Znarodnenie 2. piliera?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Ut 28 11, 2023 12:18 pm Aktuálne som nastaveny tak, že hned ako sa otvorí 2.pilier a teda sa ten paškvil presadeny Krajniakom nezmení, odchádzam z 2.piliera.
Aky suvis je medzi rodicovskym dochodkom a 2.pilierom ? O kolko %sa zvysi vyska dochodku v prvom pilieri po pripadnom vystupeni z 2.piliera ? Odhadujem ze momentalne tak o cca 10% ci ? Nestoji ta nasporena suma za 10% dochodku ? Tak by si mal aspon nieco nasporene ( cerpat z 2.piliera - ak netreba sa neoplati - clovek ma 2. piler ako zivotnu rezervu). Ja by som sa bal ze o 10 rokov seknu 1.pilier - tak nejaky balik v druhom aspon by bol .....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Narok na normalny dochodok mi vznika v roku 2026.
Zmeny v dôchodkoch od 1. januára 2025
Nová výplatná fáza má zabezpečiť predovšetkým postupné a dlhodobé vyplácanie úspor. Dôchodok z II. piliera bude sporiteľ poberať z polovice nasporenej sumy najskôr formou programového výberu a následne po jej dočerpaní bude z druhej polovice nasporenej sumy poberať doživotný dôchodok.

Zostane zachovaná aj možnosť poberania dôchodku formou programového výberu, keď sporiteľ môže výplatu nasporenej sumy prispôsobiť vlastným preferenciám.

Jedinou podmienkou bude dostatočné doživotné zabezpečenie sporiteľa, a teda súčet súm jeho doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera, prípadne výsluhových dôchodkov, dôchodkov z cudziny a pod. bude vyšší ako tzv. referenčná suma, čo je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku.

Výplatná fáza sa mení s účinnosťou od 1. januára 2025. Ak sporiteľ požiada o dôchodok z II. piliera do 31. decembra 2024 a následne na základe záväznej ponuky dôchodkov z ponukového listu uzatvorí dohodu o vyplácaní dôchodku programovým výberom (dôchodok vypláca DSS) alebo zmluvu o poistení dôchodku (dôchodok vypláca životná poisťovňa), budú sa na neho vzťahovať podmienky súčasnej výplatnej fázy platnej do 31. decembra 2024.
zdroj: dôchodková správcovská spoločnosť, a. s. (nemenujem, koli reklame), ale podmienky su platné pre všetky DSS
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Ut 28 11, 2023 2:14 pm Narok na normalny dochodok mi vznika v roku 2026.
Zmeny v dôchodkoch od 1. januára 2025
Nová výplatná fáza má zabezpečiť predovšetkým postupné a dlhodobé vyplácanie úspor. Dôchodok z II. piliera bude sporiteľ poberať z polovice nasporenej sumy najskôr formou programového výberu a následne po jej dočerpaní bude z druhej polovice nasporenej sumy poberať doživotný dôchodok.

Zostane zachovaná aj možnosť poberania dôchodku formou programového výberu, keď sporiteľ môže výplatu nasporenej sumy prispôsobiť vlastným preferenciám.

Jedinou podmienkou bude dostatočné doživotné zabezpečenie sporiteľa, a teda súčet súm jeho doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera, prípadne výsluhových dôchodkov, dôchodkov z cudziny a pod. bude vyšší ako tzv. referenčná suma, čo je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku.

