Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gexec57338
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 17 01, 2022 8:51 pm

Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa gexec57338 »

Zdravim,
mam uz dlhie pohodenych 10k na ucte a uvazujem nad investovanim. Hned ako sa k tomu dokopem. A uz je to pol roka a nic. Vzdy si hovorim, ze "chod a nastuduj si to" a dopadne to tak, ze 1-2 dni precitavam toto forum a mam z toho "hlavu jak melon". A peniaze lezia na ucte a stracaju sa...

Pri vsetkych mojich pokusoch sa dostat do temy som zistil, ze najlepsie/ najlacnejsie/ najvynosnejsie je investovat cez brokera do ETF. Bohuzial, nie som schopny to nijako vstrebat (ako sa to cele robi) a potrebujem pre seba nejaku jednoduchsiu/ aj ked drahsiu cestu.

Pri prvom pokuse o nastudovanie som skoncil pri FINAXe. Potom som sa presunul k PORTU ako k takmer totoznemu produktu ale lacnejsiemu. Nasledne k SLSP (mam tam ucet). Vraj je SLSP este lacnejsie ale zaroven to teda uz nieje uplne roboticke a musim nakupovat sam. Dalsou alternativou je EIC ale to uz mi pride komplikovane takmet na urovni brookera a to som teda vylucil...

Takze som sam seba presvedcil, ze SLSP asi najschodnejsia cesta (jedina cesta ako ma presvedcit ze nie, je snad len krok za krokom navod ako to urobit cez brookera).

Rozhodol som sa teda nakupi reinvesticne ETF v SLSP.
Investicia by mala byt na cca 10-15r (v pripade, ze tie peniaze dam detom) aleno 15-20r (do dochodku).
Mesacne som schopny odkladat tak 200-300€ a aspon stvrtrocne nieco dokupit.

Otazka c.1: Naraz alebo rozdelit a dokupovat pri pripadnom poklese (10k naraz alebo v priebehu roka 1/2 + 1/4 +1/4) ?
Otazka c.2: Ktore EFT v SLSP?

Jedine co mam vybrane po precitani fora (ale chcel by som tak 2-3):
IE00B5BMR087 ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF

cely zoznam je tu: https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk ... etf-fondov

Strasne moc dakujem za vsetky odpovede
M
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

Kludne to rozdel na 2-4 nákupy. Myslim si, že na viac nakupov by to bolo zbytočné. Aj v tomto čase to klesá takže môžeš zainvestovať. Ak to pôjde ešte nižšie, tak znova prikúp.

Myslim si, že IE00B5BMR087 ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF ti postačuje. Diverzifikované je dosť, zbytočne si to nekomplikuj a nerozdeluj do dalšich etf.

Veď sa ti ešte vyjadria aj ostatni :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Ahoj,
gexec57338 napísal: Po 17 01, 2022 9:38 pm Otazka c.1: Naraz alebo rozdelit a dokupovat pri pripadnom poklese (10k naraz alebo v priebehu roka 1/2 + 1/4 +1/4) ?
Velmi podobna diskusia je tuto: viewtopic.php?p=157744
V podstate v tych intenciach, ako pises aj ty. Niekto preferuje rozlozit si to na 3-4x, niekto sa tomu chce venovat viac a ma este prepracovanejsi system. To je vec osobnej preferencie. Presnu predikciu toho, ktory pristup je lepsi, asi nikto neda. Do velkej miery je to o psychologii.

gexec57338 napísal: Po 17 01, 2022 9:38 pm Otazka c.2: Ktore EFT v SLSP?

Jedine co mam vybrane po precitani fora (ale chcel by som tak 2-3):
IE00B5BMR087 ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF
Z historickeho hladiska ide o standardnu volbu. Alternativne by si mohol zvazit IE00B4L5Y983 MSCI World, napr. preto ze:
* diverzifikacia v S&P 500 nie je to, co byvala. Dnes cca 25% z tohto indexu tvori 6 firiem.
* cena za kus toho S&P 500 ETF je niekolko sto Eur, pri tom MSCI world ETF je to niekolko desiatok Eur. Z hladiska pravidelnosti a frekvencie dokupovania je to jednoduchsie pri druhom z nich.

