Prosba o radu

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
michales
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 30 12, 2021 11:24 am

Prosba o radu

Príspevok od používateľa michales »

Dobrý deň, mám 26r. Som po výške a našiel som si robotu začínam investovať v podstate od nuly. Chystám sa investovať do etf a akcií niektorých firiem ako Spotify, Nvidia a tak. Investovať chcem pravidelne každý mesiac dákych 600e. A možno 300-400e by išlo do etf. Chcel by som dávať každý mesiac po 100e do rôznych etf co si vyberiem a zbytok nakupovať po častiach niektoré vybrané akcie. Vedeli by ste mi prosím odporučiť brokera na moje požiadavky? Je lepšie mat povediac viac brokerov? Z hľadiska môjho plánu investovania ktorého? Založil som u interactive brokers ale je pre mňa dosť neprehľadný. Je lepšie mať možno aj xtb kde budem investovať do etf a kvôli tomu ze chcem kupovať len časť akcií tak tie zase u interactive brokers? Myslím aj z hľadiska poplatkov. Ďakujem za odpoveď
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Adammd »

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
Nic viac, nic menej. S najvacsou pravdepodobnostou hraniciacou s istotou na cherrypickingu akcii pohoris. Je velmi malo ludi na svete, ktori prekonavaju index v dlhodobom horizonte.
Naposledy upravil/-a Adammd v Št 30 12, 2021 12:14 pm, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Keď máš IB, tak už by som v dohľadnej dobe neriešil iný účet u brokera. Na neprehľadnosť si zvykneš, veď máš aj demo, tak si tam vieš všetko odskúšať bez rizika nechceného obchodu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
michales
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 30 12, 2021 11:24 am

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa michales »

Adammd napísal: Št 30 12, 2021 12:12 pm iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
Nic viac, nic menej. S najvacsou pravdepodobnostou hraniciacou s istotou na cherrypickingu akcii pohoris. Je velmi malo ludi na svete, ktori prekonavaju index v dlhodobom horizonte.
zaujimam sa o dlhodobe investovanie chcem to tam drzat aj 20 rokov. myslim si ze z pohladu smerovania spolocnosti nie je tak zle vybrat si zo si ETF s velkym potencialom pre buducnost a investovat v nich nie? Ako stavit vsetko na jednu kartu v podobe SP500. Taktiez akcie
michales
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 30 12, 2021 11:24 am

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa michales »

Ešte by som Vás chcel poprosiť. Ktoré produkty mám mať povolené keď chcem nakupovať len etf a akcie? Mám pocit ako keby k tomu nemám prístup. Účet interactive brokers
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Michales,
mám nastavené Stocks, aj to som si ohraničil len na Európu, nech náhodou nekúpim nejakú hlúposť.
Dovolí mi to kupovať všetky etf, ktoré potrebujem, s výnimkou nejakých bitcoinových/špekulačných, na čo treba už deklarovať iné vedomosti a nástroje.

Keď si si nie istý povoleniami, stiahni si TWS - ich desktop klienta, kde dovolí hľadať aj podľa burzy, meny atp.. Ja som bol z toho webu zmätený a tiež mi tam "nič" nefungovalo. TWS sa mi zdalo zložité, ale po 2 hodinkách času čo som venoval už na ten web nepôjdem :D
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Peter222 »

michales napísal: Št 30 12, 2021 12:19 pm zaujimam sa o dlhodobe investovanie chcem to tam drzat aj 20 rokov. myslim si ze z pohladu smerovania spolocnosti nie je tak zle vybrat si zo si ETF s velkym potencialom pre buducnost a investovat v nich nie? Ako stavit vsetko na jednu kartu v podobe SP500. Taktiez akcie
Skor by som isiel do MSCI World ako cisto SP 500, aj s ohladom na fazu cyklu v akom sa momentalne nachadzaju US akcie. S takymto jednym ETF pokryjes vsetko podstatne co sa tyka akciovej expozicie. Pokial by si chcel riesit aj ine triedy aktiv, tak samozrejme treba dokupit dodatocne ETFs.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked nebude prosperovat amerika, nebude prosperovat ostatok dvojnasobne. SP500 je istota. Mozno za 50 rokov bude iny lepsi hrac na svete ako USA, ale "urcite" nie v horizonte 20-30r.

