XTB - Seriózny broker z Poľska?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

Ahojte,

dlhšie čítam toto fórum, preto sa teším, že sa dočkalo zaslúženej obnovy, verím, že mu to vydrží, ale k veci.

Niečo cez rok už aj aktívne "investujem" cez finax, v zásade nejde o závratné sumy, začalo to skôr ako akýsi "štvrtý pilier" na dôchodok, teda pravidelne z každej výplaty pár eur odložím. Služba je fasa, a v zásade jej veľmi fandím, keďže prináša investovanie bežnému retailovému investorovi, ktorý by inak držal peniaze na sporiacom účte za smiešny úrok. Postupne sa však nemôžem zbaviť dojmu, že by to niekde išlo lepšie - rozumej lacnejšie, ergo priamo cez brokera na burzu a kupovať etf na priamo, niečo osvedčené SP500 style.

Postupným čítaním recenzií, či už miestnych alebo zahraničných, som identifikoval pre moje potreby ako najvýhodnejšieho brokera XTB, keďže aktuálne má obchodovanie fyzických akcií aj etf úplne bez poplatku za obchod, vedenie účtu je tiež zadarmo. Zdá sa mi, ale že práve tu som v minulosti čítal, že je to nanič broker.

Máte s ním niekto skúsenosti? Je v tom celom nejaký háčík?

Budem vďačný za každý názor, tip alebo skúsenosť.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nemam skusenost ale tu je nejaka review
https://brokerchooser.com/broker-reviews/xtb-review
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

Ďakujem za odpoveď, mal som pridať už na začiatok linky, mea culpa.

Z čoho som vychádzal - https://finex.cz/recenze/xtb/ toto bola recenzia, ktorá ma ako prvá priviedla k XTB (uvažoval som podľa tej stránky aj o robomarkets). Je tento portál dôveryhodný? Máte sním niekto skúsenosti?

Následne aj stránka xtb korešponduje s tvrdeniami v recenzii vyššie - https://sk.xtb.com/fyzicke-akcie-zadne-poplatky , kto nemá ad-block, určite zachytil silný marketingový tlak aj na youtube s josém :D

celý cenník je tu - https://www.xtb.com/sk/ponuka/informaci ... typy-uctov
samozrejme, nevyznám sa v tom veľmi a preto budem vďačný každému skúsenejšiemu, kto si ten cenník otvorí a dá tomu pár minút, či tam nie sú schované nejaké feečka, ktoré by to celé torpédovali a ukázalo by sa to ako odrb.

Podľa toho čo som dohladal XTB začalo v poslednom čase tlačiť fyzické akcie a nulový poplatok je vecou posledného obdobia, vyššie uvedená recenzia teda asi ešte vychádza z minulého stavu.

Prípadne, ak máte tip na obchodníka s nulovými fees pre pravidelné investovanie, budem vďačný. Toť nedávno som písal aj na DeGiro customer support, či sa neplánujú vrátiť na SK, a že aj plánujú, ale nevedia kedy... :D prípadne ma opravte ak sa už dá založiť u nich účet zo slovenska.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Lex,

možno otázka na začiatok... Načo presne by si to chcel používať? Len na také to pravidelné mesačné odkladanie si nejakých peňazí a investovanie do ETF?

PS: Degiro slovači ešte stále nespojazdnili? To čumím... :roll:
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

tomáš virdzek napísal: Št 19 11, 2020 4:42 pm Ahoj Lex,

možno otázka na začiatok... Načo presne by si to chcel používať? Len na také to pravidelné mesačné odkladanie si nejakých peňazí a investovanie do ETF?

PS: Degiro slovači ešte stále nespojazdnili? To čumím... :roll:
Zatiaľ presne ako uvádzaš, mesačné odkladanie relatívne malých súm (50-100€) s dlhodobým investičným horizontom do ETF. Maximálne tak nákup jednotlivých fyzických akcií ak sa veľmi utrhnem z reťaze.

Na komplikovanejšie veci si netrúfam, úprimne ani nemám peniaze, ktoré by som mohol takto stratiť, takže sa toho nechytám.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lex

nič lacnejsie a zaroven osvedčené ako Lynxbroker resp IB asi nenajdes :)
Tu sa prilis špekulovat neoplati.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

kukol som si ten link, čo poslal trumpeta, a na ktorý ti potom reagoval juggler. Aj podľa mňa je tá recenzia stará, lebo dole sú príspevky k téme od užívateľov "2 years ago" atď... Prečo je potom ale hore XTB Preview 2020, nechápem...

