Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

mne zial stat zakazal :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Rokosák »

osamely chodec napísal: St 21 06, 2023 10:28 am mne zial stat zakazal :)
Co konkretne?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

1/2 som musel mat v konzerve (dlhopisy :) )
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Ja mam v konzerve vsetko, asi 3 mesiace. To optimisticke nadšenie a rast vnímam dosť nedoverčivo. Ale ak niekomu vyšlo, tak tlieskam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: St 21 06, 2023 12:48 pm 1/2 som musel mat v konzerve (dlhopisy :) )
Ale už nemusíš.

V II pilieri sa od 2023 zaviedla PIS ( Predvolená Investičná Stratégia ).
Do PIS od 1. mája 2023 automaticky vstúpili všetci pasívni sporitelia a budú tam aj noví sporitelia.

Ak sporiteľ narodený po roku 1968 nedoručí správcovi námietku, jeho majetok + nové príspevky sa presunú do PIS od 1 júla 2023.

Ak sporiteľ narodený pred 1968 nedoručí správcovi námietku, do PIS sa začnú presúvať jeho nové príspevky.
Teda pozor, rozumiem tomu tak, že nie doterajší majetok, iba nové príspevky.

Ak je sporiteľ narodený pred rokom 1968 a chce mať maximum v indexovom fonde, mal by si presunúť majetok v maximálnej miere do indexového fondu. Stačí sa online nalogovať do svojho účtu a urobiť zmenu.

PIS funguje tak, že do veku 50 rokov budú všetky úspory v indexovom fonde, teda 100% akcie.

Od veku 50 rokov sa pomerné zastúpenie indexového fondu v majetku znižuje o 4% ročne.

A teraz pozor: presun tých 4% do garantovaného fondu od veku 50 rokov možno znížiť na polovicu.

Teda napríklad vo veku 55 rokov , podľa PIS bude 80% v indexovom fonde a 20% v garantovanom fonde.
Ak sporiteľ online odklikne že si želá zníženie o polovicu...teda každý rok sa presunie iba 2% z indexového do garantovaného fondu.
Čiže aj vo veku 60 rokov môže mať človek vysoký podiel v indexovom fonde a len menší podiel v garantovanom.

Kdesi som čítal, že dokonca aj pri výplate dôchodku z II piliera, možno druhú polovicu stále nechať v indexovom fonde.
To ale nemám naštudované.

P.S. Nie som v II pilieri, ani nijak závislý na štáte. Naštudoval som si to len kvôli rodine a známym ( II pilier funguje už takmer 20 rokov a ja z úžasom zisťujem, že ľudia tam majú zhodnotenie 0% ). Ak som niečo napísal nesprávne, prosím opravte ma.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

JUGGLER - Preco nie si v II. piliery? Odvadzas minimalne odvody a preto sa ti to neoplati?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Neodvádzam nič, čo nemusím. Som na vlastnej nohe. Roky som strávil v zahraničí ( aj tam na vlastnej nohe) a zamestnancom som bol v živote možno 3-4 roky. Mne sa neoplatí niečo odvádzať. Ale ani od štátu nečakám nič...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Akoze si evidovany na urade prace?
Tak jasne, ked sa da tak preco nie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Joki »

wladas napísal: Št 22 06, 2023 9:11 am Akoze si evidovany na urade prace?
Tak jasne, ked sa da tak preco nie.
Juggler síce hovori, že na burze špekuluje :) a je “burzový špekulant” :) , ale isto nebude evidovaný na úrade práce a isto by nepoberal nejakú dávku.
Skús ten status ešte raz prečitať…
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Ak nieje na UP tak predsa musi odvody platit sam.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 162
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 119 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Muti »

