Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
fenixto
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 08, 2021 7:38 am

Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa fenixto »

Ahojte,

tak po dlhsom uvazovani co s peniazmi doma som sa rozhodol ze je cas troska aj zainvestovat. Mam 34r, nejaky ten majetok sa podaril ziskat (aj ked vecsina len cez hypo :) ), a uvazujem co dalej. Prenajimam byt (dalsi uz asi nechcem, predsa su s tym starosti), kupil som pozemok, nejake drobne mam v kryptomenach (mozno motyka vystreli :lol: ), 2.pilier mam v indexovom fonde, a teraz mam volnu hotovost cca 20k plus mesacne som ochotny 200-300e niekam investovat.

Samozrejme som si narychlo popozeral tu na fore podobne temy a co ako, ale ako vzdy, cim viac toho precitam tym vecsi bordel v tom v konecnom dosledku mam :)

Asi najrozumnejsie co som tu vycital je investovat pravidelne do ETF (SP500 som si zapametal), otazne ci cez casto spominane XTB, Lynx, pripadne mam ucet aj vo Fiu, tam by to bolo asi najjednoduchsie pre mna. Predstavujem si to v nejakom pomere jednoduchost/vynosnost, mam dennodenny pristup k netu, ale na najeke caste kupy/predaje si netrufam, idealne vybrat rozumne fondy a posielat tam mesacne fixnu sumu, pripadne raz za cas prehodit (aj ked neviem ako zistim kedy prehodit :) )

Cize otazka je, kam dat 20k naraz, a ci sa to niekam vobec oplati - klidne nemam problem aj do J&T na par rokov ak sa to oplati, alebo iny napad.
A tych 200-300e mesacne, to je predovsetkym na dochodok, cize tam asi idealne ETF.

Viem ze takychto tem je tu viac, ale asi kazdy ma troska inu predstavu a sumu, tak preto som zalozil nove.

Vdaka vsetkym za rady ;)
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Sleepy »

Jednoducha cesta je:
Zaloz si ucet v IB (viewtopic.php?f=9&t=61), nakupuj SXR8 (daju sa iba cele akcie). Poplatky minimalne. Nic lacnejsie s garancnym fondom 100 000€ (90%) nenajdes.
Osobne by som to tam buchol cele. Nevidim dovod to rozdelovat napr. do konca roka (aj ked vela ludi rozdeluje). Dnes kupis za 385eur/akcia, pred mesiacom 372eur, o mesiac pravdepodobne za 395eur (to nikdy nevies) .

Jedine co by som este pockal je na september, ako docasne ovplyvni 3. vlna covidu vyvoj ceny akcii. Doposial vzdy, ked sa trhy prepadli, tak sa spamatali... Beriem to ako prirodzenu vlastnost firiem - dosahovat zisk.

Ja mam blizko k informatike, tak mne je aj blizky index QDVE, ktory sa je lacnejsi (16eur)a da sa dokupovat castejsie. Tieto dva tvoria zaklad mojho IB portfolia.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

S ohladom na riziko prepadu akcii, urcite by som nakupy rozdelil v case. Napr. nakupoval kvartalne aspon po dobu 2rokov. A ked tak pri vacsej korekcii dokupit viac.

a precitaj si "rovnake vlakna" napr. viewtopic.php?f=51&t=24702
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Sleepy »

Viem co bolo v minulosti, nemusi byt aj v buducnosti. Ale pre mna osobne, vzdy prepad znamenal aj nasledny rast. Ono zalezi ako si to kazdy nastavi a ake riziko chce podstupit a hlavne za ake obdobie. Sxr8 stock:
sxr8.png
Kebyze kupujem posledne 2 roky postupne, tak kupujem stale drahsie a drahsie ako keby som to kupil na supu pred 2r.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Rado »

Sleepy napísal: St 18 08, 2021 11:26 am Dnes kupis za 385eur/akcia, pred mesiacom 372eur, o mesiac pravdepodobne za 395eur (to nikdy nevies) .
O rok 506€? Je nejaká šanca, že to bude 260€?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Sleepy »

"ano, rovnaka ako, ze bude 506€". Na to nam nikto neodpovie.
fenixto
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 08, 2021 7:38 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa fenixto »

Cize zatial to vidim tak, pockam nejaky ten mesiac, max dva ci to nahodou 3.vlna troska neznizi, nakupim za 10k spominane Sxr8 (co je vlastne SP500 ze?), s tym ze potom si tam budem mesacne za 100e nakupovat. A druhych 10k by som asi kupil nieco ine, ale je ich mrte, pripadne ako tu spominal Sleepy, kupil by som QDVE index. A teda ist cez IB (pod tym je na mysli toto? https://www.interactivebrokers.com/en/home.php), alebo lepsie cez EIC, XTB? Viem ze to tu bolo xkrat spominane, len ked clovek to spravi raz a vecsinou navzdy, nech nespravim blbost :)
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa samuel »

fenixto napísal: St 18 08, 2021 2:26 pm potom si tam budem mesacne za 100e nakupovat
Spominal to sice Sleepy, ale povazujem za dolezite to zdoraznit: v IB sa z toho SXR8 daju nakupovat len cele akcie - momentalne okolo 385 eur (frakcie len pre US stock). takze nakupy za 100eur/mesacne sa trochu "skomplikuju" lebo teda asi budes musiet nakupovat raz za par mesiacov. https://ibkr.info/article/3416
a ano, je to ETF kopirujuci index S&P500
Naposledy upravil/-a samuel v St 18 08, 2021 3:04 pm, upravené celkom 1 krát.
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Sleepy »

Ak broker, tak IB.