Výplatná fáza sa mení s účinnosťou od 1. januára 2025. Ak sporiteľ požiada o dôchodok z II. piliera do 31. decembra 2024 a následne na základe záväznej ponuky dôchodkov z ponukového listu uzatvorí dohodu o vyplácaní dôchodku programovým výberom (dôchodok vypláca DSS) alebo zmluvu o poistení dôchodku (dôchodok vypláca životná poisťovňa), budú sa na neho vzťahovať podmienky súčasnej výplatnej fázy platnej do 31. decembra 2024.
zdroj: dôchodková správcovská spoločnosť, a. s. (nemenujem, koli reklame), ale podmienky su platné pre všetky DSS
Treba trosku trpezlivosti, oni to urcite este dovtedy zmenia, len ci k lepsiemu? To uz nie som si taky isty . :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Ut 28 11, 2023 2:14 pm Narok na normalny dochodok mi vznika v roku 2026.
Zmeny v dôchodkoch od 1. januára 2025
Nová výplatná fáza má zabezpečiť predovšetkým postupné a dlhodobé vyplácanie úspor. Dôchodok z II. piliera bude sporiteľ poberať z polovice nasporenej sumy najskôr formou programového výberu a následne po jej dočerpaní bude z druhej polovice nasporenej sumy poberať doživotný dôchodok.

Zostane zachovaná aj možnosť poberania dôchodku formou programového výberu, keď sporiteľ môže výplatu nasporenej sumy prispôsobiť vlastným preferenciám.

Jedinou podmienkou bude dostatočné doživotné zabezpečenie sporiteľa, a teda súčet súm jeho doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera, prípadne výsluhových dôchodkov, dôchodkov z cudziny a pod. bude vyšší ako tzv. referenčná suma, čo je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku.

Výplatná fáza sa mení s účinnosťou od 1. januára 2025. Ak sporiteľ požiada o dôchodok z II. piliera do 31. decembra 2024 a následne na základe záväznej ponuky dôchodkov z ponukového listu uzatvorí dohodu o vyplácaní dôchodku programovým výberom (dôchodok vypláca DSS) alebo zmluvu o poistení dôchodku (dôchodok vypláca životná poisťovňa), budú sa na neho vzťahovať podmienky súčasnej výplatnej fázy platnej do 31. decembra 2024.
zdroj: dôchodková správcovská spoločnosť, a. s. (nemenujem, koli reklame), ale podmienky su platné pre všetky DSS
ok, myslel som ze paskvilom nazyvas rodicovsky dochodok. Ale ok. Poznam 2 znamych co su na dochodku a maju 2.pilier ale ani jeden z nich zatial nepoziadal o vyplatu, Nepotrebuju surne. Osobne by som tiez ako spominal chodec pockal a o vyplatu nepoziadal a neviem ci je to mozne po nastupe na dochodok - cast ci uz mensiu alebo vacsiu dal dokonca to rizikoveho fondu. Osobne sa budem snazit vyzit bez davok z 2.piliera, verim ze raz pride rozumny minister co navrhne ze ak clovek ma dochodok z 1.pilera vacsi ako priemerny dochodok z 1,pilera -> tak dovoli cely druhy piler vybrat naraz. Samozrejme negarantujem - populisti valcuju.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: Ut 28 11, 2023 12:18 pm Aktuálne som nastaveny tak, že hned ako sa otvorí 2.pilier a teda sa ten paškvil presadeny Krajniakom nezmení, odchádzam z 2.piliera.
Suhlasim ze dozivotny dochodok je enormny paskvil ale rusit kvoli tomu 2.pilier....trosa prehnane. Stale si myslim ze viac prachov bude z 2.piliera nez by bol vyssi 1.pilier v pripade zrusenia 2.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa frakan »

wladas napísal: Ut 28 11, 2023 8:25 pm
duves napísal: Ut 28 11, 2023 12:18 pm Aktuálne som nastaveny tak, že hned ako sa otvorí 2.pilier a teda sa ten paškvil presadeny Krajniakom nezmení, odchádzam z 2.piliera.
Suhlasim ze dozivotny dochodok je enormny paskvil ale rusit kvoli tomu 2.pilier....trosa prehnane. Stale si myslim ze viac prachov bude z 2.piliera nez by bol vyssi 1.pilier v pripade zrusenia 2.
Súhlasím. Doživotný dôchodok z poisťovne nie je bohviečo ale druhý sporiaci pilier je super. Napriek tomu, že som doň vstupoval už pomerne starý, som spokojný s tým čo sa tam našetrilo. A to ešte keby do toho neboli smeráci necitlivo zasiahli, mohlo to byť ešte lepšie. Ja som ho celý vybral ale tiež poznám kolegov čo odchádzali so mnou do penzie že sa ho ešte nedotkli.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Uvidim, ešte mam čas a zatial sa žiadne zmeny neudiali (aktuálne to nie je priorita súčasnej vlady). Zatial fungujem štandardne, za posledny mesiac + 864€ na vynosoch.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa stary gambler »

