ETF cez portu.cz - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa mapper »

capitalcapital napísal: So 25 12, 2021 9:15 pm pri EIC by bolo zase potrebné stretnutie so sprostredkovateľom do čoho sa mu nechce)
EIC som vzdy riesil na dialku (mail ale urcite by sa dal aj videohovor) a doklady postou. napr. tunajsi Nadvice paradna spolupraca.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

capitalcapital napísal: So 25 12, 2021 9:15 pm Poprosím o názor.

Čerstvý dôchodca ktorý má dostatočnú železnú rezervu by chcel drobné ktoré mu zostanú z dôchodku mesačne investovať. Vzhľadom na nízke sumy mi príde vhodné Portu (lacnejšie ako Finax, pri EIC by bolo zase potrebné stretnutie so sprostredkovateľom do čoho sa mu nechce).

Vlastné stratégie vychádzajú lacnejšie a tu je otázka, z čoho by ste odporúčali vyskladať stratégiu? Ohľadne dlhopisovej zložky nemám vôbec znalosť, keďže som nad ňou doteraz nerozmýšľal.
Akciová zložka by bola klasika: iShares Core S&P 500 UCITS ETF

Keďže by investoval len to čo mu mesačne zvyšuje z dôchodku, tak je naklonený riziku.
Ďakujem
Za dlhopisovú zložku sú na výber (TER do 0,3%):
DTLA.LN - iShares USD Treasury Bond 20+y UCITS ETF
EUNA.GY - iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF
IGIL.LN - iShares Global Inflation Linked Govt Bond UCITS ETF
LQDA.LN - iShares USD Corp Bond UCITS ETF
IBTA.LN - iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF

V dlhopisoch fakt nemám prehľad, ktorý by bol vhodnejší kandidát ako doplnok ku klasike S&P 500?
Ďakujem
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa owwidius »

pozeram ten detsky ucet, 2 veci co sa mi tam nepacia.

v pripade vyberu pred 18r veku, sa dopocitaju poplatky z 0,25% na aktualnu mieru.
a druha, ze pri dosiahnuti 18r veku prejde cely ucet na dieta, stracas pristup k uctu.

neviem no, ja by som asi sebe v 18ke nedal vacsi obnos penazi, mal som ine priority :)
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa Wolf »

owwidius napísal: Po 27 12, 2021 1:35 am a druha, ze pri dosiahnuti 18r veku prejde cely ucet na dieta, stracas pristup k uctu.
V žiadnom prípade :D Som na VŠ a väčšina 20–25 ročných, ktorých ponám na ekonomickej fakulte, by väčšie množstvo peňazí nezvládla a do týždňa prehýrila.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aviceN »

Suhlasim, ked peniaze dietatu, tak az v cca 25ke, kedy uz zacne riesit byvanie a ine priority, nie najnovsi iphone pripadne 1.9 v cipe 💪😂
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa Roz »

jzb
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 10:50 am
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa jzb »

Chcel by som sa spytat na radu ohladom zdanovania/rebalancingu - investoval som peniaze cez Portu v ich portfoliu ( pravidelne mesacne investovanie ) a zaroven si vytvoril vlastnu strategiu ( zapnuty rebalancing a pravidelne mesacne investovanie ) .
Po par mesiacoch som urobil na ucte zmenu a vo vlastnej strategii zmenil ETF do ktorych sa investuje a trochu ich rozdelenie co sposobilo predaj+nakup inych . Jedna sa o malu sumu predanych fondov nakolko sa nejednalo o velku zmenu ( cca 150€ ) a len minimalny zisk vzhladom na ich predoslu kupnu sumu - ako v takejto situacii sa riesia danove zalezitosti? Treba vobec nieco riesit ak planujem peniaze nevyberat najblizsich par rokov a jedna sa o sumu mensiu ako 500€ ? Alebo treba situaciu, ze doslo k predaju akcii niekde uviest ( ci uz teraz alebo nalezite v buducnosti ) ked budem planovat peniaze vybrat ( ak zisk bude vyssi ako 500€, hoc drzane budu dlhsiu dobu )
jzb
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 10:50 am
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa jzb »

