Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tak zlato dnes cez + 1% a este sa ani netrejdi, nieco sa deje...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Amici si nevedia overit, ci stahovanie vojsk je skutocne, alebo fake? V dnesnej dobe, ked ich satelity, ked potrebuju, vidia i do taniera co tam mate na obed? Tak este tu o Karkulke niekto povedzte.
Chcete vědět, jestli Rusko rozpoutá válku na Ukrajině? Potom sledujte, jak si počíná čínská ambasáda v Kyjevě. Zatímco ostatní země varují a stahují své diplomaty, Čína zůstává a neevakuuje.

Pokud zůstane otevřená tak jako jindy, dá se celkem vsadit na to, že přepadení Ukrajiny není na pořadu dne.
Čínská ambasáda v Kyjevě jako lakmusový papírek války. Je v klidu, možná ví své
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pokus napísal: Št 17 02, 2022 2:46 pm
Tak si vyber, bud tam rusi nie su, alebo su. Pises jedno aj druhe. Overit si to vie kazda krajina a firma so satelitom, alebo citajuca oficialne ruske vyhlasenia. Ved sami rusi potvrdzuju, ze tam su a pilne cvicia... Ale pokojne medzi fakty miesaj nejaku nezmyselnu vieru, to vzdy robi "dobrotu".
Píšem to, čo vraveli v RTVS ,,že satelitné snímky robila nejaká súkromná firma a nedajú sa overiť,,. Neprekrúcaj to , že ,,rusi tam nie su,,. :pozor:

Takže prosím, nevymýšlaj si a neútoč. Staraj sa proste o seba a píš svoj vlastný názor.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Kosa »

Pokial ruska strana vypusta taketo spravy ani sa necudujem hysterii. Pripustat vojnu, ked tvrdia, ze nikoho nenapadnu je take ruske.
MOSCOW, February 17. /TASS/. The situation in Ukraine, namely in the immediate proximity of Russia’s borders, could transform from mud-slinging into a firestorm at any moment, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told journalists on Thursday.

"The risk of moving from mud-slinging to consequences that would cause a new outbreak of war in the immediate vicinity of our borders is always lurking," Peskov said commenting on the situation around Ukraine.

The press secretary stressed that regardless of that being the case, Russia maintains a responsible position and awaits dialogue from its partners. He recalled that Moscow has already articulated its response to the West on security guarantees. "It was fundamentally and conceptually agreed on by Russia’s president. And right now, as we speak the Foreign Ministry is working on conveying the answer to our partners," Peskov added.
Zdroj: https://tass.com/world/1405215

Sam som zvedavy, ci to nie je predzvest odpovede, ktoru ma dnes vydat Lavrov.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rusko sa bude snazit aj nadalej v oblasti udrziavat napatie a tak nepriamo skodit Ukrajine, lebo pre Ukrajinu je problem udrzovat neustale vysoku bojovu pohotovost a stoji to vela zdrojov. Na druhej strane to neznamena, ze Rusko sa chysta vojensky zautocit.
Rusi tych vojakov prirodzene točia. Pride utvar, cvičí, odíde, pride dalsi. Ukrajina je dnes pomerne dobre vyzbrojena, nikto na nu priamo len tak nezautoci, pokial dotycny vie do troch naratat. Putin k tomu ani nema podporu generalov ani oligarchov.
Podla "najnovsich sprav" Usa ocakavaju utok v najblizsich dnoch. Rovnako ako ho ocakavali v stredu o tretej rano. :)
Ak to nie je hysteria tak potom je to čo?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Alojz napísal: Št 17 02, 2022 4:13 pm takze niekto iny tu moze dat spravu ale ja uz mam byt ticho. Jeden moze, druhy nie. Lebo s jednym suhlasim tak ten moze. S druhym nesuhlasim tak ten ma byt ticho. A vraj sloboda slova. Zabudlo sa dodat, ze iba pre tych s ktorymi suhlasim. Kto tu hovoril nedavno to iste ohladne pokusa?
Ja som to v dobrom myslel. Ved som to doplnil dalšími 5 takými správami:

Bloomberg: Futures Fall, Havens Rise on Ukraine Risk: Markets Wrap
Reuters: Stocks stumble as Ukraine tensions worsen, investors turn to bonds
CNN: Is Putin creating a pretext for war?
Wall Street Journal: Stock Futures, Oil Fall as Russia Said to Continue Its Troop Buildup

Nemyslel som tým aby si bol ticho. Len aby tú hystériu automaticky nepovažoval za pravdu. Podľa mnohých zdrojov, ktoré sme aj dnes preberali, je táto panika vyvolávana naschvál.

Za seba končím debatu v tomto vlákne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Stoji za prečítanie
https://dennikn.sk/2722290/hovorili-sme ... /?ref=tit1


Julia, Žanna, Eugen, Timur a Boris sa rozhodli trvalo žiť na Slovensku. Sledujú aj slovenskú politiku, majú názory aj na vývoj v Rusku. V tomto článku sme zaznamenali ich príbehy.

Aj keď nemusia byť reprezentatívnou vzorkou ruskej komunity na Slovensku (hovorili s nami väčšinou kritici súčasných pomerov), ide o ľudí s rôznymi pohľadmi i skúsenosťami.

