Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Lapi
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 30 01, 2022 12:18 pm

Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Lapi »

Čaute všetci,
už Vás tu sledujem dlhšiu dobu a veľmi si cením, že máte takéto fórum, kde si zdieľate pohľady na investície a svet. Preto som sa aj ja rozhodol, že sa pridám a v tomto virtuálnom prostredí budem tiež prispievať mojim pohľadom na tento svet.

Na úvod je dobré sa aspoň trošku predstaviť, moja prezývka je Lapi, mám tesne nad 30 rokov, ženatý, 1 dieťa, bývam na strednom slovensku. Vyštudoval som 2 VŠ, jedna ekonomického zamerania (medzinárodný manažment) a jedna športová ftvš. Popri škole som pracoval celý čas, obe som vyštudoval externe (distančne).

Moje hlavné záujmy sú šport, cestovanie, technológie, autá, varenie , zdravý životný štýl a samozrejme aj financie :).

O svet financií som sa zaujímal už počas štúdia, avšak v tej dobe som to trochu podceňoval a aj keď som získaval nejaké informácie z tejto oblasti, tak som v tej dobe príliš neinvestoval na finančných trhoch. Čo viem, že bola chyba a prišiel som zbytočne o dobré roky a možné vysoké výnosy. Veď napríklad o bitcoine som veľa počúval už počas štúdia na vš, mal som aj nejaké voľné zdroje a vtedy sa predával ešte hlboko pod 1000€. Avšak nedôveroval som tomu, v tej dobe aj padla Mt.Gox, čo ma tiež odstrašilo a radšej som do toho nešiel. V roku 2018 som sledoval aj prvý bitcoin hype a to ako išla cena k 20tis... No už som nechcel naskakovať a po páde som si aj vydýchol, že som do toho nešiel. No ako sa ukázalo posledné 2 roky, aj to bola chyba :)). Už dlhé roky počúvam ranné komentáre Jaroslava Brychty z xtb, ktoré sa mi páčia a je to taký môj ranný budíček do sveta financií. Okrem toho rád čítam, zisťujem si veci, prechádzam si fóra, diskusie, twitter a discordy, aby som bol v obraze. Páči sa mi stránka a chalani z Everythingmoney.com. Taktiež mám prečítané veci od J.Karpiša, mám rád veci ohľadne T.Baťu a mnohé iné. No proste sa snažím získať čo najucelenejší prehľad aby som sa vedel rozhodovať.

Bohužiaľ účet u brokera som si založil až v polke roku 2021, takže začínam až teraz . Ale čo bolo to bolo, spätne sa nedá pozerať a plakať nad tým. Mojim cieľom je správne investovať teraz a v budúcnosti a vďaka tomu finančne zaistiť seba a svoju rodinu.

Čo som investične robil doteraz:
Snažil som sa investovať do seba a svojej rodiny - ako to myslím? Nakoľko sa mi podarilo získať celkom slušnú prácu, zaobstaral som si slušné vlastné bývanie a spravil som kompletnú rekonštrukciu. V súčasnosti mám 3izb byt plus garáž v širšom centre krajského mesta. Výhoda je, že sa mi tento byt podarilo zaobstarať veľmi výhodne, čo už pri súčasných cenách by bol nonsens a vyplatil som ho v cashi, teda nie som zaťažený hypotékov ani inými úvermi...
Investoval som do svojho vzdelávania - účasti na seminároch kvôli práci, cestoval som po svete a spoznával, kde som okrem klasickej turistiky sledoval aj trendy pre moju prácu a vďaka tomu som možno aj získal lepšiu pracovnú pozíciu.
Relatívne triezve míňanie. Aj keď som zarábal na pomery mojich rovesníkov, či bežných ľudí nadpriemerne, tak sa snažím šetriť kde sa dá. Mohol by som si dovoliť to porozhadzovať, ale práve preto som tu, aby som to nerobil a mal z tých peňazí úžitok.
Nefajčím, nepijem, ale rád sa dobre najem :)). Tam priznávam, že si niektoré veci neviem odpustiť a zaplatím aj viac ako je obvyklé.