IB - garancny fond do 100 000€ (90%) [IBCE]

XTB - garancny fond do 20 000€ [zatial bez poplatkov, s minulostou o ktorej si precitaj tu]

EIC je o.c.p. - garancny fond do 50 000€. Pri CIELOVOM UCTE - zvolis si cielovu sumu (napr. 50 000€), zaplatis na zaciatku 1% z cielovej sumy, vyberies si tvoje ETF a mesacne uz iba posielas peniaze. Konverzia meny a nakup ETF prebieha automaticky 2x za mesiac. Nakup ETF ma minimalne poplatky. Mozes nakupovat aj frakcie akcii. Viac tu: viewtopic.php?f=6&t=24417

Cakanie na mozny pokles resp. korekciu pocas 3. vlny vyuzi este na studovanie fora.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Rado »

Prečo SXR8 a nie SXRV? Nejaký dôvod?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Alebo LYMS ?
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

Sleepy napísal: St 18 08, 2021 2:02 pm Viem co bolo v minulosti, nemusi byt aj v buducnosti. Ale pre mna osobne, vzdy prepad znamenal aj nasledny rast. Ono zalezi ako si to kazdy nastavi a ake riziko chce podstupit a hlavne za ake obdobie. Sxr8 stock:
sxr8.png

Kebyze kupujem posledne 2 roky postupne, tak kupujem stale drahsie a drahsie ako keby som to kupil na supu pred 2r.
to je fasa, rozhodovat sa podla uptrendu za poslednych asi 5 rokov. Pozri si historiu za 100 rokov a potom zistis, ze tam boli poklesy trvajuce aj niekolko rokov.. Uz sa to tu riesilo X krat, ocenenia sa maju tendenciu vracat k priemeru. A mometalne su akcii napr. podla P/E predrazene https://www.multpl.com/s-p-500-pe-ratio
Cize riziko prepadu je pomerne velke. Ale kristalovu gulu nemam..
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Sleepy »

Nehadam sa a zaroven suhlasim.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

andre napísal: St 18 08, 2021 6:22 pm to je fasa, rozhodovat sa podla uptrendu za poslednych asi 5 rokov. Pozri si historiu za 100 rokov a potom zistis, ze tam boli poklesy trvajuce aj niekolko rokov.. Uz sa to tu riesilo X krat, ocenenia sa maju tendenciu vracat k priemeru. A mometalne su akcii napr. podla P/E predrazene https://www.multpl.com/s-p-500-pe-ratio
Cize riziko prepadu je pomerne velke. Ale kristalovu gulu nemam..
Za poslednych 25 rokov je ratio cca 25, cize podla mna to dlhorocne P/E ratio 15 uz velmi zmysel nedava, kedze za posledne roky sa zmenila "financna politika" sveta..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Rado »

Prezentovanie ETF ako takej ľahkej cesty ako investovať vo mne vyvoláva obavy. Pokiaľ budú na burzu vstupovať ľudia ako ty, tak sa veľkého prepadu nebojím. Vaše peniaze tlačia trhy hore. Inflácia a rast úrokových sadzieb však môže spôsobiť to, že prestanete mať voľný cash, ktorý prestane končiť na burze a to môže znamenať obrat. Prepad bude o to väčší o čo väčší strach ako "investori" dostanete.
fenixto napísal: St 18 08, 2021 8:42 am Samozrejme som si narychlo popozeral tu na fore podobne temy a co ako, ale ako vzdy, cim viac toho precitam tym vecsi bordel v tom v konecnom dosledku mam :)
Všetko, čo ktokoľvek začne robiť sa treba najskôr naučiť. Na husliach niečo zahrám po roku a to musím každý deň študovať a trénovať. Investovanie aj keď cez ETF to vyzerá ľahko, sa tiež nerobí tak, že to tam položím a nejako to dopadne. Posledné roky vyzerajú super, ale netreba zabúdať, že je to akciový trh! Ak má niekto doma tigra, tak je to domáci maznáčik, ale stále je to divoká šelma so svojimi pudmi. Ak by sa zopakoval rok 2008-2009
1.png
tak sa na 0% dostanú všetci, ktorí nakúpili v novembri 2016. Všetci ostatní, ktorí kupovali po tomto dátume budú v strate. ROI, ktoré doteraz trhy vytvorili na otvorených pozíciách je v podstate fiktívne. Počítať sa dá, až keď je pozícia zatvorená.

Nič ti neujde, ak na to pôjdeš postupne. Burza je super v tom, že vždy ponúka príležitosti, ktoré sa dajú využiť. Netreba si trhať vlasy, kvôli zmeškanej príležitosti lebo príde ďalšia. Myslím, že sa tiež netreba obmedzovať iba na ETF. Dôležitý je plán a to, čo urobíš v daný moment. Investovať, aby to trochu zarobilo nie je plán. Buy and hope tiež nie. Keď to chceš využiť až na dôchodku, tak načo sa trápiť a nedať to do 2. piliera individuálne? Rozložiť riziko sa nechystáš, tak aký zmysel to má vraziť do rovnakého indexu?

Keď už Individuálne investície, tak by ti mali priniesť vyšší výnos a diverzifikáciu inak nemá podľa mňa zmysel venovať tomu čas a energiu. Ja by som vzhľadom na to, čo som napísal minimálne časoval svoje vstupy. Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Sleepy napísal: St 18 08, 2021 2:02 pm Viem co bolo v minulosti, nemusi byt aj v buducnosti. Ale pre mna osobne, vzdy prepad znamenal aj nasledny rast. Ono zalezi ako si to kazdy nastavi a ake riziko chce podstupit a hlavne za ake obdobie. Sxr8 stock:
sxr8.png

Kebyze kupujem posledne 2 roky postupne, tak kupujem stale drahsie a drahsie ako keby som to kupil na supu pred 2r.
Uz ti tu odpisal andre.. ten graf co si postol je velmi zly priklad. Chce to mimo ineho aj ako sporenie na dochodok na 20 rokov, kukni si ludi co kupili na peaku dot.com bubliny, kolko sa nacakali.
Obrázok

pre autora vlakna: Osobne by som pockal aspon do polky/konca septembra a nelial tam vsetko naraz ale aj tych 20k rozdelil cast tam vlozil jednorazovo a zbytok postupne