Dakujem za odpoved - to znamena, ze tento rok ak teda uz nic neziskam/nepredam so ziskom do 500€ dalsi rok aj keby predam s vyssim ziskom ako 500€ som oslobodeny od dane kvoli rocnemu drzaniu etf fondov ?
ZACINAJUCI-INVESTOR
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 10:37 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa ZACINAJUCI-INVESTOR »

Moje porfolio je riziko 10 . Rebalansing neviem vypnut . Takze ak moje porfolio zarobi viac ako 500e za rok a portu rebalansuje porfolio do roka musim platit dane ? Rozumiem tomu spravne ? Dakujem za odpoved
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

ZACINAJUCI-INVESTOR napísal: Ne 23 01, 2022 10:59 pm Moje porfolio je riziko 10 . Rebalansing neviem vypnut . Takze ak moje porfolio zarobi viac ako 500e za rok a portu rebalansuje porfolio do roka musim platit dane ? Rozumiem tomu spravne ? Dakujem za odpoved
Pravidlá si popísal v podstate správne, ale tých 500e nie je myslených ako nerealizovaný zisk celého portfólia.

Portfólio sa tuším skladá zo 6 ETF, v minulosti zvyčajne výraznejšie narástli 2 ETF (napr. S&P500 a EMU), pri rebalansovaní by predali pár percent týchto 2 ETF a dokúpili pár percent ostatných 4 ETF.
Čiže podať daňové priznanie by si musel ak by bol realizovaný zisk z predaj pár percent tých 2 ETF (môj príklad) väčší ako 500 EUR.
Toto ťa môže trápiť ak si robil jednorazovú investíciu.

Ak investuješ pravidle (mesačne) tak rebalansovanie robia pri každom nákupe.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Citujem z Ročného výpisu pre daňové účely
Poplatky priamo súvisiace s uskutočnenými obchodmi s cennými papiermi, ktoré boli v zdaňovacom období preukázateľne vynaložené na zdaniteľné príjmy z predaja (o.i. poplatky za realizovanénákupné a predajné pokyny) možno všeobecne uplatniť ako výdaj na zníženie základu dane. Vo výklade, či je možné uplatniť aj naúčtované Správcovské poplatky sa odborníci líšia. V Súhnnejtabuľke v úvode tohto dokumentu preto nie sú Správcovské poplatky zahrnuté medzi Výdavky spojené s riadením a držbou cenných papierov. Zvážte sami, či ich chcete zahrnúť, prípadne sajedná o svojho daňového poradcu.
Poplatky sa účtujú z hotovosti, šikovne vymyslené v neprospech investora.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa tom13 »

https://www.portu.sk/blog/40-zlava-ak-t ... -do-portu/

podla mna celkom dobra akcia na presun investicie, 40% zlava z poplatku na 2 roky, bez viazanosti
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa Zdravym »

Velmi zaujimave plany na Portu na tento rok.

Okrem ineho planuju aj moznost investovania cez ETF (ETN) do krypta. To by prinieslo vyhodu aj voci mnohym brokerom.
portu.PNG
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa Fund »

...vyborne len tak dalej,a slovensky finax zaspal a tesi sa s poplatkov :-)
ZACINAJUCI-INVESTOR
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 10:37 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa ZACINAJUCI-INVESTOR »

capitalcapital ďakujem vám za informácie . Ak by niekto chcel referenčný kód portu alebo referenčný link portu aby mal investovanie 3 mesiace bez poplatkov tak mi napíšte správu . Pekný deň .
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Zdravim,chcem sa spytat,ci sa uz stalo niekomu zo Slovenska,ze po registracii a zadanom IBANe sa nepripisuju vklady ktore si posiela na vlastne strategie-penazenku?Vzdy pride mail,ze prisli peniaze z neovereneho uctu a nasledne sa musim obratit na podporu a manualne mi pripisu.
Problem nevedia,ze kde je,udajne nespravny format maju v systeme a nerozumeju tomu...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

