500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

Dobry den,

ano, toto je moj prvy prispevok a ano, chapem, ak sa vam nepaci, ze niekto robi takuto temu ako jeho prvy prispevok.

Na moju obranu vsak musim povedat, ze prechadzam moje moznosti do hlbky, no som maximalne nerozhodny clovek. Bol som dlhodobo nakloneny Finaxu, dlhodobo pocuvam ich podcasty, no na fore ich nehodnotite uplne najlepsie.

Moja situacia: mam pol miliona eur na investovanie, da sa povedat ze su to moje celozivotne uspory a nebolo lahke dosiahnut tuto sumu. Tym len chcem povedat, ze uz sa k takej sume asi nikdy nedostanem.
Okrem toho mam kryptomeny v hodnote niekolko stoviek tisic eur, byt na hypoteku.

Plat v domacnosti okolo 3000 eur mesacne, vek 30.

V buducnosti uz k velkym peniazom nepridem, mozno 1-2 byty zdedim, a budem sa pokusat vytocit na krypte co najviac. Ale nemam ziadny iny podnikatelsky zamer alebo nieco podobne, chcem sa venovat rodine. Krypto a NFT svet ma vsak bavi, takze tomu sa venujem vo velnom case. S tymi peniazmi ale nepocitam :D

Co by ste mi radili robit s takou sumou? Investovat vsetko do ETF a nestarat sa dalej alebo kupit aj nieco ine?
Kolko by ste investovali naraz? Vacsinou sa radi ludom, nech investuju vsetko naraz, comu chapem, na druhej strane ak Rusko napadne Ukrajinu alebo momentalne neiste trhy sa zosypu, cloveku by bolo luto, ak by nemohol dokupovat. Cize to urcite budem rozdelovat, ale na ako dlhy horizont, rok? A pri velkom prepade dat samozrejme viac naraz.

Do Kryptomien investovat uz viac fiatu nepotrebujem, vyberat sa ale tiez nechystam v blizkej dobe.
Co sa nehnutelnosti tyka, mam k nim pozitivny vztah, ale asi by sa mi nechcelo sa o ne starat, dohadovat sa s najomnikmi a mozno ma aj FInax podcasty presvedcili ich extra neriesit, aj ked v Bratislave robia viac percent rocne predpokladam ako ETFka...

Je Finax pre mna naozaj nevyhodny? Ak ide o ich poplatky, tak sa mi zda, ze pri klientoch so 100-tisic a viac eurami maju uz mensie poplatky. Mozno su vsak stale vyssie ako nejaka konkurencia, to uz neviem.

Vopred velmi pekne dakujem za akykolvek nazor :like:
Naposledy upravil/-a Olala v Št 27 01, 2022 6:35 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa andre »

Keby si mal aspon milion, mame tu pre teba specialne vlanko :lol: viewtopic.php?f=51&t=24849

Realne sa tym inspirovat moze kazdy.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Fund »

...aky clovek s 500K € pride na forum pre rady? :lol:
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa funky »

Taketo problemy ti vela ludi moze zavidiet :)

Nepises ake mas ciele, zivotne plany atd. Ale s takymito peniazmi by si (pri rozumnych zivotnych nakladoch, atd.) mohol ist okamzite na "dochodok" (FIRE...). Ja by som na tvojom mieste uz nehladal prilis velke zhodnotenie/agresivne portfolio. Naopak nieco opatrnejsie, stabilnejsie.
Urcite si pozri presne aj tu temu, co postol andre a skus si najst AA (asset allocation) ktora ti primarne bude udrziavat hodnotu kapitalu a stale bude aj slusne nad inflaciou. Urcite nechod len do akcii+krypto.

Uplne presne, do detailov co mas robit ti nepoviem (sam neviem), ale okrem ineho urcite siroko diverzifikuj (rozne triedy aktiv, ale aj roznych brokerov/banky). A ak to slovo diverzifikovat uplne ohnem, tak (ako pises) nekupuj vsetko naraz. Rozloz to na par rokov (nie viac ako 3 roky, hlavne ak si najdes siroko diverzifikovane portfolio/AA).
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa jogo »

Aký je tvoj cieľ s tými peniazmi? Chceš ich ďalej zhodnocovať, alebo skôr len udržať ich kúpnu silu, prípadne z nich poberať rentu?
Lebo od tvojho cieľa závisí spôsob investovania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa miror »

Všetci mu radíte zbaviť sa krypta ale čo ak do krypta vložil zlomok toho akú má hodnotu ? Čo je 1/10 majetku v crypte, keď osciluje 90% svojej hodnoty ? Krypto je podľa mňa jediná vec čo mu môže ešte vystreliť, nie teraz ale v ďalšom cykle za ďalšie tri - štyri roky. Viem to podľa seba, kryptu som absolútne neveril a keď som začal ťažiť v 2015 ETH, všetko som hneď predával. Akú cenu by mali teraz stovky ETH, ktoré človek za 3 mesiace vyťažil a predal po 5 až 9€ ? Po pár mesiacoch ako som videl, že to nie je letná záležitosť, som predávať prestal. Vždy keď prišla bublina, som ťažobné stroje predal za dvojnásobok ako som kúpil a zarobilo to na elektrinu a aj väčšinu času, čo som tomu venoval. Dokonca v zime tým vykurujem svoje nehnuteľnosti, takže elektrinu platím namiesto plynu, ktorú neminiem.
Takže mám v krypte teraz rovnako ako on, pri ATH tento rok to atakovalo sedemcifernú sumu v USD ale nestálo ma skoro nič. Teraz má cenu polovičnú. Je to 1/10 investície, je to ½ investície alebo koľko to je ? Na krypto podľa mňa tá poučka o dielikoch nesedí.

Napríklad nikdy som a ani by som nekúpil krypto za reálne peniaze, ktoré som musel prácou zarobiť, lebo viem, že to môže byť nula. Ako napríklad skončilo ZCash, tak populárne v roku 2015 pri svojom ATH 2200USD ? Bola to dvojka alebo trojka za BTC v kryptomenách.

