ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 5:50 pm moje odhady na správny čas nákupu teda za veľa nestoja. Väčšinou keď nakúpim tak sa trh otočí vždy smerom dolu bez ohľadu na to aký smerom išiel pred mojim nákupom.
Tak si si sam odpovedal na povodnu otazku. Rozdel investiciu na par krat, s pravidelnym odstupom mesiac alebo dva, a mozes byt pokojnejsi. Presne to je pointa rozdelenia jednorazovej investicie na viackrat - vyhnut sa riziku (a stresu z) mozneho prudsieho poklesu po vacsej investicii.
p55p napísal: Ne 10 04, 2022 5:50 pm Ešte mi teda zostava doriešiť ako zmeniť ten dividendový ETF na Acc, teda zmeniť na iný. Neviem či SLSP ponuka nejakú takú možnosť ako vymeniť jedno ETF za iné. Toto konkrétne mám kúpené len krátko, približne od začiatku roka. Neviem ako to bude s poplatkami keď to budem chcieť zavrieť skôr ako za rok. Samozrejme zisk tam nie je žiadny.
Neexistuje moznost "vymenit" ETF. Potrebujes jedno predat, druhe kupit. Poplatok za nakup aj predaj je vzdy 1%, s tym nic nenarobis. Ak ta povodna investicia je momentalne v minuse, tak ti pri predaji nevznikne danova povinnost. Nezavisle od toho musis posudit danovu povinnost z pripadnej vyplaty dividendy, kedze to povodne ETF je distribucne. Ak som dobre zachytil, to tvoje ETF je IE00BJ5JNY98 a vyplaca dividendy v decembri a juni.
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... #dividends
Takze ak si kupil na zaciatku roka a teraz predas, zrejme si nemal ziadny prijem dividendy a nemusis riesit danove priznanie.
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

Nič mi zatiaľ nebolo vyplatené preto to chcem doriešiť ešte teraz. Pravidelne investovanie mi v mojej aktuálnej situácii nedáva úplne zmysel. Mám teraz k dispozícii pár tisíc a príde mi vhodnejšie ich investovať naraz ako v priebehu niekoľkých rokov po malých častiach.
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

@pedrito: áno rozdenelenie na dve časti dáva zmysel, no na druhej strane ak dvakrát kúpim keď to bude hore budem v ešte horšej situácii :D
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 6:19 pm @pedrito: áno rozdenelenie na dve časti dáva zmysel, no na druhej strane ak dvakrát kúpim keď to bude hore budem v ešte horšej situácii :D
p55p, moja osobna skusenosť, ja som nakupoval dasnaq od septembra do oktobra 2021 za 12 000€ asi 6-7 nákupov v priemere za 760€ a nasledne to išlo na 830€, to ma potešilo, ale potom zasa dole na 680€ a teraz je znova na 760-780€. Len som to prečkal pri kuchynskom stole :D
Naposledy upravil/-a Joki v Ne 10 04, 2022 7:29 pm, upravené celkom 2 krát.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa capitalcapital »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 6:14 pm Nič mi zatiaľ nebolo vyplatené preto to chcem doriešiť ešte teraz. Pravidelne investovanie mi v mojej aktuálnej situácii nedáva úplne zmysel. Mám teraz k dispozícii pár tisíc a príde mi vhodnejšie ich investovať naraz ako v priebehu niekoľkých rokov po malých častiach.
Akú radu vlastne chceš, lebo všetko neguješ.
Stale ale rozmýšľam ci investovať teraz alebo čakať.
Pravidelne investovanie mi v mojej aktuálnej situácii nedáva úplne zmysel.
rozdenelenie na dve časti dáva zmysel, no na druhej strane ak dvakrát kúpim keď to bude hore budem v ešte horšej situácii
Pravidelné investovanie môže byť rozloženie na 1 rok, 1,5 roka ....nikto nepovedal že to má byť 10 rokov ako je tvoj horizont.
Ak je tvoj horizont 10+ prečo sa teraz bojíš dvoch nákupov, to už neskôr nebudeš nič prikupovať?
Ešte to môžeš skúsiť cez nastavenie rôznych Limit príkazov na nákup a uvidíš...
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 6:19 pm @pedrito: áno rozdenelenie na dve časti dáva zmysel, no na druhej strane ak dvakrát kúpim keď to bude hore budem v ešte horšej situácii :D
A na toto si ako prišiel? ... Ak kúpiš raz po 100 alebo budeš kupovať napr. 3x po 100. potom po 80 a potom po 70 tak kedy budeš na tom lepšie?
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