Päť našich respondentov
Julia z ruského Ďalekého východu hovorí, ako ju ohromili protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Rodáčka z Minska Žanna Mihaliková viedla Zväz Rusov na Slovensku. Je fanúšičkou Ľuboša Blahu, nahnevala ju prezidentka Čaputová, keď označila Rusko za agresora.
Podnikateľ Eugen opisuje, aké je robiť biznis na Slovensku a v Rusku: od istej úrovne sa vraj firma v Rusku musí deliť o marže s ľuďmi zo štátnej správy.
Kuchár Timur z Petrohradu vidí Slovensko ako krajinu, ktorá si nemôže dovoliť kritizovať Západ ani Východ: z jednej strany tečú peniaze, z druhej plyn.
Podnikateľ Boris si už od Slovákov vypočul, že je zradca Ruska a americký špión, keď im opisoval inú krajinu, než poznajú zo sociálnych sietí.
1. Juliu ohromili protesty za Kuciaka
Julia Marčenko cestovala na Slovensko doslova cez pol planéty. Pochádza z Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe. Vo svojom rodisku vyštudovala ekonomiku a niekoľko rokov pracovala vo firme, ktorá obchodovala s Čínou.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
„V Amurskej oblasti sú o niečo vyššie platy, než je ruský priemer, ale vyššie sú aj ceny, pretože je to vzdialený región. Celý obchod je orientovaný na Čínu,“ hovorí Julia.

Táto naviazanosť na Čínu sa podľa Julie negatívne prejavila zvlášť po roku 2014, keď došlo k sankciám. Rubeľ vtedy skokovo devalvoval voči zahraničným menám vrátane čínskeho jüanu.

„Odrazu zdražela väčšina tovaru, najprv to bola elektronika, potom oblečenie a napokon aj viaceré potraviny,“ rozpráva.

Julia aj s manželom nadobudli pocit, že vývoj nejde dobrým smerom, a rozhodli sa odísť do zahraničia. K Slovensku predtým žiadnu väzbu nemali, priviedli ich sem relatívne mäkšie podmienky na pobyt.

„Slovensko sme si vygooglili. Zisťovali sme si, aká je v európskych krajinách procedúra pre cudzincov, a pri Slovensku nám vyšlo, že by to mohlo byť jednoduchšie,“ hovorí.

Od roku 2017 žijú v Bratislave, Julia pracuje v „korporáte“, manžel podniká. So záujmom sledujú aj dianie u nás. Na Juliu zapôsobili napríklad protesty, ktoré nasledovali po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Prekvapilo ju, keď sa po vražde jedného novinára zaplnili námestia. Vysvetľuje, že v Rusku sú vraždy novinárov bežné a väčšina za nich nevzbudí viditeľnejšie ohlasy.

„Bola som ohromená, koľko ľudí protestovalo, pretože niekto umlčal novinára. V Rusku len v jednom denníku za posledné roky zabili sedem novinárov a nič podobné nenasledovalo,“ hovorí.

Sama bola na Slovensku protestovať len jedenkrát, a to vlani na jeseň proti návrhu poslankyne Anny Záborskej (OĽaNO-Kresťanská únia), ktorého cieľom bolo sprísnenie interrupcií.

„Keďže nemám slovenské občianstvo, tak sa necítim oprávnená chodiť u vás na politické protesty. Tento bol výnimkou, pretože sprísnenie interrupcií by mohlo mať dosah aj na mňa,“ hovorí.

K dianiu v Rusku je Julia pomerne kritická, podobne aj k ruskej politike voči Ukrajine. Nesúhlasí napríklad s anexiou Krymu.

O týchto témach s ňou pravidelne diskutujú aj Slováci. Podľa Julie viacerí z nich nemajú o Rusku dobré informácie.

„Keď im poviem, ako sa v Rusku správajú úrady k občanom, tak sú prekvapení. Nedokážu mi to vyvrátiť, tak radšej odbehnú od témy a začnú hovoriť, že aj na Západe je to rovnaký hnus,“ hovorí.

Julia niektorým Slovákom opisovala napríklad prípad novinára Ivana Golunova zo servera Meduza, ktorého zatkli pre údajné prechovávanie drog. Jeho kolegovia boli presvedčení, že mu polícia drogy podhodila pre jeho investigatívne články.

„Tým, ktorí si myslia, že sa v Rusku žije lepšie než na Slovensku, by som odporúčala ísť sa tam pozrieť,“ hovorí.

Ani život na Slovensku si však neidealizuje. Vidí množstvo nedostatkov – či už v tom, ako fungujú verejné služby, alebo aj celá politika. Na druhej strane hovorí, že na Slovensku „aspoň nejaká politika existuje“.

„U vás sa konajú voľby, po ktorých sa menia vlády. V Rusku vidíte dvadsať rokov v telke tie isté tváre,“ dodáva Julia.


Prečítajte si
Ukrajinci, ktorí tu žijú s nami: Nezabúdajte, že aj vy ste mohli byť na našom mieste
2. Žanna je sklamaná z prezidentky
Žanna Mihaliková je rodáčka z Minska. Na Slovensku žije už viac než 40 rokov, priviedol ju sem sobáš so Slovákom, s ktorým sa zoznámila počas jeho štúdií na tamojšej vojenskej škole. Jej rodný jazyk je ruština.

„Vyrastala som v Sovietskom zväze, v tom čase sme ešte nerozlišovali, či je niekto Rus alebo Bielorus, dnes sa už považujem za hrdú Bielorusku,“ hovorí pani Mihaliková.

Na Slovensku pracovala ako administratívna sila v bratislavskom Dopravnom podniku, zároveň pôsobila ako predsedníčka Zväzu Rusov na Slovensku. V súčasnosti je v penzii.

Keď otvoríme tému politiky, ako prvé sa dostaneme k prezidentke Zuzane Čaputovej. Pani Mihaliková žije v Pezinku a Čaputovú evidovala ešte ako právničku a aktivistku. Ako prezidentka ju sklamala. Má na ňu „ťažké srdce“ zvlášť pre jej postoje k Rusku.

