Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Toto bude asi dosť debilná otázka a chápem, že odpovedať na ňu nebude ľahké.

Ale vychádza z toho, čo zvyknem čítať:
  • čerství dôchodcovia majú nízke dôchodky, lebo sporili krátko v II. pilieri
    nárok na vyplatenie dôchodku budú mať len tí, čo si nasporili príliš nízku sumu, atď
Takže otázka znie: existuje nejaká kalkulačka alebo výpočet, podľa čoho by sa dalo určiť, či sporiteľ má v druhom pilieri nasporenú dostatočne vysokú sumu na to, aby sa nakoniec ukázalo, že sa mu druhý pilier oplatil viac ako byť len v prvom?

Takže modelový príklad, berme to tak, že je niekoľko 20 ročných ľudí, ktorí vstúpili do druhého piliera, budú makať celý život, dajme tomu 45 rokov, a ako 60 ročnú pôjdu do dôchodku. Jeden zarába málo a odvádza 20€ mesačne do druhého piliera, druhý zarába lepšie a odvádza 50€, tretí zarába najlepšie a odvádza 70€. Všetci majú úspory v indexoch, dajme tomu ročne to rastie 10%. Ten čo odvádza 20€ mesačne, bude mať za 45 rokov dostatočne veľa nasporeného, aby sa mu oplatilo byť v druhom pilieri?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Nie je to debilna otazka. Mna od zaciatku zaujimalo, kolko sa planuje mat v nom nasporene podla nejakych tabuliek (v style manazer tam bude mat 500.000, uradnik 200.000, predavacka 70.000 apod)... ale naozaj som ziadne take projekcie k tomu nenasiel...
chcel som to tiez vediet, aby som sa nejak vedel vnutorne zaradit... ci som nadpriemer alebo podpriemer...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa jogo »

Keď si dobre pamätám, tak 4,5% ročne bude nevalorizovaný dôchodok z nasporenej sumy. Tak si to spočítaj, koľko potrebuješ našetriť v 2 pilieri, aby ti nahradil adekvátnu časť dôchodku z prvého piliera, o ktorú prídeš, ak budeš v 2 pilieri.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Muti »

Táto otazká ma viacero aspektov a pokúsim sa odpovedať na všetky.
1. Výhodnosť II. pilera všeobecne
Výhodnosť II. pilera vo všeobecnosti je, že tieto peniaze su tvoje a pokiaľ štát neurobí nejaký "podvod" na ľudoch,tak stále tvoje aj budú.
Taktiež si vieš približne vypočítať koľko penazí tam za tých 30-40 rokov bude (k tomu trochu neskor).
O I. piliery o 30-40 rokov nevieš nič. Môj osobný predpkld je, že v tej dobe dá štát každému dôchodcovi nejakých 150 € ako jednotnú dávku
všetkým dôchodcom, bez rozdielu nato koľko za tých 30-40 rokov do systému prispeli.
2. Výpočet II. piliera
Výpočet je jednoduchý. Spočítaj koľko do druhého piliera ročne pošles, každý rok ktomu prihoď priemerné ročné zhodnotenie mínus priemernú ročnú infláciu. Toľko peňazí tam bude na konci sporenia a začiatku tvojho dôchodku.

Na samotnú výšku dochodku nepozeraj. Kedže momentálne dôchodok z II. piliera poskytujú len 3 poisťovne a aj to v blbých číslach.
Ak to ešte bude o tých 30-40 rokov platiť, tak stále budeš mať možnosť celú tu sumu vybrať naraz. Takže si to môžes rozdeliť ako a kedy to minieš.
Ak tam budeš mať 100 000 €, tak ich môžeš minúť za 1 rok, 10, alebo ich možno budeš mať až do smrti.