Ale inak suhlasim, ked je niekto velmi opatrny(v zmysle akcii), nech zvoli iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc), pripadne rozne pomery medzi tymito dvomi.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Peter222 »

Adammd napísal: Št 30 12, 2021 1:10 pm nech zvoli iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
Hlavne nech nakupuje EUR verziu na EU burze, aby sa vyhol konverzii, alebo teda keď si náhodou posiela USD na účet tak kľudne aj dolárovú verziu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

michales napísal: Št 30 12, 2021 12:19 pm chcem to tam drzat aj 20 rokov.
20 rokov do buducnosti nikto nevidi. Ani tu na fore ani nikde inde na svete. Istota investicie neexistuje.

Potrebujes predpokladat riziko (nie nebezpecie) a v pripade, ze si si zle vybral treba posudit ci predat a kupit nieco ineho, alebo drzat investiciu v strate a cakat (dufat), kym sa cena otoci.

V sucasnosti rastie inflacia a s tym suvisiaca moznost lepsich vynosov na dlhopisoch, ktore vacsinou historicky slusne vynasali a boli bezpecnejsie ako akcie. Vyssie vynosy sa odrazili aj na urokoch na bankovych uctoch. Generacie Nemcov si stak setrili 6 percent rocne bez rizika na dochodok.

V tvojom pripade by som sa sustredil na prijem z prace vratane podnikania a setrenia. Takisto na zdravie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Joki »

Ja to zasa beriem pozitívne a aj budúcnosť. Ako spoločnosť resp. človek sa vie prispôsobiť.
Veď SP500 alebo NASDAQ100, spoločnosti sa tam menia na základe kriterii…
Ak by aj skončila napr. usd mena alebo eur a bude nahradená kryptom, veď už aj teraz niektoré spoločnosti prijimajú platby v krypto menách, tak sa v indexoch premenia spoločnosti alebo tie ktoré sú tam začnu prijimať platby v krypto alebo iné platidlo.
Ako tu na fóre sa spomína ….”karavána ide dalej”…
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Peter222 »

Rokosák napísal: Št 30 12, 2021 1:46 pm V sucasnosti rastie inflacia a s tym suvisiaca moznost lepsich vynosov na dlhopisoch, ktore vacsinou historicky slusne vynasali a boli bezpecnejsie ako akcie.
Nemotaj prosím ťa chalanovi hlavu. Pokiaľ sa trhové úrokové sadzby na bondoch začnú prispôsobovať inflácii tak cena tých súčasných začne výraznejšie strácať a býčí cyklus, ktorý na dlhopisoch trvá 30+ rokov sa môže skončiť, bolo by to veľmi nepríjemné pre držiteľov dlhopisov. Viem, že si chcel povedať to, že pri vyšších úrokových sadzbách ponúkajú dlhopisy zaujímavejšie kupóny, ale pokles na cene aktuálnych bondov by bol výrazný, kým by sa ich oplatilo začať znova kupovať kvôli kupónom. Do obdobia rastúcej inflácie sú dlhopisy jedným z najhorších aktív, aké môžeš vlastniť.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pri maturite dostanes pri dlhopisoch vklad naspat, ledaze emitor skrachuje. Ale aj v tom pripade maju drzitelia dlhopisov prednost. Donedavna boli urokove miery nizke, ale aj inflacia bola nizka. Samozrejme momentalne ceny dlhopisov klesaju, co je dolezite iba ak dlhopis predas. Ale ak ho drzis, alebo v urcitych pripadoch predas so stratou a kupis dlhopis s vyssou urokovou mierou, sice neziskas, ale v urcitom pripade ani nestratis. V druhom pripade si treba ten scenar vypocitat.