Takze mozes pripadne zvazit, ze zakladom tvojho portfolia moze byt siroko diverzikovane MSCI world. A ak citis teraz alebo v buducnosti potrebu doplnit to niecim s vyssim rizikovo-vynosovym profilom, SLSP ponuka aj niekolko technologickych ETF (bud Nasdaq 100, alebo niektore z tematickych technologickych).


gexec57338 napísal: Po 17 01, 2022 9:38 pm Pri prvom pokuse o nastudovanie som skoncil pri FINAXe. Potom som sa presunul k PORTU ako k takmer totoznemu produktu ale lacnejsiemu. Nasledne k SLSP (mam tam ucet). Vraj je SLSP este lacnejsie ale zaroven to teda uz nieje uplne roboticke a musim nakupovat sam. Dalsou alternativou je EIC ale to uz mi pride komplikovane takmet na urovni brookera a to som teda vylucil...

Takze som sam seba presvedcil, ze SLSP asi najschodnejsia cesta (jedina cesta ako ma presvedcit ze nie, je snad len krok za krokom navod ako to urobit cez brookera).
SLSP je decentna volba. Len na dovysvetlenie: ked si kupujes v SLSP ETF-ka, tak robis presne to iste, co by si robil u ineho brokera.
SLSP ma o nieco vyssie poplatky. Najzasadnejsi je rocny poplatok za spravu, 0.6% p.a. (bolo 0.4, teraz dvihaju). Na druhej strane, mas to integrovane priamo v Georgovi, mas to investovane cez jednu z najvyznamnejsich bankovych skupin v nasej casti sveta, mas to v slovencine, keby nieco tak pobocka na kazdom rohu... A je sanca ze SLSP skor ci neskor zavedie aj automatizovane pravidelne investovanie do ETF (tak ako to dnes robia pre podielove fondy).
Ak chces ist s poplatkami na uplne minimum, mozes zvazit Interactive Brokers, ale ak zostanes pri SLSP, podla mna je to uplne OK volba. A nik nehovori, ze casom nemozes zmenit.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

Inak, ako som ti pisal vyššie, či sa rozhodneš pre SXR8 alebo EUNL (MSCI World ), tak su teraz cenovo, ako boli na začiatku novembra.
Máš “výhodu” kúpiť za lepšiu cenu…, ak máš už otvorený účet SLSP.

Ešte k EUNL (MSCI World ) tam je zastupene SP500 65% viď foto.
Pravda je, že SXR8 stojí 412€ momentalne a EUNL (MSCI World ) 76€.
Prílohy
2147A5C2-6F59-42FD-AD71-27B23B6B789A.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

Joki napísal: Ut 18 01, 2022 10:42 am Inak, ako som ti pisal vyššie, či sa rozhodneš pre SXR8 alebo EUNL (MSCI World ), tak su teraz cenovo, ako boli na začiatku novembra.
Máš “výhodu” kúpiť za lepšiu cenu…, ak máš už otvorený účet SLSP.

Ešte k EUNL (MSCI World ) tam je zastupene SP500 65% viď foto.
Pravda je, že SXR8 stojí 412€ momentalne a EUNL (MSCI World ) 76€.
Na môj vkus je tam veľa technologických firiem. Prestriedaval by som to napr. s ropnnými spoločnosťami a poisťovníctvom. Má ich myslím v ponuke aj SLSP. Myslím ETF nie akcie.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

frakan napísal: Ut 18 01, 2022 11:45 am Na môj vkus je tam veľa technologických firiem. Prestriedaval by som to napr. s ropnnými spoločnosťami a poisťovníctvom. Má ich myslím v ponuke aj SLSP. Myslím ETF nie akcie.
Dovolim si mierne oponovat.
Samozrejme, je uplne legitimnou investicnou strategiou sledovat odvetvia a priebezne rotovat ci upravovat skladbu portfolia. Ale to je strategia vhodna pre sofistikovanych investorov, ktori sa tomu chcu intenzivne venovat (a vo vacsine pripadov aj tak neporazia siroko diverzifikovany index).
Sudiac z prispevku povodneho dotazovatela si myslim, ze lepsim odporucanim je sa do tohto nepustat, a naozaj zvolit jeden siroko diverzifikovany index. Zastupenie odvetvi v takom indexe odraza povahu sucasnej ekonomiky.
A k tomu MOZNO pridat nejake tematicke ETF zamerane na nieco, comu clovek dlhodobo veri, co mu je sympaticke a chce mat portfolio aspon ciastocne naklonene tymto smerom.