Len na vysvetlenie ake moznosti moze mat clovek, ktory nepracuje ako zamestnanec:
1. Podnikatel (zivnostnik / alebo pravnicka osoba) - ako zivnostnik sa daju platit minimalne odvody (socialne/zdravotne), dane podla "optimalizacie". Ak je clovek konatel pravnickej osoby a neda si vyplacat ziadnu odmenu, tak tam sa platia len zdravotne odvody. Dane pri pravnickej osoby tiez podla "optimalizacie".
2. Nezamestnany vedeny na UP - urad prace plati za cloveka zdravotku, je tam dovoleny nejaky prijem, ale nic moc. Zo zakona clovek nemusi platit ziadne odvody (okrem zdravotnych). Ak by chcel mat nejake prijmy, museli by byt nacierno.
3. Dobrovolne nezamestnany - clovek sa odhlasi z UP. Je mimo system. Jedine co si musi platit su minimalne zdravotne odvody. Vsetko ostatne plati co v bode 2.
Kedze sa mi zda, ze Juggler spominal ze normalne plati dane, tak on je (predpokladam) pripad cislo 1.

wladas napísal: Št 22 06, 2023 9:53 am Ak nieje na UP tak predsa musi odvody platit sam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Muti to zhrnul. Ja len dodám citáciu z legislatívy:

Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká, ak občan v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.

Ďalej Úrad práce podľa mňa slúži tým, čo sú na sociálnych dávkach, alebo odkázaní na štát ... a uchádzajú sa o prácu (alebo rekvalifikáciu ).. študenti po ukončení školy, romales, bezdomovci a pod.

Ako Muti zhrnul, zo zákona je človek povinný platiť len zdravotné poistenie (14% z vymeriavacieho základu, minimum 84,77 € mesačne).
Iné odvody, tzv sociálne odvody sú povinní platiť len SZČO + podnikatelia, ktorí si vyplácajú odmenu, alebo sú zamestnancami vlastnej firmy.

Sú to tieto:

4,4 % z vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie
18 % z vymeriavacieho základu na starobné poistenie
6 % z vymeriavacieho základu na invalidné poistenie
4,75 % z vymeriavacieho základu do rezervného fondu solidarity

Spolu 33,15 % z vymeriavacieho základu

Na dôchodok sa počíta len starobné poistenie, ktoré treba platiť aspoň 30 rokov.
Minimálny dôchodok bude od júla 369 € mesačne a stúpa z počtom odpracovaných rokov.
Po 40 rokoch sa môžete tešiť na 429 €, po 50 na 512 €. :potlesk:

Priemerný dôchodok na Slovensku bol doteraz 512 €...takže bude valorizovaný zhruba na 600 € mesačne.

Tých 600 € vynásobím x12..to je 7200 € ročne. Toľko treba zhruba na priemerný dôchodok v SR ak človek nechce byť závislý na štáte.
Priemerné dožitie chlapa v SR je cca 76 rokov a ženy cca 83.

Mali sme tu diskusie z nemenovaným človekom žijúcim v Nemecku. Tam je priemerný dôchodok cca 1500 €.
1500 mesačne je 18 000 ročne. Ak zoberiem, že si v človek v 4 pilieri ( vlastnom ) naškudlí na dôchodok sám, a že si bude vyplácať rentu
4% ročne ( a zbytok nechá 100% v indexovom ETF nech sa zhodnocuje donekonečna priemer 10% p.a. ), tak na 1500€ mesačne treba mať v ETF cca 450 000 €. Nedávno som nemenovanému ukazoval, že tých 450 000 by už mal zo sumy menšej ako 100 000 € zainvestovanej v roku 2006...a to je len 17 rokov...oveľa menej ako polčas jedného životného investičného horizontu, ktorý majú možnosť využiť dnešní ľudia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dochodok na Slovensku je 45% priemernej mzdy, dochodok v Nemecku je 35% priemernej mzdy... Ktoremu dochodcovi sa zije lepsie ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Len dodavam, tých 45% sa tyka priemeru vymer.základov poistnej doby. Nestačí zarabat napr. 39 rokov 75% priemernej mzdy a 1 rok 3 nasobok priemeru, aby si človek myslel, že dostane super dochodok.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

