Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: St 19 01, 2022 10:04 pm Tak to uz si asi stary chumaj ked ta mas uz 6 ciferne cislo :D
vies co, dokonca len 5 ciferne... len pisu vo vypise (Uniqa), ze zhodnotenie bolo 28.58%

Tak aspon sa viem pripravit ked to o tolko padne... o kolko to zase klesne :)

Hlavne som sa staral a ked to Fico prehodil do dlhopisov, tak som to zase standopede prehodil naspat a potom do indexu
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: Št 20 01, 2022 8:32 am Ten Šebo nemá chybu, škoda ho je na tej škole. Mal by ísť reformovať 2. pilier na ministerstvo.
"Tím plánu obnovy získal dve nové posily. Ide o ekonóma Martina Šustera a odborníka na investície a dôchodky Jána Šeba."

Dam sem odkaz lebo inac by si mi asi neuveril :) Cersta info.
https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... a-reformy/
Ja tomu stale neverim.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Plateny članok, nemam možnosť to cele vidieť.
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/19 ... ky-problem
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

wladas napísal: St 19 01, 2022 10:04 pm Oranzova obalka zle pocita celkovu nasporenu sumu podla mna. Samotna vyska dochodku je ako tak OK. Kazdy pocita inu buducu inflaciu
Hej, ja si myslím, že aj tak to treba brať len orientačne, ak má človek do dôchodku 20-25 rokov, ešte tooooľko vecí sa môže zmeniť, že všetko bude nakoniec úplne inak. Ale uvažujem nad tým, že možno si zvýšim dobrovoľné príspevky. Uvidím.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Roz »

Rokosák napísal: Po 17 01, 2022 7:48 pm Pred rokom mal priemerny sporitel v druhom pilieri 6356 Eur.
Priemerný sporiteľ to je aký sporiteľ? Lebo ak ide o 25 ročného, tak to má celkom fajn, ak je to päťdesiatnik, tak má čo robiť.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Roz »

osamely chodec napísal: St 19 01, 2022 7:39 pm inak ani tych 330 e po 30 rokoch nie je istych, je tam este jedna podmienka a to vyska prispevku, musi byt rocne na urcitej hodnote, inak sa ti ten rok do tych 30 nepocita.
Ano, ak za rok zarobíš menej ako cca 25% z priemernej mzdy, tak sa ti to nepočíta do rokov, ktoré potrebuješ na minimálny dôchodok.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Roz napísal: Pi 21 01, 2022 3:22 pm Priemerný sporiteľ to je aký sporiteľ? Lebo ak ide o 25 ročného, tak to má celkom fajn, ak je to päťdesiatnik, tak má čo robiť.
Vynechal so tych pod 25 a nad 56. Statistiky som bral z webu ministerstva prace "Druhy pilier v cislach". Urcite odhady su moje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

Opäť sa tu opakuje klasická logická chyba (možno bola neskôr opravená, nechce sa mi čítať všetko). Neplatí vypocet, že ak je napriklad vek odchodu do dôchodku 64 rokov a priemerná doba dozitia 74 rokov, tak dôchodok bude v priemere vyplácaný 10 rokov. Priemer 74 rokov je vypočítavany z celej populácie. Čiže ho nadol ťahajú všetci tí čo umreli mladí, v tomto prípade tí čo zomreli pred 64 rokom a žiadny dôchodok nikdy nedostanu. Treba si v demografickych tabuľkách pozrieť, aký je priemerný vek dozitia cloveka, ktorý sa už dožil 64 rokov,a teda kupuje rentu. Tento vek odpočítať od 64,a dostanete priemerný počet rokov, počas ktorého sa bude používať nasporena suma a z ktorého je vypočítavana výška renty, bude to o dosť vyššie číslo. Stále síce platí, že kvôli nízkej konkurencii sú v súčasnosti ponuky renty žalostne, no len som chcel upozorniť, že keď použijete korektne štatistiku tak to nie je zas až také zlé.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa funky »

Dávam do pozornosti možno zabudnuté kalkulačky z https://www.fncalculator.com:

Napríkad https://www.fncalculator.com/financialc ... Calculator a https://www.fncalculator.com/financialc ... meAnalysis sa týkajú tých prepočtov čo sa tu dosť riešili. Posielam hlavne pre tých, čo by si to chceli spočítať so svojimi vlastnými parametrami...