Ale aby som nekecal na prázdno, tu je jednoduchá kalkulačka II. piliera.
https://www.financnykompas.sk/dochodok-2-pilier

Ak sa nebojíš s treťou stranou zdielať svoje reálne finančné údaje, tak môžes použiť aj službu www.oranzovaobalka.sk (ja osobne používam),
kde vieš online naimportovať online údaje z I. II. aj III. piliera a budeš tam mať projekciu svojho dôchodku podľa aktuálne platných pravidiel.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa jogo »

Muti napísal: Pi 19 11, 2021 10:55 am Na samotnú výšku dochodku nepozeraj. Kedže momentálne dôchodok z II. piliera poskytujú len 3 poisťovne a aj to v blbých číslach.
Ak to ešte bude o tých 30-40 rokov platiť, tak stále budeš mať možnosť celú tu sumu vybrať naraz. Takže si to môžes rozdeliť ako a kedy to minieš.
Ak tam budeš mať 100 000 €, tak ich môžeš minúť za 1 rok, 10, alebo ich možno budeš mať až do smrti.
Doživotné renty sa na západe alebo v USA vyplácajú roky. Ale nikto mi nevie povedať, aké percento z vložených peňazí vyplácajú...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Lex »

Podľa vyššie uvedenej kalkulačky to vychádza, že renta je prepočítavaná v priemera na 34 rokov. Čiže mesačný dôchodok z druhého piliera je 1/410 vložených peňazí, ak som sa narýchlo nepomýlil.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa jogo »

Lex napísal: Pi 19 11, 2021 12:09 pm Podľa vyššie uvedenej kalkulačky to vychádza, že renta je prepočítavaná v priemera na 34 rokov. Čiže mesačný dôchodok z druhého piliera je 1/410 vložených peňazí, ak som sa narýchlo nepomýlil.
To by bolo 2,92% ročne...musíš uznať, že je to katastrofa. Ale keď som naposledy pozeral reálne dôchodky z 2 piliera, tak najvyšší bol nevalorizovaný 4,5% ročne. Za mňa ďakujem, ale do takého produktu neidem. Priemerný vek dožitia muža na Slovensku je 74 rokov, odchod do dôchodku 64 rokov. Za 10 rokov vyčerpám 45% môjho kapitálu a keď zomriem 55% si nechá poisťovňa?
Preto som rád, že som ostal v 1 pilieri a doživotné dôchodky(renty) potrebujú revolúciu podobnú indexovým ETF-kam v investovaní.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Lex »

jogo: súhlasím, že aktuálne sa to javí dosť silne v prospech správcovských spoločností - kúpiš si rentu, za dvojnásobok jej hodnoty, vypočítanú na dva krát taký vek ako dožiješ, pričom za jej správu si ešte celý život platil.

Na druhú stranu, v čom je to pre teba nevýhodné, keď v konečnom dôsledku z toho, že si si tu rento "šetril" más vo výsledku doslova niekoľkonásobne vyšší dôchodok ako keby si ostal len v prvom pilieri? Pretože, predpokladajúc korektnosť kalkulačky vyššie, mne to hádže dôchodok pri indexovom fonde viac ako 3 násobne vyšší ako štátny.

V situácii keď máme na výber prvý pilier bez záruk, alebo druhý, bez nutnosti osobitných odvodov, s tým rozdielom, že s veľkou šancou budeme mať skrátka viac, pre mňa to znie stále výhodnejšie, aj keď sa na tom v skutočnosti nabalí niekto tretí, kto by tam v ideálnom svete nemusel byť.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Muti »

Ako som spominal vyssie, pri vstupe do dochodku existuje viacero variant co s peniazmi z 2.piliera. Ak cloveku vyjde z 1.piliera urcity dochodok, existuje moznost si nekupovat rentu, ale vsetky peniaze vybrat. Takisto existuje viacero moznosti renty - je tam dozivotna (to bude pripad horeuvedeneho prikladu), ale existuje aj moznost nechat si vyplacat dochodok len 10 rokov. V kazdom pripade je urcite 2. pilier zaujimavejsi ako 1.

