Fio

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

pravdu mate... to su tie matematicke chytaky (jeste vo vic je to vic) :) :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono je to take.. 2 3 , vyzera to naozaj ako tretina, pretoze ak by to islo naopak 3 > 2 bola by to tretina :)
Odoslané z počítača
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa xerces »

rmaly napísal: Št 26 10, 2023 9:50 am
xerces napísal: St 25 10, 2023 8:25 pm Som rad, ze ma "vypoculi" a uroky zdvihli. Takto to uz zacina byt zaujimave.
vsetci sme radi, ze ta vypoculi... vpodstate je to zdvihnutie urokov o 30% :)
No tak by ma mohli vypocut aj dalej a zdvihnut o 0,5% ;)
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa xerces »

iceberg8 napísal: Pi 27 10, 2023 11:16 am Tak ono je to take.. 2 3 , vyzera to naozaj ako tretina, pretoze ak by to islo naopak 3 > 2 bola by to tretina :)
Tak to je matematika. Zvyhli o 50% ale znizili by o 30% ;)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa xell »

Alebo jednoducho napísať zvýšili o 1 percentuálny bod a netreba nič počítať.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Dnes pri pokuse poslať peniaze z Fio Konto opäť "Prekročený maximálny počet prevodov".
Dnes je 1.12. za tento, ani minulý mesiac z toho účtu neodišiel ani cent (ak nerátam zrážku dane z úrokov).

Pozrel som si históriu, kontaktu s bankou, a zrejme sa od marca nič nezmenilo, a stále majú nejakú chybu v počítadle.
Naposledy ma chceli nahnať na pobočku, spísať papierovú reklamáciu a prevod ktorý "prebije" systémové obmedzenia - aby som mohol splatiť kreditnú kartu v mojej primárnej banke.

Dajte teda pozor, a dobre uvážte kam ukladáte svoje peniaze.
Pomaly, no isto sa začínam odkláňať a prestať odporúčať fio.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa miror »

michalhornicheck napísal: Pi 01 12, 2023 10:11 am Dnes pri pokuse poslať peniaze z Fio Konto opäť "Prekročený maximálny počet prevodov".
Dnes je 1.12. za tento, ani minulý mesiac z toho účtu neodišiel ani cent (ak nerátam zrážku dane z úrokov).

Pozrel som si históriu, kontaktu s bankou, a zrejme sa od marca nič nezmenilo, a stále majú nejakú chybu v počítadle.
Naposledy ma chceli nahnať na pobočku, spísať papierovú reklamáciu a prevod ktorý "prebije" systémové obmedzenia - aby som mohol splatiť kreditnú kartu v mojej primárnej banke.

Dajte teda pozor, a dobre uvážte kam ukladáte svoje peniaze.
Pomaly, no isto sa začínam odkláňať a prestať odporúčať fio.
Pravidelne si posielam, napríklad minulý mesiac trikrát a nikdy žiadne obmedzenie, ani neviem že takú hlášku majú, mám FIO sporiaci účet obmedzený na 4 prevody mesačne. FIO konto ako píšeš, je neobmedzené na počet platieb ale obmedzená suma, ktorá sa úročí.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Myslel som Fio sporiaci, vôbec neviem čo sa stalo - zadal som im ticket.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

michalhornicheck napísal: Pi 01 12, 2023 2:29 pm Myslel som Fio sporiaci, vôbec neviem čo sa stalo - zadal som im ticket.
Tiez nevyberam (nepresuvam) pravidelne, ale prilezistostne a zatial (klop klop) vzdy bez problemov...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

michalhornicheck napísal: Pi 01 12, 2023 2:29 pm Myslel som Fio sporiaci, vôbec neviem čo sa stalo - zadal som im ticket.
Potom pls napis ako to dopadlo, ci to bol nejaky bug iba u teba alebo co... nech vieme aj my ostatni, ci sa take moze stat, alebo si len mal smolu... drzim palce nech to vyriesia co najskor
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa samo »

