Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa polovnik »

napada ma ci by si sa to nedalo predat lokalne napr cez lokalbitcoins za hotovost asi by to slo pri malych sumach desatinky/ stotinky btc a pokial si niekde v Blave, ale pri jednotkach btc by to asi vela srania a este dajme tomu ze byvas v ciernej nad tisou tak asi nebude moc kupcou v takej blave skor predas .
proste zalozit si 10 dalsich wallietiek tam preliat btc a postupne predavat po 0.01 co jest teraz asi 260 euro ... len pri jednom btc je to 100 obchodov

....
len tak na zamyslenie

jo alebo este skusit btc automaty ale neviem jak je to vyhodne a anonymne
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Tak som si to video celé vypočul https://www.youtube.com/watch?t=2925&v= ... e=youtu.be a mam pocit, že ten Hanych hovoril o dani z darovania u darcu a príjemcu a tam sa daň z darovania samozrejme neplatí. Chcelo to ešte jednu pomocnú otázku, či darca nemusí zaplatiť daň z príjmu, ak daruje niekomu Bitcoiny. Aby bol ten jeho právny názor jednoznačne sformulovaný.

Ale zaujala ma prvá časť toho videa. Z neho jednoznačne vyplýva, že daň zo zisku sa platí, aj keď za Bitcoiny kúpim nejaké Altcoiny, A to už by som na mieste veľkých Bitcoinových traderov nespal pokojne. Lebo v prípade nezaplatenej dane nad 5mil CZK tj. 200 000€ už sa to kvalifikuje ako trestný čin a potom je tam premlčacia doba 15 rokov. Od 50 000CZK do 5mil CZK tj od 2000€ do 200 000€ sa to môže brať ako trestný čin.
Nevieme, aké možnosti budú mať daňové úrady o 10 - 15 rokov a na čo všetko dokážu prísť...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Podla mna, z toho vyplyva, ze nie, pretoze v rozhovore navodzuje dojem, ze pri urcitych okolnostiach nemusi nikto nic platit. Ak by teoreticky darca musel zaplatit dan z prijmu , tak je cely ten rozbor problematiky predaja daru demagogia.

Ako ta to napadlo, existuje nejaka vec, ktoru ked darujes, musis z nej zaplatit dan z prijmu? Alebo uvazujes v teoretickej rovine?

K altcoinom, podla mna to nema velky prakticky vyznam, pretoze, ak mas mat problemy s neodvadzanim dane, je koli napraskaniu banky danovemu uradu po prichode velkych alebo podozrivych transakcii. Pochybujem, ze nejaka burza bude posielat vypis trejdov danovemu uradu.
Naposledy upravil/-a Adammd v Po 04 01, 2021 4:49 pm, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Po 04 01, 2021 4:31 pm Ale ta informacia tam zaznela:
https://youtu.be/h9fk3VA7cUU?t=2988
Odhladnuc od BTC, to plati predsa pre vsetko, ze ked nieco niekomu darujem, tak nebudem platit dan, dokonca so mozem(aspon v CR) znizit danovy zaklad o darovanu sumu, ak je vyssia ako 1000Kc...

https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictv ... klad-dane/
Každý tam počujeme, čo chceme pošuť. :)
Dám ti jednu radu. Kontaktuj tých dvoch právnikov, keď budeš vyberať zisk z Bitcoinu, nech ti urobia darovaciu zmluvu(aby si mal doklad že právnik resp. daňový poradca vedel o tom, že si Bitcoiny daroval nezdanené), urobia daňové priznanie tebe aj obdarovanému, zoberú za to všetko právnu a finančnú zodpovednosť, ak by ti daňový úrad v budúcnosti napadol túto "fintu" a bude to ok.

Otázka: Koľko % z darovanej sumy bude pýtať rodinný príslušník, ktorý pôjde do tohto neistého kšeftu s tebou, kde možno bude riskovať väzenie ak vám dokážu daňový únik? A koľko % bude pýtať právnik za svoju zodpovednosť za tento trik? Nebude to viac, ako zaplatíš daň štátu, hlavne ak by si bol rezident CR?
Naposledy upravil/-a jogo v Po 04 01, 2021 5:19 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

