Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 9:59 pm Ja povazujem dokupovanie do straty sialenstvom a nie som v tom nazore sam. Zvysujes si tym riziko napriek matematickemu znizovaniu priemernej nakupnej ceny. Velky pad trhu pri 20-30 rocnom horizonte mozeme ocakavat aspon raz, a pri ciastkach trhu a konkretnych akciach castejsie.

Co ja planujem je predat pri raznom poklese a znovu kupovat, ked sa trh otoci. Statisticky to je vyhodnejsie i ked nie uplne zarucene.
A kde si čítal/ našiel takúto štatistiku prosím Ťa? Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť - ak budem mať samozrejme financie na dofinancovanie - investovanie v čase krachu - poklesu práve vo vyššej miere ako bežne. Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa xerces »

Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 9:59 pm Co ja planujem je predat pri raznom poklese a znovu kupovat, ked sa trh otoci. Statisticky to je vyhodnejsie i ked nie uplne zarucene.
Lenze kedy bude razny pokles a kedy sa trh otoci? Spadne o 15% vy nakupite a budete cakat na dalsi pad, ono sa tom v tom momente otoci a vy nakupite znovu pri zvyhnuti o 10%. Vysledok bude 5% strata, ktoru by ste nemal keby ste toto neurobil. Je to skor uz hazard pokial teda isto neviete, ze to bude padat. Pred vyse rokom sa tu spominal pad burz a akcii a namiesto padu isli historicky hore. Napriek tej dlhovej bubline co ma USA, ktoru nema sancu zaplatit (na kazdeho obyvatela maju dlh 100 000USD)a dlh im narasta v priemere 10miliard/den.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa JUGGLER »

EstePar napísal: Št 14 03, 2024 10:54 pm A kde si čítal/ našiel takúto štatistiku prosím Ťa? Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť - ak budem mať samozrejme financie na dofinancovanie - investovanie v čase krachu - poklesu práve vo vyššej miere ako bežne. Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
Dobre si to pochopil. Predajom v stratách nech sa zaoberajú trejderi a špekulanti.
Špeciálne stockpickeri, ktorí majú celý majetok v niekoľkých akciách a pri zlej diverzifikácii im môžu padnúť tituly aj o 90%, alebo skrachovať.

Ked budeš investovať postupne, budeš cenu priemerovať a štatistika v takom prípade skracuje riziko obdobia bez výnosov na polovicu.
Jednorazová investícia v nesprávnom čase môže priniesť 20 rokov sklamania, ale DCA by to malo skrátiť na max. 10 rokov.
Treba si len nastaviť psychiku, že nekupuješ mačku vo vreci, ale investuješ do najlepších firiem sveta, či už cez Nasdaq, SP500, alebo MSCI World.
Ja nerozumiem, prečo by sa investor s dlhodobým horizontom mal obávať strát, alebo dokupovania do poklesov, pokiaľ nejde na páku.

Bál som sa aj ja kedysi, takže chápem všetkých, čo sa boja, ale po 20 rokoch som pochopil, že inej cesty niet.
Inflácia nás žerie vkuse. Straty na akciových trhoch bývajú len raz za čas.
My sa bojíme straty 10-20-30%, ale za 20 rokov nám inflácia zožerie 50% hodnoty úspor.

Toto sú štatistiky, ktoré som robil vrátane stratového 2022, teda teraz sú ešte lepšie ( včera dávalo ETF USA za 10 rokov priemer nad 15% p.a. )

ETF USA posledných 50 rokov (1973-2022): +10,3% p.a. (+7,7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 40 rokov (1983-2022): +11,3% p.a. (+8,2% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 30 rokov (1993-2022): +9,7% p.a. (+7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 20 rokov (2003-2022): +9,8% p.a. (+7,1% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 15 rokov ( 2007-2022): +8,61% p.a (+6,02% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 10 rokov ( 2013-2022): +12,6% p.a (+9,75% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 5 rokov ( 2018-2022): + 9,48% p.a. ( +5,5% p.a očistene o infláciu)

Horšie to budeš znášať, ked budeš mať za sebou 10-15 rokov, budeš v ziskoch a budeš upnutý na to, že tvoj horizont je len 20 rokov.
Strach o zisky je možno ešte väčší tlak na psychiku, ktorí núti ľudí predávať, lebo vidia ako sa im vyparujú zisky.
Preto totálni sedliaci, ktorí ani nemajú dosah na svoje investície ( = investujú totálne pasívne, na trvalý príkaz ) a vôbec nesledujú trhy, dokonca mnohí ani nevedia v čom majú peniaze, len si pametajú že v ,, dobrých a velkých firmách,, bývajú tí najúspešnejší.
Pretože nemajú emócie, nemajú nutkanie o niečom rozhodovať a sú nastavení neriešiť svoju investíciu až do dôchodku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa Rokosák »

EstePar napísal: Št 14 03, 2024 10:54 pm
Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť

Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
Financny priemysel si zela, aby amateri nikdy nepredavali. Profesionali ale predavaju, ked urobili chybu, alebo nasli lepsiu moznost inde.

Strata je strata stale, nie iba ked sa akcia preda. A opacne - je rast portfolia len teoreticky? Ludska bytost nema neobmedzene dlhy cas na cakanie kym sa trh, ci vlastne portfolio dostane do plusu.

Ci sa mylis, alebo nie, nie je dolezite. Aj na omyloch sa da krasne zarabat. A ci zarabas, alebo nie vidis na konkretnych vysledkoch a na ne treba reagovat. Predaj je vsak daleko zlozitejsi ako kupa.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

JUGGLER napísal: Št 14 03, 2024 11:42 pm
EstePar napísal: Št 14 03, 2024 10:54 pm A kde si čítal/ našiel takúto štatistiku prosím Ťa? Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť - ak budem mať samozrejme financie na dofinancovanie - investovanie v čase krachu - poklesu práve vo vyššej miere ako bežne. Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
Dobre si to pochopil. Predajom v stratách nech sa zaoberajú trejderi a špekulanti.
Špeciálne stockpickeri, ktorí majú celý majetok v niekoľkých akciách a pri zlej diverzifikácii im môžu padnúť tituly aj o 90%, alebo skrachovať.

Ked budeš investovať postupne, budeš cenu priemerovať a štatistika v takom prípade skracuje riziko obdobia bez výnosov na polovicu.
Jednorazová investícia v nesprávnom čase môže priniesť 20 rokov sklamania, ale DCA by to malo skrátiť na max. 10 rokov.
Treba si len nastaviť psychiku, že nekupuješ mačku vo vreci, ale investuješ do najlepších firiem sveta, či už cez Nasdaq, SP500, alebo MSCI World.
Ja nerozumiem, prečo by sa investor s dlhodobým horizontom mal obávať strát, alebo dokupovania do poklesov, pokiaľ nejde na páku.

Bál som sa aj ja kedysi, takže chápem všetkých, čo sa boja, ale po 20 rokoch som pochopil, že inej cesty niet.
Inflácia nás žerie vkuse. Straty na akciových trhoch bývajú len raz za čas.
My sa bojíme straty 10-20-30%, ale za 20 rokov nám inflácia zožerie 50% hodnoty úspor.

Toto sú štatistiky, ktoré som robil vrátane stratového 2022, teda teraz sú ešte lepšie ( včera dávalo ETF USA za 10 rokov priemer nad 15% p.a. )

ETF USA posledných 50 rokov (1973-2022): +10,3% p.a. (+7,7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 40 rokov (1983-2022): +11,3% p.a. (+8,2% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 30 rokov (1993-2022): +9,7% p.a. (+7% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 20 rokov (2003-2022): +9,8% p.a. (+7,1% p.a. očistene o infláciu)
ETF USA posledných 15 rokov ( 2007-2022): +8,61% p.a (+6,02% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 10 rokov ( 2013-2022): +12,6% p.a (+9,75% p.a očistene o infláciu)
ETF USA posledných 5 rokov ( 2018-2022): + 9,48% p.a. ( +5,5% p.a očistene o infláciu)

Horšie to budeš znášať, ked budeš mať za sebou 10-15 rokov, budeš v ziskoch a budeš upnutý na to, že tvoj horizont je len 20 rokov.
Strach o zisky je možno ešte väčší tlak na psychiku, ktorí núti ľudí predávať, lebo vidia ako sa im vyparujú zisky.
Preto totálni sedliaci, ktorí ani nemajú dosah na svoje investície ( = investujú totálne pasívne, na trvalý príkaz ) a vôbec nesledujú trhy, dokonca mnohí ani nevedia v čom majú peniaze, len si pametajú že v ,, dobrých a velkých firmách,, bývajú tí najúspešnejší.
Pretože nemajú emócie, nemajú nutkanie o niečom rozhodovať a sú nastavení neriešiť svoju investíciu až do dôchodku.
Ďakujem JUGGLER za peknú štatistiku a rady.

Inak toto fórum a hlavne Ty a AviceN ste zapríčinili to, že som sa o investície začal zaujímať sám viac a viac, a nenechať to len na roboporadcovi, alebo finančnom poradcovi, ktorý má aj vlastné záujmy... Efekt poplatkov by si mohol ísť prednášať, lebo toto veľa ľudí nevie a myslí si že veď 0,7 % skoro nič nie je. Ja som si to prepočítal a pri mojom plánovanom investovaní 1500€ mesačne viem, že musím ísť sám. Preto riešim teraz, cez koho a kam to dávať.

Aký máš Ty osobne názor na portfólio FTSE ALL WORLD + NASDAQ v pomere50/50, prípadne v inom? Rád by som dosiahol výnos cca 12% ročne v priemere štatisticky. Viem, že nikto nemáme kryštáľovú guľu a nevieme čo bude..