Ale aj keby nebola stará, skúsim sa na to pozrieť očami investora, ktorý zvažuje to čo ty, pomôžem si tým, čo už zhrnul a napísal juggler:

...poplatky majú..a riadne. 0,12% z investície..minimálne 10€ (nechávam otvorené...)
...rok nič nezobchoduješ a neurobil si vklad 90 dní...buch..začnú sťahovať 10€ mesačne (to sa dá, keď si spravíš inv. účet, asi tam nepošleš prachy, aby tam iba stáli, hlavne keď chceš mesačne investovať = pravidelne)
...kúpiš americkú etf a účet máš v eurách? ...buch...konverzia meny 0,5%...to je 50 € pri investícii 10 000 € (to sa tiež dá, nakúpiš európske ETF v eurách)
..nesmieš urobiť iný deposit ako bankový prevod..ostatné čardžujú (to sa tiež dá, čo na tom, že len bankový prevod)
..z dividend si nechajú 30%...normálne sa sťahuje 15%" (to sa tiež dá, budeš kupovať acc ETF)

Čiže otvorená je len otázka najdôležitejšia =poplatkov... na ich webe som našiel toto: "*Komisný poplatok na akcie a ETF: 0,2 %, minimálne 10 EUR pre akýkoľvek obchod po prekročení 100 000 EUR kumulatívneho obratu pre všetky registrované účty v kalendárnom mesiaci. Príklad: Zvážme scenár, keď klient obchoduje päťkrát za mesiac. Kumulovaná hodnota prvých 4 transakcií sa rovná 95 000 EUR. Nominálna hodnota piatej transakcie (nákup akcií kótovaných v Nemecku) je 7 500 EUR. Komisia účtovaná v tomto prípade sa bude rovnať minimálnej sume 10 EUR."

Z toho som po pravde úplný jeleň... ok tak ďalej... "Ponuka 0 % poplatkov znamená, že ak Váš mesačný obrat nepresiahne 100 000 EUR, obchodovanie s fyzickými akciami a ETF v XTB máte úplne bez poplatkov."

Hľadal som medzi ich právnymi dokumentami a obchodnými podmienkami, ale žiaľ nenašiel som žiaden dokument k poplatkom a teda musím sa držať len týchto vecí na stránke.

Ok, berme, že to je tak. Čo ma ale napadá ďalej. Píšeš 50-100 Eur, pozor na to, že na ich webe sa udáva, že to je prístupné od 100 Eur (teda to je minimum) https://www.xtb.com/sk/ponuka/informaci ... strumentov

Pri tejto ich ponuke ma ďalej napadá, čo tam teda majú a ponúkajú... Pozeraj sa teda na ponuku ACC ETF a EUR ETF... Vybral by si si? Je ich tam málo... A vo Finaxe máš už zostavené portfólio a nemusíš nič riešiť sám a hlavne keby si mal riešiť portfólio napr. 80:20 (akcie vs dlhopisy), so 100 Eur mesačne by si mal asi problém...

Písal som im na support, aby som sa presne spýtal na to najdôležitejšie a to sú poplatky. Vraj sú zaneprázdnení :) Skús im teda napísať aj ty a spýtaj sa ich na rovinu, čo zaplatíš povedzme za nákup 2 ETF... A aké iné "sprievodné" fee ťa ešte u nich čakajú. Plus skús sa spýtať, dokedy budú mať takúto poplatkovú politiku (či už nastálo) alebo len dočasne kvôli nejakej akcii :)

Určite to zaujíma aj mňa/nás, keď sa čosi dozvieš daj určite vedieť.
Držím palce


@Trumpeta: Ak chce toho brokera iba na to čo píše, tak mu je IB na nič. Lynx nemám skúsenosti a ani neviem aký tam je vlastne starting capital potrebný...

https://finex.cz/broker-xtb-zavadi-0-po ... cie-a-etf/

podľa tohto článku: "V tuto chvíli XTB nabízí více než 2 000 akciových titulů z 16 největších světových burz, včetně newyorské burzy, londýnské burzy, španělské Bolsa de Madrid, německé Börse Frankfurt, varšavské i pražské burzy.