zeditoval som svoj povodny prispevok,pretoze som to najpr zle od teba pochopil, co myslis(ja myslel na darovacie dane a nie dane z prijmu) a moja odpoved bola odveci, miesanie jablk s hruskami
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Po 04 01, 2021 4:31 pm K altcoinom, podla mna to nema velky prakticky vyznam, pretoze, ak mas mat problemy s neodvadzanim dane, je koli napraskaniu banky danovemu uradu po prichode velkych alebo podozrivych transakcii. Pochybujem, ze nejaka burza bude posielat vypis trejdov danovemu uradu.
Parkrat som už na fórach videl, že niekto dostal pozvánku na daňový úrad, lebo nenahlasil nejaké dividendy. Veď aj Ladis bol prešetrovaný nemeckým daňovým úradom, lebo našli nejaké nezrovnalosti medzi jeho daňovým priznaním a výpisom, ktorý im poslal jeho broker.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Jasne, 15% dan je nicotna proti slovenskej 39%...zaujima ma aj to, ako by to niekto urobil na Slovensku, resp. ako to robia ludia s tisickami btc a ze su aj na Slovenku som predvedceny.

// Klasickeho brokera nie je mozne porovnavat s crypto burzou. I ked to zalezi na danom state. Napr Coinbase/Kraken/Gemini, ktore maju povolenie na US trhu, maju povinnost posielat vypisy k IRS(US danovaci), ale to je extrem, US daniam sa nevyhnes, nech zijes kdekolvek, jedina moznost je sa zbavit obcianstva

@polovnik,localbitcoins si neviem predstavit pri velkych sumach, to je tak na vymenu par stovak euro, kde potom caschom nad 100k naprikald(extrem, take objemy su cez LB nerealne na Slovensku/CR)?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Po 04 01, 2021 5:20 pm Jasne, 15% dan je nicotna proti slovenskej 39%...zaujima ma aj to, ako by to niekto urobil na Slovensku, resp. ako to robia ludia s tisickami btc a ze su aj na Slovenku som predvedceny.
Kto ma tisícky Btc, tak si zmeni daňový domicil, ak už tak doteraz neurobil. Ten menší bitcoinista si asi otvorí firmu, Bitcoiny tam da ako vklad a potom ich prípadne zdaní. Ako firma zdravorné odvody zo zisku neplatí, kým zisk z firmy nevyberie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo, do firmy davas ako vklad spolocnika , tvoje vlastne /predtym zdanene/ peniaze. Tie vzdy v suvahe su uvedene . Tie uz nemozu byt predmetom dalsieho zdanenia, iba vynos z nich je predmetom dane.
Co sa tyka daru, darca musi vediet dokazat , ak by bol poziadany ,povod penazi /daru/ ako bol nadobudnuty a ci bol zdaneny. Ani do banky uz dnes nemozes priniest cez 10 000 eur a vlozit si na ucet, musis dokladovat odkial mas tie peniaze. Ak to nedokladujes odmietnu ti vklad.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Po 04 01, 2021 5:31 pm ... menší bitcoinista si asi otvorí firmu, Bitcoiny tam da ako vklad a potom ich prípadne zdaní. Ako firma zdravotné odvody zo zisku neplatí, kým zisk z firmy nevyberie.
To už sme preberali. Nemôže to urobiť tak, že si založí u nás firmu. Vklad BTC do firmy sa berie ako predaj. Cena pri prepise na firmu sa berie ako predajná cena a znova máš nezdanený rozdiel medzi obstarávaciou a predajnou cenou.

Čo ale môže teoreticky urobiť je previesť to na offshore firmu v zahraničí. Niektoré offshore nemusia mať účtovníctvo a v podstate nikto nemôže robiť audit u zahraničnej firmy. Firma má offshore bankový účet na ktorom pristanú peniaze s predaja BTC. Z toho účtu potom môže míňať cez kartu, alebo zobrať cash z banky, alebo nakupovať na firmu. Voľakedy bol raj na Zemi, lebo z offshore firmy mohol mať podiel na zisku a ten sa nemusel zdaňovať. Mohol prísť s kufríkom do banky, naplniť ho cashom a potom ten cash vložiť do inej banky. Bola to doba Cashu ako vravel Kaliňák. Dnes by neuznali ani daň 7%, rovno by chceli 35%, ak by teda zistili, že takú firmu má. Vždy sa tieto veci zisťujú nahlasovaním. Teda aj ten americký cryptobroker (alebo iní pôsobiaci v US ) hlási IRS a IRS disponuje informáciami o amerických občanoch a info o cudzích občanoch zasiela do krajiny pôvodu toho občana. To je ale nepodstatné, kým crypto nepredáš. To isté robí IB, Lynx..všetci brokeri, banky, poisťovne atd. Tieto veci sú už štandard. Rozbehli to amíci a prešlo to pomaly na celý svet. Crypto možno ešte nemajú pod kontrolou, ale raz ho budú mať. Nemôžu mať všetky daňové úniky pod kontrolou a crypto nechať len tak, ako takú dieru na nádrži plnej peňazí...

