XTB - Seriózny broker z Poľska?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Nepodarilo sa mi dohľadať o tom žiadnu info, len v xstation mám dole záložku "Investment plan", po kliknutí ma zastaví s tým, že je to dostupné len v appke. Budem si teda musieť počkať kým to dajú aj do webovej verzie.
Prílohy
xtbip.png
xtbip.png (53.44 KiB) 3822 zobrazenia
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Ja som to ani v appke nenašiel
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...v appke to uz je dostupne pod polozkou/nazvom Save ,vedla polozky Obchodovanie, vyberiete ETF a pridate do investicneho planu,dalej som uz neskusal
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...tu je blizsie info a kratke predstavenie noveho produktu XTB - Investicne plany,automaticke nakupovanie ETF bez poplatkov :D
https://www.youtube.com/watch?v=-lKdZA9wQ3Q
...vdaka automatickemu nakupu xtb,maju finax,portu,trade republic aj ibkr konkurenta pre pravidelne nakupovanie znamych ETF bez poplatkov
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Finax, portu ani ibkr niesu bez poplatku ak sa nemýlim.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa stary gambler »

Nova reklama od XTB, obchodvanie aj do akcii , aj do ETF bez poplatku pri objeme do 100 000 euro , obchoduje niekto aj relane, moze povedat ci to funguje , aj ked kupim , drzim len do 5 dni a predam , a nemam uctovany poplatok ked neprekrocim objem 100 000 euro mesacne? nenahradzuje sa to sirsimi spredmi medzi nakupom a predajam?Som moc skepticky ked niekto nieco ponuka akoze zadarmo. Prosim len o dopovede s realnymi skusenostami , nie teorretikov a propagatorov.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 126 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Už sa to tu riešilo niekoľko krát aj podrobne, takže len stručne:

- áno, "funguje to"
- nie, žiadne "širšie" spready nie sú
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Peter222 napísal: Ut 10 10, 2023 4:45 pm Už sa to tu riešilo niekoľko krát aj podrobne, takže len stručne:

- áno, "funguje to"
- nie, žiadne "širšie" spready nie sú
Tie spready sú širšie
AMZN XTB BID ASK spread je 0,40USD
AMZN IBKR BID ASK spread je 0,02-0,03 USD
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Baba Jaga napísal: Ut 10 10, 2023 5:15 pm Tie spready sú širšie

Baba Jaga: skús prosím ešte pozrieť, či je to tak aj u nejakého EU ETF (XTB vs IBRK). Dík.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 126 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Baba Jaga napísal: Ut 10 10, 2023 5:15 pm
Peter222 napísal: Ut 10 10, 2023 4:45 pm Už sa to tu riešilo niekoľko krát aj podrobne, takže len stručne:

- áno, "funguje to"
- nie, žiadne "širšie" spready nie sú
Tie spready sú širšie
AMZN XTB BID ASK spread je 0,40USD
AMZN IBKR BID ASK spread je 0,02-0,03 USD
Zrejme pozeráš nejakú inú platformu, u mňa má AMZN spread v xtb 0,03 USD. Je trocha divné, že 20 krát to tu musí človek opakovať s tými spreadmi, ale ok, nevadí :)
Prílohy
AMZN.PNG
AMZN.PNG (7.02 KiB) 3201 zobrazenia
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

zavisi, ci kupujes Amazon ako akciu (stock = STC), alebo ako CFD s pakou, pri CFD je ten spread vyssi. V podstate kupujes to iste za 1/5 ceny, takze je to akoby cena za "pozicku" + platis swap za kazdy den drzania CFD. https://www.xtb.com/int/education/swaps-and-charges
Screenshot 2023-10-11 122851.png
Screenshot 2023-10-11 122851.png (25.74 KiB) 3189 zobrazenia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 126 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Samozrejme, bavíme sa o akciách a nie CFD na akcie. Treba porovnávať porovnateľné, t.j. spread na rovnakých inštrumentoch a nie zobrať od jedného brokera CFD, od druhého akciu a porovnať to, lebo potom vznikajú takéto nezmyselné tvrdenia, že XTB má na burzových inštrumentoch "širšie" spready.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

https://www.xtb.com/sk/etf
a nižšie sú živé dáta
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozor na tie CFD. To nie je žiadny cenný papier ! To je derivát, že broker sa hraje na kasíno a sám kopíruje kurzy. Nevlastníte nič, iba akúsi rozdielovú zmluvu, že vám vyplatia zisk/stratu z pohybu kurzu. CFD nie je oslobodené od daní...zdaňuje sa ako deriváty. CFD sú v USA zakázané. V EU sú povolené, ale zapametajte si : nie sú to cenné papiere.

