Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

nie su tito aj brokeri https://www.aocp.sk/zoznam.html ? Pozeram ze ten moj kde mam slovenske akcie nie je v AOCP.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Tak technicky ano OCP su sprostredkovatelom retailu s burzami. Ale tak ako retail dnes chape brokera - tj. ze poskytuju platformu na samostatne obchodovanie s fiannacnymi nastrojmi. Taky tu zrejme nie je.

Zoznam OCP vediet NBS, ktora im vydava licencie. https://subjekty.nbs.sk/?s=1005 AOCP je len nieco ako elitny klub kamaratov..
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Podla mna nemyslel takeho s platformou. Myslel daco take ako su oni - bluenumbers.sk. Dokonca na ich stranke som nasiel jedneho cs-sk. ( https://www.purple-trading.com/ ) https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Omlouvám se, dopletl jsem jednu věc. Broker, kterého měl v diskusi na mysli Róbert Ďurec, není v kategorii Investičné portfóliá, ale Brokeri: Akcie a ETF http://www.zlataminca.sk/kategorie . Nicméně v této kategorii se v hlasování odborné poroty nedostal ani mezi nejlepších 6. Přestože známý je.

Je to zahraniční broker.

P.S. Juggler: Nehlasoval jsi za něj, ale v seznamu byl.
Naposledy upravil/-a Jirka Scobak v So 01 01, 2022 10:02 pm, upravené celkom 5 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

JUGGLER napísal: Št 30 12, 2021 11:37 pm Najprv som bol sklamaný, že Róbert Ďurec - celá relácia :roll: ...ale napokon zisťujem, že je to šikovný a bystrý chlapík.
Nepočúval som všetko: chcel som len počuť 27:43 - Energetická kríza. Nord Stream. ...hodnotím pozitívne
A potom tieto dva s úsmevom:

50:35 - Krajina, ktorá získava veľkú časť elektriny už 30 rokov z obnoviteľných zdrojov.
52:12 - Odporúča sa návrat k sedliackému rozumu. Treba vedieť pochopiť obidve strany.

A teraz prečo som sa rozhodol tu vôbec niečo napísať.

Pozrite si: 07:19 - Financie? Skrachuje niekto?

Vraví tam o možnom bankrote nejakého brokera, ktorý má v správe 1 miliardu. Nechce prezradiť meno, ale spomína aj Finstat, že tam číta ekonomické čísla....takže je to broker v SR, alebo s pobočkou v SR? To by ma zaujímalo, keby sme sa niečo dozvedeli.
Děkuju za pozitivní zpětnou vazbu, Juggler! :beer:

K brokerovi: Hovoří Finstat, ale mluví i o tom, že se naučil podobné lustrovat i zahraniční společnosti.
Je to bezpoplatkový broker, který nemá u nás přímo pobočku, ani web v slovenštině, ale je známý a není uveden tady (nedostal se na přední místa, přestože se o něm hlasovalo) http://www.zlataminca.sk/brokeri-akcie-a-etf
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jirka Scobak napísal: So 01 01, 2022 9:52 pm
Je to zahraniční broker.

P.S. Juggler: Nehlasoval jsi za něj, ale v seznamu byl.
OK. Dík. Dosť rozoberaný broker u nás, ale nechcem ukazovať prstom. Nech si už každý pozisťuje aký je stav. Najlepšie cez gúgeľ v angličtine.
Ked budú vážne indície, napíšte do príslušného vlákna.

Dávam jeden pekný obrázok:
Prílohy
Historická-električka-ČKD-Tatra-T2-212.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Sranda, nad ním som nedávno rozmýšľal ako nad druhým brokerom, ale zavrhol som to, lebo neumožňuje obchodovanie v PM a AH (mimo riadnych obchodných hodín).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Pozrel som sa teda na danu firmu v UK, k cyperskej pobocke zrejme nebude nic zverejene kedze vznikla len minuly rok:

1. k zmene akcionarov tam nedoslo od 2018, kedy defakto firma vznikla - za tu dobu menili len holdingovu strukturu.
2. firma za 2020 zarobila 27mil. GBP a mala vyse 500 000 aktivnych uctov. Novsie cisla nie su zverejnene. Nic podozrive v UZ neni. Uctovnoctvo je navyse auditovane.
3. jedine co tam vyzera zvlastne su zmeny riaditelov. Ale kedze som v UK podnikal nejakych 10 rokov tak mi je jasne ako to tam funguje.

Nevidim ziadny dovod na paniku. Chcelo by to nejake blizsie info co tam Durec vidi. Skor to vyzera tak, ze tam vydi nieco co tam nie je..

PS: mam u daneho brokera maly ucet, kde mi bezi nejaka strategia.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

JUGGLER: Forwardnul jsem tvůj komentář Róbertovi Ďurecovi, ten udělal zpětnou kontrolu a zjistil, že se mýlil u vodních elektráren. Cituji:
"... zistil som, že som si pri elektrine zmýlil inštalovaný výkon a reálny výkon elektrárni 😛. Vodné sú špičkové elektrárne, ale produkujú iba 10% 😛
... aj keď majú oficiálnu inštalovanú kapacitu 50% 😛"
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jirka Scobak napísal: Ne 02 01, 2022 11:39 pm JUGGLER: Forwardnul jsem tvůj komentář Róbertovi Ďurecovi, ten udělal zpětnou kontrolu a zjistil, že se mýlil u vodních elektráren. Cituji:
"... zistil som, že som si pri elektrine zmýlil inštalovaný výkon a reálny výkon elektrárni 😛. Vodné sú špičkové elektrárne, ale produkujú iba 10% 😛
... aj keď majú oficiálnu inštalovanú kapacitu 50% 😛"
OK. Divil som sa, že by sme tolko mali s vody. Ja viem tak, že jadro a tepelné. Ešte velké vodné elektrárne sú OK, ale tie malé robia na našich tokoch viac škody ako osohu.