„Kto jej tak strašne ublížil, že môže niečo také vysloviť? Ako môže povedať, keď že zlo vychádza z Ruska?“ rozpráva pani Mihaliková.

Naráža na nedávny prejav, v ktorom prezidentka kritizovala ultimátum Ruska voči krajinám NATO, ako aj vojenské manévre pri hraniciach s Ukrajinou.

„Javí sa, že pán prezident Putin je pripravený použiť silu, aby si vynútil aspoň časť svojich požiadaviek,“ povedala vtedy prezidentka.

Pani Mihalíkovú pohoršuje, keď niekto hovorí o Rusku ako o agresorovi.

„Rusko nikdy nezačalo žiadnu vojnu, v histórii sa vždy len bránilo – či už pred Švédmi, Francúzmi alebo Nemcami,“ rozpráva.

Rovnako nahliada aj na súčasné dianie pri hraniciach s Ukrajinou. Vyčíta aj slovenským médiám, že píšu o hroziacej vojne, hoci ruskí vojaci len cvičia na svojom území.

„Moji slovenskí známi sa ma pravidelne pýtajú, či bude vojna. Ja sa ich snažím upokojovať, že Rusko určite žiadnu vojnu nezačne. Ale ľudia sa boja, lebo u vás sa správy skoro každý deň začínajú tým, ako sa údajne zvyšuje napätie,“ dodáva.

Z pohľadu pani Mihalikovej je to, naopak, Západ, kto sa správa agresívne. „Veď celé Rusko je obkľúčené základňami NATO,“ hovorí.

Pýtame sa na zdroj tejto informácie, pani Mihaliková odkáže na mapku údajných základní NATO, ktorá sa už niekoľko rokov zdieľa na Facebooku.


Niekoľko rokov sa Facebookom úspešne šíri mapka, ako NATO údajne obkľúčilo Rusko. Viaceré údajné základne sú v skutočnosti vymyslené, napríklad v Kazachstane či Kirgizsku nemá základne NATO, ale Rusko (červené krížiky sme dodali ex post).
Na sociálnych sieťach je pani Mihaliková aktívna, sleduje napríklad poslanca Smeru Ľuboša Blahu. Jeho statusy sa jej páčia.

„Mne sa zdá, že je to vzdelaný človek, má zdravé názory a svojimi argumentmi o nich dokáže presvedčiť aj druhých,“ vysvetľuje.

Pozitívne vníma aj súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina. Z pohľadu pani Mihalikovej Putin vrátil Rusku prestíž, o ktorú ho pripravili Putinovi predchodcovia.

„Gorbačov Rusko rozpredal a Jeľcin mal zas rád pohárik. Za Putina Rusko znovu získalo svoju hodnotu a ľuďom sa začalo dariť lepšie,“ vysvetľuje.

Rovnako vníma aj smerovanie Bieloruska pod prezidentom Alexandrom Lukašenkom a jeho garnitúrou. Pani Mihaliková každých päť rokov navštevuje rodný Minsk a vždy si všimne pokrok, ktorý mesto za ten čas urobilo.

„Vždy, keď tam prídem, tak je Bielorusko silnejšie, krajšie, pribúdajú nové budovy a sídliská. Zároveň je sebestačné, dokáže si pre seba dopestovať dostatok potravín,“ rozpráva.

So Slovákmi má prevažne pozitívne skúsenosti. Občas sa jej však stalo, že keď niekto započul ruský prízvuk, tak pred ňou utrúsil poznámku o roku 1968.

Aký má pani Mihaliková na túto okupáciu názor?

„Nebolo to správne, nikto nesmie len tak prísť na územie cudzieho štátu. Nikomu by sa nepáčilo sa jedného dňa zobudiť pod hlavňami tankov,“ hovorí.


Prečítajte si
Pod lesmi nad Mariankou zarábajú ako málokto. Bývalí sovietski vedci tam v tichosti produkujú špičkové kamery
Na druhej strane by však podľa nej bola chyba viniť z okupácie radových vojakov. Otec pani Mihalikovej slúžil v Sovietskej armáde a sám počúval príbehy od kolegov, ktorí pôsobili v Československu.

„Obyčajní vojaci netušili, prečo k vám prišli. Mysleli si, že v Československu prebieha kontrarevolúcia a treba mu ísť na pomoc. Im nemožno dávať za vinu to, o čom rozhodli iní,“ dodáva.

3. Eugen: Slobodne podnikať v Rusku nejde
Eugen si vyskúšal podnikanie v rôznych odvetviach – v stavebníctve, dodávateľských službách, v gastre. Podnikal v Rusku, dnes podniká na Slovensku, zamestnáva aj niekoľkých Slovákov. Prostredie u nás napriek rôznym obmedzeniam považuje za slobodnejšie.

„Moja skúsenosť s Ruskom je taká, že keď ste podnikateľ, tak vám umožnia vyrásť len do určitej výšky. Ak chcete rásť ďalej, musíte mať buď známych na dôležitých postoch, alebo sa deliť s ľuďmi zo štátneho aparátu,“ hovorí.

Eugen súhlasil s rozhovorom pod podmienkou, že neuvedieme jeho celé meno. Dohodli sme sa, že o ňom môžeme napísať, že je štyridsiatnik s vysokou školou a na Slovensko prišiel pred niekoľkými rokmi.

Eugen hovorí, že podnikanie v Rusku má nepísané zákonitosti. Ak je firma relatívne malá, tak jej „stačí“, že niečo občas odvedie hasičom, hygienikom a ďalším, a môže fungovať ďalej.

„Príde k vám kontrola, ktorá sa snaží niečo nájsť len preto, aby ste jej zaplatili. To je štandard, s ktorým všetci počítajú,“ rozpráva.

