Fio

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
liruk
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 10, 2022 1:37 pm
Has thanked: 1 time

Re: Fio

Príspevok od používateľa liruk »

Kosa napísal: St 01 02, 2023 2:57 pm
liruk napísal: St 01 02, 2023 1:26 pm Moje pozorovanie podporuje záver, že ten úrok je 2% p.a. PRED zdanením. Presne tak mi to vychádza na účte, kam som 1.1. poslal okrúhlu sumu a žiadne ďalšie pohyby som tam nerobil.
Je to usmevne, co sa tu pise. Miesto pozorovania je treba sa zoznamit so zakonom o dani z prijmov, kde je
§ 43 Daň vyberaná zrážkou, ktoru vzdy robi banka pri urokovych vynosoch na Slovensku.
Rovnako je treba čítať diskusné príspevky nie izolovane ale v kontexte. Reagoval som totiž na predchádzajúcu debatu, kde sa objavilo tiež to, že zamestnanec Fio banky údajne hovoril o 2% po zdanení.

Edit: nikde to ale teraz neviem nájsť, možno som si to pomýlil s inou diskusiou, moja chyba, sorry. No ale môj príspevok tak či onak mal vyššie uvedenú motiváciu ✌️
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

liruk napísal: St 01 02, 2023 1:26 pm
rmaly napísal: St 01 02, 2023 12:11 pm
nesta napísal: St 01 02, 2023 8:15 am Uroky su pripisane, nezda sa mi zrovna, ze by to boli 2% rocne uz po zdaneni. Viete niekto potvrdit? Mne sa tam menila v case suma + som vytvaral ucty az niekde v priebehu mesiaca, nechce sa mi to pocitat.
mne dosli a sedi to (okrem par centov vs excel) presne... Zakladal som to nejakeho 4.1. ci kedy, tak ten rozdiel vs excel je pochopitelny... nejake zaokruhlovanie....
Moje pozorovanie podporuje záver, že ten úrok je 2% p.a. PRED zdanením. Presne tak mi to vychádza na účte, kam som 1.1. poslal okrúhlu sumu a žiadne ďalšie pohyby som tam nerobil.
jasne, vzdy je to v hrubom pred zdanenim... ja som este nevidel nikde propagovat urok v cistom
liruk
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 10, 2022 1:37 pm
Has thanked: 1 time

Re: Fio

Príspevok od používateľa liruk »

rmaly napísal: St 01 02, 2023 4:13 pm
liruk napísal: St 01 02, 2023 1:26 pm
rmaly napísal: St 01 02, 2023 12:11 pm
nesta napísal: St 01 02, 2023 8:15 am Uroky su pripisane, nezda sa mi zrovna, ze by to boli 2% rocne uz po zdaneni. Viete niekto potvrdit? Mne sa tam menila v case suma + som vytvaral ucty az niekde v priebehu mesiaca, nechce sa mi to pocitat.
mne dosli a sedi to (okrem par centov vs excel) presne... Zakladal som to nejakeho 4.1. ci kedy, tak ten rozdiel vs excel je pochopitelny... nejake zaokruhlovanie....
Moje pozorovanie podporuje záver, že ten úrok je 2% p.a. PRED zdanením. Presne tak mi to vychádza na účte, kam som 1.1. poslal okrúhlu sumu a žiadne ďalšie pohyby som tam nerobil.
jasne, vzdy je to v hrubom pred zdanenim... ja som este nevidel nikde propagovat urok v cistom
Máš pravdu, ani ja som to este nikdy nikde nevidel, no nesta položil otázku či vie niekto potvrdiť v realite tu výšku úroku, tak som reagoval na základe vlastnej čerstvej skúsenosti.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa nesta »