Ja nie som fanatik do renewable. Nechcem nikomu brať ilúzie zo solaru, vetra a vody, ale svet pomaly ale isto zisťuje, že jadro je najefektívnejšie a nejšetrnejšie k prírode. Vravia to aj ľudia, čo v Kalifornii - najslnečnejšom štáte USA dlhé roky presadzovali veterné a solárne riešenia. A to sme ešte nedošli k tomu, že životnosť solára je 20-25 rokov a potom bude treba stovky tisíc panelov nejak recyklovať...

https://www.youtube.com/watch?v=N-yALPE ... =TEDxTalks
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Jirka Scobak napísal: Ne 02 01, 2022 11:39 pm JUGGLER: Forwardnul jsem tvůj komentář Róbertovi Ďurecovi, ten udělal zpětnou kontrolu a zjistil, že se mýlil u vodních elektráren. Cituji:
"... zistil som, že som si pri elektrine zmýlil inštalovaný výkon a reálny výkon elektrárni 😛. Vodné sú špičkové elektrárne, ale produkujú iba 10% 😛
... aj keď majú oficiálnu inštalovanú kapacitu 50% 😛"
Spytaj sa radsej na toho brokera, nech vysvetli co tam udajne videl. Aby to nebola len dalsia vec kde sa "pomylil". Nech sa tu zbytocne neplasia ludia co tam maju ucty..


Pri elektrine neni o com, su to verejne dostupne udaje a tusim to mam aj na kazdej fakture za eletrinu z 2. strany:

https://www.okte.sk/sk/zaruky-povodu/st ... ticky-mix/

Celkový energetický mix
Prílohy
graf2[1].png
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER napísal: Po 03 01, 2022 12:25 amNechcem nikomu brať ilúzie zo solaru, vetra a vody, ale svet pomaly ale isto zisťuje, že jadro je najefektívnejšie a nejšetrnejšie k prírode.
Ja som za jadro ale cekom by ma zaujimala realita. Samotna vyroba ele z jazdra je logicky velmi ekologicka. Otazna je ekologickost samotnej stavby. Tam sa otoci take neskutocne mnozstvo materialu ze si to bezny clovek nedokaze predstavit. A cely tento retazec musi byt sakra zataz.
Otoci sa tam material za niekolko miliard a zivotnost kolko? 25r?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ak je drevo podla uradov CO2 neutralne, preco nie aj stavba elektrarne, ved kovy sa zrecykluju, beton tiez, poda sa obnovi a hotovo, resp sa ta stavba vyuzije na nieco ine..
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jaja »

wladas napísal: Po 03 01, 2022 9:10 amOtoci sa tam material za niekolko miliard a zivotnost kolko? 25r?
Furt se to prodlužuje. U Temelína se už počítá s 80 roky.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa hokaido »

Clovek klikne na temu o inflacii a citam tu prispevky o vodnych elektrarnach :(
Nezda sa Vam, ze casto sa dostavame mimo temu? Ani bankrot brokera, ani vyhodnost elektrarni priamo nesuvisi s touto temou. Mali by ste prosim zakladat nove temy, ked chcete zacat diskusiu o niecom inom, ako je aktualna tema? :beer:
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Ahojte! Dnes (včera) byl webinář o zlatě. Jaká bude jeho hodnota v roce 2022, zda ho kupovat nebo nekupovat a co na to centrální banky :beer: .
https://youtu.be/RNjK-3Yz0Go

❧ Obsah:
00:59 - Akú hodnotu má zlato v súčasnej ekonomike?
03:15 - Drobných sporiteľov zaujíma, či zlato v nasledujúcich rokoch pokryje infláciu. Očakávate, že pokryje?
06:19 - Prebiehajú v súčasnej dobe výpredaje zlata?
08:16 - Očakávate, že sa v roku 2022 bude dať zlato kúpiť lacno?
09:40 - Ako zlato stúpa a ako klesá?
10:51 - Cena zlata v eurách vs. cena zlata v dolároch. Zlato treba porovnávať aj s komoditami.
15:02 - Akú stratégiu odporúčate drobným sporiteľom zvoliť na rok 2022? Analýza cien zlata a striebra za posledné roky.
23:25 - Poznámky k analýze.
27:03 - Samostatná analýza cien striebra za posledné roky. Odporúčaný podiel zlata a striebra pre rok 2022.
30:10 - Je zlato podcenené? Sú zlato a striebro v "rovnakej kategórii"?
33:56 - Za akú cenu kupujú zlato centrálne banky?
36:55 - Ťažba zlata na Slovensku - aká je realita?
38:45 - Čo má robiť začiatočník?
39:45 - Zhodnocujú sa historické zberateľské mince lepšie?
41:04 - Objavia sa nejaké nové zaujímavé investičné alebo zberateľské mince v roku 2022?
43:50 - Ako sa falšovalo v roku 2021? Je detektor kovov nutnosť?
47:53 - Aký podiel z rezerv držia v zlate centrálne banky? Čo robia centrálne banky? Centrálne banky držia najviac zlata za posledných 30 rokov.
52:34 - Mince - kde nakupovať?
54:04 - Aký je vzťah zlata a búrz? Kde je nepomer?
58:04 - Ak by som mal 10 000 eur, je lepšie kúpiť zlato alebo zlatú baňu?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Vie mi niekto z historikov povedat preco bola za ČSFR v 1991 taka brutalna inflacia kedy koruna stratila viac nez polovicu svojej hodnoty?
Rok predtym "len" 10%
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

andre napísal: Po 03 01, 2022 7:34 am Spytaj sa radsej na toho brokera, nech vysvetli co tam udajne videl. Aby to nebola len dalsia vec kde sa "pomylil". Nech sa tu zbytocne neplasia ludia co tam maju ucty..
Zeptal jsem se. Je tam víc indicií. Veřejně se dá upozornit, že dosud neodevzdali hlavní účtovní uzávěrku za rok 2020.
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Robo »

Ku webináru Trh, Svet a My 2022 na fóre Zlatá Minca

Som Róbert Ďurec, a bol som hosťom tohto webinára.