Iná situácia podľa Eugena nastáva, ak podnikateľ expanduje. Vtedy sa už musí deliť s „tými hore“.

Čo by sa stalo, ak by to neurobil?

Eugen hovorí, že by riskoval napríklad účelové policajné stíhanie. Aj keby sa napokon pred súdom obhájil, jeho biznis by to medzičasom položilo.

„Rozbehnú proti vám trestné konanie, napríklad pre údajný podvod. To stačí na to, aby vám mohli zabaviť počítače a zaplombovať sklad. Pár mesiacov sa možno skúsite brániť a potom skrachujete,“ rozpráva Eugen.

Po roku 2014 sa z pohľadu Eugena začali podmienky pre podnikateľov ešte viac zhoršovať, preto sa rozhodol odísť do zahraničia. Pôvodne chcel do Česka, ktoré je pre Rusov tradičnejšou destináciou, povolenie na pobyt však nezískal.

„Kamarát mi poradil, nech teda skúsim Slovensko. Je to mentalitou podobná krajina a pobyt tu šlo získať jednoduchšie. Nakoniec som rád, že sa presťahoval práve sem,“ hovorí.


Foto N – Vladimír Šimíček
Eugen zo svojich skúseností potvrdzuje, že Slováci majú k Rusom pozitívny vzťah. A potvrdzuje aj to, že mnohí majú o Rusku skreslené predstavy.

„Veľakrát som počul od Slovákov: Ty si Rus, ty si náš brat. Za to som vďačný. Ak však príde reč na politiku, často odo mňa počujú iné veci, než na ktoré sú zvyknutí z internetu,“ rozpráva Eugen.

Príkladom je životná úroveň. Veľa Slovákov si z Eugenových skúseností myslí, že Rusko je bohatá krajina.

„Potom sú prekvapení, keď im poviem, že priemerná mzda je v porovnaní so Slovenskom niekoľkonásobne nižšia, ale ceny v obchodoch sú porovnateľné,“ hovorí.

Eugen pochádza z rodiny, ktorá za Sovietskeho zväzu bola úradmi prenasledovaná a musela sa nútene sťahovať. Hovorí, že v ruských dejinách mal život jednotlivca vždy menšiu cenu než na Západe.

„Neidealizujem si Západ, ale postavenie človeka je tam iné. Vidíte to aj počas pandémie. V Rusku zomrelo milión ľudí a berie sa to tak, že nič to, narodia sa ďalší,“ rozpráva.

Kritický je aj k zahraničnej politike Ruska. Putin má podľa neho „psychológiu mafiána“ – nezaútočí na niekoho, pri kom by si nebol istý, že ho porazí.

Uznáva však, že väčšina Rusov má iný názor. Všímal si, ako aj ľuďom v jeho okolí dokázali dostať pod kožu posolstvá, ktoré šírila štátna televízia.

„Raz spustia kampaň proti Estóncom, tak ľudia kričia „Estónci sú fašisti“. Inokedy je problém s Gruzíncami, tak zase kričia „Gruzínci sú fašisti“. No a teraz prišli na rad Ukrajinci,“ hovorí.

Eugen sa stretáva aj s Rusmi žijúcimi na Slovensku. Hovorí, že ich svetonázory sa odvíjajú podľa toho, kedy z Ruska odišli. Ak odišli v posledných rokoch, tak sú k dianiu doma skôr kritickejší.

„Naopak, ak niekto chváli prezidenta Putina, obvykle sú to hlavne Rusi, ktorí na Slovensko prišli ešte za komunizmu alebo v 90. rokoch,“ dodáva.

A všimol si aj rozdiel medzi Rusmi a Ukrajincami, ktorí žijú na Slovensku. Rusi majú z jeho pozorovaní väčšinou snahu získať čo najskôr slovenské občianstvo, aby sa vyviazali z moci ruského štátu.

„Ukrajinci z mojich skúseností sa usilujú len o trvalý pobyt, ale akoby mali stále cieľ, že raz sa na Ukrajinu vrátia,“ hovorí Eugen.




Prečítajte si
Bol som v miliónovom meste na Urale. Pýtal som sa Rusov na Putina
4. Timur: Neverili mi ruské platy
Timur Furaev je tridsiatnik z Petrohradu. V Bratislave pracuje ako kuchár. Z Ruska sa rozhodol odísť ešte pred Krymom a zhoršením vzťahov so Západom.

„Už pred týmito udalosťami som mal pocit, že sa krajina neuberá dobrým smerom,“ rozpráva.

Timur sa označuje za demokraticky zmýšľajúceho. Pozorne sledoval protesty, ktoré v Rusku vypukli v roku 2012 po opätovnom nástupe Putina do prezidentského úradu.

„Ľudia masovo protestovali aj v Petrohrade. Výsledok však bol nulový. Časť aktivistov zatkli, režim pritvrdil a nádeje na zmenu vyprchali,“ rozpráva.

Do toho spomína ešte ďalší problém, ktorý hral úlohu pri jeho rozhodnutí odísť: bezpečnosť.

Mnoho Slovákov vníma Petrohrad ako nádherné mesto, plné historických budov. Timur hovorí, že je to zároveň mesto zaťažené pouličným násilím.

„Do Petrohradu sa prisťahovalo množstvo ľudí zo Strednej Ázie, ktorí zvýšili kriminalitu. Prakticky denne ste si mohli v novinách čítať o prepadoch alebo znásilneniach,“ hovorí.

Bratislava, kam prišiel začiatkom roku 2014, mu pripadá bezpečnejšia a z pohľadu zárobkov aj prespektívnejšia. O výške ruských platov má podľa Timura mnoho Slovákov skreslené predstavy.