No keďže mám v súčasnosti stále dobrú prácu, viem si ušetriť na investovanie mesačne 1-1.5k € tak, aby som nijak neznížil svoj životný štandard a ani rodine.

V súčasnosti mám na brokerskom účte cca 10k€ na brokerskom účte.
Mám cash účet na IBKR, zatiaľ chcem investovať bez marginu, a zaujímajú ma hlavne akcie a možno zvážim etf. Ale hlavne akcie, páči sa mi stock picking. Tak uvidím ako mi to pôjde.

Budem rád, keď ma taktiež pridáte do vašej investorskej hitparády, teda až keď dosiahnem nejaké výsledky, dúfam teda, že to nebude prepadák.

Zatiaľ som urobil iba 4 investície do akcií.

Toto je moje súčasné portfólio:

LMT - 2ks @ 332,02 USD
LHA - 100ks @ 6,75 EUR
BAYN - 10ks @ 50,74 EUR
URW - 3ks @ 67,37 EUR
voľný cash - cca 9,5k EUR

Tak uvidím ako sa mi bude dariť a budem rád za každú radu, či hocijakú diskusiu. Nakoľko situácia na trhu je teraz taká aká je, som viac opatrný a nechávam si viac peňazí v cashi, pretože si myslím, že by sa mohli hodiť na dobrý nákup. Myslím si, že treba kúpiť akcie za čo najlepšie peniaze a ak to časovanie nevyjde, tak proste pozrieť sa na iné... Určite sa dá nájsť aj iná dobrá investičná príležitosť. Ale to je to najťažšie :)))

Ďakujem, dúfam, že takýto dlhý úvod vás neodradil a teším sa na diskusiu s vami. :))
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Rokosák »

Podla mna Ides na to spravne. Paci sa mi, ze zijes pod svoje financne moznosti. Tak ako aj ja vdaka manzelky. :D

Staci sa vyvarovat, pripadne opatrne posudit sucasne popularne investicie. To ze v nedavnej minulosti boli ETFka ci kryptomeny vynosne a dlhopisy nie, neznamena, ze tak to bude odo dnes pokracovat. Takisto je dolezite reagovat rychlo na neuspesne investicie. Kedy sa zbavit investicie, hoci aj so stratou, je neobycajne tazke z hladiska technickeho, ale aj psychologickeho.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lapi napísal: Ne 30 01, 2022 1:27 pm Účet u brokera som si založil až v polke roku 2021, takže začínam až teraz . Ale čo bolo to bolo, spätne sa nedá pozerať a plakať nad tým. Mojim cieľom je správne investovať teraz a v budúcnosti a vďaka tomu finančne zaistiť seba a svoju rodinu
Mám v súčasnosti stále dobrú prácu, viem si ušetriť na investovanie mesačne 1-1.5k € tak, aby som nijak neznížil svoj životný štandard a ani rodine.
V súčasnosti mám na brokerskom účte cca 10k€ na brokerskom účte.
Mám cash účet na IBKR, zatiaľ chcem investovať bez marginu, a zaujímajú ma hlavne akcie a možno zvážim etf. Ale hlavne akcie, páči sa mi stock picking. Tak uvidím ako mi to pôjde.
Ahoj. To že začínaš až teraz je OK. Nie je nad čím plakať. Máš 30 rokov, 2 VŠ, rodinu. Máš vlastný byt, ktorý si zrekonštruoval a je už splatený.
Máš dobrú prácu a nadštandartný príjem. Palec hore. :like:

Dokázal si toho viac ako priemer tvojích vrstovníkov. Máš dobrú pozíciu dosiahnúť F.I.R.E. (Financial Independence, Retire Early)


Lapi napísal: Ne 30 01, 2022 1:27 pm Budem rád, keď ma taktiež pridáte do vašej investorskej hitparády, teda až keď dosiahnem nejaké výsledky, dúfam teda, že to nebude prepadák.
Rád, ale nie až keď dosiahneš výsledky. Buď chceš ísť do Hitparády, alebo nie. Ak chceš, tak nám bude treba reportovať každý štvrťrok 2022 a celkový výsledok od začiatku ( aj kedy si začal ).

