Znarodnenie 2. piliera?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: Po 30 10, 2023 9:26 am
Trumpeta1978 napísal: Ne 29 10, 2023 10:22 pmTo že mnohí z nich myslia hlavne iba na seba je normálne
Logiku to ma ale tiez tu pokulhava vzdelanost. Vela dochodcov si neuvedomuje ze na ich dochodky treba prijem od ludi. S malym prijmom do statnej kasy a socialnej poistovne budu aj nizke dohchodky.
dôchodca dá hlas populistovi ktori si ho za ten zvyseny dochodok kupi. Odkial na to statny rozpocet zoberie, ci sa stat bude stale len viacej zadlzovat, to vacsinu dochodcov netrapi, resp mnohí ani nechapu ako to cele vlastne financne funguje
Trumpeta1978 napísal: Po 30 10, 2023 7:53 am Toto nie je az tak pravda. Ukony platia poistovne. A tie proste nastavia budget pre nemocnice. Napr bedrovy klb raz mesacne. Ale treba ich robit 3. No tak ostatni cakaju. Cize neufinancovatelnost sa riesi jednoducho tak ze sa to natiahne v case. A paciet moze cakat aj rok.
to je dnes. Zajtra to moze byt uz ináč. Napr v mojom okoli je vela seniorov s vaznymi chorobami a aj tak sa normalne nevedia dostat na niektore specialne vysetrenia. Tak sa zaplatí cash a už to ide hned.

duves napísal: Po 30 10, 2023 8:06 amNo ako to vidi naša generacia.
Suhlasim ze vasa generacia to nemala lahke. Teda ale nie o tom kto ma ale tazke detstvo. Mlademu je uplne jedno co bolo 30-40-50r dozadu. On zije teraz v aktualnych podmienkach. A ked tie podmienky budu na slovensku zle tak jednoducho pojde prec do zahranicia. Nema dovod mat nejaky moralny vztah tu zostat lebo ty si musel mat dve roboty a zbierat hrozno (priklad).

Ohladom ITckarov, nuz to je bohuzial dopytom. Tych ludi jednoducho treba a firmy nemaju problem taky plat dat.
Kolko je ale % z absolventov ITckarov? Nemyslim ze vela.
[/quote]

presne tak. Mladí clovek ktorí vidi ze v zahranici obdrzi za svoju pracu vyrazne viacej benefitov tak nebude velmi váhať. Co sa tyka IT tak je nerealne si mysliet, ze priemerny absolvent IT hned zaraba 3-4000€. To ani zdaleka nie je pravda, to len laici vidia len tieto najvyssie hodnotene pozicie, ale v IT je vacsina pozicii slabsie platená, s tym ze je od zamestnavatelov castokrat tlak aby svoju pracu robili ako SZCO.

duves
Nemam na mysli 50 ročné domy, teraz tieto nové haciendy, napr. https://lnk.sk/gsyc
máme to tam svahoch.
Ale za prve, ked si zoberies kolko ludi zije v Ba, tak to je malý počet domov. Ano su pomerne velké, ale nevieme ake su velke aj tie pozemky.
Vzdy budu existovat ludia ktori su velmi bohaty a mozu si dovolit viacej ako druhí. Btw to su inac vsetko byvale vinohrady.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 30 10, 2023 9:51 am, upravené celkom 3 krát.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Po 30 10, 2023 8:36 am
iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 7:34 am Polda mna seniori az tak vela nepotrebuju, spominalo sa tu "TV a lekari"..
Cize ak tomu dobre chapem, senior potrebuje strechu nad hlavou, to vacsinou ma kazdy, pretoze niekde byval aj predtym, samozrejme okrem Swabovho "nebudes nic vlastnit" - potom potrebuje energie, to by malo byt lahke, nove pribytky ich az tolko nepotrebuju. .....
Nie len seniori, nikto nepotrebuje mať rodinny dom s 8 izbami, ked tam byva 4 členna rodina. Ani k tomu na zahrade bazen a v 3 garažach SUV-ečka.
Takto to predsa nemoze byt ze niekto povie aky velky majetok moze mat niekto iny. Ak ten majetok je nadobudnuty legalne a v sulade so zakonom nech je aky je. Mna nic do toho nie je.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ano to je predsa absurdne aby niekto urcoval kto moze mat aky velky pozemok. Kto by mal mat to pravo povedat ze v Ba musi kazdemu stacit taky pozemok a v Budmericiach zase inak velky? Na zaklade coho by sa to urcovalo? Alebo ze garaz pre jedno auto je este ok, ale dvojgaraz uz je nepripustna?
Duves, ked si pozries tu mapu co si posielal, tak drviva vacsina pozemkov nie je nejako prilis velka. Na hocijakom vidieku su bežné aj nasobne vacsie pozemky.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Po 30 10, 2023 9:22 am
iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 9:18 am Tak mame tu este kategoriu "investicne nehnutelnosti"
Nemusi byt velky dom, tri male domy maju rovnaky efekt :)
nepoznám nikoho kto by vlastnil 3domy /v dobrom stave, nie nejake staré chajdy/.Velkych podnikatelov do tohto zoznamu neratam. Pre 95percent mladých, ci ludi v strednom veku, je to nereálne. Pokial niekto vlastní viacero nehnutelnosti, tak potom je to tak že sa nachadzaju v malo lukrativnych oblastiach, kde je o nehnutelnosti malý záujem.
Pre porovnanie v Čunove čo je uplne okrajova časť BA zacinaju novostavby domov od 600 000 €.
Suhlasim ze domy za 600K je ina liga, ale..
Pocital by som aj byty - tie uz vlastnia ludia v priemere viac nez 1.00 aj prave vdaka hypotekam, alebo sa mylim?
A este vdaka dedicstvu, ale drzia ich, len tak.. Tym brania mladym v rozvoji. Rovnako takto chatraju domy, cize aj pozemky na ktoych stoja, na dedinach.
V panelaku kde som zil, zo 100 bytov bolo viac priblizne polovica neobyvanych, Bratislava.