Poslednych zhruba desat rokov, na rozdiel od predchadzajucich desatroci, malo typicke portfolio urcite percento akcii a aj dlhopisov. Pomer 60/40 bol typicky. Pri rastucej inflacii su dlhopisyneatraktivne, ale ani akciove trhy nemaju inflaciu radi. Nizke vynosy dlhopisov sposobili, ze peniaze sa presunuli do akcii. Podla niektorych to bolo zamerne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Pi 31 12, 2021 2:31 am Pri maturite dostanes pri dlhopisoch vklad naspat, ledaze emitor skrachuje. Ale aj v tom pripade maju drzitelia dlhopisov prednost. Donedavna boli urokove miery nizke, ale aj inflacia bola nizka. Samozrejme momentalne ceny dlhopisov klesaju, co je dolezite iba ak dlhopis predas. Ale ak ho drzis, alebo v urcitych pripadoch predas so stratou a kupis dlhopis s vyssou urokovou mierou, sice neziskas, ale v urcitom pripade ani nestratis. V druhom pripade si treba ten scenar vypocitat.
10r štátne dlhopisy majú teraz úrok 0.05% a inflácia je 5%. Pri držbe takéhoto dlhopisu do splatnosti by si pri inflácii 5% ročne stratil 0.95^10=0.5987 tj. 40% jeho kúpnej sily za 10 rokov. To už je masaker aj pre akciový index a nie pre konzervatívny štátny dlhopis.
Preto nedoporučuj v tomto čase vysokej inflácie a nízkych úrokov dlhopisy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo, problem tvojho vypoctu je ze nepocitas s tym, ze urokove sadzby v buducnosti pojdu rapidne hore. Skratka vsetci verime, ze nulove sadzby su tu uz navzdy.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ne 02 01, 2022 9:36 am Jogo, problem tvojho vypoctu je ze nepocitas s tym, ze urokove sadzby v buducnosti pojdu rapidne hore. Skratka vsetci verime, ze nulove sadzby su tu uz navzdy.
Ak pôjdu trhové úrokové sadzby hore, tak cena dlhopisov pôjde dole. To je matematický zákon. Je to opačná situácia, ako bola doteraz, keď úrokové sadzby klesali a ceny dlhopisov rástli.
Lenže doteraz sme mali v eurozóne problémy s defláciou, tak úroky mohli klesať. Lenže teraz máme problém s infláciou, tak zákonite úroky budú musieť stúpať, ak nechceme, aby sa nam inflácia vymkla spod kontroly.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Ne 02 01, 2022 12:04 pm Ak pôjdu trhové úrokové sadzby hore, tak cena dlhopisov pôjde dole. To je matematický zákon. Je to opačná situácia, ako bola doteraz, keď úrokové sadzby klesali a ceny dlhopisov rástli.
Lenže doteraz sme mali v eurozóne problémy s defláciou, tak úroky mohli klesať. Lenže teraz máme problém s infláciou, tak zákonite úroky budú musieť stúpať, ak nechceme, aby sa nam inflácia vymkla spod kontroly.
Tak tak.
Rokosák napísal: Pi 31 12, 2021 2:31 am Pri maturite dostanes pri dlhopisoch vklad naspat, ledaze emitor skrachuje. Ale aj v tom pripade maju drzitelia dlhopisov prednost. Donedavna boli urokove miery nizke, ale aj inflacia bola nizka. Samozrejme momentalne ceny dlhopisov klesaju, co je dolezite iba ak dlhopis predas. Ale ak ho drzis, alebo v urcitych pripadoch predas so stratou a kupis dlhopis s vyssou urokovou mierou, sice neziskas, ale v urcitom pripade ani nestratis. V druhom pripade si treba ten scenar vypocitat.
Zmena ceny dlhopisov ťa nemusí zaujímať iba vtedy, ak kupuješ bond pri emisii za menovitú hodnotu a držíš ho celú dobu do splatnosti. Ak kupuješ dlhopis počas jeho životnosti na sekundárnom trhu tak aktuálna cena dlhopisu je pre teba extrémne dôležitý faktor - aj keď ho následne plánuješ držať do splatnosti. Preto je častokrát dôležitejší údaj YTM (výnos do splatnosti), ktorý ti hovorí koľko na danom dlhopise cca zarobíš p.a. ak tento dlhopis kúpiš za aktuálnu cenu a budeš ho následne držať do splatnosti. Veľmi zjednodušený príklad - ak kupuješ dlhopis za aktuálnu trhovú cenu 120 s kupónovým výnosom 5% tak sa musíš pozrieť na súčasný YTM (zahŕňa už aj kupóny), ktorý bude výrazne nižší ako 5% - pretože pri splatnosti dostaneš naspäť 100 a nie 120.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Ne 02 01, 2022 12:23 pm Zmena ceny dlhopisov ťa nemusí zaujímať iba vtedy, ak kupuješ bond pri emisii za menovitú hodnotu a držíš ho celú dobu do splatnosti.
Ale musí.
Teraz som napríklad uvažoval kúpiť emitované dlhopisy FIO banky s 5% kupónom. Viem ho kúpiť za upisovaciu cenu 10 000CZK.
Ale, ak sa proti inflácii v eurozóne, nezakročí včas, kľudne môžu inflácia a následne aj úroky dosiahnúť dvociferné úrovne. A potom by bol kupón 5% málo a predať dlhopis pred splatnosťou by sa dalo len so stratou. Preto radšej ostanem verný akciovým indexom, ktoré dokázali ako-tak uchrániť hodnotu aj počas vysokej inflácie .
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Ne 02 01, 2022 1:23 pm Ale musí.
Teraz som napríklad uvažoval kúpiť emitované dlhopisy FIO banky s 5% kupónom. Viem ho kúpiť za upisovaciu cenu 10 000CZK.
Ale, ak sa proti inflácii v eurozóne, nezakročí včas, kľudne môžu inflácia a následne aj úroky dosiahnúť dvociferné úrovne. A potom by bol kupón 5% málo a predať dlhopis pred splatnosťou by sa dalo len so stratou. Preto radšej ostanem verný akciovým indexom, ktoré dokázali ako-tak uchrániť hodnotu aj počas vysokej inflácie .
Ale veď ja hovorím, že cena ťa nemusí zaujímať vtedy, ak ho kúpiš pri emisii za menovitú hodnotu a následne držíš do SPLATNOSTI a nie s cieľom ho predávať počas jeho života na sekundári, treba pozorne čítať. Ak dodržíš túto podmienku tak kupón = výnos do splatnosti. Samozrejme sa bavíme o princípoch fungovania bondu a nie o zmene ekonomických podmienok, ktoré by ťa "prinútili" predávať ten dlhopis na trhu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Ne 02 01, 2022 1:31 pm a nie o zmene ekonomických podmienok, ktoré by ťa "prinútili" predávať ten dlhopis na trhu.
Ja som myslel práve na tie ekonomické podmienky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Pi 31 12, 2021 8:50 am Pri držbe takéhoto dlhopisu do splatnosti by si pri inflácii 5% ročne stratil 0.95^10=0.5987 tj. 40% jeho kúpnej sily za 10 rokov.
Inflaciu si zacali ludia vsimat zhruba pred rokom. Zhodou okolnosti u dlhopisoch. Pritom zhruba tretina dlhodobeho rastu SP500 je vdaka inflacii. Dlhopisy su menej riskantne ako SP500. Niekomu to moze vyhovovat. Ja si pamatam 19 percentnu inflaciu koncom semdesiatich rokov a uroky u penaznych fondov 20%.

