Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahojte. Mám otázku: "Čo by podľa Vás pomohlo /nakoplo kapitálový trh na Slovensku?"

Prvú odpoveď, čo som na túto otázku dostal bola: "Pohreb" :mrgreen:

Snáď sa teda nájdu aj pozitívnejšie nápady :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keď platí stav spred rokov, tak možno toto:

Vstup strategického investora. Riešením by mohlo byť postúpenie bratislavskej burzy zahraničnej skupine, napríklad CEE Stock Exchange Group (CEEEG), ktorá je 100 % akcionárom viedenskej a ľubľanskej, a väčšinovým akcionárom pražskej (93 %) a budapeštianskej burzy (50 %). Ak by bola bratislavská burza takto integrovaná do stredoeurópskeho trhu, mohla by sa zvýšiť jej atraktívnosť pre investorov. Výhodou tohto variantu je, že obsahuje technologickú modernizáciu bratislavskej burzy, keďže štáty ako Česko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko používajú obchodný systém XETRA.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vďaka Juggler, je iba taká vec ako modernizácia burzy otázkou nakopnutia KT na Slovensku?

Môj odhad, toto asi nestačí... Problém bude asi aj na strane dopytu emitentov, či?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Najlepšia by asi bola kombinácia strategický investor + masívna podpora štátu. Keby to štát nejak podporil, kým sa to rozbehne. Ja som nikdy nezaznamenal, že by sa tým politici zaoberali, žeby tomu dávali nejakú prioritu. Keby štát pritiahol investora a podporil ho, dal mu 10 rokov daňových prázdnin, nejaké dotácie...ved je to naša priorita, aj priorita EU (EU navrhla to oslobodenie od daní ako podporu kapitálových trhov...aspoň tak to predkladali do parlamentu )...Nevyznám sa nejak v tom, ale bez kapitálového trhu všetky projekty, všetky mozgy odídu zo SR..Ja by som kludne navrhol aj štátnu podporu a daňové oslobodenie pre akciovky a fondy čo by išli u nás na burzu.

Spýtal by som sa Milana Hošeka. On je expert na náš ,,mŕtvy,, trh.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kapitalovy trh nepotrebujeme. Mame trhy na celom svete a mali by sme uzivat zahranicne schopnosti, skusenosti, likviditu ci dopyt a na tom zarabat. Povazujem za rozumnu snahu bezpracne zarabat na cudzine nie susedoch ci krajanoch.

Investovanie na Slovensku sa v sucasnosti zaklada na zneuzivani zakaznika prevazne zahranicnymi instituciami s armadou tisicov sprostredkovatelov, ktore parazituju na zakaznikovi. Pokial ide o druhy a treti pilier tym by som prikazal investovat iba do slovenskych firiem a dlhopisov ako to je v Polsku.

Statne dlhopisy momentalne nezarabaju, ale sa pouzivaju na chod krajiny. Predaj statnych dlhopisov by som otvoril na priamy predaj verejnosti. V podstate by sme investovali do seba.

Uvedomme si, ze nemame Wall Street ci londynske City s tradiciami a skusenostami. Nemame ani dostatok zdrojov nieco take vytvorit, co by sluzilo verejnosti, nie iba malemu okruhu ludi. Sme chudobna krajina, mala to rybicka medzi stukami. Skusme sa sustredit na zdravie, vzdelanie, cistotu, poriadok, pomoc bliznemu, pracu a byt stastnym. Samotne peniaze obycajne stastie neprinesu skor problemy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Slovensko nemá svetu velmi co ponuknut, ak neratame montovne automobilov /kde sa ale potencial na dalsi rast uz vycerpal/ takze novy kapital nema co prilákať.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 11 12, 2021 8:13 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Hi tech priemysel ziaden. Demografia s negativnym vyhladom, naviac so stale sa zvacsujucou istou komunitou ktora nezvykne pracovat iba cerpat zo statneho rozpoctu. Slovensko je periferia Europy,hranica s neistým "divokým Východom". Zapadny investor urcite radsej uprednosti napr Cesku republiku z jasnych dovodov.
Tatry? Ludia z Ba radsej idu lyzovat do Rakuska, maju to podobne daleko ale za rovnake peniaze vyssiu kvalitu.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa wolf25 »

a nie len lyzovat ale celkovo priroda a starostlivot o nu je tu tragicka. Zakazdym ked sa ma nejaký američan pyta či a čo ma navštivit na Slovensku tak neviem odpovedať pretože tu nemáme nič unikatne čo by si nenašiel v okolitých krajinách lepšie. Preto vzdy odpoviem Praha a tam debata o Slovensku končí
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Americky turista vyda vyse $200 na den. Nastastie v Bratislave jeho peniaze nepotrebujeme. Vsak ho mozeme poslat do chudobnej Prahy, kde domaci posielaju turistov do Viedne. Koniec ironie!!!!