Ja toto portfólio chcem ako investičný účet s tým, že cieľ nemám, len maximalizovať majetok - z ktorého budem v čase potreby čerpať - v ideálnom prípade až na dôchodku, resp. v čase, keď sa s manželkou do dôchodku rozhodneme ísť.
Prípadne ak nastane nejaká nešťastná situácia - invalidita, trvalé následky úrazu a pod, nakoľko životnú poistku v podstate nemám, resp. mám už len takú, aby manželka v prípade mojej smrti vedela fungovať bez príjmu minimálne 3 roky. Nerád platím za niečo zbytočne, pokiaľ nemusím. Rád nakupujem kvalitné produkty, ale za najlepšiu cenu na trhu a preto asi toľko rozmýšľam, ako najlepšie začať investovať, kam presne a cez akého poskytovateľa - brokera. Cieľom nebude potom v budúcnosti vyčerpať investičný účet do 0 a všetko minúť, čo ostane chcem nechať v zálohe deťom ako investíciu a nech v tom pokračujú, mali by to mať tým pádom o dosť uľahčené oproti nám. Investovať ich chcem naučiť čo najskôr, tak aby vedeli ako to funguje a nepremárnili roky ako ja.

Každopádne si jeden z mála ľudí, čo na mňa malo naozaj veľký vplyv čo sa myslenia o financiách a investovaní týka, tak sa pýtam aj takto priamo Teba.

Ďakujem za usmernenie/ názory a hlavne za to, ako vystupuješ tu na fóre.

Ja som sa zaregistroval a napísal, verím, že veľa ľudí si len prečíta články a pochopí čo potrebuje a v duchu poďakuje Jugglerovi, AviceNovi a ostatným, že sa k takýmto informáciám dostali skôr ako začali investovať cez finančného sprostredkovateľa s manažérskym poplatkom.. Ale na druhej strane, ak by som cez sprostredkovateľa už 10 rokov investoval, aj s poplatkami, teraz by som mu poďakoval tiež:)

A ešte k brokerovi - aký máš názor na XTB? Ja mám zatiaľ demo, plánujem si u nich otvoriť reálny účet a investovať všetko tam. Je to spoľahlivý broker? Ja potrebujem len brokera - poskytovateľa, kde budem 1 x mesačne nakupovať 1-2 ETF, žiadny trading nechcem/ neplánujem.

XTB sa mi páči že je jednoduché, investovanie sa bude dať zautomatizovať, momentálne nemá poplatky žiadne a ak by sa niečo v budúcnosti zmenilo, investíciu od nich si viem previesť inde (neviem, či je tam poplatok), alebo predať a kúpiť to isté inde. Ozaj, čo z toho by bolo výhodnejšie? Či je to jedno? A ešte nevýhoda momentálne mi príde, že nad 250000€ si berú 0,2% za uloženie investície u nich. Zatiaľ ma to nemusí trápiť keďže mám zainvestovanách 0€, ale za 8 rokov by som to mohol začať riešiť v lepšom prípade..
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

Rokosák napísal: Pi 15 03, 2024 1:59 am
EstePar napísal: Št 14 03, 2024 10:54 pm
Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť

Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
Financny priemysel si zela, aby amateri nikdy nepredavali. Profesionali ale predavaju, ked urobili chybu, alebo nasli lepsiu moznost inde.

Strata je strata stale, nie iba ked sa akcia preda. A opacne - je rast portfolia len teoreticky? Ludska bytost nema neobmedzene dlhy cas na cakanie kym sa trh, ci vlastne portfolio dostane do plusu.

Ci sa mylis, alebo nie, nie je dolezite. Aj na omyloch sa da krasne zarabat. A ci zarabas, alebo nie vidis na konkretnych vysledkoch a na ne treba reagovat. Predaj je vsak daleko zlozitejsi ako kupa.
Áno, súhlasím, že ak urobím chybu, aj predaj je možnosť. Len pri ETF a dlhodobom plánovanom držaní investície by som nerád chybu urobil, keďže to, že som spravil chybu by som si vzhľadom na charakter investície začal uvedomovať pravdepodobne neskoro, a v poklesoch by som ešte dokupoval, lebo to ja robiť plánujem. Preto sa chcem podľa možností správne rozhodnúť na začiatku, do čoho investovať, aby som predávať nemusel z dôvodu nesprávneho rozhodnutia na začiatku, ale len v prípade, že budem potrebovať peniaze na niečo, ideálne až o 15-20-30 rokov.

A to že predaj je zložitejší ako kúpa, to verím. Momentálne riešim kúpu, na predaj a jeho zmanažovanie o pár rokov budem mať ešte dostatok času..
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

aviceN napísal: Št 14 03, 2024 4:43 pm Tak tak, asi kompromis by som povedal bude SP500, ale kombinovať všetky 3 nemá zmysel, prakticky top 10 bude identický a vznikne extra overlap 💪 keď už kombo tak najskôr vidím ako FTSE All World a NASDAQ, ale kým máš dlhý horizont, volatilitu chceš, preto sa snažiť o nejaké zmiernenie veľmi zmysel nemá, aj keď sa nájdu ľudia, ktorí nebudú súhlasiť

Ahoj AviceN, ďakujem za rady. Áno, overlap bude pri tých 3 riadny, to máš určite pravdu. Momentálne mi príde aj vzhľadom na to čo si písal Ty celkom rozumné riešenie: FTSE ALL WORLD + NASDAQ v pomere 50/50, prípadne v inom? Čo povieš Ty?

Inak toto som písal JUGGLERovi, a platí to pre vás oboch vlastne rovnako/podobne, tak si to tu dovolím skopírovať - ak by si si našiel čas sa aj k tomu vyjadriť, budem rád.

"Inak toto fórum a hlavne Ty a AviceN ste zapríčinili to, že som sa o investície začal zaujímať sám viac a viac, a nenechať to len na roboporadcovi, alebo finančnom poradcovi, ktorý má aj vlastné záujmy... Efekt poplatkov by si mohol ísť prednášať, lebo toto veľa ľudí nevie a myslí si že veď 0,7 % skoro nič nie je. Ja som si to prepočítal a pri mojom plánovanom investovaní 1500€ mesačne viem, že musím ísť sám. Preto riešim teraz, cez koho a kam to dávať.

Aký máš Ty osobne názor na portfólio FTSE ALL WORLD + NASDAQ v pomere50/50, prípadne v inom? Rád by som dosiahol výnos cca 12% ročne v priemere štatisticky. Viem, že nikto nemáme kryštálovú guľu a nevieme čo bude..

Ja toto portfólio chcem ako investičný účet s tým, že cieľ nemám, len maximalizovať majetok - z ktorého budem v čase potreby čerpať - v ideálnom prípade až na dôchodku, resp. v čase, keď sa s manželkou do dôchodku rozhodneme ísť.
Prípadne ak nastane nejaká nešťastná situácia - invalidita, trvalé následky úrazu a pod, nakoľko životnú poistku v podstate nemám, resp. mám už len takú, aby manželka v prípade mojej smrti vedela fungovať bez príjmu minimálne 3 roky. Nerád platím za niečo zbytočne, pokiaľ nemusím. Rád nakupujem kvalitné produkty, ale za najlepšiu cenu na trhu a preto asi toľko rozmýšľam, ako najlepšie začať investovať, kam presne a cez akého poskytovateľa - brokera. Cieľom nebude potom v budúcnosti vyčerpať investičný účet do 0 a všetko minúť, čo ostane chcem nechať v zálohe deťom ako investíciu a nech v tom pokračujú, mali by to mať tým pádom o dosť uľahčené oproti nám. Investovať ich chcem naučiť čo najskôr, tak aby vedeli ako to funguje a nepremárnili roky ako ja.

Každopádne si jeden z mála ľudí, čo na mňa malo naozaj veľký vplyv čo sa myslenia o financiách a investovaní týka, tak sa pýtam aj takto priamo Teba.

Ďakujem za usmernenie/ názory a hlavne za to, ako vystupuješ tu na fóre.

Ja som sa zaregistroval a napísal, verím, že veľa ľudí si len prečíta články a pochopí čo potrebuje a v duchu poďakuje Jugglerovi, AviceNovi a ostatným, že sa k takýmto informáciám dostali skôr ako začali investovať cez finančného sprostredkovateľa s manažérskym poplatkom.. Ale na druhej strane, ak by som cez sprostredkovateľa už 10 rokov investoval, aj s poplatkami, teraz by som mu poďakoval tiež:)

A ešte k brokerovi - aký máš názor na XTB? Ja mám zatiaľ demo, plánujem si u nich otvoriť reálny účet a investovať všetko tam. Je to spoľahlivý broker? Ja potrebujem len brokera - poskytovateľa, kde budem 1 x mesačne nakupovať 1-2 ETF, žiadny trading nechcem/ neplánujem.