„Viacerí sú v šoku, keď im poviem, že kuchár v Petrohrade zarobí 600 eur a predavačka v obchode 350 eur,“ hovorí.


Krížnik Aurora prichádza do Petrohradu. Foto – TASR/AP
Kolegovi z práce musel nedávno ukázať platové ponuky v ruských inzerátoch, aby mu veril. Ceny v obchodoch sú pritom podľa Timura porovnateľné.

„Nedávno začali robiť fígle so znižovaním objemu. Miesto kila ryže za rovnakú cenu kúpite balenie len s 900 gramami. Už som videl aj plechovku so 0,43 litra piva miesto klasickej pollitrovej,“ rozpráva.

V rámci slovenskej politiky nemá názorovo blízko k žiadnemu táboru. Ak ho niekto vytáča, tak je to Igor Matovič (OĽaNO).

„On je minister financií, ale rozpráva do všetkého, ešte aj do covidu. Dobre, že ho dali dole aspoň z tej funkcie premiéra,“ myslí si Timur.

Hneď za tým však vyzdvihne fakt, že na Slovensku k nejakému politickému súpereniu vôbec dochádza.

„Chvalabohu, že aspoň u vás voľby dokážu veci meniť,“ poznamenáva.

Podobne ako Julia, aj Timur vnímal protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Aj sa ich zúčastnil a bol prekvapený, že prispeli k odstúpeniu premiéra Roberta Fica.

„V Rusku zabili viac než 250 novinárov a nič. Rusi sú v tomto smere iní. Neveria, že ak by vyšli do ulíc, tak by sa niečo zmenilo,“ hovorí Timur.

V zahraničnej politike vníma Slovensko ako krajinu, ktorá si nemôže dovoliť mať spory ani s Ruskom, ani s Európskou úniou.

„Zo Západu vám idú peniažky, z východu plyn. Ani jednému tak nemôžete povedať nič zlé,“ dodáva.

5. Boris: Keď kritizujem, tak som americký špión
Mimoriadne kritický je súčasným pomerom v Rusku je ďalší štyridsiatnik, s ktorým sme sa dohodli, že bude v článku citovaný ako „Boris“.

Podobne ako Eugen, aj on podnikal v Rusku a dnes podniká Slovensku. A podobne opisuje svoje skúsenosti z Ruska: ak firma vyrastie, tak sa zákonite musí sa deliť s „činovnikmi“ alebo so „silovnikmi“. Teda s ľuďmi z verejnej správy, prípadne bezpečnostných zložiek.

„Časť svojej marže jednoducho musíte odovzdávať. A čím sa hospodárska situácia zhoršuje, tým musíte odovzdávať viac,“ hovorí.

Aj Boris prišiel na Slovensko po roku 2014, podniká v oblasti služieb a hovorí, že hoci s problémami, tak svoj biznis dokázal udržať aj cez pandémiu.

„Na Slovensku je tiež korupcia, čo si budeme hovoriť. Na rozdiel od Ruska však dokážete podnikať aj bez nej,“ rozpráva.

Boris intenzívne sleduje slovenskú politiku. Názorovo má bližšie skôr k prezidentke či vládnej koalícii – aspoň čo sa týka zahraničnej politiky.

Opozícia podľa neho hovorí o Rusku len veci, ktoré „akoby boli prevzaté z ruskej telky“. Eviduje aj poslanca Blahu, pomenuje ho slovami „stratený týpek“.

„V Blahovej hlave existuje slovanské, pravoslávne Rusko. Skutočné Rusko je z veľkej časti moslimské. Obrovský vplyv má Ramzan Kadyrov, ktorý si v Čečensku s Putinovým súhlasom buduje vlastný moslimský emirát,“ rozpráva Boris.

Tieto svoje názory pravidelne hovorí aj Slovákom a je zvyknutý, že sa s nimi bežne dostáva do polemiky.

„Od pár Slovákov som si už vypočul, že som zradca Ruska a americký špión, keď som im vyvracal ich dojmy z Ruska,“ hovorí.

Neberie to však osobne. Boris aj v Rusku medzi svojimi kamarátmi videl, čo s nimi dokázala urobiť propaganda.

„Mal som kamaráta, celý život bol normálny. Stačilo však pár týždňov a začal si myslieť, že v Kyjeve sú fašisti, ktorí sa chystajú obsadiť Rusko,“ hovorí.

Mnoho jeho krajanov nemá prístup k pluralitným informáciám. Dominantným zdrojom je televízia a v nej hovoria spravidla to, čo vyhovuje vláde.

„Ktorýsi ruský politik povedal, že ak mu dajú do ruky televíziu, do polroka urobí prezidenta aj z obyčajnej stoličky. Toto, žiaľ, platí stále,“ dodáva Boris.

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Nishin »

JUGGLER napísal: Št 17 02, 2022 4:33 pm Nemyslel som tým aby si bol ticho. Len aby tú hystériu automaticky nepovažoval za pravdu. Podľa mnohých zdrojov, ktoré sme aj dnes preberali, je táto panika vyvolávana naschvál.