liruk napísal: St 01 02, 2023 3:24 pm
Kosa napísal: St 01 02, 2023 2:57 pm
liruk napísal: St 01 02, 2023 1:26 pm Moje pozorovanie podporuje záver, že ten úrok je 2% p.a. PRED zdanením. Presne tak mi to vychádza na účte, kam som 1.1. poslal okrúhlu sumu a žiadne ďalšie pohyby som tam nerobil.
Je to usmevne, co sa tu pise. Miesto pozorovania je treba sa zoznamit so zakonom o dani z prijmov, kde je
§ 43 Daň vyberaná zrážkou, ktoru vzdy robi banka pri urokovych vynosoch na Slovensku.
Rovnako je treba čítať diskusné príspevky nie izolovane ale v kontexte. Reagoval som totiž na predchádzajúcu debatu, kde sa objavilo tiež to, že zamestnanec Fio banky údajne hovoril o 2% po zdanení.

Edit: nikde to ale teraz neviem nájsť, možno som si to pomýlil s inou diskusiou, moja chyba, sorry. No ale môj príspevok tak či onak mal vyššie uvedenú motiváciu ✌️
Tiez som vychadzal najma z tohto(prispevok na strane 2 od aviceN, 02.01.2023):
... Oba sa pripisujú 1/12 každý mesiac, z konta môžete robiť ľubovoľný počet operácií v rámci Fia účtov, v rámci sporiaceho účtu 4x do mesiaca zadarmo, čo by malo byť postačujúce a podľa pracovníka je výnos už po zdanení
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Adammd »

a hlavne vacsina bank vratane fio v transakciach IB pripisuje hruby urok a dalsia polozka je dan z uroku
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

[/quote]

Tiez som vychadzal najma z tohto(prispevok na strane 2 od aviceN, 02.01.2023):
... Oba sa pripisujú 1/12 každý mesiac, z konta môžete robiť ľubovoľný počet operácií v rámci Fia účtov, v rámci sporiaceho účtu 4x do mesiaca zadarmo, čo by malo byť postačujúce a podľa pracovníka je výnos už po zdanení
[/quote]

Chapem, ako tu poslednu vetu myslite, ale podla mna skor myslel aviceN, ze pripisane je to uz zdanene... Ale tak vysvetlilo sa to... ziadna banka na Slovensku (co ja viem) nikdy nic nepripisuje nezdanene... respektive su 2 sposoby (co mam ja skusenost)...
bud dojde rovno "cisty" urok bez nicoho, alebo tak ako v pripade fio alebo 365ky, dojde hruby vynos a v zapati ztrhnuta dan...
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Vigrem »

Kedze sa aj mne vcera pripisali uroky a zaujimalo ma, ako sa to presne rata, hral som sa s tym v Exceli a algoritmus, ktory pouzivaju, je velmi jednoduchy. Ratal som si to na zaklade mojich pohybov na ucte a sedi to presne na cent:

1.) Na konci kazdeho dna zober sumu, ktora je v tej chvili na ucte, vydel ju 365 a vynasob 0,02. Toto je urok za dany den.
2.) Pocas mesiaca uroky za jednotlive dni nascitaj a na konci posledneho dna v mesiaci ich pripis na ucet.
3.) Od noveho mesiaca zacni znova.

Dolezite je, ze takto vypocitana suma je samozrejme hruba, t.j. pred zdanenim - je to vidno aj na vypise z uctu, kde vam najprv pripisu sumu vypocitanu podla algoritmu vyssie a potom odpocitaju 19% dan.

Skuste, ci to aj vam sedi, ako pisem, mne to sedi presne na cent.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Roz »

Taaak PSS vyráža konkurovať
lisiak-pss.png
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rastislaf »

Vigrem napísal: St 01 02, 2023 9:53 pm Dolezite je, ze takto vypocitana suma je samozrejme hruba, t.j. pred zdanenim - je to vidno aj na vypise z uctu, kde vam najprv pripisu sumu vypocitanu podla algoritmu vyssie a potom odpocitaju 19% dan.
Samozrejme, ziadna banka neuvadza "cisty urok" - vzdy su uvadzane uroky z ktorych je nasledne odvedena dan.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa samo »