Taktiez si pravidelne posielam ci uz z osobneho sporiaceho konta, ale aj z podnikatelskeho/firemneho sporiaceho konta a nikdy nebol problem (oba ucty mam zalozene hned od zaciatku, odkedy danu moznost Fio vytvorilo)...
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

rmaly napísal: So 02 12, 2023 8:10 pm
michalhornicheck napísal: Pi 01 12, 2023 2:29 pm Myslel som Fio sporiaci, vôbec neviem čo sa stalo - zadal som im ticket.
Potom pls napis ako to dopadlo, ci to bol nejaky bug iba u teba alebo co... nech vieme aj my ostatni, ci sa take moze stat, alebo si len mal smolu... drzim palce nech to vyriesia co najskor
"Na účte máte zrušené plánované platby, pokyn môžete zadať ručne na pobočke kde ho musí odobriť centrála"..
Doplním, že sa jedná o platby s budúcim dátumom splatnosti, ktoré som zadával (a následne zrušil) ešte v lete/jeseni tohoto roka.

Prakticky si vieš teda "zablokovať" účet na x mesiacov dopredu. Na čo človek samozrejme nemyslí. Minimálne keď by sa tvárime že je to aby "vedeli plánovať" koľko cashu budú mať, no tak od júla vedia - že tie platby sú zrušené.

Mozog mi neberie, čo teraz sa tvária že je tak naschvál (v marci to bol ešte bug v systéme - telefonicky aj písomne mi potvrdili že pracujú na odstránení), že zrušená platba je považovaná za "počet odchádzajúcich platieb/výberov je obmedzený na 4 mesačne". Buď tá platba odišla, alebo neodišla. Takže odchádzajúca nie je, výber to tiež nie je..

Keď už nič, čakal by som, že tie platby pôjde aspoň zaradiť späť do spracovania, v pôvodnej výške a dátumom. Ale ani to nejde..

Vyžiadal som si ozrejmenie podmienok, kde sa píše že zrušená platba = odchodzia platba.

Takže tu máme december, a ja sa opäť neviem dostať k peniazom, o splatení kreditky načas nehovorím. Možno by som tú pohľadávku od tatry mal smerovať na Fio s ich zrušenou platbou, čo by na to povedali..

Bojovať s veternými mlynmi je asi zbytočné, rozmýšlam kam presunúť obsah sporiaceho účtu. Úrok majú síce najvyšší, no tá podpora je otras. Najradšej by som to vycashoval okamžite. Pardon - až v januári, keďže už mám "4 odchodzie platby" na december. A to som zvažoval presunúť tam podnikateľský účet. Môžem to brať ako skúsenosť, a ponaučenie do budúcna :)
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iosephus »

A prečo si si vlastne nezaložil to Fio konto, kde je počet takýchto operácií neobmedzený?
Keď si plánoval s tým splácať kreditku atď.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Nebolo treba.. Raz za čas si presuniem, čo potrebujem na "denné" fungovanie na primárny účet v tatre a potom napr. 3 mesiace neriešim..
Jediné iné/väčšie platby odtiaľ sú pravidelné platby na investičný účet (1x/mesiac) - kde to má zmysel držať na 3% účte, čo tento mesiac tiež nebude možné..
+ na konte to je zas limitované len na jeden cieľový účet, takže zase si to nepošlem - napríklad k brokerovi

Asi ho budem musieť ale založiť, napriek tomu že som nechcel 150 účtov mať. Snažím sa to redukovať.

To sa stalo teraz, keď mi bú klesol pod 100€ a pri snahe o jeho "dobitie" ma dorazili tými platbami..
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iosephus »

michalhornicheck napísal: Po 04 12, 2023 7:49 pm Nebolo treba.. Raz za čas si presuniem, čo potrebujem na "denné" fungovanie na primárny účet v tatre a potom napr. 3 mesiace neriešim..
Jediné iné/väčšie platby odtiaľ sú pravidelné platby na investičný účet (1x/mesiac) - kde to má zmysel držať na 3% účte, čo tento mesiac tiež nebude možné..
+ na konte to je zas limitované len na jeden cieľový účet, takže zase si to nepošlem - napríklad k brokerovi

Asi ho budem musieť ale založiť, napriek tomu že som nechcel 150 účtov mať. Snažím sa to redukovať.