1) Chyba pri produkcii vodných elektrárni
Urobil som chybu v časti produkcia elektriny - vodné majú síce 50% inštalovanej kapacity, ale vyrobia iba 10% celkovej elektriny na Slovensku. Skrátka vodné sú špičkové elektrárne, ktoré vyrobia elektrinu vtedy, keď treba. Preto fungujú ako alternatíva bateriek, až na to, že energiu namiesto skladovania ani nevyrobia.
Tu je otázka: Akým spôsobom by ste opravili tento webinár s prihliadnutím na to, že ho nemôžete zmazať? Čo by ste mi poradili?

2) Inflácia
- Toto je vlákno zamerané na infláciu, základ je asi iba vedieť, že inflácii je viac, nové peniaze sa uskladňujú a zvyšujú cenu rozličným tempom a všetko súvisí s fisherovou rovnicou, na základe ktorej vytvoril kvantitatívnu teóriu peňazí. Základná rovnica aj základy teórie sú na linku:
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantity_theory_of_money
Rozšírená teória je o rozdelení reálnej ekonomiky na viac častí/ sektorov / tovarov a odhadnúť v nej tie správne čísla. Preto rozšírená teória je skôr doménou ekonómov, štatistikov a traderov. Článok na rozšírenú teóriu som zatiaľ nenašiel.

3) Broker s rizikom krachu
- Jedna z vecí, čo robím, je aj IT a účtovný audit. Znalosti podvojného účtovníctva využívam každodenne pri práci. Vďaka tomu potrebujem čítať aj slovenské Finstat či register účtovných uzávierok, aj ich medzinárodné obdoby (Americké SEC fillings, Európske uzávierky z rôznych štátov atď). Časť mojej práce je tiež hľadať, či je to seriózny partner, ako "optimalizujú dane" aj kde môžu byť stopy po korupcii. Veľmi málo ľudí má tieto skills.
A broker, ktorého uzávierky som čítal, zapadol najprv do kategórie "niečo tu nesedí" a o 3 mesiace "vyzerá, že plánuje spreneveru peňazí". A nie je môj štýl veľkolepo obviniť niekoho a dúfať v návštevnosť. Už som musel riešiť vyhrážanie právnikmi od rôznych inštitúcií. Je to veľmi vyčerpávajúce. Preto propagovať to sám je ťažké, a privítam niekoho, kto mi s tým pomôže.
Tento broker nie je Slovenský ani Český. Komunikuje najmä v angličtine.
A vyzerá, že toto môže byť veľká udalosť na trhu. Preto keď info o tomto brokerovi dať von, už to treba urobiť čo najlepšie.
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

hokaido napísal: Po 03 01, 2022 12:32 pm Clovek klikne na temu o inflacii a citam tu prispevky o vodnych elektrarnach :(
Nezda sa Vam, ze casto sa dostavame mimo temu? Ani bankrot brokera, ani vyhodnost elektrarni priamo nesuvisi s touto temou. Mali by ste prosim zakladat nove temy, ked chcete zacat diskusiu o niecom inom, ako je aktualna tema? :beer:
S inflací souvisí plno věcí.
Nicméně omlouvám se, vložil jsem sem diskusi, která toto odstartovala. Proto se pojďme bavit spíš o jiné diskusi, kterou jsem vložil ještě předtím a která byla čistě o inflaci https://youtu.be/E3XnLgh5RHA
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa andre »

Robo napísal: Ut 04 01, 2022 10:25 am 3) Broker s rizikom krachu
- Jedna z vecí, čo robím, je aj IT a účtovný audit. Znalosti podvojného účtovníctva využívam každodenne pri práci. Vďaka tomu potrebujem čítať aj slovenské Finstat či register účtovných uzávierok, aj ich medzinárodné obdoby (Americké SEC fillings, Európske uzávierky z rôznych štátov atď). Časť mojej práce je tiež hľadať, či je to seriózny partner, ako "optimalizujú dane" aj kde môžu byť stopy po korupcii. Veľmi málo ľudí má tieto skills.
A broker, ktorého uzávierky som čítal, zapadol najprv do kategórie "niečo tu nesedí" a o 3 mesiace "vyzerá, že plánuje spreneveru peňazí". A nie je môj štýl veľkolepo obviniť niekoho a dúfať v návštevnosť. Už som musel riešiť vyhrážanie právnikmi od rôznych inštitúcií. Je to veľmi vyčerpávajúce. Preto propagovať to sám je ťažké, a privítam niekoho, kto mi s tým pomôže.
Tento broker nie je Slovenský ani Český. Komunikuje najmä v angličtine.
A vyzerá, že toto môže byť veľká udalosť na trhu. Preto keď info o tomto brokerovi dať von, už to treba urobiť čo najlepšie.
Vase "skills" Vam nikto neberie.

Len by ma zaujimalo co take zasasne mozne najst v auditovanych uctovnych zavierkach co podla Vas znamena "vyzerá, že plánuje spreneveru peňazí" ?

Ked to nechcete pisat verejne kludne mi to napiste ako sukromnu spravu cez forum. Ak su to naozaj take zavazne zistenia treba to posunut prislusnemu regulatorovi.

A kedze pracujem od 2008 v oblasti M&A a nejakych 8 rokov som spoluvlastnil uctovnu firmu trochu sa v tych UZ vyznam.

Takze rad vase zistenia preverim v dostupnych dokumentoch. A ak s tym budete suhlasit, tak ako klient daneho brokera (ako som pisal vyssie) podam regulatorovi podnet na preverenie. Pripadne sa dohodneme na inom postupe.

