Hrozi inflace?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iosephus napísal: So 25 03, 2023 6:27 am Páni, ešte by som sa vrátil k tomu zrušeniu fixácie, pretože o tom som nikdy nepočul a celkom ma to prekvapilo. Ak to chapem z mojej banky správne, tak zmena úroku počas fixu nie je možná, tak by to malo byt vždy nie? Nie je to predsa len záväzok tej banky? Požičiavala mi tiež za nízke úroky, mame vôbec nejakú situáciu kedy sa to vo svete reálne stalo?
na zmenu urokovej miery sa da odvolat kludne v ramci bodu "f" ak by prisla nejaka vyznamna neocakavana udalost ktora by sa dotkla bánk. Ale podla mna je to na SVK nerealne za aktualnej situacie a asi vobec tuto eventualitu netreba riesit.
:)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: So 25 03, 2023 8:12 am

Ale podla mna je to na SVK nerealne za aktualnej situacie a asi vobec tuto eventualitu netreba riesit.
:)
Jedine, že ľudia začnú vo veľkom vyberať vklady z bank a presúvať ich do iných bánk, kde majú trhový úrok, alebo do štátnych dlhopisov resp. fondov na tieto dlhopisy. Potom môžu mať banky problémy podobné tým v USA.
Pamätám si, že v rokoch 2000-2005 som dobre zarobil na dlhopisových fondoch a peňažných fondoch denominovaných v Skk.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: So 25 03, 2023 8:10 am
osamely chodec napísal: Pi 24 03, 2023 7:39 pm cesta je jasna, sanacia bank cez novo vytvorene peniaze, perpetum mobile...
S tým nič nenarobíme, musíme sa tomu prispôsobiť. Inflácia je dôsledok politiky vlád a centrálnych bank. A není ,toho času, na svete sila, ktorá by zabránila vládam tlačiť nové nekryté peniaze.
Ja vidím najlepšiu cestu, ako sa brániť inflácii, cez indexové fondy, ktoré aj v Argentíne, pri inflácii cez 100% a plynulej devalvácii meny, držia svoju hodnotu vyjadrenú v USD.

Obrázok

http://www.finviz.com/chart.ashx?t=ARGT ... =0&p=m&s=l

Graf argentínskej meny:
https://tradingeconomics.com/argentina/currency
Jogo celkom nerozumiem, ten graf ARGT je v USD takze ukazuje iba moznost zmenit si arg. menu na USD . Problem nastava ked vsetky fiat meny postihne hyperinflacia.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: So 25 03, 2023 8:21 am Jogo celkom nerozumiem, ten graf ARGT je v USD takze ukazuje iba moznost zmenit si arg. menu na USD . Problem nastava ked vsetky fiat meny postihne hyperinflacia.
Toto je kúpa najväších argentínskych firiem v prostredí hyperinflácie a aj napriek hyperinflácii dokážu držať hodnotu vyjadrenú v USD. Nevadí im devalvujúca mena a rastúce ceny vstupov, lebo adekvátne tomu zvyšujú ceny výstupov.
Už niekoľko krát som tu dokazoval, hlavne Pilarovi, že aj v Nemecku v 1922 roku akcie udržali hodnotu, aj keď mena úplne skolabovala. Ak budeš mať 10r dlhopis v kolabujúcej mene, stratíš celú jeho hodnotu. V indexových akciach nie..potvrdilo sa to dokonca aj na Slovensku, kde akcie Slovnaftu, VSZ, veľkých bank udržali hodnotu aj vo vysokej inflácii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: So 25 03, 2023 7:17 am
Na krytie starsich hypo si banky nemusia pozicat peniaze za aktualnu cenu, kryte su v podstate vkladmi jej zakaznikov.
To nie je pravda.
Keď dá banka hypo tak vytvorí peniaze tak, že naraz zvýši bilanciu o aktíva (úver klientovi) aj pasíva (pripísaný vklad z úveru na klientovom účte). Banka teda vytvára aj vklady. Klient však úver asi na niečo použije a nenechá ho ležať na účte celý čas a platiť za to úrok banke. Pravdepodobne urobí platbu a pošle ten vklad do inej banke niekomu inému ako platbu za nehnuteľnosť v tomto prípade.
Ak v druhej banke nie je opačný prípad, tak banka musí ísť na medzibankový trh a požičať si peniaze od iných bánk (stačí na jeden deň a po dni sa opäť môže zmeniť potreba). Takže vtedy si banka skutočne požičiava za aktuálnu trhovú sazdbu.
Ak chcú banky pritahnuť viac vkladov od klientov tak zvýšia úrokové sadzby na účtoch. Ak ich nezvýšia a iné banky to urobia, alebo klienti bánk majú možnosti ukladať za trhové sadzby inde (Money market fondy) tak peniaze z bánk odchádzajú a banky sú potom čím ďalej tým viac závislé na zdrojoch z medzibankového trhu, resp. môžu ísť si požičiavať do centrálnej banky oproti štítnym dlhopisom (repo). To všetko je však za trhové sadzby.
Čo sa stane je, že úroková marža bánk s rastúcimi sadzbami tak či tak klesá pre staré hypo, ktoré dala banka za nízke sadzby. To má rovnaký efekt ako keby klienti bánk tie úvery nesplácali, čiže čo sa stane je, že postupne bude klesať likvidita bánk (keďže zaplatený úrok na vklady bude vyšší ako prijatý úrok za hypo - stále sa bavíme o starých hypo za nízke sazdby, ktorých je však väčšina) a možno sa bude i zhoršovať hospodársky výsledok bánk, čo môže ovplyvňovať i vlastný kapitál (straty ho budú znižovať) a tým pádom i kapitálovú primeranosť bánk.
Počkajme si a uvidíme.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Neverim, ze Banka sa nepoisti proti hyperinflacii.. (a napriklad dovoli splatit cely dlh "bezcennymi peniazmi"), aj ked to tam nebude explicitne napisane.. Ktovie ci sa nechytia nejakej "vynimocnej situacii" :)
Ale tak, 1% vs 6% im je mozno jedno, ved moze to byt aj naopak nejaky cas, niekto si fixne 6% a potom to na trhu padne spat na 1%
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Ja som napisal, ze si nemusia poziciavat, nie ze si nemozu. Kedze slovenske banky maju stale typicky menej uverov ako vkladov, vacsina ma ten pomer okolo 90% + vlastny kapital 10-20%. Inak preto som tam dal tie linky, aby si kazdy vedel precitat ako to funguje.