To sa stalo teraz, keď mi bú klesol pod 100€ a pri snahe o jeho "dobitie" ma dorazili tými platbami..
No očividne ti to je treba, inak by si nemal žiaden z týchto problémov. Aj na fio konte máš úrok 3%, ale len do 10 000€, čo je na bežnú rezervu úplne dostačujúce.
zinok
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 7:57 pm
Been thanked: 1 time

Re: Fio

Príspevok od používateľa zinok »

To ich počítadlo, zrejme počíta aj klientom zrušené platby.
Ale zas zadávať si v lete platby zo sporiaceho účtu na splatnosť v decembri nie je až tak úplne bežné :)

Moja banka mi dovoľuje zadať budúcu splatnosť na max 30 dní.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

michalhornicheck napísal: Po 04 12, 2023 6:40 pm
rmaly napísal: So 02 12, 2023 8:10 pm
michalhornicheck napísal: Pi 01 12, 2023 2:29 pm Myslel som Fio sporiaci, vôbec neviem čo sa stalo - zadal som im ticket.
Potom pls napis ako to dopadlo, ci to bol nejaky bug iba u teba alebo co... nech vieme aj my ostatni, ci sa take moze stat, alebo si len mal smolu... drzim palce nech to vyriesia co najskor
"Na účte máte zrušené plánované platby, pokyn môžete zadať ručne na pobočke kde ho musí odobriť centrála"..
Doplním, že sa jedná o platby s budúcim dátumom splatnosti, ktoré som zadával (a následne zrušil) ešte v lete/jeseni tohoto roka.

Prakticky si vieš teda "zablokovať" účet na x mesiacov dopredu. Na čo človek samozrejme nemyslí. Minimálne keď by sa tvárime že je to aby "vedeli plánovať" koľko cashu budú mať, no tak od júla vedia - že tie platby sú zrušené.

Mozog mi neberie, čo teraz sa tvária že je tak naschvál (v marci to bol ešte bug v systéme - telefonicky aj písomne mi potvrdili že pracujú na odstránení), že zrušená platba je považovaná za "počet odchádzajúcich platieb/výberov je obmedzený na 4 mesačne". Buď tá platba odišla, alebo neodišla. Takže odchádzajúca nie je, výber to tiež nie je..

Keď už nič, čakal by som, že tie platby pôjde aspoň zaradiť späť do spracovania, v pôvodnej výške a dátumom. Ale ani to nejde..

Vyžiadal som si ozrejmenie podmienok, kde sa píše že zrušená platba = odchodzia platba.

Takže tu máme december, a ja sa opäť neviem dostať k peniazom, o splatení kreditky načas nehovorím. Možno by som tú pohľadávku od tatry mal smerovať na Fio s ich zrušenou platbou, čo by na to povedali..

Bojovať s veternými mlynmi je asi zbytočné, rozmýšlam kam presunúť obsah sporiaceho účtu. Úrok majú síce najvyšší, no tá podpora je otras. Najradšej by som to vycashoval okamžite. Pardon - až v januári, keďže už mám "4 odchodzie platby" na december. A to som zvažoval presunúť tam podnikateľský účet. Môžem to brať ako skúsenosť, a ponaučenie do budúcna :)
To s tymi zrusenymi platbami tu je snad aj v tomto vlakne, ze sa to zaratava.... aj ma to napadlo, len som nejak nepredpokladal, ze by si daval / rusil tak vopred... Je to divne, ale aspon to teda vysvetluje, ze to nie je bug ale ficura :) :)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa MiBi »

Klienti Fio banky sa sťažujú na oneskorené pripisovanie platieb na účet
https://zive.aktuality.sk/clanok/B9IAmT ... b-na-ucet/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Roz »

No ja som si všimol, že posledné dni sa mi tam hromadia nezaúčtované transakcie.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

MiBi napísal: Ut 05 12, 2023 1:16 pm Klienti Fio banky sa sťažujú na oneskorené pripisovanie platieb na účet
https://zive.aktuality.sk/clanok/B9IAmT ... b-na-ucet/
Môjmu ocovi dôchodok nabehol v piatok až o 17:00. Som zvedavý či k 1.1.2024 spustia instantné platby a aj tie bankomaty by mohli už spojazdniť v Poprade od augusta bankomat nainštalovaný a nedá sa použiť
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iosephus »

https://standard.sk/529269/fio-banka-sp ... atovu-siet

Fio banka spúšťa na Slovensku vlastnú bankomatovú sieť. K dispozícii je momentálne 14 bankomatov, ktoré sú súčasťou pobočiek po celom Slovensku. Banka avizuje, že ich počet bude narastať.