Ale aj ja explicitne zdôrazním, že najneskôr na dôchodku treba počítať radšej s konzervatívnejším zhodnotením. Nie s tým, čo dlhodobo ponúkajú akcie.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa jogo »

Satyricon1 napísal: Pi 21 01, 2022 8:59 pm Opäť sa tu opakuje klasická logická chyba (možno bola neskôr opravená, nechce sa mi čítať všetko). Neplatí vypocet, že ak je napriklad vek odchodu do dôchodku 64 rokov a priemerná doba dozitia 74 rokov, tak dôchodok bude v priemere vyplácaný 10 rokov. Priemer 74 rokov je vypočítavany z celej populácie. Čiže ho nadol ťahajú všetci tí čo umreli mladí, v tomto prípade tí čo zomreli pred 64 rokom a žiadny dôchodok nikdy nedostanu. Treba si v demografickych tabuľkách pozrieť, aký je priemerný vek dozitia cloveka, ktorý sa už dožil 64 rokov,a teda kupuje rentu. Tento vek odpočítať od 64,a dostanete priemerný počet rokov, počas ktorého sa bude používať nasporena suma a z ktorého je vypočítavana výška renty, bude to o dosť vyššie číslo. Stále síce platí, že kvôli nízkej konkurencii sú v súčasnosti ponuky renty žalostne, no len som chcel upozorniť, že keď použijete korektne štatistiku tak to nie je zas až také zlé.
Tak to som nevedel, díky. :palec_hore:
Jeden článok k tomu: https://dennikn.sk/966650/pomoze-sloven ... -dochodku/

Ak niekto nájdete tabuľky priemerného dožitia v závislosti na veku, dajte tu prosím odkaz.
Roz napísal: Pi 21 01, 2022 3:38 pm Ano, ak za rok zarobíš menej ako cca 25% z priemernej mzdy, tak sa ti to nepočíta do rokov, ktoré potrebuješ na minimálny dôchodok.
Tak ani toto som nevedel. :palec_hore:
To znamená, že roky strávené na škole a vojne sa do minimálneho dôchodku nepočítajú?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Murosik »

jogo napísal: So 22 01, 2022 9:28 am
To znamená, že roky strávené na škole a vojne sa do minimálneho dôchodku nepočítajú?
Nie nepočítajú. Teda vojna neviem, ale škola sa ti naisto nepočíta.


Satyricon1: áno, to je logické, že ak je priemerná doba dožitia 74 rokov, tak tí, čo sa dožijú dôchodku, sa spravidla dožijú viac ako je ten priemer. Na druhú stranu, keďže sa bavíme o poistení, tak tie peniaze, ktoré si tam našetril 60 ročný človek, ktorý sa dôchodku nedožil, tak tie nikam nezmiznú, štát nimi disponuje. Čiže áno, nie je možné úplne rátať s tým, že dôchodok budem poberať 10 rokov, ale zároveň to je jedno, lebo toľko štát v priemere dôchodok vypláca ak prirátame aj osoby, ktoré nikdy dôchodok nepoberali
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja mam za to, ze do niektoreho roku sa pocita vysoka skola a polovica casu strednej...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Murosik »

Adammd napísal: So 22 01, 2022 4:28 pm Ja mam za to, ze do niektoreho roku sa pocita vysoka skola a polovica casu strednej...
Takže, tí čo mali povinnú vojenskú službu, tak tým sa to ráta do obdobia, kedy boli poistený v sociálnej poisťovni. Vysoká škola sa ráta do 31.12.2003 a od 01.01.2004 sa už škola neráta tak, že si poistený v SP. Je to napísané v prechodných ustanoveniach zákona o sociálnom poistení.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Adammd napísal: So 22 01, 2022 4:28 pm Ja mam za to, ze do niektoreho roku sa pocita vysoka skola a polovica casu strednej...
Presne tak... Mne urcite sa rata, aj pani to vysvetlovala v soc poistovni... ze (pre urcitu skupinu ludi... asi do toho roku kedy vznikol 2. pilier alebo tak) ak si mal vysku, tak sa ratala aj stredna (asi od 15.roku zivota)... Ked vtedy rozposielala soc poistovna papiere so zapocitanymi rokmi kvoli kontrole, tak mi napriklad chybali roky ze 1-2 rocnik VS, ale 3,4, 5 mi zapocitali. Tak som sa tety pytal, ze ako si to predstavuju, ze teda mi neuznali prve dva roky VS ale posledne 3 ano... tak povedala, ze co ona s tym, a ze ma doniest aj maturitne vysvedcenie, ze sa rata aj SŠ.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Nám starším sa vojna a škola počítala ako 0,3 nasobok všeobecneho vymer.základu
https://dochodkovy.blogspot.com/2020/10 ... balku.html
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Zdroj: https://www.socpoist.sk/aktuality-co-sa ... odku/7049c

