TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, ty to berieš tak, že Intel má P/E nízke a mali prísť dobré správy a teda máš dobrý risk/reward. AMD má P/E vysoké a tak je tam zlý R/R.

Predstav si, že je začiatok roku 2016 a pomaly zbankrotované AMD s mizivou troškou podielu na trhu procesorov predstavuje ping-pongovú loptičku. Pritom Intel, ktorý mal celý ten trh s obrovskými maržami pre seba predstavuje proti tomu futbalovú loptu. Sedí to aj zhruba ako market cap. A teraz si predstav ako tá malá loptička narastie na hádzanársku loptu (to je zhruba AMD teraz) a Intel síce zatiaľ ostáva ako futbalová lopta, ale výhľad naznačuje, že sa môže zfúknuť na hádzanársku loptu. A pritom má AMD stále potenciál narásť až na basketbalovú loptu, prípadne až nafukovací plážový balón. Čo sa bude diať s akciami?

AMD už siaha na 25% podielu procesorov X86 a to prakticky z ničoho.
https://www.svethardware.cz/amd-uz-saha ... -x86/56314

Teraz si predstav, že AMD má reálne výhľad dosiahnuť postupne až 50% a môže to prekročiť na povedzme až 70%. Ak AMD tento podiel získa, tak Intel ho logicky musí stratiť. Opäť otázka: čo sa bude diať s akciami?

Ešte iný pohľad, prečo Intel nerastie. Zoberme si semi ako také, nie len z pohľadu AMD vs. Intel. Takmer všetkým čipovým firmám sa darilo posledný rok lepšie, ale Intelu logicky horšie. Niektorým ako napr. AMD, Nvidia ešte lepšie, trh s čipmy totiž rástol.
A tearz si polož otázku, prečo by akcie Intelu mali ísť hore? Sú skutočne lacné? Nie sú v skutočnosti predražené?
Ak si zoberieš to čo som písal hore, tak AMD je v skutočnosti skôr podhodnotená akcia a Intel extrémne predražená. V skutočnosti máš na long Intelu absolútne katastrofálny R/R.

Ďaleko zaujímavejší je Micron (MU). Tá akcia poslednú dobu padala, pretože pamäťovým čipom sa darí dosť sezónne. Budúci rok v lete by mal mať Micron výborné zisky, takže by čochvíľa mohol ísť pekne hore. A je aj podhodnotený, PE má 13,88, ale práve preto čo som písal má forward PE len 6,60. Teraz má práve horšie obdobie a má sa to postupne zlepšovať.
Tu je potenciál 50-100% ani nie za rok. Ale nevylučujem, že ešte neskĺzne o jeden schodík nižšie.
Prílohy
mu.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Výborná analýza Martin. :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Ty by si už mohol viesť hedže fond. Máš na to talent !
Ba čo viac, máš vlohy, ktoré ja nemám: psychiku na investovanie. :like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Muti »

Ale to vobec nie je zly napad. Sice oficialny hedge fond je problem, ale polo-oficialny by problem nebol.
Zalozila by sa akciovka napr. Investicny klub a.s., kde by Martin bol predseda predstavenstva. Akciovka by emitovala napr.
1000 ks akcii po cene 100 € , alebo aj po 1000 € za 1 ks. Kto by chcel kupil by kolko chcel.
Takto by Martin dostal k dispozicii 100 000 €, pripadne aj 1 000 000 €. A moze ukazat co je v nom. Potom by sme raz za rok dali kavu/pivo/drink na valnej hromade, kdeby sa dohodlo co zo ziskom (ak by nejaky bol). Zisk by sa vyplatil cez dividendu (7% som este ochotny tomuto statu dat), pripadne ak niekto chce vybrat celu investiciu, preda akciu inemu zaujemcovi za nimi dohodnutu cenu.
Ja by som do toho isiel hned. Je to legalne, rychlo uskutocnitelne a podla mna zaujimave pre viacerych ludi na tomto fore.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa danno »

Napada ma jeden vtip " Na zalozenie spolocnosti je potrebny neparny pocet ludi...a dvaja su uz vela " :D Takze teoria je fajn, ale zadrhel je ze firma vyplati dividendu az z cisteho zisku a stat si pride na svojich 21%. Ovela jednoduchsie je by bolo martinovi prispievat na investicne poradenstvo :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Rado »

george1 napísal: Pi 05 11, 2021 2:18 am Je to aj otázka veku, rodinného stavu a životných priorít. Inak bude k investovaniu / riziku pristupovať 20 ročný slobodný chalan a inak zrelý muž s rodinou, deťmi a zodpovednosťou. Ja som v sebe toto riešil už dávno. Cieľom u mňa bolo - nezávislosť, pasívny príjem z investovania (nehnuteľnosti + akcie,dividendy), životná pohoda,koníčky, čas potrebný pre moje deti a manželku. Čím som starší, tým viac preferujem, aby moje deti boli slušne vychované, mali vzdelanie a naučili sa byť ekonomicky nezávislé.
Je to asi rovnaká pravda ako to, že cena podhodnotených akcií iba rastie, nerastie. Tak aj vek nemá vplyv na prístup k riziku aj keď sa to zdá byť logické.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zriadil som toto osobitné vlákno a presunul príspevky, lebo si myslím, že je to zaujímavá téma.

Investovanie a trading sú výnimočné v tom, že nestačí IQ, vysoká kvalifikácia, nestačí vzdelanie, nestačí len zanietenie.
Človek musí mať aj určité psychické dispozície. Môžu byť aj psychopatické...skrátka treba k tomu niečo, čím nedisponujú bežní ľudia.

Napríklad nie každý má kuráž podstúpiť vyššie riziko, ale zároveň sa dokáže správať zodpovedne. Alebo je to schopnosť prekonať tradičné psychické slabosti ako sú chamtivosť a strach. K tomu byť trpezlivý, mať dobrú analýzu, určité schopnosť predvídať, držať sa svojho presvedčenia atď...

Dlhé roky sa snažím zistiť ako sa stať dobrým trejderom a zistil som, že sa to nedá len tak naučiť. Každý to musí sám vydolovať zo seba.
Som presvedčený, že každý má v sebe kus talentu na niečo, ale množstvo ľudí to nezistí ( alebo nemá snahu to zistiť ) za celý život.

Talent je aj to, keď dokážete preskákať mnoho neúspechov a nakoniec dokážete obchodovať/investovať systematicky..teda dodržiavať určité dopredu stanovené pravidlá. Cieľom a zmyslom talentu v investovaní/tradingu je nadpriemerný VÝNOS. Buď ten výnos dosahujete konzistentne a dlhodobo pri primeranom riziku, alebo máte kuráž, využijete vhodnú príležitosť a dostanete sa za vodu pomerne rýchlo. Väčšina dobrých investorov a pozičných traderov hraje na dlhodobý výnos. Väčšina legendárnych trejderov však zbohatlo pomerne rýchlo ( zvyčajne za niekoľko rokov ) a potom skončili, alebo splynuli s priemerom.