frakan napísal: Ut 28 11, 2023 8:59 pm
wladas napísal: Ut 28 11, 2023 8:25 pm
duves napísal: Ut 28 11, 2023 12:18 pm Aktuálne som nastaveny tak, že hned ako sa otvorí 2.pilier a teda sa ten paškvil presadeny Krajniakom nezmení, odchádzam z 2.piliera.
Suhlasim ze dozivotny dochodok je enormny paskvil ale rusit kvoli tomu 2.pilier....trosa prehnane. Stale si myslim ze viac prachov bude z 2.piliera nez by bol vyssi 1.pilier v pripade zrusenia 2.
Súhlasím. Doživotný dôchodok z poisťovne nie je bohviečo ale druhý sporiaci pilier je super. Napriek tomu, že som doň vstupoval už pomerne starý, som spokojný s tým čo sa tam našetrilo. A to ešte keby do toho neboli smeráci necitlivo zasiahli, mohlo to byť ešte lepšie. Ja som ho celý vybral ale tiež poznám kolegov čo odchádzali so mnou do penzie že sa ho ešte nedotkli.
som rocnik 66, druhy pilier sa tusim zaviedol pocas Dzuirndovej vlady, taky mlady minister- bol z nasho kraja- ovlada hotely , lyzaairske stredisko v Banskej Stiav´vnici, ale meno mi uz vypadlo- urcite si niekto z diksutujucich spomenie, ked sa zaviedol , tak som ho vnimal akoze chce kradnut peniaze v prveho piliera, ze casom, ked uz nebol ten ministrom ministrom doslo k upravama v nastaveni podmienok, ja osobne vnimaam sparavodlivo , kradne sa menej z prveho piliera,, vzdy treba vnimat, ze ludiaa co 30 rokov grcali do prveho piliera, a maju tak 5-3 rokov pred penziou-vtedy sa odchadzalo regulerne do penzie aj v 53 -54 rokov bez nejako kratenia- co mnohym mladsim narodenim sa moze zdat ako utopia to tak vnimali,,,, ja osobne som som ostal v prvom pilieri a som spokojny, mam aj treti pilier, a vdaka tomu ze mi tam zamestnavatel dava prachy, ktore by som inak na vyplatnej paske nedostal som spokojny, aj ked si si myslim ze treti pilier, ako je nastaveny je zlata bana pre spravcov tretieho piliera, minimalne naklady, a garantovane 2%objemu penazi-nulova zadpovednost- algoritmi len kopiruju indexove fondy- co su miliardy- terazsa to tusim znizuje uz len k 1%k percentu-ale aj tak je to zlodenjina, keby mi tam zamstanavtel nedaval 90% mojich prispevkov nikdy do toho nejdem , len keby som do toho nesiel , tak inak tych 90%prispevkov nedostnanem-nemam ich- cize v reklame je vyhdnoteny, dobra volba, vsteci maju zaujem o treti pilier. Pravda moze vyzniet v roznych odstienoch.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa stary gambler »

Dovetok: rocniky narodene po roku 2000 osvojte si kredo , ze kazdy ma narok na dochodok , prvy dochodok vam bude priznany 5 rokov po vasej smrti. Aj Cierny humor respektive tienista buducnost- od ceskeho klasika Čapka sa sem zide.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Tak sa ide z 5,5 na 4%. Dakto tie vyhrate volby zaplatit musi a kto iny - ak nie my.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Fund »

