Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Norminal
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 25 01, 2021 7:16 pm

Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa Norminal »

Zdravim, mam nakupene nejake akcie a ETF, cez Svajciarsku investicnu banku Swissquote. Snazim sa dopatrat kolko budem musiet zaplatit na daniach, az sa to raz rozhodnem predat. Niekde som cital ze je to celkom palka, lebo z toho budem musiet zaplatit aj odvody. Je to pravda? Kolko percent zo zisku mi zoberie stat?
Hlavne by som sa chcel spytat na toto:
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov
tato stranka obsahuje kopec paragrafov a nie je zrovna zrozumitelne napisana. Ale ak som to spravne pochopil, pokial predam akcie ktore som drzal dlhsie ako jeden rok, tak je tento prijem oslobodeny od dani? Pride mi to priliz dobre na to aby to bola pravda. Ma s tym niekto skusenosti?
Nemam v umysle kupovat nieco co by som drzal kratsie ako rok. Znamena to ze mi zostane 100% zo zisku? Alebo sa to oslobodenie vztahuje len na dane, a stale z toho musim zaplatit odvody?
Dakujem.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa SomPanko »

Naozaj je to pravda, ze ak drzis akcie/ETF dlhsie ako rok, tak z toho neplatis dan a ani odvody.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa andre »

uz sa to tu preberalo min. 10x:

Pri príjmov z cenných papierov je možné využiť tzv. 1 ročný časový test, teda ak cenný papier prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu na Slovensku alebo v zahraničí predáte až po uplynutí doby dlhšej ako1 rok z takéhoto príjmu neplatíte daň ani zdravotné odvody.

https://ako-investovat.sk/clanok/1441/a ... a-a-firma/
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa Robo »

Ak držíš akcie dlhšie ako rok, vieš využiť Slovenský časový test a zhodnotenie akcií je oslobodené od dane

Ak držíš akcie menej ako rok, mal by si zaplatiť zo zisku 19% daň a 14% zdravotné odvody.

Dividendy z akcií sú danené buď Slovenskou 7% sadzbou, alebo vyššou sadzbou zahraničia

Ak ideš cez Švajčiarskú banku a žiješ vo Švajčiarsku, môžeš naraziť na konflikt daňovej rezidencie (Napr Švajčiarsko - Slovensko) a vtedy to ideálne urobíš tak, aby si danil finančný majetok tam, kde ti to najviac vyhovuje

Kratší článok o zdaňovaní nájdeš tu
https://www.bluenumbers.sk/co-su-etf-fo ... zdanovane/

Detailnejší článok nájdeš tu
https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa jaja »

andre napísal: Ut 26 01, 2021 2:46 pmPri príjmov z cenných papierov je možné využiť tzv. 1 ročný časový test
Trochu bych to opravil na MUSÍTE využít časový test. Nelze si zvolit, zda časový test využijete či ne. U ztrátových obchodů by to mohlo někoho napadnout. Předpokládám, že to máte taky tak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaja napísal: Pi 26 03, 2021 6:57 pm Trochu bych to opravil na MUSÍTE využít časový test. Nelze si zvolit, zda časový test využijete či ne. U ztrátových obchodů by to mohlo někoho napadnout. Předpokládám, že to máte taky tak.
Prečo musíme? Podľa mňa nemusíme. Máme realizovaný zisk za kalendárny rok a je na nás, či z toho vyčleníme cenné papiere držané nad 1 rok.
Ak by sme nevyčlenili, alebo nevedeli preukázať využitie časového testu, tak naša chyba - podľa mňa daňováci dostanú v rámci výmeny info iba čislo - vygenerovaný príjem z predaja.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa jaja »

Když máš něco osvobozené od daní, tak to prostě není zdanitelný příjem. Ani zisk, ani ztráta.
To by sis mohl počítat jen ztrátové obchody a započíst je proti ziskům z daytradingu.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa Jari »

Mám 2 otázky:
1. Oslobodenie od dane 500€ môžem využiť spolu (sumárne) na viacero častí finančného majetku okrem OPCIÍ? (aj na ETF, CFD alebo krypto?) Ja som bol na tom, že iba na akcie.
2. Medzi CFD – deriváty patria CFD (akcie, ktoré môžem kupit ako CFD), FUTURES na indexy a komodity a do DP ich dávam medzi príjmy z derivátových operácií? (časť VIII, r. 10, zákon § 8 ods. 1 písm. k)
Ďakujem za odpoveď
Time in the market beats timing the market…
mikr
Gold Member **
Príspevky: 359
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa mikr »

Jsou pouze 2 druhy investic:
1. - akcie
2. - deriváty ---futures, cfd, opce, P2P, bitcoin..............atd
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa hokaido »

Staci si precitat zakon, kde jasne pisu na co sa to vztahuje.
§9 1 i) napísal: Príjmy oslobodené od dane
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
§8 1 napísal: d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
Patria tam teda opcie aj akcie. Ak prenajimate nehnutelnost tych 500e si mozete zapocitat iba raz. Celkovo teda do 500e zo vsetkych tychto prijmov.
mikr napísal: Ne 28 03, 2021 4:53 pm Jsou pouze 2 druhy investic:
1. - akcie
2. - deriváty ---futures, cfd, opce, P2P, bitcoin..............atd
Slovensky zakon o dani z prijmu rozlisuje medzi:
  • akcie § 8 1 e)
  • opcie § 8 1 d)
  • virtualne meny § 8 1 t)
  • derivatove operacie § 8 1 k)
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa Jari »

