Investicia do ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Branislav
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 04 06, 2011 1:17 pm

Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Branislav »

Ahoj.
Som financny analfabet. Len v poslednom case som sa zacal zamyslat nad tym, ako peniaze pracuju a ze je najvyssi cas (teda, ten som uz presvihol, takze druhy najvyssi) zamyslat sa nad ich investovanim.
Uz mi je jasne, ze ked lezia na bankovom ucte, realne sa znehodnocuju. Nieco som si nastudoval o ETF fondoch a myslim, ze to je cesta, ktorou by som sa chcel vydat.
Tak najskor zakladne fakty:
  • Mam 43 rokov, cize nieco cez 20 rokov do dochodku
  • Mam zivotne poistenie
  • Mam 2hy aj 3ti pilier
  • Mam rodinu, deti a hobby, cize tam konci vacsina mojich penazi. Ale som schopny usetrit 2000-3000 EUR rocne
  • Nemam cas ani zaujem o trading
Takze suma sumarum, ETF fondy s quartalnymi vkladmi su pre mna momentalne zaujimave.

Predstava je, ze kym mam stabilny prijem, este pred dochodkom by som chcel stabilne nakupovat. Ak vsetko pojde OK, tak cca do 70 by som mohol zvladnut s dochodkom z 2. A 3. piliera. To by som uz nove ETF nenakupoval, len zurocoval.
Potom, po tych cca 25-30 rokoch ich aj vyuzival.
Dufam, ze to nie je uletena fantazia. Urcite optimisticka, zalezi od spusty dalsich okolnosti.
Momentalne by som vedel nakupit za cca 3000eur, nasledne kvartalne by som nakupoval za 500 – 800 eur. Siel by som priamo cez brokera, asi IB.
Co sa tyka portfolia, predstavu mam:
  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) USD (SXR8) – 50%
  • Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc USD (NASD) – 25%
  • Vanguard FTSE Developed Europe ex UK UCITS ETF (EUR) () alebo iShares Core MSCI EAFE (IEFA) – 25%
Pripadne, neviem ci by do toho nebolo dobre primiesat aj S&P400 midcap (SPY4). Ak ano, na ukor coho?

Co sa tyka diverzifikacie, takto by som mal pokryte rozne odvetvia, ale aj rozne zemepisne oblasti.
A este otazka rebalansingu. Co presne si mam pod tym predstavit? Je to udrziavanie vopred stanoveneho pomeru? Alebo podla aktualnej situacie, ked klesne hodnota niektoreho fondu a da sa ocakavat uptrend?
Interactive Brokers referral: https://ibkr.com/referral/branislav330
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Daj do bitcoinu aspon 10%. Za 20 rokov ti deti podakuju. A vsadim svoje derave gate, ze vysledny performance niekolkoznasobi ostatnych 90% investicii.

NA Europu by som sa vykaslal, ta je (aj) z ekonomickeho hladiska stratena.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Martin7 »

Branislav, buď zober 100% - SXR8, alebo 2/3 SXR8 + 1/3 NASD. Ako píše Adammd, na Európu sa vykašli. Ostatné ETF sú už len špekulácie a ktoré zobrať kedy už treba časovať, takže sa na ne vykašli tiež. Ak by si sa rozhodol ich miešať viac, pravdepodobne bude tvoj výsledok o 20 rokov horší ako prvé dve alternatívy. Len samotné SXR8 je dobre diverzifikované.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Skrblík »

Nebo když bys jo chtěl být diverzifikovaný do světa pro lepší spaní, tak si kup MSCI World, tam máš v jednom celý svět. Dle mého názoru nemá cenu míchat etf na S&P 500 a Nasdaq 100, protože nejedna firma je v obou. Diverzifikace mezi nimi je tedy minimální, což je vidět i na křivce jejich grafů z minulosti.
finlib.cz, informace ze světa investic
Branislav
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 04 06, 2011 1:17 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Branislav »

Dakujem za nazory.
S&P 500 je taka stabilna klasika, dobre diverzifikovana z pohladu zamerania, ale nie regionalne. Preto som myslel, ze ci uz Europa alebo svet by prispeli este k diverzifikacie z geografickeho hladiska. Co sa tyka MSCI World je k disdpozicii aj nejaky bez US a UK?
K Nasdaq mam blizko, kedze sa jedna o technologicke zameranie. Ale ano, je pravda, ze vela firiem je v oboch.
A co sa tyka krypta, do toho urcite nejdem.
Interactive Brokers referral: https://ibkr.com/referral/branislav330
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Skrblík »

Já tomu pořád nerozumím. proč chceš S&P 500 a pak svět bez US? Vždyť to dohromady dá to co je v MSCI World. Leda že bys chtěl mít ještě menší podíl us akcií, ale to nevím proč. Z USA je prostě většina velkých celosvětových firem. Kdyby byl Google a Amazon z Grónska, nakupujem na burze u ledních medvědů ;-)
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

Chce to asi kvoli diverzifikacii. A aby to bolo co najviac tak hlada doplnok k SP500 kde nie je US (MSCI World sa dost prekryva s SP500 cim sa znizuje diverzifikacia).