GiovanniX napísal: St 23 02, 2022 9:47 pm Zdravim,chcem sa spytat,ci sa uz stalo niekomu zo Slovenska,ze po registracii a zadanom IBANe sa nepripisuju vklady ktore si posiela na vlastne strategie-penazenku?Vzdy pride mail,ze prisli peniaze z neovereneho uctu a nasledne sa musim obratit na podporu a manualne mi pripisu.
Problem nevedia,ze kde je,udajne nespravny format maju v systeme a nerozumeju tomu...
SK účty im robia problém.
V januári som riešil že korektne zadanú platbu čiže so správnym VS mi pripisovali nie na stratégiu ale do peňaženky. Tvrdili mi že im platba prišla bez VS. Tento problém som nemal len ja ale aj iný známi.
Nakoniec som im poslal potvrdenie o platbe kde bol VS aj SS a odporučil im nech si to reklamujú vo vlastnej banke (Fio). Riešenie nakoniec našli u seba a niečo si upravili v systéme.
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa GiovanniX »

capitalcapital,dakujem za odpoved.Uz mi to aj oficialne nechcene potvrdili,ze ano,s SK uctami maju problemy.
Ale ze po uprave,ich zasahu,je vsetko ok,tak uvidime casom.
feriicko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 8:17 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa feriicko »

Ahojte,

asi som totalny antitalent, ale nech citam ako citam, stale uplne nerozumiem tym daniam. Chcem si zalozit ucet na portu s pravidelnym ivestovanim na dobu minimalne 15 a viac rokov. Ako treba nastavit alebo vybrat portfolio aby som nemusel riesit ziadne dane ani nic podobne? Dakujem za vysvetlenie :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

feriicko napísal: Pi 04 03, 2022 8:19 pm Ahojte,

asi som totalny antitalent, ale nech citam ako citam, stale uplne nerozumiem tym daniam. Chcem si zalozit ucet na portu s pravidelnym ivestovanim na dobu minimalne 15 a viac rokov. Ako treba nastavit alebo vybrat portfolio aby som nemusel riesit ziadne dane ani nic podobne? Dakujem za vysvetlenie :)
A v čom si sa myšlienkovo zamotal? :)

produkt Portfólio - Ak budeš sporiť pravidelne mesačne, tak je vysoko nepravdepodobné že by nastali podmienky (v prvom roku) kedy by Portu robilo mimoriadny rebalansing a odpredalo ziskové zložky z ktorých by si mal platiť daň. Ak by to aj nastalo stále je tu oslobodenie od dane zo zisku do 500 EUR. V následných rokoch už je rebalansing v pohode, lebo sa budú odpredávať zložky ktoré už budeš držať dlhšie ako jeden rok.

produkt Stratégia - Pri stratégii Štandard je rebalansovanie vypnuté, takže neželaný odpredaj nehrozí vôbec. Samozrejme si treba vybrať akumulačné ETF ktoré nevyplácajú dividendy.

Základné rebalansovanie sa realizuje pravidelne pri každom vklade a následnom investovaní.
feriicko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 8:17 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa feriicko »

Ak som dobre cital na portu tak pri kazdej platbe dochadza k rebalansingu a tym sa aj odpredavaju stare akcie a nakupuju nove, takze vzdy bude asi nejaka cast ktora nebude splnat casovy test ale zas na druhej strane tam asi zisk nebude vacsi ako 500 eur. Kazdopadne pri vyssich usporach sa uz plateniu dani asi nevyhnem ci? Neviem ci tu ma niekto s tym osobnu skusenost? :) a ako je to napriklad s pltenim za dividendi?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