Ludia, ktori investuju menej ako 10 rokov si pamataju iba rast akcii a nizke uroky. To bolo typicke aj pre 90te roky minuleho storocia. Dnes vieme ako to skoncilo.

Ja nikomu nedoporucujem co robit s jeho peniazmi, iba pripominam mozne scenare z minulosti, ktore by sa mohli zopakovat dnes.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Ne 02 01, 2022 9:05 pm Inflaciu si zacali ludia vsimat zhruba pred rokom. Zhodou okolnosti u dlhopisoch. Pritom zhruba tretina dlhodobeho rastu SP500 je vdaka inflacii. Dlhopisy su menej riskantne ako SP500. Niekomu to moze vyhovovat. Ja si pamatam 19 percentnu inflaciu koncom semdesiatich rokov a uroky u penaznych fondov 20%.
Rokosak, pozrel som sa do hitparády, nakoľko veríš tým dlhopisom. Aktuálne im veríš na 0%, lebo žiaden dlhopis ani dlhopisový fond v hitparadovom portfóliu neeviduješ. A nedržal si ho nikdy od roku 2016.
Držíš USD cash a súhlasím s tým, je to z hľadiska bezpečnosti lepšie ako Euro cash, nakoľko eurozóna nemusí razantné zvýšenie úrokov na zastavenie inflácie vydržať, teda hlavne jej najzadlženejší členovia. Aj kvôli tomu som toho času zainvestovaný do ETF-iek na SP500.
Ale budem pozorne sledovať, kedy začneš tie dlhopisy nakupovať, lebo áno, dlhopis kúpený v správny čas pri vysokých úrokoch, dokáže s prehľadom poraziť drvivú väčšinu európskych akciových indexov, ktoré už 20 rokov nerastú.