Branislav - ja prave zvazujem predaj MSCI World lebo vyhliadky EU su bieda. Velmi velka bieda...
Ked chces diverzifikovat tak pozri napr index Russell 2000 alebo Dow Jones
Branislav
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 04 06, 2011 1:17 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Branislav »

Pozriem. Dakujem za tipy.
Interactive Brokers referral: https://ibkr.com/referral/branislav330
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

kedze mas 20 rokov do dochodku, na indexy, etf a podobne pucoviny sa vys****. potrebujes aktivne zvysovat majetok, nie ho zachovavat(inflacia...).

tlac to pekne od akcii, nauc sa investovat. nie len ze zarobis peniaze ale sa aj naucis veci ktore ta v skole nenaucia a zistis ako funguje svet. pises ze nechces trejdovat, perfektne. trejdovanie ja osobne moc nezeriem. som investor(drzim dlho) a tam naozaj nepotrebujes tomu venovat privela casu, teda ked uz raz otvoris poziciu. niekedy staci aj hodina tyzdenne alebo mesacne. odporucam sledovat videa od phila towna na yt pripadne precitat jeho knizky. je velmi konzervativny takze ti na zaciatok sadne. neskor, alebo aj skor, mozes ist viac na vlastne triko/instinkt/pohlad.

on ta nauci ako vyberat vytazov. alebo aspon ten mentalny koncept/princip. musim zkalopat na drevo ale mam za sebou asi 35+ obchodov a ani jeden stratovy. taktiez phil v jeho knizkach aj popisuje pripady ako sa z ludi stali milionari v 30, 40, 50 rokoch kedy zacinali presne ako ty.

ohladom diverzifikacie, na to sa vykasli. cim vecsia diverzifikacia, tym mensi zisk lebo si rozkladas riziko a teda znizujes potencial zarobku. diverzifikacia je skratka hovadina. ak vies co robis(vyberas vytazov), mozes drzat dve akcie. inak odporucam 4-6 kuskov. nie viac nez 8-10. to je diverzifikacie az az. ak sa bavime o sektorovej diverzifikacii tak na to uplne zabudni. taktiez ak sa bojis tak mozes ist podla trhovych cyklov a skratka menit sektory po par rokoch. to je niekde nad indexami a pod normalnym investovanim. ale si zavysli na trhu a niektore obdobia trvaju rozne dlho a niekedy nejdu v poradi takze musis tomu viac rozumiet. a kedze mas 40 rokov,..cyklus moze byt aj 10 rokov takze casovo to mozno nie je pre teba vhodne...alebo naopak je. to je na tebe.

tl;dr neboj sa akcii. nebud lenivy. studuj, uc sa. su to tvoje peniaze. lenivostou ich moc nerozmnozis. skor o ne prides, tak ako vecsina ludi(=lenivost ucit sa, hlavne ked ide o peniaze...paradox skratka). po par rokoch uvidis sam ze ci ti to ide alebo nie. hlavne kasli na to ako sa k tomu dostanes. riad sa iba vysledkami. je plno kontrarianov ktori zarabaju majland. cize len na vysledku zalezi.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

glengoolie - akciove indexy a ETF su dobre aj ked clovek nastupuje do dochodku. Ci ty planujes otrcit kopita po 5r na dochodku?
Inac s tebou suhlasim len nie kazdy ma na to vlohy, cas, chut, trpezlivost a gule.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

wladas napísal: So 23 10, 2021 6:33 pm glengoolie - akciove indexy a ETF su dobre aj ked clovek nastupuje do dochodku. Ci ty planujes otrcit kopita po 5r na dochodku?
Inac s tebou suhlasim len nie kazdy ma na to vlohy, cas, chut, trpezlivost a gule.
cital si vobec moj prispevok????
for the best of times
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Fund »

