Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Ahojte ,

Ja som sa začala venovať akciám pred 2+ rokmi. Mám portfólio (založené necelý rok dozadu), ktoré otvorene ukazujem cez môj YouTube channel : Burza pri káve.
Link: https://www.youtube.com/channel/UCTLTl1 ... aDFd90IR9g
Otázka: Aké dividendové a aké rastové akcie momentálne nakupujete? :-)

Môj approach: Nakupujem 1.dividendové akcie pre pasívny príjem (napr.posledný nákup: Intel, VICI, Walgreens), cez ktoré si vytváram pasívny príjem. Na super dlhodobé držanie (možno navždy, ak sú fundamentals firmy OK)
Potom mám 2.portfólio, kam nakupujem rastové akcie (typu Crowdstrike 56%zisk, Salesforce 32% zisk atď.), ktoré síce nedaytradujem, ale ak dosiahnu určitý zisk, mám v pláne ich predať a zisk použiť na nákup ďalších.

VIEM veľmi dobre, že je milión stratégií investovania a milión druhov dát a ratios, na ktoré sa dá pozrieť pri výbere spoločnosti.
ALE skôr by som sa tu chcela otvorene rozprávať a zdielať si typy na ako aj RASTOVÉ, tak aj DIVIDENDOVÉ akcie a dôvody prečo:)
PS: úplne fajn by bolo s rešpektom a bez dávania rád typu ´ja viem najlepšie´. Ja si rada vypočujem všetky nápady, pretože super pri investovaní je, že nie iba jedna jediná možnosť je správna. Dík, Miša :-)))
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa samuel »

a ja som si myslel, ze si ladisova sesternica;) uz ta tu spominal: viewtopic.php?p=152526#p152526
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Hracik napísal: Pi 12 11, 2021 2:40 pm Co si myslis napr. o tychto?
Rastove: GOOGL,AMZN,NFLX,WISE,COIN,ATVI,BABA
Dividendove: KO,UL,INTC,CL,IBM,MO,KHC,T,ED,KMB
Rast: GOOGL, AMZN - mám pozície, postupne pridávam keď idú nižšie viac, keď rastú menej po troche a keď vyskočia na all time high tak čakám.
NFLX- uvažovala som dávno, ale nekúpila a teraz neplánujem, musela by ísť mega dole.
BABA- na túto som robila celé separátne video prečo ju kupujem a aj ju teda mám v portfóliu (link: https://youtu.be/cUdDxYCUsvI )
Ostatné nie.
Dividends: KO- revenue roky klesá (aj keď profit ide nahor?), neviem kam by ešte mohli rásť mimo akvizícii, dividendy im jedia takmer celý cashflow, vysoký debt (nemám v portfoliu).
INTC- mám + kupujem, príde mi podhodnotená a rastie, hoci je to tak trochu´dinosaurus´
MO- mám, fajčenie idé prvý krát po rokoch nahor, pri cestovaní teraz som videla ako neskutočne ľudia všade fajčia (som bývalý fajčiar). Ak prejde patent, čo riešia v USA s Iqos, verím, že bude mať veľký úspech. Plus rozvíjajúce sa markety. Takže nakupujem pomaly cez DCA Altriu, ak klesne cena, väčší nákup.
T- mám, nekupujem viac, počkám si ako dopadne celý split (Discovery by malo byť podhodnotené).
KHC- mm robila som v tej firme, zažila som veľa zlých rozhodnutí z TOP manažmentu, nemám a neplánujem.
KMB- mám super malú pozíciu, nie som veľmi presvedčená úprimne. Na túto sa musím ešte pozrieť bližšie, dlho som sa jej nevenovala.
Ostatné nemám. :)

Aké sú tvoje názory na ne? Vlastníš ich? :)
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

samuel napísal: Pi 12 11, 2021 2:42 pm a ja som si myslel, ze si ladisova sesternica;) uz ta tu spominal: viewtopic.php?p=152526#p152526
ahahhaha, nie ale pobavilo :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 757 times
Been thanked: 81 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak ja nakupujem ETF SCHD a VT (hlavne)... tie su zatial aj dividendove aj rastove... okrem toho na hranie nejake Ceske a Azia (for the heck of it)...
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa ATHena »

Prečo používaš revolut? Tie ich poplatky sú hrozný scam
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Joki »

Ja som tiež mal obdobie, že som si tvoril dividendové portfollio, pasivný prijem z toho je fajn…
1. Pre lepšie zhodnotenie je ich lepšie reinvestovať (takže pasivný príjem ide bokom)
2. Potrebuješ na dividendové portfollio dosť veľký balik :mesec: aby to malo význam (ak by si chcel cca 5% príjem)
Tak som potom prešiel do rastových a etf. Časom možno presuniem všetko do etf. Zisťujem, že tam je najlepšie zhodnotenie (v tej kope🏔 firiem stále niektoré ťahaju tie etf/index) Ide len o môj názor a skúsenosť.
Naposledy upravil/-a Joki v Pi 12 11, 2021 7:14 pm, upravené celkom 1 krát.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Hracik napísal: Pi 12 11, 2021 6:31 pm Mam GOOGL, AMZN, CL, UL, KO, WFC, ATVI, MO, ABI, INTC, BABA, IBM. Vsetky co su do 100usd mam 100ks. Najlepsi vysledok aj poziciu mam v GOOGL, cca. +200%. Tie potravinove UL, CL, KO su celkom stabilne a maju peknu dividendu.

Male pozicie mam COIN, WISE.

Planujem navysit BABA, WISE a vstupit do KMB, ED, BTI ak neobjavim nieco nove.. mozno zacnem aj male pozicie v ME, FB, NFLX, ABNB.
GOOGL je podla mna neskutočná firma so širokým MOAT, a bodaj by prišla nejaká väčšia korekcia :).
Tie dividendové mám napr.: T, ABBV, VICI, O, JPM, D, GIS, HD, LTC, WBA, INTC, DLR, STOR, KMB (niektoré sa oplatia dokupovať viac ako iné pri terajších cenách).

Nad FB rozmýšlam lebo majú skvelé financials, ale mám pochybnosti kvôli soc.sieť Facebook (upadá), a IG môže byť podľa mňa o pár rokov tiež úplne nahradený. Celé to bude stáť asi na META? Ale to ktovie ako vystrelí. Ak ma niekto dobré argumenty prečo META sem s nimi :-))
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

ATHena napísal: Pi 12 11, 2021 6:45 pm Prečo používaš revolut? Tie ich poplatky sú hrozný scam
Ja neplatím vôbec žiaden poplatky- všetko neobmedzene - nákupy akcií, frakcie, zámena mien. Mám metal plan a využívam aj iné výhody (kvôli cestovaniu). That being said- chýba tam kopec akcií - v niektorých prípadoch aj také ako BTI alebo TX- to ma dosť štve a ETF. Mám založené aj T212, ale tam som ešte nekúpila nič. Potrebujem si nájsť čas a naštudovať dobre tie najnovšie podmienky. Keď som sa originál prihlásila, nemali ešte poplatky žiadne. Čo používaš ty?
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Joki napísal: Pi 12 11, 2021 7:12 pm Ja som tiež mal obdobie, že som si tvoril dividendové portfollio, pasivný prijem z toho je fajn…
1. Pre lepšie zhodnotenie je ich lepšie reinvestovať (takže pasivný príjem ide bokom)
2. Potrebuješ na dividendové portfollio dosť veľký balik :mesec: aby to malo význam (ak by si chcel cca 5% príjem)
Tak som potom prešiel do rastových a etf. Časom možno presuniem všetko do etf. Zisťujem, že tam je najlepšie zhodnotenie (v tej kope🏔 firiem stále niektoré ťahaju tie etf/index) Ide len o môj názor a skúsenosť.
1. Áno, všetko reinvestujem. Idem cez DRIP- príprava portfólia do budúcna, keď sa rozhodnem už nepracovať. Počítala som si to, veru nie je to také jednoduché, ale práve preto začínam keď mám kopu času ešte pred sebou a sa to dá. Už keď je základ 100k + tak to ide ľahšie :-).
2. Ktoré rastové vlastníš? Aj nejaké prikupuješ? A ktoré ETF?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15778
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: So 16 10, 2021 3:29 pm Od 10 € do 1.000 € dividend měsíčně
Slovenka začíná s akciemi, sní o 1.000 € měsíčně z dividend a má zatím 10 € měsíčně dividend.
Není známé zatím jméno, ani věk, ani bydliště. Ale jestli zůstane u akcií a u tvorby videa ještě dlouho, asi se dovíme víc.
https://www.youtube.com/watch?v=0VJ56GX6XDY

Michaela. Len aby si nedopadla ako Ladis.On začínal presne s takým entuziasmom ako ty.
Jedno portfólio dividendové na držanie: ,,Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod,,
A jedno portfólio rastové s ktorého si chcel kúpiť dom v Španielsku a tam dožiť ako ,,dúchodca,, žijúci s dividend.