Roz napísal: Pi 03 02, 2023 12:38 pm Taaak PSS vyráža konkurovať

lisiak-pss.png
Akurat ta ich akcia je taka prefikana, lisiacka, ze zvyhodnene urocenie plati iba na vklady pripisane od 2.2.2023, nie na to, co tam ma klient nasporene doposial. Ani take finty, ako vsetko si poslat na iny ucet a obratom naspat na PSS neplati, kedze je to v podmienkach pokryte takto:

"EXTRAúročenie - podmienky
- počas trvania akcie bude klientom poskytované na sumu vypočítanú ako rozdiel aktuálne nasporenej sumy a nasporenej
sumy k 1. 2. 2023, ak táto suma bude väčšia ako 0 €, a v prípade zmlúv uzatvorených od 2. 2. 2023 bude poskytované na
celú nasporenú sumu. Maximálna výška vkladov pre túto akciu nie je stanovená.
"

https://www.pss.sk/wp-content/uploads/V ... 2_2023.pdf

Cize to je akcia zamerana na tych, ktori medzicasom presunuli peniaze inam, napr. Fio a potom na nove vklady/ucty. Existujuce vklady sa budu urocit rovnakym urokom ako doposial ak tomu spravne rozumiem.
Ale aj tak fajn
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Roz »

rastislaf napísal: Pi 03 02, 2023 1:31 pm Samozrejme, ziadna banka neuvadza "cisty urok" - vzdy su uvadzane uroky z ktorych je nasledne odvedena dan.
Však aj vo FIO ti to zdania, mne už prišiel prvý výnos, zdanený :D
samo napísal: Pi 03 02, 2023 2:14 pm
Akurat ta ich akcia je taka prefikana, lisiacka, ze zvyhodnene urocenie plati iba na vklady pripisane od 2.2.2023, nie na to, co tam ma klient nasporene doposial. Ani take finty, ako vsetko si poslat na iny ucet a obratom naspat na PSS neplati, kedze je to v podmienkach pokryte takto:
Ano čítal som to, ja som ešte minulý mesiac skoro všetko previedol do FIO, takže mám tam 55€, takže ak by som to tam vrátil naspäť, tak by mi to mali pekne úročiť.

Ale oplatí sa to oproti FIO, keď je to len o 0,3% viac? FIO úročí každý mesiac, PSS raz za rok.
zinok
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 7:57 pm
Been thanked: 1 time

Re: Fio

Príspevok od používateľa zinok »

samo napísal: Pi 03 02, 2023 2:14 pm https://www.pss.sk/wp-content/uploads/V ... 2_2023.pdf

Cize to je akcia zamerana na tych, ktori medzicasom presunuli peniaze inam, napr. Fio a potom na nove vklady/ucty. Existujuce vklady sa budu urocit rovnakym urokom ako doposial ak tomu spravne rozumiem.
Ale aj tak fajn
Ja to chapem tak, ze od 2.2.2023 mi ten zostatok co som mal na lisiakovi v PSS urocia len 0,69%. Ten Extra urok mi daju len na pridavny vklad.

AK neurobim nic, tak realne sa mi urokova sadzba znizuje, lebo doteraz som mal 1%.

Lisiak teda pre mna zomrel.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Vigrem »

Roz napísal: Pi 03 02, 2023 4:54 pm Ano čítal som to, ja som ešte minulý mesiac skoro všetko previedol do FIO, takže mám tam 55€, takže ak by som to tam vrátil naspäť, tak by mi to mali pekne úročiť.