Tie pozície, čo už máš treba nejak preukázať. Stačí ked po prvom štvrťroku doložíš scan za 2022 a od začiatku. Bez preukazovania minulosti stačí reportovať nákupy pri reálnej cene, hlavne ked držíš portfólio. Však si pozri ako to robia ostatní . Nie sme nejakí detailisti, ale chceme zachytiť reálny svet investovania/tradingu a v rámci komunity hrať fair-play. Kolektívna kontrola = kolektívna spokojnosť. Myslím, že zatial sú všetci spokojní , teda aj účastníci, aj širšia komunita. O to nám ide. Nie o výsledky. O realitu.


Lapi napísal: Ne 30 01, 2022 1:27 pm Zatiaľ som urobil iba 4 investície do akcií.
Toto je moje súčasné portfólio:
LMT - 2ks @ 332,02 USD
LHA - 100ks @ 6,75 EUR
BAYN - 10ks @ 50,74 EUR
URW - 3ks @ 67,37 EUR
voľný cash - cca 9,5k EUR

Tak uvidím ako sa mi bude dariť a budem rád za každú radu, či hocijakú diskusiu. Nakoľko situácia na trhu je teraz taká aká je, som viac opatrný a nechávam si viac peňazí v cashi, pretože si myslím, že by sa mohli hodiť na dobrý nákup. Myslím si, že treba kúpiť akcie za čo najlepšie peniaze a ak to časovanie nevyjde, tak proste pozrieť sa na iné... Určite sa dá nájsť aj iná dobrá investičná príležitosť. Ale to je to najťažšie :)))

Ďakujem, dúfam, že takýto dlhý úvod vás neodradil a teším sa na diskusiu s vami. :))
Si veľmi opatrný. Vzhľadom na to, že si myslíš, že začínaš neskoro , napíšem pár mojích osobných poznámok.
Ber to ako môj názor. Žiadne poradenstvo. Robiť si môžeš čo chceš.

Ak chceš dlhodobo dosiahnúť nadpriemerné zhodnotenie, mal by si ísť do toho agresívnejšie.

Pri kapitále 10 000 a volnom kapitále 1000 mesačne sa takýmto opatrným stockpickingom nedopracuješ ďaleko.

Uvedom si, že akcie = podnikanie. Investuješ do najlepších firiem sveta. Ak to urobíš diverzifikovane (nie aktívnym stockpickingom ) v dlhodobom horizonte máš malé riziko straty a veľký potenciál výnosov. Len netreba váhať a vyčkávať.

Ja na tvojom mieste ( ked máš rád technológie ) ihneď využijem 18% korekciu na Nasdaqu, alebo 11% korekciu na SP500, alebo 7% korekciu na ETF SVET a vrazím tam celých 9500 € (s malou časťou portfólia sa kludne bavkaj).
Pri novom volnom kapitále 1000 až 1500 mesačne (to je 12 000 až 18 000 € ročne) môžeš dokupovať a vôbec sa neotravuj tým, či trhy idú dole, alebo hore.

Za 10 rokov ti prinesie inflácia znehodnotenie -25% až -50% a za 30 rokov násobne viac.
Takže ak nechceš sám podnikať, musíš vsadiť na podnikanie najlepších amerických, alebo svetových firiem. Neboj sa.

Teraz je Nasdaq 100 na cene cca 14 400 a SP500 na 4400.
Za 10 rokov s najväčšou pravdepodobnosťou bude Nasdaq na cene 37 000 a SP500 pri 10 000.

