Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Schweinehund
Príspevky: 52
Dátum registrácie: St 17 11, 2021 11:02 pm
Been thanked: 4 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Schweinehund »

Hracik napísal: Pi 12 11, 2021 2:40 pm Co si myslis napr. o tychto?
Rastove: GOOGL,AMZN,NFLX,WISE,COIN,ATVI,BABA
Dividendove: KO,UL,INTC,CL,IBM,MO,KHC,T,ED,KMB
Napíšte celé názvy spoločností. Z kliešťov ma bolí hlava.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

Rado napísal: So 20 11, 2021 10:54 am Pekný výpočet do sterilného prostredia. :D
Ja som chcel skor poukazat, ze vynos 3,5% p.a, ocisteny o inflaciu, nie je ziadna hruza alebo slabota, ako na prvy pohlad vyzera. Za 20-25r ti moze zabezpecit predcasny dochodok, alebo part time job a nerobit skoro 50r a odist do dochodku ako troska. Kludne mozes v texte nahradit vynos z akumulacneho ETF trejdingom, dividendami, atd, ale musi tam byt zachovany ten akumulacny efekt. Pre laika, ktory netrejdi, ale chce nejako investovat a pripadne odist skor do dochodku/part time, ako inak to dosiahnut? Index v dlhodobom horizonte(pravidelne DCA) obyc clovek len tak lahko neporazi.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Rado »

Neviem, ja som taký stav zatiaľ nedosiahol. Čo má potenciál ma k tomu dostať je to, čo robím teraz. (aspoň si to myslím) Isto je lepšie robiť niečo ako nič, ale všetko má pre aj proti. Myslím, že treba použiť nejaký akcelerátor. V podnikaní a nehnuteľnostiach - úver, v investovaní sa snažiť o vyšší výnos ako je priemer, aby to celé netrvalo dlho.
Pri ETF je čas aj spojenec aj nepriateľ. Pomáha nabaľovať majetok (vkladmi, reinvestovaním dividend, ak je to možné), ale keď na to príde, tak ti rozmetá kapitál raz, dva. Čím dlhšie sú peniaze v hre, tým väčší je jeho vplyv na obidvoch stranách. Riziko s ktorým sa treba naučiť žiť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa samuel »

Schweinehund napísal: So 20 11, 2021 11:07 am Z kliešťov ma bolí hlava.
Z kliešťov, akože ticks (tickers)? To je fakt prekladač... že som si to doteraz nevšimol. Ale keď čítam ostatné príspevky, je to tam veru cítiť. 🤯
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Tango »

bez komentáře...
Prílohy
vykHF.png
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Tango »

spx vs funds..
Prílohy
vyk2.png
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa dusantt »

Rado napísal: So 20 11, 2021 1:25 pm Neviem, ja som taký stav zatiaľ nedosiahol. Čo má potenciál ma k tomu dostať je to, čo robím teraz. (aspoň si to myslím) Isto je lepšie robiť niečo ako nič, ale všetko má pre aj proti. Myslím, že treba použiť nejaký akcelerátor. V podnikaní a nehnuteľnostiach - úver, v investovaní sa snažiť o vyšší výnos ako je priemer, aby to celé netrvalo dlho.
Pri ETF je čas aj spojenec aj nepriateľ. Pomáha nabaľovať majetok (vkladmi, reinvestovaním dividend, ak je to možné), ale keď na to príde, tak ti rozmetá kapitál raz, dva. Čím dlhšie sú peniaze v hre, tým väčší je jeho vplyv na obidvoch stranách. Riziko s ktorým sa treba naučiť žiť.
Uz dlho rozmyslam, preco sa ludia nerodia, alebo nezacnu podnikat tak, ze zacnu hrat rusku ruletu. Obrazne povedane, nie tu s revolverom. Daju sa dvaja az siesti dokopy, a vyhra len jeden, zvysok odide s holou a zacina od nuly. Taky pakovy trejding. O porazenych nepocivame skoro nic, pretoze sa ludia nechvalia neuspechom (okrem tych, ktori o tom napisu knihu a tak mozno zarobia). Ruleta od 1k2 az po 1k6 je super vyhra, ten kto vyhra moze ist do dochodku prakticky takmer okamzite.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Tango, presne preto, ze poslednych par rokov vyhrava index nad hedge fund si myslim, ze to nebude trvat dlho a karta sa obrati. Proste ked zacne cela planeta robit jedno uz z pricipu to nebude fungovat. Vsetci nemozu iba zarabat. Vrati sa to do doby ked vznikli hedge fondy a prekonavali index. Kedy to bude to ale nevie nik...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Porovnava sa spickovy index s priemernymi hedge fondamy. Nie priemernym indexom.
2. SP500 je capitalovo vazeny index, teda rastuce akcie akcie zavazia viac ako klesajuce. Ak si kupite tie iste akcie do portfolia, vas vynos bude nizsi ako vynos indexu.