Za seba končím debatu v tomto vlákne.
JUGGLER, úprimne, ty si tu najhlasnejšie vyzýval, nabádal a propagoval tipos bingo kedy začne vojna, dajte typy, začiatok olympiády, streda... Kto tesa podporuje tú hystériu :)

Súhlasím tu s názorom, že ide o zbytočné teoretizovanie. Je rozdiel analyzovať trhy, kde väčšina zdrojov je dostupných, transparentných, matematicky a empiricky kvantifikovateľných a je rozdiel analyzovať politiku, kde je 80% vecí skrytých alebo rovno utajených pred verejnosťou...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Adammd »

Americký prezident Joe Biden „má tušení“, že Rusko napadne Ukrajinu v příštích dnech. :roll:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... zem-188836

Mne bolo povedane, ze invazia bude vcera. :lol:
Rusko si následně ze západních médií začalo utahovat. „Oznamte nám harmonogram našich invazí na příští rok. Rád bych si naplánovala dovolenou,“ napsala například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... i-40387528
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Lavato
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 11 02, 2022 6:07 pm

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Lavato »

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zo strany Ruska neprebieha ziadne masove zasobovanie strelivom, nestavaju sa ani vo velkom polne nemocnice. Navyse zem je uz rozmrznuta a nevhodna na presun tazkej obrnenej techniky v polnych podmienkach. Poniektori iba radi zvysuju napatie, uz som videl ze pod fotkami kde sa presuval mobilny pontonovy most zacali pisat ze ide o protilietadlovy system Buk :roll:
pafe
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa pafe »

Presne tak. Kto tu celu hysteriu vyprovokoval poslanim tej obrovskej masy vojakov a techniky k hraniciam suverenneho statu? No usa asi tazko. Ale usa chcu vojnu. To nevymyslis
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa frakan »

george1 napísal: Št 17 02, 2022 11:39 pm
Inak povedané: rusi chcú diktovať nezávislým štátom ako Slovensko, Česko, Bulharsko a ďaľším, ako a s kým si majú organizovať svoju obranu.
Tak veru, Rusi chcú diktovať ale diktujú Američani.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rusi maju sice nejake svoje poziadavky ale to neznamena ze im bude vyhovene. A neznamena to ani to ze by mali reálnu silu si to silou vynútiť. Proste iba skúšaju kam ich až Západ pustí, to je všetko. Nervózny môžme začať byť keď tých vojakov u hraníc bude 250-300tisíc.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm,
george1 napísal: Št 17 02, 2022 11:39 pm
Inak povedané: rusi chcú diktovať nezávislým štátom ako Slovensko, Česko, Bulharsko a ďaľším, ako a s kým si majú organizovať svoju obranu. Ak by sa pristúpilo na tieto nehorázne požiadavky v štýle Hitlera, tak rusi budú rozhodovať, aké zbrane budeme mať na obranu Slovenska, taktiež, či na území Slovenska môže alebo nemôže byť spoločné cvičenie napríklad s českými vojakmi.
Hm, takze rozdelenie Ceska a Slovenska, za to mozu Rusi ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Myslím, že na dnešek se bude vzpomínat jako na den 1
"Uprchlíci" z Donbasu, teroristický útok, ...
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Joki »

Alojz napísal: Št 17 02, 2022 10:58 pm Samotny fakt, ze sa tam ti vojaci nachadzaju vo vacsom pocte nez je zvykle nie je zvysovanie napatia? Akoze ja neviem. Tu je podla mna dost zrejme ci bolo skor sliepka alebo vajce...
Inak z tych vypovedi Rusov tu na SK mi pride, zeby boli radsej keby im vladne niekto iny.
Alojz, tebe a ešte paar chalanom, čo vidia situáciu tak ako je, držím palce a takto máte moju podporu. :like:

Ja som to vzdal, už ma to nebavilo stále niečo dokazovať a argumentovať, čo je nad slnko jasné, že kto je agresor, kto je troll a že patrime do EU a NATO a žiadna neutralita nám nepomôže a atď.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Joki napísal: So 19 02, 2022 11:21 am a že patrime do EU a NATO a žiadna neutralita nám nepomôže a atď.
Hm, toto je zaujimave, ako je to ale mozne?

Matematicky:
Ak my, Slovensko, neubranime samych seba.
A zaroven,
Ak Cesi, neubrania samych seba.
Tak ako by sme mohli ubranit "Cesko-Slovensko" vlastnymi silami?

To iste NATO - len je tam viac krajin.

Je pochopitelne, ze ak koncentruju tieto spojenecke sily svoje zdroje na male uzemie (napr, hypoteticky, 97km s Ukrajinou), tak budu mat viac koncentracie sily, ako Slovensko same o sebe na totoznych 97km.. Ale to potom musi znamenat, ze by boli menej odolne z inej strany..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dokument o nerozsirovani NATO na Východ, v nejakej forme, zdá sa, skutočne existoval.
Pravdepodobne ale nebol nikdy podpísaný a zostal iba v rovine ústnej dohody.

https://www.spiegel.de/ausland/nato-ost ... d6d3285295
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... .seznam.cz
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa jaja »

iceberg8 napísal: So 19 02, 2022 12:01 pmMatematicky:
Ak my, Slovensko, neubranime samych seba.
A zaroven,
Ak Cesi, neubrania samych seba.
Tak ako by sme mohli ubranit "Cesko-Slovensko" vlastnymi silami?

To iste NATO - len je tam viac krajin.
Velmi, velmi zvláštní logika. Podle tebe na velikosti nezáleží? :) Nepřítel přeci nenapadne celé území najednou, tedy je možné soustředit společné síly na místo útoku.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaja napísal: So 19 02, 2022 1:32 pm
Velmi, velmi zvláštní logika. Podle tebe na velikosti nezáleží? :) Nepřítel přeci nenapadne celé území najednou, tedy je možné soustředit společné síly na místo útoku.
Tak potom by sa malo aj SR ubranit same, nie? :) Resp CR... nemuseli by sa spajat.. Ono je to technicky prenajom cudzej armady, nie? To NATO ako take... Resp nejaka zdielana, shared armada..

Vychadzam z rovnice, ak ja neviem ubranit svoj dom, ale potrebujem suseda, aby mi pomohol, tak kto bude strazit jeho dom ?