Do obdobia dôchodkového poistenia sa vám započítavajú všetky roky dôb zamestnania a náhradných dôb (doba štúdia, vojenská služba, materská dovolenka a podobne), získané od 1. septembra toho roku, kedy ste skončili povinnú školskú dochádzku. Povinná školská dochádzka spravidla končí od 15. a 16. roku veku.

Do dôchodku sa teda započítava doba návštevy strednej školy, stredného odborného učilišťa, vysokej školy, nadstavbového štúdia a podobne. Treba si však dať pozor na to, ako dlho skutočne trvá vaše vysokoškolské štúdium. Pokiaľ by ste mali prerušené štúdium napríklad na dva roky, či už z dôvodu odchodu do zahraničia alebo zo zdravotných dôvodov, táto doba sa vám nezapočítava do obdobia dôchodkového poistenia. Do nároku na dôchodok sa započítavajú aj opakované ročníky.

Dobu štúdia preukazujete napríklad maturitným vysvedčením, výučným listom, vysokoškolským diplomom a podobne. Ešte treba podotknúť, že doba štúdia sa do roku 2003 započítavala do odpracovaných rokov. Od 1. 1. 2004 ako študent môžete od 16 roku veku platiť sám dôchodkové poistenie Sociálnej poisťovni.

Ak by ste napríklad boli študentom od 1. septembra 1998, až do roku 2003 sa vám automaticky započítavala doba tohto štúdia do výšky dôchodku. Od 1. 1. 2004, keď chcete, aby sa vám doba štúdia započítala do dôchodku, musíte sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne a platiť dôchodkové poistenie. Zákon však umožňuje doplatiť si za toto obdobie dôchodkové poistenie aj po nástupe do zamestnania, kedy budete zárobkovo činný. Keď si potrebnú sumu dôchodkového poistenia počas vysokoškolského štúdia nedoplatíte, nezarátava sa vám do odpracovaných rokov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Satyricon1 napísal: Pi 21 01, 2022 8:59 pm Opäť sa tu opakuje klasická logická chyba (možno bola neskôr opravená, nechce sa mi čítať všetko). Neplatí vypocet, že ak je napriklad vek odchodu do dôchodku 64 rokov a priemerná doba dozitia 74 rokov, tak dôchodok bude v priemere vyplácaný 10 rokov. Priemer 74 rokov je vypočítavany z celej populácie. Čiže ho nadol ťahajú všetci tí čo umreli mladí, v tomto prípade tí čo zomreli pred 64 rokom a žiadny dôchodok nikdy nedostanu. Treba si v demografickych tabuľkách pozrieť, aký je priemerný vek dozitia cloveka, ktorý sa už dožil 64 rokov,a teda kupuje rentu. Tento vek odpočítať od 64,a dostanete priemerný počet rokov, počas ktorého sa bude používať nasporena suma a z ktorého je vypočítavana výška renty, bude to o dosť vyššie číslo. Stále síce platí, že kvôli nízkej konkurencii sú v súčasnosti ponuky renty žalostne, no len som chcel upozorniť, že keď použijete korektne štatistiku tak to nie je zas až také zlé.
Dík. Tak predsa len som sa nemýlil s tým vekom 79 rokov u mužov a že sa im priemerne vypláca 15 rokov dôchodok.
Čiže musím si zapametať: 79 je priemerný vek dožitia muža, čo sa dožije dôchodku :na_zdravie:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Satyricon1
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 01 12, 2012 7:32 pm
Been thanked: 1 time

