ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

tak to si to mozu strcit spat odkial to vytiahli :D
adrialinka

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa adrialinka »

Ahojte, nikde neviem najist odpoved na otazku, ako casto sa aktualizuju ceny akcii v appke George?
Uz 3 dni su tam zamrznute ceny hoc na burze sa cena za akciu meni. Na infolinke mi povedali ze kazdy pracovny den o 21:30. Ovsem nestalo sa tak.
Vopred dakujem za odpovede.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Tak nakupil som v SLSP I Shares Core S&P 500 IE00B5BMR087.Ten fond budem dokupovat priebezne podla moznosti.Investiciu mam v plane nechat 20rokov.Ale chcel by som kupit aj nejake akcie.Po casovom teste 1rok,by teda mala byt investicia do akcii zbavena zdanovania.Ale nesmela by to byt dividendova(ak to spravne chapem).Chcel som kupit napr.zopar akcii Apple,ale to by som musel riesit aj dane.Kde si to mam pozriet,ktore akcie by som mohol kupit,aby som nemusel riesit danove priznanie,dane?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Max100 napísal: Po 27 09, 2021 5:20 pm Tak nakupil som v SLSP I Shares Core S&P 500 IE00B5BMR087.Ten fond budem dokupovat priebezne podla moznosti.Investiciu mam v plane nechat 20rokov.
Keď už si zavítal na naše fórum, prečo si nekúpil to ETF cez InterActive Brokers, Lynx, Fio alebo XTB, kde žiaden poplatok 0.4% ročne neplatíš?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Zopar vyhod to ma. Neviem ci je moznost investovat v eur u tychto brokerov u slsp si mozez zvolit xertra a investovat rovno v eur. Takze sa vyhnes poplatkom za prevod do inej meny. Dalej to moze byt vyhodne pri dedeni. Moze to byt aj pohodlne pri rieseni nejakych otazok a problenov pri investovani. A dalej je to mozno aj bezpecnejsie (aj ked chapem ze hacnut taky ucet skoro nie je mozne) Aj tak banke verim viac aj tam mam nastaveny denni limit a sms ked sa nieco pohne na ucte hned o tom viem. Ak mam celozivotne uspori vkladat tak jedine do banky. Ja investujem aj cez brokera (akcie) ale pravidelne mesacne vklady do ETF realizujem cez slsp.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

@BlizZzi mozem sa opytat cez akeho brokera investujes?
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Nevylucujem,ze do buducna si otvorim ucet u brokera,ale momentalne mi prislo investovat v SLSP ako najjednoduchsia varianta.Casom uvidim ako dalej.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

...hlavne nepremrhat cas :-)
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

Dnes som bol v banke, uloha znemala jasne - zrusit detsku vkladnu knizku a presunut peniaze do etf fondu ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF
Bohuzial najprv mi bolo povedane, ze nemozem zrusit vkladnu knizku a investovat do ETF fondu (samozrejme mal som v plane investiciu do etf cez Georga). Ponukala mi ich rastovy fond. Ked som zacal hovorit, ze mam zaujem o investovanie cez ich aplikaciu do etf fondu, zneistela. Ked som povedal, ze nepochopim, ani pravne, ako nemozem zabezpecit lepsiu buducnost pre svoje dieta, tym, ze presunieme portfolio z ineho investicneho produktu do dalsieho v ramci banky, isla za riaditelom. V celku netusila o akom fonde rozpravam, ze je nieco take mozne. Nakoniec dosla s riesenim: peniaze sa vyberu, vlozia sa na ucet-pasivny, kde budem moct robit vklady a prezerat zostatok a spolu s vytvorenim uctu potom mozem v aplikacii George investovat do etf. Este si odomna brala ISIN fondu, lebo vobec netusila o co sa vlastne jedna. Snad nam to vyjde a syn bude mat investovane, do etf fondu :)
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