...bola to len otazka casu kedy "šáhnu" na 2.pilier,z jednej ruky daju,z druhej zoberu a preventivne daju facku,aby nikomu nebolo luto...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

No ale tak čakal niekto že to populisti nechajú dlhodobo na pokoji? budu už len stale viacej z neho "uždibovať" salamovou metodou
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa hifron »

Škót si sporí do prasiatka a keď príde čas, že bude musieť niečo čerpať z I. alebo II. piliera, prasiatko ponúkne prvému a druhému pilieru a povie: podeľte sa, ale to hlinené prasiatko nerozbite, pretože to je môj I. a II. pilier
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Treba uznat ze je to prefikana liska - za znizenie odvodu nemoze 13 dochodok ale rodicovsky teda sns …. https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... vky-navyse
Vláda na to zoberie peniaze z druhého piliera. „Znížime odvod v druhom pilieri z 5,5 percenta na štyri percentá a získané zdroje, ktoré zostanú v Sociálnej poisťovni, sa použijú na vyplatenie rodičovského dôchodku,“ zdôraznil premiér.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
m4rek0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 04 09, 2022 3:07 pm
Been thanked: 2 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa m4rek0 »

Toto už je snáď na nejakú spoločnú žalobu na štát . Toto už nie je normálne takto stále meniť podmienky. Za Dzurindu mi sľúbili že my mojich 18% rozdelia medzi sp a 2p. Že mne stačí abych si sporil v 3p. A v 55 môžem ísť do dôchodku :)

Teraz mám 44 a do dôchodku asi ani nepôjdem . Len dane a smrť sú istota
Naposledy upravil/-a m4rek0 v Po 04 12, 2023 7:30 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

A je to tu.
Som ale toho nazoru, že aj rodičovsky dochodok napomohol. V tom systeme nie sú peniaze na také deformacie. Predpokladam, že po dalších volbach sa príde s heslom-Každemu v starobe rovnako. Mnohí by to vítali.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Po 04 12, 2023 3:52 pm Tak sa ide z 5,5 na 4%. Dakto tie vyhrate volby zaplatit musi a kto iny - ak nie my.
Mohlo byť aj horšie. Nadpis vlákna je Znarodnenie 2. piliera?.

Toto Fico urobil aj v minulosti. Plus asi 4 x otvoril 2 pilier a ľudia mohli dobrovoľne odísť.

Zníženie odvodovej čiastky z 5,5% na 4% nie je tragédia ( za 2 roky to malo byť 6%).

Za 4 roky príde nová vláda a zvýši to na 6%. Hlavne že 2 pilier prežil a povinné sporenie cez indexové fondy zostáva.

P.S. Bál som sa že Fico znova vymyslí nejaké garantované fondy - napr. štát by si tie úspory požičal a miesto nich by všetci mali vo fonde garantovaný úrok, alebo štátne dlhopisy...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Všetko súhlas, len jedna pripomienka. Má pred sebou ešte celé 4 roky, možno Ťa/nás predsa niečím ďalším prekvapí. Kreativite v politike sa medze nekladú :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: Po 04 12, 2023 8:01 pm
Glogol napísal: Po 04 12, 2023 3:52 pm Tak sa ide z 5,5 na 4%. Dakto tie vyhrate volby zaplatit musi a kto iny - ak nie my.
Mohlo byť aj horšie. Nadpis vlákna je Znarodnenie 2. piliera?.

Toto Fico urobil aj v minulosti. Plus asi 4 x otvoril 2 pilier a ľudia mohli dobrovoľne odísť.

Zníženie odvodovej čiastky z 5,5% na 4% nie je tragédia ( za 2 roky to malo byť 6%).

Za 4 roky príde nová vláda a zvýši to na 6%. Hlavne že 2 pilier prežil a povinné sporenie cez indexové fondy zostáva.