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Satyricon1 »

JUGGLER napísal: So 22 01, 2022 9:02 pm Dík. Tak predsa len som sa nemýlil s tým vekom 79 rokov u mužov a že sa im priemerne vypláca 15 rokov dôchodok.
Čiže musím si zapametať: 79 je priemerný vek dožitia muža, čo sa dožije dôchodku :na_zdravie:
Asi cca môže byť, ja som kedysi vyhrabal tabuľky kde bol presne uvedeny aj taky detail ako ze "máš 35 rokov, aká je pravdepodobnosť ze zomrieš do 36,do 37 atď", len už sa mi to nedarí najst
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa owwidius »

to by mali byt umrtnostne tabulky, nie?

http://www.infostat.sk/vdc/sk/index.php ... &Itemid=66
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Murosik napísal: So 22 01, 2022 3:39 pm .... Na druhú stranu, keďže sa bavíme o poistení, tak tie peniaze, ktoré si tam našetril 60 ročný človek, ktorý sa dôchodku nedožil, tak tie nikam nezmiznú, štát nimi disponuje. ....
Zdroje financovania rodičovského bonusu

Ďalším zdrojom financovania sú pandemické zmeny v demografickej štruktúre obyvateľstva Slovenska. V roku 2023 sa bude pre úmrtia vyplácať o 200 miliónov eur menej na starobných dôchodkoch.

Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/ako-chce-kr ... h-zdrojoch
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Murosik napísal: So 22 01, 2022 3:39 pm tie peniaze, ktoré si tam našetril 60 ročný človek, ktorý sa dôchodku nedožil, tak tie nikam nezmiznú, štát nimi disponuje.
Tak isto pracuju aj anuity teda vyplacanie dochodku pre druhy a treti pilier.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Užitočné video :palec_hore:
Od 20:00 minúty spomína zaujímavú možnosť pre všetkých: treba zosvatať sporiteľom aj po začatí poberania dôchodku (I. pilier) a dohodnúť si len výplatu zisku z investovania "perpetuita".
Výhodou má byť že peniaze nie sú odovzdané poisťovni (zostanú vašim majetkom) a vyplácaný zisk môže byť na obdobnej výške ako doživotný dôchodok od poisťovne.

@tomáš virdzek - máte prosím k tomu viac informácii? Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Je to lepšie ako kupa doživotnej anuity. To je riadny ofajč.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

rmaly napísal: So 22 01, 2022 5:18 pm Presne tak... Mne urcite sa rata, aj pani to vysvetlovala v soc poistovni... ze (pre urcitu skupinu ludi... asi do toho roku kedy vznikol 2. pilier alebo tak) ak si mal vysku, tak sa ratala aj stredna (asi od 15.roku zivota)... Ked vtedy rozposielala soc poistovna papiere so zapocitanymi rokmi kvoli kontrole, tak mi napriklad chybali roky ze 1-2 rocnik VS, ale 3,4, 5 mi zapocitali. Tak som sa tety pytal, ze ako si to predstavuju, ze teda mi neuznali prve dva roky VS ale posledne 3 ano... tak povedala, ze co ona s tym, a ze ma doniest aj maturitne vysvedcenie, ze sa rata aj SŠ.
Je to individuálne, treba si to zistiť u SocPo. Kedysi sa do dôchodku počítala aj evidencia na úrade práce (aj vďaka tomuto vznikla fáma, že tí čo celý život nepracovali, vznikol im nárok na dôchodok), toto bolo zrušené počas druhej Dzurindovej vlády. Myslím, že sa do obdobia dôchodkového poistenia počítalo aj štúdium na VŠ, toto myslím, že tiež už neplatí po roku 2004 - nepíšem nič naisto, lebo rokmi sa legislatíva menila a čo dnes platí pre 60 ročného nemusí platiť pre 40 ročného.