Pri zvysovani urokov im o nieco klesa marza, ale vacsina slovenskych hypo ma pomerne kratko do refixacie, kde si marzu banky zas dorovnaju. Niekde na webe su aj statistiky. A ked budu uroky klesat, tak im bude narastat..

Vacsi problem pre banky by bolo, keby sa zvysila nezamestnanost, znizili realne platy.. Cim by doslo k realnemu narastu nesplacanych uverov.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Murosik »

Minimalne v mojej zmluve je uvedená moznost zvýšenia úrokov v banke aj pred skončením fixu. Čiže predpokladám, že to rovnako majú aj iné banky.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Murosik napísal: So 25 03, 2023 11:07 am Minimalne v mojej zmluve je uvedená moznost zvýšenia úrokov v banke aj pred skončením fixu. Čiže predpokladám, že to rovnako majú aj iné banky.
celkom urcite to maju všetky banky právne ošetrené. Musia byt totiz kryté pre teoreticky pripad hyperinflacie a pod.
Ale za beznych okolnosti to navysit mimo podmienky nemozu, resp. dlznik by to mohol uspesne napadnut na sude.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: So 25 03, 2023 10:46 am Kedze slovenske banky maju stale typicky menej uverov ako vkladov, vacsina ma ten pomer okolo 90% + vlastny kapital 10-20%.
To tiež už nie je pravda.
Slovenské banky majú viac úverov ako vkladov (110%) a ten pomer rastie (na rozdiel od štátov eurozóny, kde ten pomer neustále klesá).
Rozdiel financujú na medzibankovom trhu za trhové sadzby.
Snímka obrazovky 2023-03-27 111139.png
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Ok, neviem sice co to su presne za data, kedze sa to zvykne porovnavat rozne napr. "primarne vklady a hrubym uverom", " upravena LTD (uvery k vkladom a vydanym dlhopisom)" ktora by tusim podla platnej regulacie nemala byt viac ako 100%.