Určite nechcem aby moje odpovede vyznievali negatívne. Snažil som sa len vykresliť moju situáciu a čo sa snažím dosiahnuť. Možno som to mal napísať trochu inak. V zasade tiež investujem pravidelne akurát nie v týždňových či mesačných intervaloch ale skôr párkrát do roka. Preto som napísal čo som napísal. Keď pozerám na grafy tak niekde v polke marca mala väčšina týchto ETF prepad a od vtedy išli hore o X%. Mne ide len o to aby som od niekoho skúsenejšieho ziskal odhad, ktorý smerom je predpoklad, ze sa budú tieto ETF hýbať v blízkej budúcnosti.
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

@frakan: pointa je v tom ze ak kúpim teraz povedzme za 8eur kus a o mesiac to pôjde hore a kupim napríklad po 10eur kus, tak som na tom predsa horšie ako keď kupim teraz za celu sumu po 8eur. Nedajbože ak to pôjde čele dolu na 6eur. Toto je len ilustračný príklad a viem ze pri pravidelnom investovaní sa vychádza z priemernej hodnoty. Išlo len o pointu. Ak to jednoduch pôjde teraz cely čas hore ako napriklad minuly rok tak je lepšie kúpiť podľa mňa naraz ak sú na to prostriedky. Ako som písal aj v predošlom príspevku ide mi skôr o odhad akým smerom sa budú pravdepodobne trhy vyvíjať v najbližšom čase. Snažil som sa používať aj rôzne indiakatory, ktoré sa používajú na grafoch na predikciu ale veľmi mi to s tým zatiaľ nejde, preto hľadám rady u ľudí, ktorí majú v tomto smere viac skúsenosti.
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

Dobre aby som nevyzeral, že len negujem. Kľudne si nechám poradiť. Aké by bolo teda vaše odporúčanie na pravidelne investovanie, ak by som mal teraz k dispozícii 5000? V akých intervaloch je podľa vás najlepšie to preinvestovat? Pripadne aj s odporučením na konkrétne ETF.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Otazka "ktorým smerom je predpoklad, ze sa budú tieto ETF hýbať v blízkej budúcnosti" nie je vhodny sposob, ako uvazovat. Mozes sa spytat 1000 ludi, dostanes rozne pocity, dojmy, odhady, kadekaje indikatory, a vsetko si to bude vzajomne tak protirecit, ze ti to vobec nepomoze.
Dlhodoba historia akciovych trhov ukazuje, ze na dlhych casovych horizontoch (10, idealne 20 rokov) siroko stavane indexove ETF rastu.
Predpovedanie kratkodobych pohybov je irelevantne (pokial nie si trader alebo spekulant).

Cele investovanie je o vztahu medzi vynosom a rizikom.

Pointa rozlozenia jednorazovej investicie na niekolko casti je v tom, ze diverzifikujes investiciu v case. Ak das vsetko naraz, moze sa stat ze to trafis skvele, ale moze aj nastat velky prepad. Ak to rozlozis, pripravujes sa sice o moznost prudkeho narastu hodnoty celej investicie, ale zaroven znizis riziko prudkeho prepadu. Neexistuje jasna odpoved, ktory pristup je LEPSI. Pre kazdeho investora je dolezite pristupovat k investovaniu tak, aby pomer potencialneho vynosu a rizika ktore podstupuje zodpovedal jeho povahe a preferenciam.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 7:57 pm Dobre aby som nevyzeral, že len negujem. Kľudne si nechám poradiť. Aké by bolo teda vaše odporúčanie na pravidelne investovanie, ak by som mal teraz k dispozícii 5000? V akých intervaloch je podľa vás najlepšie to preinvestovat? Pripadne aj s odporučením na konkrétne ETF.
Uplne zakladna, jednoducha strategia pre bezneho cloveka, ktory nechce moc rozdumovat a studovat, ma investicny horizont minimalne 10, idealne viac rokov, a chce si investovanie predsa spravovat sam (aby optimalizoval naklady), je kazdomesacne investovanie do ETF sledujuceho MSCI World (take ma aj SLSP v ponuke). Ak mas vacsiu jednorazovu sumu, vlozit to postupne na parkrat, povedzme pocas pol roka.
Pekny strucny webinar ktory odporucam: https://www.youtube.com/watch?v=n2GmbUbjTkQ
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