XTB sa mi páči že je jednoduché, investovanie sa bude dať zautomatizovať, momentálne nemá poplatky žiadne a ak by sa niečo v budúcnosti zmenilo, investíciu od nich si viem previesť inde (neviem, či je tam poplatok), alebo predať a kúpiť to isté inde. Ozaj, čo z toho by bolo výhodnejšie? Či je to jedno? A ešte nevýhoda momentálne mi príde, že nad 250000€ si berú 0,2% za uloženie investície u nich. Zatiaľ ma to nemusí trápiť keďže mám zainvestovaných 0€, ale za 8 rokov by som to mohol začať riešiť v lepšom prípade.."
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa Pravlad »

Za mna je to portfolio 50/50 nasdaq+ftse all world OK volba. Pokial sa bude dalej darit nasdaqu ako doteraz budes tam mat velmi dobre vynosy, ak nie tak 50% ftse by malo trochu zmiernit prepady v portfoliu, ja osobne to tiez takto podobne kombinujem, ak chces byt co najviac safe tak 100% ftse bude najbezpecnejsia volba, ale pravdepodobne tam vynos 12% rocne nedosiahnes.
XTB je fajn ale ako vravis maju tam pri velkom portfoliu 0,2% poplatok rocne, ak sa tomu chces vyhnut tak najviac safe broker by bol IBKR, kde je len maly poplatok za nakup. Tych moznosti je samozrejme viac, trade republic ma automaticke investovanie zadarmo a manualne nakupy poplatok 1euro, na druhu stranu su na trhu pomerne kratko a nie kazdy im doveruje tak ako IBKR.
Pri sume 1500eur mesacne by mozno nebolo od veci si tie investicie rozdelit aj medzi viac brokerov, ak sa ti nechce manazovat viac brokerov tak rozhodne vacsina ludi odporuci IBKR ako najbezpecnejsiu volbu.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa patrik.z »

Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 9:59 pm Ja povazujem dokupovanie do straty sialenstvom a nie som v tom nazore sam. Zvysujes si tym riziko napriek matematickemu znizovaniu priemernej nakupnej ceny. Velky pad trhu pri 20-30 rocnom horizonte mozeme ocakavat aspon raz, a pri ciastkach trhu a konkretnych akciach castejsie.

Co ja planujem je predat pri raznom poklese a znovu kupovat, ked sa trh otoci. Statisticky to je vyhodnejsie i ked nie uplne zarucene.
Musim s tymto pristupom nesuhlasit, ak ma niekto 20-30-rocny horizont, kratkodobe pohyby zalozene na sentimente su najmenej vyznamnou zlozkou vynosov.

Naozaj nie je vhodne, aby niekto, kto investuje na dekady, v mene vyvazenia rizika nahle reagoval na kratkodobu volatilitu. Prave naopak, mnohokrat kvoli tomu ludia vymeskaju vynosy zo zotavenia trhu. Aj po pade pri velkej financnej krize hrozne vela ludi cakalo dlhe roky, kym znova vstupili do akcioveho trhu, lebo cakali, ze to skolabuje kazdu chvilu a pripravili sa o vynosy.

Akurat som narazil ( FUNDSMITH Annual Shareholders' Meeting February 2024 ) na zaujimavu relevantnu tabulku:
Screenshot 2024-03-15 at 14.26.46.png
Stacilo by len 40 dni (z ktorych vela prislo zrejme pri zotaveni po COVIDe / po financnej krize), ktore by niekto takymto casovanim vynechal, a pripravil by sa o velku zlozku vynosov. Jasne, povedat, ze dokupovat, kedy sa trh otoci, je jednoduche. Ale kedy sa trh "otocil"? Ked dosiahol predosly vrchol? Ked stupol o 10%? Ked su hviezdy zoradene? Ked ti to intuicia posepka? Ked sa prekrizia ciary na grafe? Mnoho investorov si myslelo, ze este v roku 2013 sa trh "neotocil" a vrati sa na hodnoty spred 4 rokov. Mnohi si tu myslia, ze este sa trh po COVIDe neotocil, a vrati sa na uroven spred x rokov. Pozri si ake grafy kresli Ladis.

Mna teda zaujima, podla coho, Rokosak, urcis, kedy sa trh otocil a je cas na vstup?

Ak investujes dlhodobo, tak takuto granularnu uroven predikcie nepotrebujes. Ked ma niekto ten luxus investovat 1500 eur mesacne, tak straca zmysel takehoto casovania, lebo sa mu vklady pekne rozlozia v case a variancia v buducich vynosoch je omnoho prijatelnejsia.

Predikovat kratkodoby vyvoj je omnoho tazsie, nez to prezentujes. Hlavne pre niekoho, kto je v problematike zaciatocnik. A ma k dispozicii asi dost stabilne a slusne prijmy na pravidelne investovanie. Pride mi az nevhodne v tomto pripade taketo takticke casovanie odporucat. Ked chces predikovat kratkodoby vyvoj, miesto jedneho rozhodnutia (stlacit "BUY" v aplikacii :) ) musis urobit rozhodnutie kazdy den. Kolko z nich bude spravnych?

A nehovorim, ze dobri traderi casovat nedokazu, ale odporucat to niekomu, kto si pyta jednoduchu a rozumnu strategiu, netreba. Je to nevyvazene riziko.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa osamely chodec »

teda ja som Rokosaka pochopil tak, ze pri poklese hodnoty investicie o 20% ide do cash. Ja na tom nevidim nic zle, proste ochranuje to najcennejsie co ma na fin. trhu svoj kapital. Kedy vstupi na trh spat , to snad ozrejmi sam. Reaguje len na tom, ze on podla mna sa nesnazi predikovat kratkodobo smer trhu, on chrani svoje peniaze. Patrik ak tebe nevadi volatilita tvojho portfolia aj 60% DD na konci tvojho investicneho cyklu tak je to ok. Mne to napr. vadi takze buy and pray nepouzivam.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: Pi 15 03, 2024 3:21 pm teda ja som Rokosaka pochopil tak, ze pri poklese hodnoty investicie o 20% ide do cash. Ja na tom nevidim nic zle, proste ochranuje to najcennejsie co ma na fin. trhu svoj kapital. Kedy vstupi na trh spat , to snad ozrejmi sam. Reaguje len na tom, ze on podla mna sa nesnazi predikovat kratkodobo smer trhu, on chrani svoje peniaze. Patrik ak tebe nevadi volatilita tvojho portfolia aj 60% DD na konci tvojho investicneho cyklu tak je to ok. Mne to napr. vadi takze buy and pray nepouzivam.
Ved ale treba rozlisovat rozne zivotne situacie. Preto zdoraznujem situaciu 1500 eur mesacne pri zaciatku investovania, ktoru v tomto vlakne rozoberame.

Ak ma niekto nasetrenych dajme tomu po 4 mesiacoch 6000 eur a pride poklesom o 60% na 2400 eur, co je zle na tom, ze bude pokracovat v dokupovani 1500 eur do straty? Rokosak to nazyva sialenstvom.

A podla mna teda reagovanie na kratkodoby vyvoj je tiez predikovanie kratkodobeho smerovania. Ak uz chceme hovorit o ochrane kapitalu, fajn, ked uz ma niekto naakumulovanu vacsiu sumu, dava zmysel chranit to ciastocnou poziciou v cashi / menej rizikovych aktivach. To nespochybnujem.

Ale v mene ochrany kapitalu takto casovat trh pri horizonte dekad a na zaciatku investovania mi pripada absurdne. Zatial rozlozenie investicie v case dava dostatocnu mieru ochrany voci volatilite, a nemusi ostat celym kapitalom v indexe do konca zivota.

Mna by hlavne zaujimalo, ako si sa Rokosak zachoval pri poslednych takychto prepadoch?
  • 2.2020 - 3.2020 - prepad 30%. Koncom marca sa situacia prudko obratila a do augusta boli akcie (S&P 500) na urovni spred prepadu. Kedy si predal a kedy nakupil? Podla coho si sa rozhodoval?
  • 1.2021 - 10.2021 - prepad 25% (20% prvykrat v juni). Odvtedy hore 43%. Kedy si predal a kedy nakupil? Podla coho si sa rozhodoval?
A dokaze toto rozhodovanie aplikovat aj niekto, kto k tradingu riadne nepricuchol?
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

Pravlad napísal: Pi 15 03, 2024 2:13 pm Za mna je to portfolio 50/50 nasdaq+ftse all world OK volba. Pokial sa bude dalej darit nasdaqu ako doteraz budes tam mat velmi dobre vynosy, ak nie tak 50% ftse by malo trochu zmiernit prepady v portfoliu, ja osobne to tiez takto podobne kombinujem, ak chces byt co najviac safe tak 100% ftse bude najbezpecnejsia volba, ale pravdepodobne tam vynos 12% rocne nedosiahnes.
XTB je fajn ale ako vravis maju tam pri velkom portfoliu 0,2% poplatok rocne, ak sa tomu chces vyhnut tak najviac safe broker by bol IBKR, kde je len maly poplatok za nakup. Tych moznosti je samozrejme viac, trade republic ma automaticke investovanie zadarmo a manualne nakupy poplatok 1euro, na druhu stranu su na trhu pomerne kratko a nie kazdy im doveruje tak ako IBKR.
Pri sume 1500eur mesacne by mozno nebolo od veci si tie investicie rozdelit aj medzi viac brokerov, ak sa ti nechce manazovat viac brokerov tak rozhodne vacsina ludi odporuci IBKR ako najbezpecnejsiu volbu.
Samozrejme, že sa v budúcnosti budem chcieť vyhnúť poplatku 0,2%, pokiaľ, bude možnosť to inde neplatiť, sú to moje ťažko zarobené peniaze a nedám ich nikomu "len tak". XTB sa mi zdala najjednoduchšia možnosť momentálne aj vzhľadom na poplatky, aj pre to že je v Slovenčine a má pobočku v Bratislave a ževraj od nich je možnosť do budúcna investície previesť k inému brokerovi, v prípade potreby, napr. pri zmene poplatkov a pod. Predsalen rodinné úspory budú u brokera, a kým to vysvetlím manželke všetko, tak to asi chvíľu potrvá. Ak umriem, tak asi nebude pokračovať v takýchto vysokých investíciách, ale aspoň v nejakej miere by mohla. Ďalšia vec, po mojej smrti by sa asi jednoduchšie jednalo s pobočkou v Bratislave - XTB, ako s IBKR brokerom..(?)