@glengoolie...mozes napisat ake si to mal tie 35+ ziskove obchody?
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

mozem ale nema to moc zmysel. som predsalen stale iba zaciatocnik, i ked ma uz investicie zivia. na zaciatku som si len macal nohy vo vode, zistoval som realitu investovania, valuaciu a hladal seba a svoj styl a pristup. pisal som si aplikacie na vizualizaciu dat a mojich vzorcov. zbavoval sa strachu o peniaze. neslo o vela roznych firiem, dokopy asi 9-10 firiem iba kde som prikupoval pozicie s casom ked som si aj firme viac veril. popri tom som sa ucil ako funguje trh a vsetko okolo toho. sledoval som sa a ake chyby som robil a tak proste. ziadna telenovela skratka. snazim sa ist uplne jednoduchou cestou dnes, myslim ze sa investovanie neskutocne komplikuje a dost som si to uvedomil ked som studoval materialy o investovani a videl ten ruch a omacku okolo uplne primitivnych zakladov. takze ono to nie je ani o obchodoch samotnych ale o cloveku a jeho pristupu. a ako som pisal hore, je jedno ako sa tam clovek dostane. kazdy mame svoju cestu, dolezite su vysledky, a ja som zatial spokojny. a taktiez minule vysledky nerucia tie buduce :)
for the best of times
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa andre »

Kazdemu zacinajucemu investorovi odporucam precitat si tuto analyzu - 95% profesionalov nedokaze porazit indexove ETF. https://www.aei.org/carpe-diem/more-evi ... ant-do-it/

glengoolie: Myslis, ze zrovna tvoj vyber bude dlhodobo patrit do zostavajucich 5%? Mame tu hviezdy ako juggler, martin7.. ktorym sa to dari. Ale vacsina to nedokaze.

Takze vybral by som ETF SPY a QQQ, alebo ich EUR-ove verzie IUSE a EQQQ a nemusis riesit konverzie EUR/USD. Ja osobne mam aj BRK-B teda v EUR BRYN kedze si myslim, ze aktualne je podhodnotene oproti indexom.

Co sa tyka rizika prepadu akcii, urcite by som nakupy rozdelil v case. Napr. nakupoval kvartalne aspon po dobu 2-3rokov. A ked tak pri vacsej korekcii dokupit viac.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa xerces »

Ja teraz riesim dve otazky ktore su podstatne pre dlhodobe investovanie. Investujem vylucne do S&P500 ale:

1. Kde ako a kolko penazi si nechavat v hotovosti na pripadne prikupovanie. Tie peniaze tam budu nejaku dobu lezat a moze ich zozierat inflacia, cize mali by byt zabezpecene aspon voci inflacii. Na druhej strane by mali byt okamzite dostupne ked nastane pripadny pad.
2. Ako nastavit algoritmus prikupovania. Napr. pri dektekcii 5% poklesu za tyzden prikupit za 20% hodnoty odlozenych penazi? Trocha nevyhoda je vo vysokych cenach ETF fondov. Napr. SXR8 je uz prakticky na urovni 400€ co mi pride pridrahe. Alternativa je asi len vanguard ale ten zas nie je na XTB.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

xerces napísal: Po 25 10, 2021 1:43 pm Ja teraz riesim dve otazky ktore su podstatne pre dlhodobe investovanie. Investujem vylucne do S&P500 ale:

1. Kde ako a kolko penazi si nechavat v hotovosti na pripadne prikupovanie. Tie peniaze tam budu nejaku dobu lezat a moze ich zozierat inflacia, cize mali by byt zabezpecene aspon voci inflacii. Na druhej strane by mali byt okamzite dostupne ked nastane pripadny pad.
2. Ako nastavit algoritmus prikupovania. Napr. pri dektekcii 5% poklesu za tyzden prikupit za 20% hodnoty odlozenych penazi? Trocha nevyhoda je vo vysokych cenach ETF fondov. Napr. SXR8 je uz prakticky na urovni 400€ co mi pride pridrahe. Alternativa je asi len vanguard ale ten zas nie je na XTB.
tak snaha "zabezpecit financie aspon proti inflacii" uz sa zacina rovnat investovaniu, kedze medzirocny narast bol 4.6% :) :) :)
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

andre napísal: Po 25 10, 2021 12:20 pm Kazdemu zacinajucemu investorovi odporucam precitat si tuto analyzu - 95% profesionalov nedokaze porazit indexove ETF. https://www.aei.org/carpe-diem/more-evi ... ant-do-it/

glengoolie: Myslis, ze zrovna tvoj vyber bude dlhodobo patrit do zostavajucich 5%? Mame tu hviezdy ako juggler, martin7.. ktorym sa to dari. Ale vacsina to nedokaze.