Preto ja radím, na krypto nešahať a robiť ako tu radíte "sedliak v ETF", ja zastávam aj názor "sedliak v krypte" - nechytať sa ho a pri ďalšom ATH v roku 2025 bude milionár v €. Samozrejme mať jedine BTC alebo ETH. Ostatné meny prídu alebo odídu ale jedine tieto dve majú za sebou jedinečné vlastnosti. BTC bol prvý a ETH má najlepšiu technológiu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

miror napísal: Pi 28 01, 2022 10:15 am Všetci mu radíte zbaviť sa krypta ale čo ak do krypta vložil zlomok toho akú má hodnotu ? Čo je 1/10 majetku v crypte, keď osciluje 90% svojej hodnoty ? Krypto je podľa mňa jediná vec čo mu môže ešte vystreliť, nie teraz ale v ďalšom cykle za ďalšie tri - štyri roky. Viem to podľa seba, kryptu som absolútne neveril a keď som začal ťažiť v 2015 ETH, všetko som hneď predával. Akú cenu by mali teraz stovky ETH, ktoré človek za 3 mesiace vyťažil a predal po 5 až 9€ ? Po pár mesiacoch ako som videl, že to nie je letná záležitosť, som predávať prestal. Vždy keď prišla bublina, som ťažobné stroje predal za dvojnásobok ako som kúpil a zarobilo to na elektrinu a aj väčšinu času, čo som tomu venoval. Dokonca v zime tým vykurujem svoje nehnuteľnosti, takže elektrinu platím namiesto plynu, ktorú neminiem.
Takže mám v krypte teraz rovnako ako on, pri ATH tento rok to atakovalo sedemcifernú sumu v USD ale nestálo ma skoro nič. Teraz má cenu polovičnú. Je to 1/10 investície, je to ½ investície alebo koľko to je ? Na krypto podľa mňa tá poučka o dielikoch nesedí.

Napríklad nikdy som a ani by som nekúpil krypto za reálne peniaze, ktoré som musel prácou zarobiť, lebo viem, že to môže byť nula. Ako napríklad skončilo ZCash, tak populárne v roku 2015 pri svojom ATH 2200USD ? Bola to dvojka alebo trojka za BTC v kryptomenách.

Preto ja radím, na krypto nešahať a robiť ako tu radíte "sedliak v ETF", ja zastávam aj názor "sedliak v krypte" - nechytať sa ho a pri ďalšom ATH v roku 2025 bude milionár v €. Samozrejme mať jedine BTC alebo ETH. Ostatné meny prídu alebo odídu ale jedine tieto dve majú za sebou jedinečné vlastnosti. BTC bol prvý a ETH má najlepšiu technológiu.
Dakujem, nahral si mi aj cryptotrader atd.

Krypto: Tu som doma, moj najvacsi investicny preslap bol, ked som vybral kryptomeny pri mojom prvom bear markete v hodnote 6000 – rok na to boli pol miliona. Teraz mam zas skoro tolko z 3000 eur v priebehu roka 2021. A nepotrebujem teda uz investovat "svoje" peniaze, ked mam tzv. stables v krypte.

V krypte su aj stable coiny pegovane k dolaru, premenite si na ne krypto a mate proste dolare... v nich si viete farmit dalsie stable coiny a dostavat 10-20 percent rocne v bezpecnych farmach. Viete dostat aj viac percent, ale uz to nie je take bezpecne. Ked mate krypto, to neznamena, ze jedina cesta je hore alebo dole, teraz je dobre byt v stables a cakat na nakupy alebo najst dobre projekty/nft na zaciatku, investovat a cakat alebo vybrat par X a premenit na stables.

Krypto vyberat urcite nechcem, v tom jedinom sa vyznam a som uz v dobrych kruhoch, ak nestratim kluce k penazenkam alebo satoshi nepreda vsetok svoj bitcoin a pojdeme k nule, tak urcite este spravim nejake peniaze. krypto totiz nie je len ethereum alebo bitcoin. Akurat radsej s tym nepocitam, aby som nebol na konci dna v slzach : )


Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede.

Jediny moj vacsi ciel je postavit si dom za cca 600-tisic eur dajme tomu (uz aj s pozemkom) a zit si vyssim standardom, cize aspon 3000 eur mesacne na ucte... ale ani 5 by mi nevadilo... cize od toho mam este daleko, co sa FIRE tyka. Cize potrebujem este peniaze zhodnotit, znacne.


Pomimo si kupujem este LEGO a vzacne Pokemon karticky, lebo sa rad na to pozeram, ale tiez nie uplne s vidinou ze to urcite pojde hore, skor pre radost. Ak z toho nieco bude, tak je to bonus.

Presvedcili ste ma na investicnu nehnutelnost, len mi je luto dat za byt ci pozemok 200-tisic napriklad bez hypoteky.... :cry:

Pojdem asi teda Finax, budem tam vkladat v priebehu roka napriklad, aj ked vzdy oni tvrdia v podcastoch opak :D pripadne ak klesnu trhy radikalnejsie, tak aj viac naraz, plus investicnu nehnutelnost, a hrat sa s kryptom, kedze to beriem ako hobby a nasiel som si tam kopu znamych.. Ked tak refinancujem hypoteku, kym mam TPP a tym budem mat asi 50-tisic dalsich k dispozicii na ucte.

Investicnu nehnutelnost - samozrejme, jedine nejaku novostavbu v predstihu.
Je dobre kupit pripadne nejaky stavebny pozemok? Napriklad rusovce/jarovce atd ci radsej byt v bratislave, ked uz tak? Viac ako 1 nebudem kupovat, na to ani nemam.

Ja som asi prilis pocuval tie Finax podcasty, ale su tie byty naozaj take dobre? Ano, momentalne rastu lepsie ako akcie, ale dokedy, plus nervy s najomnikmi/opravy a podobne, stoji to za to? Ale ja som k nim nakloneny, len ako som pisal, asi som pocuval prilis finax podcasty, kde vzdy vravia ze vsetky by najradsej predali a preliali do akcii :D
Naposledy upravil/-a Olala v Pi 28 01, 2022 10:53 am, upravené celkom 1 krát.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

cryptotrader napísal: Pi 28 01, 2022 10:53 am nehnutelnost ano, ale urcite na hypoteku, nie za vlastne! Si to porovnaj, banka ti pozicia za 1%, ale ty vies zarobit s vlastnymi peniazmi 10% pa. Oplati sa ti teda takuto moznost nevyuzit?

