Investovať 100€ oplatí sa to?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Mária12
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 31 01, 2022 1:56 pm

Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa Mária12 »

Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať, kde je výhodné vložiť 100€ a mať z toho zisk?
Mária12
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 31 01, 2022 1:56 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa Mária12 »

Alebo trebárs aj 1000€ a mať to mesačne zhodnocovane? Vie mi z Vás niekto poradiť?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahoj Maria. Ak myslis 100 eur mesacne, tak prakticky hociktora slusna sporiaca schema (EIC, Finax, portu), alebo aspon nejake podielove fondy (i ked su drahsie, ale lepsie ako nemat nic)...
Ak myslis len 100 eur, tak asi na nejaky sporiaci ucet / zbytky toho co ostalo (mbank / 365 bank) s minimalnym urokom (ktore mozno teraz casom porastu)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa wladas »

rmaly napísal: Po 31 01, 2022 2:23 pmsporiaca schema (EIC, Finax, portu)4
investovanie nie je sporenie, to len aby Maria nebola zmatena.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Pri 100 EUR nebude fungovať ani mBank a 365.bank (aktuálne). Vzhľadom na výšku úrokovej miery pri základných sporiacich účtoch a úroku vyplácanom mesačne to nehodí ani 0,01 EUR.

0,01% - mBank sporiaci účet a termínované vklady až na 9 mesiacov
0,10% - mBank termínovaný vklad na 12 mesiacov
0,0365% - 365.bank bezplatný sporiaci účet
0,365% - 365.bank spoplatnený / podmienený sporiaci účet
Mária12 napísal: Po 31 01, 2022 2:09 pm Alebo trebárs aj 1000€ a mať to mesačne zhodnocovane? Vie mi z Vás niekto poradiť?
Pri tejto sume už bude niečo málo mesačne pribúdať.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa rmaly »

No, uplne po spravnosti pri 100 eurach asi niet pomoci vobec... dajme tomu pri jednorazovej tisicke... ale ten navrh bol tak z ucty, ze sa niekto pyta... obavam sa, ze je to zialbohu v dnesnej dobe prd vo vetre :( :(
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Po 31 01, 2022 4:47 pm No, uplne po spravnosti pri 100 eurach asi niet pomoci vobec... dajme tomu pri jednorazovej tisicke... ale ten navrh bol tak z ucty, ze sa niekto pyta... obavam sa, ze je to zialbohu v dnesnej dobe prd vo vetre :( :(
Nemyslel som to zle. Len som si spomenul na svoju minulosť. Za študentských čias so mnou pracovníčka Poštovej banky otvorila nejaký neterrmínovaný vklad kde sa úrok pripisoval denne. Môj vklad bol nízky, čo som si všimol až po 2 mesiacoch, vo výpise sa každý deň pripísal úrok 0,00 EUR :beer:
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa frakan »

Ak máš účet v SLSP tak sporenie do Fondu maximalizovaných výnosov podľa mňa nemá chybu
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa frakan »

wladas napísal: Po 31 01, 2022 3:06 pm investovanie nie je sporenie, to len aby Maria nebola zmatena.
A čo to teda je?
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Vždy lepšie investovať dlhodobo 100€ každý mesiac ako ich nechať ležať na účte. Síce z toho nezbohatneš, ale logiku to dáva. Pri dlhodobých investičných sporeniach do podielových fondov máš vstup za 0%, výstup za 0% ak dodržíš min. dobu sporenia a priebežné ročné náklady rovnaké, resp. nižšie ako napr. Finax (navyše, pri takejto nízkej sume u nich platíš aj 1,2% na vstupe). Stačí si vybrať z ponuky napr. TB - Globálny akciový fond, VÚB - Akciové Portfólio alebo SLSP - Fond maxim. výnosov. Nevýhodou je, že pri redemácii zaplatíš zrážkovú daň.
Alebo potom EIC - len si treba dať pozor, aby ťa nejaký "šikovný" sprostredkovateľ neoholil na poplatkoch. Resp. úplne najlepšie vyjde z týchto možností asi Portu - bez vstup./výstup. poplatkov a 1% p.a. za správu.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