Pedrito to vystihol presne. Dôležitejšia je ochrana investície ako miera zisku. To je pointa. Preto má zmysel to rozkladať v čase.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Ale ako zakladnu strategiu by som zvolil rozlozenie max pol roka. Predlzit len ak by sa zhorsovala situacia na trhoch.
Ja osobne by som to ale nerozdeloval. Radsej skusit stastie. Ale ten rozdiel po 10r bude minimalny.
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Ahojte,

Vedeli by ste mi poradiť ako je to z dividendou z akcií v SLSP?
Nakupujem samostatne akcie v SLSP a niektoré akcie ktoré mám v portfóliu vyplácajú aj dividendy. Nie som si istý či dividendy zdaňuje banka alebo si ich musím zdaňovať sám, nerád by som robil daňové priznanie keďže som na dividendách zarobil asi 2€
Ďakujem za radu.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

Banka ich nezdaňuje. Aj keby ich zdaňovala, mal by si príjem z nich uviesť v daňovom priznaní. Iba tie nezdanené dodaniť 7% taxou. Mne napr. prišli z firiem DTE.DE a BTI nezdanené.
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

A je to aj nejak limitované sumou, že od akej sumy to musím danit ? Pretože ako som písal jedna sa o cca 2€ v dividendách od spoločnosti Apple a MasterCard
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Tie by si mal mať zdanené 15% pri zdroji, ak máš podpísaný W-8BEN (inak by ti strhli ešte viac). Detail by si v SLSP hádam mal niekde vidieť. Akože stále by si to mal uviesť v DP, aj keď sú to 2 eurá, ale stíhať by ťa za to nikto nemal, keďže to bolo raz zdanené a vyššiou sadzbou ako je u nás.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

problem moze byt ze za nepodanie DP je pokuta
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Bral som to ako štandardnú situáciu, že je niekde zamestnaný a DP zaňho podá zamestnávateľ. Vtedy mu v kolónke dividend bude svietiť nula. Je to teda povedzme že chyba, možno by si to ale vedel vyargumentovať, že k žiadnemu kráteniu dane nedošlo. Každopádne, spraviť si sám DP je otázkou pár minút času. Je to síce obludný report, ale pri dividendách sa uvádza len pár čísiel. S dobrým návodom žiaden problém.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa hokaido »

osamely chodec napísal: St 04 05, 2022 2:08 pm problem moze byt ze za nepodanie DP je pokuta
On zrejme bude mat podane rocne zuctovanie, tak pokuta za nepodanie DP by sa ho nemala tykat.

Za nesplnenie oznamovacej povinnosti je 30 az 3000e. Prepokladam, ze pri opakovanom poruseni bude vyssia pokuta.
https://podpora.financnasprava.sk/911380-Pokuty
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Aby som v tom spravil jasno, viem že som sem pridal nie úplne dobre informácie.
Ale teda bola to otázka dosť na rýchlo .