duves napísal: Pi 23 06, 2023 12:00 pm Len dodavam, tých 45% sa tyka priemeru vymer.základov poistnej doby. Nestačí zarabat napr. 39 rokov 75% priemernej mzdy a 1 rok 3 nasobok priemeru, aby si človek myslel, že dostane super dochodok.
A je dôležité aby si mal všetko na páske, lebo je dosť firiem,ktoré využívajú náš úžasný ZP máš položky ako ošatné,cestovné, použitie vl.technických prostriedkov každá je do 160 EUR a cesťáky, v ktorom môže byť aj celá výplata. Tieto položky by som najradšej zrušil.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Ved si treba zriadit pasivny prístup na individuálne konto v SP a tam vidiet vymeriavacie základy pre účely starobného poistenia.
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby ... -poistenca
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

duves napísal: Pi 23 06, 2023 1:28 pm Ved si treba zriadit pasivny prístup na individuálne konto v SP a tam vidiet vymeriavacie základy pre účely starobného poistenia.
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby ... -poistenca
To si vie zamestnanec zistiť aj z výplatnej pásky. Problém je v tom ,že firmy to využívajú aby si znížili svoje náklady na odvody, ktoré platia za zamestnanca. pre nich je to výhodné pre zamestnanca nie a je to legálne neporušujú tým ZP. A nepomôže ti ani Inšpektorát práce
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Baba Jaga napísal: So 24 06, 2023 3:20 pm To si vie zamestnanec zistiť aj z výplatnej pásky. Problém je v tom ,že firmy to využívajú aby si znížili svoje náklady na odvody, ktoré platia za zamestnanca. pre nich je to výhodné pre zamestnanca nie a je to legálne neporušujú tým ZP. A nepomôže ti ani Inšpektorát práce
Dosť nerozumiem. Niekto je zamestnany za dohodnutú hrubú mzdu, napr. 1000 EUR. A to ma v páske a má vyplatené príslušné odvody a tie sú bud odvedene a ak nie sú, tak to treba riešiť.
Čo je výhodné pre zamestnávatela, aké sumy? Rozveď to.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Toto myslel
Baba Jaga napísal: Pi 23 06, 2023 1:00 pmmáš položky ako ošatné,cestovné, použitie vl.technických prostriedkov každá je do 160 EUR a cesťáky
Jedna sa o nezdanitelne polozky cize sa za ne ani nic neodvadza.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

duves napísal: Ne 25 06, 2023 8:14 am
Baba Jaga napísal: So 24 06, 2023 3:20 pm To si vie zamestnanec zistiť aj z výplatnej pásky. Problém je v tom ,že firmy to využívajú aby si znížili svoje náklady na odvody, ktoré platia za zamestnanca. pre nich je to výhodné pre zamestnanca nie a je to legálne neporušujú tým ZP. A nepomôže ti ani Inšpektorát práce
Dosť nerozumiem. Niekto je zamestnany za dohodnutú hrubú mzdu, napr. 1000 EUR. A to ma v páske a má vyplatené príslušné odvody a tie sú bud odvedene a ak nie sú, tak to treba riešiť.
Čo je výhodné pre zamestnávatela, aké sumy? Rozveď to.
Povedzme ,že si zaradený do 2 stupňa a tvoja priemerná mzda v druhom stupni vrátane príplatkov za nočné,soboty,nedele,sviatky,nadčasy je 1200brutto a super hrubá mzda je 1622,40 brutto v čistom 920 EUR, ty síce dostaneš tých 920 EUR v čistom ,ale na páske máš 900brutto a tu je super hrubá mzda 1200EUR, netto je 700 EUR ostatok z 920 EUR tvoria tie nezdanené položky,ktoré sú oslobodené od odvodov a daní . Zamestnancovi to dodrbe (PN,PvN,1pilier,2pilier prípadne invalidné) a zamestnávateľ ušetrí pekne prašule a teraz si daj ak firma zamestnáva 500 zamestnancov
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Chapem ze toto je mozne, dokonca (mozno) aj legalne. Ale osobne som este nepocul ze to tak niekto ma.
Verim ze niekde to takto funguje ale urcite to nie je standard. A zamestnanec je svojpravny clovek a ked s tym suhlasi...
trungi
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 08 01, 2023 9:05 pm
Been thanked: 3 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa trungi »