Investicne Lego sa oplatilo kedysi, teraz urcite nie.(Lego vydava reedicie, exkluzivy sa predavaju dlhu dobu, a tazko sa zhanaju v zlavach teda mas nizsi zisk neskor) Su to velmi male peniaze, potrebujes to dobre skladovat, a pri predaji je s tym tiez prplacka. Lego je vhodna investicia pre cloveka, co riesi investicie v desiatkach tisic eur. Tam je to zhodnotenie zaujimave, ak riesis uz stovky tisic eur, tak sa Lego neoplati.
do lega prilis neinvestujem, to som zrejme nemusel ani spominat, nech vas nezmatiem.

ok, super, tak kym mam TPP aj zena, tak skusim refinanc a zobrat novu hypoteku na invsticny byt.

A teraz este najst nejaky dobry projekt v BA. Idem citat forum, ak to tu vobec riesite.

Inak.. tie garaze to je MEME alebo sa naozaj tak oplatia? vo vsetkych temach citam nieco s garazami, to mi nikdy nenapadlo ani len :D
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

pokus napísal: Pi 28 01, 2022 11:38 am Ked dokazes trejdit crypto, dokazes aj kupit etf u brokera a neplatit finaxu zbytocne fee.
mam ucet na interactive brokers, ale nic som tam nerobil dokopy.

nevyznam sa v roznych etf a nechcem nieco pokazit. uprimne by som sa menej bal to drzat cez finax ako cez seba :D mozno by som skusil na rok IBKR plus finax a potom ked tak presuniem: Ano, krypto je v pohode, ale na krypto som sa nenarobil v realnom zivote ako na tieto peniaze (nech to znie akokolvek divne), tak sa o ne jednoducho bojim viac ako o krypto. asi by som sa ale nemal.

staci mi nakupovat napriklad VWCE a nic ine neriesit?

este keby som vedel, kolko usetrim oproti finaxu v dlhodobom horizonte. su nejake tabulky?

dakujem
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Olala »

cryptotrader napísal: Pi 28 01, 2022 11:16 am BA nehnutelnosti je lepsie riesit na https://www.skyscrapercity.com/ ako tu. Je tam dost velka BA komunita.
vdaka, pozriem
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Adammd »

Osobne by som cez finax nesiel koli vysokym rocnym poplatkom, to sa ti uz oplati Slovenska sporitelna, a ked im tam das 500k € spadas pod Erste Private Banking, dostanes individualnu mensiu zlavu za vedenie investicneho prtfolia a dalsie benefity(exkluzivny ucet, letiskove saloniky zdarma, celkom slusne cestovne poistenie pre celu rodinu atd)

Investoval by som nieco do nehnutelnosti, ale iba stavebne pozemky, pripadne aj orna poda, je s tym najmenej starosti a ceny budu uz len rast.

Kolko potrebujes na FIRE si mozes pozriet tu https://www.calculator.net/retirement-calculator.html
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Olaha, co je pre Teba priorita? Udrzat kupnu silu svojich uspor, alebo zarabat na svojich usporach? Ak budes chciet zarabat , bez rizika docasneho aj niekolko rocneho vyrazneho aj -40% poklesu to nepojde , teda cestou investovania. Toto treba mat na pameti.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Murosik »

Akosi zarobil toľko peňazí nečakane, tak si v prvom rade zisti, či si riadne zaplatil všetky dane. Aby neprišla doba, že o dva tri roky budeš stavať a zároveň budeš musieť štátu platiť veľké peniaze.
Polovica odborníkov dava kryptu šancu a druhá polovica nie. Pre mňa osobne ne to veľké riziko na to, aby som držal veľkú časť majetku v tak rizikovej investícii. Tých 10% by som tam ale tiež nechal. No to vravím len ako človek, čo v kryptomenách nevidí reálny zmysel. Hoci prinášajú nejaký úžitok, tak nie adekvátny rastu ich zhodnotenia oproti akciám.
Nehnuteľnosť je pre mňa tiež otázna. Ak kupovať investičnú nehnuteľnosť, tak ja by som nešiel do nehnuteľnosti na Slovensku. Jednak som pochopil, že stavať chceš na Slovensku, čiže v rámci diverzifikácie by si mal kupovať v inom štáte a taktiež kupovať nehnuteľnosti v štáte, kde vymiera populácia mi príde nebezpečné, keďže to naznačuje skôr klesanie cien nehnuteľností (možno mimo krajských miest).
Taktiež cieľ postaviť dom za sumu 600k mi pride zbytočne megalomanský plán. Aj s ohľadom na podiel z tvojho majetku, aký bude takáto nehnuteľnosť tvoriť ako aj na to, že čím drahšia nehnuteľnosť, tým drahšia je údržba aj všetko okolo. Čiže ak budeš mať stále cca rovnaký príjem a takto drahú nehnuteľnosť. Buď sa budeš vo všetkom inom uskromňovať, alebo ti takáto nehnuteľnosť bude časom stále ujedať z tvojho majetku, lebo budeš musieť platiť údržbu, energie, poistky. Ale zasa samozrejme záleží na konkrétnej nehnuteľnosti.
Vo Finaxe zmysel nevidím, lebo ti neručia za tvoje vklady do vyššej ako zákonnej sumy a nie je to ani firma s dlhou históriou. To mi príde IB ako bezpečnejší prístav.
Ale toto sú veci, ktoré sa nedajú zodpovedať bez toho, aby sme vedeli či chceš peniaze odtiaľ vyberať v priebehu najbližších rokov (peniaze na kupu domu by som neinvestoval ak chceš kupovať do 5 rokov) atď. A aj tak by ti každý poradil inak. Ja by som napriklad nechal 10% krypto, 10% zlato a zbytok dal do ETF S&P500. Pretože si mladý, je to čo do rizika taký bezpečnejší stred a za napríklad 20 rokov je veľmi veľká šanca, že sa ti vklad minimálne zdvojnásobí. A už to bude podľa mňa dosť peňazí na to, aby si šiel do dôchodku. No iný by povedal, že to nie je dostatočne diverzifikované portfólio
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Len dodam, ze 600k na dom mi pride tiez vela. Ak je to pozemok za 400k a dom za 200k, potom ok, ale naopak je to trochu vela.. A obaval by som sa vysokej dane (resp hnevu menej uspesnych obcanov). Dom je podla mna spotrebny material, netvrdim ze ho stavat nekvalitne, ale je neuveritelne rychlo pominutelny..
Najrychlejsi FIRE je ten, ked si clovek uvedomi, ze peniaze nie su podstatne a je stastny aj bez nich :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa wladas »