P.S. Bál som sa že Fico znova vymyslí nejaké garantované fondy - napr. štát by si tie úspory požičal a miesto nich by všetci mali vo fonde garantovaný úrok, alebo štátne dlhopisy...
Citim trocha sarkazmus. Nova vlada nepride. Znova zacne kampan s lgbti a 30 pohlaviami a nic nove tu nepride - nema zial kto. Z toho pohladu asi ozaj mozme byt radi za prehru 0:1. Ak by chcel tak nas rozbije aj 0:10.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: Po 04 12, 2023 8:01 pm
Glogol napísal: Po 04 12, 2023 3:52 pm Tak sa ide z 5,5 na 4%. Dakto tie vyhrate volby zaplatit musi a kto iny - ak nie my.
Mohlo byť aj horšie. Nadpis vlákna je Znarodnenie 2. piliera?.

Toto Fico urobil aj v minulosti. Plus asi 4 x otvoril 2 pilier a ľudia mohli dobrovoľne odísť.

Zníženie odvodovej čiastky z 5,5% na 4% nie je tragédia ( za 2 roky to malo byť 6%).

Za 4 roky príde nová vláda a zvýši to na 6%. Hlavne že 2 pilier prežil a povinné sporenie cez indexové fondy zostáva.

P.S. Bál som sa že Fico znova vymyslí nejaké garantované fondy - napr. štát by si tie úspory požičal a miesto nich by všetci mali vo fonde garantovaný úrok, alebo štátne dlhopisy...
Citim trocha sarkazmus. Nova vlada nepride. Znova zacne kampan s lgbti a 30 pohlaviami a nic nove tu nepride - nema zial kto. Z toho pohladu asi ozaj mozme byt radi za prehru 0:1. Ak by chcel tak nas rozbije aj 0:10. A ano nazov sice je znarodnenie ale kdesi som cital ze na to by bola potrebna ustavna vacsina. Toho roku odide do dochodku enormne mnozstvo ludi co dvihnu priemerny dochodok a bud roky bude treba financovat 13 dochodky ovela vacsiemu poctu ludi a aj vyssiu sumu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Po 04 12, 2023 8:10 pm Všetko súhlas, len jedna pripomienka. Má pred sebou ešte celé 4 roky, možno Ťa/nás predsa niečím ďalším prekvapí. Kreativite v politike sa medze nekladú :)
Vychádzam z toho, že už to Fico mohol zrušiť skôr. Napr. po vzore Orbána. Ale uchýlil sa len k otváraniu a zníženiu % odvodov.
Zle mu padol aj výsmech z presunu do garantovaných fondov. Vtedy pripravil ľudí o značné výnosy.

_______________________________


2 pilier na budúci rok oslávi 20 rokov. Mnoho ľudí tam má už značnú čiastku.
Niekto tu na fóre má v 2 pilieri 80 tisíc - vďaka tomu, že sa staral , aby bol vždy v indexovom fonde.
Ale aj takí čo boli v dlhopisových môžu mať dajme tomu 15 - 20 tisíc.

Pre nich nie je teraz najdôležitejšie, či im pôjde na nové vklady 4%, alebo 5,5%.
Pre nich je najdôležitejšie, aby sa celý účet ďalej zhodnocoval v indexovom fonde.

Pri účte 20 000, ak by sme nevkladali nič 10 rokov a mali výnos 9%p.a. za 10 rokov účet narastie na 47 000 €
Pri účte 20 000, ak by sme nevkladali nič 20 rokov a mali výnos 9%p.a. za 20 rokov účet narastie na 110 000 €

A človek od nás, čo naskrblil 80 000 €, ten ked vydrží ďalších 20 rokov, bude mať 190 000 € (bez dalsích vkladov )