...pokial sa ostatne banky nezobudia aj tie co dobu zaspali,tak to bude stale takto vyzerat,ked pridete do banky s jasnou predstavou co chcete,jedine konkurencia to moze posunut dopredu,este moze tlacit na banky zvysujuca sa financna gramotnost jej klientov :-)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

slavomir16 napísal: Št 30 09, 2021 10:49 am Ked som povedal, ze nepochopim, ani pravne, ako nemozem zabezpecit lepsiu buducnost pre svoje dieta, tym, ze presunieme portfolio z ineho investicneho produktu do dalsieho v ramci banky, isla za riaditelom.
Aby to pochopila, tak to by ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF musel byť produkt SLSP, ale nie je. Mal by si si v tom urobiť poriadok lebo ani netušíš, čo kupuješ. Podľa toho, čo píšeš si stále myslíš, že máš peniaze v SLSP.
Ona ti chcela predať produkt SLSP a ty si banku chcel využiť len ako brokera cez, ktorého si chcel nakupovať na trhu. Či si myslíš, že ak by si nakúpil cez SLSP akcie Apple, tak je to produkt SLSP?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

@rado
?????
Si myslis, ze som padnuty na hlavu a neviem co chcem? Jasne som napisal, chcem investovat svoje peniaze alokovane v SLSP do ETF fondu, nakolko je problem ich vytiahnut a investovat inde do ETF (hej som na burze a svoje veci alokujem cez brokera tam), tak nemam problem zostat v SLSP, nakolko ona ponuka moznost vstupit na Xetru cez nich.
Fakt citajte s porozumenim
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

slavomir16 napísal: Št 30 09, 2021 10:49 am ze presunieme portfolio z ineho investicneho produktu do dalsieho v ramci banky
ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF nie je produkt SLSP
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

jasne ja som zle napisal, ty zle pochopil :)
je mi jasne, ze SLSP sa tymto profiluje aj ako broker, nemam problem cez nu si kupit ETF fond za peniaze, ktore som doteraz investoval (sporil) na detskej vkladnej knizke. Viem ze IShares MSCI Word (EUNL) nie je produkt v SLSP, mam ho kupeny pre seba u ineho brokera, takze viem kde chcem vlozit synove peniaze.Snad sme sa uz pochopili.
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

Isto. Len pani na pobočke má iné zadanie...predávať produkty banky a toto nie je presun produkt..produkt, ale v podstate z banky "odchádzaš" aj keď ti sprostredkujú nákup ETF. Pre banku vždy lepšie ako nič. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

ale vsak hej to mi je jasne :)
Uvidime ako to cele dopadne. Pozeral som na ich podielovy fond AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov, nevidim dovod nevybrat MSCI world. Malu vyhodu maju na zaciatku, pri pravidelnom investovani ti odpustia vstupny poplatok, ale na konci ta caka zdanenie a rocne 1,65%+0,13%
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

Nie som fanúšik fondov ani ETF, ale ak by som si mal vybrať z týchto dvoch, tak si vyberiem ETF.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

Rado napísal: Št 30 09, 2021 2:49 pm Nie som fanúšik fondov ani ETF, ale ak by som si mal vybrať z týchto dvoch, tak si vyberiem ETF.
Pre dlhodobe investovanie, nepoznam lepsi produkt ako dobry ETF fond :D
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som si vyberal akcie sám. V ETF kupuješ aj tie, ktoré by si inak nechcel. Investovať veľký objem peňazí inak ako rozložiť ho do všetkého, čo je k dispozícii sa veľmi nedá. Individuálny investor by sa mohol trochu posnažiť, ale rozumiem tomu, že nie každý má chuť tomu venovať čas a niečo viac si naštudovať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Zmysel vyberania akcii pri dlhodobom sporeni vidim od 30k imania. Menej mi to logiku nedava. Komplikacie.
Pravidelne treba portfolio sledovat a robit pripadne rebalansing. Vsetko chce cas. Cloveka to musi bavit a mat aj na to gule. Takych ludi je ako safranu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

wladas napísal: Št 30 09, 2021 3:36 pm Cloveka to musi bavit a mat aj na to gule. Takych ludi je ako safranu.
To predtým nie je podstatné. Portfólio sa buduje postupne nie naraz. Nie každá akcia je aktuálne vhodná na kúpu preto rozložiť zdroje naraz len preto, aby boli rozložené nedáva logiku. Lepšie je počkať na vhodný vstup. Na to však platí, čo si napísal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slavomir16
Active Member
Príspevky: 124
Dátum registrácie: Št 02 09, 2021 2:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa slavomir16 »