K aktualnej situacii, jeden z takych zaujimavych indikatorov je Warren Buffett indikator hodnoty - hodnota US stock marketu voči GDP - aktualne 238%..

https://www.currentmarketvaluation.com/ ... icator.php
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, otazne je, ako by dopadol, ak by mal doma len cash..
Prepadnut sa mu moze aj byt, aj akcie (ETF)..
Otazne je, naco je ludom volny cash? Ked ceny komodit zacinaju stupat celkom slusne..
Kazdopadne ked tak pozeram na ten graf co dante postol, rast medzi 2010-2020, obzvlast 2020-2021, tak by som stavil na niekolkorocny graf rovny ako vodna hladina---------- ale necham sa prekvapit, kam to az moze zajst.
Podla mna 2 pilier (zbytocny prostrednik?) nie je tak vyhodny, kedze akcie po roku maju nulove dane, moze vybrat kedykolvek, vacsia flexibilita, a vacsi adrenalin, nie? Nejak zacat musi kazdy, zapacia sa mu grafy a mozno bude aj opcny trader..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s názormi, že v tejto situácii netreba do toho vložiť rovno celých 20K. Urobil by som to ako vraví Andre, s tým, že ked nastane výnimočná situácia, tak vrazíš do toho všetko aj skôr. Ked som na jar 2020 vravel známym, že treba nakupovať, každý vravel že treba počkať. Teraz sme vo FOMO markete (fear of missing out ) a ľudia povzbudení rastom neváhajú investovať.

Vravíme tomu risk/reward. Pomer rizika a odmeny nie je výhodný. Riskuješ viac ako môžeš získať. Trh môže v nasledujúcich mesiacoch ľahko padnúť o 10-20%, pričom rast je obmedzený na oveľa menší potenciál.

Americký trh je od predkovidovej situácie vyššie o 1/3, pričom ekonomicky práve dobehol predkovidovú úroveň. Stále však nepracuje cca 6 - 6,5 milióna američanov. Inflácia stúpa a preto FED bude musieť robiť opatrenia - skôr, či neskôr. Tretí otáznik je, že v cene akcií máme situáciu akoby sme porazili kovid, ale ako dopadne pandémia nikto nevie.

Dlhodobý priemer trhov je 10% p.a. Minulý rok - krízový dalo ETF SP500 +17%. Toho roku už tiež cca 17%. Tak aká je šanca, že tento extrém bude pokračovať bez primeranej korekcie? Je, ale je malá. Riziko nestojí za to, aby si do toho vrazil všetky úspory.

Nikto nevie, či bude, alebo nebude pokles. Ale verím, že kopa špekulantov už sedí v cashi a druhá kopa chce zarobiť na poklese. Palivo na rast dochádza....earnings sezona končí..makrodáta nie sú nijaký zázrak a nevidím katalyzátory pozitívnych prekvapení. Zato mračná sa zbiehajú.

Čo sa týka pravidelných invetícii. S tým netreba váhať. Postupne sa bude cena priemerovať, aj keby si začal vysoko a dokupoval do poklesu. Voláme to DCA ( dolar cost averaging efekt ). Z dlhodobého hľadiska ti to môže byť jedno. Ale vraziť do toho 20 000 a potom šetriť po 200 €, z toho môže byť zbytočné riziko stagnácie, alebo dobiehania strát. A nebudeš mať rezervu, ked príde pokles.

Takto. Ja nevravím, že sa ti nemôže stať, že ti trh ujde. Ale tak ako trh rastie, tak zhruba raz za 1-2 roky prichádzajú i poklesy. Kovid pokles v 2020 bol -35%. Predtým bol pokles zhruba -20% koncom 2018 a takisto pokles pri brexite v lete 2016. Minulého roku sme došli skoro na úroveň konca 2016...trh otvoril brány a dal šancu všetkým, čo zmeškali vlak.

P.S. Andre minuleho roku využil krízu a založil 2 účty. Jeden v marci, jeden v apríli. Na oboch má výnos +60%. Takže vie o čom píše, len samozrejme nikto nič nemôže garantovať.

Na záver dám graf vývoja britských akcií. Treba pochopiť, že Amerika má vďaka technológiám a stabilite jednu obrovskú výhodu. Investovať do nej chce celý svet. Briti nemajú posledné roky takú dôveru investorov, tak to tak vyzerá aj z výnosmi:
Prílohy
FTSE.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: St 18 08, 2021 10:51 pm Súhlasím s názormi, že v tejto situácii netreba do toho vložiť rovno celých 20K. Urobil by som to ako vraví Andre, s tým, že ked nastane výnimočná situácia, tak vrazíš do toho všetko aj skôr. Ked som na jar 2020 vravel známym, že treba nakupovať, každý vravel že treba počkať.
Mám úplne rovnakú skúsenosť. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
fenixto
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 08, 2021 7:38 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa fenixto »

Diky pani za reakcie.

Neponahlam s tym, planujem co to tomu este dlhsie povenovat (kolko praca a rodina dovoli), skor som chcel sposob akym co najlepsie nalozit s vecsou sumou vs pravidelne investovanie. Urcite s tou vecsou sumou pockam, minimalne do konca roka ci bude nejaky pokles. Tam neni dovod nic unahlovat.