Takze vybral by som ETF SPY a QQQ, alebo ich EUR-ove verzie IUSE a EQQQ a nemusis riesit konverzie EUR/USD. Ja osobne mam aj BRK-B teda v EUR BRYN kedze si myslim, ze aktualne je podhodnotene oproti indexom.

Co sa tyka rizika prepadu akcii, urcite by som nakupy rozdelil v case. Napr. nakupoval kvartalne aspon po dobu 2-3rokov. A ked tak pri vacsej korekcii dokupit viac.
to su naproste dristy, pisane financnymi magazinmi na objednavku financych firiem za ucelom vystrasenia ludi aby sa bali investovat sami svoje peniaze a radsej ich zverili investicnym firmam ktore z toho ziju.

ked tomu veris tak ti nemam viac co povedat.

kto sa boji nech nechodi do lesa.
for the best of times
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Lex »

To bude priam sprisahanie! Aj hedge fundy v tom idu, dokonca tak hlboko ze este aj prehraju

https://www.investopedia.com/articles/i ... a-brkb.asp
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa xerces »

rmaly napísal: Po 25 10, 2021 3:03 pm tak snaha "zabezpecit financie aspon proti inflacii" uz sa zacina rovnat investovaniu, kedze medzirocny narast bol 4.6% :) :) :)
Ano nehovorim zeby nemalo ist o investovanie ale malo by byt bezpecne. Cize bud nejake konzervativne dlhopisy, investicia do zlata a komodit (tak aby sa dali investicie vybrat prakticky okamzite), P2P (ten uz zacina zakapavat), sporiaci ucet a pod. Urcite by to nemali byt kryptomeny. Tie su uz sucastou volatilnej investicie.

Zatial neviem ake je to vyhodne miesto kam bezpecne ulozit ktoru chcem pouzit na prikupenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa andre »

glengoolie napísal: Po 25 10, 2021 4:05 pm to su naproste dristy, pisane financnymi magazinmi na objednavku financych firiem za ucelom vystrasenia ludi aby sa bali investovat sami svoje peniaze a radsej ich zverili investicnym firmam ktore z toho ziju.

ked tomu veris tak ti nemam viac co povedat.

kto sa boji nech nechodi do lesa.
Ako naznacil Lex existuje kopec pripadov, ktore to dokazuju. Najznamejsie je tato Buffettova stavka. Videl som aj viacero analyz/studii, na tuto temu, vysledky su velmi podobne.

Takze bohuzial je to realita.

Pravdepodobnost ze pri stockpickingu budu tvoje dlhodobe vynosy vyssie ako index je cca. 5%.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

sprav anketu nech vidime aky je tu konsenzus na tuto temu
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

xerces napísal: Po 25 10, 2021 10:45 pm Ano nehovorim zeby nemalo ist o investovanie ale malo by byt bezpecne. Cize bud nejake konzervativne dlhopisy, investicia do zlata a komodit (tak aby sa dali investicie vybrat prakticky okamzite), P2P (ten uz zacina zakapavat), sporiaci ucet a pod. Urcite by to nemali byt kryptomeny. Tie su uz sucastou volatilnej investicie.

Zatial neviem ake je to vyhodne miesto kam bezpecne ulozit ktoru chcem pouzit na prikupenie.
nie, to je jasne... ja len ze inflacia uz nabera take obratky, ze uz asi maloktory bezpecny pristav pokryje aj tu inflaciu...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa andre »

glengoolie napísal: Ut 26 10, 2021 8:50 am sprav anketu nech vidime aky je tu konsenzus na tuto temu
:roll:

Proti ankete nic nemam. Len my si tu kludne mozme odhlasovat aj, ze 2+2 = 7

Ale co to zmeni na skutocnosti?

Daj sem radsej nejake rozumne argumenty, studie, analyzy.. ktore potvrdzuju tvoj nazor.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa samuel »

andre napísal: Ut 26 10, 2021 11:56 am :roll:
Daj sem radsej nejake rozumne argumenty, studie, analyzy.. ktore potvrdzuju tvoj nazor.
a tych 35+ obchodov 8)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Glogol »

Navyse je to divna hra s cislami. Bavime sa o medzirocnej ? Ak ano tak ta za 09/2022 bude merana od tej za 09/2021 ... Ak bude medzirocna za 09/2022 dajme tomu 5% tak to bude cca 9% ku 09/2020 a pritom udaj 5% za 09/2022 na prvy pohlad nebude vyzerat zle.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa andre »

samuel napísal: Ut 26 10, 2021 11:59 am a tych 35+ obchodov 8)
Sak to.