Rado napísal: Št 30 09, 2021 3:27 pm Ja by som si vyberal akcie sám. V ETF kupuješ aj tie, ktoré by si inak nechcel. Investovať veľký objem peňazí inak ako rozložiť ho do všetkého, čo je k dispozícii sa veľmi nedá. Individuálny investor by sa mohol trochu posnažiť, ale rozumiem tomu, že nie každý má chuť tomu venovať čas a niečo viac si naštudovať.
Načo sa s tým trápiť, rovno sa kúpi celý trh, ktorý bude kopírovať nejaký benchmark. Mám aj jednotlivé akcie, ale etf je omnoho pohodlnejšie a pravdepodobne v dlhšom časovom horizonte aj viac ziskovejsie.
Moje reálne portfolio môžeš sledovať na : https://www.etoro.com/people/slavokmir_16
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

caute

Ak by som chcel predať konkrétny 1 kus ETF nakúpený spred roka (mám viac kusov z jedného tipu ETF) ako to urobím? Konkrétnu pozíciu neviem nájsť. Tým pádom ani predať. Je to veľmi dôležitá možnosť dostupná u všetkých brokerov, pretože cenné papiere ktoré majú splnený časový test, v SR je to 1rok držania, nemusia po predaji platiť 30% daň zo zisku. Tu pri predaji môžem predať napr. 1 kus z celkového množstva x kusov. Dá sa niekde dohladať konkrétna pozícia s dátumom kúpi?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

BlizZzi napísal: So 23 10, 2021 7:04 pm caute

Ak by som chcel predať konkrétny 1 kus ETF nakúpený spred roka (mám viac kusov z jedného tipu ETF) ako to urobím? Konkrétnu pozíciu neviem nájsť. Tým pádom ani predať. Je to veľmi dôležitá možnosť dostupná u všetkých brokerov, pretože cenné papiere ktoré majú splnený časový test, v SR je to 1rok držania, nemusia po predaji platiť 30% daň zo zisku. Tu pri predaji môžem predať napr. 1 kus z celkového množstva x kusov. Dá sa niekde dohladať konkrétna pozícia s dátumom kúpi?
Ked vojdes v Georgovi do majetkoveho uctu, do zalozky Prehlad, a kliknes na konkretny cenny papier, mal by sa ti otvorit detail a na jeho konci prehlad pozicii. A vies si vybrat, ktoru ides predat. Akurat sa obavam, ze nakupy ralizovane na rovnakom trhu (napr. Xetra) su zgrupene do jednej pozicie (neviem naisto).
Kazdopadne, v zalozke Pokyny by si si mal vediet dohladat historiu jednotlivych pokynov, aj s datumom. Tam vies zistit, kedy a kolko si kupoval (resp. predaval), a podla toho sa rozhodnut, kolko a kedy predas.
Ak jednotlive nakupy v ramci toho isteho trhu vidis v Prehlade len ako jednu poziciu, predpokladam ze je na tebe, aby si v pripade potreby vedel zdokladovat sparovanie transakcie nakupu a predaja konkretneho poctu (a defaultne je to asi podla principu FIFO, najskor sa predava najstarsi). V pripade potreby vies to parovanie preukazat na zaklade historie pokynov.
Inak podla mna nie je zly napad si viest aj vlastnu evidenciu, napr. Yahoo Finance alebo nieco podobne.
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Ano mám to asi "zgrupene" do kopy. Ak si kliknem na prehľad a kliknem na konkrétne ETF-v mojom prípade je to S&P 500 nakúpené cez Xetra, tak mi ukáže len počet kusov daného ETF, priemerku, zisk/stratu,investovanú sumu ale nemám tam konkrétnu pozíciu. V pokynoch ich nájdem- kedy a koľko som ich kupoval ale je to veľké sklamanie, že si to musím hľadať, poprípade sa spoliehať, že mi to bude predávať od tých najstarších. A ako si písal v prípade potreby vedel zdokladovať, čo bude zbytočne komplikované.
P3P
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 11, 2021 3:09 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa P3P »