Ale co sa tyka pravidelneho investovania, tam asi cim skor tym lepsie nie? Vzhladom na to ze to chcem minimalne na 20r. Len si to nejako poskladat :)

A este taka myslienka, par znamych investuje v Pioneer, videl som to tu na fore ze to neni moc "v laske" :) resp tam asi zalezi kto a ako zlozil pomer fondov ze? Lebo zas z pohladu laika mi to pride najjednoduchsie, posielas prachy a viac menej bez starosti. Aj ked teda urcite za cenu nizsich vynosov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

hm :)
za komfort sa plati
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

fenixto napísal: Št 19 08, 2021 8:55 am A este taka myslienka, par znamych investuje v Pioneer, videl som to tu na fore ze to neni moc "v laske" :) resp tam asi zalezi kto a ako zlozil pomer fondov ze? Lebo zas z pohladu laika mi to pride najjednoduchsie, posielas prachy a viac menej bez starosti. Aj ked teda urcite za cenu nizsich vynosov.
Ked to chces mat take pohodlne, ze len nastavit trvaly prikaz, ale s nizsimi poplatkami vyber si - etfmatic, finax alebo portu.

tu je porovnanie finaxu vs. Amundi / pioneer: https://www.finax.eu/sk/blog/amundi-ryt ... porovnanie
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Tu je trosku iny nazor na to ci investovat ked su trhy na maximach. Cca. Od 9 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=nNZANoHlmB4

Teraz spatne je kazdy general, ale presne ako hovoria vo videu, minuly rok ked boli trhy -30 az -35%, tak vsetci ocakavali ze pojdu este nizsie, ale trhy sa rychlo vratili spat a po mesiaci uz boli iba -15% a vacsina ludi tuto prilezitost premeskala.

Pokial sa dobre pamatam tak tu ludia na ako-investovat.sk (vratene jugglera) tipovali vyraznejsiu korekciu uz pred rokom 2014 – a ona neprisla. Vyrazna korekcia prisla az v roku 2020, ktoru vacsina ludi premeskala. Ale aj keby tu koreciu nepremeskali tak by nakupovali SP 500 o 80% drahsie ako boli ceny v 2014, a o 100% drahsie ako v roku 2013. Korekcia v roku 2018 mala iba -17% - ak by tuto korekciu investor vyuzil nakupoval by taktiez o 100% drahsie ako v roku 2013 (kedy tu ludia na ako-investovat ocakavali korekciu).

Len pre zaujimavost SP 500 v roku 1990 bol po 15 rokov rastu vo vyske 15% p.a. a kto sa vtedy rozhodol pockat na vyraznejsiu korekciu tak by sa dockal az po 13 rokoch a nakupoval by za trojnasobne ceny ako boli v 1990.

Vyckavacia investorska taktika ta urcite ochrani pred pripadnymi poklesmi ale nechrani ta pred stratenymi prilezitostami. Ak sa bojis prepadov na trhu tak neinvestuj 100% do akcii ale napr. 50/50 alebo 60/40.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kto uhadne co je toto za index ?
Prílohy
225.png
225.png (11.26 KiB) 8715 zobrazenia
Odoslané z počítača
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Japonsko - nikkei 225.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

rogue_trader: Ja som niekde nepisal, ze ma cakat 3-5-10rokov ako tam spominaju, ale investovat postupne.

Oni nemozu tvrdit, ze ludia u nich nemaju teraz investovat ale cakat. To by bolo ako keby v reklame na Coca colu tvrdili, ze je sice super ale predrazena. Takze pite vodu alebo Tesco colu...

Realne finaxu je jedno ci je klient v zisku, oni ziju z feeciek zo spravovanych penazi. Sli by sami proti sebe..


iceberg8: len nikkei, ma taky graf. Aj to je jeden zo scenarov, aj ked asi fakt pesimisticky.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano nikkei je asi kral blackswanu.. Toto sice nema vypovednu hodnotu, len som nechapal ako mohla nvidia stat 5usd pred 6 rokmi.. AMD to iste.. Neboli to male firmy pred par rokmi. A prikladov by bolo viac.. Pricom neviem ci ich nepotiahlo skor crypto, ktoremu sa 99,999% ludi smialo ze aka "blbost".. Taka nenapadna rozbuska..
NVDA.png
NVDA.png (10.63 KiB) 8676 zobrazenia
AMD.png
AMD.png (11.56 KiB) 8676 zobrazenia
INTC.png
INTC.png (11.2 KiB) 8676 zobrazenia
Zial, viac do prava ma to uz nepusti pozriet..
Odoslané z počítača
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa rogue_trader »

andre napísal: Št 19 08, 2021 12:30 pm rogue_trader: Ja som niekde nepisal, ze ma cakat 3-5-10rokov ako tam spominaju, ale investovat postupne.
Ano suhlasim, vo videu Finax opisoval inu situaciu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

iceberg8 napísal: Št 19 08, 2021 12:57 pm len som nechapal ako mohla nvidia stat 5usd pred 6 rokmi.. AMD to iste.. Neboli to male firmy pred par rokmi. A prikladov by bolo viac..
Off topic - treba sa pozriet na trh v ktorom vystupuju nie len "hmmkat" ako toje mozne. AMD malo slaby podiel trhu pri CPU (standard aj server) od vzniku Core2Duo technologie od Intelu co je tak rok 2003? S i3,i5,i7 sa ta diera este viac prehlbila na i5 a I7 AMD nemalo supera FX boli shit, ich jedina vyhoda bola nizsia cena oproti INtelu, herny vykon bol otrasny, aj to dost kurilo. Nad vodou ich drzal deal so SONY a MS pre dodavku CPU a GPU do konzol (MS od x360, sony od ps4). Od predaja Ryzen CPU platformyv sa ich podiel vyrazne zlepsil a myslim ze uz su bok po boku co sa tyka podielu na trhu s CPU. Retail ma lepsi pomer cena/vykon a nizsiu spotrebu - aj u serverovych rieseni, co nie je nic zanedbatelne pre serverove farmy.... na GPU zase slape vo velkom mining od vydania rx570/580 kariet co je asi 4 roky dozadu.