Momentálne z tých, čo u nás na fóre aktívne reportujú (berte to ako môj názor), vyčnieva z davu Martin7 a Tango.
Na dobrej ceste je Skrblík ( kuráž ), Rado ( hľadá svoj systém ) a Jogo ( škoda, že len v simulácii )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 05 11, 2021 4:09 pm a Jogo ( škoda, že len v simulácii )
Všetky tri vlákna, ktoré tu "simulujem", podobným spôsobom aj reálne obchodujem, ale riskujem v nich len časť úspor. Bolo by preto zavádzajúce sa tváriť, že v gamblingu spravujem celé úspory alebo veľký účet, keď toho času mam v ňom pozíciu len o veľkosti 8 mesačných platov. Už radšej nepíšem percento úspor, lebo je to tiež zavádzajúce, pretože niekto môže mať usporených 200€ a napíše, že ma zainvestovaných 100% úspor(napr. študenti-krypťáci). Nepíšem však ani sumu v absolútnej hodnote, lebo niekto napíše, že ma v pozícii 50 000€ a zistím, že mesačne zarába 5 000€.
A niekto, kto žije z pasívneho príjmu ma nulový mesačný plat alebo minimálnu mzdu a zas je to zavádzajúce. :)
Tieto vlákna, čo tu zverejňujeme, sú dobré na inšpiráciu a štúdijné účely a tak ich aj beriem(veď to mám aj v podpise :) ). A začal som sa znova trochu zaoberať akciami, keď vidím, aké výsledky v nich poniektorí dosahujete aj bez páky.
A možno skúsim aj to krypto, keď už tu máme tie ETF-ká...ja proste na krypto burzu nedokážem poslať ani tri mesačné platy, tak tomu prostrediu nedôverujem.

p.s: Viem, že niektorí ste tu reportovali všetky mnou spomínané parametre, ale nebudem vás menovať, aby som na niekoho nezabudol. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

K tomu veku, z mojej skusenosti, ako 20 rocny som nevedel, alebo skor neuvedomoval si, ze mozem prehrat, a tak som isiel prakticky bez zabran.
Otazne je, kto ma aky risk reward.
A) 20 rocny ktory 2 roky odkladal 100% uspor, zijuc zadarmo u rodicov, stavi to na zelenu v (french/eu) rulete
B) 30-40 rocny, ktory v absolutnej hodnote zarobi to, co 18-20tnik za 6-9 mesiacov, stavi na tu istu ruletu.
Prvy pride o 2 roky "zivota" a ten druhy o 7.5 mesiacov "zivota", ale zaroven 20tnik ak vyhra 36nasobok 2 rocneho platu, tak 30-40tnik vyhra 36nasobok svojho 7.5mesacneho platu (=22.5rocny plat).
Vela investorov ale uci a radi, aby sa v prvom rade pozeralo na to, co moze investor prehrat a nie co moze vyhrat.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 06 11, 2021 7:20 am Všetky tri vlákna, ktoré tu "simulujem", podobným spôsobom aj reálne obchodujem, ale riskujem v nich len časť úspor. Bolo by preto zavádzajúce sa tváriť, že v gamblingu spravujem celé úspory alebo veľký účet, keď toho času mam v ňom pozíciu len o veľkosti 8 mesačných platov. Už radšej nepíšem percento úspor, lebo je to tiež zavádzajúce, pretože niekto môže mať usporených 200€ a napíše, že ma zainvestovaných 100% úspor(napr. študenti-krypťáci). Nepíšem však ani sumu v absolútnej hodnote, lebo niekto napíše, že ma v pozícii 50 000€ a zistím, že mesačne zarába 5 000€.
A niekto, kto žije z pasívneho príjmu ma nulový mesačný plat alebo minimálnu mzdu a zas je to zavádzajúce. :)
Tieto vlákna, čo tu zverejňujeme, sú dobré na inšpiráciu a štúdijné účely a tak ich aj beriem(veď to mám aj v podpise :) ). A začal som sa znova trochu zaoberať akciami, keď vidím, aké výsledky v nich poniektorí dosahujete aj bez páky.
Jogo. Je úplne jedno či podobným spôsobom reálne obchoduješ, alebo aký účet máš. Vo vlákne JSDF (Jogov súkromný dôchodkový fond ) máš výnos cca 5,5% p.a, vo vlákne Jogo postupný investor výnos 10% p.a.. ETF USA za ten istý čas: 15% p.a. a ETF SVET: +13% p.a. ( za 5 rokov. )

Kým nebiješ pasívneho sedliaka, dovtedy nemôžeme hovoriť, že máš nejaký edge, alebo talent dosahovať nadpriemerný výnos.

Keď si založil vlákno Jogov Gambling, napísal si toto:
jogo napísal:Od nového roku tu otvorím ešte jeden fiktívny účet o veľkosti 100 000USD. Bude mať názov Jogov gambling a ako je z jeho názvu dúfam jasné, je to účet odsúdený na skorší alebo neskorší krach. :)
A hľa, po troch rokoch máš výnos +193%...priemer 49% p.a. a prekonávaš ETF USA dvojnásobne. :like:
Prepáč, ale podľa mňa práve s týmto účtom ukazuješ, že máš potenciu dosahovať nadpriemerný výnos s primeraným rizikom.


To isté sa týka mňa, brácho. Posledných 5 rokov nebijem sedliaka v ETF USA, ani sedliaka v ETF SVET. Navyše, v roku 2017 som vyrobil drawdowny o veľkosti -35 až -50%, čo hodnotím ako neprimerané riziko.

Moje sebahodnotenie:

1. Ako špekulatívny pozičný investor som bezcenný. Nula. Guľka do hlavy by bola užitočnejšia ako správa nejakého fondu týmto štýlom.

2. Ako aktívny investor do ETFs (long only ) som na tom rizikovo výborne, ale výnosovo len ako ty, teda pod priemer benchmarkov.
Tu vidím potenciál zlepšenia práve v kuráži dať do toho viac, ked som v longu.