Jirka Scobak napísal: Ut 04 01, 2022 10:05 am Zeptal jsem se. Je tam víc indicií. Veřejně se dá upozornit, že dosud neodevzdali hlavní účtovní uzávěrku za rok 2020.
UZ nepodala holdingova firma nie samotny broker, cize uplne ina pravnicka osoba. Pri holdingovej firme to nie je taky problem, broker by to musel vysvetlovat regulatorovi a zarejme ak by to nenapravil v nahradne lehote by prisiel o licenciu. Takze toto moze byt nejaky problem ale nemusi. Moze tam byt nejaka diskusia s auditorom ohladne nejakych poloziek. a o situacii moze vediet FSC a HRMC , to my nemame ako nezistit..

A keby tam aj bol nejaky problem to znamena ze "plánuje spreneveru peňazí" ? Naco je asi tak cela regulacia OCP, custody..?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Robo napísal: Ut 04 01, 2022 10:25 am Ku webináru Trh, Svet a My 2022 na fóre Zlatá Minca
Som Róbert Ďurec, a bol som hosťom tohto webinára.
Mne sa webinar pacil. Informaciu o prispevku vodnych elektrarni by som nechal tak, pretoze je z urciteho hladiska ubranitelna. Nikto nie je dokonaly a vo financnej sfere su dielcie pripadne nekompletne informacie bezne. Casto zamerne a cielavedome. To nemozno tvrdit v tomto Tvojom pripade.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jogo »

Robo napísal: Ut 04 01, 2022 10:25 am Ku webináru Trh, Svet a My 2022 na fóre Zlatá Minca

Som Róbert Ďurec, a bol som hosťom tohto webinára.

1) Chyba pri produkcii vodných elektrárni
Urobil som chybu v časti produkcia elektriny - vodné majú síce 50% inštalovanej kapacity, ale vyrobia iba 10% celkovej elektriny na Slovensku. Skrátka vodné sú špičkové elektrárne, ktoré vyrobia elektrinu vtedy, keď treba. Preto fungujú ako alternatíva bateriek, až na to, že energiu namiesto skladovania ani nevyrobia.
Tu je otázka: Akým spôsobom by ste opravili tento webinár s prihliadnutím na to, že ho nemôžete zmazať? Čo by ste mi poradili?
Napísal by som do komentárov pod to video na youtoube toto vysvetlenie, čo ste napísal tu.

Ten komemt, čo tam máte na youtoube pod videom ohľadom krypto od elgee má opodstatnenie? Lebo čo všetko mi teraz cryptári cez Vianoce, keď prišli domov, nahovorili o platbách cryptom...a postupne zisťujem, že mi vravia vždy iba polopravdy.
Elgee
pred 2 dňami
Platba crypto drahsia ako platba cez debit bank kartu? to ako na to pan Durec prisiel.. Inak vyborny rozhovor, az na tie krypto "mudrosti".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahojte všetci.

Presunul som Jirkove upútavky ako aj následnú diskusiu k jeho webinárom sem - pod jednu strechu a pod jeho značku.

Na vysvetlenie : už 22.11.2021 mu písal v tejto veci Juggler (zrejme ale nepostrehol) viď. viewtopic.php?p=154738#p154738 a dnes som mal opäť sťažnosti. Navyše diskusia šla v poslednom príspevku už dlhšie ďaleko od pôvodnej témy, kde bola umiestnená - "Hrozi inflace?".

Nič nám teda určite nebráni spolu diskutovať k Jirkovým webinárom a ich zaujímavým častiam na jednom mieste :)

Všetkým diskutujúcim želám všetko dobré v novom roku 2022 :pivko:
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Omlouvám se, v novembri jsem to nepostřehl. Moje chyba.
Jsem z jiných fór zvyklý přiřazovat věci tématicky - dělal jsem to i tady a neregistroval zpětnou vazbu, že to někomu vadí.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Připomínám starší, ale stále zajímavý rozhovor s Jurajom Karpišom :beer:
https://youtu.be/ysIqg4BnDes

0:45 Vo svojej najnovšej knihe Ako na zlato popisuješ, ako akcie rástli aj počas pandémie. Ako to bolo možné?
3:06 Nakoľko rast akcií priamo súvisí s tlačením nových peňazí?
4:46 Ovplyvňujú rovnaké mechanizmy aj infláciu?
6:15 Musí vždy nastať spotrebiteľská inflácia?
7:46 Zlato skorigovalo o cca 20 % oproti maximám z nedávnej minulosti. Je aktuálna hodnota cca na úrovni 1700usd/1oz zaujímavá pre dlhodobé držanie?
10:25 NBS na konci roka predpovedala, že "návrat na predkrízovú úroveň, nastane už v 2. polovici roka 2021". Súhlasíš?
12:07 ECB označuje za ideálnu infláciu menej ako 2%, ale blízku 2%. Tvoj názor? Je možná nulová inflácia? Negatívny efekt peňazí z ECB. Deflácia nemusí byť problém.
17:02 Kedy už môžeme očakávať že nastane tá kríza? "Dlhopis je zhmotnená viera. Dlhopisové trhy sú slepé."
19:55 Majú politici ekonomický precedens? "Dnes je riešenie synchronizované naprieč celým svetom. To ma trošku desí."
22:37 Prečo je dôležité stiahnutie štátu z ekonomiky.
23:40 Čo by mala urobiť slovenská vláda?
24:24 Tvoj názor na slovenské ministerstvo financií?
25:30 Tvoj názor na ECB?
26:30 Kedy príde mierna/cválajúca inflácia a rozbehne sa inflačný kolotoč?
27:45 Ako by si percentuálne vyčíslil riziko menovej reformy eura a odpisu hodnoty eura?
28:05 Ak príde inflácia, akcie / nehnuteľnosti / zlato budú rásť spolu s ňou, takže bude lepšie mať peniaze niekde vložené?
30:44 Prežije euro?
31:54 Budúcnosť EÚ.
33:33 Existuje v tlačení nových peňazí množstvo, s ktorým by si súhlasil?
35:35 Vnímaš zlato, platinu a palladium ako inú formu peňazí, alebo platinu a palladium dávaš do kolónky "komodity" ako striebro?
36:30 Nie je divné mať rád zlato alebo akcie?
39:20 Máš vo svojom portfóliu aj kryptomeny? Ktorým dôveruješ?
40:41 Ktorým akciám si ochotný dôverovať?
41:47 Manipuluje Elon Musk trhy svojimi tweetmi, keď hovorí čo kupovať?
42:50 Môžu veľké krajiny sveta poškodiť Bitcoin?
44:35 Je Bitcoin naozaj nové zlato?
45:38 Budú do budúcna existovať v strednej Európe (v Európe) aj zlato aj fiat peniaze?
47:28 V prípade rastu kapitalizácie Bitcoinu, vnímaš Bitcoin ako konkurenta voči zlatu, ktorý negatívne ovplyvní cenu zlata?
48:00 Klesajúce úroková sadzba hypoték na Slovensku. Negatívne prekvapenie v budúcnosti?
50:57 Čo by si urobil ako riaditeľ slovenské banky alebo poisťovne?
51:28 Ako sa finančne vzdelávať? Prečo je dobrý nástroj Twitter?
53:50 Môžu centrálne banky zvyšovať úrokové miery, ak štáty budú obsluhovať dlh?
54:48 Považuješ za sci-fi, aby v budúcnosti nastala dlhodobá stabilita?
55:36 Ako vyzerá ideálna ekonomika?
56:20 Čo by si rád svojou prácou dosiahol?
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Nejnovější diskuse je o bankovních poplatcích: Nejsou vysoké? O kterých veřejnost moc neví?
https://youtu.be/4P7OyqRhOzM