Nvidia zase dominuje u GPU uz dlhe dlhe roky, hoci ten narast je extremny, neviem co viedlo k takemu vystrelu

Tu mas info AMD vs Intel
https://www.techradar.com/news/amd-over ... n-15-years
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Skrblík »

Ať uděláš co uděláš, vždy při pohledu zpětně si budeš moct říct, že jsi něco mohl udělat lépe ;-) Bez ohledu na to co ti kdo napíše, poradí, pořád to budou tvé peníze a jen ty osobně budeš za výsledky zodpovědný.

Souhlasím že dát rovnou 20k eur najednou do S&P500 je trochu risk, ale jen čekat na nějakou lepší příležitost je nesmysl, protože trhy dlouhodobě rostou a proto v dlouhodobém horizontu bude cena vyšší než nižší. Být tebou bych tedy teď investoval každý měsíc pravidelně vyšší částku než jen těch 300 eur. Třeba si to rozplánuj tak, ať těch 20k během následujícího roku postupně vložíš na trh. Ono je totiž strašně snadné teď hodnotit, jak v 2020 mohli lidi nakupovat za ceny roku 2016. Ale je třeba si uvědomit, že tehdy nikdo nevěděl budoucí vývoj. Takže prakticky lidi stejně kupovali dráže, buď vstoupili dříve, nebo naopak dlouho čekali a vstoupili pozdě.

Ad Warren indikátor - on bohužel v dnešním světě není dobrým ukazatelem. Protože porovnává hodnotu trhu v USA vůči GDP v USA. Za poslední roky (menší desítky let) se ale firmy proměnili v velké nadnárodní korporace. Proto ten poměr rak prudce roste, protože firmy expandují do zahraničí.
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Št 19 08, 2021 12:30 pm rogue_trader: Ja som niekde nepisal, ze ma cakat 3-5-10rokov ako tam spominaju, ale investovat postupne.
Oni nemozu tvrdit, ze ludia u nich nemaju teraz investovat ale cakat. To by bolo ako keby v reklame na Coca colu tvrdili, ze je sice super ale predrazena. Takze pite vodu alebo Tesco colu...
Realne finaxu je jedno ci je klient v zisku, oni ziju z feeciek zo spravovanych penazi. Sli by sami proti sebe..
Presne tak. Nehnevaj sa RT, ale dávať video z relácie ,,Finax radí,, je ako pýtať sa pani v banke, kde by mi odporučila investovať 20K.

Za prvé: Rado Kasík ako bývalý portfolio manažér v Acrosse dáva otázky komu: Tonkovi? To je kto? (...má vo Finaxe na starosti vedenie tímu klientskej podpory..) a Jurajovi Hrbatému? ( šéfovi firmy, ktorá potrebuje čím skôr velké vklady...pretože 1% z mesačnej splátky 100€ im prinesie 12€ ročne, ale ked vložíš 100 000€, tak majú s teba 1000 € ročne ). Je jasné, že prosperita Finaxu závisí len od objemu spravovaných peňazí.

Fenixto sa pýtal jasne:
fenixto napísal: St 18 08, 2021 8:42 am
Cize otazka je, kam dat 20k naraz, a ci sa to niekam vobec oplati - klidne nemam problem aj do J&T na par rokov ak sa to oplati, alebo iny napad.
A tych 200-300e mesacne, to je predovsetkym na dochodok, cize tam asi idealne ETF.

Vdaka vsetkym za rady ;)
A väčšina ľudí čo sa vyjadrili povedali OK, ale nie naraz, lebo trhy sú vysoko. Ak investiční experti nerozumejú riziku jednorazového investovania, mali by rozumieť aspoň DCA. Ked hrozí riziko, že sme v bubline a jednorazová investícia môže celé roky dobiehať straty, tak čo je na tom, ked to investuje postupne v priebehu 1-2 rokov?

A ked spomína to J&T, tak aj to je alternatíva. Dostať 5% p.a. na zero bonds obchodovaných na burze, teda oslobodených od daní je tiež cesta. Riziko straty je tam podľa mňa menšie ako na prehriatých amerických trhoch. Ked chcem dobre odštartovať celoživotné investovanie, tak pri 200-300 mesačne nemám čo riešiť. Ale pri 20 000, čo chápem, že sú pre fenixta signifikantné úspory, tam by som nebol taký hrdina radiť mu vraziť to ihneď.

Hrbatého brat čo urobil pri 35% prepade? K investícii 100 000 trasúcou rukou priložil 10 000. To je všetko.
Tak teraz, keby mal dalších 100 000 volných, tak mu poradíte nech to vloží všetko naraz po rýchlom raste akcií o +60% ?
Prílohy
SP500 august 2021.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ako sa casuju trhy?
Dnes som na zivo sledoval graf ako pada z 2700 na 2650, hovorm si, ze pri 2600 kupujem, ale ked to islo na 2675 tak som si nadaval, ze malo mi stacit 2650. Kupil som okolo 2670 a teraz je zas 2660 a mozno bude aj 2650 :)
Vid ten posledny vrchol v case, asi tolko k casovaniu.. Asi je to z dlhodobeho hladiska jedno, ale 1% je tiez 1%, to je obrovsky rozdiel to 1%, u Teba by to bolo 200eur, alebo 2/3 z tych 300eur pravidelnych...
A casovanie chce cas - sedim tu a pozeram sa do grafov a stracam cas :) Ale tak, co uz..
Prílohy
casovanie.png
casovanie.png (14.61 KiB) 8568 zobrazenia
Odoslané z počítača
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa rogue_trader »

JUGGLER napísal: Št 19 08, 2021 5:04 pm A väčšina ľudí čo sa vyjadrili povedali OK, ale nie naraz, lebo trhy sú vysoko. Ak investiční experti nerozumejú riziku jednorazového investovania, mali by rozumieť aspoň DCA. Ked hrozí riziko, že sme v bubline a jednorazová investícia môže celé roky dobiehať straty, tak čo je na tom, ked to investuje postupne v priebehu 1-2 rokov?

