XTB - Seriózny broker z Poľska?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa iosephus »

xerces napísal: Ut 09 01, 2024 1:45 pm Kedze XTB rozbehalo frakcne akcie na ETF, tak by ma zaujimalo ako to vlastne funguje. Pri klasickej akcii by to malo fungovat tak, ze ju vlastnim a teda po skrachovani brokera by sa ku mne mala nejako dostat, resp. mal by byt preregistrovana na ineho brokera. Ako je to ale v pripade tychto frakcnych akcii? Co sa stane s akciami ak by XTB skrachoval?
prevezme ich iný broker aj s tvojou časťou akcií, plus hotovosť chránená do 20 000€ tak ako všade u nás.
xerces
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa xerces »

A este dalsia otazka. Co je podla vas lepsie? Kupit si velky objem akcii v jednom obchode alebo ten objem rozdelit na viacero mensich obchodov? Podla mna je asi lepsia moznost B aby, ked budem rusit poziciu, tak by som nemusel predat vsetok velky objem pokial to nepotrebujem. Alebo je tam nejaka nevyhoda? Napr. vyssi poplatok? To by podla mna nemala byt, ze?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

xerces napísal: St 10 01, 2024 12:01 pm A este dalsia otazka. Co je podla vas lepsie? Kupit si velky objem akcii v jednom obchode alebo ten objem rozdelit na viacero mensich obchodov? Podla mna je asi lepsia moznost B aby, ked budem rusit poziciu, tak by som nemusel predat vsetok velky objem pokial to nepotrebujem. Alebo je tam nejaka nevyhoda? Napr. vyssi poplatok? To by podla mna nemala byt, ze?
Je to jedno, ak trhy pojdu dolu tak nakupovať postupne, ak pojdu hore tak naraz, ale to nikto nevie :D
Keď budeš chcieŤ zrušiť pozíciu tak len pri predaji zadáš koľko kusov sa má predať.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

U toho xtb mi stále chýbajú 2 veci:
  • 2 faktorová autentifikácia (dúfam, že sem chodí niekto od nich a moje prosby budú raz vypočuté)
  • pri zrušení investičného plánu previesť podiely na "štandardný" účet
    - takto je to taký kočkopes, investičné plány vo webe nefungujú len v android app, je to oddelený chlievik - a tie podiely z neho neviem dostať "von"
    - na výpise sa to ale javí ako súčasť účtu, už nie oddelené
  • tiež som si všimol, že úroky za voľný cash sa nezobrazuje na výpisoch
+ zároveň si ale vo webe vieme vyfiltrovať všetky cash/stock transakcie a generovať z nich report - tie už obsahujú aj info o pripísaných úrokoch a vieme sa dostať aj k výpisu za 2023, ktorý mi minule chýbal :)
mino.demovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 29 04, 2021 9:43 am

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa mino.demovic »

michalhornicheck napísal: Št 11 01, 2024 4:06 pm U toho xtb mi stále chýbajú 2 veci:
  • 2 faktorová autentifikácia (dúfam, že sem chodí niekto od nich a moje prosby budú raz vypočuté)
  • pri zrušení investičného plánu previesť podiely na "štandardný" účet
    - takto je to taký kočkopes, investičné plány vo webe nefungujú len v android app, je to oddelený chlievik - a tie podiely z neho neviem dostať "von"
    - na výpise sa to ale javí ako súčasť účtu, už nie oddelené
  • tiež som si všimol, že úroky za voľný cash sa nezobrazuje na výpisoch
+ zároveň si ale vo webe vieme vyfiltrovať všetky cash/stock transakcie a generovať z nich report - tie už obsahujú aj info o pripísaných úrokoch a vieme sa dostať aj k výpisu za 2023, ktorý mi minule chýbal :)
Prosim ta o info ako sa viem dostat k vypisu za rok 2023?
Neviem na to prist, na supporte mi povedali , ze vypis za r. 2023 bude k dispozicii na prelome februar/marec.