Urobil som simulované portfólio, ktoré síce nezodpovedá jeho priebežným dokupom, ale máme prehľad akoby dopadol každý, ktorý by vtedy pred 15 rokmi investoval do jeho akcií čiastku približne 100 000 a následne aj iné akcie s ktorými sa Ladis pochválil, že ich kupuje.

To jeho portfólio vypláca približne 4% p.a. ktoré on presne ako ty radíš reinvestuje do nových nákupov.

Teraz malá bilancia. To jeho divi portfólio od roku 2006 vykazuje dokopy zisk len +8,39% bez dividend oproti ETF USA ktoré za ten istý čas a bez dividend dalo +281% a Buffett cez BRK: +372% (ked už spomínaš tú snehovú guľu ).

Jeho rastové portfólio sa načisto rozplynulo...proste špekuloval zle a mnoho akcií išlo tak dole , že radšej s tým skončil. To už nechcem rozoberať, len chcem povedať že akýkolvek individuálny stockpicking môže skončiť neúspešne. Dôkazom je 95% fondov vedených investičnými profesionálmi, ktorí svojím stockpickingom nedokážu poraziť indexové etf. A máme tu také perličky, že niektoré zvučné mená a autori investičných bestsellerov nedokážu za 15 rokov poraziť ani infláciu.

Poďme ďalej. Počítajme s tým, že zo 100 000 máš ročne divi 4% p.a. ale tvojích 100 000 by sa za 15 rokov bez dividend zhodnotilo iba na 108 390 USD ako u Ladisa.

100 000 s čistými reinvestovanými dividendami 4% ( po zrážkovej dani 3,4 % ) sa ti za 15 rokov zhodnotí na nejakých 170 000.

Spolu výsledný efekt po 15 rokoch nejakých cca 180 000 na účte

ETF USA, ktoré za ten istý čas vyplácalo divi cca 2% p.a. by bez dividend zhodnotilo účet na 381 000.
Človek ktorý by pred 15 rokmi investoval do tzv. akumulačného ETF USA, ktoré dividendy nevypláca, ale rovno vo fonde reinvestuje by mal za tých 15 rokov na účte okolo 420 000.

A teraz tvoj DRIP. Drip je program pre američanov kde sa dividendy vyplatia vo forme akcií (čiže tých 4% ti pribudne ako akcie), alebo sa cash rovno reinvestuje tak, že broker nakúpi akcie. V každom prípade si myslím, že američania si ponechajú 15% ako zrážkovú daň. Čiže dividendový investor si rovno môže odpočítať zo svojho príjmu to isté ako keby dostával úroky v banke a tie sú automaticky zrážkovo zdanené.

Takisto strácaš na tom, že keď zdanené dividendy reinvestuješ, stojí ťa to čas, poplatky a spread.

Jednu vec zober do úvahy čo generácia mladých investorov väčšinou do úvahy neberie.
Priemerná inflácia nikdy nebola taká nízka ako posledných 10 rokov. Priemerná dlhodobá inflácia je cca 3,2% p.a., čo je takmer to isté ako ako netto 3,6% p.a. u dividendového investora s brutto dividendami 4% p.a.

To čo si ty objavila ako svätý grál pasívneho príjmu a dosahuješ s rizikom straty, to ľudia predtým dostali bez rizika na termínovanom účte so 4% p.a., alebo v menej rizikových dlhopisoch ( to dostaneš aj teraz ).

Proste ty môžeš ľudom ukazovať portfolio za 100 000, ktoré v čistom vypláca 3,6% p.a.. Tí ľudia to isté mali zo 100 000 v banke a teraz môžu mať zo 100 000 v dlhopisoch. Momentálne je inflácia okolo 5-6%...ak by tento stav pretrval dlhšiu dobu, tak dividendy ťa neochránia ani pred infláciou.

Najdôležitejší fakt ku ktorému prichádzame je ten, že dividendový príjem NESTAČÍ... tvoje portfólio musí generovať aj nejaký rast v % p.a., aby si sa výnosom priblížila k dlhodobému priemeru 10% p.a. Proste tvoje konečné zúčtovanie musí byť maximálny výnos s využitím compound efektu ( napr. tých 420 000 na účte po 15 rokoch ) a nie experimenty s pasívnym príjmom, ktorý síce vyzerá lákavo, ale všetky tie dividendy sú zdanené pri zdroji a vďaka tomu, že ich vyplácajú menej rastové firmy, po 15 rokoch môžeš skončiť s polovičným účtom.

Ja nevravím, že ty skončíš tak, len tvoja ukážka mi pripomína viac prípadov z praxe, ktoré som proste videl, že skončili tak. Preštuduj si našu hitparádu, kde máme aj dividendové etfká v ktorých stockpicking robia profesionáli. Porovnaj výnosy a zamysli sa nad všetkým.

viewtopic.php?f=48&t=5925
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa ATHena »

Juggler výborný wrtite up ako vždy. Obdivujem, že to vždy napíšeš znova a osobne a nelinkneš len nejaký tvoj starší príspevok.
MichaelaN napísal: Pi 12 11, 2021 7:17 pm Ja neplatím vôbec žiaden poplatky- všetko neobmedzene - nákupy akcií, frakcie, zámena mien. Mám metal plan a využívam aj iné výhody (kvôli cestovaniu). That being said- chýba tam kopec akcií - v niektorých prípadoch aj také ako BTI alebo TX- to ma dosť štve a ETF. Mám založené aj T212, ale tam som ešte nekúpila nič. Potrebujem si nájsť čas a naštudovať dobre tie najnovšie podmienky. Keď som sa originál prihlásila, nemali ešte poplatky žiadne. Čo používaš ty?
Neplatíš ani 0.12% custody fee z hodnoty celého účtu?
https://www.revolut.com/en-SK/help/weal ... my-trading

Používam interactive brokers, ale sú aj iné možnosti. Checkni fórum je tu k tomu kopa informácii.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Ladis »

U extrémně předražených akcií je třeba mít naplánováno, kdy každou prodat. Snad při poklesu 20%, nejpozději při poklesu 30%. Nenechat je klesnout na 1/3 nebo -66% na cestě na 1/10 nebo -90% jako ta akcie na obrázku.

Mnozí z vás na extrémní předražení nedbají a kupují dodnes tyto akcie: AbbVie, Adobe, Airbnb, Altria, Amazon, Apple, Beyond Meat, Boeing, Coinbase, Intuit, Mastercard, McDonald's, MercadoLibre, Microsoft, Moody's, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, PayPal, Philip Morris, Qualcomm, ServiceNow, Snap, Snowflake, Square, Starbucks, Tesla, Visa, Zoom Video Communications.

A chce to jen: neomezovat se na poměr P/E, vždyť máme také extrémně vysoké poměry P/B a P/S u těchto akcií.
A za pár let přijde zase velký krach předražených akcií a ten bude stejný jako ten 2000-2003.
Výpočet vnitřní hodnoty akcií je nutné zapomenout. Vždyť se do vzorce dosazuje úrok státních dluhopisů a to je hloupý vtip. Nakonec se dojde k tomu nesmyslu, že akcie má dnes správný kurz, i když se vypočítal kurz, který si akcie zaslouží za 10 let.
Tedy neztrácet čas s vnitřní hodnotou akcií a myslet na to, že jeden slavný investor by koupil akcie s P/B pod 1,5. A jiný slavný investor by koupil akcie s P/S pod 3. Tedy nikdo by neměl kupovat dnes akcie s P/B nad 13 a P/S nad 13, jen kvůli tomu, že rostly víc jak 400% minulých 5 let.
Bohužel, kdo kupuje letos akcie poprvé, dbá jen na růst kurzu minulých 3-5 let a ocenění je mu lhostejné. Na konci krachu s akciemi přestane, nebo pozdě začne studovat rozumné výšky poměrů P/B, P/S, P/E.

Na obrázku s mnoha čísly je performance několika mých akcií = Diff. seit Kauf
Tu akcii na grafu jsem neprodal na počátku krachu, ale přikoupil po krachu a prodal 2003 beze ztráty.


Michaela kupuje akcie 2 roky a už je dnes nejznámější akcionářka slovenské národnosti.
Jde jen o to, aby uspokojivě přežila příští velký krach na burze a neskončila po něm s akciemi.
A na to je potřeba vědět, kdy ty předražené akcie prodat a nebo každou na konci krachu levně přikoupit, aby nečekala na plus 30 let, ale jen měsíc. Když se akcie kleslá na 1/20 po krachu přikoupí za stejnou sumu jako před krachem, je pak průměrný nákupní kurz kleslý jen na 1/2 a ten potřebný růst 100% do plus je na konci krachu často už za měsíc.
Prílohy
Depo-13-11-2021.jpg
Corning.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15778
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: So 13 11, 2021 1:34 pm Na obrázku s mnoha čísly je performance několika mých akcií = Diff. seit Kauf
Ukázal si performance tvých najlepších 11 akcií .