Najlepšia možnosť ako investovať do crypta sú tie Exchange Traded Notes alebo Comodity. Ja som si ich zapísal...minimálne 1 z nich na 100% vyhovuje oslobodeniu od daní po 1 roku držania. Toto bude v budúcnosti jediná možnosť investovania do crypta bez platenia daní.

Oprava: 30% som opravil na 35% : Ak platiteľ dane nevie preukázať konečného príjemcu vyplácaného príjmu podľa § 16 ods. 1 zákona o dani z príjmov, zrazí daň vo výške 35% z tohto príjmu..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak som to spravne pochopil, konverzia z BTC na USD uz prebehla; zisk bol uz realizovany. Cize nasledne nalievat nezdaneny zisk vo forme USD do offshore firmy mi nedava zmysel.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Rado napísal: Po 04 01, 2021 2:08 am Vychádzal som z doslovného znenia:
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

Z tohto je §25 použiteľný len pri nehnuteľnostiach.


Zatiaľ som len videla, že finančná správa aj ked ide o príjmy z § 8 sa vždy pri určovaní ceny odvoláva na §25. Je jej zjavne jedno, či ide o podnikateľa alebo nepodnikateľa, ale možno si to vedia zdôvodniť, takže v tom by som sa radšej riadila nimi. Ale samozrejme každý nech robí tak, na čo sa icíti, že si vie obhájiť.


Tak isto by predsa mohli povedať uznáme len skutočné výdaje a potom by to zdanenie vyzeralo zase úplne inak. A vznikla by potom otázka, ak 2 majú zdaňovať to isté v rovnakom §-e,  prečo by mal byť jeden oproti druhému zvýhodnený? 

Neviem teda, či ked niečo nadobudnem bezodplatne, či automaticky musí byť používaná cena v čase nadobudnutia, lebo nie je to nikde napísané, tú cenu v čase nadobudnutia musí aj niekto určiť, určite by sme to neboli my sami a písať si dátumy aké chceme, ako písal Adammd
Ja by som rada videla právnika, ktorí to čo tvrdí, vie aj obhájiť na súde, lebo tam to už také jednoduché nemusí byť. 

A tu to máme teda zase inak :)

https://www.pravnenoviny.sk/vyvraciame- ... kryptomeny
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaroslav80 napísal: Po 04 01, 2021 8:09 pm Ak som to spravne pochopil, konverzia z BTC na USD uz prebehla; zisk bol uz realizovany. Cize nasledne nalievat nezdaneny zisk vo forme USD do offshore firmy mi nedava zmysel.
Nie , neprebehla. Z Adama je za chvíľu kryptomenový milionár, tak uvažuje čo ďalej.

Dana napísal: Ut 05 01, 2021 12:20 am
A tu to máme teda zase inak :)

https://www.pravnenoviny.sk/vyvraciame- ... kryptomeny
Sranda. To napísal presne ten právnik na ktorého sa odvolával Adam :lol:

Darovali ste alebo ste darom nadobudli virtuálnu menu? Ak si myslíte, že sa týmto spôsobom nadobudnutia zbavíte povinnosti zdaňovania, v dnešnom článku tento mýtus vyvrátime.

Záver

V momente nadobudnutia virtuálnej meny darovaním, nevzniká fyzickej ani právnickej osobe povinnosť odviesť z tohto daru daň. Daň sa odvádza až za zdaňovacie obdobie, v ktorom takto nadobudnutú virtuálnu menu konkrétna osoba predá, pričom je zdaňovaný celý príjem (výnos) z predaja.
V súlade so zákonom o dani z príjmov nie je totiž možné uplatniť si do daňových výdavkov vstupnú cenu virtuálnej meny nadobudnutej darovaním.
Ak ste preto nadobudli virtuálnu menu ako dar, alebo plánujete kryptomenu previesť na inú osobu, dbajte na pravidlá zdaňovania.



Autori: Mgr. Lukáš Steiniger, Bc. Magdaléna Karvaiová, Ing. Monika Kalabová


Že vraj MÝTUS....veď on ho sám stvoril.

