Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pani ministri Nad a Korcok s pani prezidentkou Caputovou v predchadzajucich dnoch vo Washingtone inicializovali zmluvu o prenajme letisk SR armade USA a de facto stratu suverenity SR nad dvoma najvyznamnejsimi vojenskymi letiskami SR a ich novym americkym personalom. Kludne ma opravte, ak som niektory z popisanych bodov zmluvy zle pochopil.

Som pro-zapadne orientovany v zmysle, ze bytie vo sfere vplyvu USA (ako je SR) vnimam za vyhodnejsie, nez bytie vo sfere vplyvu Ruska (ako je Bielorusko). Pomer mojej "pro-zapadnosti" by som stanovil niekde okolo 60:40, a nie 99:1.

Som zasadnym odporcom zmluvy o prenajme vojenskych letisk SR armade USA.
Moje argumenty:

1) Ako clenov EU a USA maju clenske krajiny EU a USA zmluvne zavazky branit nas v pripade invazie cudzich vojsk na uzemie SR.

2) Iniciativa Nada, Korcoka a Caputovej ide teda daleko nad ramec nasich povinnosti vyplyvajucich z clenstva EU a NATO, co sa podla mojho nazoru v mainstreamovych masmediach spomina velmi malo. Tato "nadpraca" voci priamo USA (to nie je voci NATO) moze byt zo strany Ruska z mojho pohladu opravnene vnimana ako umyselne zvysovanie napatia sposobeneho hromadenim vojenskeho materialu Ruska a USA na oboch stranach vychodnej Ukrajiny, do ktoreho sa v sucasnosti SR zapaja "nadpracou" nad zmluvne zavazky, ktore ma voci NATO a EU.

3) Nad, Korcok a Caputova mali moznost Americanom ponuknut jedno letisko, namiesto oboch; ked uz velmi chceli robit nadpracu nad povinnosti vyplyvajuce z clenstva v NATO.

Pripominam, ze volit v ziadnych volbach SR (ani len komunalnych) som nebol aspon 20 rokov, i ked tu zijem a bol som v tom obdobi opravnenym volicom. Cize snazit sa zvrtnut debatu smerom, ze istotne som nastrcenym agitatorom niektorej politickej strany, nema zmysel.

Ma zmysel debatovat tuto temu na fore, kde debata urcite nezabrani ratifikacii tejto zmluvy? Z mojho pohladu, inicializacia tejto zmluvy Nadom, Korcokom a Caputovou snad bude dalsim klincekom do rakvy ich politickej kariery, takze v debate o tejto nimi inicializovanej zmluve vidim zmysel. Snad pojdu uz coskoro za Meciarom, Miklosom, Kalinakom, Pociatkom, Beblavym a podobnymi.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jogo »

Ak tu zmluvu ratifikuje parlament, tak ani prípadne referendum ju už podľa mňa nezruší, lebo je to zmluva medzi dvoma štátmi. Tak isto, ako zmluvu o Gabčíkove nezrušili žiadne kroky zo strany Maďarska. Preto si myslím, že Fico hrá okolo zmluvy len divadlo, aby sa dostal k moci. Tak ako hral divadlo v prípade Eurovalu. Ak by mu išlo o neratifikáciu zmluvy, už dávno by tu bola podpísaná petícia s 350 000 podpismi a referendum ešte pred ratifikáciou tej zmluvy v parlamente. Môžem len veriť, že niektorí poslanci vládnej koalície budú akceptovať vôľu väčšiny Slovákov ostať voči konfliktu na Ukrajine neutrálny, napríklad tak, ako Turecko pri napadnutí Iraku v 2003 roku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

O Ficovych pohnutkach pocas humbuku okolo podpisu zmluvy si nerobim iluzie, urcite sa snazi vytlct politicky kapital a je mozne, ze aj za jeho vlady by podobnu zmluvu urobili. I ked to nie je uplne ze iste, lebo zo zopar podobnych veci na medzinarodnej urovni vedel vykluckovat.

Na mojom postoji, ze ta zmluva je nadbytocna servilita SR voci USA, ktora nam prinasa viac negativ nez pozitiv, Ficove demonstracie nic nemenia. Nase clenstvo v EU a NATO je az az demonstraciou prozapadneho smerovania a ako som uz spominal, Finsko, ktore ma priamu hranicu s Ruskom, na svoju ochranu a demonstraciu prozapadneho smerovania neciti potrebu ani len clenstva v NATO. A nikto v mainstream masmediach ich neobvinuje, ze to su tam Kotlebovski zadubenci.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jogo »

Franto napísal: So 05 02, 2022 12:26 pm To je vôľa tých najhlasnejších, nie väčšiny.
Nie hovorí zmluve s USA približne polovica Slovenska (35 percent určite nie, 19 percent skôr nie). Za potrebnú obrannú zmluvu považuje približne tretina (15 percent určite áno, 17 percent skôr áno).
Vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN.SK, ktorá sa pýtala 1 006 ľudí v čase od 27. januára do 1. februára.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... uve-s-usa/
Polovicu z červenej armády, ktorá pomohla oslobodiť v roku 1945 aj Slovensko, tvorili vojaci z Ukrajiny. Bolo by to pekné poďakovanie z našej strany, keby sme sa im odvďačili tým, že strčíme hlavu do piesku. Alebo skôr svinstvo.