Dakujem.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj, skús takto, či obsahuje všetko čo potrebuješ.
Account History (ak nemáš záložku, pridaj ju cez +) -> Cash Operation (dátum zatial nerieš) -> Export -> Nastav dátum, Full Report, Formát -> Export -> chvílku počkaj -> download report
Prílohy
2023_xtb_report.png
mino.demovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 29 04, 2021 9:43 am

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa mino.demovic »

michalhornicheck napísal: Pi 12 01, 2024 12:33 pm Ahoj, skús takto, či obsahuje všetko čo potrebuješ.
Account History (ak nemáš záložku, pridaj ju cez +) -> Cash Operation (dátum zatial nerieš) -> Export -> Nastav dátum, Full Report, Formát -> Export -> chvílku počkaj -> download report
Dakujem,
presne toto som potreboval.

M:
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - frakčné akcie

Príspevok od používateľa MiBi »

xerces napísal: Ut 09 01, 2024 1:45 pm Kedze XTB rozbehalo frakcne akcie na ETF, tak by ma zaujimalo ako to vlastne funguje.
Nasiel som k tomu dokument (link nizsie), kde je to pekne vysvetlene.
  • Držiteľ Frakčných akcií vzťahujúcich sa k ETF má nárok na ekonomické úžitky plynúce z držby takej frakcie celého ETF, avšak v súvislosti s tretími stranami má na (celé) ETF nárok XTB.
  • Pokiaľ súčet Frakčných akcií vzťahujúcich sa k ETF konkrétneho emitenta presiahne hodnotu celého ETF (celé číslo), stávate sa vlastníkom takéhoto ETF, pričom daná akcia bude registrovaná na Vašom Investičnom účte
  • Pokiaľ Zákazník nezíska (celé) ETF, nebude daná investícia predmetom ochrany podľa systému odškodnenia. V prípade úpadku spoločnosti XTB by držitelia Frakčných akcií vzťahujúcich sa k ETF mali právo uplatniť nárok voči konkurznej podstate spoločnosti XTB za všeobecných podmienok.
Ja tomu rozumiem tak, ze po skrachovani brokera moze byt preregistrovana na ineho brokera len cela cast. Teda povedzme ak vlastnis 4.25 akcii nejakeho ETF, tak 4.0 akcii bude prevedenych na ineho brokera a 0.25 akcii si budes musie vymahat v konkurze.
Prílohy
XTB_SK_frakcne akcie.pdf
(362.01 KiB) 23 stiahnutia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - frakcne ETF

Príspevok od používateľa MiBi »

Zistil som, ze v ramci Investicnych planov, resp. Automatickeho investovania sa da vyhnut frakcnym akciam tym sposobom, ze investujete do ETF, pri ktorych XTB nepodporuje frakcie, su to napr.

XSX6 Xtrackers Stoxx Europe 600
ZPRR SPDR Russell 2000 U.S. Small Cap
BTEC iShares Nasdaq US Biotechnology

cely zoznam: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 0b13d5.pdf
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
liruk
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 10, 2022 1:37 pm
Has thanked: 1 time

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa liruk »

Ahojte, viete mi prosím povedať, akým spôsobom dochádza k predaju akcií v XTB?
Konkrétne ma zaujíma poradie, v akom sa uzatvárajú pozície. Ak mám napr. 5 samostatných otvorených pozícií a zadám pokyn na uzatvorenie 2 z nich (nedá sa mi špecifikovať že ktoré presne sa majú predať) tak ktoré sa uzatvoria? Tie najstaršie (najskôr otvorené)? Príp. v poradí podľa otváracej ceny?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - FIFO

Príspevok od používateľa MiBi »

V obch.podmienkach je uvedene:
Otvorené pozície sa uzatvoria pomocou metódy FIFO (tzv. first in first out), to znamená, že Otvorené pozície sú vždy
uzatvárané podľa času, kedy boli otvorené počnúc najskôr Otvorenou pozíciou


https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... c5fad3.pdf
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
liruk
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 10, 2022 1:37 pm
Has thanked: 1 time

Re: XTB - FIFO

Príspevok od používateľa liruk »

Ďakujem! :-)
xerces
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: XTB - frakčné akcie

Príspevok od používateľa xerces »