Čiže záver je taký, že darovaním len prenesieme celú zodpovednosť na obdarovaného.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V podstate by sa teda BTC dal vnimat ako komodita. Akoby si pred rokom kupil za vyhodnu cenu kilo platiny alebo cisternu ropy ... a nasledne ked ju niekto zase premeni na eura (USD), tak uz daniari mozu po nom ist, ak pre predaji tej komodity bola predajna cena vyssia nez nakupna cena tej komodity a teda vznikol zisk.
Smutne, ale stat si chce urvat nejaky podiel takmer z kazdeho zisku, ktory kde vznikne alebo niekto vytvori.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: Ut 05 01, 2021 12:39 am Nie , neprebehla. Z Adama je za chvíľu kryptomenový milionár, tak uvažuje čo ďalej.
Dna 3.1.2021 bol BTC na lokalnom vrchole za 28 000€ a paper wallet daroval so zmluvou, kde su uvedene patricne nalezitosti svojmu pribuznemu. Ten potom BTC previedol na burzu 4.1. a predal za 25 000.

V hypotetickom priklade, o ktorom som sa s Adamom bavil, konverzia a realizacia zisku uz prebehla.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Ale darovacia zmluva nemusi byt podpisana pred notarom, cize sa tam napise datum, aky budes chciet(treba pri cene ATH, aby nasledne pri predaji, bola cena vzdy mensia).

@k clanku
Tam ale nespecifikuje pribuzestvo, takze myslene vseobecne, kedy z daru sa odvadza dan, to vieme.

Mnohi z vas mate vedomosti o zdanovani, nasli ste nejaky paragraf v zakone, ktory sa venuje o zdanovani darov v pribuzenskej linii inych ako nemovitosti?(pretoze podla mna 99% darov v pribuzenskej linii su nemovitosti, na ktore zakon mysli, ale co ostatne?)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Aj hnutelne veci, ako auto, hodinky, zlate sperky ... mozes darovat ci uz pribuznemu alebo aj nepribuznemu. Co by si v takom pripade chcel akoze zdanovat?? Pridana hodnota tam nevznikla a ani zisk tam nevznikol, len sa zmenil vlastnik.

Maliar keby daroval obraz a ten by sa obdarovanemu podarilo po rokoch predat za znacnu sumu penazi, mal by z tej sumy penazi zaplatit nejaku dan? Cenu prace a casu toho maliara by si do nakladov napisal v akej forme? Danovy urad ma akym sposobom zmapovane, ze doslo k predaju takychto veci?

To su take rozpravky ako ze ked najdes v zahrade zakopanu tehlicku zlata, pojdes ju nahlasit a odovzdas ju a od statu mozno dostanes 10% nalezne. To si mozu tak skolkari rozpravat.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Manželka po smrti svojho manžela dostala od kolegov manžela ako dar finančnú hotovosť na preklenutie jej ťažkej životnej situácie. Je povinná tento príjem zdaniť?
Odpoveď
Príjem získaný darovaním nie je predmetom dane z príjmov, a z toho dôvodu manželke nevznikne povinnosť tento príjem priznať v daňovom priznaní a zaplatiť daň.


https://podpora.financnasprava.sk/06230 ... van%C3%ADm
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jaro: prečítaj si historiu vlákna. Aj Jogo prišiel do vlákna o migrácii neskoro a teraz rieši veci, ktoré sa už dávno preberali. Toto je špecifická vec v ktorej sa aj právnik (odborník na crypto ) pomýlil ..našťastie si napravil reputáciu a v spolupráci s dalšími 2 odborníkmi vydali stanovisko. Auto, hodinky, zlaté šperky sú absolútne mimo...aj tehlička na záhrade. Mimochodom, ked nájdeš veci archeologického významu, dostaneš 100% nálezné. Ked ťa chytia ako ich hladáš na verejných miestach - porušil si zákon...atd...to sú absolútne iné témy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mimochodom: ten právnik prišiel na to, čo nám tu už písali naši diskutéri Danka a Andre. Čo sa týka daňových a účtovných vecí, ich názory čítam velmi pozorne:
Dana napísal: Ne 03 01, 2021 1:24 am Adamund, ako ti tu už skôr písal Andre - ak daruješ Btc, daňovú povinnosť len prenesieš na obdarovaného. Ten bude zdaňovať rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou Btc, keď ho predá. Teda žiadna cena v čase darovania, ale tvoja kúpna cena je obstarávaciou cenou.
A nepleť do toho zlato a diamanty, ktoré by si ako FO nepodnikateľ pri predaji nezdaňoval, kedže predaj hnuteľnej veci je oslobodený od dane. BTc sa však za hnuteľnú vec nepovažuje, podobne ako ani CP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nalezne je do 100% a aj to az od 2009. To slovo "DO" je tam dolezite - vo vela pripadoch je to len 20%. V okolitych statoch je este aj maximalka nalezneho iba 10-50%. (CR = 10% max)

To, ked uvedie do danoveho priznania rozdiel ceny pred nakupom BTC a po odpredaji BTC a ked z toho zaplati dan a odvody, to mu netreba pocut nazor 2 pravnikov, ktori mu to zopakuju. Ze danovy urad bude s nim alebo jeho pribuznym najviac spokojny v takom pripade. To vie predsa snad kazdy clovek nad 18 rokov.