JUGGLER napísal: St 21 06, 2023 6:03 pm Ak sporiteľ narodený po roku 1968 nedoručí správcovi námietku, jeho majetok + nové príspevky sa presunú do PIS od 1 júla 2023.
Možno blbosť ale celkom by ma zaujímala odpoveď: vie takéto hromadné presunutie úspor do indexu v krátkom časovom horizonte reálne zamávať s cenou daného indexu? Či na to sme veľmi malý štát? :D
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

V garantovanych fondoch maju sporitelia aktualne 7,1 mld €.
Najvacsi ETF fond kopirujuci MSCI Word (IWDA) ma naakumulovanych 49 mld €, a to je len jeden fond.
Cize ano, sme maly statik :)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Baba Jaga napísal: Po 26 06, 2023 8:12 pm Povedzme ,že si zaradený do 2 stupňa a tvoja priemerná mzda v druhom stupni vrátane príplatkov za nočné,soboty,nedele,sviatky,nadčasy je 1200brutto a super hrubá mzda je 1622,40 brutto v čistom 920 EUR, ty síce dostaneš tých 920 EUR v čistom ,ale na páske máš 900brutto a tu je super hrubá mzda 1200EUR, netto je 700 EUR ostatok z 920 EUR tvoria tie nezdanené položky,ktoré sú oslobodené od odvodov a daní . Zamestnancovi to dodrbe (PN,PvN,1pilier,2pilier prípadne invalidné) a zamestnávateľ ušetrí pekne prašule a teraz si daj ak firma zamestnáva 500 zamestnancov
Rozpíš to presne, napr. ako to robí mzdová kalkulačka. Pretože nočné, nadčasy, sviatky.... sú sučasťou mzdy.
https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Ja idem na dochodok za 30r a oranzova obalka mi vypocitala dochodok 57% z aktualnej mzdy (sucet pilierov). Nie je to ziadne terno ale pride mi to v pohode. Plus nejake uspory a mozno to vyjde na vylety ala nemecky dochodca :)

Ocakavat rovnaku vysku ako bola mzda je fantazmagoria.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Ako sa vám darí v tomto roku? Ja medziročne vynos 5% (zväčša 100% dlhopisy), ale posledny mesiac velmi vyrazny rast po zmene inv.strategie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja som sa rozhodol minuly tyzden presunut vsetko do dlhopisoveho fondu , aspon na rok , dva , uvidime ci to bol rozumny tah
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: St 29 11, 2023 8:47 am Ako sa vám darí v tomto roku? Ja medziročne vynos 5% (zväčša 100% dlhopisy), ale posledny mesiac velmi vyrazny rast po zmene inv.strategie.
ja som tiez vsetko preklopil do dlhopisov v oktobri, tak uvidime, dam info zac. januara.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Vie niekto vypočítať, o koľko príde priemerne zarábajúci sporiteľ za 20 rokov sporenia po znížení odvodu z 5,5% na 4% smeráckymi špinami?
duves napísal: St 29 11, 2023 8:47 am Ako sa vám darí v tomto roku? Ja medziročne vynos 5% (zväčša 100% dlhopisy), ale posledny mesiac velmi vyrazny rast po zmene inv.strategie.
Ako to počítaš? Ja mám o 22% viac ako začiatkom roka (spolu aj s príspevkami, no proste mám tam o 22% viac peňazí ako pred rokom a tento rok ešte neskončil).
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

No príspevky nie sú výnos. To je príjem na strane istiny.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

No preto ma zaujíma, ako si sa dopracoval k tomu číslu. Ja mám Axa, neviem či tam sa to dá nejako prepočítať.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Maš pred rokom napr. 10.000,-€, to je vstupna istina, po 12 mesiacoch vynos 1000€. Ake je zhodnotenie?
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Ale ja tam prispievam pravidelne každý mesiac :) Finax mi ukáže jednoduchý výnos, aj časovo vyvážený, v Axa si to musím prepočítavať a mne vyšlo 22% (mám zapísané koľko som mal pred rokom).
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Tak ano, vstupuje tam veličina, že postupne sa istina maličko zvyšuje.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 792
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Jari »