MiBi napísal: Št 18 01, 2024 2:45 pm Ja tomu rozumiem tak, ze po skrachovani brokera moze byt preregistrovana na ineho brokera len cela cast. Teda povedzme ak vlastnis 4.25 akcii nejakeho ETF, tak 4.0 akcii bude prevedenych na ineho brokera a 0.25 akcii si budes musie vymahat v konkurze.
Tiez mam taku predstavu. Dakujem za info.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Neviete prečo XTB neponúka všetky dostupné ETFka ktoré sa dajú kúpiť napr na Xetre? Rád by som kúpil ETF na nasdaq, ale nechcem kupovať veľké SXRV, ale rád by som kúpil lacné XNAS. Fakt nerozumiem čo by sa im stalo ak by umožnili nákup... Ani etf na eu small caps ZPRX nemajú v ponuke. Chápete niekto prečo?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

lacne ETF na Nasdaq maju UST.FR a EU small caps SMC.FR - co nemaju na Xetre maju v Parizi :)
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

MiBi napísal: Ut 06 02, 2024 6:57 am lacne ETF na Nasdaq maju UST.FR a EU small caps SMC.FR - co nemaju na Xetre maju v Parizi :)
Diky. To ETF na masdaq má synteticku replikaciu, čo nieje ideálne asi, a to etf na eu small caps nie je na value small caps. Takže ani jedno mi moc nepomohlo. Stále nechápem prečo xtb robí tieto obštrukcie, že nemáš k dispozícii všetky etf.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Croven napísal: Ut 06 02, 2024 8:39 am
MiBi napísal: Ut 06 02, 2024 6:57 am lacne ETF na Nasdaq maju UST.FR a EU small caps SMC.FR - co nemaju na Xetre maju v Parizi :)
Diky. To ETF na masdaq má synteticku replikaciu, čo nieje ideálne asi, a to etf na eu small caps nie je na value small caps. Takže ani jedno mi moc nepomohlo. Stále nechápem prečo xtb robí tieto obštrukcie, že nemáš k dispozícii všetky etf.
Napíš na podporu a požiadaj o pridanie, nevravím že to urobia obratom ale snáď si to ako požiadavku niekde poznačia.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa iosephus »

Do Xtb na moju žiadosť nechceli pridať ani Hornbach, kvôli nízkej likvidite (volume 10 410), takže šanca na pridanie kdeakého malého ETF je veľmi malá.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

capitalcapital napísal: Ut 06 02, 2024 4:02 pm
Croven napísal: Ut 06 02, 2024 8:39 am
MiBi napísal: Ut 06 02, 2024 6:57 am lacne ETF na Nasdaq maju UST.FR a EU small caps SMC.FR - co nemaju na Xetre maju v Parizi :)
Diky. To ETF na masdaq má synteticku replikaciu, čo nieje ideálne asi, a to etf na eu small caps nie je na value small caps. Takže ani jedno mi moc nepomohlo. Stále nechápem prečo xtb robí tieto obštrukcie, že nemáš k dispozícii všetky etf.
Napíš na podporu a požiadaj o pridanie, nevravím že to urobia obratom ale snáď si to ako požiadavku niekde poznačia.
...uz som poziadal o niekolko ETF,chceli poslat nazov,ISIN,kde sa obchoduje a podobne.Odpisalil,ze to poslu na prislusne oddelenie na pripadne schvalenie a budu ma informovat...Hadajte ci dali vediet alebo schvalili ETF? Nie,nic ani pridanie ETF ani odpoved a bude tomu uz priblizne rok :dislike:
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Aký to môže byť problém pre nich, ak by dali do ponuky etf alebo akciu s nízkou likviditou?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

XTB - plany na rok 2024

Príspevok od používateľa MiBi »