3. Ako trader s kariérou 20+ rokov, som 10 rokov patril medzi najlepších. Ďalších 10 rokov nič moc ( stačí zvŕzať 2-3 roky a dobiehanie strát urobí svoje). Trading som už takmer zavesil na klinec, ale stále si myslím, že mám ešte nejaký edge. Verím, že dobehnem to, čo som zameškal.
Dnes viem, že v dobrých časoch mi chýbala kuráž riskovať viac a v zlých časoch rozvaha neriskovať viac.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Juggler, hm, zaujimavy pribeh, co myslis ze sa stalo na tom prelome, ked sa ti prestalo darit nadpriemerne? Zmenil sa trh, alebo Ty, alebo.. Kedze 10-20rokov nie je doba, ktora by sa dala zvalit na stastie/smolu, tak mi to pride zaujimave.
Ine je, ak ma niekto (vseobecne, nikto konkretny), stastie kratky cas, napr 1 rok, 2 roky (pretoze trhy stupaju extremne), a ma stastie ktore si "minie", a ine ked niekto 10 rokov poraza index..
Totiz co ja vidim je, ze ETF/HF sa snazia porazit priemer, lenze mam taku teoriu, ze vacsina nemoze byt lepsia nez priemer. A tak musia "nahlodat" niekoho ineho (HF superia s retailom, ale ak nahlodaju retail, tak musia nahlodat ine HF, aby mali zisk). Pretoze v akciovom trhu je ohranicene mnozstvo penazi. Su tam Biliony, to ano, ale je to ohranicene (preto ani Buffett nemoze rast donekonecna, nemal by od koho "vyhravat"), Ale to uz sa zamotavam zbytocne offtopic, pokojne zmazat ak tak.. Chcem tym len povedat, ze manazeri hedge fondov maju noz na krku, aby dosiahli lepsie a lepsie a lepsie vysledky, ale.. Ak by som dal extremny priklad, na svete by boli len dva HF. ako by tie tradingy vyzerali ? Mohol sa trh zmenit natolko, ze "stare pravidla" uz prestavaju platit ?
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: So 06 11, 2021 8:01 pm Jogo. Je úplne jedno či podobným spôsobom reálne obchoduješ, alebo aký účet máš. Vo vlákne JSDF (Jogov súkromný dôchodkový fond ) máš výnos cca 5,5% p.a, vo vlákne Jogo postupný investor výnos 10% p.a.. ETF USA za ten istý čas: 15% p.a. a ETF SVET: +13% p.a. ( za 5 rokov. )

Kým nebiješ pasívneho sedliaka, dovtedy nemôžeme hovoriť, že máš nejaký edge, alebo talent dosahovať nadpriemerný výnos.
Je potrebné pozerať aj drawdowny, nie len absolútny výnos a hodnotiť tento pomer výnos/drawdown. A ten ma medzi nami asi najlepší Tango.
Zo začiatku v roku 2016 som to takto vyhodnocoval, ale bolo s tým 10x viac práce, tak som od toho upustil. Lebo nestačilo pozerať len kvartálne výsledky, ale bolo potrebné hľadať maximálny DD vnútri kvartála.
Ale máš pravdu, moje reálne výsledky(JSDF) aj po odbúraní daytradingu zaostávajú za mojimi očakavaniami. Keby som mal výsledky aspoň ako vo vlákne Jogo-postupný investor s celými úsporami, tak som spokojný, lebo DD boli nižšie ako robil SP500.
Ešte že bijem aspoň tu infláciu, lebo ľudia majú predstavu, že peniaze v banke sú istota a neuvedomujú si, že inflácia im z nich teraz berie 4.6% ročne...ja som to po revolúcii zažil s peniazmi v banke. Stratili doteraz 80% kúpnej sily, aj keď boli stále uložené na dlhodobých terminovaných vkladoch(železná rezerva).

"Od nového roku tu otvorím ešte jeden fiktívny účet o veľkosti 100 000USD. Bude mať názov Jogov gambling a ako je z jeho názvu dúfam jasné, je to účet odsúdený na skorší alebo neskorší krach."

A hľa, po troch rokoch máš výnos +193%...priemer 49% p.a. a prekonávaš ETF USA dvojnásobne. :like:
Prepáč, ale podľa mňa práve s týmto účtom ukazuješ, že máš potenciu dosahovať nadpriemerný výnos s primeraným rizikom.
Ale som napísal aj toto: viewtopic.php?f=48&t=10034&p=153151#p153151 keďže si Rado myslel, že som urobil chybu, že som do toho nešiel reálne.
jogo napísal: Št 07 01, 2021 5:20 pm Tento gambling tak trocha kopíruje môj traderský účet. Dokonca je na ňom menšia páka ako na mojom reálnom traderskom účte. A ten traderský účet som už 2x stratil a musel ho znova nafundovať. Takže žiadna chyba, takýmto gamblingom sa dajú spravovať len peniaze o ktoré môžem prísť.
Lenže aj malý účet pri veľkej páke narastie niekedy tak, že už jeho strata bolí. Tak preto som začal vyberať zisky.

Ešte by som dodal k citovanému postu, že spomínané účty som stratil vždy na dne krízy, tak bolo ľahko ich znova nafundovať z úspor a "vysedieť stratu". Preto ten "gambling účet" nemôže byť veľký v pomere k úsporam, lebo s vysokou pravdepodobnosťou skrachuje v ďalšej kríze, ak včas neznížim páku, a bude sa musieť znova "vysedieť".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Rokosák »

Drawdown sa po pouceni v snahe o vysedenie roku 2000 odporucam obmedzit na 20%. Mal som predat vsetko.
Vysediet doporucujem cakanim na obrat trhu smerom nahor. Nie uhadnut uplny spodok, ale pravdepodobny trend nahor.
To vsak plati skor pre diverzifikovane portfolio, ako jednotlivu akciu. Vyseuvedene plati iba pri investovani.
Trading je ine kafe. Paci sa mi, ale nerobim to, lebo tomu sa treba venovat neustale.
Radsej investujem do nehnutelnosti a do firiem mimo burzy. Stalo sa aj, ze vynos sa percentualne rovnal ci blizil nekonecnu.

Investovanie a hlavne trading nie je pre kazdeho. Kazdy vsak moze zit setrne a ucit sa uzitocnym zrucnostiam. Vediet varit a piect, opravit si splachovaci zachod, vymalovat byt, ostrihat vlasy a podobne je velmi vynosne. Takisto zavazi druh prace. Vyucit sa za elektrikara je menej riskantne ako vystudovat archeologiu ci antropologiu.
Vyhybat sa treba alkoholu, hazardu, drogam a tradingu ak nemas k tomu vlohy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Adammd »

Moj nazor ohladom talentu je, ze zalezi HLAVNE na vyske kapitalu a realnosti. Percentualne narasty(bez vedomosti o skutocnej vyske kapitalu), alebo tie fiktivne ucty/trejdy pre mna nemaju skoro zadny vyznam(v zmysle talentu), mozno iba ako zaujimavost a tipy na realne obchody(put your money where your mouth is)

Je rozdiel urobit 50% p.a. na ucte so 100€ a ine s uctom 500 000€, o fiktivnych obchodoch ani nehovoriac, na tom sa dufam vsetci zhodneme. Pretoze psychika je v investovani/trejdingu najdolezitejsia a to nakoniec determinuje uspesnost a ci budem oznaceny za talent alebo nie.