Ahojte, rad by som sa opytal: Existuje v George moznost, kde si nebudem sam vyberat ETFka na investovanie, ale to nejaky automat rozhodi podla zvolenej strategie do viacerych ETFiek? Mam na mysli nieco take, ako to funguje aj vo Finaxe - moj zasah minimalny, urcena len strategia a doba. Dakujem.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Nie, takéto niečo aktuálne slsp neponúka vôbec, nieto cez georgea.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa andre »

P3P napísal: St 03 11, 2021 3:13 pm Ahojte, rad by som sa opytal: Existuje v George moznost, kde si nebudem sam vyberat ETFka na investovanie, ale to nejaky automat rozhodi podla zvolenej strategie do viacerych ETFiek? Mam na mysli nieco take, ako to funguje aj vo Finaxe - moj zasah minimalny, urcena len strategia a doba. Dakujem.
Kupuj hlavne pravidelne len ETF SP500 napr. IUSE alebo MSCI world napr. IWDA. To rozlozenie co robi Finax je podla mna skor otazka marketingu. Realne nema velky zmysel. Skutocnost ukaze az cas, ale podla mna rozdiely budu len zanedbatelne.
rina
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 11, 2021 4:33 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rina »

Investovala som 23% svojich financych prostriedkov do ETF v SLSP cez Georga- mam u nich ucet, je to pre mna takto najpohodlnejsie, banku mam v mieste bydliska. Mam 53 rokov, takze je to najvyssi cas zabezpecenia sa na dochodok. Doteraz tie peniaze lezali v banke skoro bez zhodnotenia. Investovat podla vas aj zvysok penazi s tym ze si necham napr.20% na ucte
„na neocakavane vydavky“?
Z celkovej investicie som rozdelila:
5.11. 12,5% do IE00BYZK4552 vynos do 19.11. +3,51%
11.11. 14,5% do IE00B1TXK627 vynos do 19.11. +1,85%

19.11.investovane
15% do IE00BYZK4883
36,5% do IE00B4L5Y983
21,5% do IE00BJ5JNY98
Tieto 3 pokyny su zatial zadane ale nezrealizovane

Este sa mi celkom pozdava DE000A0Q4R28.

Neviem ci som urobila dobre ze som to rozdelila do tolkych fondov? Ak dokupit, ku ktoremu? Ma niektory z tychto fondov nejaky zadrhel?
Dakujem
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Svaty gral ETF S&P 500 je kde? tam by som dal minimalne 50%. Ostatne podla preferencii.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

rina napísal: Po 22 11, 2021 5:04 pm Z celkovej investicie som rozdelila:
5.11. 12,5% do IE00BYZK4552 vynos do 19.11. +3,51%
11.11. 14,5% do IE00B1TXK627 vynos do 19.11. +1,85%

19.11.investovane
15% do IE00BYZK4883
36,5% do IE00B4L5Y983
21,5% do IE00BJ5JNY98
Tieto 3 pokyny su zatial zadane ale nezrealizovane

Este sa mi celkom pozdava DE000A0Q4R28.
Odporucal by som vam vyberat len ETF fondy ktore su tzv. akumulacne, teda nevyplacaju dividendy, ale rovno ich reinvestuju. Z praktickeho hladiska je to pre vas lepsie, pretoze pri fondoch vyplacajucich dividendy vam vznika povinnost kazdorocne podavat danove priznanie a riesit tam zdanenie tychto dividend. Takze na stranke https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk ... etf-fondov odporucam vybrat si len fondy, ktore maju v stlpci "Trieda" uvedene "reinvesticna".

Z hladiska vyberu konkretnych fondov, pre menej skuseneho investora (a nielen prenho) je vhodne zamerat sa na siroko diverzifikovane fondy, teda nie na take, ktore su uzko zamerane na jednotlive odvetvia. Napr. IE00B4L5Y983 (ISHARES CORE MSCI WORLD) kludne mozete pouzit ako jediny fond, a dava vam obrovsku mieru diverzifikacie, kedze investuje do prierezu akcii celeho sveta.

Ak chcete mat v portfolio viac fondov, mozete napr. zvazit kombinaciu IE00B5BMR087 (ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF) a IE00B53L3W79 (ISHARES CORE EUR STOXX 50 ETF). Ide o fondy, sledujuce vyznamny americky resp. europsky index.