SK banky ako celok nesledujem, je mozne, ze si pamatam stare data. Resp. sledujem len co sa ma osobne tyka:
Pomer úverov ku vkladom klientov na konsolidovanej báze dosahoval k 31. 12. 2022 úroveň 90,5 %. Ukazovateľ primeranosti vlastných zdrojov bol k 31. 12. 2022 na úrovni 18,7 %. https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/tlaco ... -historii/

V kazdom pripade samotny pomer vladov a uverov nie je az taky podstatny, najdolezitejsi ukazovatel je kapitálová primeranosť a ta je pre cely bankovy sektor nasledovna:
V treťom štvrťroku tohto roku sa udržala na úrovni 19,2 %, pričom v rokoch pred nástupom koronakrízy sa pohybovala v rozpätí od 18 do 18,5 %.

https://www.finreport.sk/banky-a-poisto ... ionov-eur/
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Ut 28 03, 2023 10:32 am
V kazdom pripade samotny pomer vladov a uverov nie je az taky podstatny, najdolezitejsi ukazovatel je kapitálová primeranosť a ta je pre cely bankovy sektor nasledovna:
V treťom štvrťroku tohto roku sa udržala na úrovni 19,2 %, pričom v rokoch pred nástupom koronakrízy sa pohybovala v rozpätí od 18 do 18,5 %.

https://www.finreport.sk/banky-a-poisto ... ionov-eur/
To je síce pravda, ale kapitálová primeranosť je iba číslo a v prípade runu na banku tiež nie moc smerodajné.

Kapitálová primeranosť SVB k 31.12.2022 bola 16% :wink:
Snímka obrazovky 2023-03-28 113031.png
Každopádne ak bude klesať úroková marža bánk (NIM - net interest margin), čo asi bude klesať keďže časť úverov financujú na trhu a nie cez vklady (je jedno či cez medzibankový peňažný trh alebo dlhopisy), tak sa asi bude zhoršovať aj hospdárenie bánk a potenciálne aj znižovať vlastné imanie (cez hospodársky výsledok) a tým pádom sa nedá vylúčiť aj pokles kapitálovej primeranosti bánk v blízkej budúcnosti.

Nakoniec na možný problém upozorňuje aj NBS v Makroprudenciálnom komentári zo septembra 2022:
Snímka obrazovky 2023-03-28 114037.png
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

RUN dnes neustoji ziadna banka, ak jej niekto neposkytne dodatocnu likviditu, nezaruci sa za vklady.. vid. https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 44#p181544
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Tu s tebou súhlasím.

A ty ako talebista, ktorým si tu nedávno argumentoval (Disclaimer: aj ja som talebista), teda chápeš že pre každú banku to nie je otázka či to nastane ale kedy.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Ut 28 03, 2023 12:01 pm RUN dnes neustoji ziadna banka, ak jej niekto neposkytne dodatocnu likviditu, nezaruci sa za vklady.. vid. https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 44#p181544
a ešte poznámka:

nie DNES ale NIKDY
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Z pohladu statistiky ano, je to len otazka casu.

Ale tu je dolezite to "ak" co som uviedol vyssie. Viem si len tazko predstavit, ze by dnes vlada/CB nechala padnut vacsiu banku s tym, ze klienti prijdu o peniaze.

To by bol moment, ktory by spustil skutocny RUN aj na ostatne banky. A museli by zavadzat obmedzenia prevoditelnosti kapitalu.. ako na Cypre pre 10timi rokmi. Co by bolo pre exportnu ekonomiku ako je nasa znicujuce..

A ako vidime v US tak stat defakto zagarantoval vklady do neobmedzenej vysky a podobny scenar predpokladam aj v EU, ak by sa nieco zomlelo.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Bohužiaľ na Slovensku štát nevie zagarantovať všetky vklady, podobne ako to nevedel zagrantovať Cyprus pre 10-timi rokmi (a preto nepoistené vklady boli bailed-in - použité na sanáciu bánk) ako spomínaš a to z dôvodou, že na rozdiel od US nie je monetárna politika v rukách štátu, ale EÚ.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Tak ako sa Taiwan sa spolieha na to, ze ich US budu chranit kvoli velkemu podielu vyrobi chipov tzv. "Silicon Shield". Tak slovensko sa moze spolahnut, ze slovenske banky by zachranila ECB na natlak Nemecka a dalsich krajich odkial pochadzaju firmy co tu posobia a maju tu dodavatelov.

Slovensko zdaleka neni taka mala a z pohladu tokov tovaru izolovana krajina ako Cyprus.

Si predstav, ze sa zastavia platby len v automobilovom sektore v SR co by to znamenalo pre znacnu cast vyrobi aut v EU.. a to je len 1 sektor.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Nehovor?
To znie ako dobrý plán! :lol:
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 31 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa solc »

andre napísal: Ut 28 03, 2023 12:55 pm Z pohladu statistiky ano, je to len otazka casu.

Ale tu je dolezite to "ak" co som uviedol vyssie. Viem si len tazko predstavit, ze by dnes vlada/CB nechala padnut vacsiu banku s tym, ze klienti prijdu o peniaze.