Navíc bude XTB nabízet více než 200 fondů obchodovaných na burze (ETF), včetně komodit, nemovitostí a dluhopisů, s poplatkem 0 %."

tu ich ale cez 200 nevidím a keď kliknem na viac, neotvorí mi viac.. Hmm... chcelo by to aj kompletný zoznam vypýtať, čo tam presne majú.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa hokaido »

tomáš virdzek napísal: Št 19 11, 2020 5:20 pm Hľadal som medzi ich právnymi dokumentami a obchodnými podmienkami, ale žiaľ nenašiel som žiaden dokument k poplatkom a teda musím sa držať len týchto vecí na stránke.
Dolezite dokumenty -> Ucet -> Scroll dolu
https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... ec1d46.pdf

Pisu ak je neaktivita na ucte rok tak je poplatok 10€.

Od oktobra 2020 maju novu poplatkovu strukturu. Vsak sa mi ich reklamy aj vsade zobrazovali.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 80 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty Niet co dodat :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@ hokaido

diki moc! :) Ja som to mal otvorene už niekoľko krát ten dokument a vždy som myslel, že sa ten dokument týka len CFD na akcie a CFD na ETF, tak som to zavrel a hľadal ďalej. Jak vravievam, treba čítať poriadne a do konca :lol:

@ osamely chodec

to upozornenie sa týka CFD, nie klasických ETF. Týka sa CFD na indexy, CFD na komodity, CFD na ETF a akcie :)

CFD = contract for differences (ala Finančné rozdielové zmluvy)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hokaido , klasicke ETF , z USA burz si cez nich nekupis. A europske EFT maju za poslesnych 10 rokov taku vykonnost aku maju ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nad tymi malymi tretotriednymi brokermi ani neuvazovat, to je vysoko rizikove, presne ako pise Juggler
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa majciak1 »

Za mna Lynx tiez tam mam ucet problemom moze byt min ciastka na otvorenie uctu 4000 eur pred koronou to bolo 2000 eur, poplatky za eu etf 0.12% z hodnoty transakcie min vsak 6 eur takze ideal je kupovat raz za rok napr za 1000 eur cesky support cize ak by si nieco potreboval neni problem ziadne poplatky za neaktivitu ziadne skryte poplatky
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

Juggler: ďakujem za odpoveď, už trochu viac rozumiem tým nástrahám. Skrátka netransparentnosť/neserióznosť a s tým spojené obavy aj s budúcou poplatkovou politikou celého brokera. Čo určite nechcem, keď plánujem investovať dlhodobo.

Čo sa týka etfmatic - nebude problém, že sú lokalizovaný v UK, kvôli brexitu?

pokus: až takto do hĺbky som sa ich nepýtal, keďže v CZ nerobím, ani nemám CZ účet. Pýtal som sa len či sa vrátia, povedali, že sa plánujú vrátiť, nevedia ale presne kedy, vraj na tom pracujú, a že keď chcem dostať notice keď sa vrátia pridajú ma do mailing listu...odvtedy ticho. Ale odpísali pomerne rýchlo, čiže skús im určite napísať.

majciak1: presne tak, Lynxu by som odpustil 6€ min fee za transakciu, ale 4000 vstupný kapitál na toto momentálne skrátka vyčlenený nemám.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lex

a nie je lepsie trochu pockat, posporit a potom tam poslat tych 4K? Investovanie takych nizkych sum aj tak nema nejaky velky realny vyznam. S malymi peniazmi sa nejaky relevantny zisk urobit neda, ak ratame s tym ze budeme dodrziavat zdravy money management.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

Trumpeta1978 napísal: Pi 20 11, 2020 9:52 am Lex

a nie je lepsie trochu pockat, posporit a potom tam poslat tych 4K? Investovanie takych nizkych sum aj tak nema nejaky velky realny vyznam. S malymi peniazmi sa nejaky relevantny zisk urobit neda, ak ratame s tym ze budeme dodrziavat zdravy money management.
Veď tak to aj zrejme urobím. Finax nechám zatiaľ bežať, tak ako beží (dokopy 120€ mesačne sebe a synovi), vďaka zľavám za odporúčanie je to momentálne prakticky bez ročného fee, resp. veľká časť portfólia je bez poplatku. Keď sa domácnosti zvýši príjem (nebude žena na rodičovskej) tak sa zvýši aj disponibilný cash a nasporiť 4k nebude taký problém ako teraz. Buď vyberiem potom finax, čím by teda už vôbec nebol problém alokovať tam 4k, alebo odložím cash bokom iný.
Prípadne sa dovtedy vráti DeGiro a spravím to cez nich.