Ak ste nepoznali správny postup a nedodržali ste lehotu na oznámenie alebo nález neponechali na mieste, aj tak ho bez váhania oznámte (aj po rokoch). Za takéto drobné porušenie zákona nebol ešte nikto potrestaný a nie je to ani vo verejnom záujme.
Clanok z r.2016.

Jedna vec su statne zakony a vyhlasky, ina vec je ich vymozitelnost a skontrolovatelnost a ina vec je vobec iniciativa ich vymahat a kontrolovat.
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Ut 05 01, 2021 12:32 pm, upravené celkom 1 krát.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

jaroslav80 napísal: Ut 05 01, 2021 10:02 am Aj hnutelne veci, ako auto, hodinky, zlate sperky
Zlate sperky, predstav si, ze by si dostal do daru sperky vo vykupnej cene 500 000€. Nastane hyperinflacia a za 2 r ich predas za 800 000€. Budes zdanovat alebo nie?
Ak ano,kolko a podla akeho zakona? Aby sme zostali v topicu, pojde o dar v pribuzenskom vztahu

Povedzte mi i ostatni vas nazor.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Darovacia zmluva je povinna len pri nehnutelnosti alebo pri hnutelnosti, ktora nie je prebrana ihned pri obdarovani. Cize sperky mozes mat darovane aj bez darovacej zmluvy.
Istotne by som sa nenechal obdarovat viac nez 50K, nie som blazon. Povedal by som typkovi, nech si ide obdarovat este dalsich desiatich.
Danove zalezitosti by som zrejme riesil mojim vsednym sposobom a len ak by danovy urad vyvinul nejaku iniciativu, precital by som si, o co im ide a co navrhuju a podla toho sa zariadil.
Ja samozrejme nie som pravnik, ani danovy kontrolor ani danovy poradca.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: Ut 05 01, 2021 12:29 pm Zlate sperky, predstav si, ze by si dostal do daru sperky vo vykupnej cene 500 000€. Nastane hyperinflacia a za 2 r ich predas za 800 000€. Budes zdanovat alebo nie?
Ak ano,kolko a podla akeho zakona? Aby sme zostali v topicu, pojde o dar v pribuzenskom vztahu