A co tak lidem ukázat druhú stranu mince: portfólio z druhej strany = performance tvých 11 nejhorších akcií:
Ladis Halloween.JPG

Na porovnanie performance ETF SPY ( SP500 ) v € za rovnaký čas, bez dividend. S akumulovanými dividendami by bolo zhodnotenie ešte vyššie.
Všimnite si, že Ladisove 3 najlepšie akcie sa zhodnotili o cca 200%. Všetko ostatné zaostáva.

V ETF SPY je priemerné zhodnotenie 500 akcií cez 300%. Je tam niekolko akcií so zhodnotením nad 1000%. To dividendové akcie nedokážu.
Prílohy
SPY za 95K vs LADIS 95K.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

JUGGLER napísal: Pi 12 11, 2021 11:01 pm Michaela. Len aby si nedopadla ako Ladis.On začínal presne s takým entuziasmom ako ty.
Jedno portfólio dividendové na držanie: ,,Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod,,
A jedno portfólio rastové s ktorého si chcel kúpiť dom v Španielsku a tam dožiť ako ,,dúchodca,, žijúci s dividend.

Urobil som simulované portfólio, ktoré síce nezodpovedá jeho priebežným dokupom, ale máme prehľad akoby dopadol každý, ktorý by vtedy pred 15 rokmi investoval do jeho akcií čiastku približne 100 000 a následne aj iné akcie s ktorými sa Ladis pochválil, že ich kupuje.

To jeho portfólio vypláca približne 4% p.a. ktoré on presne ako ty radíš reinvestuje do nových nákupov.

Teraz malá bilancia. To jeho divi portfólio od roku 2006 vykazuje dokopy zisk len +8,39% bez dividend oproti ETF USA ktoré za ten istý čas a bez dividend dalo +281% a Buffett cez BRK: +372% (ked už spomínaš tú snehovú guľu ).

Jeho rastové portfólio sa načisto rozplynulo...proste špekuloval zle a mnoho akcií išlo tak dole , že radšej s tým skončil. To už nechcem rozoberať, len chcem povedať že akýkolvek individuálny stockpicking môže skončiť neúspešne. Dôkazom je 95% fondov vedených investičnými profesionálmi, ktorí svojím stockpickingom nedokážu poraziť indexové etf. A máme tu také perličky, že niektoré zvučné mená a autori investičných bestsellerov nedokážu za 15 rokov poraziť ani infláciu.

Poďme ďalej. Počítajme s tým, že zo 100 000 máš ročne divi 4% p.a. ale tvojích 100 000 by sa za 15 rokov bez dividend zhodnotilo iba na 108 390 USD ako u Ladisa.

100 000 s čistými reinvestovanými dividendami 4% ( po zrážkovej dani 3,4 % ) sa ti za 15 rokov zhodnotí na nejakých 170 000.

Spolu výsledný efekt po 15 rokoch nejakých cca 180 000 na účte

ETF USA, ktoré za ten istý čas vyplácalo divi cca 2% p.a. by bez dividend zhodnotilo účet na 381 000.
Človek ktorý by pred 15 rokmi investoval do tzv. akumulačného ETF USA, ktoré dividendy nevypláca, ale rovno vo fonde reinvestuje by mal za tých 15 rokov na účte okolo 420 000.

A teraz tvoj DRIP. Drip je program pre američanov kde sa dividendy vyplatia vo forme akcií (čiže tých 4% ti pribudne ako akcie), alebo sa cash rovno reinvestuje tak, že broker nakúpi akcie. V každom prípade si myslím, že američania si ponechajú 15% ako zrážkovú daň. Čiže dividendový investor si rovno môže odpočítať zo svojho príjmu to isté ako keby dostával úroky v banke a tie sú automaticky zrážkovo zdanené.

Takisto strácaš na tom, že keď zdanené dividendy reinvestuješ, stojí ťa to čas, poplatky a spread.

Jednu vec zober do úvahy čo generácia mladých investorov väčšinou do úvahy neberie.
Priemerná inflácia nikdy nebola taká nízka ako posledných 10 rokov. Priemerná dlhodobá inflácia je cca 3,2% p.a., čo je takmer to isté ako ako netto 3,6% p.a. u dividendového investora s brutto dividendami 4% p.a.

To čo si ty objavila ako svätý grál pasívneho príjmu a dosahuješ s rizikom straty, to ľudia predtým dostali bez rizika na termínovanom účte so 4% p.a., alebo v menej rizikových dlhopisoch ( to dostaneš aj teraz ).

Proste ty môžeš ľudom ukazovať portfolio za 100 000, ktoré v čistom vypláca 3,6% p.a.. Tí ľudia to isté mali zo 100 000 v banke a teraz môžu mať zo 100 000 v dlhopisoch. Momentálne je inflácia okolo 5-6%...ak by tento stav pretrval dlhšiu dobu, tak dividendy ťa neochránia ani pred infláciou.

Najdôležitejší fakt ku ktorému prichádzame je ten, že dividendový príjem NESTAČÍ... tvoje portfólio musí generovať aj nejaký rast v % p.a., aby si sa výnosom priblížila k dlhodobému priemeru 10% p.a. Proste tvoje konečné zúčtovanie musí byť maximálny výnos s využitím compound efektu ( napr. tých 420 000 na účte po 15 rokoch ) a nie experimenty s pasívnym príjmom, ktorý síce vyzerá lákavo, ale všetky tie dividendy sú zdanené pri zdroji a vďaka tomu, že ich vyplácajú menej rastové firmy, po 15 rokoch môžeš skončiť s polovičným účtom.

Ja nevravím, že ty skončíš tak, len tvoja ukážka mi pripomína viac prípadov z praxe, ktoré som proste videl, že skončili tak. Preštuduj si našu hitparádu, kde máme aj dividendové etfká v ktorých stockpicking robia profesionáli. Porovnaj výnosy a zamysli sa nad všetkým.

viewtopic.php?f=48&t=5925
Vyššie som písala, že som príspevok vytvorila s cieľom diskutovať a tiež som spomenula o čo nemám záujem 😊. V tvojom príspevku je mnoho domyslených úsudkov a predpovedí, aj zavádzajúce fakty, no nie je tam jediná otázka na mňa.

Som si dobre vedomá, že ak človek nemá čas, nezaujímajú ho akcie, nemá chuť sa im venovať a študovať ich, tak by mal hodiť peniaze do ETF, pretože ak cez stock-picking nedosiahnem aspoň 10% + tak to nemá zmysel,.
Mňa to však zaujíma, mám chuť sa učiť , vzdelávať a venovať tomu môj čas. Ak máš ty čas simulovať porfolia cudzích ľudí z internetových fór, tak ja mám čas na vzdelávanie.

Ak by som nemala zámer, že moje portfolio z dlhodobého hľadiska dosiahne zisk viac ako index, alebo sa tomu priblíži, keďže ma to baví, tak ďakujem ,ale viem, že si môžem dať peniaze čisto do ETF. Ak by si pred tým ako napíšeš svoj komentár, skutočne venoval čas môjmu kontentu (čo samozrejme nemusíš) alebo sa ma spýtal, tak by si vedel, že to je presne to, čo poviem každému, kto si vypýta radu a nemá o akciách veľa info a nemá na to čas.

Zavádzajúcim faktom je, že spomínaš manažérov fondov, ktorí nedokážu vyhrať nad indexom. Zatiaľ, čo je to pravda, retail investori majú väčšiu šancu poraziť index. Dokonca majú výhodu. Nehovorím, že to je jednoduché, ale je to tak. Presne porovnanie, ktoré si použil kritizoval Warren Buffet, keď si ho už teda spomenul.

Prišiel si s predpokladom , že mám/budem mať 100k , ktoré sa mi za 15 r kapitálovo zhodnotia len o 8,39% (what??) – zato, že sa niekomu inému takto ´ževraj´ zhodnotili. To čo je za odhad a predpoklad? Kde je logika? Kde je kritické myslenie?
Ty totižto predpokladáš, že tomu nechcem venovať čas, že platím poplatky, že nebudem mať takmer žiadne kapitálové zhodnotenie, že mám len nudné nerastové akcie- čo nie je pravda. Úplne si tu zabil spojenie: kapitálové zhodnotenie+ rast dividend +compound a fakt, že niektoré pozície sa predajú a iné prikúpia. Pri tom mnoho akcií z môjho dividend portfólia berúc do úvahy kapitálové zhodnotenie a reinvest.div. za posledných pár rokov predbehlo index (no je to aj tak jedno, lebo dôležitý bude výsledok celého portfolio po určitom čase.)
Hoci niektoré fakty, ktoré spomínaš sú pravda – napr, tí manažéri fondov, inflácia a pod., ich použitie v tvojom kontexte nedáva už zmysel a to už je takmer zavádzanie. Hovorí ti niečo ´slippery fallacy´ ?