To by bol moment, ktory by spustil skutocny RUN aj na ostatne banky. A museli by zavadzat obmedzenia prevoditelnosti kapitalu.. ako na Cypre pre 10timi rokmi. Co by bolo pre exportnu ekonomiku ako je nasa znicujuce..

A ako vidime v US tak stat defakto zagarantoval vklady do neobmedzenej vysky a podobny scenar predpokladam aj v EU, ak by sa nieco zomlelo.
Týmto ale môžeš spustiť presun vkladov do veľkých bánk a položiť menšie. Prípadne spustiť run tak či tak, lebo ľudia si povedia, ak zachránili veľkú banku a použili nato stovky miliárd ako napríklad švajčiari teraz, kde je istota, že budú garantovať( budú vedieť) aj iné banky ? A ak aj áno, tak to spustí masívnú infláciu.
Systém nie je v sračkách ale je postavený zo sračiek, tu každý krok môže viesť do hnoja.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Podla centralnych bankarov EU, polovica minulorocnej inflacie bola kvoli zvysovaniu platov a druha polovica kvoli zvysovaniu ziskov. Obe hlavne u velkych firiem.

https://www.ecb.europa.eu/press/key/dat ... f3.en.html
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa hifron »

The change in prices for US for consumer goods (since 2008).

🏥 Hospital services: up 99.8%
👩‍🎓 College tuition: up 64.4%
👶 Childcare: up 62.1%
👨‍⚕️ Medical care: up 57.2%
🥘 Food: up 52.8%
🏡 Housing: up 48.3%

viac v https://twitter.com/mijustin/status/164 ... 14208?s=20
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

hifron napísal: St 05 04, 2023 5:04 pm The change in prices for US for consumer goods (since 2008).

🏥 Hospital services: up 99.8%
👩‍🎓 College tuition: up 64.4%
👶 Childcare: up 62.1%
👨‍⚕️ Medical care: up 57.2%
🥘 Food: up 52.8%
🏡 Housing: up 48.3%
Vacsinou ide o nevyhnutne vydavky, kde je nizka elasticita dopytu. Vydavky na vysoke skolstvo stuplo z dovodu, ze stat garantoval pozicky, takze skoly zvysili skolne.

Na druhej strane cena elektroniky nestupla ani zadaleka tak vysoko, tam je vyssia konkurencia a kupu noveho televizora sa da odlozit. Liecenie zlomenej nohy nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ja momentalne riesim prerabku domu. Vcera mi prisla ponuka od firmy na vapenne omietky za 57€ za m2, pri hrubke cca 2cm priemer. Toto je ze uplne ustrelena cena, asi len skusal ci som jebnuty a chytim sa. V priemere dostavam ponuky za 22€/m2. Ked si precitam starsie prispevky na forach tak ceny boli okolo 12/m2…takze stavebnictvo u nas pekne hore vsetko. Neviem ci sa splni mokry sen, ze nehnutelnosti budu klesat zasadne…avsak to je uz riesene v inom vlakne :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Št 06 04, 2023 7:13 am Ja momentalne riesim prerabku domu. Vcera mi prisla ponuka od firmy na vapenne omietky za 57€ za m2, pri hrubke cca 2cm priemer. Toto je ze uplne ustrelena cena, asi len skusal ci som jebnuty a chytim sa. V priemere dostavam ponuky za 22€/m2. Ked si precitam starsie prispevky na forach tak ceny boli okolo 12/m2…takze stavebnictvo u nas pekne hore vsetko. Neviem ci sa splni mokry sen, ze nehnutelnosti budu klesat zasadne…avsak to je uz riesene v inom vlakne :)
Ja som dostal od tej istej firmy ponuku: 9/2019 1200Eur/m2 a 1/2023 1850Eur/m2 cena holodomu. Pri 150m2 dome rozdiel bez mala 100.000EUR. Toto snad nereflektuje ziadnu inflaciu a je to umelo nafuknute alebo sa mylim?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jogo »

JanH napísal: Št 06 04, 2023 2:05 pm Ja som dostal od tej istej firmy ponuku: 9/2019 1200Eur/m2 a 1/2023 1850Eur/m2 cena holodomu. Pri 150m2 dome rozdiel bez mala 100.000EUR. Toto snad nereflektuje ziadnu inflaciu a je to umelo nafuknute alebo sa mylim?
Si dobrý matematik, tak si zrátaj, koľko materialu ti treba na dom a zisti si jeho cenu na webe. Potom k tejto cene za material prirátaj cenu práce max vo výške ceny materialu a mal by si vedieť max. cenu toho domu, ale reálna cena by mala byť skôr menej, lebo dostaneš množstevné zľavy a za prácu sa berie väčšinou menej ako za material.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

100k navyse je hlupost, o tolko zas ten material hore ist nemohol, to sa stavim bez toho, aby som pozrel cenniky..