Americania, ktori cestuju poznaju Bratislavu. Jednemu som musel vysvetlovat, ze svaty Juraj na Hlavnom namesti zabija draka, nie aligatora. Zidia chodia pozriet Chatama Sofera, co maju doporucene zrejme zo svojich zdrojov. Dokonca niektori Americania miluju slovensky hokej.

Neobaval by som sa posielat do Bratislavy americkychn turistov. vsak ak absolvovali navstevu New Yorku chytia sa na celom svete.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

- slovensky kap trh nesluzi svojmu ucelu, su tam ( skor boli tam ) spolocnosti z kup. privatizacie ktorych majoritari nechcu drobnych investorov. Drobni investori su skodna.
- ziadny elektronicky pristup, ako tak offline formular zaslany mailom
- extremne drahe poplatky, ak drobny akcionar sa chce zbavit 4 ks po 1 eure a vy ste prvy na dopyte s dopytom 1000 ks po 1 euro tak vam hodia 4ks. Kupa 4 ks po 1 eure s poplatkami vyjde snad aj na 8 eur. Pritom nie je zaruka ze niekedy vobec kupite dalsie tak este bude problem sa tych 4 ks zbavit. Biznis jak svina.
- Slovinsko je menej ako polovicna krajina a maju daleko lepsi kap.trh. Podobne rovnake krajiny Norsko, Finsko, Dansko ....
- stat ako vlastnik burzy by mal okamzite zrusit poplatky burzy za obchodvanie s akciami a poplatok za uvedenie akcii na burzu. Aj tak z tych poplatkov za akcie nic extra nema. Mozno by nejaka hoc aj mala firma s trzbami 20-30 mil dala par percent podielu na burzu.
- Kazimir mal dat ten telekom na burzu. DT mu dalo sice o 10 perc viac aby nesli na burzu ale z dlhodobejsieho pohladu by sa
mu tych 10 perc urcite vratilo aj s urokom. Ostala by tu po nom aspon jedna dobra vec. Ziadny politik nemysli do buducna len na svoje 4 roky.
- na bsse.sk relativne dobra hlbka trhu snad jedine plus,
- SKT bola moja srdcovka. Lacne akcie. Najuspesnejsie obdobie v zivote. Slovakofarma, VUB, Nafta Gbely, Zeleziarne Podbrezova, Figaro ...to bola parada. Skoda ze je tomu uz viac ako 10 rokov a uz tam ozaj takmer nic nie je.
- Clovek sa velmi nema s kym o slovenskych akciach porozpravat kedze nikoho to nezaujima.
- ja osobne by som chcel byt akcionarom v nejakej malej slovenskej firme, nemusla by byt extra likvidna, stacilo by ak by existoval dopyt, nieco male ako Biotika by uplne stacilo. Neobchoduje sa extra ale viem ze ak by som raz chcel predat - dopyt existuje.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

p.s. Ak by niekto chcel svoju firmu uviest na slovensku burzu ala SPAC na slovensky sposob nech sa ozve. Poznam chlapika co ma x rokov leziacu firmu listovanu na slovenskej burze a je mu na nic. Rocne trzby takmer nula. Takych firiem je na slovenskej burze ale x.
p.s2. a zabudol som ze investorov vita jediny titul na burze a to je TMR.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
hifron
Silver Member *
Príspevky: 275
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa hifron »

Nechápem prečo nie je jedna EÚ burza s tým, že výkazy povinne v angličtine a miestnom jazyku a kótovaná na miestnej burze s tým, že dáta budú miestne s tým, že centrálne budú oneskorené o prenos alebo prioritu... A firma sa hocikedy môže rozhodnúť, kde budú prednostné dáta(a štandardy na vykazovanie môžu byť miestne a keď sa firma rozhodne, že non-GAAP, tak budú aj také ale bude hneď jasné, že keď firma nedodržiava štandard, čo ale nemusí byť nutne nevýhoda, ale čas ukáže a potom investori si budú dávať bacha).

Keďže je niekedy dôležitá aj rýchlosť dát, preto budú aj miestne dáta, ale prakticky je to o tom, aby aj malé krajiny mali byť schopné konkurovať firmami tým veľkým a burza je jeden nástroj ako na to, ale ide skôr o to, aby sa zapáchajúce stojaté vody trocha rozhýbali a nemusia tam byť zrovna samé šťuky...