XTB to má naschvál tak, že ľudia pri jednom tickeri sa môžu zmýliť a investujú do CFD. To však má vyššie poplatky, spready a ešte aj overnight swapy, takže CFD sa nehodí ani na špekulácie. Jediná výhoda je, že môžete trejdiť na páku cca 1:10, ale zisk potom zdaníte sadzbou 33% až 39% ( vrátane odvodov 14% )

Ďalší omyl je, že ľudia nevedia čo sú frakcie. Frakcia je zlomok akcie, čiže sa nekupuje 1 akcia, ale zlomok akcie za presnú sumu.
Napr. akcia za 400 € sa dá kúpiť za 200 € a vlastníte 0,5 akcie. Ak kúpite za 100 € je to 0,25 akcie...atď.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

Ako je mozny rozdiel v cene AAPL viac ako 1 USD (174.61 vs 175.82 USD) medzi IBKR a XTB ?
Screenshot v tom istom case - dve okna.
Screenshot 2023-11-03 145844.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa vladko11 »

V jednom prípade je AAPL.US to je cfd a v druhom AAPL to je akcia
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

nie je to tak, v porovnani s IBKR nebolo CFD ale len akcia - STC

CFD vyzera takto:
Screenshot 2023-11-03 162421.jpg
Screenshot 2023-11-03 162421.jpg (3.59 KiB) 2630 zobrazenia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

ono to vyzera, ako, ze XTB ma o par minut oneskorena data (plus v grafa aj cast dat chyba), neviem ci je len takto na demo ucte, alebo aj na ostrych
Screenshot 2023-11-03 165528.jpg
sipka v IBKR ukazuje poziciu kde XTB konci
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
gigant
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 8:48 am
Been thanked: 7 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa gigant »

na ostrych je to normalne ako u IBKR
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

V noci mi pristála v maile zmena obchodných podmienok, ktorá sa týkala "úročenia voľnej marže".
Sú tam info, kedy budú zverejňovať sadzby, ako úročiť atp..

Že by sa chystali úročiť voľný cash na účtoch? Viete o tom niečo viac?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

michalhornicheck napísal: So 04 11, 2023 10:36 am V noci mi pristála v maile zmena obchodných podmienok, ktorá sa týkala "úročenia voľnej marže".
Sú tam info, kedy budú zverejňovať sadzby, ako úročiť atp..

Že by sa chystali úročiť voľný cash na účtoch? Viete o tom niečo viac?
...nic nove,xtb a komunikacia pre sedliakov aby to pochopili o nicom,len to tam bachnu do podmienok a zisujte si.Aj tie investicne plany,ziadna poriadna prezentacia iba kratke video v zneni,"to tu mate a robte si co chcete..."
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Keď sa bavíme o investičných plánoch - podarilo sa to niekomu rozchodiť?

Napriek nedostatku dokumentácie, informovanosti a všeobecnému odporu "peňazí v telefóne" som si nahodil tú ich aplikáciu, len aby sa mi podarilo spustiť ten investičný plán.
:dislike: Ten sa mi síce poradilo vytvoriť, no nikde sa mi nepodarilo zistiť ako tam dostať peniaze, prípadne nastaviť kedy sa má realizovať investícia doň, objem, či ako rozlíšia či si posielam peniaze na bežné obchodovanie, alebo do toho plánu.

:dislike: Podarilo sa mi teda aspoň nájsť tlačidlo "zrušiť" - kde mi tiež nie je jasné, či podiely ktoré som tak nakúpil mi prejdú do "bežného účtu", alebo sa zlikvidujú do cashu. Naštastie som tam nič nemal, keďže som sa nikde nedočítam ako tam dostať peniaze.

Keď sa o tom snažím niečo nájsť, google ma dovedie na neexistujúcu podstránku. Možno to na Slovensku ešte oficiálne nespustili.. Na českej mutácí webu, ako aj youtube o tom niečo majú..