Bezpečnosť Ukrajiny sa týka aj nás.
Myslíš tým aj Vlasovcov a Banderovcov?
A čo Rusi, tí nás neoslobodili? A my zase pôjdeme proti ním ako v 1 a 2 sv. vojne? A potom sa zas budeme vyhovárať, že sme museli?
Práve preto, že nás oslobodili Ukrajinci aj Rusi spolu(+ostatné národy Sovietského Zväzu), tak by sme mali ostať neutrálny a nemiešať sa medzi nich.

p.s: Už som tu nechcel reagovať, ale takéto polopravdy tu nebudem mlčky prechádzať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Murosik »

Tazko povedat. Asi na to nemam nazor, ale Preco s niekym nezdržoval nadštandardné vzťahy? A ak ich udrživať, tak s kým iným ako EU a USA?
Že to Rusko bude brať ako provokáciu, tak to asi áno. Ale zasa USA mozu brat zle odmietnutie spolupráce
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jogo »

Franto, už nebudem reagovať na tvoje jednofarebné videnie sveta.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Kosa »

jaroslav80 napísal: So 05 02, 2022 7:19 am
Moje argumenty:

1) Ako clenov EU a USA maju clenske krajiny EU a USA zmluvne zavazky branit nas v pripade invazie cudzich vojsk na uzemie SR.

2) Iniciativa Nada, Korcoka a Caputovej ide teda daleko nad ramec nasich povinnosti vyplyvajucich z clenstva EU a NATO, co sa podla mojho nazoru v mainstreamovych masmediach spomina velmi malo. Tato "nadpraca" voci priamo USA (to nie je voci NATO) moze byt zo strany Ruska z mojho pohladu opravnene vnimana ako umyselne zvysovanie napatia sposobeneho hromadenim vojenskeho materialu Ruska a USA na oboch stranach vychodnej Ukrajiny, do ktoreho sa v sucasnosti SR zapaja "nadpracou" nad zmluvne zavazky, ktore ma voci NATO a EU.

3) Nad, Korcok a Caputova mali moznost Americanom ponuknut jedno letisko, namiesto oboch; ked uz velmi chceli robit nadpracu nad povinnosti vyplyvajuce z clenstva v NATO.

Ma zmysel debatovat tuto temu na fore, kde debata urcite nezabrani ratifikacii tejto zmluvy?
V prvom bode tvojich atgumentov mas velku chybu, my, teda Slovensko nie sme clenmi USA. Sme clenmi NATO a EU. Zmluvne zavazky SR voci EU nevyzaduju vojensku pomoc, ale akukolvek pomoc, ktora je v moznosti kazdeho statu v EU. Cize ked dojde k imaginarnemu napadnutiu ineho clena EU, tak nam staci poslat ako pomoc kontajner toaletneho papiera a povinnost sme si splnili. Ked si precitas zmluvu medzi EU a SR, tak to tam najdes.

Zmluvne zavazky voci NATO su upravene zmluvami, v ktorych mame povinnosti uz konkretne vojensky prispiet. Nie vajatanim, alebo diskutovanim, alebo hladanim tzv. rieseni ako to obist. V strukturach vojenskeho riadenia NATO sme dostali ulohu vybudovat tazku mechanizovanu brigadu, ktora mala byt pripravena a bojaschopna v roku 2018. Je rok 2022 a my diskutujeme. Nase letectvo je nefunkcne, nie je obrany schopne, sme uplne nepripravena krajina pre pripad obrany naseho uzemia, alebo uzemia krajin NATO. Na vychodnom kridle je najschopnejsia polska armada, ktora v podstate do bodky plni ulohy Nato, nie USA.

Ked si precitas hoci len na wikipedii stav vojenskeho letectva v SR, tak zistis nepochopitelnu politiku nasej krajiny z dlhodobeho hladiska. Kedze nie sme nijako pripraveny, coho si je vedoma aj vlada, zostava iba riesenie, ze kym sa nejako nepozviechame, tak ulohy musi niekto prebrat. Pri potencionalnom ohrozeni z vychodu nemozu nas zachranovat vyslane letecke sily NATO z Talianska, alebo Nemecka, ale predvyslane sily na nasom uzemi. Mame 2 letiska, kde jedno je nepripravene pre realne pouzitie.

Pokial sme sa nejako zaviazali, tak by sme si mali plnit aj domace ulohy. Letiska nie su len pristavacie drahy, to je aj ich obrana, logistika, riadenie, zlozite technologie, ktore musia splnat normy NATO v oblasti riadenia vojenskeho letectva a mnoho ineho. Laicky diskutovat na tuto temu nema zmysel. Podsuvat Caputovej, Korcokovi, Nadovi nieco z oblasti dojmologie je zbytocne. Treba si uvedomit aj fakt, ze vojenske plany, obranne politiky sa nediskutuju na verejnosti.