Akoze 277 500 EUR za holodom ? To je aj s pozemkom niekde v Rači tesne pod lesom? Ak ano, tak je to OK cena.. :)

Na Slovensku, neviem ako v zahranici, maju "wanna be podnikatelia" velku tuzbu vlastnit bugatti po 1-2 zakazkach..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No co ja vidim je zehehla ktora teraz stoji 1 ks 8€ ( vazne 1ks) stala tak 3-4€
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iosephus »

Ak je "hehla" tehla, tak to sem daj odkaz kde si našiel takú cenu, lebo ja takú nevidím nikde.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

tu je prieckovka ytong https://www.obi.sk/porobetonove-tvarnic ... /p/3119088

tieto myslim kamos kupoval este po 1,7 https://www.obi.sk/tehly/tehla-pre-obvo ... /p/1095371

dufam ze nekecam :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://www.hornbach.sk/p/porobetonova- ... m/5044027/

6.15eur - toto clovek kupiuje na palety, ak nie na kamion, takze OBI len ryzuje na neznalosti..

Porfix je lacnejsi..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iosephus »

OBI je len dcérska firma Hornbachu, ale ano pre takéto materiály a v takom počte sa nechodí do OBI :)

https://www.internetovestavebniny.sk/p/ ... FvEALw_wcB
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Rokosák napísal: Po 03 04, 2023 2:30 pm Podla centralnych bankarov EU, polovica minulorocnej inflacie bola kvoli zvysovaniu platov a druha polovica kvoli zvysovaniu ziskov. Obe hlavne u velkych firiem.

https://www.ecb.europa.eu/press/key/dat ... f3.en.html
Mozes pls konkretizovat kde to v tom clanku je? Nemam VS na takyto lvl informacii.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

.
Naposledy upravil/-a Rokosák v Pi 07 04, 2023 1:52 am, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

wladas napísal: Št 06 04, 2023 10:03 pm
Rokosák napísal: Po 03 04, 2023 2:30 pm Podla centralnych bankarov EU, polovica minulorocnej inflacie bola kvoli zvysovaniu platov a druha polovica kvoli zvysovaniu ziskov. Obe hlavne u velkych firiem.

https://www.ecb.europa.eu/press/key/dat ... f3.en.html
Mozes pls konkretizovat kde to v tom clanku je? Nemam VS na takyto lvl informacii.
https://www.ecb.europa.eu/press/blog/da ... b5.en.html

Pripajam dalsi clanok, ktory je pristupny z clanku, ktoreho link som povodne udaval. Ja som ziskal informaciu z dennej tlace, za paywallom. Nemam chut sa predierat cez suchoparne vylevy akademikov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Zle si skopiroval link
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa mm1809 »

Objekvitne zvysovanie cien je ok, ale dovolim si tvrdit ze vacsina tych 30-40 az 100+% narastov cien roznych potravin, materialov atd. je ciste zneuzivanie situacie vyrobcami/predajcami a zvysovanie svojich marzi. Ked blbe vajicka zdrazia o 40% a viac nech mi ten zasrany pestovatel slepic vycisli taketo navysenie vstupnych zdrojov! oje*y
Zasadne nekupujem nezmyselne predrazene veci, nech je to klinec v zeleziarstve alebo az po nabytok na mieru. Peniaze mozem namiesto toho kuzelneho oblbovaku "lebo ved inflacia" splachovat aj do zachodu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Z casti za to mozu aj sami ludia s vysokou spotrebou.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak niekto nieco musi kupit, kupi to.. Nemoze nekupit.. Na to sa spoliehaju spekulanti.. Ale da sa to aj opacne - zapytat si +100% obzvlast ak zistite, ze ten spekulant tiez pytal tak vela..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Ak chovatel sliepok ma predavat vajicka s 20 perc ziskom ak situacia na trhu dovoli docasne predavat so 100 perc ziskom tak aj ja by som mal za akciu co zrazu vyskoci o 100 percent pytat pri predaji Len 20 perc naviac ? Da mu niekto za vajicka viac ak o rok klesne cena pod jeho naklady? Nie. Vsetko je relativne. Mozno ten chovatel trel pred rokom biedu mozno o rok bude zas tak mu doprajme chvlu 100 perc zisk. Urcite to nebude dlhodoby jav. Ja kupujem vajicok menej.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"