Vedel by niekto poradiť, ako to funguje u brokerov v takýchto situáciách, že majiteľ investičného účtu zomrie, a ako má potom postupovať pozostalá rodina? Resp. ak by sme zomreli aj ja aj manželka a ostali by po nás 3 neplnoleté deti, aký by bol nasledujúci postup? Pardón, že sa to zvrhlo týmto smerom, ale celkom ma to zaujíma, nakoľko aj toto je dobré mať ujasnené, aj vzhľadom na to že investičný účet bude z časti suplovať aj životné poistky v budúcnosti.

A u IBKR to ako vyzerá s poplatkami? AK by som nakupoval 2 ETF fondy - NASDAQ a FTSE 1 x mesačne po 750€? Za vedenie portfólia sa neplatí už nič? Musím to asi naštudovať tak ako XTB, nech mám prehľad..
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

EstePar napísal: Št 14 03, 2024 10:54 pm
Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 9:59 pm Ja povazujem dokupovanie do straty sialenstvom a nie som v tom nazore sam. Zvysujes si tym riziko napriek matematickemu znizovaniu priemernej nakupnej ceny. Velky pad trhu pri 20-30 rocnom horizonte mozeme ocakavat aspon raz, a pri ciastkach trhu a konkretnych akciach castejsie.

Co ja planujem je predat pri raznom poklese a znovu kupovat, ked sa trh otoci. Statisticky to je vyhodnejsie i ked nie uplne zarucene.
A kde si čítal/ našiel takúto štatistiku prosím Ťa? Ja som zo všetkých článkov a názorov na investovanie pochopil, že pokiaľ budem investovať do svetového indexu, tak krach trhu by som mal skôr očakávať a tešiť sa naň, aby som mohol na tom krachu zarobiť - ak budem mať samozrejme financie na dofinancovanie - investovanie v čase krachu - poklesu práve vo vyššej miere ako bežne. Každá strata - pokles trhu - je len teoretická strata, len pokiaľ investíciu nepredám. Strata vzniká predajom v poklese - mínuse. Takto som to pochopil ja. Mýlim sa?
Az na to nazvoslovie je to spravne, nemylis sa. Pokial budes kupovat siroko diverzifikovane ETF (napr. na cely svet), tak pokles je prilezitost na lacnejsi nakup. Nehovor tomu krach trhu, to by sme museli ist dole o viac ako 50%. Pokles trhu sa stane stratou ked v tom poklese predas. Ak nespanikaris, nema byt preco problem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

EstePar napísal: Pi 15 03, 2024 9:43 pm
Pravlad napísal: Pi 15 03, 2024 2:13 pm Za mna je to portfolio 50/50 nasdaq+ftse all world OK volba. Pokial sa bude dalej darit nasdaqu ako doteraz budes tam mat velmi dobre vynosy, ak nie tak 50% ftse by malo trochu zmiernit prepady v portfoliu, ja osobne to tiez takto podobne kombinujem, ak chces byt co najviac safe tak 100% ftse bude najbezpecnejsia volba, ale pravdepodobne tam vynos 12% rocne nedosiahnes.
XTB je fajn ale ako vravis maju tam pri velkom portfoliu 0,2% poplatok rocne, ak sa tomu chces vyhnut tak najviac safe broker by bol IBKR, kde je len maly poplatok za nakup. Tych moznosti je samozrejme viac, trade republic ma automaticke investovanie zadarmo a manualne nakupy poplatok 1euro, na druhu stranu su na trhu pomerne kratko a nie kazdy im doveruje tak ako IBKR.
Pri sume 1500eur mesacne by mozno nebolo od veci si tie investicie rozdelit aj medzi viac brokerov, ak sa ti nechce manazovat viac brokerov tak rozhodne vacsina ludi odporuci IBKR ako najbezpecnejsiu volbu.
Samozrejme, že sa v budúcnosti budem chcieť vyhnúť poplatku 0,2%, pokiaľ, bude možnosť to inde neplatiť, sú to moje ťažko zarobené peniaze a nedám ich nikomu "len tak". XTB sa mi zdala najjednoduchšia možnosť momentálne aj vzhľadom na poplatky, aj pre to že je v Slovenčine a má pobočku v Bratislave a ževraj od nich je možnosť do budúcna investície previesť k inému brokerovi, v prípade potreby, napr. pri zmene poplatkov a pod. Predsalen rodinné úspory budú u brokera, a kým to vysvetlím manželke všetko, tak to asi chvíľu potrvá. Ak umriem, tak asi nebude pokračovať v takýchto vysokých investíciách, ale aspoň v nejakej miere by mohla. Ďalšia vec, po mojej smrti by sa asi jednoduchšie jednalo s pobočkou v Bratislave - XTB, ako s IBKR brokerom..(?)

Vedel by niekto poradiť, ako to funguje u brokerov v takýchto situáciách, že majiteľ investičného účtu zomrie, a ako má potom postupovať pozostalá rodina? Resp. ak by sme zomreli aj ja aj manželka a ostali by po nás 3 neplnoleté deti, aký by bol nasledujúci postup? Pardón, že sa to zvrhlo týmto smerom, ale celkom ma to zaujíma, nakoľko aj toto je dobré mať ujasnené, aj vzhľadom na to že investičný účet bude z časti suplovať aj životné poistky v budúcnosti.

A u IBKR to ako vyzerá s poplatkami? AK by som nakupoval 2 ETF fondy - NASDAQ a FTSE 1 x mesačne po 750€? Za vedenie portfólia sa neplatí už nič? Musím to asi naštudovať tak ako XTB, nech mám prehľad..
Priemer 12%p.a. nedas, skor 8-9%p.a. Horizont by si mal mat aspon 10 rokov, skor 15 rokov.
Napis preco chces dat to dvojkombo 50:50, nejake tipy mam, ale chcel by som to vediet priamo od teba...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa Rokosák »

EstePar napísal: Pi 15 03, 2024 1:26 pm
Áno, súhlasím, že ak urobím chybu, aj predaj je možnosť.
Chyby nie je dolezite, nie sme v skole. Dolezite su straty a tie treba minimalizovat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

Rokosák napísal: Pi 15 03, 2024 10:50 pm
EstePar napísal: Pi 15 03, 2024 1:26 pm
Áno, súhlasím, že ak urobím chybu, aj predaj je možnosť.
Chyby nie je dolezite, nie sme v skole. Dolezite su straty a tie treba minimalizovat.
Z chyby sa podľa mňa strata rýchlo stať môže, a áno, tie by som chcel zminimalizovať, preto sa radím aj s ľuďmi tu, ako najlepšie začať, t.j. bez zbytočných chýb a následných strát.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

incognito napísal: Pi 15 03, 2024 10:32 pm
Priemer 12%p.a. nedas, skor 8-9%p.a. Horizont by si mal mat aspon 10 rokov, skor 15 rokov.
Napis preco chces dat to dvojkombo 50:50, nejake tipy mam, ale chcel by som to vediet priamo od teba...
Mám 35 rokov, horizont tým pádom snáď ešte budem mať cca 20-30, možno viac rokov. Tento investičný účet plánujem držať dlhodobo, bude sčasti suplovať životné poistky a neskôr dôchodkový účet, nakoľko na náš štát sa v tomto spoliehať nechcem. Ak niečo kvapne z druhého piliera a sociálnej poisťovne, budem samozrejme rád, ale moc s tým nepočítam, že to bude na normálny slušný život. Kedže som doteraz neinvestoval nič, tak to chcem dobehnúť trochu. Tým pádom chcem investovať vyššiu sumu a hľadať teoretické vyššie zhodnotenie, ako je priemer trhu - FTSE ALL WORLD/MSCI World.

A prečo chcem dať dvojkombo? Alternatív som mal viac už pri mojom rozmýšľaní a radení sa tu s viacerými odborníkmi fóra, no momentálne vyhráva (zatiaľ) táto alternatíva z viacerých dôvodov.

FTSE ALL World - nemôžem pokaziť s tým pravdepodobne nič z dlhodobého hľadiska, sú tam zastúpené všetky trhy, ak sa situácia o 20 rokov otočí, že Amerika nebude tak vynášať, tak sa pomery v rámci fondu upravia podľa indexu automaticky - t.j môže byť vyššia váha v porovnaní s dnešným stavom na Európe, EM, Indii a pod. Čiže možno ideálny fond, až na percentuálnu výkonnosť ročnú. Vzhľadom na to že som zmeškal zopár rokov, keďže ešte len začínam investovať, tak to chcem doplniť niečím, čo by mohlo mať potenciálne vyšší výnos - napr. NASDAQom.

NASDAQ sa mi páči, že nie je len čiste technologický index, ale má aj cyklické tovary, starostlivosť o zdravie, telekomunikácie, priemysel a pod. Technológie sú zastúpene cca 50%, čo je dosť. A keďže momentálne sú technológie, a hlavne umelá inteligencia dosť in, tak si myslím, že tento index v najbližších rokoch môže mať vyššie výnosy ako FTSE ALL World, takže preto ho plánujem zaradiť. Kedže tým nie som si istý na 100%, čo asi nikto nie je, tak zatiaľ nie som úplne presvedčený že ho chcem dať ako 100 % portfólia, nech môžem kľudne spať, aj vzhľadom na výšku investície.

Na základe historickej výkonnosti fondov od roku 2008, (čo viem že nie je záruka budúcej výkonnosti) dáva FTSE/NASDAQ 50:50 cca 12%.

A ešte ma to ťahá šupnúť tam buď na úkor jedného alebo druhého indexu ETN BTC - cca 5%, čo ak to vystrelí v najbližších rokoch...Ale to už nie som si istý tým úplne kľudným spánkom, takže toto musím ešte dobre premyslieť, či to risknem..