Burza je však aj na to, aby drobný investor alebo nejaká investičná firma(ktorá to môže mať ako jednu z činností) mohol alebo mohla nielen cez analytikov cez konferenčný hovor, ale aj povinný formulár mohla dať nápad ako zmeniť alebo vylepšiť daný výrobok alebo službu a aj nejaký poriadok na listing a delisting by mal byť, keď sa firma rozhodne odísť z burzy, čo má byť dodržané...

Takto sa môžeme hrať na malom piesočku, ale vidno aj napríklad na solárnych akciách, ktoré v EÚ išli do sračiek po masívnom čínskom importe, že aj ochrana trhu(ale aj miestneho) je niečo, čo by malo byť samozrejmé a poriadok v tom by mal byť tiež... Lenže nápady môžu prísť aj od tých mimoeurópskych firiem a preto majú byť aj kto môže investovať(napríklad takí Nemci sa bránili vstupu Číňanov do citlivých oblastí, ale napríklad takí Gréci si nechali kúpiť prístavy)... A Slováci tiež žiadna sláva, ale napríklad taká burza môže byť aj zdroj odmeňovania ľudí v nej, keď sa to zoberie za správny koniec a napríklad v UK burza živí ľudí okolo nej podobne ako IT sektor... Keď sú to ale honibrci, tak to ale asi nie je celkom ...

Takže treba zapracovať nielen na EÚ burze, ale aj na tej slovenskej, že čo s tým chcú spraviť a či im tí drobní investori vyhovujú(a myslím si, že by mali, pretože to je konkurenčná výhoda, aj keď môže byť aj nevýhoda a napríklad taký General Electric v USA dosť doplatil na to, že firmu rozvíjali a manažment sa musel pratať)...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rada mimo kapitaloveho trhu - na facebooku. :D

https://www.facebook.com/placesidrather ... 776233249/
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Ne 06 03, 2022 3:05 pm Rada mimo kapitaloveho trhu - na facebooku. :D

https://www.facebook.com/placesidrather ... 776233249/
mne to akosi neotvara ale - FB ucet nemam. Par veci na citanie mi ukazovalo bez uctu aspon na par sekund ( vacsinou mi dlhsie ani netreba).
Skoda toho Gevorkyanu. Daco vezmem este ze mam FIO.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Je tam obrazok s textom z minulosti.
Pre dnesnu dobu asi takto:

Chcete vediet ako ziskat tisicku zo sto Eurovej investicie?
Kupte si benzin za stovku a chodte do prace.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

Pomohlo by ak by NBS plnila svoju funkciu. Asi zamknuty ( mne to otvara ) a palec hore autorovi.
https://e.dennikn.sk/2809598/mala-firma ... ahu-zalobu
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa Glogol »

Kde sa zverejnuje (resp da vyhladat ) datum valneho zhromazdenia slovenskej a.s ? Firma to na stranke nema, v HN to asi je, ale tie nemam a vyhladavanie takych udajov tam nejde.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
hifron
Silver Member *
Príspevky: 275
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa hifron »

Podľa už starého článku z roku 2008 na Trende to napríklad v Poľsku je trocha inak a pritom téma poľské akcie je aj tu na fóre...

V Amerike sú napríklad v Chicagu komodity, a v minulosti známe aj z filmov hnanie dobytka(napríklad z Texasu do Kansasu na sever) na predaj, ale v tom Texase(rajom republikánov) akosi dlhotrvajúce sucho môže robiť divy, čo v minulosti obvykle až taký problém nebol, ale dnes... (ešteže to nedopadlo ako v CCCP o pestovaní bavlny na Urale(a praktickým vyschnutím jazera)... :mrgreen: )

Takže predaj poľských kureniec môže robiť divy, najmä ak z poľských a maďarských nížin nejaký slovenský obchodník predá pšenicu rakúskym Tirolákom do nejakej reštiky :roll:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Čo by pomohlo kapitálovému trhu v SR?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Zdá sa že naša burza má nový web https://www.bsse.sk/bcpb/

Index SAX: https://www.bsse.sk/bcpb/trhove-data/index-sax/
Váhy indexu SAX: https://www.bsse.sk/bcpb/indexy/vahy-sax-k-dd-mm-rrrr/ :)

Neviem prečo im nejde spraviť all time graf na SAX, tak aspoň, že sa tam dajú stiahnuť historické EOD dáta:

index SAX.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"