frakan napísal: Po 31 01, 2022 5:56 pm A čo to teda je?
Pripájam odpoveď z aktuálne prebiehajúceho kvízu na Trende.
https://www.trend.sk/spravy/ako-ste-tom ... -otestujte
Elementárnym rozdielom medzi investovaním a sporením je riziko straty, ktoré sa s týmito činnosťami spájajú. Pri sporení odkladáte peniaze za vopred určený úrok a riziko, že peniaze stratíte je veľmi malé. Získavate tak síce istý, ale zato často veľmi nízky výnos. Pri investovaní máte možnosť dosiahnuť na vyššie výnosy, ale na úkor rastúceho rizika. Úrok nie je vopred dohodnutý a hodnota investície môže rásť, ale aj klesať.
Narážaš na slovičkárenie, ale wladas mal korektnú poznámku :palec_hore:
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa frakan »

capitalcapital napísal: Po 31 01, 2022 8:08 pm Pripájam odpoveď z aktuálne prebiehajúceho kvízu na Trende.
https://www.trend.sk/spravy/ako-ste-tom ... -otestujte



Narážaš na slovičkárenie, ale wladas mal korektnú poznámku :palec_hore:
Haha, no áno, je to slovičkárenie. Tá citovaná definícia vymedzuje význam slova "sporenie" vlastne iba na termínované vklady. Už aj napr. podnikové dlhopisy predstavujú isté riziko. A vlastne aj všetky podielové fondy. Podľa typu PF je to o miere rizika. Podľa tej definície by som nemohol konštatovať, že si v druhom a treťom pilieri šetrím na dôchodok. Záleží na tom v ako širokom kontexte to chápeme. 8)
Mária12
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 31 01, 2022 1:56 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa Mária12 »

A čo mám teda robiť? Aby som aspoň trosku z tých 100€ mesacne, alebo 1000€ jednorazovo mohla niečo zarobiť?
mateo.24
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 4:22 pm
Has thanked: 1 time

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa mateo.24 »

Záleží podľa toho, kedy budeš peniaze potrebovať. Ak o min.5 až 7 a viac rokov, môžeš priebežne investovať.
Ale pozor: Hodnota investície môže rásť, klesať alebo stagnovať.

Asi najlacnejšie a najjednoduchšie je zaregistruj sa a priebežne vkladaj - investuj na portu.sk.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Po 31 01, 2022 5:00 pm Nemyslel som to zle. Len som si spomenul na svoju minulosť. Za študentských čias so mnou pracovníčka Poštovej banky otvorila nejaký neterrmínovaný vklad kde sa úrok pripisoval denne. Môj vklad bol nízky, čo som si všimol až po 2 mesiacoch, vo výpise sa každý deň pripísal úrok 0,00 EUR :beer:
nie, jasne, ja suhlasim - mas pravdu. Ono z povodneho prispevku (mne) nebolo jasne, ci mesacne alebo jednorazovo. Mesacne je to zase velmi slusne...
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Opäť, na malé pravidelné investície odporučím xtb.
Minimálna cena nákupu/predaja je 100€. Žiadne poplatky za pokyn (nákup/predaj) pri ETF. Prezri si miestne odporúčania na etf, prípadne tip odomňa:
ishares core Msci World (EUNL), Ftse All World (VWCE) - tie dva vieš kúpiť aj na xtb a postupne, pravidelne tam vkladaj a nakupuj.
Osobne držím práve ten neskôr spomenutý pre jeho väčší záber trhu.

Cena VWCE je momentálne okolo 100€.
EUNL okolo 75€.

Ak by si kupovala napr. EUNL a jeden mesiac ti nevýde lebo 2 akcie stoja 150, tak odlož a budúci mesiac budeš mať našporené už 200 a za to kúpiš 2 a ostane ti aj na ďalší mesiac.