Pre obycajneho smrtelnika je podla mna SP500 lepsia investicie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa dusantt »

Dobry postreh. Mozu vyhravat, pokial nebudu zisky vyberat, vid tulipany (ale vo velmi, velmi, velmi spomalenej verzii). Podla mna je mozne, ze uvidime aj +70% 2-3 roky po sebe, nikto nevyberie, tak sa "trhova hodnota" moze posunut aj do nebies, ale taka veza je nachylna na aj velmi jemny vietor. Dekadu budu vyhravat HF, a potom znovu nieco ine. A ak budu moct vyhravat HF, budu moct vyhravat aj stockpicking retail.
Inflacia je predsa nula.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: Pi 19 11, 2021 5:55 pm K tým bludom len malá poznámka...aj tým s oteplovaním planéty je to podobne, že ľuďom sa vymývajú mozgy, že je to len CO2. V téme ,,EU a jej politika,, dal Trumpeta perfektné hodinové video, kde experti jasne vysvetlujú, že nie CO2, ale my sami si ničíme planétu tým, že robíme z krajiny púšť, v ktorej je prirodzene vyššia teplota, lebo je narušený kolobeh vody. Odporúčam to video. Za 1 hodinu pochopíte o čom to je aj z fyzikálnymi výpočtami. Zároveň pochopíte prečo je v púšti cez deň +50 a v noci mínus. To som nikdy nechápal...





Neviem ako ti to vyšlo, keď Telefonica je od 2006 v aktuálnej strate -70%, čo je annualizovaná strata -7,41%.
Zároveň vypláca hrubú dividendu 7,74% p.a., čo je po zdanení v nemecku -20% = 6,2%p.a.

Z mojej strany hodnotím simuláciu kedy by si do TEF investoval v 2006, teda nie všelijaké zahmlené dokupy pri ktorých Ladis vyčaruje výnos aj z loserov v strate -95%. Teda mojím sedliackym okom tu ide o ročnú stratu -7,41%, ktorú môžeš čiastočne kompenzovať reinvestíciou dividend vo výške +6,2%.

Matematicky však podľa mňa stále vychádza strata, ale dajme tomu, že Ladis = Harry Potter a dividendy pokryjú tú stratu a bude na nule. Nepokryjú ale stratu z inflácie, ktorá bola za ten čas okolo -35% (odhad ). Každá investícia, ktorá dlhodobo nebije infláciu je BEZCENNÁ.

Dôkazom, že Ladis nemôže mať na TEF 2,64 násobok je aj to, že ked zoradil svojích top 11 investícii podľa zisku, najlepších 5 akcií mu ukazuje výnos medzi 100% a 200% . Posledná jedenásta +50%. Telefonica tam nie je. nebola by tam, ani keby bol v DRIP, teda za všetky divi kupoval TEF.

Naproti tomu sedliak v ETF USA má od 2006 zisk bez dividend +320%...To znamená, že priemer všetkých 500 akcíí v SP500 dalo bez divi +320%.
Keby sme ich zoradili podľa výnosu, tak ako to urobil Ladis, tak hore by ste videli winnerov s výnosmi +1000% a viac. Ale načo robiť také efekty. Ľudom nech postačí annualizovaný výnos SP500 od 2006, čo je myslím s reinvestíciami dividend číslo 10,5% p.a. To v pohode bije infláciu a zabezpečí dôchodok.