Mam pocit, ze nevieme co robime, nevieme kade mame ist, nevieme kam sa pridat, nevieme ked sme sa pridali co mame robit. Jedine co vieme nadavat.

Ako vacsi problem v diskusii je to, na co som poukazoval, ihned po zadani temy, debata ide okamzite niekde inde. Ja osobne nevidim zmysel v tychto debatach. V predoslom threade "konflikt Usa, Ukrajina sa riesi google, cookies a pod.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

O mojej matucej chybe v bode jedna mas pravdu, nie je pekne, ze som si nevsimol tak hrubu chybu. Samozrejme sme clenmi EU a NATO a nie EU a USA.

Dalsie odstavce chapem tak, ze tvrdis, ze prenajom letisk do ruk USA je dosledok toho, ze sme si neplnili domace ulohy urcene smerom k SR od vedenia NATO ohladom obranyschopnosti. Kedze ako clen NATO sme sucastou velkeho obranneho planu NATO. A teda Nad, Korcok a Caputova ako najoptimalnejsie riesenie tejto situacie vyhodnotili, ze prenajom oboch vyznamnych vojenskych letisk SR do ruk armady USA to vyriesi. Nebude sice suma za prenajom, ale ostane po nich vybudovana infrastruktura a navyse pocas rokov obhospodorovania tych letisk armadou USA nam vedenie NATO nebude vycitat zanedbane ulohy v oblasti obranyschopnosti.

V ramci nasho clenstva v NATO dava toto vysvetlenie urcity zmysel, musim priznat. optimalnu moznost. Caputovu, Korcoka a Nada teraz ale chapem trochu lepsie, ze ako presvedceny podporovatelia clenstva SR v NATO ten prenajom mohli vidiet ako optimalnu moznost.

Ostavam nadalej odporcom prenajmu tych letisk Americanom, lebo som odporcom nasho clenstva v NATO. Clenstvom v NATO pokladam SR praveze za viac ohrozenu, nez viac chranenu.

Fakt, ze vojenske plany sa nediskutuju na verejnosti, je jeden z dovodov pochybovat, ci je demokracia naozaj natolko vyhodna voci inym formam zriadenia. Kedze volici su v podstate neinformovani ludia, je logicke, ze zrejme nebudu hlasovanim vyberat optimalnych vodcov. Nie?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 05 02, 2022 1:30 pm Nie hovorí zmluve s USA približne polovica Slovenska (35 percent určite nie, 19 percent skôr nie). Za potrebnú obrannú zmluvu považuje približne tretina (15 percent určite áno, 17 percent skôr áno).
Vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN.SK, ktorá sa pýtala 1 006 ľudí v čase od 27. januára do 1. februára.
Dávali to v TV správach. Proti zmluve s USA je nadpolovičná väčšina. Za zmluvu iba jedna tretina, aj z tej tvoria väčšinu mladí do 29 rokov, prevážne z Blavy. Takisto ukazovali vystrašených starších ľudí, čo vraveli, že ked nám už teda hrozí, že nás Rusi napadnú, tak sú zato aby tu boli americkí vojaci.

Takže to denno-denné strašenie a hystéria médii má svoj vplyv. Pritom je to úplný nezmysel, aby nás Rusi napádali, alebo okupovali. Nič by tým nezískali a skončili by ako amíci ( pardon spojenecké vojská ) v Afganistane. Putin i Lavrov niekolkokrát zopakovali, že nechystajú žiadnu inváziu.
Ked ste pozorne čítali vyjadrenia ukrajinského prezidenta, ten tiež povedal, že sa nič mimoriadne nedeje, lebo sú s Rusmi v spore už 7 rokov.

Tu je podstata toho hlasovania:

Vyše polovica obyvateľov Slovenska – 52 percent, si myslí, že krajina by nemala spolupracovať so Spojenými štátmi v oblasti bezpečnosti.
Približne tretina – 36 percent, je však presvedčená, že takáto spolupráca by mala existovať.

Podobne je to aj pri otázke prítomnosti vojsk USA na území Slovenska.
Americkí vojaci by prekážali 64 percentám opýtaných, na ich prítomnosť by kývlo 29 percent.

Vyše 50 percent opýtaných si myslí, že by sa o obrannej zmluve s USA malo hlasovať v referende (určite áno 36 percent, skôr áno 20 percent).


Takže ked je vôľa ľudu podstata DEMOKRACIE, tak by sa politici nemali tak ponáhľať. Mne by zmluva s NATO vôbec nevadila, ale vadí mi, že američania obchádzajú NATO, pričom sú jeho zakladateľmi:

Severoatlantická aliancia (a do roku 1989 ako Severoatlantický pakt) je medzivládna obranná organizácia (aliancia), založená 4. apríla 1949 podpisom tzv. Washingtonskej zmluvy ako reakcia západných demokratických štátov na vzniknutú povojnovú situáciu v Európe a eskaláciu napätia zo strany Sovietskeho zväzu. Z vojenského hľadiska je NATO jedinou súčasnou organizáciou kolektívnej obrany na svete.