feriicko napísal: Ne 06 03, 2022 7:18 pm ...pri kazdej platbe dochadza k rebalansingu a tym sa aj odpredavaju stare akcie a nakupuju...
Toto si vysvetľuješ nesprávne. Rebalansing pri každom vklade znamená že nákupom dorovnajú aktuálny stav do ideálneho pomeru. Čiže dokúpia viacej toho čo je pod ideálnym pomerom a menej (alebo vôbec) toho čo je nad ideálnym pomerom. V prvom roku by pravidelné vklady mali zabezpečiť že pri rebalansingu nebude dochádzať k odpredajom.
Navyše Portu tam má nejakú povolenú odchýlku, takže nečakaj že ked bude zastúpenie jedného ETF napríklad 25,1% že hneď budú odpredávať 0,1% aby sa dostali k základnému nastaveniu napr. 25%
feriicko napísal: Ne 06 03, 2022 7:18 pm Kazdopadne pri vyssich usporach sa uz plateniu dani asi nevyhnem ci?
Pokiaľ dodržíš ročný test, tak sa vyhneš. Nezabúdaj že ak už budeš napríklad 4 roky sporiť, Portu môže kludne rebalansovať, budeš tam mať predošlé 3 roky z ktorých už pri predaji nebudeš platiť daň.
Samozrejme ak sa nezmení súčasná legislatíva.
feriicko napísal: Ne 06 03, 2022 7:18 pm ...a ako je to napriklad s pltenim za dividendi?
Dividendy musíš uvádzať do daňového priznania. Takže ti napríklad nebude môcť podať daňové priznanie zamestnávateľ ale budeš si ho musieť podať sám (ak pracuješ ako zamestnanec). Preto tu všeobecne odporúčajú akumulačné ETF.
feriicko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 8:17 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa feriicko »

Ok rozumiem, a tie akumulacne ETF sa daju nastavit iba pri produkte Moja strategia? Tam si zrejme treba robit vlastne nastavenia a ja som v tom moc neni skuseni a preto by som to rad nechal na nejakej automatizacii resp. na technologie a ludi co su z portu :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

feriicko napísal: Ne 06 03, 2022 8:53 pm Ok rozumiem, a tie akumulacne ETF sa daju nastavit iba pri produkte Moja strategia? Tam si zrejme treba robit vlastne nastavenia a ja som v tom moc neni skuseni a preto by som to rad nechal na nejakej automatizacii resp. na technologie a ludi co su z portu :)
V pohode, treba nejako začať, možno už o rok si nastavíš vlastnú stratégiu :wink:
Ak by si si ale prečítal prvé príspevky v tomto vlákne nájdeš tam odpoveď ako Portu skladá a z čoho ich skladá.
fifoJ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 19 03, 2022 12:32 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa fifoJ »

Ahojte, môj známy si založil účet v portu a rozhodol sa pre vytvorenie vlastnej stratégie kde 70% portfólia bude tvoriť ETF na S&P 500. V portu sú na výber tieto 2 ETFs. iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF a iShares Core S&P 500 UCITS ETF v USD. Čo myslíte ktorá voľba je lepšia? Investičný horizont cca 30 rokov. Niekde tu na fóre som našiel že pri dlhodobom horizonte ten hedged není potrebný pretože sa síce chránim pred výkyvmi kurzu ale v dlhodobom horizonte sa ukracujem o výnos keďže ten hedged niečo stojí a kurz EUR/USD je pomerne stabilný. Akú možnosť by ste zvolili vy a prečo? Vopred ďakujem za každú odpoveď.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aviceN »

Za mna by som siel do klasickeho USD, zbytocne platit za hedging podla mna.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa JUGGLER »