S investiciou do pozemku opatrne. To nie je take jednoduche ako vybrat byt v hotovej bytovke a uz len cakat na rast ceny.
Pri pozemnku treba poriadnu studiu cez uzemny plan, atd. aby neostali oci pre plac.
A pri ornej pode o to horsie. Tam uz je velmi vela premennych.
Plutonium
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 24 09, 2021 4:11 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Plutonium »

Čo tak si dať postaviť samoobslužnú autoumyvaren? Samozrejme treba prepocitat navratnost investicie a vynos ,ale co tak pozeram v BA a okolie sa tomu dari.
Korelácia nieje kauzalita.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Substance242 »

Možná inšpirácia, 100 minút o nehnuteľnostiach:

Z Maringotky k 20 investičním bytům - IVANA BIRTOVÁ - Investiční podcast Vojta Žižka #6
https://youtu.be/y9sT-tBhc8M

"Predám menší byt v Prahe, alebo vymením za dedinu na Morave." ,-)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

30 rokov a takýto majetok + zárobok pekne ;) Čo sa týka nehnuteľnosti pokojne vieš prenechať realitnej kancelárii, aby robila property manažment sa ti budú starať o byt s tým že 8-10% zo zisku pôjde im, čo je zanedbateľné pre ľudí, ktorý už majú vybudovaný majetok. Som na tom podobne ako ty akurát, že taký majetok mám v nehnuteľnostiach, teraz jednu predávam tak riešim podobnú dilemu ako ty. Neuveriteľne veľa času trávim na blogoch, fórach, počúvanim podkastov, kde čo až mi frajerka hovorí, že som posadnutý :D skutočne dovolím si tvrdiť, že aj 8 h. denne venujem študovaním čo s peniazmi veď predsa nechceme niečo stratiť čo sme toľko rokov budovali nejakým zlým rozhodnutím ... Môj cieľ je poberať 3 k mesačne pasívny príjem. Aktuálne prenechávam jeden svoj investičný byt do property manažment uvidím čo z toho bude, nemám problém si všetko riešiť sám kontroly, energie, zmluvy, nájomnikov, ale chcem mať skúsenosť s property manažment možno sa mi to zápači a budem mať viac času na seba. Čo sa týka zistení v poslednom čase pre mňa, keď chcem poberať takýto pasívny príjem a nemať všetko iba v nehnuteľnostiach je najvhodnejšie investovať do akciových etf sp500, nasdaq, možno world a ročne vyberať z tohto etf podľa zhodnotenia, ale v priemere 4%. Nehnuteľnosti jednoznačne iba na páku a moja taktika je kúpovať také, aby som mohol od prvého dňa poberať nájom. Pozemky a nejaké možné vystavby tam zatiaľ nemám skúsenosti.

V minulosti som investoval cez partners group a EIC čo som zistil na rôzných fórach, že bola veľká chyba, ale tak niekomu to vyhovuje a človek keď sa nezaujíma tak ani nevie .... Aktuálne investujem cez IB a to je kapitola sama o sebe tiež neuveriteľne veľa dní štúdia. Som rád, že som toľko študoval, lebo spočiatku som nakupoval cez etoro, ktoré je prehľadné síce ale ma viac nevýhod (napríklad vysoká daň). Potom cez IB, kde som nakúpoval etf, ktoré boli úplne v inej mene a distribučne. Teraz presne viem, že chcem etf akumulačne a v EUR nech netratím na konverzii. Neviem si predstaviť že financie z jedného bytu by som takto nejako premrhal v zlom investovaní stále sa niečo naučím a myslím, že každý by sa mal kto chce investovať a vyhnúť sa takým poplatkom ako ma partners, EIC a FINAX. Obzvlašť ti by si mali o tom študovať čo sa chystajú investovať naraz väčší majetok.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Je taká stará múdrosť "Každý by sa mal zakrývať takou veľkou perinou, na akú má.", na ktorú sa často zabúda. Má to svoje výhody, keď sa tým človek riadi. Okrem zdravia a lásky je aj taký kľud celkom fajn. Keď máš dlh, nemáš kľud.
Problem vidim v tom, ze ten kto si nebral hypoteku, zle dopadol, aspon ak sa jedna o obdobie 2012 az dnes..

V skratke, ak ide 99% ludi na paku, tak ta odpalkuju.. Zostanes v bottom 1% ako chudobny, pretoze ti nerastol kapital dost rychlo ako im na paku. Aj ak by to mala byt doslova ruska ruleta, ten kto by nerhal, pokial by hrala vacsina, by automaticky prehral, resp zostal chudobny.

Ak ale niekto isiel na paku v 2006, a stratil pracu v 2008 na dlhe obdobie, nemusel dopadnu dobre, veru nemusel.
Odoslané z počítača
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa MFT »