Ale bol by som opatrny v snahe pustat sa prilis do nejakych sektorovych uvah. A ked uz ano, tak potom asi SLSP nie je vhodna platforma, pretoze treba sektory priebezne vyhodnocovat, rotovat, a tam uz sa tie poplatky ozaj prejavia.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

pedrito napísal: Ut 18 01, 2022 12:39 pm
Sudiac z prispevku povodneho dotazovatela si myslim, ze lepsim odporucanim je sa do tohto nepustat, a naozaj zvolit jeden siroko diverzifikovany index.



Tiež si myslím, že sa stači rozhodnúť medzi:
SXR8 SP500
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B5BMR087

EUNL MSCI World
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B4L5Y983

Do sektorových by som nešiel a ani neodporúčal.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
gexec57338
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 17 01, 2022 8:51 pm

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa gexec57338 »

Dakujem, za vsetky rady!!!

Tak som sa do toho pustil a kupil nejake
IE00B5BMR087 ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF a
IE00B4L5Y983 ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF
uz som kupil v nejakom poklese S&P 500 za 409 a dalej to klesa...
velmi prijemne hned na zaciatku :D
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

gexec57338 napísal: Po 24 01, 2022 8:11 am Dakujem, za vsetky rady!!!

Tak som sa do toho pustil a kupil nejake
IE00B5BMR087 ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF a
IE00B4L5Y983 ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF
uz som kupil v nejakom poklese S&P 500 za 409 a dalej to klesa...
velmi prijemne hned na zaciatku :D
Super :like: , že si sa rozhodol.
Takźe teraz môžeš pomaličky dokupovať, klesá to a asi aj bude ešte.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
gexec57338
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 17 01, 2022 8:51 pm

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa gexec57338 »

Tak som v pondelok dokupil za 397 (pokles o 3%) a vcera trpol kam az to pojde.
A dnes som cital clanok ako Jeremy Grantham predpoveda, ze "S&P 500 by napríklad mohol stratiť aj 45 percent"
so si vybral cas...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

gexec57338 napísal: St 26 01, 2022 2:13 pm Tak som v pondelok dokupil za 397 (pokles o 3%) a vcera trpol kam az to pojde.
A dnes som cital clanok ako Jeremy Grantham predpoveda, ze "S&P 500 by napríklad mohol stratiť aj 45 percent"
so si vybral cas...
Veľmi husto dokupuješ. Predpokladaj možný prepad aj 50% z ATH a k tomu prispôsob dokupy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

jogo napísal: St 26 01, 2022 2:31 pm Veľmi husto dokupuješ. Predpokladaj možný prepad aj 50% z ATH a k tomu prispôsob dokupy.
Ja som dnes tiez dokupil SXR8.Myslis,ze to moze padnut az o 50%?Stalo sa tak uz niekedy?
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Tak stat sa to moze, ale vacsia sanca je, ze to o tolko nepadne :D Nestresuj sa tym, kupujes ETF a nemusis trpnut, ako keby si dal vsetko do 2 akcii.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Max100 napísal: St 26 01, 2022 5:01 pm Ja som dnes tiez dokupil SXR8.Myslis,ze to moze padnut az o 50%?Stalo sa tak uz niekedy?
V rokoch 2002 a 2009 a 35% v roku 2020.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marek7
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 01 12, 2021 12:50 pm

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa marek7 »

Čaute, potreboval by som poradiť s ETF od SLSP. Chcel by som ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF , ISIN IE00B4L5Y983. Keď ho pozerám v justetf.de https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 3#overview
tak v riadku replikácia je napísané: Physical (Optimized sampling). Nebude sa na to vzťahovať daňová povinnosť, kedže to nie je plná replikácia? Ďakujem za odpovede.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc - Ktore EFT vybrat v SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Nemyslim - https://www.justetf.com/uk/academy/phys ... -etfs.html

Ak to dobre chapem, tak je tam rozdiel len v tom, ze to nekopiruje presne index a je tam o nieco menej akcii, ale stale kupujes nejake akumulacne akcie/akciu
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"