A ked spomína to J&T, tak aj to je alternatíva. Dostať 5% p.a. na zero bonds obchodovaných na burze, teda oslobodených od daní je tiež cesta. Riziko straty je tam podľa mňa menšie ako na prehriatých amerických trhoch. Ked chcem dobre odštartovať celoživotné investovanie, tak pri 200-300 mesačne nemám čo riešiť. Ale pri 20 000, čo chápem, že sú pre fenixta signifikantné úspory, tam by som nebol taký hrdina radiť mu vraziť to ihneď.

Hrbatého brat čo urobil pri 35% prepade? K investícii 100 000 trasúcou rukou priložil 10 000. To je všetko.
Tak teraz, keby mal dalších 100 000 volných, tak mu poradíte nech to vloží všetko naraz po rýchlom raste akcií o +60% ?
Aj napriek tomu ze hrozi ze sme v bubline, nemyslim si ze je vacsia pravdepovodnost ze pride vacsia korekcia v 1. alebo 2. roku ako ze pride korekcia az v roku 3. alebo 4. pripadne neskor. Ak mu potencialny pokles investicie robi problem tak prostrednictvom DCA ten problem nevyriesi iba posunie o 1-2 roky. Ak ma starch z prepadu tak riesenim nie je DCA ale neinvestovat 100% do akcii, ale zvolit inu alokaciu.

Hrbatemu by som bez problemov odporucil investovat dalsich 100K – to nepredstavuje vyznamu cast jeho portfolia (jeho majetok je niekolko mil. EUR).

Co sa tyka rychleho rastu akcii o 60%, tak to je uplne normalne ze po vacsej korekcii pride takyto rychly rast – rovnako to bolo aj v 2009 a potom dalsia korekcia (aspon >20%) prisla az po 10 rokoch. Netvrdim ze teraz to bude rovnake, ale ocakavat ze pride vyrazna korekcia do 1-2 rokov to je obycajne varenie z vody a vestenie.

Odporucam pouzivat logaritmicke grafy, lebo v tom tvojom grafe vyzera rast akcii v 2020 rychlejsi ako bol v 2009 aj ked to bolo naopak.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

rogue_trader napísal: Št 19 08, 2021 9:43 pm Aj napriek tomu ze hrozi ze sme v bubline, nemyslim si ze je vacsia pravdepovodnost ze pride vacsia korekcia v 1. alebo 2. roku ako ze pride korekcia az v roku 3. alebo 4. pripadne neskor. Ak mu potencialny pokles investicie robi problem tak prostrednictvom DCA ten problem nevyriesi iba posunie o 1-2 roky. Ak ma starch z prepadu tak riesenim nie je DCA ale neinvestovat 100% do akcii, ale zvolit inu alokaciu.

Hrbatemu by som bez problemov odporucil investovat dalsich 100K – to nepredstavuje vyznamu cast jeho portfolia (jeho majetok je niekolko mil. EUR).

Co sa tyka rychleho rastu akcii o 60%, tak to je uplne normalne ze po vacsej korekcii pride takyto rychly rast – rovnako to bolo aj v 2009 a potom dalsia korekcia (aspon >20%) prisla az po 10 rokoch. Netvrdim ze teraz to bude rovnake, ale ocakavat ze pride vyrazna korekcia do 1-2 rokov to je obycajne varenie z vody a vestenie.

Odporucam pouzivat logaritmicke grafy, lebo v tom tvojom grafe vyzera rast akcii v 2020 rychlejsi ako bol v 2009 aj ked to bolo naopak.
To je uplne "domotanie" toho co bolo uvedene.

Pri DCA je jedno kedy prijde korekcia, proste posielas peniaze a nestaras sa. Podla historickych statistik (backtestov) budes po urcitej dobe vzdy v pluse. Toto je riesenie pre 99% ludi, ktori nie su ochotny sa viac starat o peniaze.

Rozlozenie investicii v case ta ochrani predtym aby si vsetky penize vlozil na maxime. A potom pozeral ako to klesa o 5-10-15-20..% Co vela ludia psychicky nezvladne a vyberie peniaze v najhosiu moznu dobu.

Samozrejme, ze teraz je vysoka pravdepodobnost korekcie. Ked zanedbame vsetko ostatne, tak uz len preto, ze > 1.5 roka ziadna nebola.

Aj Hrbaty vie peniaze investovat s vyhodnejsie tj. s nizsimi poplatkami ako cez finax. Podla mna tak aj spravil. Pri jednorazovej investicii a zhodnoteni 8% p.a. ta za 30rokov feecko 1.2% pripravy o cca. 32% zisku.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Vysvetlim na jednoduchom priklade:
Fenixto ma 20K volnych, + 200 Eur chce pravidelne mesacne investovat – napr. do SP500.

Jednorazovu investiciu 20K teraz v Auguste 2021 + pravidelnu mesacnu investiciu 200 eur mesacne neodporucate lebo trhy su potencialne v bubline a hrozi v buducnosti prepad.

Ako riesenie ponukate: 200 eur investovat mesacne + 20K rozdelit (napr. 2500 Eur investovat raz za kvartal po dobu 2 rokov, a v pripade ze pride vacsia korekcia – tak zainvestovat vacsiu sumu resp. vsetky zostavajuce EUR).

Ak Fenixto pouzije tuto vasu strategiu tak za 2 roky celkovo zainvestuje cca. 25K EUR do SP 500 a potom bude pokracovat uz iba 200 eur mesacne.
Tato strategia (urobit DCA na 20K pocas 2 rokov), ktoru odporucate Fenixtovi poskytne benefit ochrany pred vacsiou korekciou (oproti jednorazovej investicii) iba pocas prvych dvoch rokov.