Ja to robím takto - každý mesiac si na investičný účet vložím čiastku podobne ako ty a vždy kúpim čo sa do danej čiastky vojde. Raz je to trocha viac, raz trocha menej aj v závislosti od aktuálnej ceny.

Mysli ale na to, že trhy sú momentálne vysoko. Možno padnú zajtra, možno o mesiac, rok alebo aj nikdy. Investuj to, o čo si môžeš dovoliť prísť a strata by ťa nebolela. Ak príde pokles, nesmieš predať ale naopak počkať, než sa to vyšplhá naspäť.

Možno preto ten zmätok - sporenie vs investovanie. Investovanie = podstupovanie rizika, za ktoré je investor (spravidla) odmenený ziskom.
Sporenie = istý, ale malý (žiaden zisk). Žraloci ti na slovensku ponúknu termiňák na 0,8% p.a alebo vklady s výpovednou lehotou do 0,5%p.a. Osobne mi to ale nestojí za námahu či otváranie si účtu. Ak ušetríš 1200 eur ročne, 1200 € * 0,8% = 9,6€ ročne (pred zdanením).

Ak už máš tých 1000€ našporených, vlož si aj tie a postupne ich rozpusti. Napríklad tak, že každý mesiac investuješ spolu 200 (100nových + 100 z rezervy).
trpk1
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Pi 12 11, 2021 6:20 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa trpk1 »

Ja by som skôr odporučil portu.sk ako XTB. Osobne skúšam obidva produkty posledných pár mesiacov.

Pri portu.sk je výhoda, že tam majú investičný dotazník, ktorý vyhodnotí rizikový profil a nastaví stratégiu podľa toho.

Nemusí byť ideálne pre každého všetko dávať do akcií a nemať žiadne dlhopisy, ktoré by miernili výkyvy hodnoty portfólia. To súvisí aj s tým, že nevieme na ako dlho majú byť peniaze investované. Taktiež je pohodlnejšie mať nastavený trvalý príkaz, ako ručne každý mesiac poslať peniaze a kúpiť niečo. Pri xtb hrozí, že človeka prestane baviť nasledovať svoju stratégiu, ktorú si stanovil na začiatku. Či už po čase zabudne posieľať peniaze, alebo sa môže zľaknúť pri poklese a nenakúpi vtedy keď je to výhodné.

Okrem portu.sk, existuje finax.sk, čo je veľmi podobný produkt, ale kde sú vyššie poplatky pri investovaní. Ešte existuje na slovenskom trhu fondee.sk ako ďalšia alternatíva k portu a k Finaxu.
Z týchto troch (portu, finax, fondee) by som ale vybral portu.sk.
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa ivoL »

Investovať 100€ mesačne sa oplatí dlhodobo.
V prvom rade sa treba vzdelávať, aby človek urobil čo najmenej chýb. https://www.portu.cz/blog/jak-zacit-investovat
Pre začiatočníka, alebo človeka ktorý nemá čas sledovať trhy je najlepšie investovať do ETF fondov. Sú verejne obchodovateľné ako akcie, čiže po ročnej držbe ETF fondov neplatíš daň na rozdiel od podielových fondov, kde každoročne platíš daň.
Na nákup ETF je momentálne najlepšia platforma Portu, je to česká firma cez , ktorú sa dá investovať v eurách do ETF.
V Portu neplatíš vstupný poplatok, pri investovaní do podielových fondov platíš pri akciových fondoch 2,5 - 5 %, čiže z každých sto euro si podielový fond stiahne 2,50 - 5,00 € x 12 mesiacov x Xrokov.
Správcovský poplatok v Portu je 1% , akciové podielové fondy majú 2 - 3%.