Zároveň sa môžem ešte nejaký čas učiť, lebo celé investovanie vyzerá byť veľmi zaujímavé, ale zatiaľ o tom viem stále myslím pomerne málo.

Teraz sa ešte pohrávam s tým etfmatic, ale nepoznám to veľmi, takže mám trochu rešpekt, predsalen finax je slovenský čiže trochu väčšia dôvera tam je, aj keď čím viac prenikám do sveta investícií, tým drahší sa mi celý finax javí...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lex
najlepsie, najjednoduchsie, najlacnejsie a najbezpecnejsie je kupit nejake osvedcene ETF.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

pokus napísal: Pi 20 11, 2020 12:41 pm Ja degiro mam, dalsie nepotrebujem, preto im nebudem volat, to by mala byt tvoja priorita. Praca v Cechach je len omacka a priklad. Pointa je, ze si vies zalozit zadarmo ucet u Fio, mas v tom automaticky aj CZ cislo uctu a ak neriesia trvaly pobyt len c.uctu, tak by ta do degira mohli pustit.
Len treba kontaktovat cz support, skusit povedat rozpravku ako zijes, pracujes a chces investovat v CZ a uvidis, ci sa to da aj s SK obcianskym.
Ďakujem za tip, znie to realizovateľne, spýtam sa ich.

Ako by to potom, ale fungovalo? Obchodoval by som v CZK - teda pri každom prevode by som znášal kurzové riziko EUR/CZK?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nemam to podlozene, ale obavam sa ze ohlado toho Degira je to podlozene prave tym trvalym pobytom
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lex napísal: Pi 20 11, 2020 8:45 amČo sa týka etfmatic - nebude problém, že sú lokalizovaný v UK, kvôli brexitu?
Je možné, že urazená EU bude robiť Británii naprieky. Predpokladám však, že U.K splní všetky regulačné požiadavky a všetko bude OK.
Nechcel by som žiť v takej Európe, ktorá mi zakazuje mať účet v UK. Ak sa toto raz stane, založím si firmu v UK a všetko presuniem tam.

U.K je pre mňa no 1, čo sa týka dôvery a bezpečnosti. Žiadny slovenský o.c.p. nemá u mňa 100% dôveru.
Etfmatic je na trhu 7 rokov, spadá pod reguláciu britského FSA a každý klient, aj cudzinec je krytý cez ich Financial Services Compensation Scheme (FSCS) vo výške takmer 100 000 € ( 85 000 GBP ).

Keď som pozeral etfmatic, tak som mal pocit dejavu, lebo práve oni vymysleli (najsťahovanejšieho) roboadvisora a ponúkajú portfólia etefiek... čo som si myslel, že je know-how slovenského Finaxu.

Ja osobne nemám rád hotové portfólia - teda predmixované etfká.
Našťastie etfmatic umožňuje okrem mixov aj vlastný výber ( čo žiaľ neplatí pre Finax ).

Pýtal si sa niekde na rebalansing. Ten je nutný medzi akciovou a dlhopisovou zložkou, ale aj v rámci akciovej, keď sa portfólio skladá s rôznych akciových etfiek. To že Finax vraví, že tým získa 0,5% a že ich portfólio má potenciál vyššieho výnosu sa bohužiaľ v našej hitparáde nepotvrdzuje.

Čas ukáže. Ja nemám dôveru k prezentácii histórie na základe backtestingu. To by mohol hocijaký manažér zostaviť portfólio akcií, ktoré má historicky vyšší výnos ako trh a vyhlásiť: investujte do môjho fondu, ja budem prekonávať trh... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

Dostal som vyjadrenie od customer support Degiro, že pre otvorenie účtu je potrebný CZK IBAN a "physical residence in CZ". Otázka čo sa myslí pod physical residence, a ako to budú skúmať...

Prípadne, opravte ma ak sa mýlim, tí čo máte degiro acc v čechách - podstupoval by som kurzové riziko CZK/EUR? Funguje ten dvojitý účet FIO tak, že mám rovnaké číslo účtu pre CZK aj SK? Teda viem s tým vypiecť tak, že jeden fio účet uvediem v DeGiro a bude ho to brať ako CZK IBAN?