Mimochodom pred pár dňami Ladis prezradil, že je ešte ďaleko od vytúžených 300 000, ktoré by mu priniesli divi 1000 mesačne. A to svedčí o veľmi biednej performance, kedže už pred 15 rokmi mal v akciách okolo 100 000. Môžem tu urobiť analýzu = porovnanie so sedliakom v ETF, ktorý by už teraz po 15 rokoch mohol mať rentu viac ako 1000 mesačne a to by si bral z účtu ročne len toľko, koľko ľudom účtuje najdrahší podielový fond v SR.
Ach áno, sorry. V r.2011 štiepili akcie 3:1. Zobral som počet akcíí po štiepení a aktuálnu cenu na trhu a porovnal s cenou z tvojej tabuľky. Ale tá bola pred štiepením cca trikrát väčšia, čiže náklady na vstupe musel mať trikrát vyššie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Tilbur »

Pamatate sa, ked prisla propagovat svoj projket? Vrchol bol blizko.

Teraz je ticho.
Prílohy
obrázok_2022-07-19_135004946.png
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa user27 »

Dobry postreh Tilbur, tieto veci si treba vsimat. To je ako jeden moj ultrakonzervativny kolega averzny k riziku...ked som ho pocul rozpravat o krypto vedel som, ze je zle.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ale ona funguje. Každý týžden. :) Aj Ladis ju sleduje (máte tam jeho príspevok pod videom ):

Posledné video. Chváli sa, že prekonáva SP500:

Prečo sa moje portfólio drží aj počas pádu akcií | Ako sa pripravujem na medvedí trh

https://www.youtube.com/watch?v=pGSklS6 ... ik%C3%A1ve

ďalšie.

https://www.youtube.com/watch?v=X8_JCHJ ... ik%C3%A1ve

https://www.youtube.com/watch?v=THQpFWB ... ik%C3%A1ve

https://www.youtube.com/watch?v=hWVioU6 ... ik%C3%A1ve
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
dclark
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 12 05, 2022 8:34 pm
Has thanked: 1 time

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa dclark »

Tilbur napísal: Ut 19 07, 2022 1:50 pm Teraz je ticho.
Vsak ste ju odtialto vyhnali, podla mna bez dovodu a teraz sa cudujes ze sem nechodi?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Croven »

Ja ju tiež sledujem, náhodou mi jej video vyhodil youtube v dobe keď som začinal hladať info o investovaní, bolo to niekedy tento rok ešte v zime jan/feb. A ako človeka čo hlada každé info ohladne akcii/etf/brokerov a celkovo ohladne investícií ma jej kanál dosť zaujal a zo zvedavosti ju sledujem ďalej. Samozrejme aj ja som začínal na akciách, ale asi po 4 mesiacoch samovzdelávania som dospel k záveru, že pre mňa bude najlepšia volba, keď pôjdem cestou sedliaka - dosť ma presvedčil jeden youtuber ktorý je zamerany čisto na ETF a má velmi dobre spracované videa čo sa týka info ohladne ETF. Volá sa Investiční Brambora. Napríklad toto kde popisuje stock picking vs ETF na základe Bessembinderovej štúdie https://www.youtube.com/watch?v=bQ2mpy9 ... ADbrambora
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Croven: nikto nikoho nevyháňal.

Nebudem tu riešiť radšej tieto Vaše investičné analýzy skúseností mladého hlasu, zoberiem to ako admin. Začína tu byť smetisko kadejakých odkazov na kadejaké stránky. Bezohľadne a na drzovku sa tu práskajú celkom účelne weby, aby si spravili reklamu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas. Ona si tu prišla robiť PR. Veď je youtuberka a potrebuje čím viac followerov. My sme ju nevyháňali. Dokonca som jej ponúkol, že môžem zaradiť jej výsledky do Hitparády. Ked ukazuje portfólio na YouTube, kludne si mohla merať sily s SP500 aj u nás. To by bola pre ňu najlepšia reklama. Len si myslím, že ona nebije SP500 a skutočný report by to ukázal. Ona ukazuje v akej strate/zisku má svoje akcie, ale skutočná performance musí zahŕňať aj to, že medzitým dokupuje do straty.