❧ Obsah:
01:07 - Sú bankové poplatky, ktoré sa týkajú vedenia bankového účtu a používania účtu na Slovensku v súčasnej dobe vysoké?
04:30 - Divácka otázka: Ako získať poplatok 0 € za vedenie účtu v Prima banke?
05:33 - Dokáže sa bežný človek poplatkom vyhnúť? Ako optimalizovať?
12:02 - O kreditných kartách. Figuruje kreditná karta v registri úverov?
15:44 - Skryté poplatky v bankách. Kde si dať pozor? O čom ľudia málo vedia?
25:18 - Kde ľudia strácajú v bankách najviac peňazí?
27:30 - Aký objem peňazí majú Slováci na bežných účtoch?
29:41 - Sú ľudia ľahostajní k vlastným peniazom? Aký objem by mali správne držať na bežných účtoch?
31:43 - Pre lenivých tu môže byť switching :).
33:03 - Domáca úloha pre divákov: Zájdite do dvoch bánk cez ulicu.
34:31 - Návrh: Zaviesť možnosť mať hypotéku bez bežného účtu.
35:13 - Ľudia: Nehľadajte banku, ktorá účet zadarmo niečím podmieňuje.
38:12 - Ľudia: Používajte banku len na to, na čo je určená a na čo ju potrebujete.
38:58 - Možností je veľa. Na slovenskom trhu máme 27 bánk. My sa musíme rozhodnúť, čo od banky chceme.
40:10 - Prečo banky ponúkajú drahé investičné riešenia? Prečo nie ETF? Môže nastať zmena?
44:03 - Koľko zarábajú slovenské banky? Na čom sú ziskové?
46:36 - Odporúčame investovať prostredníctvom bánk?
48:46 - Je ešte niečo, čo by slovenské banky mohli do budúcnosti zmeniť? Donúti ich k niečomu trh?
57:43 - Divácka otázka na podielové fondy v mBank.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Diskuse o aktuálním stavu reforem 3. a 2. pilíře:
https://youtu.be/8VViKAPFj0w

❧ Obsah:
01:45 - Rekapitulácia prvej diskusie https://youtu.be/ImrImrDzgnc.
03:18 - Čo je nové v návrhoch od začiatku decembra? Čo sa neurobí v 3. pilieri?
07:36 - Nie je možné vytvoriť v 3. pilieri konkurenci aj bez stimulov?
09:31 - Čo hovorí k fiškálnym stimulom v 3. pilieri Ministerstvo financií?
12:01 - Bude mať PEPP rovnaké stimuly ako majú dnes DDS?
13:18 - Čo je PEPP?
13:41 - Bude PEPP atraktívny? Nie je to premárnená šanca?
16:21 - Išli by DSS do produktov 3. piliera, ak by v ňom neboli stimuly?
17:37 - Dobrovolné príspevky v 2. pilieri - plánujú sa aktuálne rušiť alebo pretransformovávať? Daňové zvýhodnenie týchto príspevkov?
19:26 - Posledné komentáre k 3. pilieri - keď sú zdroje ca 700 miliónov k rodičovskému bonusu 1. piliera, prečo je problém nájsť 20-30 miliónov na podporu 3. piliera?
22:42 - Čo je nové v 2. pilieri? Zákon bude daný na pripomienkovanie na jar alebo pred letom.
24:32 - Poplatky v 2. pilieri - čo si myslíte o ich výške? Ako by sa mohli upraviť?
28:55 - Čo si DSS myslia o garantovaných fondoch? Sú garantované fondy pre DSS výnosné?
31:47 - Dajú sa porovnávať poplatky podielových a dôchodkových fondov? Ako to vyzerá v zahraničí? Je to porovnateľné? Nie sú podstatné poplatky, ale čo nimi chceme dosiahnuť.
35:10 - Poplatky sú dôležitá téma, ale ne najdôležitejšia. Malo by sa riešiť zhodnotenie. A zrušiť garancie.
38:19 - Porovnanie dôchodkových fondov v rôznych krajinách – ako je na tom Slovensko? Je naša poplatková štruktúra v 2. pilieri pružná?
42:00 - Najväčšie problémy súčasného nastavenia 2. piliera.
43:30 - Dôjde k presunu z dlhopisových fondov v horizonte 2 až 4 rokov? Prečo je to politicky náročné?
45:36 - Povinný vstup do 2. piliera?
48:45 - Aké sú krátkodobé riziká pri presune z dlhopisových fondov? Ako presun urobiť?
50:29 - Povinný vstup – ako ho urobiť? Čo bolo (a je) cieľom 2. piliera?
54:00 - Úvaha o štátnej DSS.
55:05 - Zamyslenie: Prišli sme cca o 2,5 miliardy euro možných výnosov. Ale mali by sme byť opatrní. Nemali by sme kvôli tejto strate riskovať.
57:22 - Kde je riešenie? Stratégia? Prečo už dávno nie sme na správnej ceste?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