:pozor: P.S. Prečítal som si vlákno a rozmýšlal ako by som ho moderoval. Prvé príspevky boli vyjadrením názoru. Potom Franto spochybnil, že ide o vôľu väčšiny a hodil do pléna, že to nie pravda. Nato mu Jogo slušne opísal výsledky hlasovania, ktoré boli aj v hlavnom TV spravodajstve.
Na to Franto obvinil Joga, že nadržiava len Rusom...čiže začal útočný scénar. Prestal vyjadrovať svoj názor a začal kritizovať názor iného.

Nato si treba dávať pozor. Môžete napísať, nesúhlasím, mám iný názor, ale zdržte sa prosím útokov a obviňovania oponenta .



Franto. To čo si napísal o obetiach Ukrajincov si zrejme prečítal v denníku N v tomto článku:
https://dennikn.sk/1462647/ukrajina-a-u ... -nezabuda/

Je to dobrý článok a opiera sa o čísla. Lenže ani slovom nespomína ukrajinský fašizmus a jeho obete. Za éry socializmu sa to nespomínalo. Nemohla sa predsa spochybňovať jednota sovietského zväzu. A teraz vidím prvý článok, ktorý počíta obete, ale zabudol spomenúť najčiernejší bilag Ukrajiny ktorý pretrváva dodnes a tým je krajný nacionalizmus, čo je v podstate fašizmus.

Tu máš na doplnenie informácii:


Organizácia ukrajinských nacionalistov je spoločenstvo, ktoré vzniklo začiatkom roka 1929 v Západnej Ukrajine. Organizácia viedla politický boj ako aj teroristické operácie proti poľským a sovietskym orgánom s cieľom vytvorenia samostatného štátu Ukrajincov. Za hlavného nepriateľa organizácia považovala Sovietsky zväz.

Jej predchodcom bola Ukrajinská vojenská organizácia, ktorú pôvodne založil v roku 1920 Eugen Konovalec v Prahe vo vtedajšom Československu.
V roku 1929 bol Konovalec zvolený na prvom Kongrese ukrajinských nacionalistov vo Viedni za prvého predsedu Organizácie ukrajinských nacionalistov. Cieľom Organizácie ukrajinských nacionalistov bolo vybudovanie tzv. Veľkej Ukrajiny. Po vypuknutí druhej svetovej vojny, organizácia fungovala na Nemcami okupovanom území Poľska. V Krakove sa ukrajinskí nacionalisti po vnútorných rozbrojoch rozdelili na dve frakcie. Radikálnu frakciu (OUN-B) viedol Stepan Bandera, umiernenú Andrij Melnyk (OUN-M). Ukrajinskí nacionalisti z Banderovho krídla (prápor Nachtigall) dokázali pred príchodom nemeckých síl 30. júna 1941 v Ľvove[1] vyhlásiť Ukrajinský samostatný štát a vytvorili samostatný ukrajinský parlament, ktorý nacisti rýchlo zakázali a postupne prinútili ukrajinských nacionalistov samostatnosť odvolať. Ukrajinskí nacionalisti organizovali vojenský zväz - Ukrajinskú povstaleckú armádu, ktorá bojovala proti Červenej armáde vo Veľkej vlasteneckej vojne a podieľala sa na nacistickom vyhladzovaní Poliakov a Židov na ukrajinskom území, v domnienke, že im Hitler pomôže v boji proti Červenej armáde a pomôže im založiť nezávislú Ukrajinu. Ukrajinské oddiely operovali v rámci nemeckých ozbrojených síl, nosili nemecké uniformy s ukrajinským označením.

Nacisti spočiatku podporovali Meľnikovu frakciu. Stepan Bandera, bol v rokoch 1941 – 1944 väznený v koncentračnom tábore Sachsenhausen pri Berlíne. Meľnikova frakcia však bola postupne pohltená Bandervou frakciou a nacisti tak od roku 1944 podporovali Banderevu frakciu. Po roku 1945 časť tejto organizácie až do začiatku 50. rokov 20. storočia fungovala tajne. Ozbrojenú zložku organizácie ukrajinských nacionalistov tvorila Ukrajinská povstalecká armáda.


Na záver z tvojho oblúbeného denníka N trochu ( naozaj len trochu ) o ukrajinskom fašizme dnes a máš tam aj nepriamo opísané ako sa USA neustále staralo a stará do vnútorných záležitosti Ukrajiny. To že amíci investovali 5 mld. dolárov a že sa ,,starajú,, už 20 rokov, priznali aj samotní amíci.

https://dennikn.sk/blog/126047/vyrocie- ... sucasnost/

Pri výročí porážky nacizmu sa nedá neobísť zmienka o tom, že Ukrajina ja dnes krajinou, kde sú polofašistické a fašistické zoskupenia nielen tolerované, ale dokonca zapájané do verejného a politického života. Prv než sa dostanem k niektorým podrobnostiam, chcem spomenúť skutočnosť, že vojna na Ukrajine sa stala dejiskom tzv. náhradnej vojny medzi veľmocami, akými v období studenej vojny boli Kórea či Vietnam.