Suhlasim s iceberg8... ja som tiez otalal lebo som byvanie nepotreboval, venoval sa podnikaniu a za tie "divoke" roky od 2013 kedy isli sadzby ECB vyrazne dole a nasledne hypoteky som zbytocne premrhal neskutocnu prilezitost zarobit na peniazoch niekoho ineho /hypoteka/ a to rovno na viac nehnutelnosti ... niektori maju po 2, 3, 4 byty a za tie roky su riadne v pluse a aj keby postupne odpredavali tak zarobili krasne...no plakat nad rozliatym mliekom je zbytocne, vyzvou budu nasledujuce roky a aspon udrzanie kupnej sily zarobenych penazi kedze nasa ECB uspesne likviduje ludi drziacich euro ...a vaha so sprisnovanim menovej politiky cim viac a viac nuti ludi hnat sa do zrejme uz prepalenych akcii ci nehnutelnosti
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MFT napísal: Ne 17 04, 2022 11:03 am ... niektori maju po 2, 3, 4 byty a za tie roky su riadne v pluse a aj keby postupne odpredavali tak zarobili krasne...
To mi pripomína Ameriku pred 2008. Som zvedavý ako to skončí. Ked sa predikujú dvojnásobné ceny energií a teda aj nákladov na vykurovanie. Keď sa očakáva, že jediná rezerva na zvýšenie výberu daní budú práve dane z nehnutelností. Ked pominú generácie Husákových detí, ktorých deti mali plodiť deti ako na bežiacom páse...ale covidom sa odštartovala éra úbytku obyvateľstva v počte 10 až 30 tisíc ročne. Keď vyjdú z môdy panelové králičince v ktorých ľudia bývajú (už teraz je tam parkovanie neriešiteľný problém )...či sa udržia tie podľa mňa extrémne vysoké ceny vzhľadom na kúpnu silu obyvateľstva. ECB to zatial zachraňuje...lebo keby sme mali vývoj ako v ČR (povedzte bratia česi o kolko stúpnu splátky na hypo, ked vaše sadzby sa blížia k 5% p.a.), alebo ako v Amerike ( 30 ročné hypo už sú nad 5% p.a. ), tak sa ochladenie v cenách nehnuteľností k nám dovalí do roka a do dňa...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa MFT »

Absolutne suhlasim JUGGLER len otazka za milion je ako sa veci nakoniec vyvinu a ako z toho rozumne "vykorculovat" aspon ochraneny pred tou vyssou inflaciou ktora uz je zjavne ze prechodna nebude a bude dvojciferna v nasledujucich rokoch..väcsina ludi sa asi nesprava racionalne ale skor "stadovito"...o tych vyssich sadzbach v eurozone pochybujem, aj ked by som si to prial, pretoze normalizacia menovej politiky je v tychto casoch podla mna potrebna...nemyslim si vsak, ze ECB bude riskovat problemy financovania periferie a ine riesenie si neviem predstavit...teda okrem zvysoivania sadzieb, jedine ze to nechaju bezat pri vyssej inlflacii a budu riskovat ze sa to nevymkne spod kontroly co vsak moze sposobit dalsie nafukovanie bublin...alebo skor stagflacia? Ziadny rast , vyssia inflacia a zaroven klesajuce ceny aktiv:..??
D4rgon1993
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2022 6:34 pm

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa D4rgon1993 »

Bez hypotéky by ti trvalo cca 5 rokov a viac kým by si našetril to nemá význam. Úplne v pohode spávam, lebo viem koľko som tomu venoval času, aby som sa vyhol v čo najväčšej miere rizikám a ten čas mi ani nevadí, lebo to beriem ako hobby, už roky sa v tom pohybujem a rapidne sa mi zmenil život nikdy som sa práveže necítil viac zabezpečený a istejší. Kým niekto našetrí v hotovosti ja už budem 5 rokov naberať skúsenosti, pasívny príjem, zhodnotenie nehnuteľnosti, na hypotéky tlačí inflácia. Robím tak, aby som mal stále obsadenú nehnuteľnosť. Od kedy si preklepávam podrobne nájomníkov nikdy som nemal problém, všetko šlape ako hodinky.
Investovať 1 rok do takého portfólia ako bolo uvedené k tomu sa nejdem vyjadrovať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MFT napísal: Ne 17 04, 2022 10:30 pm Absolutne suhlasim JUGGLER len otazka za milion je ako sa veci nakoniec vyvinu a ako z toho rozumne "vykorculovat" aspon ochraneny pred tou vyssou inflaciou ktora uz je zjavne ze prechodna nebude a bude dvojciferna v nasledujucich rokoch..väcsina ludi sa asi nesprava racionalne ale skor "stadovito"...o tych vyssich sadzbach v eurozone pochybujem, aj ked by som si to prial, pretoze normalizacia menovej politiky je v tychto casoch podla mna potrebna...nemyslim si vsak, ze ECB bude riskovat problemy financovania periferie a ine riesenie si neviem predstavit...teda okrem zvysoivania sadzieb, jedine ze to nechaju bezat pri vyssej inlflacii a budu riskovat ze sa to nevymkne spod kontroly co vsak moze sposobit dalsie nafukovanie bublin...alebo skor stagflacia? Ziadny rast , vyssia inflacia a zaroven klesajuce ceny aktiv:..??
Tí, čo roky investujú a dosiahli zhodnotenie stovky % sa nemajú čoho báť. Veď inflácia bola rekordne nízka, takže čisté výnosy v akciách a v nehnutelnostiach vytvorili taký veľký vankúš, že je úplne prirodzené, ked vankúš trochu sfúkne. Tak ako sme v akciách mali prvé desaťročie 21 storočia úplne neplodné ( trhy vdaka dvom krízam sa nepohli vyššie hádam 12 rokov ) , tak druhé desaťročie bolo nadmerne ziskové...a priemer tých 20+ rokov dáva nakoniec zhruba historický priemer 10%.p.a. Tak to bolo aj so zlatom ( po dlhom klesaní prišiel mohutný býk po 2000 a skončil zhruba v 2012 ) a v SR aj s nehnutelnosťami.

Tých 10-12 rokov nízkej inflácie beriem skôr ako boj s defláciou . CB sveta objavili čarovný liek: tlačenie, tlačenie, tlačenie. Tlačia všetci, takže žiadna mena nemá dôvod oslabovať voči inej mene. Nenastala katastrofa, lebo tie peniaze sa len tak nepúšťajú do obehu ako v banánových republikách. Púšťajú sa kontrolovane formou dlhu a to najväčšie nebezpečenstvo čo hrozí svetu nie je inflácia, ale stav pri ktorom by nastali defaulty = nesplácanie dlhu. Inflácia je pre CB dokonca vykúpením, lebo takto sa svet zbavuje dlhu. Len nesmie trvať dlho, lebo budú musieť dvíhať sadzby a testovať, koľko unesú dlžníci. To je hlavné nebezpečenstvo. Kedže dlžníkmi je obyvateľstvo, ktoré pre splácanie dlhu obmedzí spotrebu a keďže dlžníkmi sú firmy, ktoré pre vysoké náklady s dlhom obmedzia financovanie, projekty, svoj rast.