Ale oplatí sa to oproti FIO, keď je to len o 0,3% viac? FIO úročí každý mesiac, PSS raz za rok.
Hm... tym, ze Fio pripisuje tie uroky mesacne, tak teoreticky mozes benefitovat z vyhod zlozeneho urocenia, ale rozdiel je oproti scenaru, ze by Fio pripisovalo uroky rocne, minimalny. Ked to dobre ratam, tak vdaka mesacnemu pripisovaniu by si mal v scenari, ze prveho januara vlozis jednorazovo sumu a pocas celeho roka s uctom uz nic nerobis, len si nechas pripisovat uroky, efektivnu rocnu sadzbu (1 + 0.02/12*0.81)^12 = 1.6321% (to uz je po zdaneni, treba to ratat tak, kedze aj dane sa ti strhavaju mesacne). Ak by Fio pripisovalo uroky rocne, tak by malo efektivnu sadzbu 2% * 0.81 =1.62%, takze realne na frekvencii pripisovania nezalezi.

Ak si stihol presunut peniaze z Lisiaka este v januari, stale sa ti z hladiska vysky vynosu viac oplati ich tam teraz vratit, kedze tak dosiahnes efektivnu rocnu sadzbu 2.3% * 0.81 = 1.863%.
zinok napísal: Pi 03 02, 2023 9:36 pm Ja to chapem tak, ze od 2.2.2023 mi ten zostatok co som mal na lisiakovi v PSS urocia len 0,69%. Ten Extra urok mi daju len na pridavny vklad.

AK neurobim nic, tak realne sa mi urokova sadzba znizuje, lebo doteraz som mal 1%.

Lisiak teda pre mna zomrel.
Chapeme to rovnako - realne Lisiak tymto vytrestal svojich vernych, co unho peniaze nechali pocas januara a neprehodili ich rychlo niekde inde :D Kto reagoval rychlo, moze sa teraz rozhodnut, kto zareagovat nestihol/nechcel, nema podla mna dovod u Lisiaka ostavat. Napriklad ja, aj ked som odtial peniaze vybral este v januari, sa spat vracat nebudem aj kvoli takymto praktikam, povazujem to za velmi netransparentne.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Roz »

Tak v tom prípade toto bolo asi moje najlepšie investičné rozhodnutie, lebo z Lišiaka som v januári presunul peniaze na Fio sporenie, zostalo mi tam 55€ a zároveň som zrušil jedno stavebko, kde som mal nejakých 9000€, tie peniaze som si dal poslať na Lišiaka, mali by prísť okolo 20. Februára. Pozor, v prípade zrušenia stavebka je výpovedná lehota 1 mesiac, nie 3-4 dni ako kedysi, inak by mi tie peniaze mal na Lišiakovi už v januári a mal by som po úrokoch.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa wladas »

Roz napísal: So 04 02, 2023 6:11 pmnajlepšie investičné rozhodnutie
Urcite nie kedze toto s investovanim nema nic spolocne. To len na upresnenie.

Hlasim tiez velmi jednoduche zaregistrovanie vo Fio. Samotna registracia rychla a aktivacia uctu za menej nez 24h. Na dalsi den som tam uz mal pripisane peniaze a hned som vytvoril Fio konto. Velmi intuitivne a jednoduche.
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa RadoD »

wladas napísal: Ne 05 03, 2023 5:14 pm
Roz napísal: So 04 02, 2023 6:11 pmnajlepšie investičné rozhodnutie
Urcite nie kedze toto s investovanim nema nic spolocne. To len na upresnenie.

Hlasim tiez velmi jednoduche zaregistrovanie vo Fio. Samotna registracia rychla a aktivacia uctu za menej nez 24h. Na dalsi den som tam uz mal pripisane peniaze a hned som vytvoril Fio konto. Velmi intuitivne a jednoduche.
ak to dobre citam na na ten sporiaci ucet automaticky musis zalozit aj klasicky FIO ucet ( ktory je zadarmo) ? - tie 2% su velmi lakave a uvazujem ze tam presuniem cast rezervy.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Adammd »

Ak chces ulozit viac ako 10k€, oplati sa vkladovy ucet s vyp. lehotou(14dni) u J T banky, 2,5%, 33 dni 2,6%
https://www.jtbanka.sk/vklady/vkladove- ... u-lehotou/
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Fund »