Povedzte mi i ostatni vas nazor.
Ja už končím v tejto téme. Opakujeme sa dookola. Odpoved ti oči vykole o 2 príspevky vyššie. Prečítaj sa to tretíkrát a opýtaj sa znova :roll:
Dana napísal: Ne 03 01, 2021 1:24 am
A nepleť do toho zlato a diamanty, ktoré by si ako FO nepodnikateľ pri predaji nezdaňoval, kedže predaj hnuteľnej veci je oslobodený od dane. BTc sa však za hnuteľnú vec nepovažuje, podobne ako ani CP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zakladnu zasadu, ktoru by som ti ja odporucil Adam je, aby danovy urad pod ktory spadas mal na vyberanie vypalneho daleko vhodnejsie objekty nez teba a tvojich pribuznych.
Platit pravnikov a zaoberat sa 10 roznymi pravnymi vykladmi nejasne napisanych zakonov a vyhlasok je treba prave tym daleko vhodnejsim objektom na danovu kontrolu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Ale ja sa chcem dopatrat pravdy. Ked to bude vo veci, budem to musietr riesit s pravnikom.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Ut 05 01, 2021 1:07 pm Ale ja sa chcem dopatrat pravdy. Ked to bude vo veci, budem to musietr riesit s pravnikom.
Stavim sa, že ak tie Bitcoiny rozdelíš a dáš ich darovať 10 právnikom, tak budeš mať minimálne tri verzie tohto darovania a zdanenia.
Viacerí tuná robia trading cez právnické osoby. A každý to zdaňuje inak. Nikto to tu jasne nenapíše, ako to zdaňuje, ale z ich občasných vyjadrení k zdaňovaniu vidím, že každý to rieši inak. Tak to bude aj so zdanením tvojho Bitcoinu. Obráť sa na poisteného daňového poradcu, aby za teba uhradil prípadnu pokutu, ak to nesprávne zdaní. Z vlastnej skúsenosti ti poviem, že daňový poradca prípadne účtovnik mi vždy poradil zdaňovať navyše aj čo som nemusel.
A k zdaňovaniu akcii, CFD ap. sa žiadny z nich ani nepokúsil vyjadriť. Preto si daňové priznania robím sám, ale zisky z CFD a futures zdaňujem aj platím zdravotné. Snažím sa, aby tie zisky plynuli hlavne z držania CP, ale nie vždy sa to podarí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 05 01, 2021 11:42 am Aj Jogo prišiel do vlákna o migrácii neskoro a teraz rieši veci, ktoré sa už dávno preberali.
My sme niekde riešili, že všetci klienti LYNXU boli presunutý do IBIE? :shock:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Adammd napísal: Ut 05 01, 2021 1:07 pm Ale ja sa chcem dopatrat pravdy. Ked to bude vo veci, budem to musietr riesit s pravnikom.
Kontrolna strana je nejasna a nejasna je cielene. Mozes zaplatit plne dane aj z veci, z ktorych nemusis, pripadne su neskontrolovatelne. Danovy urad vzdy vracia preplatok dane len ak si dotycny o vratenie preplatku poziada a odovodni ho. Necakaj, ze niekto z danoveho uradu za tebou o par rokov pride, ze tychto par desattisic na daniach ste nam zaplatili navyse a my vam ich chceme vratit. Mas to ten isty pripad, ako danovy urad sa zaujima len o podiel na tvojich ziskovych rokoch a vobec sa nezaujima o podiel na tvojich pripadnych stratovych rokoch.
Z mojho pohladu si velmi naivny clovek, ak si myslis, ze ohladom danovych veci ide o nejaku pravdu alebo ze sa dopatras k nejakemu nepriestrelnemu stanovisku okrem toho, ze by si z co najvyssieho vycisleneho zisku zaplatil plnu sadzbu dane aj odvodov. To sa o teba danovy urad uz naozaj nebude zaujimat. A kazdy rozumny pravnik a danovy poradca ti poradi taky postup, lebo v takom pripade je on uplne kryty ... a to ze si mozno zaplatil desiatky tisic navyse neho nemusi vobec trapit. On dostane svoj honorar, nema ziadne riziko, ze by sa ti danovy urad za take danove priznanie casom snazil robit problemy a to je cele.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Pricom zadanie posobi tak jednoducho. Zakony myslia na darovanie chalupy vnukovi a nasledneho predaja, ale nemyslia na darovanie akcii, komodit, proste nemhotnych , ale teoreticky velmi cennych veci a nasledneho predaja.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Na darovanie akcii myslia. Cital som niekde stanovisko pravnika aj s jasnymi prikladmi.
Zisk z akcii je ale podla zakonov poslednych rokov myslim oslobodeny od dane ak ich drzis dlhsie ako rok. A to teda znacne meni situaciu.

Priklad na zdanovanie darovanych akcii:
https://www.danovecentrum.sk/odborny-cl ... jetkom.htm

Priklad 33, uplne na konci stranky.

Fyzická osoba – nepodnikateľ – nadobudla v roku 2011 darom 10 akcií v nominálnej hodnote 100 € za jednu akciu. Hodnota 1 akcie zistená v čase nadobudnutia akcií znalcom bola 4 000 €. Fyzická osoba vložila tieto akcie v roku 2013 do základného imania obchodnej spoločnosti ako nepeňažný vklad. Týmto vkladom nadobudla podiel v obchodnej spoločnosti vo výške 48 000 €. Oceňovací rozdiel sa rozhodla zdaniť jednorazovo.
Ak predmetom nepeňažného vkladu sú cenné papiere, hodnotou vkladaného majetku je podľa § 8 ods. 2 písm. a) bod 3 zákona o dani z príjmov úhrn cien obstarania cenných papierov. Pretože pri nepeňažnom vklade do obchodnej spoločnosti dochádza k prevodu vlastníckeho práva ku vkladaným cenným papierom ako pri ich predaji, postupuje sa pri určení výdavkov podľa § 8 ods. 5 písm. b) zákona, t. j. výdavkom bude cena cenných papierov zistená v čase nadobudnutia.
V súlade s § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa zahrnie v roku 2013 do základu dane suma 7 500 €, t. j. rozdiel medzi vyššou hodnotou nepeňažného vkladu započítaného na vklad spoločníka (48 000 €) a hodnotou vkladaného majetku 40 000 € (cena zistená znalcom v čase vkladu 10 akcií po 4 000 €), znížený o sumu 500 € [oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov].
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak uz by si niekedy pisal darovacie zmluvy ohladom BTC, bolo by ich zrejme rozumne mat napisane s datumom, kedy bol kurz BTCUSD na vrchole. Aby obdarovany ma zaobstaravaciu cenu tych BTC co najvyssiu v pripade, ze by ich chcel niekedy kovertovat z BTC do cohokolvek ineho. Si myslim.