Na čom si ale vôbec vystaval tie svoje závery? Veď nemáš ani zďaleka dostatok info. Snáď si nevystaval celú predpoveď budúcnosti na tom, že som napísala, že NIEKTORÉ firmy MOŽNO podržím navždy? Predstav si, že o desiatky rokov budem mať v portfóliu firmu , pri kt. mám neskutočne vysoký YIELD ON COST- napr aj 50%? (50% YOC majú niektorí investori pri KO, ak ju podržali veľmi dlho). Bola by to chyba, ak by som takúto firmu nechala v portfoliu? Kde sa píše, že firmy nepredám, ak príde pekné zhodnotenie a nenakúpim iné- ak to bude dávať zmysel.

A prečo ma porovnávaš k Ladisovi, ktorého ani nepoznám okrem pár príspevkov a komentárov? Možno nesúhlasím s jeho takmer konšpiračnými názormi (pardon, pripadajú mi také) alebo mám inú stratégiu a názory na niektoré veci, no to čo si ty spravil je opäť len zavádzanie. Možno sa mu darí, možno nie, kto vie. Pokiaľ je s tým spokojný tak good for him, ale ty si si dovolil vysimulovať portfolio bez veľkého množstva informácií napr. o dokupoch, predajoch a ich čase. Takže tvoj výpočet – ak spravený tak ako opisuješ- sa vôbec neopiera o fakty a sú to opäť dohady a zavádzanie. A to je môj problém s tvojim príspevkom. Ak chceš diskutovať a dávať rady, tak sa najskôr spýtaj a buď dobre informovaný , lebo inak sú to nezmysly.

Mojim cieľom (a to aj na mojom YT channel) nie je mudrovať a ukazovať ako to je najlepšie. Mojím cieľom je ukázať moje portfolio, otvoriť diskusiu, motivovať ľudí robiť niečo so svojími financiami- pretože to ľudí zaujíma, pretože toho nie je dosť. Ukázať otvorene úspechy aj omyly.
Ďakujem za typ na skupinu, prídem sa pozrieť, keďže ETF by som rada spravila súčasťou môjho portfolia.
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

ATHena napísal: So 13 11, 2021 8:49 am Juggler výborný wrtite up ako vždy. Obdivujem, že to vždy napíšeš znova a osobne a nelinkneš len nejaký tvoj starší príspevok.



Neplatíš ani 0.12% custody fee z hodnoty celého účtu?
https://www.revolut.com/en-SK/help/weal ... my-trading

Používam interactive brokers, ale sú aj iné možnosti. Checkni fórum je tu k tomu kopa informácii.
Áno mám. Je to ročný custody fee vo výške O.12% ako píšeš. Čo pri mojich nainvestovaných 11k, kt.tam mám vychádza 1 USD mesačne :-) Čo je takmer ´nič´.
Ja som si podrobne prečítala všetky podmienky a každú zmluvu a to aj tretích strán ako Drive Wealth. Robila som si naozaj deep prieskum, čo sa mne osobne oplatí. Porovnávali sme výpočty pri obdobných zámenách a nákupoch s kamošom, kt.má IB. Predsa však už dlhšie zvažujem dootvorenie 2.portfolia kvôli tomu, že mi tam chýbajú mnohé akcie a ETFs.
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Ladis napísal: So 13 11, 2021 1:34 pm U extrémně předražených akcií je třeba mít naplánováno, kdy každou prodat. Snad při poklesu 20%, nejpozději při poklesu 30%. Nenechat je klesnout na 1/3 nebo -66% na cestě na 1/10 nebo -90% jako ta akcie na obrázku.

Mnozí z vás na extrémní předražení nedbají a kupují dodnes tyto akcie: AbbVie, Adobe, Airbnb, Altria, Amazon, Apple, Beyond Meat, Boeing, Coinbase, Intuit, Mastercard, McDonald's, MercadoLibre, Microsoft, Moody's, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, PayPal, Philip Morris, Qualcomm, ServiceNow, Snap, Snowflake, Square, Starbucks, Tesla, Visa, Zoom Video Communications.

A chce to jen: neomezovat se na poměr P/E, vždyť máme také extrémně vysoké poměry P/B a P/S u těchto akcií.
A za pár let přijde zase velký krach předražených akcií a ten bude stejný jako ten 2000-2003.
Výpočet vnitřní hodnoty akcií je nutné zapomenout. Vždyť se do vzorce dosazuje úrok státních dluhopisů a to je hloupý vtip. Nakonec se dojde k tomu nesmyslu, že akcie má dnes správný kurz, i když se vypočítal kurz, který si akcie zaslouží za 10 let.
Tedy neztrácet čas s vnitřní hodnotou akcií a myslet na to, že jeden slavný investor by koupil akcie s P/B pod 1,5. A jiný slavný investor by koupil akcie s P/S pod 3. Tedy nikdo by neměl kupovat dnes akcie s P/B nad 13 a P/S nad 13, jen kvůli tomu, že rostly víc jak 400% minulých 5 let.
Bohužel, kdo kupuje letos akcie poprvé, dbá jen na růst kurzu minulých 3-5 let a ocenění je mu lhostejné. Na konci krachu s akciemi přestane, nebo pozdě začne studovat rozumné výšky poměrů P/B, P/S, P/E.

Na obrázku s mnoha čísly je performance několika mých akcií = Diff. seit Kauf
Tu akcii na grafu jsem neprodal na počátku krachu, ale přikoupil po krachu a prodal 2003 beze ztráty.


Michaela kupuje akcie 2 roky a už je dnes nejznámější akcionářka slovenské národnosti.
Jde jen o to, aby uspokojivě přežila příští velký krach na burze a neskončila po něm s akciemi.
A na to je potřeba vědět, kdy ty předražené akcie prodat a nebo každou na konci krachu levně přikoupit, aby nečekala na plus 30 let, ale jen měsíc. Když se akcie kleslá na 1/20 po krachu přikoupí za stejnou sumu jako před krachem, je pak průměrný nákupní kurz kleslý jen na 1/2 a ten potřebný růst 100% do plus je na konci krachu často už za měsíc.
Ladis, ďakujem opäť za zhrnutie toho, čo som už od teba niekoľkokrát počula. Ja by som sa s tebou nerada dohadovala, čo je správne, pretože pre každého je to niečo iné- to s čím je spokojný, to, čo vyhovuje jeho životnému štýlu, miere rizika, chcenému zhodnoteniu atd atd atd. Myslím si, že to môžme uzavrieť tým, že dôležité budú výsledky a osobná spokojnosť :-). Nech sa nám všetkým darí :-).
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa ATHena »

MichaelaN napísal: Ne 14 11, 2021 1:05 pm Zavádzajúcim faktom je, že spomínaš manažérov fondov, ktorí nedokážu vyhrať nad indexom. Zatiaľ, čo je to pravda, retail investori majú väčšiu šancu poraziť index. Dokonca majú výhodu. Nehovorím, že to je jednoduché, ale je to tak
Určite sa k iným bodom v tvojom príspevku vyjadrí aj JUGGLER ale môžeš prosím rozvinúť túto myšlienku? Prečo je ľahšie retailu poraziť index ako fondom?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

Bolo by super, aby si zverejnila svoje protfolio a mozes sa zapojit do hitparady. Cim viac ucastnikov, tym lepsie, inspiracii nie je nikdy dost.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

ATHena napísal: Ne 14 11, 2021 3:16 pm Určite sa k iným bodom v tvojom príspevku vyjadrí aj JUGGLER ale môžeš prosím rozvinúť túto myšlienku? Prečo je ľahšie retailu poraziť index ako fondom?
Pretože manažované fondy hýbu veľkými peniazmi- nemajú taký široký výber akcií ako napríklad bežný investor. Sú limitovaní iba na skutočne veľké spoločnosti. Napr. si vezmi skvelú spoločnosť, ktorá má však market cap iba niekoľko sto miliónov. Fondy, kt. manažujú biliony (miliardy) do takejto spoločnosti môžu investovať koľko , asi 1% svojich peňazí? Čiže nie sú schopné investovať veľké allocations do small cap, hoci rýchlo rastových firiem. Ak by takáto firma mala skvelé výsledky a kapitálový zisk- tak to 1% alokované bude stále relatívne malá čiastka.

Čiže musia to viac rozložiť, ale aj tak stále hrozí, že taký veľký purchase nafúkne cenu akcií- viď.príklad Cathie Wood (Ark Invest). To isté platí ak chcú pozíciu exitnúť. Toto je prvá veľká nevýhoda- veľké peniaze sa ťažko presúvajú na trhu.

Ďalším dôvodom sú poplatky: Fond, ktorý si zoberie napr. 2% poplatok z investovaného kapitálu a % z celkovej návratnosti (koľko je trhový priemer?15%?), tak na to, aby ´vyhrali´ nad trhom potrebujú okrem dosiahnutia trhového zhodnotenia pripočítať ešte tieto poplatky + niečo extra. Zaujímavé by bolo vedieť koľko investorov vie skutočne kde transparentne nájsť poplatky, ktoré im z toho plynú.