Úsilie Západu o ekonomické ovládnutie Ukrajiny bolo a je evidentné. Fenomén farebných revolúcií bol odštartovaný práve na Ukrajine v roku 2004. Išlo vtedy de facto o „prvý majdan“. Opakované prezidentské voľby vtedy vyhral prozápadný kandidát Viktor Juščenko. Namiesto deklarovaného spojenectva proeurópskych síl však ukrajinskí predstavitelia upadli do vzájomných konfliktov, ktorých výsledkom bolo to, že v roku 2009 sa k moci dostal Viktor Janukovyč, prorusky orientovaný politik. Západu tak prvý pokus nevyšiel. Keď bolo na Ukrajinu tlačené, aby podpísala asociačnú zmluvu s Európskou úniou a Janukovyč tento krok odmietol, začal sa „druhý majdan“. Ako keby si Ukrajinci nepamätali, že ten prvý im neprinieol absolútne nič. Tentokrát však boli a sú jeho dôsledky oveľa vážnejšie. Okrem povstania a vojny na východe je ním práve veľké oživenie starých banderovských tradícií. Prakticky možno hovoriť o ukrajinskej forme fašizmu. Ukrajinská povstalecká armáda, ktorej vodcom bol Stepan Bandera (podľa neho pomanovanie Banderovci) zabila v rámci etnických čistiek v západoukrajinskej oblasti Volyň v rokoch 1943 – 45 približne 100 tisíc Poliakov. K tradíciám a extrémne nacionacionalistickej ideológii vykazujúcej prvky fašizmu, sa dnešná prozápadná politická reprezentácia Ukrajiny hlási.


Určite treba spomenúť dve zoskupenia. Prvým je strana Sloboda. Ide o krajne nacionalistickú stranu, vyznačujúcu sa rusofóbiou a antisemitizmom. Jej predseda Oleh Tyahnybok nemá problém používať výrazy ako „židovské svine“ a pod. Táto strana bola jednou z troch, ktorá v ukrajinskom parlamente vytvorila koalíciu po štátnom prevrate v Kyjeve vo februári 2014. Ako by reagovala slovenská verejnosť, keby sa súčasťou vlády stala strana Mariána Kotlebu? Na Ukrajine tomu tak bolo a zo Západu neprišlo ani slovko kritiky (Ešte by som rád pripomenul, že stranu Sloboda menoval medzi antisemitskými stranami aj riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan pri svojom príhovore na spomienke na obete holokaustu 9. septembra 2014 v Bratislave.). Teraz tomu tak nie je preto, že v jesenných voľbách sa Sloboda tesne nedostala do parlamentu.

Ešte radikálnejším zoskupením, pripomínajúcim nemeckú SS, je Pravý sektor. Ide o otvorene fašistickú stranu, ktorej ozbrojené formácie sa podieľajú na bojoch proti separatistom na východe a sú zdrojom mnohých napätí, pretože najmä oni majú na svedomí časté porušovania prímerí. Navyše, práve príslušníci Pravého sektoru vyprovokovali masaker v Odese 4. mája 2014, pri ktorom zahynulo minimálne 34 proruských aktivistov.

Dalo by sa pokračovať vo výpočte faktov, avšak to, že Západ podporuje Ukrajinu, ktorá nielen toleruje, ale aj spolupracuje s ľudmi ako Dmitro Jaroš (vodca pravého sektoru), ho diskredituje. Je to jednoducho pokrytecké. Ako potom vyznievajú slová o boji proti xenofóbii a neonacizmu? Ako už je na Západe tradíciou, geopolitkcé a mocenské záujmy majú prednosť.
Inak by USA nemohli mať za spojenca Saudskú Arábiu (ktorá za odpadlíctvo od islamu odtína hlavy a za vyznávanie iného náboženstva automaticky uväzňuje) a zároveň sústavne démonizovať Irán (ktorý je oveľa tolerantnejší, najmä ku kresťanom a židom, napriek napätým vzťahom s Izraelom), ktorý má ambíciu byť regionálnym hegemónom. Inak by sa v Iraku našli zbrane hromadného ničenia a v Líbyi by prekvitala sľubovaná demokracia. Inak by už dávno bolo efektívne zakročené proti Islamskému štátu.