Dobrá debata.
Nemajú to ľahké, ako naložiť s peniazmi v dlhopisových fondoch 2 piliera. Riešia dilemu, ktorú tu riešime aj my pravidelne každý mesiac, keď tu niekto príde a napíše: Mám usporené xxx eúr a chcem ich investovať do indexových ETF. Investovať naraz alebo postupne? A do ktorých indexových fondov? Čo mi poradíte?
A navyše musia pozerať na politickú priechodnosť ich riešení...zas mi to pripomína naše fórum, keď na horeuvedenú otázku dostane pýtajúci sa x-odpovedí, často aj protichodných, od skúsených členov fóra. Možno by sme tu mali urobiť nejakú anketu, alebo sériu ankiet, ako investovať hotovosť do indexových ETF, a myslím, že by výsledky mohli byť zaujímavé....čo by nam nakoniec vyšlo, ako výsledok hlasovania tohto fóra. :)

Myslím, že prevod peňazí z dlhopisov do indexov, by mali urobiť nejakou formou DCA, ale najlepší čas sa už premeškal za vlády Smeru. Že to politici tomu Ficovi nepripomínajú častejšie, o koľko mld pripravil ľudí v 2 pilieri...
Šebo tam mal dobré návrhy, presmerovať nové platby priamo do indexového fondu,aby si ľudia zvykli, a k tomu nejaké to DCA v závislosti na veku a išlo by to. Len by to chcelo štátny indexový fond trakujúci svetovú ekonomiku, do ktorého by sa "nútene" presúvali prostriedky z dlhopisových fondov. Pretože niektoré správcovské spoločnosti urobili z indexového fondu, fond sledujúci akýkoľvek index a to nie je ono.
Ešte je tu otázka, či všetko presúvať do indexov, alebo nechať určitú časť v dlhopisoch, prípadne zlate, kvôli drawdownom, ako to ukazujú Andrého backtesty...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Děkuju za komentář. Posunu ho zúčastněným :palec_hore:
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Peter222 »

Treba posunúť aj to, čo to tam bolo už zmienené, že poplatok za výkonnosť pri indexovom fonde je absurdnosť :) Má opodstatnenie pri aktívnom fonde pokiaľ prekonáva benchmark. Čiže zrušiť performance fee pri indexe, zrušiť garancie, robiť postupné kroky na transfer z bondov do indexu a nemusí byť ten 2. pilier vôbec zlý :beer:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

Jirka Scobak napísal: Po 17 01, 2022 6:46 pm Děkuju za komentář. Posunu ho zúčastněným :palec_hore:
Jirko, mohol by si sa opýrať(asi Šeba), aká dôchodková anuita(percentuálne) sa vypláca z nasporenej sumy v UK prípadne Švédsku? Prípadne urobiť na túto tému diskusiu? Lebo táto téma je akosi tabuizovaná a dôchodcovia dostávajú len súkromné ponuky od poisťovni a široká verejnosť nevie, v akých percentách sa pohybujú tieto ponuky doživotných dôchodkov z 2. piliera.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Budou kryptoměny prosperovat v roce 2022? Nejnovější diskuse:
https://youtu.be/st6zjGKMDpo

❧ Obsah:
01:12 - Pred niekoľkými dňami kryptomeny prudko oslabili a cena Bitcoinu klesla pod 40 000 USD. Považujete to za problém?
02:40 - Aký bude vývoj kryptomien v roku 2022?
04:21 - Čo znamená v kryptomenách adopcia? Ako funguje? Rastie?
06:26 - Ktoré kryptomeny odporúčate do pozornosti v roku 2022?
09:09 - Objavili sa v druhej polovici roku 2021 nejaké nové, zaujímavé altcoiny?
10:18 - Kryptomeny v metaversu.
13:52 - Budú v roku 2022 prebiehať výpredaje kryptomien? Budú sa dať kryptomeny lacno kúpiť?
16:45 - Mnohé vlády sveta mali v roku snahu kryptomeny obmedzovať alebo regulovať. Vnímate to ako závažné riziko pre rok 2022?
18:00 - Šéf 365.bank, Andrej Zaťko sa pred niekoľkými dňami v podcaste vyjadril, že kryptomeny budú v budúcnosti ešte viac regulované. Povedal, že ich regulácia ich všeobecne posunie k väčšej akceptovanosti. Že regulácia zastabilizuje aj volatilitu kryptomien. Súhlasíte?
19:24 - Regulácia kryptomen vo svete. Prežije Bitcoin všetko? Čo by mohlo prudko znížiť jeho cenu? Samostatná kapitola - Čína.
24:44 - Nestratí Čína vďaka svojim zákazom?
24:45 - Ak je Bitcoin trhový líder a jeho ponuka je obmedzená, čo zabráni niekomu, aby naprogramoval Bitcoin 2?
31:46 - Zjednoduší sa v roku 2022 niečo na nákupe a predaji kryptomien? Hovorí se aj o ETF s kryptomenami.
34:31 - Čo je spotové ETF?
35:56 - Zjednoduší sa niečo v roku 2022 - pokračovanie. Prečo nemusí byť nákup Bitcoinu v bankách najlepší? Pozor aj na bezpečnosť.
38:17 - Kryptomeny na Revolute.
38:48 - Ako rýchlo sa dá kryptomena predať? Koľko času zaberie poslanie z peňaženky na burzu?
40:52 - Zasiahol by vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou trh kryptomien?
42:06 - Volatilita kryptomien je všeobecne značne rozkolísaná, ich hodnota je extrémne nestála. Čakáte, že sa na tom v budúcnosti niečo zmení?
43:40 - Príde v budúcnosti zmena, ktorú si dnes ani nevieme predstaviť?
45:04 - Objavujú sa energeticky menej náročné spôsoby ťažby kryptomien? Taží sa efektívne? Čo ekológia? Je spotreba energie problém? O čom sa nehovorí?
51:55 - Myslíte si že prechod ETH na ETH 2.0 bude mať skôr pozitívny vplyv na cenu alebo cena pôjde dole?
52:42 - Čo doposiaľ v prognóze na rok 2022 nezaznelo?
56:10 - Nebudú sa snažiť po spustení digitálnych mien na technológii blockchainu zaangažované štáty zakázať bitcoin ako nežiadúcu konkurenciu?
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Připravuje se hlasování Zlaté mince 2021, ještě předtím jsem se však ohlédl za výsledky Zlaté mince 2020 v kategoriích investování a brokerů a vytvořil o nich krátké video:
https://youtu.be/fqXoi5GkTzA
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Včera jsme odvysílali velmi inspirativní a informačně zajímavou diskusi: Prečo sme CHUDOBNEJŠÍ, než ľudia v západnej Európe? Vieme robiť lepšie? Aké chyby robia politici?
https://youtu.be/DgJuUs6A5zQ