Tieto moje úvahy som získal aj na základe info tu z fóra, a stále sa vyvíjajú, toto je momentálny stav :)

Tvoje tipy boli aké?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal: Pi 15 03, 2024 10:50 pm Dolezite su straty a tie treba minimalizovat.
Nenaháňaš Columbovú ženu?
Teórie sú krásne, ale v praxi to obyčajne nevychádza.

Môžeme začať od seba. Obaja máme skúsenosti viac ako 20 rokov.
Ja vo vlákne AKTÍVNY INVESTOR sa snažím minimalizovať straty už 8 rokov. Ešte stále mi chýba +33%, aby som dobehol sedliaka !

Poďme sa pozrieť na teba, Roko.

Ked pozriem do hitparády, tak ty si z trhov odišiel, ked akcie padli koncom 2018.
Ďalší rok urobilo ETF USA +31%, potom +17,25%,
V 2021 dal trh +29% po krátkom páde a ty si skončil -0,78% v CASHI.
Predtým si mal +3% a +2%.
Potom prišiel rok 2022, kedy trh padol -18,35%, ale ty si bol víťaz: +0,8%.
Ochránil si svoj kapitál.
Ale nenastúpil si naspäť na vlak. ANI RAZ. Pritom vystúpil by si už 3 x .
Rok 2023: ETF USA + 26,46% a ty +4,6% v bezpečnom prístave.

Tak si to poďme spočítať.

Odkedy si vystúpil, zarobil si +2% +3%, -0,8%, +0,8% a +4,6%
SEDLIAK v ETF USA: +31%, +17%, +29%, -18% a +26%.

Prepočítam to na kapitál 100 000 USD.

Roko: 109 880 ( +1,8% pa. ) . INFLÁCIA +34,8% (6% p.a. )

Sedliak: 188 440 = +88,45% ( +13,55% p.a. ), INFLACIA: 6% p.a.


Zjednodušene :

Od roku 2019, teda za 5 rokov máš zo 100 000 iba 109 900..ale aby si bol na nule, teda mal rovnakú kúpnu silu potrebuješ 134 800.
Svoje peniaze si neochránil pred znehodnotením.

Tvoje úspory zaznamenali reálnu stratu -22,6%.

Sedliak zhodnotil 100 000 na 188 440, pričom jeho reálne zhodnotenie očistené o infláciu je +39,8%.

A teraz si zoberme, že mladý človek, ktorý nemá kapitál, teda nemá úspory, čo by mal robiť?

Ak chce sporiť a mal by sporiť špekulatívnym štýlom, tak mu radšej poviem na rovinu, nech nesporí !
Nech minie peniaze kým majú hodnotu, lebo tvoriť úspory a nechať si ich znehodnocovať infláciou nie je múdre.
Múdre je mať iba rezervu.

Čo by mal teda robiť mladý človek, ktorý myslí na budúcnosť a chce zhodnocovať úspory?

MAL BY ÍSŤ NA MAXIMÁLNY VÝNOS. Nešpekulovať, nestrácať čas, sústrediť sa len na maximálny potenciál výnosu + minimálne poplatky.

Prosím nepleťme jablká a hrušky.
Ked je téma o tom, ako by mal sporo-investovať mladý človek, berme do úvahy, že to bude DCA a že chce investovať pasívne.
Nezvádzajme ho na aktívnu správu a špekulácie. Môžeme mu uškodiť.

Keď je téma ako by mal investovať niekto z väčším kapitálom, keď nemá dlhodobý horizont, ked má záujem špekulovať – vtedy by sme mali rozoberať veci z toho pohľadu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa Martin7 »

EstePar, skús pozrieť tohto youtubera, má dobré videa k investovaniu do ETF, vhodné pre začiatočníkov:
https://www.youtube.com/@lukasinvestor/videos

Môže ti pomôcť si viac vecí uvedomiť. Šikovný chalan.
Disclaimer: ale zas nepozeraj na youtube kade koho, je tam strašne veľa odpadu a mohol by si investovať zle! Aspoň, kým si na začiatku.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

EstePar napísal: Pi 15 03, 2024 11:27 pm
incognito napísal: Pi 15 03, 2024 10:32 pm
Priemer 12%p.a. nedas, skor 8-9%p.a. Horizont by si mal mat aspon 10 rokov, skor 15 rokov.
Napis preco chces dat to dvojkombo 50:50, nejake tipy mam, ale chcel by som to vediet priamo od teba...
Mám 35 rokov, horizont tým pádom snáď ešte budem mať cca 20-30, možno viac rokov. Tento investičný účet plánujem držať dlhodobo, bude sčasti suplovať životné poistky a neskôr dôchodkový účet, nakoľko na náš štát sa v tomto spoliehať nechcem. Ak niečo kvapne z druhého piliera a sociálnej poisťovne, budem samozrejme rád, ale moc s tým nepočítam, že to bude na normálny slušný život. Kedže som doteraz neinvestoval nič, tak to chcem dobehnúť trochu. Tým pádom chcem investovať vyššiu sumu a hľadať teoretické vyššie zhodnotenie, ako je priemer trhu - FTSE ALL WORLD/MSCI World.

A prečo chcem dať dvojkombo? Alternatív som mal viac už pri mojom rozmýšľaní a radení sa tu s viacerými odborníkmi fóra, no momentálne vyhráva (zatiaľ) táto alternatíva z viacerých dôvodov.

FTSE ALL World - nemôžem pokaziť s tým pravdepodobne nič z dlhodobého hľadiska, sú tam zastúpené všetky trhy, ak sa situácia o 20 rokov otočí, že Amerika nebude tak vynášať, tak sa pomery v rámci fondu upravia podľa indexu automaticky - t.j môže byť vyššia váha v porovnaní s dnešným stavom na Európe, EM, Indii a pod. Čiže možno ideálny fond, až na percentuálnu výkonnosť ročnú. Vzhľadom na to že som zmeškal zopár rokov, keďže ešte len začínam investovať, tak to chcem doplniť niečím, čo by mohlo mať potenciálne vyšší výnos - napr. NASDAQom.

NASDAQ sa mi páči, že nie je len čiste technologický index, ale má aj cyklické tovary, starostlivosť o zdravie, telekomunikácie, priemysel a pod. Technológie sú zastúpene cca 50%, čo je dosť. A keďže momentálne sú technológie, a hlavne umelá inteligencia dosť in, tak si myslím, že tento index v najbližších rokoch môže mať vyššie výnosy ako FTSE ALL World, takže preto ho plánujem zaradiť. Kedže tým nie som si istý na 100%, čo asi nikto nie je, tak zatiaľ nie som úplne presvedčený že ho chcem dať ako 100 % portfólia, nech môžem kľudne spať, aj vzhľadom na výšku investície.

Na základe historickej výkonnosti fondov od roku 2008, (čo viem že nie je záruka budúcej výkonnosti) dáva FTSE/NASDAQ 50:50 cca 12%.

A ešte ma to ťahá šupnúť tam buď na úkor jedného alebo druhého indexu ETN BTC - cca 5%, čo ak to vystrelí v najbližších rokoch...Ale to už nie som si istý tým úplne kľudným spánkom, takže toto musím ešte dobre premyslieť, či to risknem..

Tieto moje úvahy som získal aj na základe info tu z fóra, a stále sa vyvíjajú, toto je momentálny stav :)

Tvoje tipy boli aké?
OK, rozumiem. Kazdopadne, tych 12% skor nebude ako bude. Cely svet dava vyrazne menej a ten NASDAQ to natolko nepotiahne. Inak to aj dava zmysel, hoci casom by cast mala/mohla ist do realit/dlhopisov (cca 10-20%) ked to ma nahradit zivotne poistenie.

Ak to ma nahradit zivotne poistenie, tak si pozri/vypocitaj v akom case. Ak si to myslel tak, ze teraz budes radsej odkladat ako mat zivotne poistenie, tak si zrataj v akom case budes mat nachystanych aspon 50 000€. Do vtedy by si to zivotne poistenie mal mat. A to este nebola tema invalidita, tam tie sumy budu radovo vyssie. Narychlo odhadom, cca 5-7 rokov to bude trvat...

Tych 5% do BTC je zaujimava myslienka, ale ked si to das na absolutne cisla, nebude to velmi efektivne pokial to nedomyslis/nezrealizujes inak (napr. jeden mesiac v roku dat vsetko do BTC a zvysok roka akcie).
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

incognito napísal: So 16 03, 2024 8:54 am

OK, rozumiem. Kazdopadne, tych 12% skor nebude ako bude. Cely svet dava vyrazne menej a ten NASDAQ to natolko nepotiahne. Inak to aj dava zmysel, hoci casom by cast mala/mohla ist do realit/dlhopisov (cca 10-20%) ked to ma nahradit zivotne poistenie.

Ak to ma nahradit zivotne poistenie, tak si pozri/vypocitaj v akom case. Ak si to myslel tak, ze teraz budes radsej odkladat ako mat zivotne poistenie, tak si zrataj v akom case budes mat nachystanych aspon 50 000€. Do vtedy by si to zivotne poistenie mal mat. A to este nebola tema invalidita, tam tie sumy budu radovo vyssie. Narychlo odhadom, cca 5-7 rokov to bude trvat...

Tych 5% do BTC je zaujimava myslienka, ale ked si to das na absolutne cisla, nebude to velmi efektivne pokial to nedomyslis/nezrealizujes inak (napr. jeden mesiac v roku dat vsetko do BTC a zvysok roka akcie).
Áno, viem, že 12 % nemusí byť reálnych. Nikto nevie čo bude a čo nebude, každopádne mám to zatiaľ ako cieľ, resp. snažím sa tomu percentu prispôsobiť aj spôsob investovania. Každopádne ide mi o to aspoň zo začiatku investovania majetok budovať aj za cenu vyššieho risku (NASDAQ) a keď bude vybudovaný po pár rokoch, tak ho budem chcieť viac ochrániť (FTSE + dlhopisy..)