To mi potom, ale napadá adekvátne a možno este lepšie riešenie situácie - otvoriť si zadarmo účet v rakúsku (napr. N26 online banka) a fungovať v eurách a neriskovať tým kurzovú stratu CZK/EUR, čo poviete? Keďže zdá sa, že im bude v praxi stačiť bankový účet krajiny cez ktorý klienta overujú - zrejme nemajú na SK dostatočnú regulatory basis pre takéto overenie (či už reálne chýba legislatíva alebo s tým skrátka boli v praxi problémy, kto vie...). V zásade to potvrdzujú aj oni - https://www.degiro.co.uk/helpcenter/faq ... lient/1059
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: Po 23 11, 2020 4:07 pm Funguje ten dvojitý účet FIO tak, že mám rovnaké číslo účtu pre CZK aj SK? Teda viem s tým vypiecť tak, že jeden fio účet uvediem v DeGiro a bude ho to brať ako CZK IBAN?
Vo FIO mas jedno cislo uctu ale za lomitkom je iny kod pre CZ a pre SK. Takze striktne "IBAN" mas na Slovensku a pre Cechy ak vobec IBAN existuje (ci nie je len pre euro krajiny, lebo mne sa nikdy nezobrazuje pre Cechy v tvare iban), tak bude iny, lebo teda ten kod banky je iny...
V kazdom pripade to takto pouzivam pre CEZ dividendy, ktore posielaju iba na cesky ucet a na to to funguje super.
Ucet mam vedeny v CZK, takze dokial nezmenim na eura, ziaden kurzovy rozdiel nie je.
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Zdravim,
pre otvorenie účtu je potrebný CZK IBAN a "physical residence in CZ". Otázka čo sa myslí pod physical residence, a ako to budú skúmať...
deklarovani rezidence je ciste na uzivateli, tedy muzes byt napriklad Slovak zijici na Slovensku, jim posles vypis z uctu ci jiny vhodny doklad s ceskou adresou (at uz realny ci zeditovany) a prohlasis o sobe, ze jsi cesky rezident. Fyzicky oni na tu adresu nic posilat nebudou, samozrejme to muze mit jine dopady na tebe, ale ty Degiro nezajimaji.
Vo FIO mas jedno cislo uctu ale za lomitkom je iny kod pre CZ a pre SK. Takze striktne "IBAN" mas na Slovensku a pre Cechy ak vobec IBAN existuje (ci nie je len pre euro krajiny, lebo mne sa nikdy nezobrazuje pre Cechy v tvare iban), tak bude iny, lebo teda ten kod banky je iny...
Fio nema "multimenove" ucty, krome broker uctu na trading. Tudiz bezne ucty ceskeho Fia maji pro kazdou menu jine cislo/jiny IBAN. Pro Fio Broker je jeden ucet s jednim cislem, na ktery lze poslat vice men.

Pokud bys chtel skutecne "multimenovy" ucet s jednim cislem uctu (dokonce na prani), tak to v Cesku pro cca 8 ruznych men myslim umi jenom Raiffeisen (ktera je ale velice prisna a vyzaduje rezidenci ci obcanku, jinak ucet neotevre) a snad i Akcenta pro podnikatelske ucty.

Kod ceske Fio banky je 2010, z cehoz lze dopocitat IBAN. A pokud vim Fio chtelo tuto funkcionalitu nejak omezovat/rusit - nebo ji alespon uz verejne ani neuvadi.

IBAN cislo existuje pro vsechny zeme, ktere jsou soucasti systemu, takze IBAN ma treba i Velka Britanie, Belorusko nebo Turecko, i kdyz EUR nepouzivaji. :P
To mi potom, ale napadá adekvátne a možno este lepšie riešenie situácie - otvoriť si zadarmo účet v rakúsku (napr. N26 online banka)
Pokud vim N26 je z Nemecka, ne Rakouska - ale samozrejme moznosti je hodne.
Moznosti jsou udelat si vylet do vhodne banky v Nemecku nebo Polsku, pripadne otevrit takovy ucet na dalku.

Plus je potreba pocitat s tim, ze pristup Degiro se tak nejak muze kdykoliv zmenit a kdyz se zmeni, tak o tom nikde neinformuji. V minulosti jsem si chtel pridat dalsi EUR ucet pro vklady a vybery - rekli, ze muze byt bud ze zeme moji rezidence (kde jsem ja) nebo z Nizozemi (kde jsou oni). Tak jsem jim poslal ucet jedne nizozemske online banky, ale odmitli to. Kdyz jsem se ptal proc, napsali, ze protoze je to online banka (coz je absurdni, ma stejnou bankovni licenci jako kterakoliv jina banka tam) a to se jim nelibi, stejne tak jako by se jim nelibil Revolut ci Transferwise.