Okrem toho cieľom napr, hedge fondov nemusí byť skutočne vyhrať nad trhom (napr. Robert Dalio - All weather portfolio). Preto sa volajú ´hedge´- lebo ich cieľom môže byť kľudne ochrániť peniaze pred vyšším rizikom a teda mať menšiu volatilitu. Všeobecne väčšina z nich , ako už poukázal Juggler, neporazí trh, ale na druhej strane pri veľkých crashoch majú tendenciu mať menšie straty ako trh. Čiže nie je vždy cieľom fondu vyhrať nad trhom. Zároveň to neznamená, že je ok povedať: ´Nepúšťaj sa do toho ako retail investor, veď ani fondy neporazia index. PRÁVEŽE fondy neporazia index …
Ďalším dôvodom je, že fondy sú niekedy ´nútené´ pustiť k vode akciu, ktorá crashne. Pretože fond potrebuje neustále nových klientov – ktorých zväčša budú tvoriť neskúsení investori, ochotní menej znášať riziko a nie je pre fond najlepšia vizitka držať akcie, ktoré crashli 40,50 alebo viac %. Hoci by verili, že fundamentals sú ok a akcia sa napraví, alebo pôjde hore- pokiaľ nevidia, že by sa to stálo v krátkom období. Pre lepšie ´sales´ ich jednoducho predajú (opäť príklad Cathie Wood pretože je teraz asi najznámejšia- pustila k vode BABA keď crashla).
Drvivá väčšina fondov proste potrebuje predať ´svoj produkt´. A preto sú výnimky ako Warren Buffet a Peter Lynch tak jedinečné- pretože majú/mali úplne iný prístup a začínali v iných časoch bez internetu :).
Ak je toto stratégia, kt.niekomu vyhovuje, myslím si, že je dobrá. Pre niekoho môže byť skvelá. Tak ako môže byť ok rozhodnutie pre niekoho ísť cestou stock-pickingu. Len na to treba mať nie len čas, ale aj motiváciu, si osobne myslím. Preto je teda možné dosiahnuť lepšie returns ako ponúka market aj retailovým investorom. Btw mimo toho- Ja si myslm, že každý kto začne robiť niečo so svojimi peniazmi a finančne sa vzdeláva je už len týmto víťaz. 😊
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15778
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ATHena napísal: Ne 14 11, 2021 3:16 pm Určite sa k iným bodom v tvojom príspevku vyjadrí aj JUGGLER ale môžeš prosím rozvinúť túto myšlienku? Prečo je ľahšie retailu poraziť index ako fondom?
Za seba som sa už vyjadril. Odozva: ,,za dobrotu na žobrotu,, Tak načo ďalej strácať čas?
Je to ako dejavú... Ladis pred 15 rokmi. Michaela má skúsenosti 2+ROKY a portfólio menej ako 1 ROK. V roku pána 2021, kedy sú indexy +25%.

Ked však túži po otázkach, tak za sedliaka v indexovom ETF, ktorého si trúfa poraziť sa spýtam:

You tube videá typu a la ,,Plačková,, nepozerám už z princípu.

Keď však vidím Tvoju uputávku ,,,Ako zarobiť až 1000$ mesačne z dividend - pasívny príjem,,
a dozvedám sa, že máš príjem 10 mesačne z portfoliom za 11 000...znamená to, že by si mala:

100 mesačne zo sumou 110 000?
1000 mesačne zo sumou 1 100 000?

Stačí mi odpoveď na túto jednu otázku.
Sedliak.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

Mne to doslo vlastne az teraz(na video som neklikol, youtuberov neuznavam a nepodporujem, nevedia sa uzivit inak , tak predavaju "rozumy" - netvrdim, ze je to tento pripad). Nejde o propagaciu YT kanalu? Neskumal som, ci nepredava platene sluzby, alebo chce co najvac followers...

Davam vlaknu slepici zivot. Ked nepojde so svojim portfoliom na trh, a dokazat porazit S&P500, nie je sa o com vela bavit.

Nechapem dividendovych investorov. Ved "dividendu" si dokazem mesacne vytiahnut aj z akumulacneho ETF. Staci byt rok trpezlivy(splnenie casoveho testu) a potom zacat vyberat napr. 4% z porfolia(mesacne/stvrtrocne/rocne, ako komu vyhovuje). A vyjde to lacnejsie, pretoze nebudem ochudobneny o dan z dividend a usterena dan mi zvysuje investiciu a nasledne zisk, proste akumulacny efekt.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa ATHena »

MichaelaN napísal: Ne 14 11, 2021 9:29 pm Pretože manažované fondy hýbu veľkými peniazmi- nemajú taký široký výber akcií ako napríklad bežný investor. Sú limitovaní iba na skutočne veľké spoločnosti. Napr. si vezmi skvelú spoločnosť, ktorá má však market cap iba niekoľko sto miliónov. Fondy, kt. manažujú biliony (miliardy) do takejto spoločnosti môžu investovať koľko , asi 1% svojich peňazí? Čiže nie sú schopné investovať veľké allocations do small cap, hoci rýchlo rastových firiem. Ak by takáto firma mala skvelé výsledky a kapitálový zisk- tak to 1% alokované bude stále relatívne malá čiastka.

Čiže musia to viac rozložiť, ale aj tak stále hrozí, že taký veľký purchase nafúkne cenu akcií- viď.príklad Cathie Wood (Ark Invest). To isté platí ak chcú pozíciu exitnúť. Toto je prvá veľká nevýhoda- veľké peniaze sa ťažko presúvajú na trhu.
S tým sa dá čiastočne súhlasiť, sú určite nejaké niché trhy (hneď z hlavy ma napadnú NFT) kde sa fondy nepohybujú. A tie trhy sú aj známe svojou nižšou efektivitou čiže je tam viac príležitostí zarobiť. Ale ty sa v takých vodách nepohybuješ, či? Spomínala si tu celkom veľké mená. Navyše fondy často ohraničia svoju kapitalizáciu ak sa sústredia na takéto nízko kapitalizované trhy a tým pádom sú dosť malé na to aby tam úspešne operovali.
MichaelaN napísal: Ne 14 11, 2021 9:29 pm Ďalším dôvodom sú poplatky: Fond, ktorý si zoberie napr. 2% poplatok z investovaného kapitálu a % z celkovej návratnosti (koľko je trhový priemer?15%?), tak na to, aby ´vyhrali´ nad trhom potrebujú okrem dosiahnutia trhového zhodnotenia pripočítať ešte tieto poplatky + niečo extra. Zaujímavé by bolo vedieť koľko investorov vie skutočne kde transparentne nájsť poplatky, ktoré im z toho plynú.
afaik sa výnos uvádza bez poplatkov
MichaelaN napísal: Ne 14 11, 2021 9:29 pm Okrem toho cieľom napr, hedge fondov nemusí byť skutočne vyhrať nad trhom (napr. Robert Dalio - All weather portfolio). Preto sa volajú ´hedge´- lebo ich cieľom môže byť kľudne ochrániť peniaze pred vyšším rizikom a teda mať menšiu volatilitu. Všeobecne väčšina z nich , ako už poukázal Juggler, neporazí trh, ale na druhej strane pri veľkých crashoch majú tendenciu mať menšie straty ako trh. Čiže nie je vždy cieľom fondu vyhrať nad trhom.
Nesúhlasím, zvyčajne takto fondy ospravedlňujú svoju nižšiu návratnosť ale research ukazuje, že je to viac lož ako pravda.
Ben Felix má o tom perfektné video, podložené kopou researchu: https://www.youtube.com/watch?v=KmXOvj_kRLA
MichaelaN napísal: Ne 14 11, 2021 9:29 pm Zároveň to neznamená, že je ok povedať: ´Nepúšťaj sa do toho ako retail investor, veď ani fondy neporazia index. PRÁVEŽE fondy neporazia index …
Ďalším dôvodom je, že fondy sú niekedy ´nútené´ pustiť k vode akciu, ktorá crashne. Pretože fond potrebuje neustále nových klientov – ktorých zväčša budú tvoriť neskúsení investori, ochotní menej znášať riziko a nie je pre fond najlepšia vizitka držať akcie, ktoré crashli 40,50 alebo viac %. Hoci by verili, že fundamentals sú ok a akcia sa napraví, alebo pôjde hore- pokiaľ nevidia, že by sa to stálo v krátkom období. Pre lepšie ´sales´ ich jednoducho predajú (opäť príklad Cathie Wood pretože je teraz asi najznámejšia- pustila k vode BABA keď crashla).
Myslím, že tu robíš kopu baseless assumptions, najmä to ako fondy potrebujú predať akcie ktoré crashnú a h fondy potrebujú stále nových investorov. Na to aby človek investoval do ozajstného hedge fundu musí byť qualified investor, čiže mať kopu voľného cashu. Manažér toho hedge fondu má potom právo aj na zmrazenie výberov, presne kvôli tomu aby ochránil fond pred panic sellingom keď si myslí, že fundamentals sú dobré. A čo sa týka tých stále nových investorov, kopa fondov sa po čase uzavrie a neberie nových, myslím, že si tu mýlis hedge funds s podielovými fondami čo ti ponúkajú v banke.