Kým nezačala vojna na UA, veril som, že v druhom polroku sa svet normalizuje a zbaví sa inflácie z disrupcií a postcovidového oživenia.
Teraz to vidím tak, že veľká vojna skončí 9 mája a rusi budú okupovať Donbas, z čoho vznikne Doneck/Luhansk 2...separatistické územia, ktoré zrejme rusi pripoja k rusku po nejakom pro forma plebiscite.

Aby pokračovala inflácia, bude musieť nastúpiť železná opona, ktorá celé Rusko izoluje od sveta a nedovolí mu predávať svoje energie a suroviny.
Tu si myslím, že sa svet dostane do situácie, že bude aj ,,vlk sýty, aj koza zostane celá,,...skrátka, že ruské zdroje nezmiznú zo svetovej spotreby, len sa budú presúvať do iných častí sveta, pričom ani EU sa nebude môcť odstrihnúť ihneď, len postupne. Do 2027 ..teda úplneho odstrihnutia ako sa plánuje je ešte 5-6 rokov. Dovtedy sa všetko môže zmeniť. Putin môže prehrať voľby. Môže tam byť prevrat. Západ môže rezignovať na sankcie.

Západ môže ticho tolerovať presun ruských zdrojov do Azie...a taký Erdogan, alebo Xi si nebude pýtať povolenie od Amíkov. Jednoducho si urobia čo chcú, lebo NATO potrebuje Turecko a Amerika je závislá na výrobe v Číne. Takže celý ten humbug s infláciou môže pominúť tak rýchlo ako prišiel a v roku 2030 vypočítame, že priemer inflácie od roku 2010 sa ničím nelíši od dlhodobého priemeru. Ja si dokonca tipnem, že ten priemer bude nižší, lebo človek je múdry, človek je šikovný a tak ako nekúrime uhlím ako pred 100 rokmi, tak si poradíme s nedostatkom energií a nedostatkom komodít.

Velká premenná je pre mňa skôr to globálne oteplovanie...či nehrozi sucho a nedostatok vody, v dôsledku čoho by mohol byť na preľudnenej Zemi nedostatok potravín. Čiže krátkodobo hrozí rast cien energií v dôsledku sankcií a dlhodobo rast cien potravín v dôsledku sucha. Keby to sucho nenastalo, tak počítajme, že ceny komodít pôjdu dole, lebo tak to jednoducho je: človek dokázal zvýšiť hektárové výnosy mnohonásobne, dokázal zvýšiť dojivosť, dokázal zefektívniť chov hospodárskych zvierat tak, že ceny celé desaťročia nemali dôvod stúpať, len klesať. K tomu ked prirátame rozmach Ázie, ktorá dokáže vo všetkom konkurovať západu a tlačiť ceny dole, tak ja osobne sa nejakej pretrvávajúcej inflácie neobávam.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mike.cross
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 13 04, 2022 4:01 pm

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa mike.cross »

Mám možnosť si zobrať americkú hypotéku na vlastnú nehnuteľnosť 200.000 EUR a investovať tieto prostriedky na finančnom trhu.
Pri súčasných hypo úrokoch a stave na trhoch išli by ste ešte do toho?
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa m4tu5h »

mike.cross napísal: Pi 06 05, 2022 10:58 am Mám možnosť si zobrať americkú hypotéku na vlastnú nehnuteľnosť 200.000 EUR a investovať tieto prostriedky na finančnom trhu.
Pri súčasných hypo úrokoch a stave na trhoch išli by ste ešte do toho?
Asi hlavne zalezi ake % tvojho net worth je tych 200.000EUR a aku velku mas risk tolerance.
Ja by som do toho v tychto casoch nesiel, pretoze vobec neviem do coho by som tie peniaze dal aby sa zhodnotili.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa Glogol »

existuje fond ( alebo EFT-ko ) co by garantovalo nezaporny vynos kde by clovek vedel drzat VSETKY svoje volne prostriedky bez strachu a s aspon s nejakym malym zhodnotenim ? Nieco ako ked sa clovek stahuje do ineho mesta - preda byt v jednom meste - ide do podnajmu v druhom meste ale casom planuje kupit byt v druhom meste. Ma svoj vek - hypoteka (ak bude potrebna ) max na 10 rokov takze bude potrebovat cash. Ta doba ked kupi byt v novom meste moze byt 3 mesiace ale mozno aj 3 roky. V tejto dobe clovek nevie ale chce mat hotovost relativne likvidnu ale nie uplne nulove zhodnotenie ako v banke ale zaroven bezrizikove lebo tam chce mat takmer vsetko za co chce kupit byt. Plan je 12 mesiacov dlhopisove etf-ko co by dalo aspon 2% pa ale tak aby ani v pripade extra-velkeho pruseru na trhoch neslo do minusu. Je to vobec realne ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa wladas »

Par rokov spat bola moznost. Teraz ani moc nie.

XHYA.DE Interactive Stock Chart _ Xtrackers II EUR High Yield Corporate Bond UCITS ETF Stock - Yahoo Finance - Google Chrome 4. 7. 2022 10_33_48a.png
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa aviceN »

Glogol napísal: Po 04 07, 2022 10:25 am existuje fond ( alebo EFT-ko ) co by garantovalo nezaporny vynos kde by clovek vedel drzat VSETKY svoje volne prostriedky bez strachu a s aspon s nejakym malym zhodnotenim ? Nieco ako ked sa clovek stahuje do ineho mesta - preda byt v jednom meste - ide do podnajmu v druhom meste ale casom planuje kupit byt v druhom meste. Ma svoj vek - hypoteka (ak bude potrebna ) max na 10 rokov takze bude potrebovat cash. Ta doba ked kupi byt v novom meste moze byt 3 mesiace ale mozno aj 3 roky. V tejto dobe clovek nevie ale chce mat hotovost relativne likvidnu ale nie uplne nulove zhodnotenie ako v banke ale zaroven bezrizikove lebo tam chce mat takmer vsetko za co chce kupit byt. Plan je 12 mesiacov dlhopisove etf-ko co by dalo aspon 2% pa ale tak aby ani v pripade extra-velkeho pruseru na trhoch neslo do minusu. Je to vobec realne ?
Viem ze pojdem trosku proti vam, ale co tak 1. realitny fond od IAD? https://iad.sk/podielove-fondy/fond/prvy-realitny-fond/ ten stabilny rast je vdaka dlhodobym najmom (zmluvy na 5+ rokov) spolu so zmluvnou inflacnou dolozkou.