Povstanie na východe Ukrajiny sa v duchu týchto faktov javí ako logický dôsledok toho, čo sa proti vôli obyvateľov východnej Ukrajiny v Kyjeve odohralo. A anexia Krymu Ruskom bola pravdepodobne pre tento polostrov riešením, ktoré pre neho bude znamenať stabilitu. Koniec koncov, Krym je viac ruský ako ukrajinský. A to nielen historicky. Tu by sa skôr dalo hovoriť o tatarsko-mongolskej tradícii. Geopolitické zmeny a ruská expanzia v 18. storočí však napkon vyústili do toho, že Krym sa v 80. rokoch 18. storočia stal súčasťou Ruského impéria. Postsovietske Rusko má dobré renomé v oblasti rešpektovania etnických menšín. Na ruskom území ich žije niekoľko desiatok a s drvivou väčšou z nich nie je žiaden problém. Krymskí Tatári sú od roku 2014 jednou z nich. Reakcia Ruska na zákon o menšinách, ktorý krátko po prevrate prijal prečistený krajinský parlament, bola úplne pochopiteľná a legitímna.

Východoukrajinské povstanie je dôsledkom majdanského prevratu podporovaného Západom, ktorý za každú cenu chce získať Ukrajinu do euro-atlantických štruktúr. Nie sú tak dodržané zásady dohodnuté na začiatku 90. rokov, podľa ktorých sa NATO nebude rozširovať smerom k ruským hraniciam. Navyše USA sa stále držia chybného výkladu obdobia po skončení studenej vojny, tzv. teórie unilaterizmu, podľa ktorej sú práve USA jedniným svetovým mocenským centrom. Reálnejšia je však teória multipolárneho sveta, podľa ktorej je v dnešnom svete viac mocenských centier (okrem USA určite aj Rusko, Európska únia, Čína, India, Irán atď.). Práve v duchu tejto teórie si osobovali právo útočiť na Afganistan (2001), Irak (2003) a bombardovať Líbyu (2011) a Sýriu (ktoré sa im vďaka diplomatickému tlaku Ruska v septembri 2013 nepodarilo uskutočniť). Navyše by som si dovolil povedať aj to, že tu ide aj o ideologickú vojnu proti Rusku s cieľom oslabiť Putinov režim, ktorý je konzervatívny najmä v oblasti nových „ľudských práv“. Deklarovaná podpora rodiny a zákaz verejného propagovania homosexuality sú tŕňom v oku Západu, ktorý by veľmi rád aj do Ruska importoval gender ideológiu. Nebojím sa povedať, že po nacizme a komunizme práve táto ideológia predstavuje pre svet veľké nebezpečenstvo. Avšak som si istý, že dopadne ako každá z ideológií – bude mať cirkevný pohreb.

To že v Európe sa za posledných desať rokov objavili strany a zoskupeniaa vykazujúce prvky fašizmu, je určite varovaním (za všetky možno spomenúť grécky Pravý sektor, maďarský Jobbik, či francúzsky Národný front). Avšak podpora ukrajinských nacionalistov a fašistov je určite nešťastná. Najmä teraz, keď si pripomíname 70 rokov od víťazstva nad fašizmom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Myslim, ze Franto dobre chape, ze rozmiestnovanie americkych stihaciek v Estonsku, Polsku, Slovensku, Madarsku a Rumunsku nie je o vdacnosti za oslobodzovanie nas spod hitlerovskeho fasizmu a jeho slovenskych kolaborantov vitaznou ukrajinskou armadou. To ze nas okrem Rusov a Ukrajincov oslobodzovala aj tusim 60-tisicova Rumunska armada (par mesiacov predtym bojujuca za fasistov), ste tiez nikto nespomenuli.
Nemci v NATO pojdu Ukrajinu chranit z vdacnosti Ukrajincom za porazenie ich v druhej svetovej :) .

Je to geopoliticky boj USA+Zapadna Europa+periferne podriadene krajiny vs. Rusko+Cina+periferne podriadene krajiny. Nic menej, nic viac. Ide o peniaze a 3% vladnuca skupina ktoreho bloku si bude moct dopriavat viacej luxusnych veci, sluzieb a prestize. Trebars turisticky vylet na obeznu drahu pre nejakeho zbohatlika.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Kosa napísal: So 05 02, 2022 2:59 pm Zmluvne zavazky voci NATO su upravene zmluvami, v ktorych mame povinnosti uz konkretne vojensky prispiet. Nie vajatanim, alebo diskutovanim, alebo hladanim tzv. rieseni ako to obist. V strukturach vojenskeho riadenia NATO sme dostali ulohu vybudovat tazku mechanizovanu brigadu, ktora mala byt pripravena a bojaschopna v roku 2018. Je rok 2022 a my diskutujeme. Nase letectvo je nefunkcne, nie je obrany schopne, sme uplne nepripravena krajina pre pripad obrany naseho uzemia, alebo uzemia krajin NATO. Na vychodnom kridle je najschopnejsia polska armada, ktora v podstate do bodky plni ulohy Nato, nie USA.

(...)

