ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa marty »

Čaute

Obrátil sa na mňa známy, že niekde na nete našiel zaujímavý tip - Firma ESS Inc. vyrábajúca batériu bez lítia, niklu, kadmia na báze soli, železa

Vyzerá to ako revolučná technológia, no čím zázračnejšie sa to tvári, tým viac som opatrný.

Prezentácia pre investorov vyzerá veľmi fajn, no rozmýšľam nad rizikami a napadlo ma napr.:

1. Projektovaná EBITDA má v 2024 dosiahnuť 131 mil. a 360 mil. v 2025 a výraznejšie narásť až v 2026.
To je ešte dosť ďaleko a dovtedy sa môže veľa vecí pokašľať. (Ich technológiu niekto sprosto odkopíruje, napr. v Číne, alebo.. trhy - už teraz kvôli inflácii a očakávaní budúcich rate-hikov môžu trhy padnúť a s nimi aj tá akcia, ... alebo nové offerings , kto vie koľko ich spravia.
2. keď majú takú super technológiu, a Mkt Cap. aktuálne 2 mld. USD, prečo ich proste nekúpi nejaká firma typu Shell, Linde, BMW, Daimler, BP, Volkswagen....

Environmentally Sustainable

ESS batteries are safe, water-based, non-hazardous, and fully recyclable. Use of abundant resources ensures sustainable production too.Optimal

Fast response time, unlimited cycle life and no capacity degradation over a 25-year operating life delivers operational flexibility
.

Prikladám aj link, keby si niekto z vás chcel prejsť pár slidov v prezentácii pre investorov
https://s28.q4cdn.com/365128779/files/d ... Oct'21.pdf
Obrázok[/img]


Čo si myslíte o tejto investícii. Chcem mu odpovedať čo najkvalifikovanejšie, ja som si svoj približný názor v rýchlosti urobil, ale rád by som počul tých názorov viac, najmä aké riziká pri tej firme vidíte. Vďaka
Prílohy
ess.jpg
hodler
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 14 11, 2021 4:39 pm

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa hodler »

Ak si si svoj názor uobil, tak si si určite odpovedal aj na otázku prečo ich niekto nekúpi. Prečo by kupoval, keď nemajú žiadne reálne výsledky, že.

Pozri QuantumScape, tiež "revolučná" batéria, v 12/20 vyleteli, odvtedy padli a len sa pomerne vlečú, podľa mňa sú toto akcie pre dlhodobé držanie (5-10r+), alebo trading len na základe správ. Ale stále lepšie ako farma-firmy, rastový potenciál je samozrejme dosť pravdepodobný.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Zaujímavé odvetvie aktuálne. Tých firiem je viac. Mne príde veľmi nádejný práve ten spomínaný QS. Mám už pár desiatok akcií kúpených a plánujem ešte dokupovať. Ak všetko pôjde podľa plánu a podarí sa im veci dotiahnuť do úspešného konca, otvorí sa im prakticky nekonečný trh. Nielen automobilový priemysel. Zatiaľ idú podľa stanovených predsavzatí. Testy vyzerajú nádejne. Komerčná výroba by mala začať v roku 2025. Uvidíme.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Koho táto téma zaujíma, prikladám zaujímavé PDF kde porovnávajú konkurenciu a ostatné technoĺógie:
Investor-Presentation_Sep_2021.pdf
(1.72 MiB) 172 stiahnutia
hodler
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 14 11, 2021 4:39 pm

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa hodler »

frakan napísal: Ne 21 11, 2021 5:55 pm Koho táto téma zaujíma, prikladám zaujímavé PDF kde porovnávajú konkurenciu a ostatné technoĺógie:
Investor-Presentation_Sep_2021.pdf
Sleduješ aj aktuálnu trhovú situáciu, majú okrem vw (ktorý s nimi spolupracuje, ale je to asi len "papierová" spolupráca) aj nejaké iné sľubné výhľady? Buď sú dosť skúpi na informovanie (čo asi nebude mať zmysel), alebo nemajú zatiaľ nič...
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Noo papierová ... VW poskytol 100M USD a vlastní 20,4% akcií a hovorí sa ešte o druhej veľkej automobilke, ktorá už vraj vstúpila do platnosti. Ale zaiaľ sa len šepká o Forde. Je tu však aj konkurencia spojená s inými veľkými hráčmi a potom ešte Toyota.
hodler
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 14 11, 2021 4:39 pm

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa hodler »

Ešte sa vrátim k tým ESS - všetky tieto veľké battery packy nemajú taký potenciál, ako batérie do áut.
Jedine v prípade ak by boli mega lacné, čo asi nebudú. Inak nikto nebude hromadne investovať do podobných batérií na uskladnenie, keď to vyjde drahšie ako zo siete.
Ale uvidíme ako sa ekologicky posunieme o 10 rokov. A využitie budú mať pri projektoch na dlhé vzdialenosti - napr. ako má tesla v austrálii battery packy na uskladnenie energie. Toho je však minimum.

Ku QuantumScape, ich technológia vyzerá dobre, ale treba spomenúť že Samsung bude asi robiť podobne efektívne batérie, je to aj v prezentácii (jediná nevýhoda u Samsungu je vyššia teplota a tlak - ale koho tieto parametre zaujímajú? Nikoho...).
QS fandím, treba sa však pripraviť že hráčov na tomto trhu bude v budúcnosti viacero. Ale tiež miesta na trhu bude dosť.

Ak niekto má bližšie - "málo" zverejnené - detaily o QS vs Samsung, sem s nimi :)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, je to presne ako píšeš. Som tiež zvedavý ako to bude pokračovať.