P.S. Kalkulácia zahrňa poplatky 0,4% p.a. ako je to po novom


Pre porovnanie, priemerný dôchodok je teraz okolo 600 € mesačne. Ak štát priemerne vypláca okolo 16 rokov, potrebuje na 1 dôchodcu okolo 115 000 €.
Druhý pilier je jediná možnosť, ktorá zachráni štát od kolapsu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Rokosák »

tomáš virdzek napísal: Po 04 12, 2023 8:10 pm Všetko súhlas, len jedna pripomienka. Má pred sebou ešte celé 4 roky, možno Ťa/nás predsa niečím ďalším prekvapí. Kreativite v politike sa medze nekladú :)
Zalezi na svetovych trhoch. Ak za 3 roky trhy padnu tak Fico sa moze pokusit 2 pilier zrusit. Ak prehra volby a trhy budu stupat pojde sa spat na 6% ba mozno i viac.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Nadpis hovorí za všetko: "Fico oberá budúcich dôchodcov, aby sa mohol líškať tým súčasným"
https://lnk.sk/sudt
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Tyžden dozadu som písal, že to nevnímam dobre a zrejme vystúpim z 2.piliera. Táto novinka z dielne boľševikov ma v tom iba posilnila.
Celé zle. Slovensko sa žial týmto vzdalo akejkoľvek šance na reformu dochodkového systému.

Apropo, scestné sú tie novinárske nápisy: napr. "Vláda ide šetriť..." Nie, nejde šetriť. Ide rozhadzovat, prerozdeľovať. Napokon to robili všetci predtým. No a to treba dajako zrozumitelne ospravedlniť.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Ešte mi napada taká myšlienka. A toto tento boľševicky od*b podpíše prezidentka? Asi tam niekde pri bráne zvraciam.
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa solc »

A ked nepodpise tak co ? Prebiju jej veto a ide sa dalej.
Ziadne prekvapenie sa nedeje, ide sa podla ocakavanii.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Ut 05 12, 2023 7:40 am Tyžden dozadu som písal, že to nevnímam dobre a zrejme vystúpim z 2.piliera. Táto novinka z dielne boľševikov ma v tom iba posilnila.
po prve - neda sa, po druhe trebalo by vediet po kolkych mesiacoch (+/-) by sa sa suma z 2. pilera ktorej sa clovek vzda -sa cez navysenie dochodku z prveho piliera vratila - ale kedze sa neda vystupit tak taky prepocet asi ani nikto neposkytne.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Zatiaľ sa nedá. Mysliš, že hranol nepočíta s na*ratosťou sporitelov po tomto a Krajniakovom zásahu?
Uvidíš/uvidíte, že to otvorí.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

No mam ťažku situaciu. Budem mať v januari 2024 61 rokov. Myslim, že možem do predčasneho po 40 odpr.rokoch. V lete 2024 mi vznikne narok do predčasneho 2 roky pred riadnym dochodkom. Dostal by som sa k nasporenej sume. Ale sučasne by som si strelil do kolena. Lebo na predčasnom dochodku len príjem do 200€ na dohodu. Takže tudy cesta nevede.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Ut 05 12, 2023 1:13 pm Dostal by som sa k nasporenej sume.
momentalne sa da 2 piler cely vybrat ? ci ako to bolo myslene ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Glogol napísal: Ut 05 12, 2023 2:01 pm
duves napísal: Ut 05 12, 2023 1:13 pm Dostal by som sa k nasporenej sume.
momentalne sa da 2 piler cely vybrat ? ci ako to bolo myslene ?
Ano, aj v roku 2024
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa MiBi »

35-ročný sporiteľ, ktorý má mesačnú hrubú mzdu 1500 eur, príde kvôli zníženiu sadzby príspevkov do II. piliera na 4 % o sumu 35000 eur.
Inými slovami, ak by sa výška príspevkov nezmenila a zostala by vo výške 6 %, pri odchode na dôchodok by mal v druhom pilieri našetrených o 35 tisíc eur viac, ako bude mať potom, čo mu Ficova vláda príspevok zníži len na 4 % z hrubej mzdy.
Zdroj: https://www.facebook.com/DanoveAOdvodov ... zefaMihala
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Čím mladší sporitel, tým väčšie sklamanie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Ak by prešlo v 2024 menej ako 10% sporiteľov, so svojimi priemernými úsporami z celkových vyše €11 miliárd v II. pilieri, tak Sociálna poisťovňa dostane priebežne v roku 2024 asi 1 miliardu eur.