Pokial sme sa nejako zaviazali, tak by sme si mali plnit aj domace ulohy. Letiska nie su len pristavacie drahy, to je aj ich obrana, logistika, riadenie, zlozite technologie, ktore musia splnat normy NATO v oblasti riadenia vojenskeho letectva a mnoho ineho. Laicky diskutovat na tuto temu nema zmysel. Podsuvat Caputovej, Korcokovi, Nadovi nieco z oblasti dojmologie je zbytocne. Treba si uvedomit aj fakt, ze vojenske plany, obranne politiky sa nediskutuju na verejnosti.
Kosa, tvoj prispevok vnimam zatial za najkonzistentnejsie napisanu argumentaciu, vysvetlujucu spravanie zo strany Korcoka, Nada a Caputovej ohladom prenajmu letisk, ktora sa v diskusii za posledny tyzden objavila. Navyse napisana v slusnej forme, co tiez ocenujem.

Teraz k citovanemu texu.
Ak zmluva medzi SR a generalnym stabom NATO umoznuje generalnemu stabu NATO urcovat domace ulohy pre SR, ake vydavky na armadu su dostatocne, aky stav bojaschopnosti armady je dostatocny, v tom pripade je SR v pozicii vazala voci generalnemu stabu NATO. Generalny stab NATO nie je ziadnym sposobom voleny obcanmi SR. V oblasti zahranicnej politiky a obrany degraduje pozicia generalneho stabu NATO voci SR demokraciu v SR len na formalnu zalezitost.


Ak by sa trebars Korcok postavil pred kameru a ako chlap by povedal - zijeme v realnom svete a nie idealistickom svete. USA potrebuje pri jednaniach s Ruskom o vychodnej Ukrajine dalsiu paku, tak nam dali pokyn, aby sme odovzdali letiska a zmenili ich na potencialnu hrozbu pre Rusko, ktorou doteraz evidentne neboli. Ak by sme odmietli, cez rozlicne struktury EU a NATO by nas ekonomicky potrestali. Pripadne sme mali moznost stat sa druhym Bieloruskom, ktoru sme automaticky odmietli.
Tak by som si povedal - konecne slovo chlapa, ktory sa nas nesnazi krmit senom a opit rozkom. A mozno by som si aj povedal - nech si teda tie letiska zaberu; ja voci americkym ani ruskym samopalnikom urcite nepojdem bojovat kvoli nejakemu zabraniu slovenskych letisk pocas ich napinania svalov pri konflikte o vplyv vo vychodnej Europe. Tak teraz uz tie letiska nebudu slovenske, ale minimalne na 10 rokov "de facto" aj "de jure" americke.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Cital som otvoreny list 44 verejne cinnych ludi do NRSR s argumentami proti prenajmu vojenskych letisk SR armade USA. Zaujali ma nasledujuce:

1) Zla historicka skusenost:
- Mnichovska zrada 1938
- nacisticka okupacia 1944
- okupacia vojskami Varsavskej zmluvy 1968
- teraz potencialne odovzdanie vojenskych letisk armade USA 2022

2) Odmietnutie americkej radarovej zakladne v Brdoch (CR). Klausove odovodnenie: „Na základe našej histórie sme veľmi citliví, keď ide o cudzie vojenské jednotky na našom území."

3) Vladnuce strany v predvolebnej kampani a vo volebnych programoch mali postoj k americkym DCA prezentovany ako skor negativny, resp. urcite nie pozitivny.

4) Uzatvaranie bilateralnych vojenskych zmluv USA <-> dana clenska krajina NATO je v podstate vysmech zmysluplnosti NATO a zamedzovanie samostatnej obranyschopnosti EU bez vojenskej aliancie s USA+UK.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa glengoolie »

jogo napísal: So 05 02, 2022 8:27 am Ak tu zmluvu ratifikuje parlament, tak ani prípadne referendum ju už podľa mňa nezruší, lebo je to zmluva medzi dvoma štátmi.


Clanok 7 Ustavy SR:
(1) Slovenská republika môže na základe slobodného rozhodnutia vstúpiť do štátneho zväzku s inými štátmi. O vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom, ktorý sa potvrdí referendom.
Inak povedane, parlament si moze schvalovat co chce. Ustavne to vsak nema ziadenu oporu, a ak by sem nasledne dosli americke vojska, islo by o vojensky vpad. Samozrejme to by u nas musel pravny stat fungovat a zilinka by si nemohol sediet na vajciach posledne dva roky. Ditto policajti a cela prokuratura.
for the best of times
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Myslel som, ze parlament schvaluje normalne zakony aj ustavne zakony, ale na schvalenie ustavneho zakona mu nestaci nadpolovicna vacsina ale 2/3.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Kosa »

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 3:53 pm Inak povedane, parlament si moze schvalovat co chce. Ustavne to vsak nema ziadenu oporu, a ak by sem nasledne dosli americke vojska, islo by o vojensky vpad. Samozrejme to by u nas musel pravny stat fungovat a zilinka by si nemohol sediet na vajciach posledne dva roky. Ditto policajti a cela prokuratura.
Si v hlbokom omyle, kedze nepoznas ustavne pravo. Nemozes si vykladat zakony podla seba. V podobnej veci Ustavny sud uz vydal rozhodnutie :