@RadoD...ano,ucet Fio je zadarmo
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa wladas »

RadoD napísal: Po 06 03, 2023 10:04 pmna ten sporiaci ucet automaticky musis zalozit aj klasicky FIO ucet ( ktory je zadarmo) ? - tie 2% su velmi lakave a uvazujem ze tam presuniem cast rezervy.
Ano. Zalozis klasicky ucet. Posles peniaze (bez nich nevies zalozit sporaci). A potom mozes uz FIO konto (sporiaci)
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa RadoD »

Adammd napísal: Ut 07 03, 2023 6:53 am Ak chces ulozit viac ako 10k€, oplati sa vkladovy ucet s vyp. lehotou(14dni) u J T banky, 2,5%, 33 dni 2,6%
https://www.jtbanka.sk/vklady/vkladove- ... u-lehotou/
tento produkt som si veru nevsimol az doteraz, je to chranene nejako ako terminaky v pripade problemov?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Adammd »

ano
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Som jediny ktory ma moralny problem vyuzivat sluzieb bank j&t a privat (aj prima)?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

Robo_1 napísal: St 08 03, 2023 2:44 pm Som jediny ktory ma moralny problem vyuzivat sluzieb bank j&t a privat (aj prima)?
nie si :)
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahojte,
chcel by som upozorniť na počítanie "4 odchádzajúcich platieb" mesačne na sporiacom účte vo Fio.
Do tých sa započítavajú aj zrušené prevody s odloženou(budúcou) splatnosťou.

Na tento mesiac som mal naplánované platby (niečo k brokerovi, niečo na bežný účet, na kreditný účet). Tieto som zrušil s tým, že si to pošlem 1 platbou a ešte mi zostanú 2 do zálohy.
Nepošlem veru, tieto 3 zrušené platby s 1 uskutočnenou začiatkom mesiaca dávajú dokopy 4 a systém mi hovorí, že som prekročil maximum...

Už som vo veci kontaktoval podporu, uvidíme ako zareagujú.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

michalhornicheck napísal: Ne 12 03, 2023 6:36 pm Ahojte,
chcel by som upozorniť na počítanie "4 odchádzajúcich platieb" mesačne na sporiacom účte vo Fio.
Do tých sa započítavajú aj zrušené prevody s odloženou(budúcou) splatnosťou.

Na tento mesiac som mal naplánované platby (niečo k brokerovi, niečo na bežný účet, na kreditný účet). Tieto som zrušil s tým, že si to pošlem 1 platbou a ešte mi zostanú 2 do zálohy.
Nepošlem veru, tieto 3 zrušené platby s 1 uskutočnenou začiatkom mesiaca dávajú dokopy 4 a systém mi hovorí, že som prekročil maximum...

Už som vo veci kontaktoval podporu, uvidíme ako zareagujú.
Aha, tak dobre vediet... i ked teda ja si odtial neposielam nic... skor tam poslem len tie, co mi nebudu chybat... maximalne teraz raz vyberiem ak drbnu akcie poriadne po tej SVB nahodou... Ale nad tym som sa ani nezamyslal, ze by mi 4 nestacili
solc
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa solc »

https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_sadzby_FO.pdf
Fio od včera zvýšil úroky na dlhších fixáciach terminovaných vkladov.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

solc napísal: Ut 04 04, 2023 11:05 am https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_sadzby_FO.pdf
Fio od včera zvýšil úroky na dlhších fixáciach terminovaných vkladov.
Termiňák na 5 rokov s úrokom 2,8% nech si strčia niekam. Čakal som som,že dvihnú úrok na fio konte a na fio sporiacom účte z 2 na 2,5% a nič, po zvýšení úrokových sadzieb z 3 na 3,5%.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Baba Jaga napísal: Ut 04 04, 2023 11:32 am Termiňák na 5 rokov s úrokom 2,8% nech si strčia niekam. Čakal som som,že dvihnú úrok na fio konte a na fio sporiacom účte z 2 na 2,5% a nič, po zvýšení úrokových sadzieb z 3 na 3,5%.
Prečo by dvíhali, keď sú defacto market leader v tomto? Čo by ich malo tlačiť, keď nie konkurencia na trhu? Dobrá vôľa? 😄
solc
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa solc »