Treba sa v Portu zaregistrovať vyplniť dotazník, vytvoria diverzifikované portfólio podľa rizikovosti z dotazníka a poslať peniaze.
https://www.portu.sk/?pozvanka=ivan5363 keď klikneš na tento odkaz dostaneš ako bonus 3 mesiace zdarma, nebudú účtovať správcovský poplatok. Správcovský poplatok sa dá ešte znížiť v sekcii Poplatky :
Délka fixovaného období Sleva na aktuálním Správcovském poplatku
5 let - 20 %
7 let - 25 %
10 let - 30 %
15 let - 40 %
Pre porovnanie :
PORTU ( akciové ETF )
100 € mesačne na15 rokov, vstupný poplatok 0 €, správcovský poplatok 0,6% ( zľava 40% ), predpokladané zhodnotenie 8% ročne
výsledná suma po 15 rokoch : 31 100,41 €
výsledná suma po 30 rokoch : 121 846,99 €

Akciový podielový fond
100 € mesačne na15 rokov, vstupný poplatok 2,5%; správcovský poplatok 3%, predpokladané zhodnotenie 8% ročne
výsledná suma po 15 rokoch : 25 246,92 €
výsledná suma po 30 rokoch : 77 733,45 €

Keď ideš niekde investovať treba si zistiť či majú licenciu a dohľad národnej banky, poistenie prostriedkov a poplatky.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa Peter222 »

ivoL napísal: Ut 01 02, 2022 3:56 pm V Portu neplatíš vstupný poplatok, pri investovaní do podielových fondov platíš pri akciových fondoch 2,5 - 5 %, čiže z každých sto euro si podielový fond stiahne 2,50 - 5,00 € x 12 mesiacov x Xrokov.
Správcovský poplatok v Portu je 1% , akciové podielové fondy majú 2 - 3%.
Dovolím si poopraviť, pri pravidelnom investovaní do podielových fondov máš vstup za 0% a správcovský poplatok sa v súčasnosti pohybuje od 0,95% - 1,30% pri najväčších akciových fondoch troch najväčších bánk na SVK - tie štatistiky na stránke Portu (ale aj Finax) sú brutál zavádzajúce. Neberme prosím do úvahy jeden najdrahší fond od IAD ako benchmark, trh je už v tomto ohľade niekde úplne inde. Mne to príde vcelku neseriózne od týchto firiem zobrazovať takéto klamlivé údaje.

V konečnom dôsledku výhody takýchto firiem oproti fondom už nie sú primárne v poplatkoch, ale "iba" o daňovej výhode z pohľadu držania verejne obchodovaných inštrumentov - pre klienta je to samozrejme dosť veľká výhoda.

Samostatnou témou je potom porovnanie (čistej) výkonnosti týchto alternatív.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa frakan »

Ja by som rozhodne odporúčal to čo tu písal Michal Horníček.
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa ivoL »

frakan napísal: Ut 01 02, 2022 6:04 pm Ja by som rozhodne odporúčal to čo tu písal Michal Horníček.
Aj ja by som tiež odporúčal to čo píše Michal Horníček, investovať cez XTB, ale nie začiatočníkovi.
To je to isté ako dať 70 ročnému nový iPhone.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa frakan »

ivoL napísal: Ut 01 02, 2022 9:04 pm Aj ja by som tiež odporúčal to čo píše Michal Horníček, investovať cez XTB, ale nie začiatočníkovi.
To je to isté ako dať 70 ročnému nový iPhone.
Trošku preháňaš ... a nepodceňuj. Kto zvládne internet banking, zvládne aj XTB. Stačí len trošku sa v tej ich aplikácii pohrať a dať si pozor na tie ich CFD. Určite to za tú námahu stojí.
bohatysockar
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

Re: Investovať 100€ oplatí sa to?

Príspevok od používateľa bohatysockar »

keby mas fakt len 100 Eur, asi by som dal do krypta - ale to je ciste tipovanie no daco ako BTC/LTC/ETH to by sa este mohlo spamatat a vynosy su tam vyssie ako to vyjde

ak sa s tym chces hrat, IBKR a nauc sa robit s tym menu a ovladat to

ale za 100Eur vies aj slusny kurz na udemy kupit na neaku temu a mozno zacat zarabat ovela viac = ono najlepsia investicia je do seba a nie do prizemnej burzy .)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"