Po nejake dobe pridali ve webove verzi uzivatelum moznost pridat si dalsi ucet sam, drive to bylo mozne jen pres email. V tomto formulari nevim jake ucty z jakych zemi budou prijate, kdyz jsem to zkousel naposledy, dostal jsem jenom chybovou hlasku, ze smim takovy ucet zmenit jen jednou za 12 mesicu... :cry:

A jelikoz je toto tema o XTB, tak bych jeste pridal jeden obrazek ukazujici trzby XTB (z posledniho reportu, jsou verejne obchodovatelna firma):
Obrázok
V Q1-Q2 tohoto roku meli naprosto neuveritelny narust uzivatelu, a zaroven se "preorientovali" z ciste forexovych CFD i na jine CFD (index, akcie, komodity). I tak bych je spise povazoval za takoveho spekulacniho/tradingoveho brokera nez jako brokera pro dlouhodobe nebo snad i dividendove investice.
Naposledy upravil/-a Zakňaktel v Po 23 11, 2020 7:33 pm, upravené celkom 1 krát.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa rmaly »

@Zakňaktel
na margo FIO - samozrejme jednotlive ucty v roznych menach maju rozne cisla ergo IBANy. Ale ono tie IBANy su rozdielne aj pre ten isty ucet, podla toho v akej krajine sa na to kto pozera.
Prvych 10 miest (proste jednoduche klasicke cislo uctu) je rovnake v oboch statoch pre ten isty ucet (napriklad 1234567890). Ale kedze kod banky v CR a SR je iny, vysledny IBAN je zakonite iny.
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Ano, to samozrejme vim, ale oni to pripisuji jenom z dobre vule, ne protoze by se jednalo o nejakou oficialni funkcionalitu.

Verejne to uvadeli jako "feature" mozna do roku 2015 a od te doby ti oficialne nereknou, ze to tak funguje; kdyz dorazi platba s neexistujicim uctem (SK IBAN pro ucet otevreny v Cesku nebo CZ IBAN pro ucet otevreny na Slovensku), bude pripsana, ale nedivil bych se, kdyby v budoucnosti byly takove platby odmitnuty.

Neni to tedy prvnich 10 mist, ale poslednich 10 mist (CZ522010000000×××××××××× a SK638330000000××××××××××)
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa mapper »

Pouzivate ich niekto na etf?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa jogo »

Kamarát mal nakúpené cez nich nejaké ETF na SP500.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
visvk
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 11 11, 2020 9:07 am
Been thanked: 4 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa visvk »

S tými poplatkami:
..takže sumár po lopate:

...poplatky majú..a riadne. 0,12% z investície..minimálne 10€
...rok nič nezobchoduješ a neurobil si vklad 90 dní...buch..začnú sťahovať 10€ mesačne
...kúpiš americkú etf a účet máš v eurách? ...buch...konverzia meny 0,5%...to je 50 € pri investícii 10 000 €
..nesmieš urobiť iný deposit ako bankový prevod..ostatné čardžujú
..z dividend si nechajú 30%...normálne sa sťahuje 15%
Ak je mesačný obrat do 100 000 eur, tak investovanie do akcií a ETF fondov je bez poplatkov.

Čiže, ak vložím peniaze bankovým prevodom, nakúpim fyzické EUR ETF s akumulatívnou dividendou (nie CFD), tak by to malo byt ok?

Chcel by som to vyskúšať, dávať tam priebežne nejakú sumu. Mám účet vo finax, tam je to celkom OK, ale hľadám niečo lepšie.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

mapper napísal: Pi 18 12, 2020 10:37 pm Pouzivate ich niekto na etf?
Používam od 11/2020.
SXR8.DE
EUNL.DE
IS3N.DE
Mishes
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 07 02, 2021 9:18 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Mishes »

Ahojte, v súvislosti s XTB by som sa chcel opýtať na poplatky:
v cenníku https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... a6b3cf.pdf
na strane 10 čítam: Ostatné poplatky - Výstupný poplatok za prevod OMI - Iné trhy: 25 EUR/ 25 USD za ISIN. Na strane 9 je zase to, že pod OMI sa myslia akcie a ETF.
Znamená to, že za predaj (mám na mysli ETF, dajme tomu SXR8) sa platí 25 €? Chápem to správne? AK to chápem správne, platí sa keď predávam celé ETF, či aj keď odpredávam len časť?
znemeth
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 28 01, 2021 6:53 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa znemeth »