Aby som to objasnil, pracujem v zahraničí ale stále som rezident SR dane som si robil cez spoločnosť TJ- Legal ktorá spracováva dane z rôznych štátov. Na Slovensku som podal daňové priznanie typu A a teda DP ktoré nezahŕňa dane z investícií nato by som musel asi podať daňové priznanie typu B ( nie som si istý ) , takže reálne som dane robil len som v nich neúmyselne zrejme neuviedol zisk z investícií (dividenda, akcie stále vlastním) cca 2€ ... Viem že pri DP sa nikdy neposielali doplatky alebo preplatky do 5€ a teda ak by som aj vôbec bol dlžný zrejme by som stoho neodvadzal daň. Čo sa týka w8ben volal som do SLSP ale nikto tam ani nemá šajnu čo je to za dokument, a teda neviem či už to náhodou aj nieje zdanene samotnými spoločnosťami v USA. Sem som písal aby som sa dozvedel ako ľudia ktorý investujú do cenných papierov (akcií) v SLSP riešia dividendy. Neviem možno mám všetko v poriadku a možno nie a preto sa obraciam na vás s prosbou o radu
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa andre »

Ono je jedno ci mas ten formular v banke vyplneny alebo nie, do DP tu dividendy uviest musis tak ci tak. Da sa to vyriesit dodatocnym DP, kde doplnis chybajuci dividendy https://podpora.financnasprava.sk/48728 ... -priznanie

Ako je ivedene v clanku, dovodom je aj
"daňové priznanie neobsahuje správne údaje"
Co sa tyka DP, tie je to v clanku vysvetlene
"dodatočné daňové priznanie typu B je povinný podať daňovník, ak podal daňové priznanie typu A a dodatočne zistil, že mal aj iné druhy príjmov (t.j., že nemal podať daňové priznanie typu A)"
To ci mas vyplnany formular alebo nie riesi len dan, ktory ti v US strhnu pri vyplate 15% na zaklade ZoZDZ medzi SR a USA ak ho mas vyplneny, ak nie tak 30%.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

Je to všetko tak ako ti tu píšu chlapci ale pre 2€ ktoré určite boli zdanené zrážkovou daňou by som to ani neriešil.
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Ak tomu teda rozumiem správne tak dividenda už bola zdanená a a problém je "len" v tom že som podal daňové priznanie typu A a nie B a neuviedol som v ňom zisk z dividendy?

Pozeral som sa na bankový účet a prišla mi dividenda od spoločnosti MasterCard 0,29€ a MasterCard dividenda mala byť 0,49USD takže by to už malo byť zdanené
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

To vychádza až na 40% daň, to je akosi veľa.
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

...
Prílohy
IMG_20220505_130216.jpg
Screenshot_2022-05-05-13-01-46-782_com.android.chrome.jpg
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

Aha OK to bude, tá dividenda je v USD. Čiže mínus daň, mínus konverzný kurz a si na 0,29€. A to máš iba po jednej akcii?
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Akcie s dividendou mám
1x MasterCard
2x Apple
Ostatné akcie ktoré mám dividendu nevyplácajú
Alexito
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 23 11, 2021 8:01 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Alexito »

Zdravím, prosím, ak by som chcel niekedy v budúcnosti vybrať peniaze z SLSP fond max. výnosov akým spôsobom sa to zdaňuje? Prosím je niekde k tomu popis? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Zdania to za teba. Nic nemusis robit navyse.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som presunul ten HEDŽING a kurzové rozdiely do vlákny o hedžingu:
viewtopic.php?f=11&t=24488&start=40
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Róbert
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 23 06, 2022 1:05 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Róbert »

Ahojte.
Mám cca 25000€ ktoré chcem investovať čo najefektívnejšie na dlhodobý horizont.
Chcem sa opýtať ako je to momentálne s poplatkami v ETF fondoch v SĽSP.
1) asi sa mi oplatí nakúpiť len naraz jeden ETF fond aby som mal nižšie poplatky, keďže vstupný poplatok nad 15000€ je znížený na 150€+0,6% zo sumy nad 15000€?
https://cdn0.erstegroup.com/content/dam ... elstvo.pdf
Nepríjemne ma prekvapil výstupný poplatok... Poznáte platformu ktorá je používateľsky príjemná, ideálne v slovenčine a s nižšími poplatkami?
2)Čo sa týka nejakých priebežných poplatkov, tam mi to nie je celkom jasné.
V základných informáciách pre investorov napríklad pri ETF: ISHARES NASDAQ 100 ACC ETF; Isin: IE00B53SZB19 je písaný poplatok 0,6%. V sadzobníku poplatov je však písané aj poplatok za vedenie investičného účtu vo výške 0,2%.
Mám teda chápať že sa tieto dva poplatky sčítajú a celkovo tak zaplatím ročne 0,8%?
Nie je teda už výhodnejší napr. Finax?
3) Budem platiť konverzný kurz keď nakupujem ETF s indexom napr NASDAQ teda kótovaný v dolároch, alebo len podlieham menovému riziku?
Ďakujem :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Róbert napísal: Št 23 06, 2022 1:23 pm Poznáte platformu ktorá je používateľsky príjemná, ideálne v slovenčine a s nižšími poplatkami?
XTB broker je bez poplatkov pri nákupe nad 100€, so slovenskou podporou a poistením 90% z 22 000€.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Slsp