Ty co ste tu kratsie, pozrite sa ako to ide Ladisovi. :shock: juggler mu to priebezne vyhodnocuje. viewtopic.php?p=149673#p149673

resp. v "INVESTIČNÁ HITPARÁDA AKO-INVESTOVAŤ" viewtopic.php?p=99561#p99561
LADISOVÉ AKCIE: +9,1% ( cca + 11,7% s dividendami) ... ale za 11 rokov -3,3% bez dividend, zatiaľ čo SPY dal +75% bez dividend a BRK až +170%. Pozor: výnos portfólia je simulovaný, Ladis je postupný investor šetriaci na dôchodok.
Ladis je uplne extremny priklad cloveka, ktory to asi nikdy nepochopi. Vacsina investorov do akcii bude mat lepsie vysledky ako on, ale stale pod indexovym ETF.

Aby to bolo jasne bavime sa o dlhodobom horizonter, cize 15+ rokov.
Over a 10-year period, the S&P beats 90.66% of active funds on a net-of-fees basis, while it does better than 95.03% on a 15-year time horizon. Gross of fees, the S&P does better than 75.08% of actively managed funds over a 10-year stretch, and better than 83.52% over the past 15 years.

https://www.marketwatch.com/story/stock ... 2018-06-27

glengoolie napísal: Ut 26 10, 2021 8:50 am sprav anketu nech vidime aky je tu konsenzus na tuto temu
Naformuluj otazku a mozne odpovede.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To máš starý údaj Ladisových akcií:

Stav po 15 rokoch:
LADISOVÉ AKCIE: +14,82% s čistými dividendami 4% p.a.
Simulované portfólio od 2006 vykazuje zisk len +8,39% bez dividend oproti ETF USA za ten istý čas a bez dividend +281% a Buffett cez BRK: +372%

Má tam zvučné mená ktoré sú aj po 15 rokoch vo výrazných stratách: Lloyds Banking: -93%, Banco Santander a Telefonica po -70%, Banco Bilbao a barclays tiež bpo -70%, Citigroup -85%, HSBC -65%. Keby nebol diverzifikovaný v cca 30 akciách ako BMW, PG, JNJ, ktoré dali nad 100% ( stále iba polovicu toho, čo SP500 ! ), tak jeto úplná katastrofa. Treba do toho rátať infláciu okolo 35-40%. Darmo že Ladis dokupoval a priemeroval, tie dividendy nestíli a nestoja za nič. navyše si ich nechá vyplácať, potom zdaní nemeckou sadzbou nad 20% a potom znova reinvestuje. Takže tak.

Potvrdzujem to čo píše Andre. Väčšina hedge fondov robí stock picking a nedokážu prekonať SP500. Nedokázal to ani Cramer...je to oficiálne. Dokonca aj Soros a iní skončili relatívne slabo a profitovali v časoch kedy bola väčšia inflácia a málo konkurencie. Je naozaj len pár manažérov..možno tak 1% ktorí to dokážu. Aj tak časť z nich má info čo my nemáme (insider info ..napr. Cohen), alebo geniálnych matematikov, programátorov ( Simons ), alebo samí sú v istom zmysle géniovia ( Burry je zrejme autista s Aspergerom... Simons je tiež podľa mňa génius s vysokým IQ ) . spojený s aktívnym tradingom. Áno, mimoriadne výnosy sa dajú dosiahnúť na úkor rizika s menej diversifikovaným portfóliom do 10-20 akcií , ale väčšinou v spojení s aktívnym tradingom. Samotným stockpickingom málokto prekonal napr. Nasdaq..ale samozrejme môžu byť nadšenci, ktorí investovali do menej akcií ako FAANG + Tesla + pár iných big winnerov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER - no dobre ale tusim si niekde pisal ze ty ETFka na klasicke indexi na holdovanie neriesis. Podla hitparady si par krat zvytazil ale skor nie. Aky zmysel ma potom tolko casu do toho davat a riskovat?
U takeho Trumpetu to chapem, je to jeho konicek a akcna zabava.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: Ut 26 10, 2021 5:25 pm JUGGLER - no dobre ale tusim si niekde pisal ze ty ETFka na klasicke indexi na holdovanie neriesis. Podla hitparady si par krat zvytazil ale skor nie. Aky zmysel ma potom tolko casu do toho davat a riskovat?
U takeho Trumpetu to chapem, je to jeho konicek a akcna zabava.
Čo máš na mysli? Nerozumiem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Muti »

Predpokladam, ze wladas sa pyta, ze preco robis trading, ked podla investicnej hitparady je investovanie do indexovych ETF vynosnejsie ako tvoje trejdovanie.