p.s: Aj ja som mal úrok 12% ročne v Devín banke na termínovanom vklade, ale inflácia vtedy u nás bola dvojciferná a Devín banka išla do krachu, čo ma však nemuselo trápiť, lebo vklad bol chránený fondom ochrany vkladov.
Ty si žil v 70-tych rokoch na západe? Lebo u nás, v tom čase, určite nebola taká inflácia, ani úroky v bankách.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dlhopisy som nikdy nedrzal. Ale penazne fondy ci terminovane vklady som urcity cas kupoval a tie kupovali prevazne statne dlhopisy. Nie vsak v poslednej dobe, ked bola urokova miera nizka.

Pokial ide o 70-te roky, tak dlhopisy, burza ci trhy vtedy existovali a su sucastou dejin. Samozrejme nie na Slovensku vtedy, ale dnes ano.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Po 03 01, 2022 1:44 pm Dlhopisy som nikdy nedrzal. Ale penazne fondy ci terminovane vklady som urcity cas kupoval a tie kupovali prevazne statne dlhopisy. Nie vsak v poslednej dobe, ked bola urokova miera nizka.

Pokial ide o 70-te roky, tak dlhopisy, burza ci trhy vtedy existovali a su sucastou dejin. Samozrejme nie na Slovensku vtedy, ale dnes ano.
Peňažné fondy aj termiňáky som mal aj ja, ale tam nehrozil pokles ceny fondu pri zvýšení úrokov ako pri dlhopisovom fonde, lebo peňažné fondy investovali do termíňákov, prípadne do veľmi krátkodobých dlhopisov, kde sa zmena úrokovej sadzby na cene dlhopisu prejaví minimálne. V tom je ten rozdiel.
V dnešnej dobe termiňáky na Euro majú úrok 0,0nič, tak načo ich tu vôbec spomínať. V Česku už to začína byť zaujímavé, hlavne ten protiinflačný štátny dlhopis..
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Fund »

...moze sa k tym protiinflacnym dlhopisom v cesku dostat,kupit aj obcan SR?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Protiinflacny statny dlhopis v USA plati momentalne 7.2%. Dlhopis je obmedzeny na $10 tisic rocne. A musis byt obcanom USA.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Palo »

Rokosák napísal: Po 03 01, 2022 8:25 pm Protiinflacny statny dlhopis v USA plati momentalne 7.2%. Dlhopis je obmedzeny na $10 tisic rocne. A musis byt obcanom USA.
A si si isty? :-)

V skutocnosti tam su vynosy po celej krivke zaporne.
Toto (linka dole) su kotacie "protiinflacnych" SD v USA, kde vidis kupon aj vynos do splatnosti podla jednotlivych maturit. Napr. podla kotacie k 5.1.22 mal dlhopis so splatnostou 10/2026 a kuponom 0,125% vynos do splatnosti -1,496% p.a.
Btw, v USA tieto TIPS funguju na inom principe ako tie ceske protiinflacne dlhopisy (ktore si obcan SR nekupi), ale to nie je dolezite.

https://www.wsj.com/market-data/bonds/tips
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Palo, ide o statny dlhopis ktory plati kupon podla inflacie. Nie je to TIPS. Vola sa to TreasuryDirect.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Palo »