Raz tu niekto pisal, ze prilisne hrabanie majetku nie je dobre pre ekonomiku, pretoze v zdravej ekonomike sa maju peniaze tocit (primerane).
Mne to dava logiku. V tom zmysle, ze je to jedno puzzle zo skladacky, ktore prispieva k mizerii. Zaroven suhlasim aj s tym, kto si zasluzi, nech ma, ved si odmakal.
Preto mam intuitivny pocit, ze tato situacia je neriesitelna, z nie jedneho dovodu.. Je to v hlave ludi, ludia chcu fyzicky protichodne (nemozne) veci.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
ale v demokracii tazko niekomu nakazovat co ma robit so svojim vlastnictvom. To je podobne akokeby Tebe zacal niekto vycitat ze preco si vlastnikom nejakych akcii a ze by si ich mal predat a urobit s nimi nieco ine, argument by sa vzdy nejaky nasiel/apropo zbieranie majetku do akcii uz nie je "hrabanie"?/. V mojom okoli nepoznam ludi ktori maju investicne byty aby ich neprenajimali. To znamena ze tie byty vyuzitie maju.

Co sa tyka starych domov na vidieku ktore si vyzaduju velku rekonstrukciu, tak tam castokrat mladi ani nechc ist byvat, lebo tam na okoli nie je práca.
Suhlasim ze domy za 600K je ina liga, ale..
a to je dobre sa pozriet na mape, kde to Čunovo vlastne je ako daleko od centra mesta. To znamena ze domy v blizsich castiach Ba stoja este vyrazne viacej.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 30 10, 2023 10:05 am, upravené celkom 1 krát.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa hifron »

Trvanie štátika ako Slovensko, že keď niekto žije kočovným spôsobom života a podľa toho, kde dostane na Slovensku zakázku, musí sa trepať na fízlareň a stráviť pol dňa riešením, do ktorých dverí zrovna je stránkový deň, aby mu o dva mesiace oznámili, že už to má vybavené a pobyt zmenený, takže mu už môže chodiť účet za nejaké somariny, ktoré od nikoho nežiadal, ale žiaľ nie je im vyhnutie, takže aj exekúcie už majú kam chodiť...

To je odpoveď na otázku, že ak veľká časť bytov nie je obsadených, stačí postaviť ešte viac bytov a bude neobsadených ešte viac :uctievanie:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta,
Ano, preto pisem, ze je to neriesitelny problem. :)
Povazujem sa za empatickeho cloveka, viem sa vzit do oboch stran.

Priklad: 10 ludi stroskota na opustenom ostrove, je tam len jediny zdroj pitnej vody. Demokraticky sa zahlasuje, ze kazdy si moze odobrat 1/10 zo zdroja vody. Budu potrebovat pristresok, ale len jeden je z nich tesar, tak za odplatu postavi chatrce kazdemu. "Zarobi" si nejaky kredit a uz je tu nepomer, pretoze za tento kredit si moze kupit niekoho cast toku vody, pretoze... ludia robia rozne rozhodnutia.

Tym chcem povedat, ze kapitalizmus ma tu smolu, ze raz musi skolabovat pod vlastnou hmotnostou. Nie je predsa mozne, aby novy hrac (jedinec, clovek, novorodenec) prisiel do sveta, kde klucove komodity vlastni uzka skupina ludi, pretoze si toto bohatstvo predavali z generacie na generaciu. Vid čipy, a inak zlozite vyrobne nano procesy. Je nemozne, aby niektory narod alebo firma dobehla uz zabehnute firmy, cize tieto nano-firmy si mozu klast lubovolne podmienky, pretoze jednoducho sa "narodili skor" a ziskali jednu klucovu prevahu v investovani a tou je čas.

Nechcem nikomu nic kazat, ale ak sa urcita skupina ludi neuvedomi, noznice budu otvorenejsie, ale to plati pre obe strany, nie len jednu.. Ani jedna strana nemoze tahat obe strany. Musia spolupracovat. Inak budu pracovat proti sebe.
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Na neobsadene byty netreba ist nejako hulvatsky teda urcovanim co maju co nemaju majitelia s nimi robit ale nejako nepriamo ich pomaly nutit nieco s nimi robit. Nedotovat energie pre take byty, nedotovanie bezhlavo hypotek, zvysenie majetkovych dani …ked na to vsetko maju nech ten byt je kludne prazdny len nech sa na ten preazdny byt neskladame my vsetci. Ako sa skladame bohatemu na vyhrievanie bazena …
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Po 30 10, 2023 9:59 am
Suhlasim ze domy za 600K je ina liga, ale..
a to je dobre sa pozriet na mape, kde to Čunovo vlastne je ako daleko od centra mesta. To znamena ze domy v blizsich castiach Ba stoja este vyrazne viacej.
Pred koronou stali domy v Raci od 300K, za 400K sa dal kupit slusny dom. Priamo v Raci.
Co sposobil tak enormny narast v cenach? Priamo na Kolibe za 600K si mal pred koronou normalny dom.