Takže aktuálne platí, že evidencia na ÚP, ani štúdium na VŠ sa nezapočítava, toto bolo zrušené od roku 2004
https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-z ... 411s68041c

Pri výpočte dôchodku je dôležitý OMB - osobný mzdový bod - ten sa všeobecne počíta tak, že ročný hrubý zárobok sa vydelí ročným priemerným zárobkom v hospodárstve (teda priemerná mesačná mzda x 12)
https://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=619

Ak tento podiel je vyšší ako 0,241 tak tento rok sa započítava od minimálneho dôchodku
https://www.socpoist.sk/minimalny-docho ... 021/69148s
takýchto rokov treba "nazbierať" minimálne 30, aby vznikol nárok na min. dôchodok. Nárok na starobný dôchodok vzniká po 15 rokoch (plus ďalšie podmienky, ktorú tu teraz nie sú dôležité), ale ak celkový súčet podielov neprekoná 0,241, tak vznikne nárok na dôchodok taký malý, že bude nižší ako minimálny.

Od roku 2013 sa do dôchodku započítavajú aj obdobia zamestnaní vo forme brigád, dohôd o vykonaní práce či pracovnej činnosti - a práve takýto zamestnanci majú šancu získať aspoň minimálny dôchodok, stačí na to trochu snahy - podstatné ale je, čo zamestnávateľ odvedie od SocPo podľa zákona, toto je dôležité, ak Jano pracuje o Joža 30 rokov a ten zaňho neplatil odvody, Jano má smolu a Jožo problém, v dnešnej dobe elektronizácie sa systém už nedá moc oklamať.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Roz napísal: Po 24 01, 2022 7:18 pm Je to individuálne, treba si to zistiť u SocPo. Kedysi sa do dôchodku počítala aj evidencia na úrade práce (aj vďaka tomuto vznikla fáma, že tí čo celý život nepracovali, vznikol im nárok na dôchodok), toto bolo zrušené počas druhej Dzurindovej vlády. Myslím, že sa do obdobia dôchodkového poistenia počítalo aj štúdium na VŠ, toto myslím, že tiež už neplatí po roku 2004 - nepíšem nič naisto, lebo rokmi sa legislatíva menila a čo dnes platí pre 60 ročného nemusí platiť pre 40 ročného.
ano, pre mna plati oboje (SŠ, VŠ, urad prace dokonca)... mam 43... ale podla mna cele sa to zmenilo zavedenim 2. piliera (alebo v tej dobe plus minus ak nie presne s nim)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Zmeny nastali od roku 2004, 2. pilier je od roku 2005, možno to má súvis, možno je to len náhodná zhoda.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

capitalcapital napísal: Ne 23 01, 2022 6:22 pm Užitočné video :palec_hore:
Od 20:00 minúty spomína zaujímavú možnosť pre všetkých: treba zosvatať sporiteľom aj po začatí poberania dôchodku (I. pilier) a dohodnúť si len výplatu zisku z investovania "perpetuita".
Výhodou má byť že peniaze nie sú odovzdané poisťovni (zostanú vašim majetkom) a vyplácaný zisk môže byť na obdobnej výške ako doživotný dôchodok od poisťovne.

@tomáš virdzek - máte prosím k tomu viac informácii? Ďakujem
Výnos z investovania
Výnos z investovania nie je dôchodok starobného dôchodkového sporenia. Vypláca sa sporiteľovi, ktorý dovŕšil dôchodkový vek, nepožiadal o dôchodok z II. piliera a v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení si dohodol vyplácanie tohto výnosu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktorej je sporiteľom.

Výnos z investovania pravidelne vypláca dôchodková správcovská spoločnosť sporiteľovi z výnosov z majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde. Ponuka na výplatu výnosu z investovania nie je obsiahnutá v ponukovom liste.


zdroj: https://www.socpoist.sk/dochodok-z-ii-p ... iwj/59350s
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Ut 25 01, 2022 11:37 pm Výnos z investovania
Výnos z investovania nie je dôchodok starobného dôchodkového sporenia. Vypláca sa sporiteľovi, ktorý dovŕšil dôchodkový vek, nepožiadal o dôchodok z II. piliera a v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení si dohodol vyplácanie tohto výnosu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktorej je sporiteľom.