K poistke: Mám veľmi nízku poistku, čo mi bude o pár rokov končiť, a neplánujem ju predlžovať, nakoľko v mojom veku už bude drahšia. Následky mojej smrti mám vykryté celkovo z viacerých zdrojov tak, že manželka by po mojej smrti mala mať financie v rozsahu na 5 rokov bežných výdavkov ak by nemala žiadny vlastný príjem k tomu. To si myslím, že by jej mohlo stačiť.

PN poisťovať nepotrebujem, si myslím, že by sme v pohode dokázali vyžiť zo sociálnej dávky štátu + mojej ročnej rezervy krátkodobo.

Kritické choroby tiež asi poisťovať neplánujem, vzhľadom na cenu poistenia.

A invalidita - áno, to by bolo dobré mať poistené možno vyššie, ale je to drahé.

Invaliditu mám len v tej malej poistke:

Poistenie pre prípad trvalého telesného poškodenia následkom úrazu s progresívnym plnením do 500 % poistnej sumy od 1 % telesného poškodenia - len na 13000€.
Poistenie pre prípad trvalého telesného poškodenia následkom úrazu s plnením od 50 % - len na 10000€.

50 000€ by som mal mať za 2 roky ak dobre počítam - 1500€ mesačne investovať - cca 40000€ po 2 rokoch investovania + mám rezervu momentálne cca 17000€ + teda ešte tú mini poistku mám, čo som spomínal.

Myslíš, že aspoň tú invaliditu ešte niekde pripoistiť? Ak áno, ak by si to riešil Ty?

To s tým BTC som moc nepochopil, vieš mi to vysvetliť ešte raz, ako si to myslel?
Každopádne ten BTC ešte nie som pevne rozhodnutý, že do toho idem.

Som stále v štádiu, že sa rozhodujem kam a ako investovať aj na základe info tu z fóra.

Takže ďakuje každému za rady a spätnú väzbu, ktorá ma formuje.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

Martin7 napísal: So 16 03, 2024 12:45 am EstePar, skús pozrieť tohto youtubera, má dobré videa k investovaniu do ETF, vhodné pre začiatočníkov:
https://www.youtube.com/@lukasinvestor/videos

Môže ti pomôcť si viac vecí uvedomiť. Šikovný chalan.
Disclaimer: ale zas nepozeraj na youtube kade koho, je tam strašne veľa odpadu a mohol by si investovať zle! Aspoň, kým si na začiatku.
Ďakujem, pozriem na to.

Čo vravíš na "Investiční bramboru?"
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

JUGGLER napísal: So 16 03, 2024 12:41 am
Čo by mal teda robiť mladý človek, ktorý myslí na budúcnosť a chce zhodnocovať úspory?

MAL BY ÍSŤ NA MAXIMÁLNY VÝNOS. Nešpekulovať, nestrácať čas, sústrediť sa len na maximálny potenciál výnosu + minimálne poplatky.
Čiže vzhľadom na vyššie uvedené by mohla byť jedna z najlepších možností momentálne ísť 100% NASDAQ cez Brokera bez poplatkov? Samozrejme DCA a po čase sa zamyslieť nad presunom časti investície napr. do FTSE ALL World, prípadne nejaké dlhopisy/fondy peňažného trhu? Myslíš že toto je vhodné naozaj aj teraz keď je takmer všetko v Amerike na maximách?

Viem, že asi už moc špekulujem, len nerád by som spravil "zlé" rozhodnutie hneď na začiatku a pripravil sa o potenciálne výnosy, ale na druhej strane nechcem prísť z dlhodobého hľadiska o majetok..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa JUGGLER »

EstePar napísal: So 16 03, 2024 10:23 am
Čiže vzhľadom na vyššie uvedené by mohla byť jedna z najlepších možností momentálne ísť 100% NASDAQ cez Brokera bez poplatkov? Samozrejme DCA....
Pod pojmom ,,maximálny výnos,, myslím 100% akcie. Ako najvhodnejšie vidím indexové ETFs. Rozhodnutie urob sám. Tak aby si pokojne spával.
EstePar napísal: So 16 03, 2024 10:23 am
Viem, že asi už moc špekulujem, len nerád by som spravil "zlé" rozhodnutie hneď na začiatku a pripravil sa o potenciálne výnosy, ale na druhej strane nechcem prísť z dlhodobého hľadiska o majetok..
Hlavne začni . Keď sa ti vidí najlepšou voľbou FTSE ALL World + Nasdaq, začni tým.
Ideš investovať individuálne – cez brokera. Takže po uplynutí 1 roku budeš mať volné ruky korigovať svoje rozhodnutia.
Hlavne nech sú to indexové ETFs.

K tomu Bitcoinu:
môj názor je taký, že každý kto začne investovať individuálne a zaujíma sa o to, kde investuje, nech kľudne alokuje určitú časť, napr. 5-10% do svojho ,,favorita,,.
Či už je to zlato, či bitcoin, či odvetvové, alebo tématické ETF, alebo niečo iné...ak ťa to urobí spokojným, choď do toho.
Hlavne aby to bolo bez poplatkov a oslobodené od daní.
EstePar napísal: So 16 03, 2024 10:23 am Ešte k brokerovi - aký máš názor na XTB? Ja mám zatiaľ demo, plánujem si u nich otvoriť reálny účet a investovať všetko tam. Je to spoľahlivý broker? Ja potrebujem len brokera - poskytovateľa, kde budem 1 x mesačne nakupovať 1-2 ETF, žiadny trading nechcem/ neplánujem
XTB je poľský CFD broker, ktorý má momentálne výborné podmienky na individuálne investovanie. Ber to ako free lunch v kasíne. Kto dokáže nehrať, iba investovať, ten to má úplne zadarmo. Investícia v XTB spadá pod poľský ,,garančný fond investícii,, to je okolo 20 000 €. Tvoja investícia je oddelená a nepodlieha veľkému riziku straty...ale aj tak by som v XTB nedržal viac ako niekoľko násobok tejto sumy. U mňa by bola hranica 100 000 €.

Takže môj názor: kľudne začni u XTB. Investuj úplne zadarmo.
Využi všetky benefity a hlavne nedaj sa zlákať na gambling – lebo účet je tam taký, že umožnuje aj hrať cez CFD.

Ked budeš mať určitú sumu, napr. u mňa by to bolo tých 100 000, presunieš kapitál do väčšieho bezpečia.
Naši o.c.p. majú garanciu 50 000, väčšina z nás má IB, kde je garancia 100K, ale dôveryhodnosť u mňa pri IB je 500 000 až 1 milión.
Multimilionárom už odporúčam riešiť bezpečnú banku doma a radšej zaplatiť 2-3 tisícky ročne za každý milión ( 0,2-0,3% p.a. ), ale mať všetko pod kontrolou ( aj pre prípad dedičského konania ).

Ber to ako môj súkromný názor. Každý nech si robí čo chce.
Investičné prostredie je v súčasnej dobe dobre regulované a chránené ( nie je to už džungla ako predtým ).
Ale aj tak si treba dávať pozor. Napr. momentálne v garančnom fonde SR svieti jeden člen ako rizikový ( Privesto Capital o.c.p. ) alebo viď ako dopadli niektoré investície cez finančnú skupinu Arca.

Na brokera treba pozerať aj z hľadiska, či sám nie je v systémovom riziku, alebo je to iba sprostredkovateľ, ktorému nič nehrozí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: So 16 03, 2024 12:41 am
Poďme sa pozrieť na teba, Roko.
Juggler mas uplnu pravdu, co sa tyka obdobia od roku 2018.

Mna vsak v tom obdobi viac bavili nehnutelnosti. Teraz, ked som vacsinu nehnutelnosti predal, prechadzam ciastocne naspat do akcioveho trhu, i ked aj menej rizikove moznosti vynasaju okolo 5%. Samozrejme 5% nemusi pokryt ani inflaciu.

Ja prisposobujem moje investicie mojej zivotnej situacii a nie naopak. To vratane aj ked som bol nadsenym investorom a poriadne sa popalil. Nezelam to nikomu a preto sa snazim inych varovat. Moje varovanie moze poskodit ludi na fore, co plati aj o opacnych nazoroch. Do buducnosti nikto nevidi, ale do pritomnosti ano. Ja tvrdim, ze reagovat treba na pritomnost. Dufat, ze buducnost pojde podla nasho zelania nema vahu dokazatelneho faktu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

JUGGLER napísal: So 16 03, 2024 12:17 pm
Hlavne začni . Keď sa ti vidí najlepšou voľbou FTSE ALL World + Nasdaq, začni tým.
Ideš investovať individuálne – cez brokera. Takže po uplynutí 1 roku budeš mať volné ruky korigovať svoje rozhodnutia.
Hlavne nech sú to indexové ETFs.
Ďakujem za rady, resp. názory. Rozhodnutie spravím samozrejme samostatne a na základe svojho presvedčenia a info.

Verím že budúci týždeň sa konečne rozhodnem a konečne začnem, to je momentálne u mňa asi najdôležitejšie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

EstePar napísal: So 16 03, 2024 9:52 am
incognito napísal: So 16 03, 2024 8:54 am

OK, rozumiem. Kazdopadne, tych 12% skor nebude ako bude. Cely svet dava vyrazne menej a ten NASDAQ to natolko nepotiahne. Inak to aj dava zmysel, hoci casom by cast mala/mohla ist do realit/dlhopisov (cca 10-20%) ked to ma nahradit zivotne poistenie.