Ked uz nic ine, tak aspon by mal ake-take odovodnenie pre pripadny zaujem danoveho kontrolora o jeho danove priznanie.


V súlade so zákonom o dani z príjmov nie je totiž možné uplatniť si do daňových výdavkov vstupnú cenu virtuálnej meny nadobudnutej darovaním.

Z tejto vety by ale vyplyvalo, ze darovanim kryptomeny inej osobe by si situaciu len znacne zhorsil, lebo ona by bola povinna pri prevode BTC na EUR platit dan z celej sumy EUR, lebo v momente konverzie by mu plna suma bola vnimana ako prijem v tom roku a vydavok ziadny.

Zatial co pri nakupe BTC za EUR a neskor premenu BTC na EUR tvojou osobou by si zdanoval iba dosiahnuty zisk v EUR. (Nakupna cena BTC by bola pouzitelna ako vydavok.)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Prave o tej vete sa viacmenej dohadujeme :-)
Vychadzal som z tvrdenia tych dvoch pravnikov, ktori povedali(Hanych), ze vydaj by bola cena v case darovania a ten druhy mu to odkyval...

Co myslite, kebyze napisem dotaz na danovy urad, asi nemam narok na odpoved, skor napisu, ze si mam najst danoveho poradcu...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

[/quote]
Adammd napísal: Ut 05 01, 2021 9:36 am @k clanku
Tam ale nespecifikuje pribuzestvo, takze myslene vseobecne, kedy z daru sa odvadza dan, to vieme.

Už som ti to písala, u nás sa nešpecifikuje u darov príbuzenstvo, je to len pri dedičstve aj to len u nehnuteľností. Rozlišuje sa len či si podnikateľ alebo nepodnikateľ.
V ČR majú pravdepodobne prísnejší režim kedy sa daň z darovania neplatí tak tam riešia príbuzenstvo.
jaroslav80 napísal: Ut 05 01, 2021 10:32 am Manželka po smrti svojho manžela dostala od kolegov manžela ako dar finančnú hotovosť na preklenutie jej ťažkej životnej situácie. Je povinná tento príjem zdaniť?
Odpoveď
Príjem získaný darovaním nie je predmetom dane z príjmov, a z toho dôvodu manželke nevznikne povinnosť tento príjem priznať v daňovom priznaní a zaplatiť daň.
https://podpora.financnasprava.sk/06230 ... van%C3%ADm

Tie peniaze pred darovaním ale boli zdanené :)
jaroslav80 napísal: Ut 05 01, 2021 2:40 pm Priklad na zdanovanie darovanych akcii:
https://www.danovecentrum.sk/odborny-cl ... jetkom.htm

Priklad 33, uplne na konci stranky.

Fyzická osoba – nepodnikateľ – nadobudla v roku 2011 darom 10 akcií v nominálnej hodnote 100 € za jednu akciu. Hodnota 1 akcie zistená v čase nadobudnutia akcií znalcom bola 4 000 €. Fyzická osoba vložila tieto akcie v roku 2013 do základného imania obchodnej spoločnosti ako nepeňažný vklad. Týmto vkladom nadobudla podiel v obchodnej spoločnosti vo výške 48 000 €. Oceňovací rozdiel sa rozhodla zdaniť jednorazovo.
Ak predmetom nepeňažného vkladu sú cenné papiere, hodnotou vkladaného majetku je podľa § 8 ods. 2 písm. a) bod 3 zákona o dani z príjmov úhrn cien obstarania cenných papierov. Pretože pri nepeňažnom vklade do obchodnej spoločnosti dochádza k prevodu vlastníckeho práva ku vkladaným cenným papierom ako pri ich predaji, postupuje sa pri určení výdavkov podľa § 8 ods. 5 písm. b) zákona, t. j. výdavkom bude cena cenných papierov zistená v čase nadobudnutia.
V súlade s § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa zahrnie v roku 2013 do základu dane suma 7 500 €, t. j. rozdiel medzi vyššou hodnotou nepeňažného vkladu započítaného na vklad spoločníka (48 000 €) a hodnotou vkladaného majetku 40 000 € (cena zistená znalcom v čase vkladu 10 akcií po 4 000 €), znížený o sumu 500 € [oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov].