Ja by som bol rád, keby sme tu mali viac gender rovnosti - teda aj nejaké investorky. Ženy bývajú v investovaní šikovné.
Zmýšlajú ináč ako my chlapi a neradi gamblujú :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Croven »

tomáš virdzek napísal: Ut 19 07, 2022 9:04 pm @Croven: nikto nikoho nevyháňal.

Nebudem tu riešiť radšej tieto Vaše investičné analýzy skúseností mladého hlasu, zoberiem to ako admin. Začína tu byť smetisko kadejakých odkazov na kadejaké stránky. Bezohľadne a na drzovku sa tu práskajú celkom účelne weby, aby si spravili reklamu.
Zlá reakcia :) tvoj koment patrí príspevku nad mojím.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Croven: sorry len som to zbehol :)

Ešte doplním, pozor na obyčajný sedliacky rozum. Len tak odnikiaľ sa vynorí "profesionál" na akcie. Ešte zrovna tie akcie :roll: S tým mladým hlasom si iste odsedela za trhom roky, že jo? A akcie? To sú vysoko rizikové veci. To nie je ETF na index. U takého profesionála ma preto musí v prvom rade zaujímať track record, aby som len prstom na myši pohol. Má taký vôbec? A ak hej, za koľko? Posledné 2-3 roky? Neviem pýtam sa, čo ma v rýchlosti napáda... Tipujem, že neexistuje žiaden track record :mrgreen: :)

PS: dík Juggler za tie videá, nájdem si čas a pozriem si ich, nemám na to vôbec čas ale zvedavosť ma nepustí, hlavne z akého dôvodu sú vyrábané.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Croven »

@Tomáš: súhlasím. Ja sám som po pár mesiacoch prišiel na to, že akcie nie sú pre mňa, a preto som zmenil stratégiu na ETF svet. Michaelu zo zvedavosti budem sledovať ako sa jej bude dariť v stock pickingu. Jediný track record ukazuje vo svojich videách, ale verejný nikde nie je :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ak nie je verejné ako sa jej darí v tom, čo robí, pýtam sa, ako vieš že to robí dobre?

PS: preto píšem, pozriem si tie videá, aby som zistil o čo ide, stojí mi tu ale zopár vecí, a v prvom rade si radšej pozriem kvant, na ktorý nemám čas, a na takéto ... si ho musím nájsť. Kua. :evil:

PS2: len som preletel jedno video, to sú profesionálne videá, to nikto nebude robiť zadara :)

PS3: tu tiež aktívne spravovali akcie, že vedia... Druhý pilier - naše dôchodky.

2 pilier aktivna sprava akcie.jpg

Otázka: ako je možné, že iní tak nepadli. Odpoveď: idú takmer ako pasívna správa :) Jak hodiny.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Tilbur »

dclark napísal: Ut 19 07, 2022 8:50 pm
Tilbur napísal: Ut 19 07, 2022 1:50 pm Teraz je ticho.
Vsak ste ju odtialto vyhnali, podla mna bez dovodu a teraz sa cudujes ze sem nechodi?
Myslel som to tak, že mesiac nedala žiadne video.
Môj názor je taký, že ako začiatočník, po pár prečítaných knihách o akciovom trhu, nemá šancu tradingom poraziť index. Ak áno, tak je to hlavne šťastie, nie vedomosti a skúsenosti.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

To nie je len názor Tilbur, to je fakt.

Správne rozhodovanie robí správnym iba početnosť. Spravím jeden, dva, tri obchody, ktoré mi zarobia 1000%-cky percent. Potom som kráľ.

Na 4-tý obchod som presvedčený, že mám dosť skúseností a som guru. Padnem na hubu, odpálim všetko. Lebo zistím jednu vec - neviem ako to funguje. :beer:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Početnosť je štatistická veličina a tiež asi dosť významná nie? Či len triafame akcie jak bolo nejak bude?
dclark
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 12 05, 2022 8:34 pm
Has thanked: 1 time

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa dclark »

Tilbur napísal: Ut 19 07, 2022 10:39 pm Myslel som to tak, že mesiac nedala žiadne video.
Môj názor je taký, že ako začiatočník, po pár prečítaných knihách o akciovom trhu, nemá šancu tradingom poraziť index. Ak áno, tak je to hlavne šťastie, nie vedomosti a skúsenosti.
Moj nazor je ze sanca je vzdy, aj ked zrejme statisticky mala. Ja si tiez vyberam akcie sam, neviem ci mam lepsi vynos ako index lebo popravde netusim aky vynos mam a je mi to jedno. Vacsiniu len kupujem, malo predavam.l ak vobec. Statisticky ho mam zrejme horsi ako Sp500, ale bavi ma to.