To pomôže vykryť druhú polovicu ročného deficitu Sociálnej poisťovne. Hotovo. Platí a platiť bude: Včera sme zjedli to, čo sme mali zajtra zasadiť. Ale zas, ideme v krásnom bielom koči.
https://www.tyzden.sk/ekonomika/103741/ ... lom-koci-/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Posledny nech zhasne svetlo. Začina rozvrat.
https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... ola-pravda
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa JanH »

Mna osobne nezodpovedne spravanie politikov uraza.
Dochodok by nemusel byt vobec tema. Dal som do kalkulacky prispevok do 2.piliera 100EUR mesacne najblizsich 40rokov - az do dochodcoveho veku. Vysledok 2.piliera by bol pri 10% p.a. nieco okolo 600.000EUR. A bolo by po probleme. 4% rocne vychadzaju 2000EUR mesacne. (Pri tomto modely by sa balik penazi pravdepodobne nezmensoval, a dedili by ho rodinni prislusnici.)
Potvrdzuju mi to aj moje cisla. Do 2. piliera som prestal investovat pred 6 rokmi. Aktualne mam zhodnotenie 100% oproti stavu, ked som prestal prispievat. Takze mechanizmus funguje, da sa to. Samozrejme sa to da, ale ten balik miliard je proste prilis lakavy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Buďme radi, že to nie je horšie. Zbytočne netreba hysterizovať, lebo zníženie odvodu do 2. piliera s 5,5% na 4% nie je žiadna tragédia.
Sporitelia v strednom veku tam už nejakú sumu majú. Aj pri normálnom sporo-investovaní nie je žiadna tragédia ked aj úplne prerušíš mesačné platenie - našetrený kapitál sa zhodnocuje. Ľudia si najväčšie škody robia sami, ked investujú v zaistených alebo dlhopisových fondoch.

Kludne to môžeme premeniť na čísla. Povedzte si sumu, ktorú tam máte, napíšte kolko platíte do 2 piliera a ja to hodím do kalkulačky
1. bez zníženia odvodu na 4 roky ( tak akoby to šlo podľa plánu navýšiť odvod na 6% ),
2. druhú variantu, tak ako znížili smeráci
3, a tretiu, keby ste na 4 roky úplne prerušili platenie.

Príde nová vláda o 4 roky a ked budú takí frajeri na akých sa teraz hrajú, nech navýšia 2 pilier na 8%, alebo fifty/fifty.
Pri starých (teda tých čo idú do dôchodku ) môžeme vypočítať, či sa im oplatí vybrať si celý 2 pilier a vložiť do ETF súkromne ( pri 0% p.a. ).

Mihál je typická politická filcka (ináč ho mám rád ako odborníka ): celý život radí ľudom ako platiť čo najmenšie odvody a dane a ked sa dostane do vlády a politiky, tak zariadi, aby ľudia platili čo najväčšie odvody a dane :lol: To máte to isté ako ked agenti radia ľudom, nech sporia v ETF, ale ked im majú také sporenie zariadiť, urobia to z vysokými poplatkami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