Hosté byli ✅ Filip Schlosser, člověk, který založil Financopedii - nejlepší účet o finanční gramotnosti na Slovenském Instagramu, ✅ Mojmír Hampl, člen vedení Národní rozpočtové rady ČR, v minulosti viceguvernér ČNB a autor knihy "Pro Čechy je nebe nízko. Pojďme chtít víc!" a ✅ Maroš Servátka, ekonom a profesor experimentální ekonomie na Macquarie Business School (připojoval se z Nového Zélandu).

❧ Obsah:
02:36 - Prečo máme nižšie mzdy, než ľudia v západnej Európe?
11:26 - Je reálne chcieť západné mzdy, ale našu cenovú hladinu?
17:01 - Príklady z iných krajín: Ako sú na tom Nový Zéland a Austrália?
18:41 - Globalizácia: Ako hospodárstvo ovplyvní tovar, ktorý sa dá prevážať cez hranice a tovar, ktorý sa nedá prevážať cez hranice?
21:10 - Aké najčastejšie chyby robia politici pri snahe dosiahnuť vyššiu životnú úroveň obyvateľstva?
23:57 - Politikom najviac chýba vízia. Demokracie nášho typu majú často problém s dlhodobým horizontom. Nie je problém realizovať, čo je správne - problém je vyhrať nasledujúce voľby. Do akej pasce môže spadnúť konvergujúca ekonomika?
30:22 - Ako sme na tom s kritickým myslením a ekonomickým myslením? Čo môžeme urobiť lepšie? Čo nám chýba?
39:16 - Je podstatné, nakoľko považujeme verejný priestor za náš? Našu krajinu za našu?
40:28 - Sme vo fáze imitácie, prečo by sme mali prejsť do fázy inovácie?
43:41 - Majú mladí ľudia chuť inovovať? Seba aj spoločnosť?
45:51 - Aké chybné kroky robíme pri snahe o zvýšenie životnej úrovne?
53:05 - Prečo je problém, ak nemáme globálne myslenie?
56:28 - Pozor na bolestné chyby.


☀️ Podcast: https://anchor.fm/zlataminca
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Myslím, že není moc diskusí, jak na Slovensku investovat do startupů. Jednu jsme proto udělali - jak do nich investovat a jak je financovat. Vzájemně to souvisí :) .
https://youtu.be/SoOdfyYlimM

✅ Hosté: Martin Bodocký, Marek Zamečník a Michal Nešpor.

❧ Obsah:
00:00 - Úvod.
01:14 - Definujte stručne startup.
02:38 - Ako dlho je startup startupom?
03:26 - Je dôležitejšie mať prvých zákazníkov skôr, ako investora?
07:21 - Sú startupy dobrá vec? Aký význam majú pre ekonomiku?
09:15 - Ako podporujú rôzne krajiny startupy?
12:30 - Nakoľko je rizikové alebo problematické investovať do startupov?
15:36 - Kto investuje do startupov? Čo by mal investor chápať? Prečo by sa mal vedieť odosobniť?
19:37 - Potrebujú slovenské startupy poradiť? Majú startupy často problémy? Ako sa investor chová, keď prší?
21:04 - Prečo je dôležité mať pri investovaní do startupov diverzifikované portfólio?
22:30 - Aký výnos a aké riziko je možné očakávať od fondov, ktoré investujú do startupov? Kde sú špecifiká týchto investícií?
24:53 - Ako by mal postupovať začínajúci investor do startupov?
30:17 - Ako identifikovať startup, do ktorého neinvestovať?
37:27 - Potrebuje startup investora? Skončí každé manželstvo s investorom úspechom? Ako by mal zakladateľ startupu uvažovať?
Aké očakávania by mal mať? Ako by mal začať?
48:54 - Zohráva pri budovaní startupu úlohu aj šťastie?
50:40 - Ako ešte sa dá financovať startup?
52:16 - Kde môže človek, ktorý buduje startup, získať peniaze? Kam sa má obrátiť? Na ktoré možné zdroje by sám neprišiel?
55:42 - Je na Slovensku o investovanie do startupov záujem? Ako by to mohol štát podporiť?

✅ Užitočné linky pre zakladateľov startupov:
1) https://innovateslovakia.sk/en/
2) https://www.crowdberry.eu/cs
3) https://www.crowdberryim.sk/
4) https://threshold.capital/
5) https://zerogravitycap.com/
6) https://innovateslovakia.sk/en/ecosys...