Dalej, ako Jogo spomenul, dalsi dolezity faktor je celkovy majetok a vztah k risku, niekto bude pri 100 000€ sakra opatrny a moze mat talent jak hovado, ale spravi "iba" 10% rocne, pretoze ide o 90% jeho uspor a niekto bude riskovat viac a spravi 70%, pretoze tych 5% majetku si moze dovolit stratit.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Je to hlavne o psychike. Preto sa nevyhybam drawdownom a nikdy za ziadnych okolnosti z nich nevystupujem iba dokupujem ak mam za co. Z hladiska investorskeho to urcite nie je idealna taktika, netrufam si to objektivne zhodnotit. Mne ale ide o tu mentalnu stranku veci: clovek je pokojny a ma kludne spanie nech sa deje na trhoch cokolvek. Takto som vysedel /opakovane/ aj vyse 60percentne drawdawny celeho portfolia.
Dolezita vec tiez je, co profici aj odporucaju, hned na zaciatku sa vzdat v mysli celeho kapitalu urceneho na trejdovanie/investovanie. Inac clovek nemoze s nimi pracovat slobodne aje neustale pod vacsim ci mensim psychickym tlakom. Proste ten kapital uz neexistuje, takze nie je co stratit. Realne zuctovanie nastane az na dochodku, potom sa uvidi, ci nieco je, alebo nie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

K tomu vysedeniu, co take MU (Micron Technology, Inc.) ? Sme pod hodnotou v roku 2000.. Aj tu na fore sa spominalo, ze to moze ist na dvojnasobok za 3-4 roky, co by znamenalo v porovnani s ATH v r 2000 len +100% za 25rokov.. Dividendy neplatili.. Je to sice cherry picking, ale.. Firmy, ktore tu boli na vrchole v roku -10 az -30 od dnes , niekde som videl porovnanie a za 20 rokov sa najvacsie firmy poriadne zmenili.. napr tu je mala vizualizacia
https://www.visualcapitalist.com/a-visu ... 999-today/
Takze vysediet sa nie vzdy da, no samozrejme nic nie je na tomto svete garantovane..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

ale preco by si kupoval MU v roku 2000 ked bola na ATH? pravdepodobne by si to ty nerobil a ja uz urcite nie.
Vieme ze prepady cien akcii ako reakcia na nejaku negativnu novu spravu byvaju extremnejsie ako by zodpovedalo realnemu oceneniu firmy resp buducemu oceneniu. A to je ten edge na ktorom sa da zarobit. Vidno to dobre napr na Biotech sektore. Tam som si opakovane vsimol takyto vzorec spravania:
spolocnost ma vo vyvoji niekolko liekov v roznych fazach. Analyza ukazuje priblizne rozdelenie hodnoty firmy vzhladom na jednotlive lieky /ich stupen vyvoja+potencialne zarobky v pripade schvalenia/.

A teraz nastane situacia, ked jeden z liekov ktory je este len v zaciatocnych stadiach posudzovania a teda zo statistickeho hladiska mal vzdy vysoku pravdepodobnost zlyhania, tak vyvoj tohto lieku je ukonceny ako neperspektivny. To je uplne bežné a skôr opak je vynimkou. Lenze co teraz nastane: sprava vyleti do sveta a castokrat vznike vacsia ci mensia hysteria. Cena akcie zacne padat /typicky pri malych biotech ktore nemaju divi/, k tomu staci aby niekto z big boyov predal vacsia mnozstvo a nastava retazova reakcia a cena je schopna padnut aj na 1/3 ceny ci este menej.
A to je prilezitost pre teba, pretoze vidis, že sucasna cena je neprimerane nizka vzhladom nielen k realnej cene firmy ale hlavne k jej potencialu do buducna /fy ma dalsie lieky vo vyoji v pokracilych stadiach posudzovania/

Kupis lacno a cakas, dokym si to uvedomia aj ostatni. Ale nedrzis večnosť ako hluchy dvere-neustale sledujes ako sa vyvija situaciu, ako sa meni cena a pokracuje vyvoj ostatnych liekov v portfoliu. Ked sa naplni potencial vyvoja na ktory si cakal a odrazi sa to aj na cene tak vtedy realizujes zisk.

Asi som to napisal nie moc zrozumitelne, ale ide o to najst akcie ktore su vyklesane viacej ako zodpoveda ich potencialu a to nie je az take nemozne, lebo akciovy trh castokrat reaguje na spravy prehnane. Skusim to este inac: predstav si ze mas zbierku historickych aut: 1.auto hodnota 2000€, 2.auto 10 000€, 3.auto 10.000€.
Teraz auto 1. v hodnote 2000€ sa zničí a je plne odpisane. Takze cena tvojej zbierky je 20 000€. Preto je nezmysel, predavat ju povedzme za 5000€,realnu hodnotu ma podstatne vyssiu, resp. za cenu nizsiu ako 20 000€ je vyhodne ju kupit.
Samozrejme treba aj spravne odhadnut kedy vystupit, nebyt hamtavy. Ak sa potencial naplnil, tak dlhsie nedrzat, mal som viacero firiem ktore som s uspechom predal v pravy cas, pretoze nasledne uz ich cena len prudko pada /a nevidim v nich ziaden dalsi potencial/ ci boli dokonca rozpustene, delistovane a pod.
:)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Chapem ako si to napisal a hned dobra otazka na uvod, preco by som kupoval MU v 2000 tesne pod ATH (aj ked tam je to zle aj ak by som chytil akesi FOMO na 2/3 ATH).. (ani dnes nekupujem bigtech a ani teslu, lebo vyzeraju predrazene).
Takze skor value investing? Dnes sa prave o tom MU hovori, ze je value, aj ked niekto mu vypocital "fair" hodnotu len okolo 40usd. Ale ci pocital s jeho postavenim na trhu, to neviem. Potom dalsi ludia tipuju, ze hodnota je dobra aka je, ale ma ten potencial rastu. Potom si pozriem, ze za 5 rokov uz urobila 3-5X (alebo to bol ON ticker? ten tiez tak nejak), zamyslim sa, kolko urobila taka NVDIA za 5r.. a co brani MU/ON urobit ete 2-3X za 5r od dnes? Aj ked toto nie je analyza, skor myslienka, ci sa daju tieto globalne velke firmy porovnat, lebo napr intel neurobil take cisla na grafoch, ako ine čipove firmy.. Cize tieto grafy z minulosti asi nemaju hodnotu tak ako sim ich opisal v tomto prispevku..
Dobry priklad s tou farma, co si pisal, zaujimave..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