Btw. skuste zmerat vynos glena, robi to iste ale neviem preco mu nikto neradi aby to nerobil a kupil all in index? Myslim si ze aj vdaka nemu vela ludi stratilo peniaze ked ich nalakal na Wish. :beer:
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa PredsaJa »

dclark: To je asi skôr o tom, že 99% ľudí by sa aktívnej správe svojho portfólia nemala venovať, lebo na to nemá vzdelanie ani skúsenosti. Len vôbec tým, že publikuje videá (a s ňou tisíce a tisíce podobných ľudí), nabáda všetkých ostatných, aby konali podobne. A pre väčšinu ľudí je to cesta do pekla.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mne pripomína Ladisa v začiatkoch. Aj on kupoval kadejaké rastové akcie a zároveň dividendové.
Z výnosu rastových si chcel kúpiť apartmán v Španielsku. Z dividendových mať rentu k penzii.
Argumenty mal podobné ako ona.

Tie rastové mu velmi nevyšli. Nakoniec s nimi prestal.
Tie dividendové sa príliš naložil do bánk , preto celé portfólio mu 15 rokov nerastie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Croven »

tomáš virdzek napísal: Ut 19 07, 2022 10:02 pm Ak nie je verejné ako sa jej darí v tom, čo robí, pýtam sa, ako vieš že to robí dobre?
Ja som nepísal, že to robí dobre :) a popravde je mi to jedno, pozerám jej videa iba pre zaujímavosť.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Tilbur »

dclark napísal: Ut 19 07, 2022 11:11 pm
Btw. skuste zmerat vynos glena, robi to iste ale neviem preco mu nikto neradi aby to nerobil a kupil all in index? Myslim si ze aj vdaka nemu vela ludi stratilo peniaze ked ich nalakal na Wish. :beer:
Pozri, ja som toho nazoru, ze su to kazdeho peniaze. Ked ich vlozi aj do WISH, je to jeho problem. Raz sa popali a druhy krat mozno uz bude vediet. Aj s Michaelou nemam problem. Mna len udivuje ta sebavedomost, ze niekto pride a zacne hadzat tipy na youtube a mysli si, ze je popularizator investovania.
Ma podobny pristup ako som mal aj ja na zaciatku. Ked som si myslel, ze riziko je plne diverzifikovane tym, ze portfolio je rozlozene do viacerych titulov.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa jogo »

Na youtoube je veľa videí na tému investovania. Sem tam si nejaké pustím a niekedy sa tam dozviem aj zaujímavú informáciu. Napr toto: https://roic.ai/company/AAPL
Sú tam 30 ročné fundamenty USA firiem zadarmo, pre fundamentálneho investora ideálna stránka na backtesting jeho fundamentálnych ideí.
Túto stránku som našiel vo videu neznámeho youtubera(už som zabudol ktorého) úplne náhodne.

Preto nechápen, prečo sa stala práve Michaela takým terčom kritiky na tomto fóre.
Michaela je zaujímavá tým, že ako mladá žena vo voľnom čase študuje aj ekonomické ukazovatele firiem, nielen módne časopisy, ako jej rovesníčky a časť peňazí odloží do akcii firiem a neminie všetko na kozmetiku a módne oblečenie, ako jej rovesníčky.
Ja byť mladý a slobodný, tak ju pozvem na kávu a pokecám si s ňou o investovaní a možno aj o niečom inom.... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

sektor pod ktory spada Wish nesledujem, takze moje nazory netreba brat prilis vazne. Ale ked sa clovek pozrie na odporucania analytikov /ktori pritom vo vseobecnosti zvyknu byt viacej optimisticki ako je realita/ tak ani tí vsetci nie su pre Buy a to uz je nie moc dobry signal. Average Pt je cca 2,97Usd co tiez nie je uplna hitparáda.
Naviac, pokial viem tak Wish ani neprichadza s niecim revolucnym ci prevratnym takze ani tam nevidiet edge.
Na druhej strane, nemusi to znamenat, ze sa na danej akcii nebude dat pri troche stastia zarobit, lebo ak by prisiel dostatocne velky priliv, tak by zodvihol aj tuto loďku.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Ladis »