Toto ani zdaleka nemoze byt prirodzeny vyvoj udalosti..

A k tym domom na vidieku, ja ich nenutim tam ist byvat, poznam mlady par, ktory chce kupit dom (vlastni byt), zalozit rodinu, ale tie ceny starych domov, hoci su zrucaniny a blokuju pozemku, su extremne drahe (aj daleko od BA), aj tam, kde nie je praca. Jednoducho vidim toto ako silny dovod preco sa mladym nechce do rodin a maju skomplikovany zivot tj byvanie (predrazene, nedostupne).
V tom byte im uz "prepina", pretoze asocialovia (vyslohove dochodky), tam robia hluk cele dni a cele noci. (Kto nezazije, nepochopi)

Ako ma taka dvojica zalozit rodinu? Pisem, nekonecny bludny kruh, z malickych puzzle, ktore treba riesit komplexne :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
ceny nehnutelnosti sa zdvihli preto ze bola medzitym vysoka inflacia. Hore islo vsetko-od stavebnych materialov po naklady na pracovnu silu.
Zalozit si rodinu je pre mladých dnes velmi tazke. Otazka ale skor je co by malo byt to riesenie celeho problemu, pretoze ceny nehnutelnosti nie su nizke nikde a uz vobec nie na Zapade. Tam ale maju aspon dostupnejsie pomerne lacne najomne/socialne byvanie.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 30 10, 2023 10:26 am, upravené celkom 2 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Glogol napísal: Po 30 10, 2023 10:15 am Na neobsadene byty netreba ist nejako hulvatsky teda urcovanim co maju co nemaju majitelia s nimi robit ale nejako nepriamo ich pomaly nutit nieco s nimi robit. Nedotovat energie pre take byty, nedotovanie bezhlavo hypotek, zvysenie majetkovych dani …ked na to vsetko maju nech ten byt je kludne prazdny len nech sa na ten preazdny byt neskladame my vsetci. Ako sa skladame bohatemu na vyhrievanie bazena …
Som vseobecne odporca dani z majetku (pretoze uz zdanene boli, praca, odvody, DPH, atd), ale pripomenul si mi parkovaciu politiku v mestach. Auto si moze kupit ktokolvek, nikto mu v tom nebrani, ak si odmaka, kupi si auto, super, ale kde ho bude parkovat? Na sidlisku uz tazko. Takto by som si mohol demokraticky nakupit zo 20 eur, po tisicke, a demokraticky ich parkovat na sidlisku pred panelakom. Absolutna cista demokracia, zarobil som, nakupil som, odparkujem si.

S bytmi a domami, pozemkami to vidim rovnako, len je to casovo natiahnute viac (tj pomalsi efekt udalosti).

Tymi 20 vrakmi blokujem inych ludi. Len ako toto pretavit do vlastníctva domov bytov a pozemkov. Bez toho, aby to vybocovalo z demokracie, alebo aby to obmedzovalo viac ako 1% ludi. Bezbrehy dopyt po niecom jednodocho ohrozi trh. Ak pojdem a nakupim vsetok toaletak, logicky to nie je pre spolocnost zdrave, ani dobre. S toaletakom to bude tragedia na 1 den, to je nic, ale s byvanie sa tak lahko nevyzehli...



Trumpeta, ale co je root-cause tej inflacie? :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inspirujme sa prirodou, ta je tu mnoho milionov rokov, nemoze byt hlupa :)
Konkretne zvieracia risa..
Bude zvierat vela?
Nebudu mat co jest.
Bude ich malo?
Ohrozi sa cely druh.

Ako riesia zvierata tento spolocensky neduh ?

Ludia su predsa inteligentnejsi, nez zvierata.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Trumpeta1978 napísal: Po 30 10, 2023 9:45 am Ano to je predsa absurdne aby niekto urcoval kto moze mat aky velky pozemok.
Reč nebola o pozemku, a neviem si predstaviť, čo by na nejakom extra veľkom pozemku vlastne robili? Pestovali zemiaky? :lol:

Ak si myslel stavbu, tak ano na to som myslel a neurčoval. Iba som konštatoval, že to nikto nepotrebuje.
Myslím, že na Slovensku sa prejavuje dost megalomanstvo. Napokon to mame v genoch, stačí si všimnú filmy Z.Trošku (když vy přistavíte, tak my patro!).
Páči sa mi nahliadanie severanov na uvedeny problem.
Portál Inhabitat uvádza, že koncepciu ich života dokonale ilustruje už len fakt, že švédske domy sú o polovicu menšie ako napríklad tie, ktoré stavajú ľudia v USA. Švédi totiž nemajú túžbu bývať v obrovských miestnostiach. Práve naopak, potrpia si na malých, no o to útulnejších izbách.
https://www.startitup.sk/svedi-nasli-sp ... j-slovaci/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 10:25 am Trumpeta, ale co je root-cause tej inflacie? :)
mohutné tlačenie likvidity centralnymi bankami za posledné roky. Ludia sedeli doma kvoli korone, podniky, vyroba, všetko stálo, ale peniaze sa stale generovali.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 10:25 am Som vseobecne odporca dani z majetku (pretoze uz zdanene boli, praca, odvody, DPH, atd),...
Toto praveže pojde brutalne hore, ten podiel u nas je minimálny. Ciel bude asi na 6 nasobok aktuálnych.
Inak, sú pripady, že príjmy nebývajú vždy predmetom dane. No majetok sa obísť nedá.


iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 10:25 am ....ale pripomenul si mi parkovaciu politiku v mestach. Auto si moze kupit ktokolvek, nikto mu v tom nebrani, ak si odmaka, kupi si auto, super, ale kde ho bude parkovat? Na sidlisku uz tazko. Takto by som si mohol demokraticky nakupit zo 20 eur, po tisicke, a demokraticky ich parkovat na sidlisku pred panelakom. Absolutna cista demokracia, zarobil som, nakupil som, odparkujem si.
Náš dlhoročný komunalny poslanec mal dcery na štúdiách v dansku, nie je dôležite kde presne. No ked tam bol za nimi, hovorí a kde sú autá?
Že nikde, lebo tam je to echt drahá sranda. Jednak bez parkovacieho miesta nikomu nepredajú auto a potom čo ho vlastní, tak cajluje dane do obecnej pokladnice a veľké.
https://scandinavianstudy.cz/blog/auto-v-dansku/
Naposledy upravil/-a duves v Po 30 10, 2023 11:41 am, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

duves,
Lenze USA je meagalomanske a Svedsko zas opacny extrem.
nech mi nikto nehovori, ze zit v 20m2 pre 4 clennu rodinu, tak ako to prezentuje Svedska IKEA, je OK :)
Smrdi to farizejstvom, Svedi cestuju po svete viac, ako Slovaci. ("CO2 stopa")
Pre niekoho, kto len doma prespava, 20m2 staci, ale home office rodina s detmi nema najmensiu sancu pohodlne zit v 20m2 byte. Okrem Vianoc, ale to je absolutne vythrnute z kontextu.
"Ak sa dá posteľ vyrobiť z paliet, urobím tak sám."
To odporuje tomu, co robi IKEA..
"pretože zastávajú názor všetkého veľa škodí. Je teda nutné vyhýbať sa extrémom."
aj velke zmensovanie bytov skodi :)

Toto je ten povodny clanok, kde sa pise o 1/2 USA domoch.
https://inhabitat.com/how-lagom-the-swe ... nced-life/
Typicka novinarcina, je tam odfotena nejaka 20-25r single studentka, alebo absolventka. S 1 notebookom (nema ani mys(!)). Lapacov prachu tam ma dost, aj ked clanok tvrdil opak. Cela Svedska (IKEA) koncepcia je, ze zo stien sa urobi sklad, od zem az po strop.
Tak zivot nevyzera.
Nech mi ukazu fotku robotnika, ktory ten byt postavil (a kde skladuje naradie), alebo rodinu s detmi, ktore tak nutne potrebujeme.
Dalsia fotka je mikro stol, kde si ani lakte nevylozim, 2 taniere. To je rodina ? Deti su v zariadeni pre deti?

Lagom (pronounced [ˈlɑ̂ːɡɔm], LAW-gom) is a Swedish word meaning "just the right amount" or "not too much, not too little". The word can be variously translated as "in moderation", "in balance", "perfect-simple", "just enough", "ideal" and "suitable" (in matter of amounts).

Ved toto praktizuje uz hromada ludi. Sam poznam skor ludi, ktori ziju presne "lagom" stylom. 1 nehnutelnost, 1 auto (aj pre par!), max 2 auta (pre par). Poviem to takto, neviem co im mam kupit na Vianoce, "maju vsetko", a ako minimalista, nechem im kupovat zbytocnosti.

PS: po googleni som zistil, ze priemerny Svedsky dom ma cca 150m2 (od 120 po 200)

Takze Slovensko je na tom viac nez OK :)
https://www.quora.com/What-is-the-typic ... dish-house

Preco ma USA tak velky dom, no mozno nepotrebuju tak kurit ako Svedi. Vedeli ste ze v Paksitane maju velke domy?
https://propertylinking.blogspot.com/p/ ... istan.html
cca 300m2, priemerne..

Treba si uveodmit 1 vec, tieto clanky pisu autori, ktori sa nie az tak vyznaju do toho, co pisu. Treba si tie info aj overovat..

In 2021, the average square footage of a single-family home fell to 2,273 square feet.