Ale samozrejme, garanciu neda nikto, s tym treba pri investovani vzdy pocitat, dlhopisy uz nie su co boli kedysi.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len taka mala otazka, kto ocenuje aktiva toto fondu?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Po 04 07, 2022 2:52 pm len taka mala otazka, kto ocenuje aktiva toto fondu?
Pri raste 3%p.a. by som sa nebál, že fond nemá pokryté svoje imanie. Nehnuteľnosti rastu dlhodobo viac ako 3% p.a. a k tomu ma fond ešte príjmy z nájmu. To by musela prísť fakt brutálna kríza nehnuteľnosti, aby sa tento fond stal nesolventný.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Nejde len o insolventnosť fondu. Vezmime si, ako sa oceňujú tieto aktíva. Každá nehnuteľnosť je ocenená na základe market rentu, Waultu, occupancy a investičného yieldu. Teraz si zoberieme, že napr. yield klesal postupne až k cca 5% a začína opätovne rásť a aj bude rásť spolu s rastom úrokových sadzieb, drahšieho kapitálu, rizika prolongácie nájomných zmlúv v aspoň identických parametroch a podobne.
Nájomné je v tomto prípade oničom, keď ho tieto fondy ani nevyplácajú investorom... Potom ešte si zoberieme koncentráciu týchto fondov do pár nehnuteľností, čo zase vedie k riziku.
Netvrdím, že naše real estate fondy 3-4% p.a. nedajú, ale že je tu zvýšené riziko.
Opäť platí, že pri nehnuteľnostiach je investičný horizont aspoň 5, ideálne však aspoň 10 rokov. Investovať krátkodobo, s dobrým výnosom v rovine priemernej inflácie a bez rizika je úplný nonsens a kto takýto produkt ponúka je klamár a diletant.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Odkedy padla Arca, ťažko by som investoval niekde inde ako do starých, etablovaných žralokov ako Penta a JT. Dlhopisy do konkrétnych projektov 3 až 5% p.a. , zero coupon s možnosťou oslobodenia od daní, alebo nový JT Arch Investment fond zaradený v Hitparáde, ktorý dáva stabilných 6-12% p.a. Kúpený na burze je výnos oslobodený od daní.
V realitách by som možno ešte stavil na HB Reavis Ivana Chrenka, ktorý má za posledných 10 rokov výnos okolo 10% p.a. (výnos + dividenda ).

IAD skupujú dôchodkové fondy, napr. Stabilita a OTP...oháňajú sa znížením nákladov pre klienta, ale v skutočnosti na klientoch tvrdo ryžujú. Ved aj ten realitný fond má manažment fee 1,8% p.a.+ 10% performance fee...nechajú si polovicu výnosu. A to nevravím o ich najdrahšom indexovom fonde v SR Global Index, ktorý máme v Hitparáde, kde ryžujú slovákov už 21 rokov s úžerníckým poplatkom 3,65% p.a. Vdaka tomu je dlhodobý výnos tohto fondu iba +1,26% p.a(čo nebije ani infláciu! ). Pre porovnanie sedliak v ETF SVET má +5,15% p.a., alebo v ETF USA +7% p.a. ( za rovnaký čas ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa aviceN »

JUGGLER napísal: Po 04 07, 2022 6:01 pm Odkedy padla Arca, ťažko by som investoval niekde inde ako do starých, etablovaných žralokov ako Penta a JT. Dlhopisy do konkrétnych projektov 3 až 5% p.a. , zero coupon s možnosťou oslobodenia od daní, alebo nový JT Arch Investment fond zaradený v Hitparáde, ktorý dáva stabilných 6-12% p.a. Kúpený na burze je výnos oslobodený od daní.
V realitách by som možno ešte stavil na HB Reavis Ivana Chrenka, ktorý má za posledných 10 rokov výnos okolo 10% p.a. (výnos + dividenda ).

IAD skupujú dôchodkové fondy, napr. Stabilita a OTP...oháňajú sa znížením nákladov pre klienta, ale v skutočnosti na klientoch tvrdo ryžujú. Ved aj ten realitný fond má manažment fee 1,8% p.a.+ 10% performance fee...nechajú si polovicu výnosu. A to nevravím o ich najdrahšom indexovom fonde v SR Global Index, ktorý máme v Hitparáde, kde ryžujú slovákov už 21 rokov s úžerníckým poplatkom 3,65% p.a. Vdaka tomu je dlhodobý výnos tohto fondu iba +1,26% p.a(čo nebije ani infláciu! ). Pre porovnanie sedliak v ETF SVET má +5,15% p.a., alebo v ETF USA +7% p.a. ( za rovnaký čas ).
Ano, co sa tyka poplatkov tak IAD si ide snad asi vo vsetkom silnu ryzu :lol:

Sam si uvedomujem, ze je to produkt, ktory je zapoplatkovany, no odporucam ho pre konzervativnych klientov, v KIIDe ma hodnotu 2 na stupnici SRRI, kdezto napr. ten JT Arch Investment ma 6, co z neho nerobi velmi konzervativnu investiciu.
Maloktore fondy zvladli 2008 s takym prehladom ako to urobilo IAD.