V pripade ze vacsia korekcia nepride pocas prvych dvoch rokov, ale az neskor tak vysledok bude ze Fenixto bude v Auguste 2023 plne zainvestovany 25K v SP 500 (v idealnom pripade bude mat aj nejaky zisk (napr. 2-3K) – ked vsak potom pride vacsia korekcia uz ziadny benefit z toho ze 20K rozdelil na 8 kvartalov mat nebude a bude na tom rovnako ako pri jednorazovej investicii – bude plne 100% zainvestovany v akciach, v predrazenom trhu. Nasledne ak pride prepad napr. 40% - tak Fenixto pride o 10 tis. EUR a bude pokracovat v investovani vo vyske 200 EUR mesacne - ja tu ziadny benefit toho ze 20k rozdelil na 8 kvartalov nevidim - po dvoch rokoch je na tom rovnako ako ked investuje jednorazovo.

Ak ma investor vacsiu sumu na investovanie a v pripade vacsieho poklesu to pre neho moze predstavovat potencialny problem (co prepokladam bude mat asi vacsina neskusenych ale aj skusenych investorov) tak riesenim nie je investovat 100% do akcii v priebehu 1-2 rokov. Rovnako nie je riesenie sa pokusit casovat trhy (to plati nielen pre neskusenych investorov, ale aj pre vacsinu skusenych). Riesenim je investovat konzervativnejsie.

Ohladom potencialnej korekcie v blizsej buducnosti nepoznam nikoho kto by vedel predpovedat korekciu. Korekcia vacsia ako 20% nie je ukaz ktory by sa dial casto – od kedy investujem (co je cca 16 rokov) som zazil 2 korekcie ktore boli viac ako 20%, avsak o tom ze bude korekcia som cital asi kazdy rok. Takze k predpovediam ze pride korekcia som skepticky a nad tvrdenim ze korekcia pride urcite lebo tu nebola 1.5 roka – tak nad tym sa akurat pousmejem.
Dalsi problem pri korekciach je ze aj ked nejaka aj pride - napr 10% - tak investor nevie ci bude pokracovat na 15%, 20% a viac alebo uz sa to otoci a tak to vela investorov ani poriadne nevyuzije.


Ohladom poplatkov Finaxu suhlasim – 1.2% rocne spravcovsky poplatok je prilis vela.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa Rado »

Len, aby som nebol v skupinke, ktorá odporúča...ja neodporúčam investovať do ETF vôbec. Ak už tam smerujú zdroje cez 2. pilier, tak nevidím dôvod riskovať viac.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

rogue_trader napísal: Pi 20 08, 2021 7:47 pm Ohladom potencialnej korekcie v blizsej buducnosti nepoznam nikoho kto by vedel predpovedat korekciu. Korekcia vacsia ako 20% nie je ukaz ktory by sa dial casto – od kedy investujem (co je cca 16 rokov) som zazil 2 korekcie ktore boli viac ako 20%, avsak o tom ze bude korekcia som cital asi kazdy rok. Takze k predpovediam ze pride korekcia som skepticky a nad tvrdenim ze korekcia pride urcite lebo tu nebola 1.5 roka – tak nad tym sa akurat pousmejem.
Dalsi problem pri korekciach je ze aj ked nejaka aj pride - napr 10% - tak investor nevie ci bude pokracovat na 15%, 20% a viac alebo uz sa to otoci a tak to vela investorov ani poriadne nevyuzije.
To uz je demagogia. Ked mas potrebu sa k nejakej teme vyjadrit skus si najprv nastudovat fakty.

A kde som pisal, ze bude korekcia o viac ako 20%?


"In investing, a correction is a decline of 10% or more in the price of a security from its most recent peak."

https://www.investopedia.com/terms/c/correction.asp
Cize pokles o viac ako 10% sa nazýva korekcia. Pokles o 20% je bear market.


Statisticky to vychadza tak, ze korekcie byvaju ovela castejsie ako si vacsina ludi mysli. Ocividne aj ty:
Corrections occur, on average, every 1.87 years

Let's begin with the basics: Stock market corrections are lot more common than you probably realize.

According to data from market analytics firm Yardeni Research, the S&P 500 has undergone 38 corrections since the beginning of 1950. That's an average of one decline of at least 10% every 1.87 years.

https://www.fool.com/investing/2021/03/ ... kely-2021/
To illustrate the volatile nature of financial markets, we took a look at intra-year stock market declines over the 20-year period from 2000–2019. As you can see in the chart below, a decline of at least 10% occurred in 11 out of 20 years, or 55% of the time, with an average pullback of 15%. And in two additional years, the decline was just short of 10%. Despite these pullbacks, however, stocks rose in most years, with positive returns in all but five years and an average gain of approximately 6%.

https://intelligent.schwab.com/article/ ... t-uncommon


Ja som nikde nespochybnil, ze diverzifikaciou vies znizovat riziko investicie. Prave naopak, nedavno som tu daval k tomu backtesty a vysvetlil ako to funguje so znizovanim rizika:

viewtopic.php?p=149227#p149227
viewtopic.php?p=149235#p149235

V dalsom vlakne som uz daval tieto linky vid. viewtopic.php?p=150092#p150092

Kedze fenixto pisal, ze si presiel podobne temy predpokladam, ze o tom vie.

Nechcel som tu zbytocne rozoberat to iste uz 3x za par tyzdnov.