Neviem odkial ten Svedsky clanok prisiel k takemu nazoru.. Data sa lisia divoko
https://shrinkthatfootprint.com/how-big-is-a-house/

Ja by som veru velmi nerad kopiroval model "bezautoveho" sveta - prinasa to extremne vela nepohody, ten kto zije na dedine a musi ist na nakup do mesta o tom vie svoje, aj ten, kto nezije 1 blok od rodiny, ale ma ju roztrusenu.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... per_capita

Denmark 0.54 aut na 1 obyvatela
Slovensko 0.61 aut, to nie je taky rozdiel ;) [ v mojej rodine: moja rodina + rodicia + svokrovci + surodenci + seniori = =0.66 po vyradeni vraku (ktory chce majitel dojazdit) =0.60 , ak by som pocital partnerov surodencov, pomer sa este o nieco znizi, to len take overenie statistiky]
Ten zoznam mi skor pripomina krajiny zoradene podla bohatstva, a jasne, ze ked sa umelo zdani auto, tak poklesne ich vlastnictvo, ale to neznamena, ze skvalitni zivot :)
Odoslané z počítača
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa hifron »

Švédsko je jedna noname krajina s nejakými výnimkami... A raz to bude aj turistický raj, len musia objaviť more a zabudnúť na nafukovačky na stredozemnom, ale to musia exportovať do Deutschlandu...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 11:13 am duves,

Denmark 0.54 aut na 1 obyvatela
Slovensko 0.61 aut, to nie je taky rozdiel ;) [ v mojej rodine: moja rodina + rodicia + svokrovci + surodenci + seniori = =0.66 po vyradeni vraku (ktory chce majitel dojazdit) =0.60 , ak by som pocital partnerov surodencov, pomer sa este o nieco znizi, to len take overenie statistiky]
Ten zoznam mi skor pripomina krajiny zoradene podla bohatstva, a jasne, ze ked sa umelo zdani auto, tak poklesne ich vlastnictvo, ale to neznamena, ze skvalitni zivot :)
nehadam sa, štatistiku som nevidel, pan poslanec (už bývalý) je vš profesor na stav.fakulte, nemal som dovod ho podozievat z klamstva. Možno tam v tom dansku maju jasno aspon v tom, že tie auta nebudú kde kade parkovat na uliciach, ako to bežne vidíme u nas. Teraz sa nebavím o panelakových sídliskách, ale toto je naša jedna veľká hanba: https://lnk.sk/fis0, alebo https://lnk.sk/ldw5
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Po 30 10, 2023 11:59 am
iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 11:13 am duves,

Denmark 0.54 aut na 1 obyvatela
Slovensko 0.61 aut, to nie je taky rozdiel ;) [ v mojej rodine: moja rodina + rodicia + svokrovci + surodenci + seniori = =0.66 po vyradeni vraku (ktory chce majitel dojazdit) =0.60 , ak by som pocital partnerov surodencov, pomer sa este o nieco znizi, to len take overenie statistiky]
Ten zoznam mi skor pripomina krajiny zoradene podla bohatstva, a jasne, ze ked sa umelo zdani auto, tak poklesne ich vlastnictvo, ale to neznamena, ze skvalitni zivot :)
nehadam sa, štatistiku som nevidel, pan poslanec (už bývalý) je vš profesor na stav.fakulte, nemal som dovod ho podozievat z klamstva. Možno tam v tom dansku maju jasno aspon v tom, že tie auta nebudú kde kade parkovat na uliciach, ako to bežne vidíme u nas. Teraz sa nebavím o panelakových sídliskách, ale toto je naša jedna veľká hanba: https://lnk.sk/fis0, alebo https://lnk.sk/ldw5
hej mna tiez irituje, ze si prijmeme zakony, ktore nik nevymaha, proste je tu nevymozitelnost prava.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

duves napísal: Po 30 10, 2023 8:06 am
wladas napísal: Ne 29 10, 2023 9:54 pm Nic v zlom ale toto je jeden z dovodov preco tolko mladych odchadza do zahranicia - velmi velka ignoracia mladych od starsich ludi ktory zjedli mudrost sveta.
Uplny extrem je zname starsie videjko vyjadrenia babky po smerackom MDZ kde povedala ze ju nezaujima ako sa bude darit mladim, ona sa chce mat dobre na dochodku.
Tak to si sem dal riadny úlet.
Mam vymenovat v čom všetkom vyplakava mladý tu na fore?

No ako to vidi naša generacia.
1. všetci sme nastupovali sme do prvých zamestnani s 1/3 platmi ako tatkovia za 1500 kč, oni mali 3500-4500.
Poznamka: dnes mnohí mlady nastupuju za vyššie platy ako starí tatkovia, IT špecialisti 3-4 tisicky po škole. Treba k tomu niečo dodať.
2.2 roky vojenčiny, niekto 1 rok (vysokoškoláci)
Poznamka: toto asi bez debaty, zatial Ninx mi príde, že by sa zrutil v prijímači (v 1.mesiaci)
3. ked sme ako násťroční prišli do krčmy na jedno, sami starí fotri pri stoloch. Dnes ked prídem do krčmy, tak za stolmi samé mladé uchá. Ale vyplakávajú a vyplakávajú ako im je zle a ťažko.
...atd

Ked som sa vratil z vojenčiny na jesen 1986 prebiehala, resp. mala prebiehať reforma miezd (ZEÚMS II - kto si pamätáte?). No a kolegovia (starší) hned na mna, "vám mladým pridajú". Dostal som h***o. Musel som si riešiť veci inak, odisť a robiť 2 zamestnania. 6,5 roka. No čo Ninx, ako dlho si robil súbežne 2 zamestnania? Ved si vyskušaj. Ja som robil na družstve vo vinohrade popri hlavnom zamestnaní.