Tvojích 10 000 investovaných teraz a k tomu 1000 mesačne DCA ti za 10 rokov prinesú stav na účte 220 000 € ( 10% p.a.)

Ak to trhy nedokážu za 10 rokov ( napr. ako nedokázali za prvú dekádu 21 storočia ), tak to dobehnú druhých 10 rokov, alebo tretích 10 rokov.
Ak to bude menej, tak to bude menej. Ale minimálne infláciu porazíš.

S vysokou pravdepodnobnosťou môžeš za 30 rokov rátať s účtom nad 2 milióny €.

Je to tvoj život, tvoje rozhodnutia. To tvoje bavkanie so stockpingom neveští nič dobré.
Ak si konzervatívnejší a opatrnejší typ, jednotlivé akcie ťa budú znervózňovať a viesť k rôznym špekuláciám (či nevybrať zisk atd).

Pri indexovom ETF máš dobrú diverzifikáciu a či kúpiš 100 najväčších technologických firiem (NQ), alebo 500 najväčších US firiem (ETF USA ), alebo 1550 svetových firiem (ETF SVET), budeš kludne spávať, lebo investuješ do najlepších a nepotrebuješ sledovať nič.

To by si mal urobiť a či to urobíš na 100%, alebo si 20% necháš na stockpicking, prípadne iné investície, na tom už tak nezáleží.
Dôležité je, aby si začal ihneď a na plný plyn. Pretože nevrážaš do toho velké peniaze, len toľko, čo vieš ušetriť za 1 rok.

Želám ti veľa úspechov a to aby si dosiahol F.I.R.E. Máš na to najlepšie predpoklady a dúfam, že aj správnu investorskú psychiku!

Vítaj u nás :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lapi
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 30 01, 2022 12:18 pm

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Lapi »

Ďakujem za príspevky a vaše skúsenosti a rady. Určite budem o tom rozmýšľať a uvidím čo si z toho zoberiem pre svoje investovanie. Ako som už povedal, vážim si, že tu je takáto aktívna komunita s rokmi skúseností, bolo by hlúpe nepoučiť a neučiť sa od skúsených harcovníkov.
Rád, ale nie až keď dosiahneš výsledky. Buď chceš ísť do Hitparády, alebo nie. Ak chceš, tak nám bude treba reportovať každý štvrťrok 2022 a celkový výsledok od začiatku ( aj kedy si začal ).

Tie pozície, čo už máš treba nejak preukázať. Stačí ked po prvom štvrťroku doložíš scan za 2022 a od začiatku. Bez preukazovania minulosti stačí reportovať nákupy pri reálnej cene, hlavne ked držíš portfólio. Však si pozri ako to robia ostatní . Nie sme nejakí detailisti, ale chceme zachytiť reálny svet investovania/tradingu a v rámci komunity hrať fair-play. Kolektívna kontrola = kolektívna spokojnosť. Myslím, že zatial sú všetci spokojní , teda aj účastníci, aj širšia komunita. O to nám ide. Nie o výsledky. O realitu.
Samozrejme, chcem ísť do toho, urobím všetko tak aby to bolo fair-play. Ako srdciar športovec mám rád presné výsledky a tabuľky, takže čo bude treba zverejním na overenie a k vyhodnoteniu.
Lapi
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 30 01, 2022 12:18 pm

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Lapi »

Prikúpil som pár akcií Facebooku, pozeral som si tie earnings a nie som až taký skeptický čo sa týka tejto spoločnosti.
Ak by to prípadne padlo ešte nižšie, chcem ešte 5-10 ďalších akcií prikúpiť, uvidíme čo bude trh robiť. V dlhšom horizonte som však optimista.
Zmeny v portfóliu zvýrazňujem.
Posledné dni som pozeral viaceré spoločnosti, mám vo watchliste asi 5-6 kandidátov, ktorých chcem sledovať viac. Sledujem aj ten wish, zatiaľ nejdem kupovať, ale som zvedavý čo sa tam udeje po zverejnení výsledkov.