JUGGLER napísal: St 13 12, 2023 12:04 pm Príde nová vláda o 4 roky a ked budú takí frajeri na akých sa teraz hrajú, nech navýšia 2 pilier na 8%, alebo fifty/fifty.
:lol:
To iste, možete čakať na Godota.
Toto už nikto nezmení, neopraví.
JUGGLER napísal: St 13 12, 2023 12:04 pm Mihál je typická politická filcka (ináč ho mám rád ako odborníka ): celý život radí ľudom ako platiť čo najmenšie odvody a dane a ked sa dostane do vlády a politiky, tak zariadi, aby ľudia platili čo najväčšie odvody a dane :lol: To máte to isté ako ked agenti radia ľudom, nech sporia v ETF, ale ked im majú také sporenie zariadiť, urobia to z vysokými poplatkami.
súhlas
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: St 13 12, 2023 12:04 pm Príde nová vláda o 4 roky a ked budú takí frajeri na akých sa teraz hrajú, nech navýšia 2 pilier na 8%, alebo fifty/fifty.
To sa uz nikdy nestane - to by sa museli zrusit 13 aj rodicovske dochodky. A mozno ani to by nestacilo. Tak ci tak si to nikto/ziadna politicka strana / nedovoli. p.s Ked som pozeral kolko stoji stat rocne 13 a rodicovsky dochodok - tak je to nic oproti celopolosnemu dotovaniu energii - celoplosne dotovane energie su momentalne vacsi problem - veeelmi draha peleho prezidentska kampan.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 13 12, 2023 12:04 pm Buďme radi, že to nie je horšie. Zbytočne netreba hysterizovať, lebo zníženie odvodu do 2. piliera s 5,5% na 4% nie je žiadna tragédia.
Sporitelia v strednom veku tam už nejakú sumu majú. Aj pri normálnom sporo-investovaní nie je žiadna tragédia ked aj úplne prerušíš mesačné platenie - našetrený kapitál sa zhodnocuje. Ľudia si najväčšie škody robia sami, ked investujú v zaistených alebo dlhopisových fondoch.

Kludne to môžeme premeniť na čísla. Povedzte si sumu, ktorú tam máte, napíšte kolko platíte do 2 piliera a ja to hodím do kalkulačky
1. bez zníženia odvodu na 4 roky ( tak akoby to šlo podľa plánu navýšiť odvod na 6% ),
2. druhú variantu, tak ako znížili smeráci
3, a tretiu, keby ste na 4 roky úplne prerušili platenie.

Príde nová vláda o 4 roky a ked budú takí frajeri na akých sa teraz hrajú, nech navýšia 2 pilier na 8%, alebo fifty/fifty.
Pri starých (teda tých čo idú do dôchodku ) môžeme vypočítať, či sa im oplatí vybrať si celý 2 pilier a vložiť do ETF súkromne ( pri 0% p.a. ).

Mihál je typická politická filcka (ináč ho mám rád ako odborníka ): celý život radí ľudom ako platiť čo najmenšie odvody a dane a ked sa dostane do vlády a politiky, tak zariadi, aby ľudia platili čo najväčšie odvody a dane :lol: To máte to isté ako ked agenti radia ľudom, nech sporia v ETF, ale ked im majú také sporenie zariadiť, urobia to z vysokými poplatkami.
Tak ako píšeš, nie je to prerušenie 2.piliera, tak ako to urobil Fico v 2008 roku, ale len možno dočasné zníženie odvodov do 2 piliera. Ak si niekto myslí, že mu tých 1,5% bude chýbať, tak si kľudne môže 1,5% svojej výplaty posielať na účet v XTB a nakupovať indexové ETF raz mesačne.
Ja si pamätám, že asi Mihál, resp niekto za vlády Radičovej zaviedol to, že si nemôžeme odpočítať nezdaniteľné minimum z predaja akcii, CFD ap. tj. z príjmov v par.7-8 daňového zákona. A to bol teda riadny podraz, lebo dovtedy som si postupne uzatváral pozície v zisku a nezdaňoval ich a potom to začal byť problém, až kým Fico nezaviedol nezdanenie CP po jednom roku držania. Tak som postupne zanechal CFD a idem iba ETF(a akcie).

V podstate, kto je v 2.pileri od začiatku, tj. roku 2004, tak tam ma určite uložené peniaze v hodnote ročného platu. A ten "ročný plat" sa mu za každých 10 rokov zdvojnásobí v indexových fondoch a bude to pekná suma pri odchode do dôchodku, aj keby hneď teraz znížili príspevky do 2 piliera na nulu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"