Pred pár mesiacmi som ich znova založil, kvôli diverzifikácii rizika, nechcel som mať všetko u jediného brokera. No takýto štýl spolupráce sa mi moc nepáči..
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa vladko11 »

MiBi napísal: Pi 03 11, 2023 4:26 pm nie je to tak, v porovnani s IBKR nebolo CFD ale len akcia - STC

CFD vyzera takto:Screenshot 2023-11-03 162421.jpg
Aha, ďakujem. Teda XTB ponúka akciu AAPL.US ale v skutočnosti je to AAPL?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

@michalhornicheck
ja som si v demo ucte rozbehol Investicne Plany, maju 2 obmedzenia:
- len ETF
- peniaze nevies posielat priamo, ale len tak ze najprv posles sumu do hlavneho uctu (https://www.xtb.com/sk/ponuka/informaci ... ady-vybery) a z neho potom vies poslat do inv.planu.
otvoris inv.plan -das Spravovat - Pridat fin.prostriedky
Screenshot_20231105_190950_XTB.jpg
Chcelo by to automaticke investovanie, tak ze by investicny plan mal vlastny var.symbol a prevodom by sa suma hned zainvestovala. Dufam, ze toto dorobia a potom to bude nieco podobne ako Finax alebo Portu, avsak s nulovymi poplatkami.
vladko11 napísal: Ne 05 11, 2023 4:35 pm Teda XTB ponúka akciu AAPL.US ale v skutočnosti je to AAPL?
Ano AAPL.US su priamo akcia APPLE, to .US alebo .DE je ich asi len ich interne oznacenie krajiny, kde je instrument obchodovany.
https://www.xtb.com/sk/cashstocks/aapl-us-1
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ďakujem @MiBi, pozrel som ich video na youtube, a sedí to s tým, čo hovoríš.
Ono som si akosi neuvedomil a očakával, že keď ide o investičný plán, pôjde to automaticky.

Zatiaľ to vnímam tak, že je to vpodstate pomôcka pre držanie nastavených váh portfólia - pri nákupe / rebalancingu.
Čo by som za to býval dal, keď som manuálne balancoval msci world(EUNL) + em imi(IS3N) na ~88/12.

Dnes už máme iShares MSCI Acwi, ktorý obsahuje obe spomenuté v správnom pomere (okrem smallcaps), takže to nevyužijem.

Ak ale niekto chce zmiešané portfólia, pridať si zlato, atp.. je to super vec.

Ešte tie automatické investície, možnosť previesť akcie na primárny účet miesto likvidácie do cashu pri zrušení a nič tomu nechýba. :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Tak už zverejnili úroky platné od 6.11.2023
XTB.JPG
Zdroj:https://sk.xtb.com/urok-z-neinvestovanych-vkladov
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...nemal by byt ten urok po 90dnoch opacne? cim som dlhsie tym dostanem viac?
...celkom potesi zdanovanie
"Príslušné dane budú odpočítané z mesačnej platby. Spoločnosť XTB za Vás zrazí splatné dane a odvedie ich priamo príslušnému finančnému úradu. Výšku zrazenej dane si budete môcť skontrolovať vo svojom mesačnom výpise." :like:
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Zrejme snaha prilákať nových klientov.
Škoda, že nedali aspoň tie 3% p.a. - odpadla by mi nutnosť každý mesiac prevádzať tam peniaze z Fio :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dávam tu narýchlo PR článok o XTB..potom pozriem detailnejšie, či píšu niečo nové, alebo len nejaká konkurencia ohovára...

7 mýtov o investovaní s XTB

XTB je broker pôsobiaci na českom trhu viac ako 15 rokov. Počas tejto doby využili služby spoločnosti desaťtisíce klientov. Sprostredkovateľská činnosť môže byť na prvý pohľad? a v priebehu rokov sa najmä na internete objavilo mnoho nepresností. V tomto článku sme pripravili vysvetlenie siedmich najčastejších mýtov, ktoré kolujú na sieti.

1. XTB ponúka len CFD, nie klasické akcie/ETF

Hoci spoločnosť XTB vznikla predovšetkým v oblasti obchodovania s CFD na forex, indexy a iné nástroje, už niekoľko rokov ponúka aj investície do tradičných akcií a ETF. Zákazníci teda môžu nakupovať aj skutočné akcie a ETF vo forme cenných papierov uložených u správcu na platforme. Okrem toho je nákup akcií a ETF do výšky obratu 100 000 EUR mesačne bezplatný.