Edit:
Viac info z SP:

Formy dôchodku z II. piliera
Zo starobného dôchodkového sporenia sa vypláca starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok formou
doživotného dôchodku
dočasného dôchodku
programového výberu
Doživotný dôchodok sa vypláca poberateľovi tohto dôchodku do jeho smrti, na základe zmluvy o poistení dôchodku, ktorú sporiteľ uzatvorí so životnou poisťovňou. V tejto zmluve sa môže dohodnúť aj pozostalostné krytie a zvyšovanie dôchodku.
Popri doživotnom dôchodku môže sporiteľ, za podmienok ustanovených zákonom o starobnom dôchodkovom sporení, poberať aj dočasný dôchodok a programový výber. O splnení podmienok na vyplácanie dôchodku formou dočasného dôchodku, resp. programového výberu je informovaný prostredníctvom ponukového listu.
Dočasný dôchodok sa vypláca poberateľovi tohto dôchodku počas obdobia dohodnutého v zmluve o poistení dôchodku, ktorú uzatvorí so životnou poisťovňou (5, 7 alebo 10 rokov).
Programový výber sa vypláca sporiteľovi na základe dohody, ktorú uzatvorí s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. V tejto dohode sporiteľ určí mesačnú sumu tohto dôchodku, ktorú chce poberať alebo dobu jeho vyplácania.
Jedinou podmienkou pre poberanie programového výberu (vrátane jednorazového vyplatenia nasporenej sumy príspevkov) je doživotné dôchodkové zabezpečenie minimálne na úrovni referenčnej sumy.
To znamená, že súčet doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera (starobný dôchodok z I. piliera, pozostalostný dôchodok, invalidný dôchodok), výsluhových dôchodkov, prípadne dôchodkov z cudziny je vyšší ako referenčná suma platná v danom kalendárnom roku.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Glogol »

Mne ak sa podari - neplanujem cerpat rentu. Planujem to tam nechat ako dar pozostalym pripadne alebo ak umoznia jednorazovy vyber a kupa bytu pripadne si vziat uver a rucit 2.pilierom. Uvidim, aj ked mladi v p.deli do dochodku relativne daleko a ani tam nic extra zatial nie je. A ked sa k moci dostanu cerveni s hnedymi a multioteckom - aj to znarodia a bude vystrarane.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Alojz napísal: Pi 19 11, 2021 6:13 pm Ak sa nemylim, momentalne je to tak, ze ked mas 10k plus tam tak mozes vybrat celu sumu naraz.
Tomuto nerozumiem ako to myslis. Co si ja pamatam, v zakone bolo, ze ak dosiahnes I+II pilier na nejaku 0.75% zivotneho minima, tak zvysok mozes vybrat (programovy vyber ci ako sa to vola)... To znamena, ze ak mas dostatok porostriedkov, tak ti nieco odrataju aby ti to vyslo a zbytok mozes vziat... Je pravda, ze sa dost casto zakony o 2. pilieri menia, tak sa to mozno zmenilo...

Inac mne tiez vychadza ako Lexovi podla tej kalkulacky co je vyssie omnoho omnoho vyssi dochodok... I ked teda ako som pisal, planujem prachy radsej vytiahnut a priesit po vlastnej osi...
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Lex »

Na možnosť programového výberu som zabudol, resp mal som ju zafixovanú v inom režime. Ak je možné všetko vybrať a riešiť si čokoľvek po svojom, tak je to určite tiež jedna dobrá možnosť. Aj keď pri bežnej populácii už dosť riziková povedal by som. Spravovať zrazu pol mega a viac je veľké lákadlo.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: So 20 11, 2021 12:36 pm Na možnosť programového výberu som zabudol, resp mal som ju zafixovanú v inom režime. Ak je možné všetko vybrať a riešiť si čokoľvek po svojom, tak je to určite tiež jedna dobrá možnosť. Aj keď pri bežnej populácii už dosť riziková povedal by som. Spravovať zrazu pol mega a viac je veľké lákadlo.
Tak za mna zatial sluzi 2 pielier miesto zivotnej poistky. Az pridem do bodu, ze to budem moct riesit aj inac (dochodkovy vek), tak uvidime, co sa dovtedy uzakoni...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Lex napísal: Pi 19 11, 2021 4:31 pmPretože, predpokladajúc korektnosť kalkulačky vyššie, mne to hádže dôchodok pri indexovom fonde viac ako 3 násobne vyšší ako štátny.
Mne tiez podobne (ak je rec o financnykompas.sk) a pride mi to malicko optimisticky vysledok.
Pri oranzovej obalke je to ale diametralne odlisny vypocet. Z I.piliera to je +-rovnako ale II.prier tam vychadza divne malo. O kusocek vyssi nez I.pilier.
Realita bude niekde uprostred.
Kazdopadne jednorazove vybratie nejakej casti (aj celej) by bolo celkom fajn. Co najmenej nechat spravcovsku tahat odtial extremne poplatky.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Murosik »