Tiež som v to dúfal ale z ich pohľadu asi netreba. Kampaň s 2% im asi funguje(zopár ľudí poznám, čo k nim prešlo), konkurencia spi a jediná alternatíva sú vklady u j&t ale tam je vyšší limit. Takto majú pekne zisk a priestor na ďalšie zvyšovanie ak sa zobudia aj one banky co dodnes majú 0.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Fund »

...alebo zmenit EUR na CZK a do 200.000 CZK je fio urocenie 5,5%
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa JanH »

Fund napísal: Ut 04 04, 2023 11:59 am ...alebo zmenit EUR na CZK a do 200.000 CZK je fio urocenie 5,5%
s tymi prevodmi hore-dole CZK<>EUR je dost roboty a donedavna to bolo dost pracne. Mas k tomu nejake nove info?
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 22#p175222
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Fund »

...kaslat na prevody hore-dole,ponechat prevod/zmenu na fio,aj ked je tam horsi kurz...dostavat 5,5% nie je na zahodenie
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa pedrito »

CZK je momentalne oproti EUR prakticky na historickom maxime, ak by sa to pohlo inym smerom, tak z +5,5% moze odrazu byt aj realna strata. Predpokladam, ze vsetci co sem pisete, o kurzovom riziku viete, pisem to skor pre nahodnych citatelov, ktori si to mozno hned neuvedomia a chceli by dat znacnu cast uspor do CZK s vidinou nominalneho vynosu.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa JanH »

Fund napísal: Ut 04 04, 2023 12:53 pm ...kaslat na prevody hore-dole,ponechat prevod/zmenu na fio,aj ked je tam horsi kurz...dostavat 5,5% nie je na zahodenie
Pocital si aj s nejakym menovym rizikom? Co ak teraz nakupis a nasledne CZK vyrazne oslabi oproti EUR-u?
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

michalhornicheck napísal: Ne 12 03, 2023 6:36 pm Ahojte,
chcel by som upozorniť na počítanie "4 odchádzajúcich platieb" mesačne na sporiacom účte vo Fio.
Do tých sa započítavajú aj zrušené prevody s odloženou(budúcou) splatnosťou.

Na tento mesiac som mal naplánované platby (niečo k brokerovi, niečo na bežný účet, na kreditný účet). Tieto som zrušil s tým, že si to pošlem 1 platbou a ešte mi zostanú 2 do zálohy.
Nepošlem veru, tieto 3 zrušené platby s 1 uskutočnenou začiatkom mesiaca dávajú dokopy 4 a systém mi hovorí, že som prekročil maximum...

Už som vo veci kontaktoval podporu, uvidíme ako zareagujú.
Na podpore uznali chybu a sľúbili nápravu, no nevedeli dať odhad.
Ponúkli mi ručne spísať papierový prevod na pobočke, že tým by to šlo prebiť.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa polovnik »

presne bacha na CZK , ako pisete CZK je na maximach , takze s CZK pozor : https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... i-40427669
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Glogol »

michalhornicheck napísal: Ut 04 04, 2023 3:00 pm
michalhornicheck napísal: Ne 12 03, 2023 6:36 pm Ahojte,
chcel by som upozorniť na počítanie "4 odchádzajúcich platieb" mesačne na sporiacom účte vo Fio.
Do tých sa započítavajú aj zrušené prevody s odloženou(budúcou) splatnosťou.

Na tento mesiac som mal naplánované platby (niečo k brokerovi, niečo na bežný účet, na kreditný účet). Tieto som zrušil s tým, že si to pošlem 1 platbou a ešte mi zostanú 2 do zálohy.
Nepošlem veru, tieto 3 zrušené platby s 1 uskutočnenou začiatkom mesiaca dávajú dokopy 4 a systém mi hovorí, že som prekročil maximum...