No ale potom to nenazyvaj "protiinflacny statny dlhopis" v USA.
Lebo ty asi myslis Savings bonds (sporiaci dlhopis). A ten ma ovela viac nevyhod ako len, ze max do 10k USD pre US obcana. Napr aj to, ze kupon (podla serie) nie je vyplacany ale akruovany, kazdy polrok sa meni a so splatnostou dlhopisu 30 rokov. American ho nepreda len tak, standardny sekundar neexistuje (preto cez TreasuryDirect) s roznymi podmienkami a dokonca sankciami. Ziadny obed nie je zdarma...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ano, nie je to protiinflacny statny dlhopis. Ale urok sa zaklada na inflacii. Cim je vyssia inflacia tym je vyssi urok. Predat pred splatnostou sa da hocikedy, ale stratis urok za posledny stvrtrok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosak, chcel by som našu debatu z hitparády presunúť sem, aby som nemusel opakovať argumenty, ktoré tu už odzneli.
Rokosák napísal: Po 10 04, 2023 12:36 am Juggler a Jogo.

Zle som udal svoje vysledky z Q1 2023 na com sa zhodneme.

Statne dlhopisy kupujem na diskont a priamo od Treasury. Nie od brokera, ktory mi mesacne dava vypis, ktory by som mohol pouzit pre Hitparadu. Ako to pracuje je, ze ja povedzme kupim TBill za $1000 a oni mi stiahnu z banky nieco ako 985 a ked termin vyprsi mi poslu do banky $1000. V pripade, ze ide o 13 tyzdenny termin, co je zhruba stvrtrok, tak ide o rocny urok 4.6%, na stvrtrok zhruba 1.15. Nie som si isty ci to tak pocitaju, takze pisem, ze je to zhruba. Co sa tyka penaznych fondov, tak vysledok pre Q1 sa rovna konkretnemu percentu, ktory som udal.

Rokosák napísal: ↑7. Apríla 2023, 23:33
................................Podiel % Vynos
Statne dlhopisy 38.3 4.58
Inflacne dlhopisy 25.5 6.61
Penazne fondy 36.2 0.405

Celkovy vazeny priemer 3.58%
Chapem, ako dosahuješ výnos na krátkodobých 13 tyždňových dlhopisoch. Tam nemám otázky.

Nechápem,, prečo potom fondy peňažného trhu, ktoré držíš, majú taký nízky výnos. Veď by mali investovať do krátkodobých dlhopisov a pokladničných poukážok, nie?

Znova píšeš, že držíš protiinflačný dlhopis, ale v tomto vlákne si nakoniec po upozornení od Pala napísal, že držíš sporiaci dlhopis. Čo teda vlastne držíš a aké platby z toho dostávaš? Ale rad by som vedel reálne dáta...
Navyše sporiaci dlhopis môže kúpiť len občan USA podľa Palových postov a výška investície je obmedzená 10 000USD.
Lebo original protiinflačné dlhopisy majú podľa tejto tabuľky nízky výnos https://www.wsj.com/market-data/bonds/tips alebo ja tej tabuľke nerozumiem.

p.s: BIL už minulý mesiac vyplatil dividendu 0.37USD tj. 4,5USD ročne a to už by pri cene 91 bol slušný 5% výnos.

Čosi k TIPS
Ako sa darilo TIPS v roku 2022?
V roku 2022 dosiahla inflácia v Spojených štátoch maximá, aké sa nezaznamenali za štyri desaťročia, čo viedlo mnohých investorov k tomu, aby sa hrnuli do TIPS kvôli ochrane. Táto poistka však v skutočnosti nešla podľa plánu. Tieto cenné papiere chrániace infláciu klesli v priebehu roka v priemere o 14,2 %, pričom výkon nie je o nič lepší ako bežné štátne dlhopisy a hlavné akciové trhy.
6


To slúži ako pripomienka toho, ako TIPY fungujú a ako sú často nesprávne pochopené. Keď inflácia v roku 2022 prudko vzrástla, Federálny rezervný systém – ako to bežne robí, keď sa životné náklady raketovo zvýšili – zvýšil úrokové sadzby. A prudké zvýšenie nákladov na pôžičky spôsobilo, že hodnota TIPS, podobne ako zvyšok trhu s dlhopismi, prudko klesla, a to aj napriek dodatočným výplatám spojeným s infláciou.