Čo sa týka tých batérií ESS, ich perspektívu vidím celkom pozitívne. Ich uplatnenie napr. v ekologických akumulačných staniciach, kde by nahradili súčasné špičkové elektrárničky, ktoré sa spúšťajú v čase nedostatku výkonu v sieti, kedy je cena energie najvyššia a nabíjali sa v čase prebytku energie. Čiže by fungovali podobne ako fungujú prečerpávacie elektrárne.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

technologia perspektívu urcite má
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozerám, že ste rozoberali QS a ESS Inc (prosím dávajte aj ticker: GWH)

Mám kúpenú Elektrovaya (EFLVF). Prezentoval som ju tu:

https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... f=25&t=324
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: Ne 13 03, 2022 11:56 pm Pozerám, že ste rozoberali QS a ESS Inc (prosím dávajte aj ticker: GWH)

Mám kúpenú Elektrovaya (EFLVF). Prezentoval som ju tu:

https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... f=25&t=324
Tá Elektrovaya vyzerá tiež zaujímavo. Za tú cenu by sa pár stovák kusov oplatilo držať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

TORONTO, ON / ACCESSWIRE / April 7, 2022 / Electrovaya Inc. ("Electrovaya" or the "Company") (TSX:EFL)(OTCQB:EFLVF) a lithium-ion battery manufacturer with differentiated intellectual property that allows heightened safety and improved longevity, today announced that the Company recently received further purchase orders valued at about US$10.6 million.

Po 4 rokoch velkého zaťaženia stráca ich batéria iba 1% kapacity:

Výkonnosť batérie vysokozdvižného vozíka Electrovaya zostáva vysoká aj po štyroch rokoch intenzívneho používania

"V prípade našich batérií pre elektronické vysokozdvižné vozíky, ktoré pracujú v distribučnom centre 24 hodín denne, sa spotreba energie pohybuje od 0,8 do 1,5 nabíjacieho cyklu za deň. Typický vysokozdvižný vozík s batériou s kapacitou 35 kWh dodáva energiu približne zodpovedajúcu prejdeniu 150 míľ typickým elektromobilom (s batériou s kapacitou 40 kWh) na jeden nabíjací cyklus. Ak vezmeme do úvahy priemerný jeden nabíjací cyklus za deň a 320 pracovných dní v roku, je to ekvivalent najazdenia 48 000 míľ ročne. Za štyri roky to zodpovedá prejdeniu 192 000 míľ (alebo 1 280 nabíjacích cyklov) prakticky bez degradácie batérie, čo znamená, že batéria prejde milión míľ," dodal Dr. Zarifi.

Pre porovnanie, priemerná záruka poskytovaná výrobcom elektromobilov je približne 100 000 míľ (666 nabíjacích cyklov) alebo osem rokov (podľa toho, čo nastane skôr) so zachovaním 75 % kapacity. Electrovaya ponúka svojim zákazníkom záruku až do 9 000 nabíjacích cyklov alebo 10 rokov (podľa toho, čo nastane skôr).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Čítal som to tiež dnes, asi ešte pár stovák ks dokúpim, dokedy sú pod 1 CAD.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa jaja »

Jen technická poznámka - je poměrně rozdílné používat baterii v režimu vysokozdvižný vozík (jezdí pomalu po hladké rovině s poměrně rovnoměrným nízkým odběrem) a v režimu auto (zrychlení, převýšení, terén - nárazově vysoký odběr, rekuperace).
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

jaja napísal: Št 07 04, 2022 9:40 pm Jen technická poznámka - je poměrně rozdílné používat baterii v režimu vysokozdvižný vozík (jezdí pomalu po hladké rovině s poměrně rovnoměrným nízkým odběrem) a v režimu auto (zrychlení, převýšení, terén - nárazově vysoký odběr, rekuperace).
Podľa mňa je to celodenné dŕcanie vo vozíku pre tú batériu náročnejšie ako v aute, kde sa prevažne len rozbehneš a potom už len udržuješ rýchlosť.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa jaja »

Ne, máš tam úplně jiné výkony.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa frakan »

Nejde o výkony, to je vec návrhu ale o tie sústavné prúdové nárazy ktoré sa pri bežnej práci s vysokozdvižným vozíkom vyskytujú. U auta to máš iba pri rozbehu, kedy potrebuješ dodať krútiaci moment aby si sa rozbehol ... potom už je to pohoda.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ESS Inc. - výrobca revolučnej batérie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len robím update, nakoľko nám Frakan GWH pripomenul a našiel som starý príspevok kde som ju spomínal.
Páči sa mi aj cenovo, hoci má k ziskovosti ešte ďaleko. Ale tržby by už mali začať prudko rásť. Určite v EU teraz nájde uplatnenie. len počkajme na zimu...
JUGGLER napísal: Po 31 05, 2021 6:34 pm
ESS – obnoviteľná energia. Batérie vo forme kontajnerov , teda akési veľkosklady energie na báze elektrolytu chloridov železa. Lacná, nezaťažujúca životné prostredia a nabíjateľná až 20 tisíc krát ( životnosť 25 rokov ): https://essinc.com/

Je to v podstate ekologická konkurencia lítiovým Powerballom od Tesly, ale vo väčšom a
Táto revolučná technológia vďaka naším ľuďom presadí aj u nás: už budujú výrobné centrum na Slovensku. Investícia za 20 mil. € s kapacitou 300 MWh

https://www.forbes.sk/baterkovi-inovato ... slovensko/
Prílohy
GWH.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"