wladas napísal: So 20 11, 2021 5:10 pm Mne tiez podobne (ak je rec o financnykompas.sk) a pride mi to malicko optimisticky vysledok.
Pri oranzovej obalke je to ale diametralne odlisny vypocet. Z I.piliera to je +-rovnako ale II.prier tam vychadza divne malo. O kusocek vyssi nez I.pilier.
Realita bude niekde uprostred.
Kazdopadne jednorazove vybratie nejakej casti (aj celej) by bolo celkom fajn. Co najmenej nechat spravcovsku tahat odtial extremne poplatky.
Realita bude skutočne niekde uprostred. Ja vydím výhodu 2. piliera len v tom, že tie peniaze sú len moje a v prípade potreby sa aj dedia.
Avšak v realite má 1. pilier asi rozhodne najlepšie zhodnotenie zo všetkých pilierov. Predstav si, že si pracoval 30 rokov za minimálnu mzdu, čiže si mal príjem od 66€ do 623€ (v hrubom). Po 30 rokoch by si mal dôchodok 334€. Nie som si istý, či by takýto dôchodok človek s minimálnym platom dosiahol, keby mal druhý pilier v akokoľvek výnosnom fonde.
Jednoducho štát veľmi štedro dotuje dôchodky a takto z cudzieho rozdáva. V budúcnosti to asi bude musieť skončiť. Ale asi bude pravdepodobnejšie, že štát sa bude snažiť ozbíjať tých, čo sa snažili pripraviť sa na dôchodok
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

To uz je hadam od zaciatku znama vec ze ludom s prijmom velmi blizkym minimalke sa II.pilier neoplati.
Dalej je holy fakt ze tymto ludom sa skladaju ludia s lepsim platom nie len na dochodok. Zijeme v socialnom state, deal with it.
V buducnosti, resp co najskor budu musiet byt dochodky citelne okresane. Obyvatelstvo starne. Znizuje sa pocet produktivnych ludi na 1 dochodcu.
Oranzova obalka s tymto aj rata. Napr mne vypocitali ze oproti aktualnemu stavu budem mat o cca 18% nizsi dochodok pri udrzatelnom deficite a az o 32% bez deficitu
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Murosik »

wladas napísal: So 20 11, 2021 9:02 pm To uz je hadam od zaciatku znama vec ze ludom s prijmom velmi blizkym minimalke sa II.pilier neoplati.
Dalej je holy fakt ze tymto ludom sa skladaju ludia s lepsim platom nie len na dochodok. Zijeme v socialnom state, deal with it.
V buducnosti, resp co najskor budu musiet byt dochodky citelne okresane. Obyvatelstvo starne. Znizuje sa pocet produktivnych ludi na 1 dochodcu.
Oranzova obalka s tymto aj rata. Napr mne vypocitali ze oproti aktualnemu stavu budem mat o cca 18% nizsi dochodok pri udrzatelnom deficite a az o 32% bez deficitu
Ono dnes praveze je aj pri priemernom plate otazne, ci sa niekomu 2. pilier oplati, ak sa pozries na priemernu vysku dochodku a porovnas s priemerným platom za posledných povedzme 35 rokov.
To len tak mudrujem. Ale v podstate, ak by mal človek s piliermi na výber pred povedzme 30-40-timi rokmi, tak ten, čo by nechal všetko na štát, tak by na tom bol asi finančne lepšie a bez rizika.
Ale ako píšeš, je to bez výpovednej hodnoty, lebo asi to nebude pokračovať až do takej miery. Aj keď nejakými populistickými opatreniami si voličov budú musieť stále kupovať.
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa m4tu5h »

rmaly napísal: So 20 11, 2021 2:24 pm Tak za mna zatial sluzi 2 pielier miesto zivotnej poistky.
Ahoj, mohol by si toto trochu rozviest prosim?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Keby umrel, tak ho manzelka zdedi.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