Rok 2022 naučil mnohých investorov, že TIPS nesú rovnaké základné úrokové riziko ako iné dlhopisy, a preto nie sú čistým inflačným zaistením, za ktoré si niektorí ľudia mohli myslieť. Mnohí si mysleli, že výnosy TIPS dokonale korelujú so zmenami inflácie. Dúfajme, že sa poučili.
TIPY sú navrhnuté tak, aby dlhodobo chránili investorov pred infláciou, než aby pôsobili ako krátkodobé zaistenie proti prudko stúpajúcim cenám.
https://www.investopedia.com/terms/t/tips.asp
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jogo, drzim Series I Savings Bond. Nie TIPS. Kupa je obmedzena na danovych rezidentov USA, teda vratane aj niektorych zahraniznych studentov a zamestnancov s vizami. Limit elektronickej kupy je $10,000 na rok a osobu. Limit spolu pre manzelku, mna a podnik je 30,000 rocne. Takisto mozes kupit pre deti a inych rodinnych prislusnikov (co nerobim), ale v tom pripade su oni majitelmi.

Urok sa pripise na konci roku a potom zaraba na novej sume, teda ide o urok na uroku plus istine.

Penazne fondy nevynasaju prilis vela, ale jeden zarobil 0.72 percenta za posledny stvrtrok, co je 2.88 na rok. Do tejto kategorie zahrnam aj ucty, ktore nevynasaju takmer nic. Vdaka nasej sajty sa vsak pozriem trosku blizsie ako zlepsit vynos u neinvestovanych peniazoch. V minulosti to nebol problem, ale v ere nizkych urokov a novych moresov bank sa asi na to pozriem. Aspon na rozdiel od uctov na Slovensku neplatim poplatky. :x
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
smaragd0
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 12 04, 2023 7:15 pm
Has thanked: 1 time

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa smaragd0 »

Zdravim mal by som zaujem o radu a nevedel som do ktoreho vlakna napisať.
O investovanie sa zaujimam zhruba už 2 roky a aktivne investujem zhruba rok. Portfolio mam rozložené medzi finax a xtb. Ale zhruba 80% prostriedkov mám v XTB. Jedna sa o sumu do 10000€. V XTB investujem do SXR8. Mám zaujem ale začať investovať len v IB z dôvodu toho že je väčší a bezpečnejší hráč na trhu ako XTB. No mám dilemu a po prečítaní viacero článkov a videí začínam viac premýšlať nad etf ftse all world, popripade msci world namiesto sp500. Chcel by som počuť váš názor, popripade ako máte rozložené portfólia a prečo. Investičný horizont je idealne 15-20 rokov a mať z toho aspoň čiastočný FIRE
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa iosephus »

Ideálna by mohla byť kombinácia všetkých troch, prípadne aspoň S&P a MSCI World. Ak ti nevyhovuje to aký drahý je SXR8 nominálne tak nájdeš v Xtb aj lacnejšiu variantu napr. VUAA.
S kapitálom do 10K si plne v bezpečí aj na xtb.
smaragd0
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 12 04, 2023 7:15 pm
Has thanked: 1 time

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa smaragd0 »

Nejedna sa mi o nominalnu hodnotu toho SXR8 skor čisto o to ktore portfolio by mohlo priniesť najväčší zisk v najbližších 15-20 rokov. Chapem že je to veštenie z krištalovej gule ale aj tak by som sa chcel dozvedieť od tych najskusenejších tu že v čom vidia buducnosť a ako oni investujú. Za mňa to chcem preklopiť viac do toho ftse all world z toho dôvodu že poslednych 10-15 rokov tu bol SP500 ziskovejší ako celosvetové portfolio. A často sa teraz ku mne dostávajú informacie že najbližšiu desaťročnicu by zase mohlo byť výnosnejšie celosvetove portfolio.
A IB chcem mať na dlhodobejšie investicie keďže je to radovo väčší a bezpečnejší hráč ako XTB a skor v IB chcem mať zrejme raz uložené moje celoživotné úspory. Popripade u viacerych brokerov z dôvodu diverzifikácie.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Adammd napísal: Št 30 12, 2021 1:10 pm Ked nebude prosperovat amerika, nebude prosperovat ostatok dvojnasobne.
Toto ma zaujalo a počujem to dosť často ale argumenty v prospech tohto tvrdenia potom sú také slabšie. Prosím skúsiš mi povedať z čoho vychádzaš? Sám zastávam väčšinovú alokáciu v USA, zároveň ťažko hľadám pochopenie prečo ignorovať ostatný svet.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Palo, neuraz sa. Zareagujem aj ja :) Oslovil si ma, a preto by som rád investoval cez Teba. Ty mi vysvetli prosím kde investovať, a keď sa chalani mýlia s tou US tak mám otázku prečo, aby som bol v pohode, prečo cez Teba investovať/prečo si vybrať ten ostatný svet.