Pre wladasa info. Kedze Jugglera sledujem uz niekolko rokov, tak ti mozem povedat, ze Juggler jeden z mala slovenskych trejderov, ktory sa trejdovanim zivy a dlhodobo poraza index. Patri k tym mala ludom (podla nejakej statistiky ich je len 5%), ktori dokazu porazit index DLHODOBO uz niekolko rokov.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

ale vam tu uz naozaj nacisto sibe? ved nemozete porovnavat seba, co mate 1 000€ az 1 000 000€ na investovanie, a nejake fondy ktore robia s miliardami a ktorych nakupy doslova hybu trhom. oni ziju v uplne inom svete. ci porazaju indexy alebo nie mna osobne naozaj nezaujima. ja hovorim o beznych ludoch kde proazit indexy je detska hracka a trepat somariny o 5% uspesnosti je uz naozaj za hranicou akejkovlek pricetnosti.
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

glengoolie napísal: St 27 10, 2021 2:16 pm ale vam tu uz naozaj nacisto sibe? ved nemozete porovnavat seba, co mate 1 000€ az 1 000 000€ na investovanie, a nejake fondy ktore robia s miliardami a ktorych nakupy doslova hybu trhom. oni ziju v uplne inom svete. ci porazaju indexy alebo nie mna osobne naozaj nezaujima. ja hovorim o beznych ludoch kde proazit indexy je detska hracka a trepat somariny o 5% uspesnosti je uz naozaj za hranicou akejkovlek pricetnosti.
To vravis, ze naozaj kde kto (retail, drobny investor) je schopny robit dlhodobo nejakych 10+ % p.a.? Cisto bez indexov teda, kedze ich ma porazit?
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

rmaly napísal: St 27 10, 2021 2:51 pm To vravis, ze naozaj kde kto (retail, drobny investor) je schopny robit dlhodobo nejakych 10+ % p.a.? Cisto bez indexov teda, kedze ich ma porazit?
hovorim ze viac nez 10% spravi aj opica ktora bude nahodne hadzat sipky na tercik s menami firiem.

ps: ja vzdy hovorim v kontexte investovania, nikdy nie trejdovania pretoze tento pristup neschvalujem a je to len obycajny gamling.
for the best of times
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Tango »

Hmm, tady je někdo ještě hoooodně na začátku...
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Lex »

glengoolie napísal: St 27 10, 2021 2:16 pm ale vam tu uz naozaj nacisto sibe? ved nemozete porovnavat seba, co mate 1 000€ az 1 000 000€ na investovanie, a nejake fondy ktore robia s miliardami a ktorych nakupy doslova hybu trhom. oni ziju v uplne inom svete. ci porazaju indexy alebo nie mna osobne naozaj nezaujima. ja hovorim o beznych ludoch kde proazit indexy je detska hracka a trepat somariny o 5% uspesnosti je uz naozaj za hranicou akejkovlek pricetnosti.
Takže hovoríš, že bežný investor je apriori lepší v zhodnocovaní svojich peňazí, a to aj dlhodobo ako veľké fondy a ich manažéri s miliardami pod správou a informáciami o ktorých sa bežnému investorovi ani nesníva? Čiže existuje nejaká magická nepriama úmera medzi majetkom pod správou a úspešnosťou?
Lebo keby to bolo take easy neviem prečo to nerobia všetky hedge fondy - stačí investovať ako retail a budem porážať dlhodobo trh, aké jednoduché a tí blbci sa namiesto toho potia so svojimi excelmi, algorytmami a stratégiami, zháňajú všetky možné informácie a pritom stačí na to kašlať a ísť do toho ako retail.

Vážne ti to dáva zmysel? Veď už daj tie čísla a výsledky a bude pokoj :)
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa glengoolie »

vidim ze tu nema zmyzel dalej chodit.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

glengoolie napísal: St 27 10, 2021 4:59 pm vidim ze tu nema zmyzel dalej chodit.
Ak ta jeho reakcia nie je trolling, tak to je na zaplakanie... :D

@Lex velky fond s miliardami AUM ma trosku ine pravidla na obchodovanie, tam nenajdes 1%, ba dokonca ani 0,001% celeho ich majetku ako poziciu v jednej firme ci v jednom obchode ako je bezne napr. u retailu s risk managementom. Ja ako trader si mozem dovolit otvorit 0,5-1% na obchod pri 1000- 10 000€ ucte, tzn. technicky mi staci 16 obchodov s risk-reward pomerom 1:1 prip. menej obchodov s lepsim pomerom a porazil som v priemere S&P500 za poslednych 10 rokov (myslim ze vykonnost p.a je 15+-%. Tych 16 vyhernych obchodov mozem kludne dat za 5-7 dni. Voila, porazil som nieco, co popisujes ako Darth Vadera :D Alebo nemusim byt ani daytrader staci dobry swing - buy&hold (keby nemusim platit swap) a dokupit pullbacky a mam to z 2-3 obchody, zbytok roka si mozem lezat na zahrade.