Takze aby som to zhrnul, 500€ celkovo mozem zapocitat na:
akcie - ano
opcie - ano
derivaty - nie
kryptomeny - nie
Mozte mi to potvrdit ci je to takto spravne?
Lebo ak to je tak, potom v tomto clanku maju chybu:
https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... anie-typ-b
Time in the market beats timing the market…
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa hokaido »

Jari napísal: Ne 28 03, 2021 11:41 pm Lebo ak to je tak, potom v tomto clanku maju chybu:
https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... anie-typ-b
V com konkretne? Je to velmi dlhy clanok.

Osobne sa mi na bluenumbers paci, ze sa snazia robit vycuc zo zakona aby sa to dalo jednochucho pochopit. Zabija to ale ten dizajn spred roku 2000, vsetko naliate do jednej neprehladnej stranky a tiez, ze ponukaju danove poradenstvo a pytaju si kontakt, hoci sa neviem dopatrat, kto je za tou strankou a teda neviem komu davam svoj kontakt. Aktualnost prezentovanych informacii neviem posudit.
Niekto tu tiez pisal, ze bluenumbers navrhuju aby si si zdravotne odvody zapocital este pred zaplatenim, co tiez nie je uplne v poriadku. Nez pouzijete nejake rozumy odtial, radsej si to overte.

Ako ani na tomto fore, nemas zaruku, ze ja alebo niekto iny netresne nejaku sprostost, ale pokial su tam aj zdroje, tak si to vies lahko overit. Mam taky pocit, ze investori na Svk musia byt z casti aj uctovnici :D
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa Jari »

hokaido napísal: Po 29 03, 2021 4:19 pm V com konkretne? Je to velmi dlhy clanok.
V tejto casti:

Ako uplatniť oslobodenie od dane 500 €

Podľa súčasných daňových zákonov máte nárok na oslobodenie od dane až vo výške 500€ spolu (sumárne) sa viacero častí finančného majetku

zisk z akcií, ETF, CFD, krypto
zisk z nehnuteľností

Tak vie niekto napisat, na co sa vztahuje oslobodenie 500€? Je to takto spravne? :
akcie - ano
nehnutelnosti - ano
opcie - ano
etf - nie
cfd - nie
krypto - nie
Time in the market beats timing the market…
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa hokaido »

Podľa súčasných daňových zákonov máte nárok na oslobodenie od dane až vo výške 500€

Pvedal by som
ano:
akcie / etf
nehnutelnosti
opcie

nie:
cfd
krypto

Ak si myslis, ze to tak nie je, treba to podlozit platnym § ako som dal vyssie.
bohatysockar
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa bohatysockar »

andre napísal: Ut 26 01, 2021 2:46 pm uz sa to tu preberalo min. 10x:

Pri príjmov z cenných papierov je možné využiť tzv. 1 ročný časový test, teda ak cenný papier prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu na Slovensku alebo v zahraničí predáte až po uplynutí doby dlhšej ako1 rok z takéhoto príjmu neplatíte daň ani zdravotné odvody.

https://ako-investovat.sk/clanok/1441/a ... a-a-firma/
ak sa mozem spytat - IBKR je regulovany trh? ked tam kupim akciu co je na NYSE alebo akciu na XETRA alebo tak - to je regulovane? a teda kde su tie neregulovane trhy potom? vies o neakej stranke kde sa predavaju neregulovane akcie?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa andre »

Vsetky burzy ako NYSE, NASDAQ, XETRA.. su regulovanymi trhmi. Dokonca aj slovenska burza je regulovanym trhom.

Keby si kupoval akcie firmy (len na slovensku je niekolko stovak akciovych spolocnosti a len par z nich je registrovanych na burze), ktore nie su kotovane na ziadnej burze, to je mimo regulovaneho trhu.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 272
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Zdanovanie prijmu z predaja akcii

Príspevok od používateľa hifron »

Len na odľahčenie: Kedysi boli dane z kapitálových príjmov v USA vysoké(52.8 percent v 1968 a v 1969), ale v Británii to tuším niekedy bolo cez 90%(teda buržoáznych kapitalistov nielen od dôb priemyselnej revolúcie :idea: ) a v niektorých EÚ štátoch tiež niekedy to bolo trocha podivné...

Prakticky ako sa vyvíjal nielen priemysel, ale aj iná ekonomika, tak nastával rozpor v otázkach globalizácie, a že niektoré štáty berú prácu(napríklad odborom), len nejako je potom otázka, že prečo tu napríklad taký rozpor medzi USA na jednej strane a EÚ na druhej... A aj v rámci USA je obrovský rozdiel, keď niektoré oblasti sú mimoriadne chudobné(a State a Local Income je biedny, pričom zvyšok spoločnosti na nich akosi zvysoka ...)...

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"