Ak to ma nahradit zivotne poistenie, tak si pozri/vypocitaj v akom case. Ak si to myslel tak, ze teraz budes radsej odkladat ako mat zivotne poistenie, tak si zrataj v akom case budes mat nachystanych aspon 50 000€. Do vtedy by si to zivotne poistenie mal mat. A to este nebola tema invalidita, tam tie sumy budu radovo vyssie. Narychlo odhadom, cca 5-7 rokov to bude trvat...

Tych 5% do BTC je zaujimava myslienka, ale ked si to das na absolutne cisla, nebude to velmi efektivne pokial to nedomyslis/nezrealizujes inak (napr. jeden mesiac v roku dat vsetko do BTC a zvysok roka akcie).
Áno, viem, že 12 % nemusí byť reálnych. Nikto nevie čo bude a čo nebude, každopádne mám to zatiaľ ako cieľ, resp. snažím sa tomu percentu prispôsobiť aj spôsob investovania. Každopádne ide mi o to aspoň zo začiatku investovania majetok budovať aj za cenu vyššieho risku (NASDAQ) a keď bude vybudovaný po pár rokoch, tak ho budem chcieť viac ochrániť (FTSE + dlhopisy..)

K poistke: Mám veľmi nízku poistku, čo mi bude o pár rokov končiť, a neplánujem ju predlžovať, nakoľko v mojom veku už bude drahšia. Následky mojej smrti mám vykryté celkovo z viacerých zdrojov tak, že manželka by po mojej smrti mala mať financie v rozsahu na 5 rokov bežných výdavkov ak by nemala žiadny vlastný príjem k tomu. To si myslím, že by jej mohlo stačiť.

PN poisťovať nepotrebujem, si myslím, že by sme v pohode dokázali vyžiť zo sociálnej dávky štátu + mojej ročnej rezervy krátkodobo.

Kritické choroby tiež asi poisťovať neplánujem, vzhľadom na cenu poistenia.

A invalidita - áno, to by bolo dobré mať poistené možno vyššie, ale je to drahé.

Invaliditu mám len v tej malej poistke:

Poistenie pre prípad trvalého telesného poškodenia následkom úrazu s progresívnym plnením do 500 % poistnej sumy od 1 % telesného poškodenia - len na 13000€.
Poistenie pre prípad trvalého telesného poškodenia následkom úrazu s plnením od 50 % - len na 10000€.

50 000€ by som mal mať za 2 roky ak dobre počítam - 1500€ mesačne investovať - cca 40000€ po 2 rokoch investovania + mám rezervu momentálne cca 17000€ + teda ešte tú mini poistku mám, čo som spomínal.

Myslíš, že aspoň tú invaliditu ešte niekde pripoistiť? Ak áno, ak by si to riešil Ty?

To s tým BTC som moc nepochopil, vieš mi to vysvetliť ešte raz, ako si to myslel?
Každopádne ten BTC ešte nie som pevne rozhodnutý, že do toho idem.

Som stále v štádiu, že sa rozhodujem kam a ako investovať aj na základe info tu z fóra.

Takže ďakuje každému za rady a spätnú väzbu, ktorá ma formuje.
OK, vyzera to tak, ze to mas poratane. Akurat sa opytaj manzelky, ci by jej tych 5 rokov stacilo :wink: ak mate deti, tak urcite. Ak nie, je to otazka preferencii a dohody.
Invalidita sa pocita podobne, ale s tym, ze si tam s dodatocnymi vydavkami. Poistna suma sa pocita, nie cuca z prsta. Cize treba stanovit, kolko mesacne by domacnost potrebovala a odpocitat prijem manzelky a vysku kalkulovaneho invalidneho dochodku. Podla toho sa da potom vypocitat poistna suma. Vyber poistovne zalezi od veku, povolania a zdravotneho stavu.
To co mas, trvale nasledky urazom a to je menej ako 10% pripadov invalidity.

PN a kriticke choroby su vyriesenie, ak mas take rezervy.

K tomu BTC - ak to chces efektivne nakupovat (ako ETF), tak nema zmysel kazdy mesiac nakupovat za 75€ (5% z 1 500€). Takze v jednom mesiaci v roku nakupis BTC za napr. 1 000€ a zvysok mesiacov nakupujes tie akciove ETF.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

incognito napísal: So 16 03, 2024 10:45 pm
OK, vyzera to tak, ze to mas poratane. Akurat sa opytaj manzelky, ci by jej tych 5 rokov stacilo :wink: ak mate deti, tak urcite. Ak nie, je to otazka preferencii a dohody.
Invalidita sa pocita podobne, ale s tym, ze si tam s dodatocnymi vydavkami. Poistna suma sa pocita, nie cuca z prsta. Cize treba stanovit, kolko mesacne by domacnost potrebovala a odpocitat prijem manzelky a vysku kalkulovaneho invalidneho dochodku. Podla toho sa da potom vypocitat poistna suma. Vyber poistovne zalezi od veku, povolania a zdravotneho stavu.
To co mas, trvale nasledky urazom a to je menej ako 10% pripadov invalidity.

PN a kriticke choroby su vyriesenie, ak mas take rezervy.

K tomu BTC - ak to chces efektivne nakupovat (ako ETF), tak nema zmysel kazdy mesiac nakupovat za 75€ (5% z 1 500€). Takze v jednom mesiaci v roku nakupis BTC za napr. 1 000€ a zvysok mesiacov nakupujes tie akciove ETF.
Áno, máme 3 deti, syn sa nám narodil pred nedávnom, a dal som si deadline, že po jeho narodení začnem investovať, nech si to pamätám, no už som to nestihol, tak verím že začnem ideálne budúci týždeň :)

Priemerné výdavky domácnosti sú momentálne cca 1400€, dodatočné výdavky pri invalidite neviem odhadnúť. Ak by mala manželka príjem, tak by pokryla akurát výdavky. Momentálne bude ale cca 3 roky na materskej/rodičovskej.
Môj invalidný dôchodok by mal byť podľa priemerného osobného mzdového bodu cca do 300€ pri čiastočnej invalidite 40%, a do 700€ pri plnej invalidite 70%. Tie % invalidity inak moc nechápem..

OTÁZKA: Akú by si určil poistnú sumu teda pri invalidite a na základe čoho sa určuje?

A ten BTC som stále nepochopil, prečo nenakupovať ako každé ETF každý mesiac ale iba raz ročne. Asi si stojím na kábli..
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa MKulicka »

"Co ja planujem je predat pri raznom poklese a znovu kupovat, ked sa trh otoci"

To je hodně naivní představa:))
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa aviceN »

EstePar napísal: So 16 03, 2024 11:08 pm
incognito napísal: So 16 03, 2024 10:45 pm
OK, vyzera to tak, ze to mas poratane. Akurat sa opytaj manzelky, ci by jej tych 5 rokov stacilo :wink: ak mate deti, tak urcite. Ak nie, je to otazka preferencii a dohody.
Invalidita sa pocita podobne, ale s tym, ze si tam s dodatocnymi vydavkami. Poistna suma sa pocita, nie cuca z prsta. Cize treba stanovit, kolko mesacne by domacnost potrebovala a odpocitat prijem manzelky a vysku kalkulovaneho invalidneho dochodku. Podla toho sa da potom vypocitat poistna suma. Vyber poistovne zalezi od veku, povolania a zdravotneho stavu.
To co mas, trvale nasledky urazom a to je menej ako 10% pripadov invalidity.

PN a kriticke choroby su vyriesenie, ak mas take rezervy.

K tomu BTC - ak to chces efektivne nakupovat (ako ETF), tak nema zmysel kazdy mesiac nakupovat za 75€ (5% z 1 500€). Takze v jednom mesiaci v roku nakupis BTC za napr. 1 000€ a zvysok mesiacov nakupujes tie akciove ETF.
Áno, máme 3 deti, syn sa nám narodil pred nedávnom, a dal som si deadline, že po jeho narodení začnem investovať, nech si to pamätám, no už som to nestihol, tak verím že začnem ideálne budúci týždeň :)

Priemerné výdavky domácnosti sú momentálne cca 1400€, dodatočné výdavky pri invalidite neviem odhadnúť. Ak by mala manželka príjem, tak by pokryla akurát výdavky. Momentálne bude ale cca 3 roky na materskej/rodičovskej.
Môj invalidný dôchodok by mal byť podľa priemerného osobného mzdového bodu cca do 300€ pri čiastočnej invalidite 40%, a do 700€ pri plnej invalidite 70%. Tie % invalidity inak moc nechápem..

OTÁZKA: Akú by si určil poistnú sumu teda pri invalidite a na základe čoho sa určuje?