fifoJ napísal: So 02 04, 2022 2:12 pm Niekde tu na fóre som našiel že pri dlhodobom horizonte ten hedged není potrebný pretože sa síce chránim pred výkyvmi kurzu ale v dlhodobom horizonte sa ukracujem o výnos keďže ten hedged niečo stojí a kurz EUR/USD je pomerne stabilný. Akú možnosť by ste zvolili vy a prečo? Vopred ďakujem za každú odpoveď.
K tomu záveru som dospel ja. To hedžovanie niečo stojí a ukrajuje to z výnosu. Má to rovnaký efekt ako vysoké poplatky.
Pritom kurz ide hore-dole a nakoniec je tam kde pred 20 rokmi. Tým hedžovaním si dokonca môžeš privodiť straty, ked európa bude upadať, alebo sa rozpadne. Nebyť hedžovaný teraz prináša zisk, lebo euro slabne a dolár posilnuje...čiže bez hedžovania americké akcie dávajú stále väčší a väčší zisk v eurách ( za svoju investíciu v USD dostaneš stále viac eúr ). hedžovaním zabrániš kurzovým stratám, ale zároveň aj kurzovým ziskom.
V terajšej situácii, ked EU čelí energetickej a surovinovej kríze, ked ECB nedokáže zvyšovať sadzby a čeliť inflácii a ked politika + byrokracia v EU neustále zaťažuje ekonomiku a spotrebiteľov, nevidno žiadne svetlo na konci tunela...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 8:18 pm K tomu záveru som dospel ja. To hedžovanie niečo stojí a ukrajuje to z výnosu. Má to rovnaký efekt ako vysoké poplatky.
Pritom kurz ide hore-dole a nakoniec je tam kde pred 20 rokmi. Tým hedžovaním si dokonca môžeš privodiť straty, ked európa bude upadať, alebo sa rozpadne. Nebyť hedžovaný teraz prináša zisk, lebo euro slabne a dolár posilnuje...čiže bez hedžovania americké akcie dávajú stále väčší a väčší zisk v eurách ( za svoju investíciu v USD dostaneš stále viac eúr ). hedžovaním zabrániš kurzovým stratám, ale zároveň aj kurzovým ziskom.
V terajšej situácii, ked EU čelí energetickej a surovinovej kríze, ked ECB nedokáže zvyšovať sadzby a čeliť inflácii a ked politika + byrokracia v EU neustále zaťažuje ekonomiku a spotrebiteľov, nevidno žiadne svetlo na konci tunela...
Česi na hedgeovaní zarobia, lebo už sú swapy na USDCZK kladné. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Portu vs. Finax

Príspevok od používateľa aladar »

duplikat mazem
Naposledy upravil/-a aladar v Ut 05 04, 2022 1:07 pm, upravené celkom 1 krát.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aladar »

duplikat, mazem
Naposledy upravil/-a aladar v Ut 05 04, 2022 1:06 pm, upravené celkom 1 krát.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aladar »

Ahojte, zaujimal by ma vas nazor na vec.

Otvoril som detom investicne ucty v Portu. Zhruba o mesiac skor som otvoril aj pre seba investicny ucet vo Finax. Predpokladal som, ze ak zvolim podobne strategie, mal by som dojst zhruba k podobnym vysledkom zhodnotenia. Prioritou je pre mna nejake zmysluplne sporenie pre deti a rozhodnutie pre Portu padlo kvoli nizsiemu poplatku pre detsky ucet (0,25% z hodnoty portfolia rocne Portu vs. 1% Finax).

Po zhruba 15 mesiacoch povnavam vysledky u oboch a musim povedat, ze ma Portu dost sklamalo.

Vyzera to asi takto:

PORTU:
penazne vazeny vynos od zaciatku 5%, p.a 4,2%
Casovo vazeny vynnos od zaciatku 12%, p.a. 10%
jednoduchy vynos: od zaciatku 2,7% (vcera ale bol len 1,6%), p.a. 2,2%
zlozenie portfolia: 44% americke akcie, 18% europsle akcie, 17% globalne akcie malych spolocnosti, japonske akcie 9%, azijske akcie 5%, akcie rozvojovych krajin 5%, hotovost 2%

FINAX:

jednoduchy vynos 7,2%
casovo vazeny vynos 26%

zlozenie portfolia:

US velke spolocnosti 43%, EU velke spolocnosti 18%,spolocnosti rozvojovych trhov 16%, US stredne spolocnosti 9%, US male spolocnosti 6%, EU male spolocnosti 5%




Ked sa pozeram na percentualne vynosy (zhodnotenie u Finax alebo zmena u Portu) jednotlivych tried aktiv, tak tie s velkou percentualnou vahou u Portu maju vykazane o nieco vyssie vynosy ako tie u Finax. Jediny rozdiel su azijske akcie so zastupenim 5% v portfoliu Portu, kde je strata 10% a akcie rozvojovych krajin so stratou 1%.
Jednoducho zhrnute na zaklade vykonnosti jednotlivych aktiv by clovek na prvy pohlad povedal, ze by na tom vynosmi lepsie malo byt Porto a ze jeho portfolio je namiesane lepsie.