Už som vo veci kontaktoval podporu, uvidíme ako zareagujú.
Na podpore uznali chybu a sľúbili nápravu, no nevedeli dať odhad.
Ponúkli mi ručne spísať papierový prevod na pobočke, že tým by to šlo prebiť.
To sú 4 prevody na kalend mesiac ? T j dá sa 4 prevody posl deň v mesiaci a ďalšie 4 hneď na ďalší deň 1. deň v novom kalend mesiaci ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Áno, malo by to byť za kalendárny mesiac.
Hneď 1.4. som si zadal a prešli mi nové prevody.

Aby sa situácia neopakovala, založil som si u nich aj fio konto - tiež je tam 2% p.a., pásmové úročenie <=10k€, a neobmedzený počet prevodov.
Tu však pozor - na 1 externý účet (mimo Fio). Resp. ten môžeš kedykoľvek zmeniť, avšak zmena sa prejaví až od ďalšieho dňa. Prevody na ďalšie(vlastné) fio účty fungujú bez tohoto nastavovania. Teda to konto sa nedá používať ako bežný účet a v jeden deň odtiaľ zaplatiť napr. 3 rôzne faktúry na 3 rôzne účty.

Takto mi to vyhovuje, na fio konte držím za 2% p.a. a mám tam nadefinovaný externý účet v mojej primárnej banke - odkiaľ robím všetky platby. V tej si držím nevyhnutné minimum, a v prípade že potrebujem viac, večer predtým si zadám prevod fio -> hlavná banka.
Platby mi tak stačí dohľadávať a relevantné sú pre mňa výpisy z jednej banky. Fio informačne.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa andre »

Baba Jaga napísal: Ut 04 04, 2023 11:32 am
solc napísal: Ut 04 04, 2023 11:05 am https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_sadzby_FO.pdf
Fio od včera zvýšil úroky na dlhších fixáciach terminovaných vkladov.
Termiňák na 5 rokov s úrokom 2,8% nech si strčia niekam. Čakal som som,že dvihnú úrok na fio konte a na fio sporiacom účte z 2 na 2,5% a nič, po zvýšení úrokových sadzieb z 3 na 3,5%.
Od 1.4. rozsirili ponuku okrem FO aj na firmy, pri nezmenenej sadzbe cim si navysia prilev penazi. S pohladu risk managementu banky, dobra volba. Kedze budu mat tie peniaze viac diverzifikovane. A kedze konkurencia zatial "spi", neni tlak na zvysovanie urokov.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Fio

Príspevok od používateľa Glogol »

andre napísal: St 05 04, 2023 10:36 am
Baba Jaga napísal: Ut 04 04, 2023 11:32 am
solc napísal: Ut 04 04, 2023 11:05 am https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_sadzby_FO.pdf
Fio od včera zvýšil úroky na dlhších fixáciach terminovaných vkladov.
Termiňák na 5 rokov s úrokom 2,8% nech si strčia niekam. Čakal som som,že dvihnú úrok na fio konte a na fio sporiacom účte z 2 na 2,5% a nič, po zvýšení úrokových sadzieb z 3 na 3,5%.
Od 1.4. rozsirili ponuku okrem FO aj na firmy, pri nezmenenej sadzbe cim si navysia prilev penazi. S pohladu risk managementu banky, dobra volba. Kedze budu mat tie peniaze viac diverzifikovane. A kedze konkurencia zatial "spi", neni tlak na zvysovanie urokov.
Suhlas. Ono 2,5% na 5rocnom termonaku sa momentalne zda blbost ale v pripade ze by prisla velka recesia a pad sadzieb k nule tak mat zafixovany 2,5% urok by bol velke terno. Resp co by sme dali za 2,5% pred 2 rokmi. Vsetko je to o tom - kto ako predpoklada buducnost.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"