Keby taky blackrock s 8 trilionmi AUM ma otvorit co i len 0,001% (8 miliard USD) poziciu v medium/high cap firme, tak ho sec zozere zaziva.. To je ten rozdiel medzi instituciou a a retailom, to su uplne ine principy a risk management.

Podla tvojej logiky som tento rok dokazal nemozne, len AMC co drzim mi robi 300% floating profit a to som uz cast uzavrel na vyssej sume pod tymto brokerom :)
Prílohy
amc.JPG
amc.JPG (28.01 KiB) 8010 zobrazenia
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Dante:
BlackRock je v prvom rade emitent, jeho AUM sú okrem iného v ETF fondoch, 401(k) na americké dôchodky a iných formách kolektívneho investovania, prostredníctvom toho je napríklad vlastníkom 6,14% akcií Aple, 6,77% Microsoft atď. To ale neznamená, že ich stockpickuje, ale sú v indexoch, ktoré trackuje, resp. sám emituje etf. Od začiatku bola reč o hedge fondoch, kde AUM sú od triliónov ďaleko. Pokojne si otvor portfólio buffeta, ackmana, icahna a iných slávnych manažérov, koncentrácia ich portfólií je pokojne v percentách (berkshire mal cez v desiatkách % apple, coca colu, american expres etc.) Tam ich konaním nehrozí žiaden market disruption alebo neprimeraná koncentrácia vo vzťahu ku klientom, preto sú to hedge fondy. Tým ide len o výsledok a ich fees, preto keby to bolo také ľahké ako opisuje glengoolie všetci žraloci by to už dávno robili a aj napriek tomu je tu tých milionárov z investovania len zopár.

Zároveň bola od začiatku reč o dlhodobej výkonnosti, Buffetova stávka čo som hodil vyššie napríklad bola na 10 rokov. To bol zároveň kameň úrazu diskusie, kedy tu padali vyhlásenia, že opica prekoná SPY pomaly s prstom v riti. Možno máme tu na slovensku šťastie a na jednom fóre máme okrem tých čo to reálne reportujú aj ďalších, ktorí síce v hitparáde nie sú, ale majú v tom tak jasno, že to dajú s prehľadom aj na tých 10 rokoch. Akurát sem furt nikto nedal čísla a reálne obchody. Ja sa tiež nechválim svojim portfoliom, kde keby som odpočítal pasívne indexy tento rok s prehľadom porážam SPY, akurát mám toľko nadhľadu, že viem, že preto lebo som mal aj dávku šťastia a netvárim sa, že som vynašiel tlačiareň na peniaze. Ak tú tlačiareň niekto vynašiel PROSÍM nech sa teda snami podelí, ja budem len rád.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Lex napísal: St 27 10, 2021 6:27 pm Ak tú tlačiareň niekto vynašiel PROSÍM nech sa teda snami podelí, ja budem len rád.
Vraj na jednej pytliackej chate ukazovali blueprint :D

K teme:
1, Ano blackrok bol asi nevhodny priklad, pointa sa velmi nemeni. Percentualnu vykonnost vies prekonat, keby velmi chces aj z pozicie investora, ak by si obchody uzavrel/znizil poziciu ked sa prilis odchyli od "zdraveho rastu" a je ocakavana korekcia, percentualne pojde tvoja vykonnost hore. Rozklad investciii by sa ukazal naplno avsak az v nasledujucom roku, ak by si nechytil zrovna dobry dip a nepumpol to aspon s 30% kapitalu. Prip. ak by si sa specializoval na neprebadane segmenty s potencialom. Pointa je, ze ty ako retail nemas problem vykryt velku objednavku na aktualnej cene, HF musia hladat likviditu, a o tu likviditu nebojuje 1 subjekt ale X naraz. Maju algoritmy, analyzy ludskeho spravania, najlepsich z MIT atd.. Ale velkeho vidno, maly sa skryje. Ty nepocitas s riadenou stratou pri nakupe dipu kvoli dopadu na cenu a podsunuti breaku FOMO retailu, oni ano. Zaroven strata(slip) kym si exchange vymenia data a obchod sa uzavrie.