A ten BTC som stále nepochopil, prečo nenakupovať ako každé ETF každý mesiac ale iba raz ročne. Asi si stojím na kábli..
Ideál je nakryť od 41%, nech je v tom zahrnutá aj čiastočná invalidita, bacha na poisťovne kde je to v rôznych balíčkoch napr. od 41% do 70% a potom potrebuješ samostatne aj nad 71%, ale vravím, záleží od produktu a poisťovne. Popri investovaní je teda vhodné zvoliť klesajúcu poistnú sumu, keďže je to lacnejšie a tvoj majetok v čase rastie, preto nepotrebuješ poisťovať statickú sumu, vieš tak ušetriť na poistnom. Čo sa týka výpočtu, ideál je nakryť 5 rokov príjmov/samozrejme minimálne záväzky, ale vravím, to je ideál a u veľa ľudí je to cez rozpočet + niečo navyše. Zmysel to má teda hlavne v začiatkoch, kým človek nemá vybudovaný majetok, samozrejme treba zvážiť, či mu je radšej lepšie vymienať 50-100€ mesačne za možné stovky tisíc na poistnom plnení, ale ako povedal incognito, spadá do toho vek a ďalšie premenné.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

aviceN napísal: Po 18 03, 2024 12:18 pm Ideál je nakryť od 41%, nech je v tom zahrnutá aj čiastočná invalidita, bacha na poisťovne kde je to v rôznych balíčkoch napr. od 41% do 70% a potom potrebuješ samostatne aj nad 71%, ale vravím, záleží od produktu a poisťovne. Popri investovaní je teda vhodné zvoliť klesajúcu poistnú sumu, keďže je to lacnejšie a tvoj majetok v čase rastie, preto nepotrebuješ poisťovať statickú sumu, vieš tak ušetriť na poistnom. Čo sa týka výpočtu, ideál je nakryť 5 rokov príjmov/samozrejme minimálne záväzky, ale vravím, to je ideál a u veľa ľudí je to cez rozpočet + niečo navyše. Zmysel to má teda hlavne v začiatkoch, kým človek nemá vybudovaný majetok, samozrejme treba zvážiť, či mu je radšej lepšie vymienať 50-100€ mesačne za možné stovky tisíc na poistnom plnení, ale ako povedal incognito, spadá do toho vek a ďalšie premenné.
A po piatich rokoch bude robit co? Zmeni diagnozu? :roll: ta ciastocna invalidita je asi tak 2-3x drahsia, ak nie je manulane pracujuci a ma take rezervy tak je to zbytocne... toto su veci, ktore sa presne pocitaju na konkretnu situaciu/cloveka.
Naposledy upravil/-a incognito v Po 18 03, 2024 8:11 pm, upravené celkom 1 krát.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa EstePar »

aviceN napísal: Po 18 03, 2024 12:18 pm
EstePar napísal: So 16 03, 2024 11:08 pm
incognito napísal: So 16 03, 2024 10:45 pm
OK, vyzera to tak, ze to mas poratane. Akurat sa opytaj manzelky, ci by jej tych 5 rokov stacilo :wink: ak mate deti, tak urcite. Ak nie, je to otazka preferencii a dohody.
Invalidita sa pocita podobne, ale s tym, ze si tam s dodatocnymi vydavkami. Poistna suma sa pocita, nie cuca z prsta. Cize treba stanovit, kolko mesacne by domacnost potrebovala a odpocitat prijem manzelky a vysku kalkulovaneho invalidneho dochodku. Podla toho sa da potom vypocitat poistna suma. Vyber poistovne zalezi od veku, povolania a zdravotneho stavu.
To co mas, trvale nasledky urazom a to je menej ako 10% pripadov invalidity.

PN a kriticke choroby su vyriesenie, ak mas take rezervy.

K tomu BTC - ak to chces efektivne nakupovat (ako ETF), tak nema zmysel kazdy mesiac nakupovat za 75€ (5% z 1 500€). Takze v jednom mesiaci v roku nakupis BTC za napr. 1 000€ a zvysok mesiacov nakupujes tie akciove ETF.
Áno, máme 3 deti, syn sa nám narodil pred nedávnom, a dal som si deadline, že po jeho narodení začnem investovať, nech si to pamätám, no už som to nestihol, tak verím že začnem ideálne budúci týždeň :)

Priemerné výdavky domácnosti sú momentálne cca 1400€, dodatočné výdavky pri invalidite neviem odhadnúť. Ak by mala manželka príjem, tak by pokryla akurát výdavky. Momentálne bude ale cca 3 roky na materskej/rodičovskej.
Môj invalidný dôchodok by mal byť podľa priemerného osobného mzdového bodu cca do 300€ pri čiastočnej invalidite 40%, a do 700€ pri plnej invalidite 70%. Tie % invalidity inak moc nechápem..

OTÁZKA: Akú by si určil poistnú sumu teda pri invalidite a na základe čoho sa určuje?

A ten BTC som stále nepochopil, prečo nenakupovať ako každé ETF každý mesiac ale iba raz ročne. Asi si stojím na kábli..
Ideál je nakryť od 41%, nech je v tom zahrnutá aj čiastočná invalidita, bacha na poisťovne kde je to v rôznych balíčkoch napr. od 41% do 70% a potom potrebuješ samostatne aj nad 71%, ale vravím, záleží od produktu a poisťovne. Popri investovaní je teda vhodné zvoliť klesajúcu poistnú sumu, keďže je to lacnejšie a tvoj majetok v čase rastie, preto nepotrebuješ poisťovať statickú sumu, vieš tak ušetriť na poistnom. Čo sa týka výpočtu, ideál je nakryť 5 rokov príjmov/samozrejme minimálne záväzky, ale vravím, to je ideál a u veľa ľudí je to cez rozpočet + niečo navyše. Zmysel to má teda hlavne v začiatkoch, kým človek nemá vybudovaný majetok, samozrejme treba zvážiť, či mu je radšej lepšie vymienať 50-100€ mesačne za možné stovky tisíc na poistnom plnení, ale ako povedal incognito, spadá do toho vek a ďalšie premenné.
5 rokov príjmov, alebo výdavkov? Lebo to je u mňa veľký rozdiel..
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Odporučte tie najlepšie ETF-ká

Príspevok od používateľa incognito »

EstePar napísal: Po 18 03, 2024 7:34 pm
aviceN napísal: Po 18 03, 2024 12:18 pm
EstePar napísal: So 16 03, 2024 11:08 pm
incognito napísal: So 16 03, 2024 10:45 pm
OK, vyzera to tak, ze to mas poratane. Akurat sa opytaj manzelky, ci by jej tych 5 rokov stacilo :wink: ak mate deti, tak urcite. Ak nie, je to otazka preferencii a dohody.
Invalidita sa pocita podobne, ale s tym, ze si tam s dodatocnymi vydavkami. Poistna suma sa pocita, nie cuca z prsta. Cize treba stanovit, kolko mesacne by domacnost potrebovala a odpocitat prijem manzelky a vysku kalkulovaneho invalidneho dochodku. Podla toho sa da potom vypocitat poistna suma. Vyber poistovne zalezi od veku, povolania a zdravotneho stavu.
To co mas, trvale nasledky urazom a to je menej ako 10% pripadov invalidity.

PN a kriticke choroby su vyriesenie, ak mas take rezervy.

K tomu BTC - ak to chces efektivne nakupovat (ako ETF), tak nema zmysel kazdy mesiac nakupovat za 75€ (5% z 1 500€). Takze v jednom mesiaci v roku nakupis BTC za napr. 1 000€ a zvysok mesiacov nakupujes tie akciove ETF.
Áno, máme 3 deti, syn sa nám narodil pred nedávnom, a dal som si deadline, že po jeho narodení začnem investovať, nech si to pamätám, no už som to nestihol, tak verím že začnem ideálne budúci týždeň :)

Priemerné výdavky domácnosti sú momentálne cca 1400€, dodatočné výdavky pri invalidite neviem odhadnúť. Ak by mala manželka príjem, tak by pokryla akurát výdavky. Momentálne bude ale cca 3 roky na materskej/rodičovskej.
Môj invalidný dôchodok by mal byť podľa priemerného osobného mzdového bodu cca do 300€ pri čiastočnej invalidite 40%, a do 700€ pri plnej invalidite 70%. Tie % invalidity inak moc nechápem..

OTÁZKA: Akú by si určil poistnú sumu teda pri invalidite a na základe čoho sa určuje?

A ten BTC som stále nepochopil, prečo nenakupovať ako každé ETF každý mesiac ale iba raz ročne. Asi si stojím na kábli..
Ideál je nakryť od 41%, nech je v tom zahrnutá aj čiastočná invalidita, bacha na poisťovne kde je to v rôznych balíčkoch napr. od 41% do 70% a potom potrebuješ samostatne aj nad 71%, ale vravím, záleží od produktu a poisťovne. Popri investovaní je teda vhodné zvoliť klesajúcu poistnú sumu, keďže je to lacnejšie a tvoj majetok v čase rastie, preto nepotrebuješ poisťovať statickú sumu, vieš tak ušetriť na poistnom. Čo sa týka výpočtu, ideál je nakryť 5 rokov príjmov/samozrejme minimálne záväzky, ale vravím, to je ideál a u veľa ľudí je to cez rozpočet + niečo navyše. Zmysel to má teda hlavne v začiatkoch, kým človek nemá vybudovaný majetok, samozrejme treba zvážiť, či mu je radšej lepšie vymienať 50-100€ mesačne za možné stovky tisíc na poistnom plnení, ale ako povedal incognito, spadá do toho vek a ďalšie premenné.
5 rokov príjmov, alebo výdavkov? Lebo to je u mňa veľký rozdiel..
Nie 5 rokov, ale celozivotne. Nie prijmy, ale vydavky. Akurat je otazne, co vsetko v tych vydavkoch bude zahrnute... ci aj take investicie.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

100 % zaistené ETF

Príspevok od používateľa MiBi »

Spoločnosť Calamos Investments podala v pondelok žiadosť o takzvané "štruktúrované zaistene" ETF, ktoré budú sledovať časť výnosov indexov S&P 500, Nasdaq 100 a Russell 2000 a zároveň budú 100 % zaistene proti poklesu prostredníctvom trhu s opciami.
Predpokladá sa, že prvý kótovaný fond, Calamos S&P 500® Structured Alt Protection ETF - May (ticker: CPSM), bude uvedený na trh 1. mája

https://www.calamos.com/about/news/pres ... -new-etfs/

Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"