2. XTB má poplatok za neaktivitu

V tomto prípade nejde o mýtus, XTB má poplatok za nečinnosť, ale platí len vo veľmi špecifických prípadoch a dá sa mu ľahko vyhnúť. Stačí, ak vykonáte aspoň jednu obchodnú transakciu za 365 dní. Tu je však dôležité poznamenať, že aj držanie akcií a ETF sa považuje za aktivitu, takže aj keby klient raz kúpil ETF a potom ho držal niekoľko rokov, poplatok za nečinnosť by neplatil. Tento poplatok sa nevzťahuje ani na klientov, ktorí nemajú na účte žiadne finančné prostriedky. Poplatok za nečinnosť teda platia len tí, ktorí majú na účte nejaké prostriedky, ale neobchodujú alebo aspoň nedržia akcie/ETF.

3. XTB má poistenie len pre akcie/ETF vo výške 22 000 EUR

Pri investovaní je jednou z najčastejších otázok bezpečnosť finančných prostriedkov. Základné krytie peňazí zabezpečuje garančný fond, ktorý vypláca prostriedky investorom v prípade, že napríklad maklér skrachuje. V prípade akcií alebo ETF je však krytie prakticky neobmedzené, pretože akcie/ETF zostávajú investorovi aj v prípade problémov brokera. V prípade úplného krachu by likvidátor od klienta požadoval, aby svoje akcie presunul k inému maklérovi, ale cenné papiere by mu zostali. Záruka do výšky 22 000 EUR sa teda vzťahuje predovšetkým na hotovosť.

4. Konverzia pri XTB je nevýhodná. Inde prepočítavam kurzom NBS

Pri konverzii musím vždy premýšľať o tom, koľko za ňu zaplatím, čo mi prinesie a či uprednostním zníženie nákladov alebo pohodlie. V XTB má investor pri nákupe zahraničných akcií alebo ETF dve možnosti. Buď nahrať EUR alebo USD priamo na svoj obchodný účet v danej mene, alebo využiť automatickú konverziu pri nákupe/predaji s poplatkom 0,5 %. Pri zasielaní cudzích mien však môžu vzniknúť poplatky zo strany banky, navyše kurz NBS sa vo väčšine prípadov nedá nikde obchodovať. Každý by si teda mal v prvom rade zistiť svoje možnosti a čo mu bude najviac vyhovovať. V mnohých prípadoch sa klienti stretávajú s horšími kurzami od rôznych online zmenární, ako by zaplatili za konverziu priamo na platforme.

5. Na dokončenie registrácie nie je potrebné nahrávať doklady totožnosti

S týmto problémom sa stretáva mnoho nových klientov. Proces registrácie je rozdelený na dve časti. V prvej klient vyplní základné informácie, prejde investičným dotazníkom a je vpustený do platformy. Pre kompletné nastavenie však klient musí dokončiť proces overenia, t. j. nahrať svoje osobné dokumenty + číslo bankového účtu. Ak tak klient neurobí, registrácia môže byť po 60 dňoch vymazaná. Preto sa vždy oplatí prejsť oboma časťami procesu čo najskôr.

6. Nevlastním akcie prostredníctvom XTB

Model používaný spoločnosťou XTB je dnes štandardným modelom väčšiny brokerov. XTB používa takzvaný Omnibus účet, na ktorom sú cenné papiere uložené. Môžete si ho predstaviť ako jeden veľký omnibusový účet pre cenné papiere klientov. Klienti teda nemajú individuálne účty u správcov, pretože by to bolo oveľa administratívne náročnejšie a nákladnejšie. Nebolo by to teda možné pri súčasnej poplatkovej štruktúre XTB, ktorá klientom poskytuje nulové poplatky. Akcie sú preto vedené na spoločnom účte, klient však má k nim vlastnícke práva, právo na dividendy a môže ich kedykoľvek predať alebo presunúť k inému maklérovi. Jednoducho povedané, v praxi to pre investora neznamená takmer žiadny rozdiel. Existujú aj makléri alebo banky, ktoré držia akcie vždy na meno investora, ale v takom prípade sa poplatky zvyčajne pohybujú v stovkách korún za transakciu. Okrem toho si klient zvyčajne musí sám riešiť dividendy a ich zdanenie.