☀️ Webinár ako podcast: https://anchor.fm/zlataminca
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Mimořádná diskuse o situaci na Ukrajině. Co to znamená pro nás?
https://youtu.be/nlHyKR7h3Ig

❧ Obsah:
02:26 - Hrozí na Slovensku priama kríza? Mal by som nakúpiť zásoby základných potravín?
07:37 - Dokázali ste si včera predstaviť situáciu, ktorá nastala dnes? Očakávali to trhy?
13:05 - Máme šancu aplikovať také tvrdé ekonomické sankcie, že zastavia aktuálnu vojnu?
20:52 - Dokáže byť Európa dlhodobo nezávislá na ruskej rope a ruskom zemnom plyne?
28:22 - Kryptomeny klesajú, zlato stúpa, na akciových trhoch sú dnes výpredaje. Mám nakupovať/predávať alebo mám radšej počkať? Je panika na mieste?
43:15 - Máme šancu aplikovať také tvrdé ekonomické sankcie, že zastavia aktuálnu vojnu? (odpoveď Mikuláš Peksa)
43:55 - Akú úlohu bude zohrávať ruský akciový trh po dnešnom dni vo svete? Bude vôbec v horizonte piatich rokov relevantné investovať do ruských akcií? Bude vôbec možné a bude MORÁLNE nakupovať ruské akcie?
48:23 - Ktoré svetové trhy utrpia najviac a ktoré naopak najmenej?

Hosté: ✅ Martin Pažický, analytik Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR, ✅ Lukáš Bonko, generálny riaditeľ Burzy cenných papierov v Bratislave, ✅ Mikuláš Peksa, europoslanec za ČR a člen hospodářského a měnového výboru EK, ✅ Roland Vízner, tvorca portálu o dôchodkoch a investovaní PEPP.SK.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Dnešní webinář byl o investování do STŘÍBRA. Diskusí o stříbře moc není.
https://youtu.be/H_l4yobYRJ0

❧ Obsah:
01:06 - Oplatí sa v dnešnej dobe investovať do striebra?
01:43 - Striebro a DPH.
03:25 - Je investovanie do striebra výhodnejšie pre firmy, ktoré môžu odpočítať DPH?
05:39 - Kde sa dá najvýhodnejšie kúpiť? Nemôže byť v zahraničí výhodnejšia DPH?
09:39 - Aká je ideálna forma investovania do striebra? Čo by mal urobiť začiatočník? Aký by mal mať investičný horizont?
11:12 - Akú má výhodu striebro pred zlatom?
12:55 - Pokračovanie: Čo by mal urobiť začiatočník? Aký mať investičný horizont?
17:15 - Koľko percent z portfólia by mohlo tvoriť striebro?
19:33 - Ako pri predaji nestratiť DPH?
22:55 - Striebro: Grafy zhodnotenia (cien) od roku 2002.
30:52 - Kde sa najviac ťaží striebro?
31:40 - Ktoré krajiny vyrábajú najviac strieborné mince?
32:36 - Prečo sa odporúča predaj striebra rozfázovať?
34:09 - Prečo je cena striebra naviazaná na ropu?
37:17 - Čo strieborné historické mince? Sú pre začiatočníkov? Kde nakupovať?
41:24 - Falšuje sa striebro?
43:01 - Ešte o nakupovaní (a predaji) pre zberateľov.
46:25 - Ide u bullionov (tehličiek) vždy len o hodnotu striebra, bez ohľadu či mám strieborný bullion Wiener Philharmoniker alebo Britanniu, pripadne iný? Sú niektoré bulliony pre SR a ČR trh vhodnejšie alebo je to jedno? Sú biele škvrny (milk spots) prekážkou? Predáva sa ľahšie bullion, ktorý obsahuje rôzne bezpečnostné features?
49:03 - Ako striebro skladovať?
50:24 - Je možné investovať aj do nefyzického striebra? Dajú sa odporučiť konkrétne fondy?
53:54 - Rodinné striebro :).
55:43 - Týždenný graf striebra za roky 2020 a 2021.

✅ Diskutoval Ondrej Putra, stříbrný člen The Royal Mint v Cardifu a Peter Rakvica, zakladatel projektu Investičný Blog.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Nevím, zda je to pro tebe ještě aktuální, ale pokud ano a pokud stále uvažuješ nad nemovitostmi, podívej se na tento webinář https://youtu.be/1NUhtNOhvWo
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Dnes byla mimořádná diskuse o tom, jak funguje zmrzování devizových rezerv ruské centrální banky. Hosté byli Ivan Mikloš, bývalý ministr financí SR a Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády ČR.
https://youtu.be/-wKJEuH6XVU

❧ Obsah:
01:11 - Ako celý proces zmrazovania funguje?
05:50 - Aký postoj má Čína? Ako postupujú najväčšie čínske štátne banky?
10:30 - Nenastane vďaka práci ruskej centrálnej banky aj tlak na oslabenie čínskeho jüanu?
12:30 - Nakoľko to pocítime na Slovensku alebo v Českej republike?
13:30 - Ako môže intervenovať ruská centrálna banka?
15:51 - Čo nám ekonomicky hrozí? Prečo je česká koruna menej silná, než euro?
18:09 - Ako dlho môže vydržať ruská centrálna banka?
22:55 - Ako vyzerala ruská ekonomika v posledných rokoch?
23:44 - Nakoľko vstupuje (vstupoval) Putin do práce ruskej centrálnej banky? Je ruská centrálna banka nezávislá?
27:40 - Nakoľko má dnes zmysel riešiť ekonomiku?
30:02 - Putina môžu zastaviť len Rusi. Čo to znamená? Kde môže vzniknúť tlak na Putina?
35:45 - Čo ĎALŠIE ešte môžu urobiť západné krajiny? Aké máme ešte karty v rukáve?
47:17 - Čo a prečo ponúknuť ruským oligarchom?
52:01 - Vieme, v akom stave sú ruské banky?
54:59 - Má ruská centrálna banka ešte nejaký nástroj, ktorý môže použiť alebo sme všetko spomenuli?
56:33 - Majú aktuálne rokovania zmysel? Máme inú šancu, než stupňovať sankcie?
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"