, ze "z verejnych zdrojov cerpaju a do nich neprispievaju", ked je ich primarnou ulohou sa vzdelavat, aby mohli (museli) nasledne pocas zivota do tych verejnych zdrojov napumpovat nasobky toho, co z nich cerpaju (akoby to robili dobrovolne a mali kvantum inych moznosti). Je to ako stazovat sa, ze mi restauracia nezaraba peniaze, kym ju este iba staviam.

Neviem, co myslis tymi povalacmi z kavaren, ale som plusminus vo veku tvojej dcery, a velmi tazko sa mi vybavuje niekto, kto len cuca peniaze od rodicov (co je do istej miery aj ich rozhodnutie). Na podporu od statu, z ktorej sa da vyzit, ma pravdaze z nasej generacie narok minimum ludi. Moji VS spoluziaci z Finska dostavali od statu okolo 1200 euro, a samozrejme boli ich studijne vysledky a vedomosti boli na uplnej urovni ako nas vychodoeuropanov, co sme po skole bezali pracovat do barov a potravin. Skoro kazdy moj rovesnik si nejako privyraba, ci uz brigadami, drobnymi sluzbami pre znamych, roznymi opravami, resellingom veci, tradingom na burze a podobne. Akurat sa to neprejavuje v statistikach, kedze neexistuje racionalny dovod do tychto ekonomickych aktivit zahrnat stat. Navyse na Slovensku (a hlavne v entry level joboch) je beznou praxou zamestnavat nacierno, a v pripade legalnych zmluv zvyknu studenti pracovat len taky pocet hodin, aby nebolo nutne platit odvody.

Sa mi zda, ze sa od nasej generacie ocakava, aby sme aj vystudovali (lebo tie predosle vytvorili system, kde skoro kazda pozicia vyzaduje VS), aj aby sme popritom pracovali, aj aby sme splodili vela deti, a to vsetko za obrovskeho danoveho a odvodoveho zatazenia, nizkych miezd, prerastenej byrokracie a nedostupneho byvania. Len aby sme mohli zachranit ludi zvyknutych na to, ze sa o nich postara stat a ktori mozu za znacnu cas nasich problemov, a 30 rokov po revolucii su stale schopni volit Smer a pchat si hlavy do ruskeho zadku, pricom ich najdolezitejsia politicka agenda je okliestovat prava sexualnych mensin.

Samozrejme, trochu zovseobecnujem. A nechcem, aby to vyznelo ako stazovanie sa, kedze sa mam celkom dobre. No neviem sa zbavit pocitu, ze je to napriek tomuto systemu, a nie vdaka nemu. Vnimam, ze nalady mojich vrstovnikov su podobne, a preto je pravdepodobne, ze dalsie tlacenie na mladych akurat tak urychli ich odliv do zahranicia. Uz teraz odisla vacsina tych schopnych prinajmensom do Ceska. A ti menej obdareni ostavaju v hladovych dolinach voliac bolsevikov a fasisticke kurvy.

Nic z tohto sme si od "vas" nepytali a nie sme "vam" nic dlzni.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

brigady ak su napr vo firmach ktore suvisia s odborom ktory dotycny student studuje su fajn, pretoze nasledne po skonceni školy vie študent pri hladani prace zdokladovat aspon nejakú prax co zamestnavatelia ocenuju. Na druhej strane urcite je pravda, ze casovo by tie brigady nemali byt prilis náročné, v opačnom prípade to ide na ukor štúdia. A samozrejme mladí človek potrebuje aj nejaky čas na seba a svojich priatelov-
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sa mi zda, ze sa od nasej generacie ocakava, aby sme aj vystudovali (lebo tie predosle vytvorili system, kde skoro kazda pozicia vyzaduje VS), aj aby sme popritom pracovali, aj aby sme splodili vela deti, a to vsetko za obrovskeho danoveho a odvodoveho zatazenia, nizkych miezd, prerastenej byrokracie a nedostupneho byvania. Len aby sme mohli zachranit ludi zvyknutych na to, ze sa o nich postara stat a ktori mozu za znacnu cas nasich problemov

zaujimave mas 25 rokov a riesis veci o ktore sa zaujimaju 50- 60 rocni ludia :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

osamely chodec napísal: Pi 27 10, 2023 4:25 pm zaujimave mas 25 rokov a riesis veci o ktore sa zaujimaju 50- 60 rocni ludia :)
ako to myslis?
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa xerces »

osamely chodec napísal: Št 26 10, 2023 3:53 pm Mojou otazkou je, preco sa mnohi domahaju zvysenia odvodov do druheho piliera, ktory by bol povinny, ale nemaju zaujem prispievat do tretieho piliera, ktory je dobrovolny?

druhy pilier ich nestoji nic a treti musia platit sami :)
Tak to je iba pocit. Druhy pilier je podla mna celkom drahy.
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa xerces »

Ninx napísal: Pi 27 10, 2023 3:38 pm
duves napísal: Nic z tohto sme si od "vas" nepytali a nie sme "vam" nic dlzni.
Tak to by som si zas nebol taky isty, ze nic nedlzite. To pochopis az vychovas deti.