Mozete si zvolit samozrejme aj ine fondy, snazim sa len naznacit vhodny sposob uvazovania a vysvetlit, ze na dobre diverzifikovanu investiciu vobec nepotrebujete vela fondov.
rina
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 11, 2021 4:33 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rina »

Dakujem za odpovede
Dnes doobeda som dala pokyn na nákup svätého grálu 😀 keď cena na Xetre bola 422,80 €.Dala som limit iba na dnešok, no asi z toho nic nebude. Tá cena stále stúpa 🤨
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gardenerr »

SLSP ponúka vo svojich dlhopisových ETF iba dva reinvestičné: európske vládne dlhopisy alebo svetové podnikové dlhopisy. Ktorý z nich je podľa vás vhodnejšou voľbou ak ho chcem ako doplnok k akciovým ETF na vyváženie portfólia?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

gardenerr napísal: St 24 11, 2021 11:45 am SLSP ponúka vo svojich dlhopisových ETF iba dva reinvestičné: európske vládne dlhopisy alebo svetové podnikové dlhopisy. Ktorý z nich je podľa vás vhodnejšou voľbou ak ho chcem ako doplnok k akciovým ETF na vyváženie portfólia?
To ETF s europskymi vladnymi dlhopismi (IE00B0M62X26) je trochu specificke, ide o tzv. "Inflation Linked Government Bonds". Da sa lahko vygooglit o co ide. Spomeniem len, ze takemuto ETF sa dobre dari pokial inflacia bude stupat nad uroven, ktoru trh ocakava (teda nejde o to ze bude nominalne vysoka, ale ze bude vyssia ako ju trh ocakava). Napr. posledne mesiace sa toto dialo, ale to nie je zaruka, ze sa bude nadalej. Pre investora, ktory rozumie co je to za nastroj, to moze byt fajn, ale nemyslim ze to je uplne typicke ETF v portfoliach beznych dlhodobych investorov.

To druhe (IE00BF3N7094) su tzv. high-yield corporate bonds, teda dlhopisy firiem so sub-investicnym ratingom (teda firmy s poslabsimi ratingami od agentur, a teda si musia poziciavat peniaze o trochu drahsie, aby sa investorom kompenzovalo riziko ze tie firmy napr. zbankrotuju). Ide o pomerne standardnu sucast portfolii, z dlhodobeho hladiska moze taketo ETF mat vynos okolo 3-4% p.a., ale z kratkodobeho hladiska vykazuje vacsiu volatilitu ako napr. vladne alebo investment-grade corporate dlhopisy. Takze investicny horizont by mal byt dlhsi, povedzme aspon 5 rokov.

Zakladna otazka vsak znie, ci si vo veku, kedy naozaj ma zmysel davat do portfolia dlhopisove ETF. Za zvazenie stoji aj to, ze napr. to high-yield ETF v SLSP ma TER 0.5%, ked sa k tomu prirata SLSP rocny poplatok 0.4%, tak to vynos z dlhopisoveho ETF pomerne dost taha nadol.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gardenerr »

pedrito napísal: St 24 11, 2021 1:06 pm To ETF s europskymi vladnymi dlhopismi (IE00B0M62X26) je trochu specificke, ide o tzv. "Inflation Linked Government Bonds". Da sa lahko vygooglit o co ide. Spomeniem len, ze takemuto ETF sa dobre dari pokial inflacia bude stupat nad uroven, ktoru trh ocakava (teda nejde o to ze bude nominalne vysoka, ale ze bude vyssia ako ju trh ocakava). Napr. posledne mesiace sa toto dialo, ale to nie je zaruka, ze sa bude nadalej. Pre investora, ktory rozumie co je to za nastroj, to moze byt fajn, ale nemyslim ze to je uplne typicke ETF v portfoliach beznych dlhodobych investorov.

To druhe (IE00BF3N7094) su tzv. high-yield corporate bonds, teda dlhopisy firiem so sub-investicnym ratingom (teda firmy s poslabsimi ratingami od agentur, a teda si musia poziciavat peniaze o trochu drahsie, aby sa investorom kompenzovalo riziko ze tie firmy napr. zbankrotuju). Ide o pomerne standardnu sucast portfolii, z dlhodobeho hladiska moze taketo ETF mat vynos okolo 3-4% p.a., ale z kratkodobeho hladiska vykazuje vacsiu volatilitu ako napr. vladne alebo investment-grade corporate dlhopisy. Takze investicny horizont by mal byt dlhsi, povedzme aspon 5 rokov.