Príspevok od používateľa Cito »

Ahojte,
Potreboval by som poradiť, a zároveň Vás upozorniť na to čo sa mi stalo.
Investujem cez SLSP do akcií, ETF aj podielových fondov.
Pred 2 mesiacmi som si kúpil cez SLSP akciu Amazonu, ako možno viete Amazon prešiel SPLITOM v pomere 20:1, a SLSP mi síce namiesto mojej 1 kúpenej akcie pridala ďalších 19 ks akcií ale zrejme kvôli ich chybe (Volal som do Banky kde mi pán povedal že to je ich chyba v systéme a že to napravia) v systéme sa mi to nezobrazuje správne a teda priemernú nákupnú cenu a suma za ktorú som kúpil akciu Amazonu zobrazuje 2x väčšiu ako reálne je a teda mi zobrazuje že som 50% v minuse aj keď to tak reálne nieje. Tento problém som riešil pred mesiacom a k náprave stále nedošlo. Čo si o tom myslíte ? Že jedna z najväčších bánk na Slovensku má takýto podľa mňa celkom vážny problém ? ... Zároveň vlastním akciu shopify , ktorá taktiež nedávno prešla SPLITOM v pomere 10:1, ale v tomto prípade mi banka nepridala ďalších 9ks akcií (teda aj po SPlITE stále vlastním iba 1ks akcie ale už s upravenou 10 násobne nižšou cenou )a zobrazuje sa ako by som bol 90% v strate (tento problém som zatiaľ neriešil, nakoľko čakám že Aktualizujú systém a problémy zo SPLITOM akcií vyriešia, tak ako mi bolo povedané), ako podľa vás mám reagovať myslím si že to je zo strany takto veľkej banky veľký prešľap.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

V pripade Amazonu to je len chyba vypoctu zhodnotenia. Dolezite je samotny pocet podielov a tych mas spravne 20.
Horsie to je v druhom pripade. To by som urcite riesil.
wonks
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 10 07, 2022 3:56 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Slsp

Príspevok od používateľa wonks »

Cito napísal: St 06 07, 2022 10:23 am
Ako to dopadlo? Opravili to? A kde bola chyba teda?
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Takže, volal som do banky a povedal som aký mám problém s akciami shopify a pán ktorému som sa dovolal povedal že nevie čo sa mohlo stať, a teda že to musí preveriť a následne mi dá vedieť..... Ešte behom dňa to opravili a v Georgovi sa mi už normálne zobrazilo že mám namiesto 1ks akcií 10ks ale viac neviem pretože má nikto nekontaktoval
Cito
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 04 05, 2022 12:23 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Cito »

Čo sa týka chybného výpočtu zhodnotenia s ktorým mám problém pri akciách Amazonu, tam oprava stále neprebehla a budem ohľadom toho znova volať do banky.
dexterko
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 23 03, 2022 9:28 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa dexterko »

Ahojte, stále platí, ze cez georga je poplatok za nákup 12,50? V cenníku som našiel iba: do 15k - 1,00 %, min. 25,00 €.
ďakujem
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

V cenniku je hned pod tym napisane ze min 1 eur, s vysvetlivkou ze len cez Georga. To plati pre ETF. Akcie min 10 eur.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"