1. Ved to je uplne logicke, ze mlade ucho zaraba zlomok toho, co pracovnik s xy rokmi skusenosti. Aj dnes mas ludi, co su radi, ze robia za 5 euro, no horny limit zarobkov je v podstate neobmedzeny, tym padom su tie rozdiely este vacsie. Treba k tomu dodat asi to, ze ak si tridsat rokov na pracovnom trhu a zarobis menej ako hocijaky absolvent, mozes si za to sam. Mzdy v IT su sposobene ich konstantnym nedostatkom a neviem, kde sa u nas dava ITckarom 3-4 tisic po skole, to musis byt fakt creme de la creme specialista s x rocnymi skusenostami. Ale verim, ze toto tvrdenie podlozis linkom na konkretne ponuky.

2. A moj dvadsatdvarocny stary otec s gulometom nahanal Nemcov po liptovskych lesoch, pricom rozdiel v ich vycviku a vyzbroji sa ani neda porovnavat. Spali na zemi lesoch za delostreleckej palby a ked im posol nedoniesol jedlo, nuz boli aj par dni o hlade. Ziadne bezpecie a luxus ako v kasarnach. Ci to ti uz nepride ako ferove porovnanie?
To, ze ste boli nuteni na vojencine stravit rok ci dva je sice smutne, no mozno prave odtial pochadza potreba mnohych z vas neustale prejavovat nadradenost a vytvarat iluziu, ze vsetko viete a mate pod kontrolou. Bozechran ukazat slabost ci sucit. Bolo to vidno na mnohych mojich rovesnikoch pocas dospievania, ked ich otcovia poznali iba silu a zakazy, pricom si tym sami kopali priepaste vo vztahoch s vlastnymi detmi. Budem rad, ak mi povies o dynamike v kasarnach, pripadnej sikane, o rieseni konfliktov a podobne. Tiez mi prosim povedz, co ti to do zivota dalo, co ti to vzalo, a potom sa uprimne zamyslime, ci sa to dobre a uzitocne nedalo do tych mladencov dostat aj inym sposobom.

Inak paradigmy sa priebehom casu meni, zatial co za vasich cias sa dala ocakavat vseobecna mobilizacia, momentalne sme vo vojne informacnej. A prave tu dostava starsia generacia na frak, ich schopnost hltat propagandu v kazdej spolocenskej teme nema obdoby. Vo vseobecnosti je ich informacna gramotnost velmi slaba, a jednoducho sa daju strhnut na okrajove temy, ved aj tieto volby boli o tom, aby nam tu nevladli buzeranti a liberali. Nasi nepriatelia nas nenicia tankami, ale trhaju nasu spolocnost zvnutra.

Potrebujeme zmier a nie priblble narazky na vek niekoho, o kom nic nevies. Presne tento povysenecky pristup brani normalnej diskusii a pochopeniu medzi generaciami, my nie sme male deti.

3. Skus navstivit aj ine krcmy a nebrat vsetky slova co sa ti nepacia ako vyplakavanie. Alebo by ti vyhovovalo, keby sa vsetky problemy dochodcov zmietli zo stola ako zbytocne fnukanie? Ved konieckoncov mali cely zivot na to, aby sa na starobu pripravili. A do ekonomiky aj tak uz nic neprispeju. A drviva vacsina z nich si nevie ani najst na internete ake bude zajtra pocasie. Dvanastminutovku tiez neodbehnu, su furt chori, a doktorom kradnu cas, ktory mohol byt radsej venovany mladym a produktivnym. Pacilo by sa ti, kebyze sa ja s tebou bavim takto?

Ze ta stat v 86tom porobil je mrzute, ale neviem, co tym chces povedat. Ja som robil popri technickej VS, boli to aj 40 hodinove pracovne tyzdne. Ale vobec to nepouzivam na to, aby som sa nad volakym povysoval. Samo o sebe to z cloveka lepsieho nespravi, je to nezdrave a narocne. To, co ty povazujes za fnukanie je volanie po systemovych zmenach, aby dalsi nemuseli takto driet. Vela mladych ma dve roboty, je to hlavne sposobene tym, cim som uz spominal - extremne drahe byvanie a nizke mzdy.

Myslim, ze je spravne chciet, aby sa moje deti mali lepsie ako ja, a nie im furt vyhadzovat na oci, ze co fnukaju, ved za mojich cias to bolo horsie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lacne byty do osobneho vlastnictva pre kazdeho sa nedajú vyčarovať, takto to nefunguje asi nikde na svete. Ale stat by mohol viacej podporovat vystavbu socialnych/najomnych bytov s regulovanym najomnym podobne ako to funguje v Rakusku/Nemecku. Tým pádom tam ludia nie su tlačení do toho aby si za každu cenu brali drahe hypoteky a kludne mozu prezit aj cely zivot v najomnych bytoch. Tiez tam funguje to ze ked mlade rodiny sa zaviazu ze budu v nejakej mensej dedine / mestecku zit urcity pocet rokov, tak dostanu velku financnu podporu, napr na kupu/rekonstrukciu bytu/domu a pod.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

duves napísal: Po 30 10, 2023 11:59 am
iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 11:13 am duves,