Mezi lži, urážky a chybné domněnky musíme vložit také pravdu nebo přátelské domýšlení.
Ladislav publikuje i nadále každý prosinec = december tipy na akcie s potenciálem růstu na jeden rok, anglicky, německy a španělsky na 3 webstránkách.
Anglicky http://nr1a.com/stocks 8) Neurážet za chybnou angličtinu! 8) http://nr1a.com/aktien

Michaela snad chtěla začít budovat Youtube kanál pro akcie, který by jí mohl později přinášet 1.000 € měsíčně z reklam, nebo mnohem víc.
Možná se chtěla Michaela poučit z komentářů pod jejími videos a těch pouček tam bylo málo, tak si raději koupila knihy pro ''value investing''.
Ale nyní má Michaela už měsíc přestávku. Asi má dovolenou na Tahiti. Nebo už nechce publikovat, že přikupuje klesající akcie a kryptoměny.
Možná že už to vzdala a už nechce akcie a kryptoměny nikdy víc vidět, protože klesají a ještě budou klesat až do konce roku 2023.
Já mám také už můj vlastní americký Youtube kanál, ale nechci s ním vydělávat peníze, nechci tam publikovat tipy na akcie, ani moje akcie. Dokonce jsem vypnul možnost komentářů, aby tam nebyla urážlivá ani pochvalná směs komentářů ze Slovenska a z Ameriky
:idea: Value Investing in Stocks https://www.youtube.com/channel/UCrCeZI ... kGSEy3kijg
Prílohy
Dividendy.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa michael89 »

Ladis,

teba by som menoval za maskota tohto fóra. Nemohol by mu admin dať takéto ocenenie?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ak s tým Ladis bude súhlasiť, kľudne, asi to aj viem spraviť :)

Ja osobne som sa ale na jeho príspevkoch už viac krát skutočne pobavil, myslím úprimne, nie ironicky. Jeho humor má tiež svoju špecifickú "farbu" a celkom mi na takto zameranom fóre reže.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Ladis »

Nejznámější slovenská akcionářka a nejznámější slovenská filmařka videa o akciích,
řekl bych československá, ale bohužel, národy se oddělily,
Michaela se zajímá stále o akcie a bude vyrábět nejlepší slovenská videa pro akcie od září.
Nyní je ve dvouměsíční přestávce, v nemocnici ji vzali operací jednu škodlivou akcii.
Já ji mám rád, nechci ji zesměšnit, nechci ji urazit. Moje slova musí být chápána přátelsky.

Najznámejšia slovenská akcionárka a najznámejšia slovenská filmárka videa o akciách,
povedal by som československá, ale bohužiaľ, národy sa oddelili,
Michaela sa zaujíma stále o akcie a bude vyrábať najlepšie slovenské videá pre akcie od septembra.
Teraz je v dvojmesačnej prestávke, v nemocnici ju zobrali operáciou jednu škodlivú akciu.
Ja ju mám rád, nechcem ju zosmiešniť, nechcem ju uraziť. Moje slová musia byť chápané priateľsky.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MALÁ ANALÝZA, či je Michaela v reále úspešná a či svojích fans tak trochu nezavádza tvrdením, že jej portfólio je v menšom poklese ako SP500. :)

Klikol som na jej najstaršie video z 19.9.21:
https://www.youtube.com/watch?v=sypc3j2 ... ik%C3%A1ve

Tam môžete vidieť jej portfólio v tom čase, presne počet akcií a aktuálna cena, keď portfólio prezentovala.

Nahodil som ho do simulátora.