Vysledok vsak hovori uplny opak - Jednoduchy vynos Portu 2,6% (este vcera uvadzali len 1,6%) versus jednoduchy vynos Finax 7,2%!!


Pravdu povediac som dost zmateny. Nechcem tvrdit, ze strategia Portu portfolia je ovela horsia, hoci konecny vysledok tomu dost naznacuje.
Kedze som doteraz pri investovani pomerne malych sum, za toto kratke obdobie zarobil tak na pivo, vobec ma ten rozdiel netrapi.

Skor ma trapi, ci ma nadalej zmysel detom investovat cez Portu, kedze pri takomto trende by z dlhodobeho hladiska prisli asi o dost vela penazi, hoci ma Portu nizky poplatok za spravu detskych uctov.

Takisto nechcem nejak ociernovat jednu alebo vyzdvihovat druhu spolocnost. Co ma naozaj zaujima, je ako detom usetrit co najviac penazi a jednoznacne mi z tohto vychadza, ze by som mal asi pokracovat v investovani u Finaxu.

Som si vedomy aj toho, ze nejakych 15 mesiacov nie je asi dostatocne dlhy horizont na posudzovanie vykonnosti portfolii urcenych na dlhodobejsie investovanie. Avsak moj sedliacky rozum mi hovori, ze by som veci mal zmenit.

Dakujem za akykolvek nazor, mozno mi unika nejaky podstatny detail.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aladar »

este doplnam, ze som pravidelne kazdy mesiac investoval rovnake sumy, u Finax boli tie sumy v porovani s Portu o viac ako polovicu mensie ale to si nemyslim, ze by malo mat nejaky podstatny vplyv na vysledok v percentualnom vyjadreni.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa Zdravym »

Tazko porovnavat tieto dve strategie po 15 mesiacoch. Portu doplatilo pravdepodobne na aziu za posledny rok, ale dalsi rok sa to moze obratit naopak. Co hovori vyrazne pre portu je 0.25% voci 1.20% rocny poplatok. Tzn. Finax musi spravit kazdy rok o 1%vyssi vynos aby sa oplatil, co si urcite nemyslim, ze by mal o tolko lepsie finax vyskladane portfolio. :beer:

Ak sa ti da zmazat prispevky, tak si prosim pomaz duplicity :palec_hore:
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aladar »

Dakujem, tie azijske akcie maju vahu iba 5% v celom portfoliu, nemyslim si, zeby to tak zavazilo, zase tie americke, europske, globalne co maju vahu dokopy 80% v porfoliu uvadzaju v suhrne pod polozkou "zmena", comu ja rozumiem zhodnotenie od zaciatku investovania, ovela vyssie vynosy ako tie s podobnym nazvom u Finax. Takze tomu fakt nerozumiem. Pytam sa sam seba, ci sa nezmylili v celkovom pocitani ale toto snad nie je v densnej dobe u serioznej firmy, co som si isty, ze Portu je, mozne. Ci vidis to inak?

Sorry za tie duplikatne prispevky,system reaguje s oneskorenim, tak som si nebol isty ci sa zverejnil a zrazu boli 3x. Nevedel som predtym ako ich zmazat, tak som teraz aspon prepisal text.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa MiBi »

ja mam podobne skusenosti Finax vs. Portu a hlavny dovod vidim ze Portu ma S&P500 hedged (teda menovo zaisteny) a kedze dolar skor posilnoval, tak mala tato hlavna zlozka oboch portfolii cca 7 % nizsi vynos za posl. 6 mesiacov:
https://tinyurl.com/4up5r434
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ako som napísal v úvodnom príspevku, Portu má portfolia na mieru /predvolené/ za 1% p.a. a vlastné stratégie, kde si zvolíš ETF ty a platíš so zľavou okolo 0,5% p.a.

Finax má iba predvolené portfolia ( za 1,2% p.a + )

Pri predvolených portfóliách má Portu 100 /=100% akcie / iba 44% amerických akcií a zbytok sú málo výnosné voloviny
Finax má 43+9+6 = 58% amerických akcií, ktoré sú najvýnosnejšie. Nedávno som dával obrázok do vlákna Finax, kde to vidíš na portfoliu Dominika /ten má síce 80/20 , ale akciovú zložku tam vidíš /

ďalši faktor je to, čo popísal Mibi...jednak dolár posilňuje, jednak hedging sám o sebe berie cca 2% p.a.