m4tu5h napísal: Ne 21 11, 2021 3:58 pm Ahoj, mohol by si toto trochu rozviest prosim?
Ano, ako pisal Wladas. Pri 2. pilieri (a vlastne aj 3. pilieri) mozes (asi ako aj pri niektorych inych produktoch) nastavit tzv "beneficiary" (to neviem presne ako sa preklada, ale asi ako "prijemca"... Je to fajn, ze je to vynate z dedicstva (teoreticky moze niekto takto poriesit milenku alebo teda osobu zijucu v jednej domacnosti, ktora by inac horsie / tazsie dedila.
V kazdom pripade by si take prachy mal vediet vytrieskat (teda pozostala manzelka napriklad) relativne rychlo - do 10-14 dni. A kedze ja mam 2. aj 3. pilier od zaciatku, tak tam mam uz slusnu sumu, ktora navyse pokryva vsetky nase dlzoby.
Takze zivotnu poistku mam prakticky cisto na choroby a urazy / trvale nasledky... do zivotneho ide minimum (i ked zrovna to je asi najnizsia polozka / cena pri vypocte mesacnej splatky na zivotne positenie)... ale aj tak...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Alojz napísal: Ne 21 11, 2021 5:24 pm Pani na zaklade coho si myslite, ze sa druhy pilier neoplati? Podla mna oplati z nasledovnych dovodov
1. kvazi su to moje peniaze
2. kvazi je to relativne poistka, kedze je to deditelne
3. tato tabulka hovori, ze aj tym ktory zarabaju minimum sa oplati a maju 42 a menej. Pre 55 rocnych to tak uz nevychadza.

Samozrejme, sme socialni stat a bavime sa o normalnom zamestnancovi. Ked ma niekto ine moznosti zarobku moze to byt o inom.
Pekny graf. Vidis, ja som bol (pocitovo) stale v tom, ze sa to vyrazne oplati pre "bohatsich" (lepsie zarabajucich)... ono sice aj ten graf to vlastne ukazuje, ale tak evidentne sa to trosku oplati akokolvek zarabajucemu...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

A to to este v grafe chyba 4.graf pri indexovom fonde. Tam by to bolo este krajsie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Ne 21 11, 2021 9:31 pm A to to este v grafe chyba 4.graf pri indexovom fonde. Tam by to bolo este krajsie.
Tak ja sa za posledne 4 ci 5 rokov ci kolko su uz indexove fondy nestazujem :) :) (teraz pozeram, ze to uz je 8 rokov pomaly co su indexy v 2. pilieri - wow, ako ten cas leti)

Uvidime ako to jeb... padne ked to raz padne, ale "zatim u mne dobry" :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Tak ono indexove v podstate kopiruju MSCI World cize OK. Skoda ze som sa len pred necelymi dvoma rokmi dozvedel ze nieco take existuje a ze Fico ma ojebal hodenim do dlhopisov.
BTW ja som to preklopil asi 2 tyzdne pred minulorocnym padom cize mi prislo chvilku aj luto :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Ne 21 11, 2021 9:43 pm Tak ono indexove v podstate kopiruju MSCI World cize OK. Skoda ze som sa len pred necelymi dvoma rokmi dozvedel ze nieco take existuje a ze Fico ma ojebal hodenim do dlhopisov.
BTW ja som to preklopil asi 2 tyzdne pred minulorocnym padom cize mi prislo chvilku aj luto :D
Tak to asi ziaden pad nevezme tolko ludom ako "zobral" birmovany vtedy ked ludi prehodil do dlhopisoveho... a potom ked znizili ten prispevok (co sa len teraz pomaly navysuje o 0.25% a tusim sa uz ani nikdy nevrati na 9%)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Muti napísal: Pi 19 11, 2021 10:55 am Ak sa nebojíš s treťou stranou zdielať svoje reálne finančné údaje, tak môžes použiť aj službu www.oranzovaobalka.sk (ja osobne používam),
kde vieš online naimportovať online údaje z I. II. aj III. piliera a budeš tam mať projekciu svojho dôchodku podľa aktuálne platných pravidiel.
Dík otestujem obálku a potom napíšem, čo mi vyšlo. Je to zdarma služba? Chceli registráciu a tvárilo sa to tak, ako keby tam boli nejaké poplatky, ale detaily som nezisťoval.