V ďalšej etape bude rozmiestnenie pokračovať do strategických miest v rôznych regiónoch Slovenska. Aktuálny plán je dosiahnuť minimálne 50 bankomatov počas troch rokov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Baba Jaga napísal: Ut 05 12, 2023 1:40 pm
MiBi napísal: Ut 05 12, 2023 1:16 pm Klienti Fio banky sa sťažujú na oneskorené pripisovanie platieb na účet
https://zive.aktuality.sk/clanok/B9IAmT ... b-na-ucet/
Môjmu ocovi dôchodok nabehol v piatok až o 17:00. Som zvedavý či k 1.1.2024 spustia instantné platby a aj tie bankomaty by mohli už spojazdniť v Poprade od augusta bankomat nainštalovaný a nedá sa použiť
Mam taky pocit, ze 27.12 im uz instant platby fungovali, resp aspon co som zadal 7:30 rano, uz v ten den prislo do inej banky.. (teraz neviem do akej, ale jedna z tych 4 velkych)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa wladas »

To nieje insta pladba. To maju viacere banky ze ked posles relativne skoro, cca do 8:00 tak este v rovnaky den pridu do druhej banky.

Insta prevod je otazka sekund.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Pi 29 12, 2023 12:40 pm To nieje insta pladba. To maju viacere banky ze ked posles relativne skoro, cca do 8:00 tak este v rovnaky den pridu do druhej banky.

Insta prevod je otazka sekund.
Neviem kolko sekund to bolo, ale Fio ma cut off na 7:00 cize to uz bolo "neskoro" na tento jav. Tazko povedat, ale super ak to bude platit od 1.1.2024, konecne, konecne..
Odoslané z počítača
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 136 times
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa segi »

Otestoval som to teraz medzi fio a TB jeden aj druhý smer a nič.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

segi napísal: Pi 29 12, 2023 1:41 pm Otestoval som to teraz medzi fio a TB jeden aj druhý smer a nič.
bankomatovú sieť oficiálne spustili 28.12.2023 tak dúfam ,že 1.1.24 už konečne spustia aj tie poondiate instantné platby.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Baba Jaga napísal: So 30 12, 2023 4:12 pm
segi napísal: Pi 29 12, 2023 1:41 pm Otestoval som to teraz medzi fio a TB jeden aj druhý smer a nič.
dúfam ,že 1.1.24 už konečne spustia aj tie poondiate instantné platby.
takže spustili,ale veľký makový trt.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: Ut 02 01, 2024 7:14 pm
Baba Jaga napísal: So 30 12, 2023 4:12 pm
segi napísal: Pi 29 12, 2023 1:41 pm Otestoval som to teraz medzi fio a TB jeden aj druhý smer a nič.
dúfam ,že 1.1.24 už konečne spustia aj tie poondiate instantné platby.
takže spustili,ale veľký makový trt.
Ale maju peknu novu vtipnu reklamu :)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Dnes na TA3 v relácii BIZNIS o 14:45 bol Peter Farkaš vedúci pobočkovej siete Fio banky. A na tému SEPA Instatnt povedal, že už to majú implementované testujú to v systéme SEPA2 a tento systém by mal začať fungovať od 18.3.2024 a Fio banka by po tomto dátume už mohla spustiť SEPA Instant. Samozrejme,že nepovedal kedy, ale je už vieme prečo to nespustili lebo čakajú na SEPA2.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ono tie instantne platby nie su jednoduche. Aj tie banky ktore tuto sluzbu na Sk prevadzkuju, maju s tym problémy. To len tak info medzi nami. :-)
Legislativa totiz vyzaduje svoje a to dodrzat pri takomto type platby je narocne. Napr rozne typy povinnych kontrol a pod.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Myk »