Zakladna otazka vsak znie, ci si vo veku, kedy naozaj ma zmysel davat do portfolia dlhopisove ETF. Za zvazenie stoji aj to, ze napr. to high-yield ETF v SLSP ma TER 0.5%, ked sa k tomu prirata SLSP rocny poplatok 0.4%, tak to vynos z dlhopisoveho ETF pomerne dost taha nadol.
Hm, vdaka za radu. Vek nie je problem, skor to, ze mam v plane, ze tie peniaze asi za 10 rokov budem mozno vyberat a tak som chcel aspon 20% z investicie dat do dlhopisov. Ale ako vidim, tak slsp neponuka pre mna uplne idealne moznosti.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Okrem vladnych resp inflation bonds som toez nikdy nepochopil logike investovania do dlhopisov. Ked firme nechce dat kapital banka, ktora si na nu urobi due diligence, neviem preco by som jej ich mal dat ja a uz vobec nie na slepo v jednom kosi cez etf.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gardenerr »

pokus napísal: St 24 11, 2021 3:30 pm Tie dlhopisove poucky maju tak 70r a neviem, co este platia. Ja osobne som v nich nikdy nevidel zmysel a este som nenatrafil na argumenty, preco by mal nemilionar kupovat dlhopisy.
Predpokladam, ze sa to berie ako taka poistka, ked padne trh, tak budu mensie straty, za cenu dlhodobo nizsieho vynosu.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Na dotvorenie obrazu, v high-yield bond ETFs su dlhopisy spolocnosti ako Unicredit, Intesa, Thyssenkrupp, Netflix, Deutsche Bank, Telecom Italia... Su tam "lepsie" aj "horsie". Nehovorim tu nic prevratne, na justetf.com sa vo factsheete konkretneho ETF daju najst ake ratingy obsahuje, a co su top positions. Taketo high-yield bond ETF sa da pokladat za lepsiu variantu toho, ako ked niekto investuje do dlhopisov slovenskych financnych skupin (je to podobna trieda aktiv, akurat ze v ETF je vyrazne nizsie riziko, kedze je tam kos spolocnosti).
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Aby nevzniklo nedorozumenie, ja som len reagoval na otazku, ake su rozdiely medzi tymi dlhopisovymi ETFs, a snazil som sa ukazat, ako sa o nich da uvazovat, a co sa zhruba od nich da ocakavat. Napr. ja ako clovek plus minus v strednom veku ich v portfoliu nemam. Ale je podla mna uplne legitimne, ze investor, ktori nechce mat cele portfolio s horizontom desatroci, pripadne je silne rizikovo averzny a dava mu pocit kludu ze cast portfolia ma aj v menej volatilnych aktivach, do nich cast prostriedkov umiestni.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gardenerr »

pokus napísal: St 24 11, 2021 10:26 pm Ano, ako poistka proti prepadu za cenu minimalnych vynosov, casto nebijucich ani inflaciu, to chapem. Ale naco to mam robit? Dam 80% do akcii, lebo verim ze v dlhodobom horizonte ziskam napr 8%pa.
20% do dlhopisov, lebo poistka a poucka. Pride korekcia, akcie spravia vlnu dole hore a co? Ja som sa utesoval, ze dlhopisy az tolko neklesli alebo nieco malo zarobili? Co z toho, ked v dlhodobom horizonte z nich mam oproti akciam iba velku stratu?
A pri ciernom scenari, kedy by akcie ostali dlhodobo dole a firmy by krachovali, co ma zachrani dakych 20% dlhopisov, naviac od tych istych (skrachovanych) firiem?
Pri vladnych dlhopisoch je to krachovanie firiem myslim nepodstatne a clovek navyse nikdy nevie, ci nebude musiet niekedy o desat rokov tie peniaze vybrat. A ak to bude rovno v case padnutych akcii, tak mu skratka tie vladne dlhopisy zmiernia stratu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"