Denmark 0.54 aut na 1 obyvatela
Slovensko 0.61 aut, to nie je taky rozdiel ;) [ v mojej rodine: moja rodina + rodicia + svokrovci + surodenci + seniori = =0.66 po vyradeni vraku (ktory chce majitel dojazdit) =0.60 , ak by som pocital partnerov surodencov, pomer sa este o nieco znizi, to len take overenie statistiky]
Ten zoznam mi skor pripomina krajiny zoradene podla bohatstva, a jasne, ze ked sa umelo zdani auto, tak poklesne ich vlastnictvo, ale to neznamena, ze skvalitni zivot :)
nehadam sa, štatistiku som nevidel, pan poslanec (už bývalý) je vš profesor na stav.fakulte, nemal som dovod ho podozievat z klamstva. Možno tam v tom dansku maju jasno aspon v tom, že tie auta nebudú kde kade parkovat na uliciach, ako to bežne vidíme u nas. Teraz sa nebavím o panelakových sídliskách, ale toto je naša jedna veľká hanba: https://lnk.sk/fis0, alebo https://lnk.sk/ldw5

Zisiel by sa zakaz parkovania na ulici, pokial ma niekto k dispozicii vlastny pozemok. Je to fakt na grc. Ak dom/pozemok nema parkovisko, nech nekupuje auto a hotovo, alebo postavi pristup a odstavnu plochu.. Toto je vyslovene vychcanost a lenivost, aspon v 90% pripadoch.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Po 30 10, 2023 1:37 pm Lacne byty do osobneho vlastnictva pre kazdeho sa nedajú vyčarovať, takto to nefunguje asi nikde na svete.
A daju ! 8) :D
Len to by podnikatelia nemohli brat take extremne marze.
Poznam pripad, ked typek kupil od obce (dedina) pozemok za 250K, (asi na uver) a zacal stavat bytovku.
Kto ma 5 pohromade, vie si spocitat, kolko na tom zarobil, ked na danom pozemku postavil 3 bytovky a priemerny 2i mal predajnu cenu 140K a bolo ich tam 60 bytov dokopy.
Inkasoval 8.4M, pozemok stal 250K, cesta stoji tak max 100EUR/m2 - nech tam ma 1000m2, to je -100K zaokruhlim to na 8M/60bytov = 133K na byt.
Zisk dohadujem na minimalne polovicu z toho.

Ak by si developeri udrzali marze v rozumnej miere, byty by mohli byt lancejsie aspon o 25%. A 140K vs 105K je uz rozdiel pre mlade rodiny.
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Ninx »

Trumpeta: stat moze taktiez zjednodusit byrokraciu potrebnu na zacatie vystavby a znevyhodnit zhrnanie nehnutelnosti ako investicnu strategiu. Staci sa vecer prejst po bratislavskom starom meste, je tam krasne vidiet, kolko bytov je neobyvanych. Pritom kupa prazdneho bytu nevytvara ziadnu hodnotu, len umely nedostatok. Nasledkom su nielen ceny v stratosfere, ale aj dopady na lokalnu komunitu, ktora sa postupne vyludnuje a kedze majitelia danych nehnutelnosti ku nej nemaju vztah, trha sa pocit spolupatricnosti ku zdielanym priestorom ci lokalnym podnikom.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 2:05 pm A daju ! 8) :D
Len to by podnikatelia nemohli brat take extremne marze.
Ved teraz dopoludnia ma niekto vyššie sfukol, že čo koho do toho, skadial ma peniaze (ak ich ma legalne) a že teda aj taky podnikatel čo ma svoju stavebnú firmu si potom na bratislavskej kolibe postaví vilu so 16 izbami, že je to v poriadku.
Vidite všetci ako je to previazane. Ludska vlastnosť o nekonečnej nenasytnosti je zo zvieracej ríše. Človek je niečo ako nahá opica.
No a bola tu tema o tych severskych štátoch. Žial tam sa tak nepredvádzajú ako u nas. Tam je to niečo ako spoločenský prešľap, ukazovať sa.
Akože inak pardon, kto tu spomínal niečo o byvaní 4 ludi v 20m2? Lebo ja nie. Ano, je tam štandard tak 20m2 na osobu. Aj koli energiam, vykurovacia sezona začína skor, končí neskor a zimy sú tuhšie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemyslim si, ze by zviera hrabalo tak extremne vela, ale oprav ma ak sa mylim, ktore zviera je zberac?
IKEA prezentuje tie svoje bytiky 20m2=4ludia, nabuduce odfotim... Nemyslel som to tak, ze si to Ty napisal, ale pripomenulo mi to tu IKEU.