A nie, neplatia ma :D investicie tam robime bezprovizne, kedze obchadzame vstupny poplatok.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zatial mi nik neodpovedal na otazku kto ocenuje aktiva tychto fondov. Ocenuje ich akoze nezavisly auditor :), plateny predpokladam tymi fondymi . Ak ich neocenuje trh - burza, cele je to o nicom . Samozrejme v peknom pocasi to funguje dlho dobre. Ak pride kriza likvidity a investori si budu chciet dat vyplatit svoje podiely potom sa len zacnu diat veci , treba zazit ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

osamely chodec napísal: Po 04 07, 2022 9:17 pm zatial mi nik neodpovedal na otazku kto ocenuje aktiva tychto fondov. Ocenuje ich akoze nezavisly auditor :), plateny predpokladam tymi fondymi . Ak ich neocenuje trh - burza, cele je to o nicom . Samozrejme v peknom pocasi to funguje dlho dobre. Ak pride kriza likvidity a investori si budu chciet dat vyplatit svoje podiely potom sa len zacnu diat veci , treba zazit ...
Neviem kto konkrétne tu, ale je bežné pri veľkých real estate fondoch, že aktíva oceňujú externí appreiseri typu C&W, CBRE, JLL a podobní. Osobne s nimi problém v hodnovernosti až tak nemám, hoci naceňujú často dosť agresívne. Je to situácia podobná ako pri ratingových agentúrach. Ja hlavne upozorňujem na to, ako sa môžu ľahko zmeniť vstupy do výpočtu hodnoty. Stačí, že yield sa pohne z 5% na 6% a tie assety stratia papierovo 17% hodnoty. A to bez toho, aby sa inak zmenili parametre assetov (obsadenosť, NOI,...). Proste ako o krátkodobej investícií sa o tom ani len nemôže uvažovať.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa jogo »

PredsaJa napísal: Po 04 07, 2022 10:09 pm Stačí, že yield sa pohne z 5% na 6% a tie assety stratia papierovo 17% hodnoty.
Ako si to vypočítal?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Po 04 07, 2022 10:25 am existuje fond ( alebo EFT-ko ) co by garantovalo nezaporny vynos kde by clovek vedel drzat VSETKY svoje volne prostriedky bez strachu a s aspon s nejakym malym zhodnotenim ? Nieco ako ked sa clovek stahuje do ineho mesta - preda byt v jednom meste - ide do podnajmu v druhom meste ale casom planuje kupit byt v druhom meste. Ma svoj vek - hypoteka (ak bude potrebna ) max na 10 rokov takze bude potrebovat cash. Ta doba ked kupi byt v novom meste moze byt 3 mesiace ale mozno aj 3 roky. V tejto dobe clovek nevie ale chce mat hotovost relativne likvidnu ale nie uplne nulove zhodnotenie ako v banke ale zaroven bezrizikove lebo tam chce mat takmer vsetko za co chce kupit byt. Plan je 12 mesiacov dlhopisove etf-ko co by dalo aspon 2% pa ale tak aby ani v pripade extra-velkeho pruseru na trhoch neslo do minusu. Je to vobec realne ?
A čo takto presťahovať sa do iného mesta do podnájmu a starý byt nepredať, maximálne krátkodobo prenajímať.
Keď nájdeš vhodný byt na kúpu, zobrať na ten nový byt hypotéku, alebo zobrať na starý byt americkú hypotéku.
Po kúpe nového bytu v kľude starý byt predať a predčasne splatiť hypotéku(americkú hypotéku).

Výhoda: Ak poklesnú ceny nehnuteľnosti, tak klesne cena nielen starého, ale aj nového bytu, takže na tom neprerobíš. A v medziobdobí neideš do cashu, kde ti ho bude požierať inflácia, prípadne aj eurokríza.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa aviceN »

PredsaJa napísal: Po 04 07, 2022 10:09 pm
osamely chodec napísal: Po 04 07, 2022 9:17 pm zatial mi nik neodpovedal na otazku kto ocenuje aktiva tychto fondov. Ocenuje ich akoze nezavisly auditor :), plateny predpokladam tymi fondymi . Ak ich neocenuje trh - burza, cele je to o nicom . Samozrejme v peknom pocasi to funguje dlho dobre. Ak pride kriza likvidity a investori si budu chciet dat vyplatit svoje podiely potom sa len zacnu diat veci , treba zazit ...
Neviem kto konkrétne tu, ale je bežné pri veľkých real estate fondoch, že aktíva oceňujú externí appreiseri typu C&W, CBRE, JLL a podobní. Osobne s nimi problém v hodnovernosti až tak nemám, hoci naceňujú často dosť agresívne. Je to situácia podobná ako pri ratingových agentúrach. Ja hlavne upozorňujem na to, ako sa môžu ľahko zmeniť vstupy do výpočtu hodnoty. Stačí, že yield sa pohne z 5% na 6% a tie assety stratia papierovo 17% hodnoty. A to bez toho, aby sa inak zmenili parametre assetov (obsadenosť, NOI,...). Proste ako o krátkodobej investícií sa o tom ani len nemôže uvažovať.
Vieme sa k takemu poslednemu prepadu od roku 2006 (vznik fondu) dopatrat ci take nieco nastalo a ako zareagoval fond?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: 500 tisic na investovanie, pol roka rozmyslam, co s tym... PORADITE, PROSIM?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Ut 05 07, 2022 11:26 am Vieme sa k takemu poslednemu prepadu od roku 2006 (vznik fondu) dopatrat ci take nieco nastalo a ako zareagoval fond?
Nevieme. Ale celá EU smeruje do krízy, takže opatrnosť je namieste. Zaujíma nás riziko do budúcnosti.
Ani ARCA nemala navonok problémy. Aj Thomas Lloyd dlhé roky spoľahlivo vyplácal. Aj Charles Bridge nemal dlhé roky žiadny DD. Dokonca ani český Buffett po prvých 4 rokoch nevyzeral, že z neho bude prepadák.

U IAD sa mi nepáčia poplatky. Vstupné 1,5% (3% ),,,priebežné 1,8% ( v papieroch majú 2,05% )...- 10% výkonostný, 1,5%(3% ) výstupný ak to tam nenecháš aspoň pár rokov. Na záver máš čerešničku na torte: zdanenie -19%.

Keď už to porovnám s HB Reavis, za ktorým viem že stojí najbohatší slovák Chrenko...tak HB Reavis výnos 8-10% p.a. , kým IAD má po poplatkoch výnos 3-4%. Rizikovosť je u IAD 2 a u HB Reavis 3 (to sú pritom len tabulkové kecy, lebo ani rizikovosť 1 neznamená, že fond je bez rizika). Ešte subjektívne vnímam IAD tak, že oni investujú peniaze klientov do iných realitných spoločností a dlhopisov, takže primárne ryžujú na poplatkoxch, kdežto naši žraloci ako Penta, JT a HB Reavis tu vidím realizáciu projektov od A po Z ( napr. u Penty celé rezidenčné sídliska, u HB Reavis Auparky, JT Eurovea... ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"