kazda akcia si vyzaduje co najpodrobnejsiu analyzu. Zistit na nete uplne vsetko o danej firme do detailov. Sledovat aj diskusne fora aj starsie prispevky/o danej akcii/. S tym ze 90percent informacii na forach /nemyslim toto forum ale vseobecne/ je balast a šum,mnohe su tendencne a vedome manipulacie, ale tych 10percent moze nieco zaujimave naznacovat.
Citat odborne analyzy ale byt k nim kriticky, udaje si overit najlepsie z viacerych zdrojov, roznych nazorov, virtualne ich navzajom konfrontovat. Zaroven mat aj nejaky cash volny, resp zdroje z ktorych vies rychlo ich uvolnit a v pripade potreby dokupovat za lepsiu cenu. Aky ma firma dlh? Zisky? Kolko potrebuje na financovanie dalsieho vyskumu? Ma realne moznosti ziskat dalsie financovanie? atd. Aky su jej konkurenti, ma/bude mat lepsie produkty? Zaroven na biotech nikoho nenavadzam, je to velmi risky, napr patentove spory a pod. Pisem to sem len pre zaujimavost.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Je vobec mozne analyzovat vacsinu firiem cez verejne dostupne data? Okrem nejakych pochybnych ktore zatajuju info, skor myslim nejake mensie, napr tu na fore popularna XELA alebo ROOT, ta ma coskoro earnings.. Neviem dat konkretny priklad, asi skusim jednu akciu analyzovat co najviac to pojde, hned ako si najdem cas, Ale skor do akej miery mozu viest akcionarov za nos, skreslvanie vysledkov, kreativne uctovnictvo, napr maju dlh, nakupia nieco, rozne merge, no ak by som si mal odpovedat sam sebe, asi bude nutne vediet ako to vobec analyzovat..
Mat volny cash, nie je potom bezpecnejsie ist umyselne s prvym nakupom za menej, ako zamyslana investicia, s tym, ze nakupim potom ked bude v akcii? Sice s rizikom, ze som trafil dno, a dalsi dokup by bol za drahsie.
Napr, ak by som bol zamestnancom, ale radovym, nie insiderom, pomohlo by mi to k lepsej analyze, alebo skor naopak, vobec nie.. Cize otazka je skor, mozem cez "google" vidiet cely ten "matrix" danej firmy? Ale asi zrejme tiez ano, ved ako inak by ich ludia analyzovali :) Ziskat kazdu jednu informaciu a dat si ju spravne do mozaiky,
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Ne 07 11, 2021 10:12 am Je to hlavne o psychike. Preto sa nevyhybam drawdownom a nikdy za ziadnych okolnosti z nich nevystupujem iba dokupujem ak mam za co. Z hladiska investorskeho to urcite nie je idealna taktika, netrufam si to objektivne zhodnotit. Mne ale ide o tu mentalnu stranku veci: clovek je pokojny a ma kludne spanie nech sa deje na trhoch cokolvek. Takto som vysedel /opakovane/ aj vyse 60percentne drawdawny celeho portfolia.
Dolezita vec tiez je, co profici aj odporucaju, hned na zaciatku sa vzdat v mysli celeho kapitalu urceneho na trejdovanie/investovanie. Inac clovek nemoze s nimi pracovat slobodne aje neustale pod vacsim ci mensim psychickym tlakom. Proste ten kapital uz neexistuje, takze nie je co stratit. Realne zuctovanie nastane az na dochodku, potom sa uvidi, ci nieco je, alebo nie.
Predpokladám, keďže si sa mentálne vzdal peňazí určených na investovanie, že si do investovania nedal všetky úspory. Tak môžeš ľahko 60% prepad dokúpiť a vysedieť stratu.
Len pozor. Prišla inflácia a aj peniaze, ktoré si neurčil na investovanie, začnú tiež strácať svoju hodnotu tempom porovnateľným s dlhodobým rastom indexov, len v opačnom smere. Tým pádom, hoci neboli určené na investovanie, inflácia ich "zainvestovala" proti tvojej vôli.
Naposledy upravil/-a jogo v Ne 07 11, 2021 4:56 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jaja »

iceberg8 napísal: Ne 07 11, 2021 3:19 pm Je vobec mozne analyzovat vacsinu firiem cez verejne dostupne data? Okrem nejakych pochybnych ktore zatajuju info, skor myslim nejake mensie, napr tu na fore popularna XELA alebo ROOT, ta ma coskoro earnings.. Neviem dat konkretny priklad, asi skusim jednu akciu analyzovat co najviac to pojde, hned ako si najdem cas, Ale skor do akej miery mozu viest akcionarov za nos, skreslvanie vysledkov, kreativne uctovnictvo, napr maju dlh, nakupia nieco, rozne merge, no ak by som si mal odpovedat sam sebe, asi bude nutne vediet ako to vobec analyzovat..
Veřejných dat na netu je dost. Ale ono není na škodu být někdy povrchní. Akcie rostou jen když si většina účastníků trhu myslí, že porostou. A ta většina se nerozhoduje na základě důkladné fundamentální analýzy, ale na základě pár čísel, emocí, doporučení a často úplně iracionálně. Hlavně ty emoce mají poslední dobou pré. Teorie efektivních trhů je nesmysl.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
Je vobec mozne analyzovat vacsinu firiem cez verejne dostupne data? Okrem nejakych pochybnych ktore zatajuju info, skor myslim nejake mensie, napr tu na fore popularna XELA alebo ROOT, ta ma coskoro earnings
Xela ani Root nie su myslim male firmy, jedna ma cca 290mil a druha 1,3miliardy kapitalizacie. Tú hranicu kde sa uz oplati s firmou zaoberat a kedy nie ma kazdy polozenu trochu inde, za mna /laika/ je to cca 100mil. Usd a viac. Pri takto velkych firmach uz je volne dostupnych informacii na nete vacsinou dost a ak nie su, tak uz je to dovod preco sa im vyhnut. Co sa tyka vedomeho skreslovania vysledkov, kreativneho uctovnictva a pod. nekalostí, tak tam istotu ze sa nedeju clovek nikdy nemá, ale je vacsia pravdepodobnost ze sa nieco taketo deje prave v malych firmach, vacsie predsalen prechadzaju castejsie externymi auditmi a pod. Vylucit podvod sa ale uplne nikdy neda, napr Enron aj iné. Celkom dobrym vodítkom je sledovat pomer a hlavne vývoj vlastnictva akcii: private companies/individual insiders/VC-PE Firms/general public/institucie - to dokaze vela napovedat.
Mat volny cash, nie je potom bezpecnejsie ist umyselne s prvym nakupom za menej, ako zamyslana investicia, s tym, ze nakupim potom ked bude v akcii? Sice s rizikom, ze som trafil dno, a dalsi dokup by bol za drahsie.
-je to moznost ako kazda ina, v urcitych pripadoch bude uspesnejsia, v inych menej, podla toho ako sa bude vyvijat cena akcie. Clovek nikdy nevie kedy je dno a kde bude cena zajtra ci o tyzden.
Napr, ak by som bol zamestnancom, ale radovym, nie insiderom, pomohlo by mi to k lepsej analyze, alebo skor naopak, vobec nie.. Cize otazka je skor, mozem cez "google" vidiet cely ten "matrix" danej firmy? Ale asi zrejme tiez ano, ved ako inak by ich ludia analyzovali :) Ziskat kazdu jednu informaciu a dat si ju spravne do mozaiky,
-radovi zamestnanci asi nemaju bezne pristup k cennym informaciam ohladom firmy, jedine tí co su hierarchicky najvyssie. Informacie z googlu su zaklad, najprv je zber a potom je triedenie zlatych šupiniek od štrku. :)