Plany na rok 2024:
  • Dlhopisy - XTB plánuje rozšíriť svoju ponuku pasívnych investícií o ďalšiu triedu aktív – dlhopisy. Pôjde o dlhopisy vydané vládami (vrátane USA, Spojeného kráľovstva, Nemecka a Poľska) a podnikové dlhopisy vydané renomovanými svetovými spoločnosťami alebo s pomerne bezpečným ratingom (od AAA po BBB-).
  • Social Trading Táto nová funkcia je zameraná na podporu investorov pri investičnom rozhodovaní založenom na výpočtoch sledovaním aktivít niektorých z najúspešnejších investorov XTB.
  • Integrovaná virtuálna peňaženka s multimenovou kartou umožní klientom uskutočňovať platby, prevody, výmenu meny a investovanie. Aktívni investori budú môcť voľne prevádzať finančné prostriedky medzi všetkými svojimi účtami XTB.
Screenshot 2024-02-09 084914.jpg
https://sk.xtb.com/novinky/vysledky-xtb ... -produktov


Vysledky za rok 2023
  • Rekordný konsolidovaný čistý zisk v roku 2023: 175 mil. EUR (medziročný nárast o 6,9 %).
  • Ďalší rok dynamického rastu klientskej základne: 312 tisíc nových klientov, a počet aktívnych klientov sa v roku 2023 zvýšil o 51 % na 408,5 tisíc.
  • Väčšia volatilita na svetových finančných trhoch v kombinácii s rastúcou klientskou základňou viedla k nárastu konsolidovaných výnosov na 351 mil. EUR (medziročný nárast o 13,9 %).
Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa hifron »

Nech sa dohodnú so slovenskou burzou a možno tam zistia, že čo by mohli teoreticky aj robiť...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Dnes informovali mailom 9.2.2024.
Informujeme, že od 19. februára 2024 bude do ponuky Akcií a ETF (trh OMI) zaradených 108 nových spoločností a 38 ETF. Ďalej Akcie 36 spoločností a 3 ETF budú z ponuky vyradené, a u 34 spoločností a 2 ETF nebude už možné otvárať nové pozície (prejdú do režimu close-only). Dodatočne u 20 ETF bude znemožnené obchodovanie s Frakčnými akciami.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa iosephus »

Croven napísal: St 07 02, 2024 10:25 pm Aký to môže byť problém pre nich, ak by dali do ponuky etf alebo akciu s nízkou likviditou?
Predpokladám, že nevedia zabezpečiť dostatočne veľa akcií na nákup a potom predaj, keďže sú už rozchytané inde. Zrovna Hornbach má veľmi stabilný počet akcií.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

iosephus napísal: Po 12 02, 2024 2:30 pm
Croven napísal: St 07 02, 2024 10:25 pm Aký to môže byť problém pre nich, ak by dali do ponuky etf alebo akciu s nízkou likviditou?
Predpokladám, že nevedia zabezpečiť dostatočne veľa akcií na nákup a potom predaj, keďže sú už rozchytané inde. Zrovna Hornbach má veľmi stabilný počet akcií.
Asi to nepochopím, T212 umožňuje Hornbach kúpiť a aj iné akcie a ETF, je to mladší a asi menší broker ako XTB. XTB funguej tak, že kúpi napr 10 000ks VUAA a to potom predáva svojím klientom ako celé alebo frakčné akcie? Alebo ako to teda funguje keď majú obmedzenú ponuku a majú problémy pridávať ETF/Akcie :D
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa iosephus »

Croven napísal: Po 12 02, 2024 2:38 pm
iosephus napísal: Po 12 02, 2024 2:30 pm
Croven napísal: St 07 02, 2024 10:25 pm Aký to môže byť problém pre nich, ak by dali do ponuky etf alebo akciu s nízkou likviditou?
Predpokladám, že nevedia zabezpečiť dostatočne veľa akcií na nákup a potom predaj, keďže sú už rozchytané inde. Zrovna Hornbach má veľmi stabilný počet akcií.
Asi to nepochopím, T212 umožňuje Hornbach kúpiť a aj iné akcie a ETF, je to mladší a asi menší broker ako XTB. XTB funguej tak, že kúpi napr 10 000ks VUAA a to potom predáva svojím klientom ako celé alebo frakčné akcie? Alebo ako to teda funguje keď majú obmedzenú ponuku a majú problémy pridávať ETF/Akcie :D
No hej len obchody T212 zastrešuje Interactive Brokers, xTB predpokladám nič také nad sebou nemá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"