Výstupný poplatok za prevod OMI - to je pravdepodobne poplatok ak si chces presunut portfolio k uplne inemu brokerovi.
Poplatky za nakup/predaj patria medzi Poplatky za Transakcie (tj. 0% do obratu 100 000 mesacne)

Predpokladam, ze poplatky su nasledovne:

1.) Nakup/Predaj ETF a akcii: (nie CFD) je: 0% do obratu 100 000 EUR mesacne inak 0.2 %, minimálne 10 EUR
2.) Poplatok za konverziu mien: 0,5% (napr. mas ucet v EUR a kupis USD akciu napr AAPL, ak kupis SXR8 ten je v EUR takze ziaden poplatok za konverziu neplatis)
3.) Ostatné poplatky: 0,2 % ročne z hodnoty porfolia , min 10 EUR mesačne ak priemerná denná hodnota portfólia prekročí 250 000 EUR
4.) Vedenie uctu: zadarmo, alebo 10 EUR mesacne v pripade ak nie je na účte za posledných 365 dní žiadna otvárajúca alebo uzatvárajúca pozícia a žiadny vklad za posledných 90 dní

Nemam ucet u XTB, vychadzam z cennika. Ak sa mylim a zabudol som na ine poplatky opravte ma.

V XTB je tam mozne viest ucet aj v USD aj v EUR, preto ma zaujima jeden modelovy priklad:

- poslem si 1000 EUR na EUR ucet
- kupim USD akciu za vlozene peniaze tj. zaplatim 0,5% poplatok za konverziu
- predam USD akciu - zostanu mi USD z predaja na USD-ucte alebo sa znovu konvertuju na EUR za 0,5% poplatok?
- kupim inu USD akciu - toto ma suvislost s predch. bodom, pretoze poplatky za konverziu by zozrali dost penazi

Vie niekto kto ma ucet u XTB ako to u nich funguje ?
Mishes
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 07 02, 2021 9:18 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Mishes »

Ďakujem za odpoveď, bude to tak, dáva to logiku.

Čo sa týka Tvojej otázky, tak to neviem, ja som si tam účet spravil, ale zatiaľ som nakupoval len Xetrácke ETF za EUR, a asi pri tom aj ostanem. Predpokladám, že na americké akcie bude asi lepšie spraviť si účet na Tastyworks. Tu je aj návod https://europoor.com/open-a-tastyworks- ... om-europe/
Mám ešte jednu otázku. XTB má účet u Unicredit Bank. Tam ja zrovna nemám. Nevie náhodou niekto, kto má zrovna toto kombo, či ak z Unicredit účtu pošlem peniaze na XTB Unicredit účet, pripíše mi to na môj XTB účet viac-menej okamžite? To by bolo v podstate čosi ako topup XTB účtu kartou, ale zadarmo...
znemeth
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 28 01, 2021 6:53 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa znemeth »

Zadarmo vies poslat aj cez PayPal. Tym padom, ak mas PayPal sparovany s kartou z tvojej banky tak si to vies poslat aj takto.
Ako rychlo to nabehne do XTB netusim, zalezi ako rychlo to zuctuje PayPal (podla mna rychlo), ale treba vyskusat.
Mishes
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 07 02, 2021 9:18 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Mishes »

Áno, ide to, je to otázka sekúnd. Priznám sa, mal som obavy, XTB píše že je to zadarmo, ale zo strany Paypalu som si nebol úplne istý, či čosi neskasíruje.

Aby som sa vrátil na pointu tohoto vlákna: na investovanie alá Finax style (v minimalistickej verzii, nie asi zrovna portfólio 10 etf) je vhodnejší skôr Trading212, umožňuje frakčný nákup už od 1 €, XTB má minimálny nákup 100 € a bez frakcií (SXR8 stojí teraz 328). Obaja brokeri majú obmedzenú ponuku ETF, ale vybrať sa tam v pohode dá a ten základ tam je (SXR8 a pod.)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