Riešenie: pri PORTU sa treba vykašlať na ich predvolené riešenia a zvoliť vlastnú stratégiu pozostávajúcu z 1, 2, alebo 3 najvýnosnejších indexových ETFs. Ja preferujem 1 ETF.

1. ETF na Nasdaq 100 - najvýnosnejšie, ale najrizikovejšie
2. ETF na SP500 - zlatá stredná cesta
3. ETF na MSCI World - celý svet, ale podiel USA je primerane okolo 60% - nazval by som to najdiverzifikovanejšia , kvázi konzervatívna akciová stratégia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa aladar »

Vdaka obidvom Mibi a Juggler.

Dava zmysel co pisete.

Asi nema zmysel vybrat co som do tych detskych uctov vlozil, nech to uz takto bezi, co poviete? Nie su to ziadne horibilne sumy a pre diverzifikaciu to takto asi necham.
A na dalsie vklady zvolim niektoru z tych individualnych strategii.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

aladar napísal: Ut 05 04, 2022 3:26 pm Vdaka obidvom Mibi a Juggler.

Dava zmysel co pisete.

Asi nema zmysel vybrat co som do tych detskych uctov vlozil, nech to uz takto bezi, co poviete? Nie su to ziadne horibilne sumy a pre diverzifikaciu to takto asi necham.
A na dalsie vklady zvolim niektoru z tych individualnych strategii.
Problém je že detský účet má takéto podmienky:
V rámci detského účtu možno investovať iba do Portu portfólií, ktoré zostavuje a plne sa o ne stará Portu. Rovnako ako na štandardnom účte, môžete voliť medzi rôznymi rizikovými stupňami portfólií a tiež mať založených detských portfólií niekoľko. Zakladanie Portu stratégií, ktoré by ste zložili a nastavili sami na detskom účte možné nie je.
Takže ak im chceš navoliť vlastné stratégie a vyhnúť sa menej výkonným ETF, už to nebude detský účet za znížený poplatok. Každopádne vlastná stratégia a zľava za dlhodobé investovanie dá nižší poplatok ako má Finax.
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa owwidius »

aladar, este sa uisti, aku sumu zveris do ruk detom v 18:

Z detského účtu sa stane štandardné konto Portu, ktoré je majetkom dieťaťa. Dieťa k nemu má plné práva, získa vlastné prihlasovacie údaje (ak ešte nemá). Vy, ako zákonný zástupca už na účet naďalej nebudete môcť nahliadať a disponovať s ním, ak na to nedostanete oprávnenie od vášho dieťaťa.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez portu.cz

Príspevok od používateľa capitalcapital »

MiBi napísal: Ut 05 04, 2022 1:59 pm ja mam podobne skusenosti Finax vs. Portu a hlavny dovod vidim ze Portu ma S&P500 hedged (teda menovo zaisteny) a kedze dolar skor posilnoval, tak mala tato hlavna zlozka oboch portfolii cca 7 % nizsi vynos za posl. 6 mesiacov:
https://tinyurl.com/4up5r434
Ešte jeden postreh na základe Portu Stratégie (nemám Portfólio). Pri každom vklade obe spoločnosti vykonávajú rebalansovanie, no pristupujú k tomu rozdielne.

Portu
  • pri pravidelnom nákupe dorovná jednotlivé zložky presne na +/- 0,01%

Finax 100:0
  • pri pravidelnom nákupe niečo dokúpi ale výsledkom nie je presné dorovnanie
  • napr. S&P500 by malo mať váhu 38,5%, ale dlhodobo ju nechávajú 46,9% (dokúpili aj pri včerajšom nákupe, aj pri takomto odchýlení od nastavenej váhy)
  • opačne napr. Rozvojové trhy by mali mať váhu 19,5%, ale momentálne ju nechávajú na 15,6% (tak isto niečo málo včera dokúpili)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"