To čo vidíte je stav portfólia k dnešnému dňu, keby ste v ten istý deň, teda 19.9.21 nakúpili tie isté akcie.
Portfólio je v aktuálnej strate -23,90%.. Možno kliknúť pre zväčšenie.
.
.
MICHAELA original 21.png
.
.
Tu vidíte stav, keby ste v ten istý deň, teda 19.9.21 nakúpili SPY (ETF na index SP500): -9,35%.

MICHAELA original vs. SPY.png

V poslednom videu spred mesiaca sa chváli, že toho roku sa jej portfólio drží lepšie ako SP500.

https://www.youtube.com/watch?v=pGSklS6 ... ik%C3%A1ve

A ukazuje portfólio do ktorého medzitým vložila kopu ďalších titulov. Pritom nenakupovala k 31.12.2021, ale
ku starým akciám dokupovala do poklesov. Nemyslím si, že je to porovnatelné so stavom SP500 od začiatku roka !

Aby to bolo porovnateľné, muselo by sa pri každom jej nákupe/dokupe takisto kúpiť/dokúpiť ETF na SP500.

Nemám čas to nahadzovať do simulátora. Len vypíšem ako aktuálne vyzeralo jej portfólio, ked ho pred mesiacom ukazovala:

META 9,64 akcií vo vtedy aktuálnej cene 192,97
VICI 34,26 po 29,37
INTC 22 po 42,13
GOOG 0,4 po 2256
AAPL 6,4 po 139,77
CRM 5,1 po 157,44
JPM 6,15 po 118,44
T 33,99 po 20,11
BABA 7,45 po 87,83
SBUX 8 po 70,97
WBA 10,42 po 40,36
MO 6,73 po 51,75
DIS 3,32 po 104,56
AMZN 0,11 po 2180,74
LTC 6,31 po 37,60
NKE 2 x 108,61 PINS 9,08 x 22,86
HD 0,62 po 289,84
PYPL 2 x 79,20
STOR 5,02 po 26,52 NVCR 0,91 x 70,17
SPCE 9,6 po 6,50

P.S. Ak by ste vedeli zistiť presný dátum toho videa, tak to viem nahodiť a dynamicky porovnávať s SP500.
Bolo by to podobné porovnanie ako porovnávam portfólio u Ladisa, bez toho aby som musel zachytiť všetky dokupy a nové investície. Obrazne, teda na porovnanie stockpickingu a výnosu SP500 to však stačí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Joki »

Myslim si, že si to tak nekomplikovala.
Jednoducho pozrela svoje portfolio koľko je v minuse a porovnala aktuálny stav SPY koľko je v mínuse od ATH a vyšlo jej, že je na tom o kúsok lepsie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Joki: čo by bol samozrejme chybný prístup, ktorý môže viesť k nesprávnym záverom. Správny postup je presne tak, ako ho popisuje JUGGLER.
Inak to jej portfólio je zaujímavým mixom akoby rôznych investičných stratégií. Je tam dačo z každého rožku - hype, growth, value. Zopár racionálnych nákupov, ďalšie ale inak vysoko predražené, hoci kvalitné firmy. Tie hype stocks ani neriešim, keďže je to dnes v móde skoro každého youtubera mať tam takéto veci. Možno aj kvôli publiku, ktorému sa viac páči hype, ako počúvať, že prečo STOR je undervalued pri price/AFFO okolo 12x...
Nepoznám dostatočne autorku, ale ak by som mal spraviť prvý odhad, tak poviem, že asi nevie, čo robí. Chýba tomu stratégia a hlavne nastavený proces.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Joki napísal: Pi 22 07, 2022 11:21 pm Myslim si, že si to tak nekomplikovala.
Jednoducho pozrela svoje portfolio koľko je v minuse a porovnala aktuálny stav SPY koľko je v mínuse od ATH a vyšlo jej, že je na tom o kúsok lepsie.
Ak mám akciu za 100 a cena je 50, mám stratu -50%. Urobím dokup za 50 a priemerná cena sa zníži na 75.
Už som v strate len -33%. Porovnám sa so SPY, ktorý však nebol dokúpený v poklese a som hrdina.. Asi tak :wink:

Tomu sa hovorí ,,cooking the book,, ...resp. za nové peniaze si vyrobím výsledky aké len chcem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"