Alojz, opoziciu potlaca silou aj nasa koalicia, resp, co to referendum? Pravo mandatu je na pevne 4 roky nech si robia co len chcu ? Alebo logicky ak obcan rozhodne, z politik (zastupca) ktoreho volil nerobi to, co obcan chce (politik je len najstroj obcana), tak z akej moci takto politik kona, resp co na to vola ludu?
Odoslané z počítača
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa lepka »

iceberg8: Obcan ma v prvom rade pouzit hlavu pred volbami. A nemal by volit politikov, ktori rozvracaju stat - policiu, sudy, prokuraturu. Politik kona z moci, ktoru mu zvolil obcan vo volbach. Obcana k tomu nikto nenutil - obcan sa nechal oblbnut. Neviem o tom, ze by sme mali v ustave nejake polrocne hodnotenia politikov, kde sa obcania rozhodnu, ze politik pokracuje alebo nie. Co mi to pripomina, aha, volby? Tak potom nech si spravia referendum, ze bude volebne obdobie na pol roka.

A ako a ktoru opoziciu akoze potlaca sucasna koalicia? Ved ich nechali robit protesty pred uradom vlady, ked vsetci museli sediet pocas lockdownu na zadkoch doma :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

600k ludi je malo na to, aby sa zorganizovalo referendum, podla US. Otazne je, koho ludia su na US.. To je malo?
Lenze vlada znici krajinu skor, ako za 4 roky, tu nejde o to, alebo to, tu ide o princip demokracie a pravneho statu.
Ja nedam svoj hlas na 4 roky bezpodmienecne - ak si neplni vlada povinnosti, a je jedno kto tam je, cerveny, modry, alebo zeleny, tak obcan ma mat v demokracii pravo na odobratie hlasu (cize referendum)
Inak ktory CEO sa moze zabarikadovat na 4 roky, aj ked bola dohoda 4 roky, ale neplni ciele, cize neplni si podmienky? Ved by ho akcionari zozrali..
Vdaka tejto benevolencii je jasne, ze za 4 roky, resp uz len za dva roky, mozeme ockavat "Ak by volby nieco mohli zmenit, zrusili by ich" a budu tam rovnaki dezolati, ako je tomu dnes a ako tomu bolo pred 12 rokmi a tak dalej..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Alojz , co tak dat aspon jeden prispevok o tradingu, alebo investovani, aby sme aj my mlciaca vacsina mohli pokecat :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takze vam je uplne jedno, ak sa k moci dostane nejaky sociopat alebo psychopat, date mu volnu ruku na cele 4 roky?
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takze nikomu nevadi, ze boli otazky polozene protiustavne?
Ved naco by fico menil volby, ak mu to vyhovovalo, kazdy zlodejsky politik by vladol najradsej do konca zivota, preto hovorim "ak by volby mohli nieco zmenit, zrusili by ich"
snad si nikto nemysli, ze fico je dobry.. cela opozicio koalicia je len jedno velke divadlo pre ludi..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

pokus, zle si pochopil otazku. To nikomu nevadi, ze to nikto neopravil a nepokracuje v referende ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pokial sa clovek chce na vec s Ukrajinou pozriet co najviac objektivne, tak je jasne vidno ze Usa cielene zvysuju napatie/nie, nenadrziavam Ruskej strane ani náhodou/:
najnovsie Biden tvrdi ze "Putin sa uz rozhodol pre invaziu a cielom utoku bude aj Kyjev".
Takze Biden vidí do Putinovej hlavy a vie co si presne mysli alebo nemysli. Pritom by takyto utok uz teraz nedaval žiadnu logiku.
Za prve, na vacsine uzemia Ukrajiny je aktualne pomerne teplo, zem je rozmzrnuta, blatista, nevhodna na polny presun tazkej techniky. Putin by miesto "Blitzkriegu" riskoval ze mu tanky zapadnú v močiaroch a na poliach.
Za druhe, ze by Rusi obsadili Kyjev je dost ťažko predstavitelne, to mesto je nielen velké /videl som/, ale ma cca 4miliony obyvatelov a pre utociace armády vo vseobecnosti su boje v husto zastavanych oblastiach nocnou morou, pretoze davaju obrancom vyraznu vyhodu.
Za tretie, aj keby Ruska armada povedzme scasti Kyjev ovladla, tak otazka je za aku cenu, na ako dlho a co by tym vlastne Putin takeho rozhodujuceho ziskal?
Nie, vsetko su to hry mocností a ich politikov, tí povedia co sa im hodí, bez ohladu ci je to pravda alebo nie.
A samozerejme médiá, ktore ziju z toho aby bombastickymi titulkami pritiahli pozornost za kazdu cenu. Kazdy den uz niekolko mesiacov nic ine necitam, len ze Rusko vyslalo k hraniciam dalsích a dalsich vojakov, tisice a tisice- niekedy rozmyslam ci vobec Rusko ma tolko obyvatelov, kolko by tych vojakov pri tych hraniciach uz podla toho muselo byt..
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Alojz

ako sa mozu citit ludia na Ukrajine ked neustale pocuvaju zo strany Zapadu reči o tom, že zajtra Rusko na nich zautoci a ked nie vtedy tak o dva dni, a potom styri atd. Ved to je psychicke nasilie na psychike obyvatelov Ukrajiny.
Vtlacaju tym do podvedomia ludí postavenie obete niekoho silnejsieho, neprospieva to nikomu, poškodzuje to zahranicne investicie, obchod, iba to nahráva v konečnom dosledku Putinovi ktoremu slabá Ukrajina vyhovuje.
Západ zacal stahovat svojich ludi z Kyjeva,z roznych insititucii, co je zase plusovy bod pre Rusko a minusovy pre Ukrajinu.
A ked ta cela hysteria skonci, tak Zapadni politici sa navzajom budu potlapkavat po ramenach,vytvoria si rozpravku pre dalsie generacie ako "prezeriavo a zodpovedne vyriešili kriticku situaciu" a budu z nich velkí záchrancovia.