Trumpeta1978 napísal: Ut 20 02, 2024 4:46 pm ono tie instantne platby nie su jednoduche.
Legislativa totiz vyzaduje svoje a to dodrzat pri takomto type platby je narocne. Napr rozne typy povinnych kontrol a pod.
To asi ano, ale Fio je v tomhle paranoidní. Potřeboval jsem poslat 850 000 Kč tak, aby to příjemce dostal co nejdříve. Zkusil jsem zadat okamžitou platbu, ale nešla. Kouknu na stránky Fio a píší: okamžitě platby limit 4x100 000 Kč za den. Tak jsem poslal 100 K a prošlo. Zadal jsem dalších 100 K a to zablokovali. Platba se tvářila jako odeslaná, ale příjemci nedorazila a nešlo ani stáhnout potvrzení o platbě. Ok, tak asi nejdou poslat 2 insta platby na stejný účet. Poslal jsem zbylých 650K jako standardní platbu a tu zablokovali taky. Byly 2 odpoledne, říkám si, ok, někdo to zkontrolujte a pustí to. Druhý den v 9.00 stále nic. Jdu na pobočku, tam jim dodám papír k čemu je ta platba, napíšou urgenci na centrálu a v 11.30 to pustili jako standardní platbu. Připsáno další den. Takže když potřebujete poslat rychle větší částku tak insta platby jsou u FIA nepoužitelné. RB má u nás limit na insta platby 1x400K Kč za den a ČSOB 100K eur za den.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa miror »

Myk napísal: St 21 02, 2024 2:47 am
Trumpeta1978 napísal: Ut 20 02, 2024 4:46 pm ono tie instantne platby nie su jednoduche.
Legislativa totiz vyzaduje svoje a to dodrzat pri takomto type platby je narocne. Napr rozne typy povinnych kontrol a pod.
To asi ano, ale Fio je v tomhle paranoidní. Potřeboval jsem poslat 850 000 Kč tak, aby to příjemce dostal co nejdříve. Zkusil jsem zadat okamžitou platbu, ale nešla. Kouknu na stránky Fio a píší: okamžitě platby limit 4x100 000 Kč za den. Tak jsem poslal 100 K a prošlo. Zadal jsem dalších 100 K a to zablokovali. Platba se tvářila jako odeslaná, ale příjemci nedorazila a nešlo ani stáhnout potvrzení o platbě. Ok, tak asi nejdou poslat 2 insta platby na stejný účet. Poslal jsem zbylých 650K jako standardní platbu a tu zablokovali taky. Byly 2 odpoledne, říkám si, ok, někdo to zkontrolujte a pustí to. Druhý den v 9.00 stále nic. Jdu na pobočku, tam jim dodám papír k čemu je ta platba, napíšou urgenci na centrálu a v 11.30 to pustili jako standardní platbu. Připsáno další den. Takže když potřebujete poslat rychle větší částku tak insta platby jsou u FIA nepoužitelné. RB má u nás limit na insta platby 1x400K Kč za den a ČSOB 100K eur za den.
Mne to podobne robia cez TARGET2 prioritné platby, keď som v zahraničí a potrebujem uhradiť väčší obnos peňazí (idem pre auto a platím až keď skontrolujem). Prvýkrát trvala platba 4 hodiny. Každú pol hodinu som volal ale na infolinke ma len odbili, že už to odišlo určite a chyba je na banke prijímajúceho. Až po niekoľkých hodinách a "veľmi asertívnom" jednaní sa operátor uráčil preveriť platbu na oddelení a oni si kľudne ju zablokovali, lebo že nevedeli, či je odo mňa zadaná. Potom prišla v minútach. Samozrejme som to reklamoval cez Fio servis. Stalo sa to aj druhýkrát, už som nečakal tak dlho, lebo rovno som žiadal kontaktovať oddelenie a vedel som povedať, že určite ju zablokovali - aj tak to trvalo ešte hodinu, lebo boli na oddelení zasielania na obede.