jogo
Predpokladám, keďže si sa mentálne vzdal peňazí určených na investovanie, že si do investovania nedal všetky úspory. Tak môžeš ľahko 60% prepad dokúpiť a vysedieť stratu.
teraz tam je v podstate uplne všetko /odkedy zacalo Us a Eu masivne emitovanie novej likvidity pre Coronu/. Dokupovat už nemozem , resp jedine ak by som predal jeden z akciovych titulov a tym ziskal cash, k comu moze casom prist.
Len pozor. Prišla inflácia a aj peniaze, ktoré si neurčil na investovanie, začnú tiež strácať svoju hodnotu tempom porovnateľným s dlhodobým rastom indexov, len v opačnom smere. Tým pádom, hoci neboli určené na investovanie, inflácia ich "zainvestovala" proti tvojej vôli.
uz nie su dalsie uspory. A to co priebezne z prijmov usporim,tak vacsinu z toho budem minat a aspon trochu si uzivat,pre rodinu, setril som už dost skoro cely zivot a do hrobu si nikto nezoberie ani cent. Mozno casom pozmenim priority, aj podla toho ako sa bude portfolio dlhodobo vyvijat. :)

jaja
Veřejných dat na netu je dost. Ale ono není na škodu být někdy povrchní. Akcie rostou jen když si většina účastníků trhu myslí, že porostou. A ta většina se nerozhoduje na základě důkladné fundamentální analýzy, ale na základě pár čísel, emocí, doporučení a často úplně iracionálně. Hlavně ty emoce mají poslední dobou pré. Teorie efektivních trhů je nesmysl.
-to je uz potom na kazdeho zvážení, či chce investovat do firmy, ktora rastie len na zaklade masovych /a vacsinou kratkodobych/ emocii a nie na zaklade racionalnych faktov.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Airmike »

vsimol som si obrovsky napis, kde sa prebera talent. tak sa aj ja vyjadrim :)

talent je podla mojho nazoru dost precenovana a abstraktna vec. myslim, ze ovela viac zalezi na stasti a na tom, ci clovek trading skutocne chce robit. 14 rokov ma trading zivi a 95% kapitalu som zarobil na burze. cim som starsi, tym som viac presvedceny, ze som nikdy ziadny talent nemal. mal som len stastie a bol som dost tvrdohlavy. nikdy som nepripustil, ze budem robit nieco ine .

zacal som 2007 a trading som si isiel 24/7. precital som vsetky fora a sledoval som vsetky traderske "celebrity". postupom casu som ale prisiel na to, skutocny "ranec" skoro nikto nezaraba. a tak som sa na fora vykaslal a nechal som sa ako trader zamestnat.
po 3 tyzdnoch treningu, som dostal na ucet 20k Eur a zacal som obchodovat. za prvy mesiac som zarobil 3k . za par mesiacov som dostal skutocny software a skuttocne traderske podmienky. v dalsom roku som zarobil 100k. vsetky tie keci o tom, aky je trading tazky , psychicky narocny a ako trva roky, kym sa clovek presadi mi prisli uplne absurdne. to co bolo skutocne narocne bola ta intenzita , akou sa clovek musi praci venovat.

asi po 10 rokoch som k sebe do firmy prijal chalana, ktory vedel o tradingu uplne hovno. teda aby som bol korektny, vedel o tradingu zhruba to, co ja v jeho veku. dal som mu vstupny trening, ktory trval asi 3 tyzdne a na ucet 20k. chalan za prvy mesiac zarobil 3k. na dalsi mesiac som ho vyhodil, pretoze sa nesnazil.

to co tym chcem povedat je, ze trading nie je az tak o talente a specifickom skillsete. trading je skor o tom, ci ho niekto chce robit alebo nie.
ten , kto sa skutocne rozhodne sa mu venovat potom musi mat stastie. aby nestracal cas a fokus hlupostami.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A nenechal sa vyhodit preto, aby to robil sam doma? Co je s nim dnes, asi uz nesledujes, ze? :)
No niekto zarobi a zlenivie a niekto zarobi a chce viac a viac..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

:)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Airmike »

iceberg8 napísal: Po 08 11, 2021 10:02 pm A nenechal sa vyhodit preto, aby to robil sam doma? Co je s nim dnes, asi uz nesledujes, ze? :)
No niekto zarobi a zlenivie a niekto zarobi a chce viac a viac..
nie nenechal. nebol to hlupy clovek. bol len lenivy.
neviem co robi.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ten dôvod preco malokto v tradingu dlhsie vydrzi, je asi ze vacsina ludi na ten typ prace nema povahu a ani seba samych nechcu prinutit k tomu. Ked som ludom niekedy vysvetloval zaklady technickej analyzy, patterny, a pod. tak povedali ze je to pre nich nudne a si nevedia predstavit ze by to robili denne ako svoje zamestnanie. Za druhe, je to pomerne znacny stres. Ja som zo zaciatku prve roky tiez robil/skusal swing tradeing/daytrading-vo volnom case. Nechcem spekulovat ci som v to bol dobry alebo nie, ale v kazdom pripade ziskovost bola vyrazne vyssia ako ked teraz sa hram na investora. Problem ale bol prave v tom neustalom strese a to je prave dovod na ktori sa ludia pytaju, ze preco netrejduje kazdy ked sa na tom daju zarobit take pekne peniaze. Zachovat si konzistentne svoju pracovnu rutinu, svoj obchodny system, bez ohladu na to ci sa darí alebo nie, bez toho aby clovek casom nevyhorel, to je narocnejsie ako sa na prvy pohlad zdá. Laici si neuvedomuju, ze ludskou psychikou "nemávajú" len straty ale aj velke zisky a trader ma tendenciu v uspesnom obdobi opustat obchodny system a "flakat to" co samozrejme vedie na scestie.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 09 11, 2021 8:21 am, upravené celkom 3 krát.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa samuel »