Celkovo má Ben Felix dobré videá a hlavne podložené researchom, zaujímal by ma tvoj názor ako dividendového investora na toto jeho video o dividendoch: https://www.youtube.com/watch?v=f5j9v9dfinQ

Každopádne či s tebo súhlasím alebo nie, bol by som veľmi rád keby sa zapojíš do našej hitparády. Máme tu pár ľudí ktorím sa darí už niekoľko rokov porážať trh, čiže by si mala určite s kým súperiť.
Naposledy upravil/-a ATHena v Po 15 11, 2021 8:44 am, upravené celkom 3 krát.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

pokus napísal: Po 15 11, 2021 8:26 am Imho je v tom psychologia, ked ti chodia na ucet dividendy = "peniaze zadarmo". Ze konecny vynos je nizsi a je s tym viac roboty ako s indexom uz je druha vec. Staci sa pozriet na Ladisa, ako sa vytesuje vzdy ked mu daka divi pride.
Toto by som pochopil u beznych ludi, ktori investuju cez svojho "poradcu". Ale kto si vie samostatne otvorit ucet a zadavat prikazy, si moze robit radost sam :-D.
Ladis je vynimka, defakto fanatik( v dobrom i zlom zmysle slova) a stareho psa novych kuskom bohuzial nenaucis. A takisto priznanie si, ze 10+ rokov robim "chyby", na ktorych sa neviem poucit, je velmi tazke.
Ale nechcem sudit, kazdemu vyhovuje nieco ine, dokym je clovek v zisku(hoci mensom ako mohol byt), je vsetko viacmenej v poriadku.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Rado »

george1 napísal: Po 15 11, 2021 3:01 am MichaelaN
Zložené úročenie sa nenadarmo volá 8 div sveta.
Prosím vysvetliť ako funguje zložené úročenie pri investovaní. Rozumiem ako je to pri termínovanom vklade. Nerozumiem ako sa počíta, keď kupujem aktíva. (pozemky, nehnuteľnosti, umelecké diela, akcie)
Tiež mi nie je jasné, prečo prestane fungovať, keď sa cena aktíva prepadne na 50% ceny, ktorú kupujúci zaplatil. Kam sa tie úroky vyparili, keď v poučkách objem iba rastie. Aktívum by malo viesť v budúcnosti k zvýšeniu ekonomických úžitkov, ale kde tam všetci vidia úrok neviem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Lex »

Michaele drzim palce, len mi neda jedna vec - pokora este nikomu neublizila, rovnako ako ani otvorena mysel. Ked sa pozries na ludi, ktori tu radia, vidis, ze to robia roky, v podstate zadarmo, zvacsa maju pravdu, ako sa s odsupom casu ukaze. Ich realne vysledky mas v hitparade a nazor si mozes urobit sama.
Moje portfolio realne zainvestovane, je viac ako 2 nasobok toho co mas ty (a stale je to len mrvinka oproti miestnym borcom) a netocim o tom videa na youtube, lebo rozumiem, ze vela neviem. Vynos 10€ mesacne som mal na sysleni pred pol rokom a z polovicneho (plusminus) objemu tvojich vkladov a pri nulovom riziku. Niekedy neuskodi zamysliet sa nad tym co hovori ten, kto s tebou nesuhlasi, moze to otvorit obzory, alebo ak si schopna ustat argumentacnu vymenu nazorov s niekym, kto sa rozumie tomu o com hovori, aspon ta to utvrdi, ze veci robis dobre. No ak buchnes po stole a urazena kricis, asi to nebude ten druhy pripad a nikam sa neposunies.
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Rado napísal: Po 15 11, 2021 9:10 am Prosím vysvetliť ako funguje zložené úročenie pri investovaní. Rozumiem ako je to pri termínovanom vklade. Nerozumiem ako sa počíta, keď kupujem aktíva. (pozemky, nehnuteľnosti, umelecké diela, akcie)
Tiež mi nie je jasné, prečo prestane fungovať, keď sa cena aktíva prepadne na 50% ceny, ktorú kupujúci zaplatil. Kam sa tie úroky vyparili, keď v poučkách objem iba rastie. Aktívum by malo viesť v budúcnosti k zvýšeniu ekonomických úžitkov, ale kde tam všetci vidia úrok neviem.
Složené úročení se tam samozřejmě neděje (maximamálně částečně u akumulačních etf kde se reinvestují dividendy). Většinou je to prezentováno tak, že např. akcie za 10 let mají zisk jako by dávaly úrok 10% p.a. Ale myslím, že to dobře víš :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to ako vazne ? sa tymto videom zaoberate ? uz aj tu inflacia rozumu ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Joki »

george1 napísal: Po 15 11, 2021 3:01 am MichaelaN
Niekto nájde seba v tradingu, niekto vo value investovaní a budovaní portfolia. Mnohí ludia nemajú ani čas, ani psychiku na risk. Pre mnoho ludí investovať a vybudovať si príjem, nezávislosť cez vlastné investovanie a portfolio je fajn cesta. Pokiaľ nebudú leniví, študujú, tak vybudovanie si pasívneho príjmu je dostupné aj pre ľudí, ktorí z rôznych príčin (čas,risk) nechcú sa venovať dennému tradingu či riskantnejšiemu obchodovaniu. A na rovinu, ak niekto zodpovedne pristúpi k budovaniu si portfolia, cez kvalitné firmy / indexové ETF, tak si dokáže zjednodušiť život. V prípade dlhodobého budovania si portfolia, cez reinvestovanie ziskov,dividend sa dá dostať až na finančnú nezávislosť. Chce to čas a disciplínu. Zložené úročenie sa nenadarmo volá 8 div sveta. Slovensko vzhľadom na demografický vývoj bude potrebovať viac finančne gramotných a zodpovedných ludí. A väčšina ludí, ktorí sa rozhodujú robiť niečo so svojimi financiami a budúcnosťou, nebude sa venovať intraday obchodovaniu a tradingu. Ale konzervatívnejšiemu investovaniu. Takže ak ty si sa rozhodla nastúpiť túto cestu, fajn :-)
https://dailytradealert.com/dave-van-kn ... g-lessons/
Úplne súhlasím, george1 to vystihol.

Motivácia investovať je u každého z nás rôzna. Niekto nemá motiváciu dosahovať astronomické zhodnotenie.
Veď aj v práci, každého motivuje niečo iné, nemusí to byt len výplata. Niekoho motivuje prostredie, niekoho kolektiv v ktorom pracuje, niekoho spoločnosť pre ktorú pracuje, niekoho kariérni postup a niekoho peniaze.

Tu na fóre sa predkladajú tvrdé dáta a to vyhovuje väčšej časti diskutujúcim. Tvrdé dáta skrátka nepustia.

Veď sám WB hovorí, nekopírujte moje obchody/ portfólio. V portfóliu má väčšinou dividendové spoločnosti, ale na druhej strane BRK A-B nevypláca dividendy.
Napr.
- niekomu investuje výlučne do esg/sri viewtopic.php?t=24724 aj keď vie, že výkonnosť bude slabšia.
- www.investicnigramotnost.cz chlani sa venujú len dividendovým spoločnostiam, žiadne etf. TMichaelaN, odporúčm ti ich stránku,ak ju ešte nepoznáš. Majú tiež skvelé fórum

Tvoje videa som videl už skôr, ako si prišla na fórum. Sú skvelé, dobre sa pozerajú, info je prehladné a kvalitné. Niekto má cestu vzdelávať o financiách…

Ja napr. s úžasom čítam viewtopic.php?t=24771 ako sa vie niekto niečomu venovať, stráviť toľko času a energie. Tvrdo makať a dosahovať výsledky. Fakt :like: :like: :like:
Ja som lenivý a prokrastinujem takže aj tie moje výsledky nie sú astronomické. Nemám motiváciu sa do toho ponoriť a študovať. To čo o investiciach viem, ak tak si niečo prečítam a postačuje mi to.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Rado »

Kolovrat napísal: Po 15 11, 2021 10:12 am Složené úročení se tam samozřejmě neděje (maximamálně částečně u akumulačních etf kde se reinvestují dividendy). Většinou je to prezentováno tak, že např. akcie za 10 let mají zisk jako by dávaly úrok 10% p.a. Ale myslím, že to dobře víš :)
Presne tak, žiadne zložené úročenie sa pri investovaní nedeje. Ide o akumuláciu hodnoty aktív. Ak niekto nakúpi BTC, tak výnos nedosiahol za roky zloženým úročením, ale tak, že cena BTC narástla. Nič viac. Ak BTC predá a kúpi si napr. NVDA a znova zarobí, tak naakumuluje pekné zdroje, ale zložený úrok s tým nič nemá.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Ladis »

My28stocks.jpg
My28stocks.jpg (45.81 KiB) 8826 zobrazenia
Moje 28 akcie na stálo pro dividendy.
:idea:
Místní spekulanti se snaží každý rok vydělat na burze desítky procent se svým kapitálem.
Ti nejvíce zkušení spekulanti zde někdy přiznají, že odečetli od výdělků ztráty a vyšel jim roční výnos 0%.
Vy se snažíte každý podnik brzy s výdělkem prodat.
Já raději vlastním podniky doživotně a stačí mi dividendy. Performance mne moc nezajímá, když většinu akcií nikdy neprodám.
Mně stačí vlastnit 28 sympatických podniků, bank a pojišťoven. Když mi nějaké podniky přestanou být sympatické, tak je prodám. Když je mi z každého indexu jen 6 podniků sympatických, nemohu koupit ETF na index, ale jen 6 akcií z indexu v roce, kdy jsou levné.
Z mého investovaného kapitálu chodí zatím dividendy jen asi 4% čistého po dani 0% až 40%. Koncem roku si snížím kanadskou daň z dividend z 25% na 15% a francouzskou daň ze 30% na 12,8%.
Za několik málo let dosáhnu uspokojivé dividendy 12.000 € čistého ročně.