Výnos z investovania pravidelne vypláca dôchodková správcovská spoločnosť sporiteľovi z výnosov z majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde. Ponuka na výplatu výnosu z investovania nie je obsiahnutá v ponukovom liste.


zdroj: https://www.socpoist.sk/dochodok-z-ii-p ... iwj/59350s
Inac toto je fakt huste. Ak to spravne chapem, dostanes teda vzdy vynos za ten rok (alebo teda nejaky cas) a istina stale ostava, mozes sa dedit atd atd...?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: St 26 01, 2022 9:31 am Inac toto je fakt huste. Ak to spravne chapem, dostanes teda vzdy vynos za ten rok (alebo teda nejaky cas) a istina stale ostava, mozes sa dedit atd atd...?
Či je výplatu možné dohodnúť mesačne / ročne som nenašiel, ale dedenie áno.

Ak sporiteľ nebude chcieť čerpať svoje dôchodkové úspory prostredníctvom dôchodku, môže si nechať vyplácať len výnos z investovania. V prípade jeho úmrtia v tomto prípade sú zvyšné nasporené prostriedky v dôchodkovom fonde tiež predmetom dedenia.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co sa stane ak nie su vynosy, ale straty?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hatti
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 9:29 pm
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa hatti »

Predpokladam, ze sa o stratu znizi celkova hodnota uctu, ziadny zisk toho roku DSS sporitelovi nevyplatia, kazdym stratovym rokom sa bude ucet znizovat. Teoreticky by sa dali napr. v stratovych rokoch vkladat dobrovolne prispevky (stale sme vo faze sporenia na dochodok).
hatti
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 9:29 pm
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa hatti »

Este doplnim, ze po dovrseni 61 rokov veku musi byt minimalne 50% hodnoty majetku v garantovanom dlhopisovom dochodkovom fonde, tak mozeme uvazovat nejake zisky/straty najma zo zvysnych 50% v indexovom fonde.

A tych 50% tiez iba ak si sporitel poziada o znizenie minimalneho percentualneho pomeru, inak zostane v 61 rokoch 100% v dlhopisoch. Od 52 roku sporitela sa automaticky k datumu narodenia presuva kazdy rok do dlhopisovov bud 10% (bez ziadosti) alebo 5% (so ziadostou).
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

hatti napísal: Št 27 01, 2022 11:51 am Este doplnim, ze po dovrseni 61 rokov veku musi byt minimalne 50% hodnoty majetku v garantovanom dlhopisovom dochodkovom fonde, tak mozeme uvazovat nejake zisky/straty najma zo zvysnych 50% v indexovom fonde.

A tych 50% tiez iba ak si sporitel poziada o znizenie minimalneho percentualneho pomeru, inak zostane v 61 rokoch 100% v dlhopisoch. Od 52 roku sporitela sa automaticky k datumu narodenia presuva kazdy rok do dlhopisovov bud 10% (bez ziadosti) alebo 5% (so ziadostou).
ano, to je trosku drawback a mali by to zmeint (ze oproti podpisu to moze byt aj 0:100)... lebo vyplata vynosov z dlhopisov nebude ani na slanu vodu :) :)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

To sa mi blíži, mam 59 a v inych ako garantovanych môžem mať maximalne 60%.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

duves napísal: Pi 28 01, 2022 12:08 pm To sa mi blíži, mam 59 a v inych ako garantovanych môžem mať maximalne 60%.
Je tam tá možnosť zmeniť to, ja som to aktivoval online :kavicka:

Zníženie minimálneho percentuálneho pomeru čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde xxxxxxxxxxx DSS na polovicu minimálneho percentuálneho pomeru stanoveného zákonom č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

capitalcapital napísal: Pi 28 01, 2022 12:20 pm Je tam tá možnosť zmeniť to, ja som to aktivoval online :kavicka:

Zníženie minimálneho percentuálneho pomeru čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde xxxxxxxxxxx DSS na polovicu minimálneho percentuálneho pomeru stanoveného zákonom č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
No ved to mam, inak by som mal bez toho dodatku mohol mat max.30% v negarantovaných.
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Timo »

existuje kalkulačka kde si možem namodelovat jednotlive fondy a ich alokaciu od 52 roku zivota? teda ked kazdy rok sa mi presunie automaticky 10% do dlhopisov(ak poziadam tak len 5%) je to mozne si to nieke prepocitat?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"