7. XTB má skryté poplatky za nulovú províziu za akcie a ETF

U spoločnosti XTB naozaj nenájdete žiadne skryté poplatky. Všetky poplatky sú zverejnené priamo na webovej stránke spoločnosti. XTB, ako každý iný broker alebo firma všeobecne, musí samozrejme z niečoho profitovať. Takže pri väčšine nástrojov nájdete určitú províziu. Spoločnosť XTB sa však rozhodla zrušiť túto štruktúru poplatkov v prípade fyzických akcií a ETF. V prípade obchodovania len s cennými papiermi je tak jediným možným poplatkom (za predpokladu, že sa klient zmestí do limitu objemu 100 000 eur/mesiac) 0,5 % za konverziu mien. A to len v prípade, že sa ho rozhodnete využiť.

https://www.investicne.sk/2023/04/12/7- ... ani-s-xtb/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak som to prečítal a nič nové. všetko zadarmo, len treba kupovať bez konverzie a akumulačné verzie. Pekne popísali tú ochranu, že aj ked broker krachne, cenné papiere ostávajú v bezpečí. Môže sa prísť len o cash :

XTB má poistenie len pre akcie/ETF vo výške 22 000 EUR

Pri investovaní je jednou z najčastejších otázok bezpečnosť finančných prostriedkov. Základné krytie peňazí zabezpečuje garančný fond, ktorý vypláca prostriedky investorom v prípade, že napríklad maklér skrachuje. V prípade akcií alebo ETF je však krytie prakticky neobmedzené, pretože akcie/ETF zostávajú investorovi aj v prípade problémov brokera. V prípade úplného krachu by likvidátor od klienta požadoval, aby svoje akcie presunul k inému maklérovi, ale cenné papiere by mu zostali. Záruka do výšky 22 000 EUR sa teda vzťahuje predovšetkým na hotovosť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Paly »

Na XTB sa nedá obchodovať pre/after-market?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

Paly napísal: Po 11 12, 2023 10:51 am Na XTB sa nedá obchodovať pre/after-market?
Co viem tak sa neda na XTB obchdovat pre/after.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

XTB Opakovane platby
dnes mi dosla notifikacia o zmene obch. podmienok od 13.12., kde sa zavadzaju opakovane platby, co moze riadne zamiesat poradie vyhodnosti brokerov, lebo XTB bude bezplatna alternativna aj k EIC, o Finax ci Portu ani nehovarim:
Screenshot 2023-12-13 174552.jpg
Zatial to v aplikacii ani na xStation nevidim,
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...zase komunikacia o nicom,potom daju 20sek.video o tejto funkcii a vybavene,pritom je to gamechanger...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa jogo »

Fund napísal: St 13 12, 2023 7:07 pm ...zase komunikacia o nicom,potom daju 20sek.video o tejto funkcii a vybavene,pritom je to gamechanger...
Treba zavolať a opýtať sa.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som pozeral ich ponuku ETFs - úplná špica. Všetko majú. + úročenie cashu 3,8%p.a. na €, a 5% p.a. na USD...tým prekonávajú IB aj JT.
Súhlasím, že automatické opakované platby v pevných sumách (zlomkové akcie ) to bude absolútny gamechanger.
Pošlete peniaze, nastavíte platby...viete dokúpiť kedy sa vám zachce...a to všetko úplne zadarmo.
K tomu môžete nastaviť trvalý príkaz z banky, že sa pošle dajme tomu 200 € z výplaty do XTB a bude to zadarmo?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

jogo napísal: St 13 12, 2023 9:34 pm
Fund napísal: St 13 12, 2023 7:07 pm ...zase komunikacia o nicom,potom daju 20sek.video o tejto funkcii a vybavene,pritom je to gamechanger...
Treba zavolať a opýtať sa.
...myslel som vseobecne odprezentovanie produktu,na tom by mohli zapracovat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa MiBi »

JUGGLER napísal: Št 14 12, 2023 12:06 am K tomu môžete nastaviť trvalý príkaz z banky, že sa pošle dajme tomu 200 € z výplaty do XTB a bude to zadarmo?
Platby bankovym prevodom maju zadarmo.
https://www.xtb.com/sk/ponuka/informaci ... ady-vybery

Pred cca mesiacom som tam presiel z demo uctu na ostry, celkom chvalim starostlivost o zakaznika, po zalozeni mi volal account manager, spytal ci nieco nepotrebujem, poslal linky na skolenia.
Napisal som mu ohladne tych opakovanych platieb, tak som zvedavy na odpoved.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Vďaka MiBi, prosím daj vedieť potom.
Ondrej17
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 13 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Ahojte prosím neviete či XTB tiež funguje na payment for order flow ako Trade republic?
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"