PS: aby si tomu rozumel, píšeš: "argumenty sú také slabšie", chcem teda priamo od Teba počuť tie silnejšie argumenty prečo inak :)
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Nevravím, že sa mýlia. Som zvedavý. Možno sa dozviem informácie, ktoré budú pre mňa zaujímavé. US market je pre mňa trh, ktorý ako jediný sledujem denne. Spôsob akým fungujú je mne ako osobe najbližší. Údaje a dostupnosť informácií je až ohromujúca. Napriek tomu si odstúpim pri skladbe portfólia o dva kroky a preferujem cestu s ešte väčšou diverzifikáciou. Usporiadanie moci, územie, fungovanie trhov, kultúrne rozdiely, postavenie vo svete atď. Svet sa mení veľmi dynamicky, postavenie, ktoré majú krajiny dnes sa môže kľudne premiešať v dlhom horizonte. Druhá vec je príležitosť. Participovať na úspechu je vždy skvelý pocit. Ak je ten úspech mimo USA je mimo mňa a je veľa zaujímavých spoločností mimo USA s potenciálom. Samozrejme druhá strana mince je, že fungovanie spoločností v USA, pracovná sila, možnosti a iné hrá v prospech SP500, ktorá historicky väčšinou porážala svetový Index. Je na tebe, akú máš preferenciu. Ak si vypočuješ dva podcasty od Vávru pravdepodobne uvidíš už len SP500 😁. A nevravím, že je to zle. Ak si budeš istejší svojou investíciou v SP500 bude to pravdepodobne pre teba lepšia voľba. Ja osobne a zároveň s mne dostupnými informáciami US vidím ako najväčši ale nie jediný podiel z celkového portfólia, no nemám to vytesané do kameňa a preto by som si rád prečítal iný pohľad.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jasné všetko to je len o názore, keďže čarovné gule nemáme. Zhodneme sa ale asi v tom, že taká logicky "naj" voľba bude určite ten SP500 alebo MSCI world. Čiže len voľba US alebo celý svet a žiadne iné pokusy.

Ja sa na to osobne pozerám maximálne jednoducho. A podľa fóra v tom nie som takto jediný. V druhom pilieri nemám možnosť SP500, mám tam MSCI world, preto pri inom sporení nechcem to isté. A tam mi vypadáva ako jediná voľba SP500, ešte možno Eurostoxx 600...

Ale SP500 prečo nie, najstarší a najväčší kapitálový trh na svete, najviac sledovaný trh ako píšeš denno denne, najväčší podiel na globálnom HDP, akciové indexy s históriou a výkonnosťou ako žiadne iné...Raz som len tak zo zvedavosti prechádzal akciové indexy, či sú aj ďalšie podobné tomu Nikkei 225. Bol som udivený ale to nie je jediný index, ktorý nedosahuje sústavne rastový trend, sú aj ďalšie a nie je ich málo, akurát možno nie sú až tak škaredé... Odporúčam každému prejsť si tie akciové indexy krajín, keď bude mať čas, aby si uvedomil, že kde, na čom a vďaka čomu vznikli tie poučky o dlhodobom rastovom trende na akciách :)
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosba o radu

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Tomáš snažil som sa ti odpovedať na otázku, a tvoja reakcia značí pre mňa to, že máme za jedno :graf: . Stále je pre mňa zaujímavé prečo by sa svetu nemalo dariť dva krát toľko ak sa nebude dariť USA :shock: . To by totiž znamenalo, že USA bude stále top. Akokoľvek tomu môžem veriť tak by som rátal aj s iným scenárom. Myslíte si, že je vylúčené aby v budúcnosti napr. MSCI World dlhodobo a vo väčšine rokov prekonával SP500?
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"