Airmike napísal: Po 08 11, 2021 9:54 pm asi po 10 rokoch som k sebe do firmy prijal chalana, ktory vedel o tradingu uplne hovno. teda aby som bol korektny, vedel o tradingu zhruba to, co ja v jeho veku. dal som mu vstupny trening, ktory trval asi 3 tyzdne a na ucet 20k. chalan za prvy mesiac zarobil 3k. na dalsi mesiac som ho vyhodil, pretoze sa nesnazil.
takze mas volne miesto?;)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Airmike »

samuel napísal: Ut 09 11, 2021 8:13 am takze mas volne miesto?;)
nemam . uz som na traderskom dochodku 🙂🙂
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Airmike »

Trumpeta1978 napísal: Ut 09 11, 2021 8:06 am ten dôvod preco malokto v tradingu dlhsie vydrzi, je asi ze vacsina ludi na ten typ prace nema povahu a ani seba samych nechcu prinutit k tomu. Ked som ludom niekedy vysvetloval zaklady technickej analyzy, patterny, a pod. tak povedali ze je to pre nich nudne a si nevedia predstavit ze by to robili denne ako svoje zamestnanie. Za druhe, je to pomerne znacny stres. Ja som zo zaciatku prve roky tiez robil/skusal swing tradeing/daytrading-vo volnom case. Nechcem spekulovat ci som v to bol dobry alebo nie, ale v kazdom pripade ziskovost bola vyrazne vyssia ako ked teraz sa hram na investora. Problem ale bol prave v tom neustalom strese a to je prave dovod na ktori sa ludia pytaju, ze preco netrejduje kazdy ked sa na tom daju zarobit take pekne peniaze. Zachovat si konzistentne svoju pracovnu rutinu, svoj obchodny system, dennodenne, bez ohladu na to ci sa darí alebo nie, bez toho aby clovek casom nevyhorel, to je narocnejsie ako sa na prvy pohlad zdá. Laici si neuvedomuju, ze ludskou psychikou "nemávajú" len straty ale aj velke zisky a trader ma tendenciu v uspesnom obdobi opustat obchodny system a "flakat to" co samozrejme vedie na scestie.
psychicka narocnost ako som pisal velmi uzko suvisi s tym co a ako clovek obchoduje. technicka analyza je presne ta oblast , pri ktorej trader nema skoro ziadnu sancu na uspech. pretoze z nej nevyplyva ziadny nepriestrelny edge . cele obchodovanie ma postavene na vode. robi to kazdy retailovy trader a predpoklada ze ma vyhodu, ale fakt je, ze ma presne rovnaky edge ako kazdy clovek co si precital tie tony “edukacnych materialu” ktory v lepsom pripade nasiel na webe free. v horsom za nom zaplatil.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Airmike napísal: Ut 09 11, 2021 8:26 am psychicka narocnost ako som pisal velmi uzko suvisi s tym co a ako clovek obchoduje. technicka analyza je presne ta oblast , pri ktorej trader nema skoro ziadnu sancu na uspech. pretoze z nej nevyplyva ziadny nepriestrelny edge . cele obchodovanie ma postavene na vode. robi to kazdy retailovy trader a predpoklada ze ma vyhodu, ale fakt je, ze ma presne rovnaky edge ako kazdy clovek co si precital tie tony “edukacnych materialu” ktory v lepsom pripade nasiel na webe free. v horsom za nom zaplatil.
Tak ako hovoríš. 👏
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Airmike
pokial trader ma jediny nastroj iba TA tak suhlasim ze nema ziaden edge, pretoze to je zaklad s ktorym disponuje uplne kazdy na trhu. Cielom je mat súbor nástrojov ktorych sumar poskytuje pri dodrziavani statisticky vacsiu pravdepodobnost zisku ako straty.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Airmike napísal: Po 08 11, 2021 9:54 pm
... nechal som sa ako trader zamestnat.
po 3 tyzdnoch treningu, som dostal na ucet 20k Eur a zacal som obchodovat. za prvy mesiac som zarobil 3k . za par mesiacov som dostal skutocny software a skuttocne traderske podmienky. v dalsom roku som zarobil 100k. vsetky tie keci o tom, aky je trading tazky , psychicky narocny a ako trva roky, kym sa clovek presadi mi prisli uplne absurdne. to co bolo skutocne narocne bola ta intenzita , akou sa clovek musi praci venovat.

asi po 10 rokoch som k sebe do firmy prijal chalana, ktory vedel o tradingu uplne hovno. teda aby som bol korektny, vedel o tradingu zhruba to, co ja v jeho veku. dal som mu vstupny trening, ktory trval asi 3 tyzdne a na ucet 20k. chalan za prvy mesiac zarobil 3k. na dalsi mesiac som ho vyhodil, pretoze sa nesnazil.
Takže zhrnuté a podčiarknuté: vstupný tréning 3 týždne ( musí byť vo firme ) potom za prvý mesiac +15%. Ďalší rok +100K.
Tak to vyšlo aj s tvojím zamestnancom, len po prvých +15% za mesiac sa už nesnažil...

Keby to fungovalo takto Mike, môžeš predsa robiť trojtýždenné kurzy a staneš sa edukačný kráľ v tradingu. Či si to tajomstvo vezmeš do hrobu?

Ešte keby si prezradil:

1. kde sa dá takto zamestnať a vyučiť ?
2. Ked ,,technicka analyza je presne ta oblast , pri ktorej trader nema skoro ziadnu sancu na uspech,, tak čo to potom je ? :o
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: Ut 09 11, 2021 8:45 am Airmike
pokial trader ma jediny nastroj iba TA tak suhlasim ze nema ziaden edge, pretoze to je zaklad s ktorym disponuje uplne kazdy na trhu. Cielom je mat súbor nástrojov ktorych sumar poskytuje pri dodrziavani statisticky vacsiu pravdepodobnost zisku ako straty.
O tom by sa mali dozvediet traderi preferujuci "naked trading" bez akehokolvek indikatora, ako su chudaci v zadku s vyhodou voci trhu :D :D :D

Toto su take myty... ako s tym talentom.

Talent je najlahsia vyhovorka ludstva na cokolvek. Vidis niekoho pekne kreslit "Ty mas ale talent to ja by som nikdy nedokazal" - hej a tych 50 skaredych obrazkov ktore ma doma roztrhane v kosi asi nakreslil duch svaty. Ty vidis 51. ktory je uz v dobrej kvalite.

Ak chces byt v niecom lepsi ako ostatni, musis tomu dat viac ako oni. Je jedno o akej zivotnej oblasti sa bavime. Aj mne stale vsetci rozpravali o talente na hudbu.. jasne a 1,5h denne za klavirom celych 8 rokov je nic. Rovnako ako kamos stale zavidi progres na gitare.. opat ignorujme fakt ze on hra mesacne 10h a ja 70h + mam teoreticke zaklady z klavira a lahsie sa orientujem na hmatniku.