Ale už ma to pekne štvalo, som im tam nadával, že čakáme dvaja ľudia ponáhľajúci sa domov niekde v Nemecku aby si tam u nich niekto dopil kávu a pozrel sa na zastavené platby, nakoniec sme našli systém s pracovníčkou pobočky:
Takže keď idem do zahraničia a budem pravdepodobne platiť väčšiu platbu, deň - dva predtým im cez Fio servis zašlem avízo, že dňa x.x.x budem v zahraničí cez prioritnú platbu platiť z môjho účtu približne y obnos a pracovníčka to ešte posiela ich interným systémom na to ich "odosielacie" oddelenie do Prahy a odvtedy tie platby chodia v poriadku. Už nemôžu povedať, že nevedeli, či mi niekto nezneužil prístup atď. a chodí to tak do 20 minút.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Idealne je pri vyssich sumach tu platbu napr telefonicky oznamit dopredu oni si daju poznamku apotom je mensia pravdepodobnost ze to pozastavia.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

miror napísal: St 21 02, 2024 8:30 am
Myk napísal: St 21 02, 2024 2:47 am
Trumpeta1978 napísal: Ut 20 02, 2024 4:46 pm ono tie instantne platby nie su jednoduche.
Legislativa totiz vyzaduje svoje a to dodrzat pri takomto type platby je narocne. Napr rozne typy povinnych kontrol a pod.
To asi ano, ale Fio je v tomhle paranoidní. Potřeboval jsem poslat 850 000 Kč tak, aby to příjemce dostal co nejdříve. Zkusil jsem zadat okamžitou platbu, ale nešla. Kouknu na stránky Fio a píší: okamžitě platby limit 4x100 000 Kč za den. Tak jsem poslal 100 K a prošlo. Zadal jsem dalších 100 K a to zablokovali. Platba se tvářila jako odeslaná, ale příjemci nedorazila a nešlo ani stáhnout potvrzení o platbě. Ok, tak asi nejdou poslat 2 insta platby na stejný účet. Poslal jsem zbylých 650K jako standardní platbu a tu zablokovali taky. Byly 2 odpoledne, říkám si, ok, někdo to zkontrolujte a pustí to. Druhý den v 9.00 stále nic. Jdu na pobočku, tam jim dodám papír k čemu je ta platba, napíšou urgenci na centrálu a v 11.30 to pustili jako standardní platbu. Připsáno další den. Takže když potřebujete poslat rychle větší částku tak insta platby jsou u FIA nepoužitelné. RB má u nás limit na insta platby 1x400K Kč za den a ČSOB 100K eur za den.
Mne to podobne robia cez TARGET2 prioritné platby, keď som v zahraničí a potrebujem uhradiť väčší obnos peňazí (idem
pre banku je to neštandardná platba, pretože ide o vyššiu sumu a zároveň sa prihlasuješ zo zahraničia. Toto je typicky znak podvodov, preto je velka sanca že sa budu snazit to overť s klientom aby boli chránení v prípade možnej reklamácie zo strany majitela uctu.
Banky takyto monitoring nerobia preto že by ich zamestnanci nemali čo iné robiť alebo boli paranoidné. Ale preto, že su neustale pod utokmi roznych podvodnikov a z toho dovodu musia mat vyvinute rozne systemy pre ich cinnosti.
Banky drzia kvoli tomu typicky aj niekolko oddeleni špecialistov, takze to nie je žiadna lacna zalezitost a banka to robi preto, že by inac neprezila. Nehovoriac o tom, že ma v tomto smere aj vela povinnosti zo zakona.
A prezradim, ze aj napriek tejto snahe mavaju banky kazdy mesiac nemalé straty kvoli phishingovym utokom.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa miror »