Roz napísal: Ut 05 12, 2023 1:27 pm Ale ja tam prispievam pravidelne každý mesiac :) Finax mi ukáže jednoduchý výnos, aj časovo vyvážený, v Axa si to musím prepočítavať a mne vyšlo 22% (mám zapísané koľko som mal pred rokom).
Peniaze, ktore prispievas do 2.piliera mozes vybrat hocikedy, ci az ked dovrsis dochodkovy vek? Inak, od buduceho roka je poplatok za spravu v 2.pilieri 0,4% z nasporenej sumy, beries to aj ako vhodne (lacne) investovanie na dochodok? (existuju aj bezplatne riesenia)
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Chcem sa spýtať, či bude zachovaný jednorazový výber. Ak áno, bude tento výber zdanený? Prípadne je možnosť vybrať si určitú časť a zbytok si nechať vyplácať mesačne napr. 100 euro?

Výplatná fáza sa mení s účinnosťou od 1. januára 2024. Z polovice nasporenej sumy bude sporiteľ poberať dôchodok formou programového výberu a po jej dočerpaní bude z druhej polovice nasporenej sumy poberať doživotný dôchodok. Zostane zachovaná aj možnosť poberania dôchodku formou programového výberu, kedy sporiteľ môže výplatu nasporenej sumy prispôsobiť vlastným preferenciám a nechať si dôchodok vyplatiť aj jednorazovo, avšak oproti súčasným pravidlám iba z tej časti jeho nasporenej sumy, ktorá je určená pre programový výber. Podmienkou je, že má sporiteľ dostatočné doživotné zabezpečenie a teda súčet súm jeho doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera (prípadne výsluhových dôchodkov, dôchodkov z cudziny a pod.) je vyšší ako tzv. referenčná suma, ktorá predstavuje hodnotu priemerného mesačného starobného dôchodku. Výšku referenčnej sumy na rok 2024 a neskoršie v súčasnosti nepoznáme.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ja by som prekopal celý druhý pilier. Prečo má sporiteľ platiť nejakej spoločnosti vstupný poplatok plus poplatok za správu a ešte ak nedosiahne určitú výšku dôchodku nemôže požiadať o programový vyber ,ale len má nárok na dôchodkovú anuitu. Použil by som americký model Išiel by som kombináciou Tradicional IRA a ROTH IRA.
U ROTH IRA a IRA v USA je maximálny príspevok 6500 do 50 a od 50 +1000 a 2024 za to zvyšuje + 500USD
Tak na Slovensku by som dal maximálny ročný príspevok 1800 EUR. Bud by mohol urobiť vklad jednorazovo alebo mesačne, kvartálne s tým ,že u Tradicionál IRA je to daňovo odpočítateľná položka. Ročne by si človek znížil daňový základ o 1800 EUR a každý rok by sa tá celková max. ročná suma navýšila o 100 EUR. U ROTH IRA sa neplatia dane z dividend a dane z kapitálových ziskov pokiaľ začne čerpať po 59 ak začne skôr vyberať podlieha to dani
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Glogol »

Kedze u kazdeho je to individualne pokusil som sa o vzorec - za mna som si dal 10 rokov ( 120 mesiacov)
10 rokov je podla mna absolutne minimum - kedze realne to bude menej - kedze 1,pilier asi porasie rychlejsie ako vynosy v 2 pilieri.

(dochodok_ak_by_bol_len_prvy_pilier - dochodok_ak_mam_aj_druhy_piler ) * 120 < hodnota_v_druhom_pilieri

Priklad1 ( starsi clovek)
Ak by som bol len v prvom mal by som dochodok napr 1000e
Kedze som aj v druhom budem mat dochodok napr 900e
V druhom pilieri chcem teda aspon (1000 - 900 ) * 120 = 12 000 tolko by som chcel aspon 2 pilieri

Priklad2 ( mladsi clovek)
Ak by som bol len v prvom mal by som dochodok napr 1200e
Kedze som aj v druhom budem mat dochodok napr 1000e
V druhom pilieri chcem teda aspon (1200 - 1000 ) * 120 = 24 000 - tolko by som chcel aspon 2 pilieri
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"