Ja osobne som ale za to aby ste nic nedlzili a spoplatnil vy som VS a SS. Aby si mladi uvedomili ich cenu a nezatazovali rozpocet. Bud peniaze vratia (kludne aj z marsu aj tam najdu pracu) alebi si to odpracuju na SK. To by bolo spravodlive. Zozenies ako VS 200 000Eur alebo ti na to niekto pozicia? A hned budeme mat sj peniaze v VS a mozme zvysit kvalitu. Nakupit si zahranicnych profesorov a docentov.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa wladas »

Ninx napísal: Pi 27 10, 2023 3:38 pm
Pekne si sa opustil ale s nicim sa neda nesuhlasit. Tiez spadam pod kategoriu ze sa mam dobre napriek tomuto marazmu akoby povedal terajsi predseda parlamentu. Najstastie je este dost odvetvi kde ide biznis nezavysle na vlade.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

[quote=xerces
Nic z tohto sme si od "vas" nepytali a nie sme "vam" nic dlzni.
. Zozenies ako VS 200 000Eur
[/quote]
200k za slovensku vs ????
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ninx napísal: Pi 27 10, 2023 4:34 pm
osamely chodec napísal: Pi 27 10, 2023 4:25 pm zaujimave mas 25 rokov a riesis veci o ktore sa zaujimaju 50- 60 rocni ludia :)
ako to myslis?
sudim podla seba ked som mal ja 25 rokov :) co bolo daaaavno
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xerces napísal: Pi 27 10, 2023 5:18 pm
osamely chodec napísal: Št 26 10, 2023 3:53 pm Mojou otazkou je, preco sa mnohi domahaju zvysenia odvodov do druheho piliera, ktory by bol povinny, ale nemaju zaujem prispievat do tretieho piliera, ktory je dobrovolny?

druhy pilier ich nestoji nic a treti musia platit sami :)
Tak to je iba pocit. Druhy pilier je podla mna celkom drahy.
myslel som to tak, ze clovek nic navyse neplati, ak by nemal druhy pilier platil by rovnako len peniaze by vsetky isli do prveho...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

xerces kolko deti vychovam je bezpredmetne, ja nehovorim o vztahu v ramci rodiny, ale v ramci statu. Tak ci tak nie je fer vrhnut cloveka do situacie bez toho, aby sa bol schopny rozhodnut, ci v nej chce byt, a nasledne od neho cakat, ze bude splacat cosi, co mu bolo zariadene. Ci je spravne plodit deti ako investiciu na starobu je diskutabilne, avsak vnimaj moj komentar ako mozne nacrtnutie toho, preco sa to nemusi vyplatit.

Riesenim strednych skol je v prvom rade spravit z nich uzitocne vzdelavacie institucie do 21. storocia a nie tovarne na chodiace encyklopedie udajov, co sa v dnesnej dobe daju vyzistit za par sekund. Ak maju byt spoplatnene VS, tak nech za normalnych podmienok (teda nie okamzite po skole a nie v astronomickej vyske ako v USA). Samozrejme pomerne k tomu znizit danove zatazenie pre vsetkych obcanov. Inak neviem, odkial mas 200k, na mojej skole stal rok studia pod 10 tisic libier.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Ninx napísal: Pi 27 10, 2023 7:02 pm …..Inak neviem, odkial mas 200k,….
Potreboval napisat 10 nasobok ….inac by to nevyslo
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa xerces »

Ninx napísal: Pi 27 10, 2023 7:02 pm xerces kolko deti vychovam je bezpredmetne, ja nehovorim o vztahu v ramci rodiny, ale v ramci statu. Tak ci tak nie je fer vrhnut cloveka do situacie bez toho, aby sa bol schopny rozhodnut, ci v nej chce byt, a nasledne od neho cakat, ze bude splacat cosi, co mu bolo zariadene. Ci je spravne plodit deti ako investiciu na starobu je diskutabilne, avsak vnimaj moj komentar ako mozne nacrtnutie toho, preco sa to nemusi vyplatit.

Riesenim strednych skol je v prvom rade spravit z nich uzitocne vzdelavacie institucie do 21. storocia a nie tovarne na chodiace encyklopedie udajov, co sa v dnesnej dobe daju vyzistit za par sekund. Ak maju byt spoplatnene VS, tak nech za normalnych podmienok (teda nie okamzite po skole a nie v astronomickej vyske ako v USA). Samozrejme pomerne k tomu znizit danove zatazenie pre vsetkych obcanov. Inak neviem, odkial mas 200k, na mojej skole stal rok studia pod 10 tisic libier.
Ja hovorim nie o roku studia ale o 5-6 rokoch studia a neviem, ktora fakulta mediciny v zahranici uci za 10 tisic libier (by ma celkom zaujimalo, akej skole staci take velmi nizke skolne, lebo to nestaci aj na SK)? Alebo sa ideme bavit o nejakej marketingovej/ekonomickej skole? V LA stoji semester na takej fakulte nejakych 30-50k dolarov (takze 50*6 je 300k a to je iba bakalarske vzdelanie). A preco? Pretoze tie skoly robia propagaciu, vyskum a samozrejme prestiz. To je to co chcete, nie? Lenze za to sa plati. Btw. ak berieme do uvahy tvojich 10k ok beriem to. Tym padom nebude problem, ze si ako mlady najdes 40k libier a bud si zoberies pozicku alebo si to zaplatis sam. No a samozrejme to plati aj o SS. Ak teda chceme prestizne a dobre skoly, treba ich zaplatit a hadaj co? Ty predsa nechces byt starsej generacii nic dlzny, takze plat!!! Ale mozno tatino/mamina zarobi alebo budes robit taku jednoduchu skolu, ze ti dovoli aby si si na nu zarobil sam (v USA splacaju VS cely zivot). Nemaj mi tieto slova za zle ale taka je realita a ja by som bol za nu akurat s jednym rozdielom a to tym, ze sa mozes rozhodnut zobrat si pozicku od statu a odpracovat si ju tu, pricom ti stat za x rokov pozicku odpusti. To je fer. Takto nebudeme generovat vzdelanych ludi pre zapad zadarmo a mladi ludia si mozu uvedomit cenu svojho vzdelania.