Trumpeta1978 napísal: Št 22 02, 2024 3:52 pm pre banku je to neštandardná platba, pretože ide o vyššiu sumu a zároveň sa prihlasuješ zo zahraničia. Toto je typicky znak podvodov, preto je velka sanca že sa budu snazit to overť s klientom aby boli chránení v prípade možnej reklamácie zo strany majitela uctu.
Banky takyto monitoring nerobia preto že by ich zamestnanci nemali čo iné robiť alebo boli paranoidné. Ale preto, že su neustale pod utokmi roznych podvodnikov a z toho dovodu musia mat vyvinute rozne systemy pre ich cinnosti.
Banky drzia kvoli tomu typicky aj niekolko oddeleni špecialistov, takze to nie je žiadna lacna zalezitost a banka to robi preto, že by inac neprezila. Nehovoriac o tom, že ma v tomto smere aj vela povinnosti zo zakona.
A prezradim, ze aj napriek tejto snahe mavaju banky kazdy mesiac nemalé straty kvoli phishingovym utokom.
Aj pri prvej platbe som si zisťoval, ako dlho trvá spoplatnená prioritná platba a tiež overoval, či daná banka príjemcu je v systéme Target2, aby platba mohla byť prioritná. Takže keby si boli overili dve správy vo Fio servis, mohli o tom vedieť a po ďalšie, niekoľko hodín sa vyhovárali, že platba od nich odišla, až potom sa uráčilo neviem koľkému operátorovi to overiť na ich oddelení. Nemecký príjemca platby komunikoval so svojou bankou a tam mu povedali, že platby pripisujú okamžite ako ich od mojej banky dostanú. Takže za 4 hodiny mali odo mňa niekoľkokrát potvrené, že som platbu vykonal a nikto iný nezneužil a tiež dve otázky ohľadom platby a aj konkrétnej banky príjemcu vo Fio servise, kde môžem písať správy z môjho IB po dvojfaktorovom prihlásení.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

miror
kontroluju sa aj pomerne nizke platby, tj je reálne aby banka pozastavila aj platbu povedzme iba 2000€, či dokonca menej.
Proste ak ju vyhodnotia ako potencialne podvodnu, tak to sa to musí preveriť. :)
My nevieme presne dôvod z akeho dovodu skutocne bola tvoja platba oneskorena, mohol zlyhat ludsky faktor, alebo technicka chyba, ale ktovie..
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

A toto co tu riesite je problem ak posielate do inej banky ci aj vramci fio (aj na cudzie ucty)? Lebo obcas posielam vacsie ciastky (par krat za rok) na roklen a zatial sa mi to nestalo (klop klop na drevo)... tak nech viem, ci moze take nieco vzniknut...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly napísal: Pi 23 02, 2024 8:04 am A toto co tu riesite je problem ak posielate do inej banky ci aj vramci fio (aj na cudzie ucty)? Lebo obcas posielam vacsie ciastky (par krat za rok) na roklen a zatial sa mi to nestalo (klop klop na drevo)... tak nech viem, ci moze take nieco vzniknut...
to sa týka akýchkolvek účtov/bánk. Ak prevádzas hoci aj vacsie ciastky ale pravidelne na jeden ucet, tak to problem nezvykne byt, pretoze z pohladu banky to nie je neobvykla financna operácia. Iná vec je, ak by napríklad tie ciastky zacali byt nerealne vysoké, to už potom sa musi preverovat z hladiska AML /Anti-Money-Loundering/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Pi 23 02, 2024 8:21 am
rmaly napísal: Pi 23 02, 2024 8:04 am A toto co tu riesite je problem ak posielate do inej banky ci aj vramci fio (aj na cudzie ucty)? Lebo obcas posielam vacsie ciastky (par krat za rok) na roklen a zatial sa mi to nestalo (klop klop na drevo)... tak nech viem, ci moze take nieco vzniknut...
to sa týka akýchkolvek účtov/bánk. Ak prevádzas hoci aj vacsie ciastky ale pravidelne na jeden ucet, tak to problem nezvykne byt, pretoze z pohladu banky to nie je neobvykla financna operácia. Iná vec je, ak by napríklad tie ciastky zacali byt nerealne vysoké, to už potom sa musi preverovat z hladiska AML /Anti-Money-Loundering/
Ok, ohladne AML mi je to jasne... skor som mal pocit, ze toto je nejaky "technicky" problem fio pri posielani prachov na (cudzie) ucty (v inych bankach)... chapem, ze AML system funguje v kazdej banke...
dikes
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly
niekedy pomôže keď pri vyssej platbe dá odosielatel poznámku ktora sa tyka platby napr: "kúpa auta", "prevod na môj účet",
"dovolenka v Karibiku".
A tiez treba byt pripraveny ze pri vyssich sumach môze banka sa snazit o overenie pomocou emailu ale skôr telefonicky, takze v ten den je dobré brať aj neznáme mobilne tel. čísla. :)
Problém je v tom, že sa stava že s účtom klienta manipuluje iná osoba, môže to byť aj niekto kto toto povolenie neformalne od klienta má, ale nie je disponent a to nie je z hladiska zakona uplne ok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"