znemeth napísal: Po 15 02, 2021 9:47 pm Zadarmo vies poslat aj cez PayPal. Tym padom, ak mas PayPal sparovany s kartou z tvojej banky tak si to vies poslat aj takto.
Ako rychlo to nabehne do XTB netusim, zalezi ako rychlo to zuctuje PayPal (podla mna rychlo), ale treba vyskusat.
Ten PayPal bola výborná rada, túto možnosť som prehliadol. Pripisujú to do pár sekúnd. Navyše si tam posielam peniaze cez kreditku, za čo mi banka vráti 1% :palec_hore:
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

capitalcapital napísal: So 06 02, 2021 6:32 pm Používam od 11/2020.
SXR8.DE
EUNL.DE
IS3N.DE
...v akom pomere mate tieto etf rozlozene?
rozmyslam o podobnom nakupe etf cez xtb na dlsie obdobie a pravidelne prikupovat,chcel by som nieco s minimalnym zasahovanim a riesit dane,nakup eur etf (acc) kde sa nemusi riesit dan z dividend,inactivity fee sa neplati ak vlastnim etf bez paky (ak sa nemylim),vklad cez eur ucet...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Zdravím, na ideálne rozloženie sú tu asi väčší odborníci.
Ak sa s tým nechceš hrať, tak vieš celý svet pokryť jedným ETF napríklad MSCI ACWI, ale to tuším na XTB nemajú v EUR.
To by sa dalo vyskladať ako 85% EUNL.DE a 15% IS3N.DE (cca v takom pomere je spomínaný MSCI ACWI).

SXR8.DE a EUNL.DE sa čiastočne prekrývajú. Ak si OK len s USA tak v prospech SXR8.DE je aj výkonnosť aj poplatky indexu, len 0,07% p.a.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Lex napísal: Št 19 11, 2020 4:59 pm Zatiaľ presne ako uvádzaš, mesačné odkladanie relatívne malých súm (50-100€) s dlhodobým investičným horizontom do ETF.
Ahoj tiež ma zaujala ponuka XTB na obchodovanie ETF za nulu. Myslím že to používajú na prilákanie nových zákazníkov v nádeji, že títo časom začnú trejdiť CFD-čka. Ponuka platí do obratu 100.000€, čo pri tvojom nastavení nie je problém.

Ako úskalie by som jedine videl minimum 100€ na transakciu. Nevieš tú svoju stovku rozbiť do viacerých ETF. Musel by si v Januari kupovat jedno, o mesiac druhe, potom tretie.

Myslím, že to bol JUGGLER rozumne písal, že na pravidelné sporenie bez starostí je dobrý finax a EIC. Vo finaxe ti namixujú koktail z 10 ETF, v EIC si vieš aj sám namiešať z vyše 400 ETF. A tú stovku čo si pošleš ti rozložia do viacerých ETF.
No bude ti tam chýbať tá zábava okolo samostatného investovania. Len nastavíš stratégiu a posielaš peniaze. Pohodlné ... :palec_hore: Poplatky sú v EIC nižšie ako vo Finaxe.
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Lex »

PEPP.SK napísal: Po 26 04, 2021 5:36 pm Ahoj tiež ma zaujala ponuka XTB na obchodovanie ETF za nulu. Myslím že to používajú na prilákanie nových zákazníkov v nádeji, že títo časom začnú trejdiť CFD-čka. Ponuka platí do obratu 100.000€, čo pri tvojom nastavení nie je problém.

Ako úskalie by som jedine videl minimum 100€ na transakciu. Nevieš tú svoju stovku rozbiť do viacerých ETF. Musel by si v Januari kupovat jedno, o mesiac druhe, potom tretie.

Myslím, že to bol JUGGLER rozumne písal, že na pravidelné sporenie bez starostí je dobrý finax a EIC. Vo finaxe ti namixujú koktail z 10 ETF, v EIC si vieš aj sám namiešať z vyše 400 ETF. A tú stovku čo si pošleš ti rozložia do viacerých ETF.
No bude ti tam chýbať tá zábava okolo samostatného investovania. Len nastavíš stratégiu a posielaš peniaze. Pohodlné ... :palec_hore: Poplatky sú v EIC nižšie ako vo Finaxe.
Ďakujem za info :)
Finax už mám dlhšie, to je 4. pilier a zabezpečenie detí.

Brokera som nakoniec zvolil Interactive Brokers a prehodnotil som svoju investičnú stratégiu a peniaze, ktoré na ňu použijem. V budúcnosti ztoho možno bude aj nejaký skromnejší trading, tak stabilný a kvalitný broker zvíťazil aj nad inactivity fee.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Zdravym »

Screenshot_20220126-181215.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"