Rusko take okázalé vojenské manévre robí preto, že je to historicky militaristicky založená spoločnosť a armáda je u nich vysoko respektovanou instituciou. Za druhe, Rusko je vyznamnym vyvojarom a vyrobcom zbrani, preto pochopitelne rado manifestuje, testuje, silu a ucinnost svojich vyrobkov ako formu PR pre potencialnych kupcov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Quo vadis ? Ako - investovat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus

skús nad svojim otazkami porozmyslat sam, odpovede poznas , na toto mna nepotrebujes. :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: So 19 02, 2022 7:03 pm Alojz

ako sa mozu citit ludia na Ukrajine ked neustale pocuvaju zo strany Zapadu reči o tom, že zajtra Rusko na nich zautoci a ked nie vtedy tak o dva dni, a potom styri atd. Ved to je psychicke nasilie na psychike obyvatelov Ukrajiny.

Asi tak, ako sa citili Slovaci, ked im media tvrdili, ze v Cine padaju ludia ako hrusky mrtve rovno na ulici, lebo korona..
Alebo napriklad, ako tvrdili, ze tato zima bude velmi husta, studena, kruta, storocna (tak ako kazdy jeden rok predtym).
Alebo.. najde sa vela prikladov..


Preto tie media necitam.. Ozaj, kde je ta afera s Babisovou vilou nepriznanou? Kde je Slovensky zoznam politikov? Nejake ticho, a ake velke halo bolo okolo toho.. panama papers tusim sa to volalo..

Alojz, Ty im tych 5eur mozes dat, ale ak im niekto da viac, budu pisat o tom, co chce on.. Podla mojho nazoru, v biznise diktuje ten, kto da viac.. A media su len biznis..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak, preco nema Rusko zakladne v Mexiku? Alebo v Kanade?

EDIT: tento rok biden oslavi 80tku, v inej teme sa hovorilo sorosovi, ze ma 91, a mozno ani neovlada vlastny moč, ako by mohol ovladat mienku/krajiny..

"a po 65.-tom roku u seniorov oboch pohlaví následkom poklesu schopnosti ovládania močového mechúra vôľou."
https://www.unlp.sk/aktualita/inkontine ... ma-u-zien/

takze technikcy by politik nemal mat viac ako 65rokov, nie ? :)

Svet sa meni rychlo, stary clovek vidi svet inak, a snazi sa velit ludom, ktori sa o neho budu coskoro starat...
Naposledy upravil/-a iceberg8 v So 19 02, 2022 8:29 pm, upravené celkom 1 krát.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
pre Mexiko je vyhodnejsie mat dobre obchodne a politicke vztahy s Usa ako s Ruskom

pokus
1/severna hranica Ukrajiny medzi Ua a Ru resp Ua a BY je popretkavana na mnohych miestach mokraďami a močiarmi. Podmienky by sa mohli zmenit ak by par dni v danej oblasti vyrazne primrzlo, k čomu može prist.
2/samotne letecke nalety a bombardovanie este ziadnu vojnu nevyhrali, nutne je obsadenie uzemia pozemnymi jednotkami
3/ked uz by malo Rusko napadnut nejake vacsie mesto, tak by to teoreticky mohol byt Charkov
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 19 02, 2022 8:34 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak konspiruje sa, ze sa pocasie moze ovladat, lebo chemtrails, mozno by mohli Rusi trochu ochladit danu oblast, nie?
Uplne pri najhorsom by mohli poliat zem tekutym dusikom.
Ak by som chcel tak velmi zautocit, ako biden tvrdi, a bol by som putin, tak by som nesiel s tankom, ale so vznasadlom..
Pripadne nalozil tank do lietadiel a zhodil ho s padakmi..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
:D :)
1/ruske tanky vazia cez 45 ton, to by bolo treba velke padaky a hlavne velka lietadla :D
2/zmrazit stovky kilometrov stvorcovych mokradí- to by bolo treba veela tekuteho dusika :D

---
Oblasti ktore zostavaju vysoko rizikove su Donecko a Luhansko, tam sa moze stat cokolvek, ale tieto cast Ukrajiny su nastastie od nás velmi vzdialené.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 19 02, 2022 8:51 pm, upravené celkom 2 krát.
tino8

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa tino8 »

Kks iceberg dúfam ze to bol pokus o vtip a teda sa iba nevydaril co sa kľudne môže stať 🙂
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Jasne, ze to bol vtip.. Chcel som len poukazat na mensi paradox, pretoze tvrdi sa, ze Rusko je nebezpecny agresor, ale nedokaze zdolat nejaky močiar? :) Tak bud je agresor, alebo len natahuje ramena dookola..
https://9gag.com/gag/ajggMrp
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

fyziku neoklame nikto :)
Ukrajina buduje spolu s Polskom a Uk obchodno-obranny pakt, takze v pripade ze by sa musela branit, by pomoc prudila v tomto koridore. A Poliaci by sa urcite velmi aktívne činili, lebo tí su na Rusov odjakživa na základe historických skúsenosti "vysadení".
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Konflikt Ukrajina-Rusko 2022

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No len..
Currently Polish Armed Forces comprise the Army, Navy, Air Force and Special Forces with the total of approximately 99,000 troops, 39% of which stay in the category of Deployable Forces.
Odoslané z počítača
Zamknuté

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"