Mmochodom, staci jedna jedina vaznejsia choroba, a clovek namiesto hrabania rozmysla, ako by (hoci aj cely) majetok vymenil za zdravie.
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Glogol »

Verim ze mate nejake akcie a prajem vam aby vyskocili aspon o 100%. Vy potom kedze nie ste zvierata ich dobovolne predate s primeranou marzou - 20%
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takto vydierat moze hlavne lekar, verim ze za operaciu zubu zaplatis napriklad domom :)
Jedna vec je drzat akcie tj firmy a druha vec je byvanie, tj. zakladna nevyhnutna ludska potreba.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Po 30 10, 2023 4:48 pm
Mmochodom, staci jedna jedina vaznejsia choroba, a clovek namiesto hrabania rozmysla, ako by (hoci aj cely) majetok vymenil za zdravie.
Ved toto!
napokon zistime, že bude postačovať skutočnosť, že spoločnosť nenecha človeka v štichu, ak ochorie a bude priputaný na lôžko. Dovtedy sa nezmení nič. Bude sa škrečkovať o 106.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Vidím to na zoštátnenie 2.piliera
https://e.dennikn.sk/3653872/ekonomicky ... dochodkov/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Populisticki politici si kupuju voličov peniazmi ktoré štát nemá, čo vedie k jeho zadlžovaniu.
Keď bude raz situácia kritická, tak sa povie: "aha, tu su peniaze v druhom pilieri, prečo ich nepoužiť na látanie diery?"
Inherentnou vlastnostou demokracie je, že postupne smeruje k socializmu.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Fund »

Trumpeta1978 napísal: Ut 31 10, 2023 10:10 am Populisticki politici si kupuju voličov peniazmi ktoré štát nemá, čo vedie k jeho zadlžovaniu.
Keď bude raz situácia kritická, tak sa povie: "aha, tu su peniaze v druhom pilieri, prečo ich nepoužiť na látanie diery?"
Inherentnou vlastnostou demokracie je, že postupne smeruje k socializmu.
...velky podiel v tomto uspechu socialistickeho populizmu ma vzdelanost ludi teda sedliacky rozum.Tam to zacina a konci.Ludia co maju strach,plnu hlavu dezinformacii a nevedia sa k problemom postavit priamo a rozumne ich riesit a len hulakaju,su lahka korist pre socialny populizmus,daju sa lahko ovladat.
"Řekněte, že to bylo všecko úplně absurdní. -Bolo. A ako. A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdný?" :pivko:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Čo to prinesie: Pri 1,15 milióna seniorov by štát potreboval navyše 700 miliónov eur, vypočítali Dáta bez pátosu. Keďže ich nemá, musel by si ešte viac požičať. Požadované výnosy na slovenských dlhopisoch by narástli zo 4 na 5 percent.

tak zas, co to je, oproti atomofke igora ? (nezmyselne korona testy)
Odoslané z počítača
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa hifron »

Naúčtovať deťom starostlivosť o vnúčatá, v západnej civilizácii to možno funguje spôsobom, že napríklad pravidelne sa o nich starajú alebo chodia do reštaurácie alebo sa navarí obed a majú teda s tým nejaké výdavky, no a pravidelne tie výdavky - teda nejakú zvolenú časť zaplatenú kartou, naškrečkovať...

Pretože niekde je totiž zvykom, že keď sa napríklad niekoho pozve na obed a podobne, zvyknú sa doniesť nejaké kraviny alebo sa na ten obed nejako prispeje, alebo inak povedané trocha odľahčí záťaž na rozpočet po slovensky povedané.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

treba sledovat vynos na 10y dlhopisoch ako budu trhy ocenovat Ficove nove balicky ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co tak skusit nieco uplne nezvycajneho? Tym je dobrovolna spolupraca medzi generaciami. V ramci rodiny by to malo robit, pokial existuje zmysel pre spravodlivost. Pomahat tym, ktori to potrebuju. Obcas su to mlade generacie a obcas stare.

Pomoc moze byt v podobe financii, casu, logistiky, informacii a pod.

Konkurovat s vlastnou rodinou, je asi menej produktivne ako s nou spolupracovat. To by mohlo fungovat aj celospolocensky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Fund napísal: Ut 31 10, 2023 10:36 am Ludia co maju strach,plnu hlavu dezinformacii a nevedia sa k problemom postavit priamo a rozumne ich riesit a len hulakaju,su lahka korist pre socialny populizmus,daju sa lahko ovladat.
Na pravda.sk hned ako je tema o 2.pilieri, tak sa tam určití jedinci vyjadrujú, že 2.pilier treba rozpustiť. Vraj aby boli vyššie dôchodky. Teraz ale neviem koho dochodky? Špekulantov a nemakačenkov?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Rokosák napísal: Ut 31 10, 2023 3:51 pm ......V ramci rodiny by to malo robit, pokial existuje zmysel pre spravodlivost.....
Poznam prípad, ked v tak malom uzavretom spoločenstve ako je rodina, to často nefunguje.
Ono je lahšie si sadkat, robiť zo seba nevladneho a čakať s natrčenou paprčou. A ak tomu skočia na lep aj rodičia, tak je na problem zarobene. No a takto dajako to funguje aj v spoločnosti.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Čo je v programovom vyhlásení vlády:
napr: Dôchodky: Prehodnotia efektívnosť troch dôchodkových pilierov.

zdroj: https://dennikn.sk/3672839/vlada-v-prog ... ssie-dane/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Znarodnenie 2. piliera?

Príspevok od používateľa duves »

Aktuálne som nastaveny tak, že hned ako sa otvorí 2.pilier a teda sa ten paškvil presadeny Krajniakom nezmení, odchádzam z 2.piliera.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"