Beckham, Ronaldo, Gretzky, Kobe Bryant, Michael Jordan atd. Milovali co robili, a venovali tomu viac ako ostatni. Staci si pozriet rozhovory napr. s Kobe Bryantom, ten chlap zil pre basketball. Prve roky bol posledne hovno na kurte...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ale treba si podla mna pozriet aj to, ze niekto ma geneticky dane, ze moze kopat do lopty. Jasne, ten Ronaldo moze mat telo v prdeli z tych treningov, to musi vybrat svoju daň, ale aj ked som naivny clovek, neverim, ze by mohol byt niekto co i len polovicou z Ronalda, aj keby do toho da 18hodin denne po 10 rokov.. Ale "talent" ziskat moze, len nie uplne vo vsetkom.. Moze ale najst talent "vrodeny" inde, ako chce on/a mat. 170cm chlap asi nebude lepsi v baskete, ako 190cm a podobne.. Pokial neziska perfektny trening, ze da kos aj zo stredu pola.. Potom moze mat aj 110cm.. :) Ale mozno sa mylim, len tak som sa zamyslel..
Prílohy
Somatotype-fr.jpg
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

iceberg8 napísal: Ut 09 11, 2021 8:32 pm No ale treba si podla mna pozriet aj to, ze niekto ma geneticky dane, ze moze kopat do lopty. Jasne, ten Ronaldo moze mat telo v prdeli z tych treningov, to musi vybrat svoju daň, ale aj ked som naivny clovek, neverim, ze by mohol byt niekto co i len polovicou z Ronalda, aj keby do toho da 18hodin denne po 10 rokov.. Ale "talent" ziskat moze, len nie uplne vo vsetkom.. Moze ale najst talent "vrodeny" inde, ako chce on/a mat. 170cm chlap asi nebude lepsi v baskete, ako 190cm a podobne.. Pokial neziska perfektny trening, ze da kos aj zo stredu pola.. Potom moze mat aj 110cm.. :) Ale mozno sa mylim, len tak som sa zamyslel..
a trafena hus zagagala. Vzal si si z toho tu zlu cast posolstva a uz su tu vyhovorky a argumenty preco to nejde :D

islo o priklad kde sa da "odmerat" snaha a uspech. U Cobeho jeho vyska nie je v NBA nic atypicke - jeden z mnohych vysokych, je to drina ktorou sa prebojoval, este raz na strednej bol podpriemer. (Teraz neviem ci Jordan alebo Cobe, ale myslim ze Cobe).

Mimochodom basketball nevyzaduje 190cm+ vysku - playmaker moze byt v pohode nizsi do NBA sa prebojovali aj 1,7m hraci a boli uspesni. V baskete ti "staci" robit dobre fejky, a mozes byt supersilny vo 1v1, oklames supera a pridaj 95% uspesnost hodu na kos.. Pri najhorsom ta zacnu zdvojovat a tym padom je 1 hrac nekryty a oklames supera alebo mu spravis "ankle breaker" a skorujes. Ako je bezne na streetbasketballe. Pointa je ze mozes mat 2metre ked na to budes srat vyska ta nespasi porazi ta aj agilny trpaslik.

Beckham nijak postavou nevynikal, nebol ani super sprinter a nemal atypicke telo. Prichadzal prvy na trening a odchadzal posledny. Este hodinu po treningu trenoval priame kopy. Ronaldo bol posadnuty futbalom na ihrisku aj mimo neho. Pozyval spoluhracov na obed po treningu a hned po obede ich nutil ist hrat bago na dvor a potom plavat :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=t8qoKC45Qns

Cobe Bryant trenoval 4x denne.
https://www.youtube.com/watch?v=hrTexAXWqVc

Pointa je ze traderi si myslia ako budu milionari za vikend, ale ked im povies ze to maju brat ako druhe zamestnanie a venovat tomu cas, backtestovat, trenovat oko zocelit psychiku atd. stanu sa z nich clenovia klubu "9x% client of this broker lost money" :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

DanteUnchained

nikdy som predsa netvrdil ze v tradingu ide o nejaky typ talentu. Ide viac menej iba o to, ci sa clovek prinuti tomu venovať a či je dôsledný, co su vlastne aspekty dolezite pri dosiahnuti uspechu v comkolvek, nielen v tradingu. A dodrziavat obchodný plán, nezlahcovat si veci, proste to neflakat.
Ale su proste ludia a bude ich vacsina, ktorych takyto typ zarabania si na zivot nebaví a to je aj dovod preco sa tomu nikdy plnohodnotne venovat nebudu. Osobne si myslim ze kazdy priemerny clovek dokaze generovat trejdovanim alebo aspon investovanim pomerne zaujimave percenta ak naozaj chce.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

198.88cm je priemerna vyska v NBA.

takze podla teba ektomorf zdvihne nad hlavu viac kil ako mezo/endomorf? Tam mozes uspech odmerat na gram presne.

Ale trading je skor o intelekte nez stavbe tela. Este aj tu hudbu uznam, ze nie je o stavbe tela tiez. Ale sport.. No neviem, skusim iny priklad, kto to ma lahsie? 170cm ektomorf alebo 190cm mezo/endomorf ak by chcel byt murár ? Ak do toho daju obaja 100%, neverim, ze ekto vyhra dlhodobo, 1-2dni moze tazit z kondicky, ale potom.. Ale oprav ma, ak sa mylim, rad by som sa mylil :D
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Rokosák »

Povedzme, že 1000 akcii kúpime za 100, cena padne na 50 a neskôr, na konci obdobia, sa vráti znovu na 100.

Prípad 1.
Nerobiť nič a na konci obdobia si na pôvodnom stave účtu.
Maximálny drawdown 50,000
Maximálna strata 0.

Prípad 2.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena klesne na 50.
Pri 50 začne stúpajúci trend.
Kúpa pri 60 za 80,000 teda 1333 akcii
Na konci obdobia stav 133,300

Sú aj iné scenáre, napríklad pri maximálnych drawdownoch 21%, 25%, 30%, 60% atď.
Toto je scenár, ktorý ja považujem za rozhodujúci. Máš nižší drawdown aj pri otočení sa ceny pri -20%. Potom môžeš dokupovať pri poklese, čím znížiš stratu, ale stratu nižšiu. Suma sumárum pri investícii riskuješ menej s výhľadom na vyšší vynos. Neplatí to aj pri tradingu?
Nie je vysedieť drawdown iba snaha o dokázanie svojej neomylnosti?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Když je to tak jednoduché, proč to nedělají všichni a nechávají se porazit indexy?
Musíš správně identifikovat kdy prodat a kdy koupit. Dokážeš poznat, kdy už nastoupil rostoucí trend? Co když prodáš za 80 a tam se pokles zastaví? Pak budeš při rostoucím trendu nakupovat do ztráty. Co daně a časový test? Při každé transakcí ho resetujes, v horším případě zaplatíš daň.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"