Tento príklad rieši len konkrétne zdanenie akcii z dôvodu zaradenia do OM. Nie to, čo sa malo riešiť v r. 2011.
Dovolím si zopakovať, že nadobúdaciu cenu použijete len vtedy, ak pôjde o príjem oslobodemý od dane resp. darca by za rok 2011 podal daňové priznanie, kde by zdanil rozdiel nadobúdacia cena - kúpna cena. Teda žiadna výhoda by tam nebola.
jaroslav80 napísal: Ut 05 01, 2021 2:59 pm
V súlade so zákonom o dani z príjmov nie je totiž možné uplatniť si do daňových výdavkov vstupnú cenu virtuálnej meny nadobudnutej darovaním.

Toto sa týka podnikateľov. Ak by išlo o majetok, ktorý sa odpisuje, cez odpisy sa im to už dostane do výdavkov. Ak by si dali ešte vstupnú cenu bolo by to vo výdavkoch 2x. Prečo by sa to podľa nich malo týkať Btc nechápem.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Dana napísal: St 06 01, 2021 8:48 am Tie peniaze pred darovaním ale boli zdanené :)
Pisal som o pripade, ze by Adam daroval bitcoiny pribuznemu. Jednalo by sa este o nezdanene peniaze, kedze kryptomenu treba zdanit pri premenne na fiat menu (na SK bez ohladu na to, ci meni fyzicka osoba, SZCO alebo pravnicka osoba - menis BTC na fiat, prepocitaj na eura a plat dan)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Veď práve, že by sa jednalo o nezdanené peniaze (BTc) pričom sa predpokladá, že to, čo darovať budeš, bude daňovo vysporiadané. Podobne ako z príkladu čo si tu dal, boli zdanené aj peniaze kolegov, ktoré potom oni darovali manželke zosnulého.
 
Pozrela som si ešte včera už celé video, takže Hanychove argumenty
"Pokial niečo držíte, nerealizujete zisk, nemáte príjem (zvýšenie majetku) nie je čo zdaňovať." 
Už vidím daniarov,  akoby mu takýto výklad zožrali. 
To, čo tvrdí, platí ak by to stále držala 1 osoba. Prevodom sa situácia trochu mení. Mohli ste predsa darovať peniaze z predaja a nech si tie btc znovu kúpi. Tak by ste to už jasne zdaniť museli.
V inom videu  https://www.youtube.com/watch?v=7jt-8ZFnNBI&t=918s
"šance ako budete úspešní na súde si musíte zvážiť vy sami"  

Ak Vám poradíme hoci nechtiac zle, aspoň nás budete potrebovať. :lol:
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ziaden pravnik ti nezaruci, ze pri sudnom spore s danovym uradom slovensky sud rozhodne v sulade s jeho vykladom prava.

Mas na SK trebars tisicky budov, ktore stoja na pozemkoch, ktore patria inym majitelom ako su majitelia budov. Ta situacia je umyselne legislativne nedoriesena uz desatrocia a v pripade, ze majitel budovy sa s majitelom pozemku nevedia dohodnut na adekvatnej ciastke najomneho, ziaden pravnik negarantuje ani jednemu z nich, ako dopadne pripadny sudny spor medzi nimi. Len jedno je iste - ze na pripadnom sudnom spore medzi nimi by neprerobil ani stat ani pravnici.
A tak to mas aj s danami.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Glogol »

Vidim dobre ? Normalne europske btc ETF ? S cca 1 mil ks zobchodovanyc denne ?
https://www.boerse-frankfurt.de/etf/de0 ... gmbh-0-000
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: St 13 01, 2021 12:08 am Vidim dobre ? Normalne europske btc ETF ? S cca 1 mil ks zobchodovanyc denne ?
https://www.boerse-frankfurt.de/etf/de0 ... gmbh-0-000

Nie je to ETF. Ani tá burza to nemá dobre, že ETN. Je to ETC ( exchange traded comodity ).
Tu to má web: https://btc-etc.com/

Vyzerá, že to BTCE - HANetf BTCetc Bitcoin Exchange Traded Crypto je dobré na trading.



Na investovanie a teda oslobodenie od daní a odvodov máme zatiaľ jediného adepta:

The Bitcoin Tracker One, an exchange-traded note (ETN) that has been available for trading on the Nasdaq Stockholm exchange since 2015..
Tie NOTES sa už dajú definovať ako cenný papier...aj Bloomberg to tak berie: Bitcoin Tracker EUR (COINXBE - Type ETF)


P.S. GBTC som už zavrhol. Neobchoduje sa na burze.
Aj IB potvrdilo, že nie je to Exchange Traded, ale mimoburzový trh = OTC (Over-The-Counter )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"