A na 2. stranu zlozene portfolio z akcii a dlhopisov nie je ziadny zazrak. Z dlhodobeho hladiska vychadza takmer vzdy lepsie cisto akciove portfolio. A to este musis riesit rebalancing, inak ten rozdiel bude ovela mensi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rogue_trader napísal: Št 19 08, 2021 9:43 pm Aj napriek tomu ze hrozi ze sme v bubline, nemyslim si ze je vacsia pravdepovodnost ze pride vacsia korekcia v 1. alebo 2. roku ako ze pride korekcia az v roku 3. alebo 4. pripadne neskor. Ak mu potencialny pokles investicie robi problem tak prostrednictvom DCA ten problem nevyriesi iba posunie o 1-2 roky. Ak ma strach z prepadu tak riesenim nie je DCA ale neinvestovat 100% do akcii, ale zvolit inu alokaciu.
To je tvoj názor. Nebudem to nazývať veštenie z gule, ani varenie z vody – ja počítam z každým scénarom.

Keby Fenixto investoval 20 000 na vrchole v roku 2000, zo straty by sa vyhrabal o 13 rokov !
Ak by mal ,,vrcholovú,, investíciu rozloženú na 2 roky, v ziskoch by bol možno o 2-3 roky.

Keby investoval v roku 2007 a trafil vrchol, do ziskov by sa dostal v 2013. To je 6 rokov.
Ak by mal vstupy spriemerované na 2 roky, bolo by to podstatne skôr.

Leto 2021 kľudne môže byť ďalšia vrcholová investícia. Vôbec by som sa nedivil, keby nám trh predviedol vývoj ako po prasknutí bubliny v roku 2000.
Hrbatemu by som bez problemov odporucil investovat dalsich 100K – to nepredstavuje vyznamu cast jeho portfolia (jeho majetok je niekolko mil. EUR).
Neposudzujem ľudí podľa mena. Nerobím to ani pri akciách.
Posudzujem to, čo vidím vlastnými očami.

Vidím investíciu 100 000 a doloženie 10 000. A vidím sporenie na ,,daughters education,, po 50 € mesačne a zhodnotenie po 3 rokoch o 550 €.
Ak by teraz Dominik doložil 100 000 na svoj účet vo Finaxe, gúľal by som očami.
Co sa tyka rychleho rastu akcii o 60%, tak to je uplne normalne ze po vacsej korekcii pride takyto rychly rast – rovnako to bolo aj v 2009 a potom dalsia korekcia (aspon >20%) prisla az po 10 rokoch. Netvrdim ze teraz to bude rovnake, ale ocakavat ze pride vyrazna korekcia do 1-2 rokov to je obycajne varenie z vody a vestenie.
Ja si pametám korekciu v 2010 ( vrátane flash crashu), aj v 2011. Boli rasty aj tri roky, ale všetky mali svoje špecifiká. Napr. rast 2009 – odraz od dna po extrémnom poklese. Rast 2012-13-14 = breakout po13 rokoch ! Rast 2016-17-18 bol tiež po 2 ročnej konsolidácii.

Nerieším, či to bolo -20%, alebo -15%...nikto predsa netrafí dno. Ale rozloženie vstupu na 1-2 roky by v každom prípade viac pomohlo ako poškodilo.

To čo sa udialo v 2020 vôbec nepovažujem za normálne.

Pred 20 rokmi by rovnaká pandémia spôsobila vlnu bankrotov a celosvetovú hospodársku krízu. Zhodou okolností práve pred 20 rokmi sme zažili iba ,,stupídnu,, cenovú korekciu.

Trvala 3 roky a dobiehanie strát trvalo ďalších 10 rokov.

Akokoľvek hrdinsky teraz vidíme pád v 2020, reálne nikto nečakal, že zmrazenú celosvetovú ekonomiku a akciové trhy rozchodíme tak rýchlo. Môžeš sa pozrieť na predikcie najmúdrejších z najmúdrejších, napr. Goldman Sachs a zistíš, že prakticky všetci rozmýšľali rovnako. Všetci sú len ľudia. Mnohí z nich žiadnu krízu nevideli ani vo februári 2020 a rovnako o tri mesiace pozdejšie mali znova mylný názor.

Nie je vôbec samozrejmé, že prišiel takýto rýchly rast.

Sranda je, že ľudia si okamžite zvyknú na novú realitu a považujú veci za samozrejmé. A najhoršie je, keď na základe toho uveria, že to musí takto pokračovať.

Odporucam pouzivat logaritmicke grafy, lebo v tom tvojom grafe vyzera rast akcii v 2020 rychlejsi ako bol v 2009 aj ked to bolo naopak.
Odporúčam jednoduché porovnanie. Reč čísel. Je mi jedno ako to vyzerá na logaritmickom grafe. Ja to vnímam pragmaticky, z pohľadu jednoduchého investora.

Ty píšeš, že logaritmický graf ti ukazuje, že rast v 2009 bol rýchlejší ako v 2020.
Ja ti na to odpoviem, že rast v 2020 bol najrýchlejší aký som kedy videl.

Fakty z môjho pohľadu:

V 2008/2009 investori padli o -55% v priebehu cca 15 mesiacov a dobiehali straty 4 roky !

V kríze 2020 investori padli o -35% za cca 1 mesiac, dobehli straty za cca 3 mesiace a ešte v ten istý rok sa dostali do zisku +17% !

Je možné, že rast v 2009 bol logaritmicky rýchlejší, ale aký význam to má z pohľadu investora, keď mu dobiehanie strát trvalo 4 roky ?

Fond Vltava zažil v roku 2009 najrýchlejší rast. Z výnosom +200% sa stal najlepším hedžovým fondom na svete.

Ale aký význam to malo s pohľadu investora? Fond v roku 2008 utrpel stratu -85% a raketový rast o 200% v 2009 by ti len znížil stratu na -55%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat - 20k cash, mesacne 300e

Príspevok od používateľa andre »

Mal som chvilu tak som spravil tie bactesty s rebalancingom aj bez aby to bolo kazdemu jasne:

Portfolio 1 - SPY (80%) TLT (20%)
Portfolio 2 - SPY (100%)

od roku 2002 s rebalancingom:
spy_tlt_s_rebalancingom_2002.png
bez rebalancingu:
spy_tlt_od_2002.png
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"