Složené úročení je jen pojem z knih. Znamená to, že nějaký teoretický akciový index dlouhodobě vynese 7% ze 100.000 € v prvním roce držení. Ve druhém roce 7% ze 107.000 €. Ve třetím roce 7% ze 115.000 €. Ve čtvrtém roce 7% ze 122.500 €. V pátém roce 7% ze 131.075 €.
A kdyby se za dividendy koupily další akcie nebo podíly ETF, bylo by to množení kapitálu lepší.
Bohužel neexistuje žádný sympatický index. Dow Jones, S&P 500 i MSCI World tvoří ze 40% extrémně předražené americké techno akcie jako FAAMNG, Tesla, Adobe, Nvidia a ty mají před sebou krach na 1/4 až 1/20, protože mají P/S 13 až 50, P/B 13 až 50.

Radostné je, že na Slovensku je dnes už pár lidí, kteří si připravují důchod z dividend. A Michaela může tomu pomoci, že každých pár let přibydou obyvatelé Slovenska s dividendami vyššími než důchod ve věku 65.


''Aké dividendové a aké rastové akcie momentálne nakupujete?'' Michaela N.
Nemám 1.000 € na kontě, abych mohl něco koupit. A za méně než 1.000 € koupit nechci.
Výhodně oceněné akcie, ze kterých později jednu koupím:
AT&T, Kraft Heinz, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo,
Allianz, BASF, BMW, D.Telekom, Munich Re,
British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco,
AB Inbev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi,
Enbridge, Mitsubishi Corp.

:shock: Ta otázka ''Aké dividendové a rastové akcie momentálne nakupujete?'' musí být velká a barevná, aby si jí lidé všimli. :shock: :shock: :shock:
Naposledy upravil/-a Ladis v Po 15 11, 2021 1:52 pm, upravené celkom 12 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

JUGGLER napísal: Ne 14 11, 2021 11:21 pm Za seba som sa už vyjadril. Odozva: ,,za dobrotu na žobrotu,, Tak načo ďalej strácať čas?
Je to ako dejavú... Ladis pred 15 rokmi. Michaela má skúsenosti 2+ROKY a portfólio menej ako 1 ROK. V roku pána 2021, kedy sú indexy +25%.

Ked však túži po otázkach, tak za sedliaka v indexovom ETF, ktorého si trúfa poraziť sa spýtam:

You tube videá typu a la ,,Plačková,, nepozerám už z princípu.

Keď však vidím Tvoju uputávku ,,,Ako zarobiť až 1000$ mesačne z dividend - pasívny príjem,,
a dozvedám sa, že máš príjem 10 mesačne z portfoliom za 11 000...znamená to, že by si mala:

100 mesačne zo sumou 110 000?
1000 mesačne zo sumou 1 100 000?

Stačí mi odpoveď na túto jednu otázku.
Sedliak.
Za dobrotu na žebrotu? 😊 .. Ja som dala otázku: Aké dividendové a aké rastové akcie momentálne nakupujete? O tomto je môj príspevok. Tvoj bol úplne mimo témy. Napísala som tiež: s rešpektom a bez dávania rád typu ´ja viem najlepšie´. Takže si v tomto vlákne ani nemusel byť. Nepriniesol si žiadnu pridanú hodnotu.

Ak príde veteran member ako ty s xy príspevkami, tak potom, kto má chuť diskutovať alebo sa zapájať? Prídeš jak veľká voda, mimo témy diskusie, vieš najlepšie. Kto robí inak- robí zle a ukážeš to na nelogickom príklade bez hlavy a päty.
Potom máš dotknuté ego, že som ťa challengla na tvojich výpočtoch ohľadom MOJICH investícií, pretože to jednoducho nedávalo zmysel a začneš sa podpisovať ako sedliak.

Nerob z toho prosím súťaž- to je totálny zabijak konverzácie. Nik ťa nechcel ´poraziť´. Ty si prišiel na môj príspevok povedať, že robím blbosti a mám sa zamyslieť a ja som sa vyjadrila späť. A teraz to rozdýchavaš, akoby som sa ti smiala, že nosíš ortopedické šľapky.

A navyše ideš moje videá porovnávať k tvojej frajerke? - Ak by som mala záujem o takúto úroveň konverzácie, tak idem na politický príspevok na facebook … Myslela som si, že toto fórum slúži na diskutovanie, rozprávanie sa- čo potom tým ostatným, ktorí sa tu rozprávajú slušne s rešpektom a k téme! aj keď odlišnými názormi, takýmto príspevkom kazíš.
A odpoveď na tvoju otázku je: v ktorom vesmíre majú takúto matematiku? Veď toto je otázka štýlu: Ak 1 vajíčko na tvrdo treba variť 5 minúť tak koľko minút treba variť dve? Tvoj záver vyššie je ako odpovedať na toto že 10min..
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

Lex napísal: Po 15 11, 2021 10:08 am Michaele drzim palce, len mi neda jedna vec - pokora este nikomu neublizila, rovnako ako ani otvorena mysel. Ked sa pozries na ludi, ktori tu radia, vidis, ze to robia roky, v podstate zadarmo, zvacsa maju pravdu, ako sa s odsupom casu ukaze. Ich realne vysledky mas v hitparade a nazor si mozes urobit sama.
Moje portfolio realne zainvestovane, je viac ako 2 nasobok toho co mas ty (a stale je to len mrvinka oproti miestnym borcom) a netocim o tom videa na youtube, lebo rozumiem, ze vela neviem. Vynos 10€ mesacne som mal na sysleni pred pol rokom a z polovicneho (plusminus) objemu tvojich vkladov a pri nulovom riziku. Niekedy neuskodi zamysliet sa nad tym co hovori ten, kto s tebou nesuhlasi, moze to otvorit obzory, alebo ak si schopna ustat argumentacnu vymenu nazorov s niekym, kto sa rozumie tomu o com hovori, aspon ta to utvrdi, ze veci robis dobre. No ak buchnes po stole a urazena kricis, asi to nebude ten druhy pripad a nikam sa neposunies.
Ahoj Lex, Ďakujem za tvoj príspevok a veru s tebou súhlasím. Ver , že mi pokora nechýba. Mám svoju mini komunitu v reálnom živote, ktorá pozostáva z investorov, z ktorých napríklad má jeden naozaj veľké peniaze nainvestované, venuje sa tomu dlhé roky, dokonca ešte niekedy bol vývojárom stránky pre jedného brokera. Dokážeme mať konštruktívne konverzácie, nik sa nepovyšuje a dokonca aj oni povedia, že sa majú ešte čo učiť. Majú aj dividendové aj rastové portoflio a aj sa im darí poraziť väčšinu rokov trh. Takže ja som sa inšpirovala aj od nich. Učím sa každý deň a aj sa chcem učiť. Už teraz vidím chyby, ktoré som urobila v minulosti a budú ďalšie- chyby posúvajú. Otvorená myseľ a zmena názoru posúva- takže úplne s tebou súhlasím.
Mňa sa ten príspevok skutočne nedotkol, no chýbala mi logika za ním. Nedával zmysel- na to som reagovala.