Toto je moje súčasné portfólio:

FB - 5ks @ 227,00 USD
LMT - 2ks @ 332,02 USD
LHA - 100ks @ 6,75 EUR
BAYN - 10ks @ 50,74 EUR
URW - 3ks @ 67,37 EUR
voľný cash - cca 8,3k EUR
Lapi
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 30 01, 2022 12:18 pm

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Lapi »

Chcem sa Vás skúsenejších opýtať ešte na tieto otazky. Budem rád ak mi niekto odpovie.

Z hľadiska daní chápem, že ak dosiahnem zisk z akcií, tak to zdaňujem a uvádzam v daňovom priznaní.

Ak splním časový test (a) držím akciu viac ako 1 rok a b) súčasne sa tá akcia obchoduje na regulovanom trhu viac ako rok) tak daň z tohto neplatím a teda tieto do daňového priznania neuvádzam. Správne to chápem?

Druhá vec je že, do 500€ som oslobodený od zdaňovania. Teda ak predám akciu skôr ako uplynie časový test, alebo sa táto akcia obchoduje menej ako rok na regulovanej burze, musím všetko zdaniť .... Teda mám zisk za celý rok 3000 € napr, odpočítam 500 € a zdaním 2500€ zisku napr. (teda súčet všetkých zisko a strát v roku).. Správne to chápem?

Keď kúpim akcie napr z OTC trhu, toto všetko zdaňujem a nepočíta sa to do tej druhej podmienky?

Takže napríklad do zisku 500€ môžem napríklad aj predávať akokoľvek akcie bez ohľadu na časový test a odkiaľ som ich kúpil a nezdaňujem...

Pozor si musím dávať pri IPO, keď kúpim takúto akciu nespĺňam podmienku b) a bez ohľadu koľko ju budem držať, aj keď aj viac ako je časový test, tak ma neminie zdanenie... Správne to chápem?.

Ďakujem za odpovede....

Ja som si k tomu našiel toto, len sa chcem od Vás uistiť, keďže ste skúsenejší...

Podľa ustanovenia § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia, ak doba medzi ich prijatím na regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok. Oslobodenie od dane v prípade predaja cenných papierov tak vyžaduje dve podmienky – prijatie na obchodovanie na regulovanom trhu aspoň po dobu roka a plynutie jedného roka od nadobudnutia daňovníkom.

Na príjmy (resp. rozdiel medzi príjmami a výdavkami) podľa § 8 ods. 1 písm. a) d), e) a f) je zároveň možné uplatniť oslobodenie do výšky 500 eur. Ak bude rozdiel medzi príjmami a výdavkami (zisk) vyšší ako 500 eur, do základu dane sa zahrnie len suma, ktorá prevyšuje oslobodenie 500 eur.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... investicii © Podnikajte.sk
Lapi
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 30 01, 2022 12:18 pm

Re: Moja investičná cesta - Lapi-ho fórum

Príspevok od používateľa Lapi »

Predal som akcie LMT.

Predaj LMT 2ks @ 408 USD/ks (nákup 332 USD/ks) = zisk 76 USD/akcia = +152 USD (cca + 23%) a ešte dividenda cca 5€ co som dostal v decembri

Lutujem, ze som ich nekúpil viac, ale keď som nakupoval tak to bol moj prvý nákup a chcel som si to vôbec otestovať ako to funguje.
Nabudúce nebudem tak defenzívny. Myslím si, že v súčasnosti je cena tejto akcie už dosť drahá a chcelo by to výraznejšiu korekciu na nej, ak sa dostane niekedy k 300vke, určite ju znovu zaradím do portfólia.

Toto je moje súčasné portfólio:

FB - 5ks @ 227,00 USD
LHA - 100ks @ 6,75 EUR
BAYN - 10ks @ 50,74 EUR
URW - 3ks @ 67,37 EUR
voľný cash - cca 9k EUR
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"