Murosik napísal: So 20 11, 2021 8:55 pm Realita bude skutočne niekde uprostred. Ja vydím výhodu 2. piliera len v tom, že tie peniaze sú len moje a v prípade potreby sa aj dedia.
Avšak v realite má 1. pilier asi rozhodne najlepšie zhodnotenie zo všetkých pilierov. Predstav si, že si pracoval 30 rokov za minimálnu mzdu, čiže si mal príjem od 66€ do 623€ (v hrubom). Po 30 rokoch by si mal dôchodok 334€. Nie som si istý, či by takýto dôchodok človek s minimálnym platom dosiahol, keby mal druhý pilier v akokoľvek výnosnom fonde.
Jednoducho štát veľmi štedro dotuje dôchodky a takto z cudzieho rozdáva. V budúcnosti to asi bude musieť skončiť. Ale asi bude pravdepodobnejšie, že štát sa bude snažiť ozbíjať tých, čo sa snažili pripraviť sa na dôchodok
Ano, štát si v budúcnosti nebude môcť dovoliť dotovať dôchodky, už teraz systém (pracujúci platia dôchodky) zlyháva a SocPo musí byť dodatočne dotovaná každý rok, tuším teraz to robí miliardu ročne. A preto sa ľudia tlačia do II. piliera. Ale tiež si myslím, kto celý život zarába minimálku, tak druhý pilier sa mu neoplatí. Teraz, ktovie čo bude za 30 rokov, keď bude viac dôchodcov v pomere k pracujúcim ako teraz.

Alojz napísal: Pi 19 11, 2021 6:13 pm Ak sa nemylim, momentalne je to tak, ze ked mas 10k plus tam tak mozes vybrat celu sumu naraz.

@Roz
20 rocnym sa oplati druhy pilier tak ci tak. Lebo to su kvazi tvoje peniaze. A hlavne sa Ti to oplati lebo starnutie obyvatelstva. Dnes na jedneho dochodcu robi viac ludi ako bude pravdepodobne o 40. Teda ak nenastane zanedlho nejaky novorodenecky alebo pristahovalecky boom.
Mám tam viac ako 10k a do dôchodku ešte niečo cez 20 rokov, ale v II. pilieri nie som dlho, resp. moc mi tam nechodilo, rozbehlo sa to v posledných rokoch akurát.

No a ešte jedna dôležitá vec, nad ktorou uvažujem, či v tom pokračovať alebo zmeniť stratégiu. Ja si tam istý čas posielam aj dobrovoľné príspevky a ich množstvo sa už vyrovnáva povinným odvodom. Ak si pamätám dobre, výhodnosť dobrovoľných príspevkov je v tom, že tie si môžem vybrať všetky za každých okolností, bez ohľadu na to, aký dôchodok mi bude vychádzať. Mám 90% indexov a aj vďaka tým dobrovoľným príspevkom to celkom rastie, za posledný rok som v pluse 50%. Len uvažujem, či mám v tom pokračovať alebo to nechám len na povinné a tie dobrovoľné príspevky dám napr. do Finaxu. Odtiaľ ich v prípade potreby môžem po roku vybrať, z DSS až ako dôchodca.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Viem o tom prehadzovaní, ja mám teraz 10% dlhopisy a 90% indexy, na 100% sa to v systéme nedá preklopiť. Ale toto sa týka len povinných odvodov, dobrovoľné údajne môžem mať stále toľko koľko som si nastavil. Ale aj tie mi dáva len tých 90%. Vždy to chce odo mňa aby som vybral dva fondy, asi to tak má byť alebo som taký analfabet, že si to neviem nastaviť.