2, Myslim ze v hitparade je vela investorov inspirovanych uspesnymi investormi alebo to idu na bezpecnu cestu len velkych firiem (a dividend) ktore su obsiahnute v indexoch ako COKE, TSLA, AMD, MSFT atd. Co automaticky znizi vykonnost, kedze ide takmer o "safe haven". Taktiez napr. Juggler riskuje trosku "random" na opciach, nejde vzdy fixny risk - aspon co obcas mrknem, toto tiez skresluje, keby je virtualny "Juggler" pozicny trader a otvara vzdy risk za rovnaku sumu kapitalu, vykonnostne by mozno bol vyssie. Mozno sa mylim ale od oka mi to tak prislo ze to hadze za rozny peniaz a ak nie Juggler, tak Rado :D

3, Na nete je vela kopirok longterm investment portfolii kde individualne dlhodobo porazaju SPY. Napr. etoro ma copyfolios https://www.etoro.com/investing/portfolios/ Ini brokeri maju uspesnych obchodnikov/investorov ktori maju roky ucet a porazaju indexy v priemere a da sa nastavit len slepy follow. Nejde o daytraderov ale investorov s rebalancingom podla indikatorov.

4, Tými % pozíciami som myslel % ich kapitálu AUM, nie 1% z nejakej firmy ako strop. Samozrejme ze podla ich algoritmov a risk managementu,stock ratingu moze dojst k odchylkam hore/dole ale pointa bola ze ich RMM neprekracuje 1% risk kapitalu na poziciu, ci uz napriamo nakup akcie prip. cez opcie, alebo kombinaciou. Oni obchoduju na paku, takze ich riskmanagement je na zony v ktorej sa aktualna cena nachadza, nie ako nase cash ucty u stock brokerov, cize papierovo mozu vlastnit aj 30% nejakej firmy cez stock+options, ale ich risk management v pripade poklesu okamzite zopne a ich podiel klesa, necakaju na posledny bounce.

Toto vsetko ma vplyv na ich vykonnost, rovnako aj ich prehodnotenie a rebalance. Fondy iduce podla indexov to robia kvartalne, ty mas moznost kedykolvek, predas nove ATH, dokupis sellout. Vidis zaujimavy rumor/report/deal, dokupis - index caka na rebalance. Tu je potom otazka o dani z vynosov, ale vykonnost porastie.


Stale ma to taha spomenut trading kde 14-15% je, ak sa podari, otazkou jedneho mesiaca s dobrym risk mangementom a psychikou, alebo 4-5 aspon swingy+pullback :D
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investicia do ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Dante:
1, priznam sa, ze nie velmi rozumiem co si tymto chcel povedat vo vztahu k tomu co som hovoril ja, mozno sme sa nepochopili. Ja len opat odkazem na to, pozri sa kludne na znamych "high profile" obchodnikov resp. manazerov, ktori maju kludne 10-30% svojho AUM v jednej pozicii. Nepochybujem o tom, ze na pozadi maju ine mechanizmy ako my, ale jedina premisa ku ktorej smerujem je ta, ze vsetko co si opisal by malo sposobovat stav, ze maju viac informacii, lepsi risk manazment a teda by mali mat lepsi vysledok a aj napriek tomu 9X % ten index neporazi

2, Toto je velmi zaujimavy point, moje vlastne ptf je z velkej casti safe haven, a ako som hovoril, index zatial prekonavam, dal som tomu sice pomerne vela casu na vzdelavanie sa, lebo som isiel od nuly, ale to bolo skor o pochopeni zakladov ako rozvijani nejakej konkretnej strategie, napriek tomu sa mi tento rok dari, ale beriem to ako skolne a som vyrovnany s moznou stratou...znamena to, ze som lepsi manazer ako buffet? Urcite nie. Skor si teda myslim, ze problem je v tom, ze s jedlom rastie chut a zrazu 60% rastu co daju rocne FAANG/Nvidia/JP Morgan skratka uz nestaci a tak kazdy chce stovky % a viac riskuje a tam sa ukazuje, ze to nie je take jednoduche.

3, kopirky ukazuju aktualne 12M resp 3 roky po rozkliknuti, to by som mohol aj ja, naozaj nie je umenie v bull markete kupit a drzat, cela premisa nasej diskusie je vydrzat konstantne rast aspon 10 rokov viac ako pasivny index.

4, ja som to pochopil, k tomu smerovali aj moje odkazy, % expozicia AUM hedge fondov kludne moze byt radovo v desiatkach %.

Myslim, ze sme sa odklonili uz od povodnej temy, ale pokojne spomen 14% mesacne :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"