PS: Samozrejem mozme ist do extremu ako v USA aj v zdravotnictve, lebo predsa nechces nikomu nic dlzit. A teda ak nebodaj by si mal vaznejsiu chorobu, tak vasi budu musiet predat dom, zadlzit sa do konca zivota a ty splacat zdravotne poistenie z ktoreho by sa ti tocila hlava a v konecnom dosledku ti aj tak nemusi pomoct. Ale mozno budes mat stastie a nebudes mat nikdy taky zdravotny problem (napr. liek za 3M eur) a zvladnes to aj sam.

Cize suma sumarum, davaj si pozor na to co si zelas a co chces. Ak chces spoplatnit VS tak si nedavaj podmienky typu "za normalnych podmienok" ale pozeral sa na to realisticky, takze za "realnych podmienok".
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

xerces, to co si napisal je zbytocne zavadzanie, ktore sa da uplne jednoducho vyvratit

6 krat 10 000 je stale ledva tretina z 200k.

Neviem, preco zrazu rozpravas o medicine v zahranici, no fyi rok studia na lekarskej fakulte v Martine stoji 10900 eur, a to sa jedna o jeden z najdrahsich odborov. Mozno ta to prekvapi, ale neexistuje priama umera medzi cenou studia a jeho narocnostou.

O USA nema zmysel sa bavit, tam su ceny za skolstvo a zdravotnictvo absolutne odtrhnute od realnych nakladov. Detto ich mzdy, danovy system a ceny sa pohybuju v uplne inych cislach.

Univerzity neziju len z vyucby, robia taktiez vyskum, spolupracuju so sukromnym sektorom, vykonavaju rozne sluzby pre stat. Pozri si prosim ako funguje splacanie poziciek napriklad v Anglicku, splacat zacnes, az ked zacnes zarabat nad urcitu sumu (momentalne je ta hranica cosi nad 2000 libier mesacne).

Financovanie zdravotnictva je taktiez suboptimalne, akurat ja namiesto USA systemu navrhujem z retazca vyhodit zdravotne poistovne, ktorych prinos pre spolocnost je zaporny, pricom je mozne, ze tebou spominany liek za 3 mega ti aj tak nepreplatia a budes nuteny robit zbierky na facebooku.

Najcastejsimi telesnymi problemami nasej generacie su oci a zuby, samozrejme okuliare, lasik, ci strojcek na zuby si aj tak musis zaplatit sam. Za rok na odvodoch zaplati aj priemerne zarabajuci zamestnanec par tisic, no povedz mi, kolko percent mladych aj realne vyuzilo zdravotnu starostlivost za taketo sumy.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 520
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Ninx, nikto od teba nič neočakava, taký dôležitý zasa nie si. Dôležite je, ako sa budete správať ako množina. Málo detí, t.j. chýbajúcu pracovnú silu vyrieši kapitál. Dovozom lacnej pracovnej sily, kdesi odnekiaľ z tramtárie, najprv ich odčervia a naučia par slov, alebo aj nie. Vy sa im poskladáte na zdravotnú starostlivosť, na úkor tej vašej. Plus vám nanútia ich zvyky a náboženstvá, aj keď budete ateisti. Nič ti to nehovorí. Dejiny sa opakujú. Padli iné impéria na hlúpostiach.
https://encyklopedia.sme.sk/c/2902393/p ... -rise.html
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4323
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Výpadok v počte narodenych detí ktorý vznikol v 90tych rokoch /a v podstate stale trva/ sa uz neda dobehnut aj keby vsetci hned teraz vysadili akykolvek typ antikoncepcie ktorí používajú . Bez ohladu na to, ci sa nam to páči alebo nie, bez ohladu na riziká ktoré z toho prirodzene vyplývajú, Slovensku v buducnosti bez masivneho prílevu imigrantov neprezije. Otázne je, akí imigranti budu ochotni trvalo na Slovensku žiť, keď životná úroveň vratane soc dávok je tu oproti Zapadu neporovnatelne nižsia.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 28 10, 2023 1:34 pm, upravené celkom 3 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"