Prechádzam fórum, teraz som čítal o Finaxe, čím dlhšie, tým menej sa mi to pozdávalo :D
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Roz napísal: So 01 01, 2022 5:32 pm Dík otestujem obálku a potom napíšem, čo mi vyšlo. Je to zdarma služba? Chceli registráciu a tvárilo sa to tak, ako keby tam boli nejaké poplatky, ale detaily som nezisťoval.
Nie je to spoplatnene a pre projekciu z I.piliera treba mat registráciu do Soc.po.
Čísla do roku 2003 (to sa týka starších) tam treba zadať ručne. Údaje od roku 2004 tam natečú z konta v Socialnej poistovni po registrácii v nej.
https://dochodkovy.blogspot.com/2020/10 ... balku.html
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 9:44 am Nemoze to tak byt. Mozes mat 100%. Ja mam index 100%, resp. ak ti to neumoznuju tak zmen DSS.
Suhlasim... v Unie (exAxa) to podla mna ide na 100:0.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Samozrejme ze to musi ist dat na 100% ak je viac nez 10r do dochodku. Treba pohrozit odchodom, ak nepomoze tak ist prec (NN poistovna)

Roz napísal: So 01 01, 2022 9:59 pm Ale toto sa týka len povinných odvodov, dobrovoľné údajne môžem mať stále toľko koľko som si nastavil. Ale aj tie mi dáva len tých 90%. Vždy to chce odo mňa aby som vybral dva fondy, asi to tak má byť alebo som taký analfabet, že si to neviem nastaviť.

Prechádzam fórum, teraz som čítal o Finaxe, čím dlhšie, tým menej sa mi to pozdávalo :D
Paradoxne analfabeta z teba robia prave tie dobrovolne prispevky do predrazeneho a vykonovo slabsieho II.piliera.
Finax je oproti tomu lacnejsia a efektivnejsia alternativa.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Ut 04 01, 2022 10:04 am Samozrejme ze to musi ist dat na 100% ak je viac nez 10r do dochodku. Treba pohrozit odchodom, ak nepomoze tak ist prec (NN poistovna)




Paradoxne analfabeta z teba robia prave tie dobrovolne prispevky do predrazeneho a vykonovo slabsieho II.piliera.
Finax je oproti tomu lacnejsia a efektivnejsia alternativa.
Nie je praveze 2. pilier lacnejsi nez Finax, len ma nevyhodu, ze teda mas obmedzene moznosti vyberu? Lebo ten Finax ma za spravu 1.2%
Ten druhy pilier ma tusim 1% z kazdej platby a potom 0.3 a up to 10% z vynosov... tak neviem... cisto matematicky nevychadza lepsie 2. pilier?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

No v prvom rade príspevky do 2. piliera idú z vymeriavacieho základu a do investičných sporení ako je napr. cez Finax z čistej mzdy. Čo je lacnejšie? :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

tomáš virdzek - rec bola o dobrovolnych prispevkov do 2.piliera cize tiez z cistej mzdy
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Prepáč wladas, to som nejak prekukol. Skúsim to prepočítať. Iba Finax teda vs 2. pilier a rovnaké podmienky?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Hej. V tom najlepsom pripade to tipujem narovnako.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Wladas, máš to porovnanie. 4P = 1,2% AuM, 2P = 1% Entry, 0,3% AuM, 10% HWM. Pri investícii 1000 eur, 8% vynose, pri 10 rokoch, pri 40 rokoch.

Pri 10 rokoch

porovnanie.jpg

Pri 40 rokoch

porovnanie 3.jpg

Najväčšou položkou je jednoznačne poplatok za správu, nie entry fee. II. pilier je teda pri takýchto číslach lacnejší.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Najlepšie to vidno, keď je zhodnotenie (výnos) 0%.

rozdiel.jpg
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

No tesne vedla :)
Pekne no. A to sa vo vseobecnosti hovori ze spravcovske si uctuju prehnane poplatky. Dokonca to riesili v podcaste aj Finax :D
A realne su drahsi. Pekne no. Cas so spravi. Budu musiet zlavit lebo konkurencia nepusti.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja som bol taky mudry len preto, ze raz pisal Peto Cmorej clanok, ze "investovanie" do 2. piliera je pre tych co nevedia kudy kam je najlacnejsia alternativa (poplatkovo)... len vtedy ani Finax este neexistoval tusim (nasiel som... z 2013...) :)

https://blog.sme.sk/cmorej/spolocnost/i ... eco-sporit

nebavime sa samozrejme ked niekto ide cez brokera
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Finax je z 2018, druhý pilier z 2005.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"