Čo sa týka môjho YT a mojich investícií- tých zatiaľ smiešnych 10 Eur mes (hoci Ďalší týždeň to bolo už 20...atď) ukazujem preto v tejto fáze, lebo cieľom môjho YT je inšpirovať ľudí začať sa venovať financiám. Mohla som počkať pár rokov, prísť so zrelým portfoliom , ktoré je oveľa vyššie ako len 11k , ale to nie je pointa- to už by mohlo niektorých odradiť ´ako prídem k takým peniazom´, ´toto sa nedá´ a podobne. Dôležitá je cieľová skupina a tou nie je očividne ani JUGGER a iní investori, ktorí si už našli svoju cestu, ktorá im vyhovuje. Už mi však písali ľudia, ktorých to inšpirovalo sa pozrieť na peniaze (ktoré mali napr. na sporiacom ) a začať nejako , hocijako riešiť budúcnosť. Pre niekoho bude zaujímavé sledovať, ako sa moje portfólio a príjmy a kľudne aj názory budú vyvíjať. Nikdy ma nebudeš počuť povedať, že poďte kopírovať moje stock picks alebo moju stratégiu- určite si to nedovolím ja, keď si to nedovolia úspešní investori , ktorí to robia roky. Inšpirácia a celkovo zjednodušiť pohľad na investovanie je mojím cieľom:-). Ja som mala šťastie, že poznám osobne ľudí, s kt.sa môžem o tom rozprávať, radiť a pod. Ale sú iní, ktorí sa k tomu inak možno inak nikdy nedostanú...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

A teda pojdes s kozou na trh a zverejnis svoje portfolio? Netreba absolutne ciastky. Pretoze ako bolo zmienene hore, najlepsie su tvrde data. A nech tunajsia komunita ma feedback a moznost sa ucit, najlepsie z chyb inych :wink:
Inak by si niekto mohol namyslat, ze si prisla shillovat svoj kanal.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja len dufam, ze slecna, alebo pani plati za reklamu svojho kanala na tejto stranke.

Napisem aj svoj osobny nazor. Nechapem, ako moze niekto , kto nevie zarabat peniaze (10 eur mesacne nie je zarobok ), ucit druhych, ako ich zarabat na youtube a este sa navazat do traderov, ktori konzistentne zarabaju peniaze desatrocia. Pani pokora sa vo Vasom pripade riadne cervena. Povodne som ani nechcel reagovat, ale proste mi neda , ked ste vsetci ticho. Ale mozno sa mylim ja a to je cesta na zarabanie penazi ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

ATHena napísal: Po 15 11, 2021 8:33 am S tým sa dá čiastočne súhlasiť, sú určite nejaké niché trhy (hneď z hlavy ma napadnú NFT) kde sa fondy nepohybujú. A tie trhy sú aj známe svojou nižšou efektivitou čiže je tam viac príležitostí zarobiť. Ale ty sa v takých vodách nepohybuješ, či? Spomínala si tu celkom veľké mená. Navyše fondy často ohraničia svoju kapitalizáciu ak sa sústredia na takéto nízko kapitalizované trhy a tým pádom sú dosť malé na to aby tam úspešne operovali.



afaik sa výnos uvádza bez poplatkov



Nesúhlasím, zvyčajne takto fondy ospravedlňujú svoju nižšiu návratnosť ale research ukazuje, že je to viac lož ako pravda.
Ben Felix má o tom perfektné video, podložené kopou researchu: https://www.youtube.com/watch?v=KmXOvj_kRLA



Myslím, že tu robíš kopu baseless assumptions, najmä to ako fondy potrebujú predať akcie ktoré crashnú a h fondy potrebujú stále nových investorov. Na to aby človek investoval do ozajstného hedge fundu musí byť qualified investor, čiže mať kopu voľného cashu. Manažér toho hedge fondu má potom právo aj na zmrazenie výberov, presne kvôli tomu aby ochránil fond pred panic sellingom keď si myslí, že fundamentals sú dobré. A čo sa týka tých stále nových investorov, kopa fondov sa po čase uzavrie a neberie nových, myslím, že si tu mýlis hedge funds s podielovými fondami čo ti ponúkajú v banke.

Celkovo má Ben Felix dobré videá a hlavne podložené researchom, zaujímal by ma tvoj názor ako dividendového investora na toto jeho video o dividendoch: https://www.youtube.com/watch?v=f5j9v9dfinQ

Každopádne či s tebo súhlasím alebo nie, bol by som veľmi rád keby sa zapojíš do našej hitparády. Máme tu pár ľudí ktorím sa darí už niekoľko rokov porážať trh, čiže by si mala určite s kým súperiť.
Tak, aj pri bodoch, ktoré píšeš, že nesúhlasíš, tak vlastne s tebou súhlasím. Niektoré fondy takto ospravedlňujú svoju výkonnosť, iné to majú otvorene napísané, že to ich cieľ nie je.... Ja som uviedla iba niektoré príklady, ty si pridal ďalšie. Ja som pridala príklad hedge k ETF , pretože sú to tiež fondy, hoci pre inú cieľovú skupinu. Neviem, či súhlasíš , že retail to môže AJ pre tieto dôvody mať ľahšie. Opäť pridávam, že to neznamená, že to je jednoduché. Snáď som však odpovedala na otázku, prečo si myslím, že použiť to spojenie: ´Veď ani manažéri fondov nevedia poraziť trh´je zavádzajúce a zbytočne odstrašujúce pre retail, kt.by to teoreticky mohol dosiahnuť.

Čo sa týka videa, ďakujem za typ, pozrela a vypočula som si ho. Môžem sa spýtať kvôli čomu si mi ho poslal? Alebo čo si ním chcel komunikovať? dík
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

pokus napísal: Po 15 11, 2021 8:26 am Imho je v tom psychologia, ked ti chodia na ucet dividendy = "peniaze zadarmo". Ze konecny vynos je nizsi a je s tym viac roboty ako s indexom uz je druha vec. Staci sa pozriet na Ladisa, ako sa vytesuje vzdy ked mu daka divi pride.
Pre teba je ´viac roboty´problém- iného to baví. To, že konečný výnos je nižší je blbosť. To môže/nemusí byť pravda. Ty to tu uvádzaš ako fakt. Záleží od konkrétnych pozícií. To sa snáď zhodneme. A tiež nevidím, kde je problém, že sa Ladis vytešuje z dividendy. Akýkoľvek dôvod na radosť v živote je fajn :).
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

cryptotrader napísal: Po 15 11, 2021 1:12 pm Jasne ze shilluje svoj kanal ;) Ale normalny inteligentny clovek uz z principu nemoze verit niekomu, kto promuje svoje myslienky clickbaitovymi titulkami. "mozete zarabat 1000 Eur mesacne." Ale inak mi je to cele smiesne. Ucen, ktory sa uci za kuchara (pricom zatial varil len z ingrediencii vajce, cibula, olej, sol) ide tvorit influencersky kanal o vareni.
Ale to menej skuseni, potencionalni investori nevedia a ak sa budu riadit jej radami, mozu prist o peniaze. Preto by som vlakno zaradil do patricneho vlakna
Potencionálne podvody, pyramídy, podozrivé subjekty a nevýhodné produkty
Pretoze, ked sem prisla diskutovat uprimne, nemal by byt problem ukazat svoje portfolio, hlavne ked propagujem svoje investicne rady na YT. Alebo si zaplatit za reklamu a to potom patri do reklamneho vlakna.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
MichaelaN
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 2:04 pm

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa MichaelaN »

osamely chodec napísal: Po 15 11, 2021 1:22 pm Ja len dufam, ze slecna, alebo pani plati za reklamu svojho kanala na tejto stranke.

Napisem aj svoj osobny nazor. Nechapem, ako moze niekto , kto nevie zarabat peniaze (10 eur mesacne nie je zarobok ), ucit druhych, ako ich zarabat na youtube a este sa navazat do traderov, ktori konzistentne zarabaju peniaze desatrocia. Pani pokora sa vo Vasom pripade riadne cervena. Povodne som ani nechcel reagovat, ale proste mi neda , ked ste vsetci ticho. Ale mozno sa mylim ja a to je cesta na zarabanie penazi ...
Aká je pointa tvojho príspevku mimo negativity a diskreditácie? Ja si myslím, že naopak tebe chýba pokora- pretože ideš zosmiešňovať 10 Eur mesačne. Zobral si jedno už neaktuálne číslo a diskredituješ moje slovo alebo snahu. Toto ti nepríde ako povyšovanie? Cieľom môjho YT nie je rozdávať rady, už som to písala, ale ľudí motivovať, aby sa zaujímali o svoje financie. Čiže nie si cieľová skupina. Nikdy nedávam rady, kto by čo mal robiť a spomenula som, aby nekopírovali moje portfolio. Ty si prezentuješ svoje názory na fóre a ja ukazujem moje portfolio aj cez YT. Robím to pretože ma to baví, nemám z toho ani cent. Ale je zvláštne, že toto by malo niekoho štvať. Keby mi to zarábalo milión, tak ti to môže byť jedno. Proste tam nechoď. Ja ti tiež nechodím do práce brať metlu z ruky. Nehnevaj sa, ale nedá mi si z teba neurobiť srandu, keď sa tak hneváš, že som niekomu odpovedala štýlom, ktorým mi napísal. Nie je to v zlom :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Moje dividendové a rastové portfólio Burza pri káve

Príspevok od používateľa Adammd »

Co je zle na metle v ruke? To mam brat ako povysovanie sa nad upratovackami? Mam priatela z detstva, ktoreho mama je na dochodku a privyraba si upratovanim v ZS. Toto by sa mu vonkoncom nepacilo. Alebo by ti nevadilo, ak by travili tvoje deti 1/3 svojho dna v bordeli a spine?
A to portfolio ukazes alebo nie. Ked nie, tak preco?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"