"S týmto rezolútnym tvrdením sťažovateľov sa ústavný súd nestotožňuje."

https://www.ustavnysud.sk/ussr-intranet ... 171_05.pdf
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa glengoolie »

Kosa napísal: Po 07 02, 2022 5:19 pm Si v hlbokom omyle, kedze nepoznas ustavne pravo. Nemozes si vykladat zakony podla seba. V podobnej veci Ustavny sud uz vydal rozhodnutie :

"S týmto rezolútnym tvrdením sťažovateľov sa ústavný súd nestotožňuje."

https://www.ustavnysud.sk/ussr-intranet ... 171_05.pdf
to je podla mna dost odlisny kontext. europska ustava nie je realna ustava a nase zavezky voci eu su zmluvne nadradene iba nasim zakonom, nie ustave. navyse o vstupe do eu, co podlieha prave tomuto ustavnemu zakonu referendum bolo.

toto s tym nema nic spolocne. tam islo iba takpovediac o balik eu zmluv oznacenych ako "eu ustava". lenze my uz sme v eu boli.

kdezto v tomto pripade ide o zmluvu s usa ktora doslova predstavuje statny zvezok nakolko je medzi sr a armadou usa a teda usa ako takymi. a teda referendum tu je povinnostou. zaroven to potvrdil aj drgonec a harabin. ja nespochybnujem co si sem dal ale su to proste hrusky a jablka.

taktiez nemozno porovnavat terajsi ustavny sud, plny ustavne-nevzdelanych okresnych sudcov dosadenych prasnicou a ustavnym sudom z roku 2005.
for the best of times
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Kosa »

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 5:31 pm ...
kdezto v tomto pripade ide o zmluvu s usa ktora doslova predstavuje statny zvezok nakolko je medzi sr a armadou usa a teda usa ako takymi. a teda referendum tu je povinnostou. zaroven to potvrdil aj drgonec a harabin. ja nespochybnujem co si sem dal ale su to proste hrusky a jablka.

taktiez nemozno porovnavat terajsi ustavny sud, plny ustavne-nevzdelanych okresnych sudcov dosadenych prasnicou a ustavnym sudom z roku 2005.
Tu jasne miesas nesuvisiace veci. Pokial sa bavime o zmluve o prenajme letisk, alebo obranna zmluva, alebo podobna zmluva, je to bezna medzistatna zmluva, ktora sa riadi inymi zakonmi, Ty sa odvolavas na clanok ustavy, kde tvrdis, ze by potencionalne vznikol statny zvazok. Ako som ti uz poslal nalez US, je tam vysvetlenie kedy a ako vznika statny zvazok. Ked to uplne zjednodusim statny zvazok vznika vylucne vtedy, ked nejaky stat sa stava sucastou ineho statu, napr. rozne federacie a pod.

Pokial mas dostatocne vzdelanie v tomto odbore, mozes to odborne podlozit, rozporovat jednotlive nazory US a presvedcit odbornu verejnost.

Zaklad demokracie je to, ze sa riadis zakonmi, ktore ustavne schvalil ktokolvek, aj ked s tym nesuhlasis. To mozes zmenit iba standartnou formou, alebo prevratom ...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Franto napísal: Po 07 02, 2022 6:45 pm Vyzerá to tak, ako by si si naozaj myslel, že si to Ukrajinci zaslúžia a preto ich treba nechať tak.
Franto, ak by Rusi podporili komunisticku frakciu v Mexiku a ta frakcia by urobila statny prevrat v Mexiku a Rusi by jednali so susednou Guatemalou a s Kanadou o prenajme vojenskych letisk na 10 rokov, armada USA by sa uz davno nezhromazdovala na uzemi USA. Meraj rovnakym metrom roztahovacnost USA aj roztahovacnost Rusov.

Za posledny tyzden som tu na fore videl Sorosa spominat len ludi, ktori podporuju prenajom slovenskych letisk armade USA (alebo sa to da opodstatnene predpokladat z ich prispevkov).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Populacia krajin NATO je 944,52 miliona ludi pracujucich v najvyspelejsich ekonomikach sveta.
https://www.worlddata.info/alliances/nato.php

Populacia Ruska je okolo 145 milionov, pracujucich v ekonomike na urovni niekde Slovenska.

Tvrdit, ze Rusko je vaznou hrozbou pre NATO mi pripada ako o dost nezmyselnejsie tvrdenie, nez tvrdit, ze USA+UK uz vyse 100 rokov rozduchavaju konflikty medzi Ruskom a krajinami Europy podobnym sposobom, ako rozduchavali konflikty medzi moslimami na strednom vychode a v severnej Afrike pocas poslednych 20 rokov.
Ak si uz raz bojisko vytvoria na uzemi USA alebo uzemi UK, nebudem mat nic proti tomu. Vytvaranie letisk US army pri Kamcatke vidim ako ovela optimalnejsiu moznost nez vytvaranie letisk US army pri Ukrajine.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja som sa vzdy divil, preco staty latinskej Ameriky nesnivaju o pripojeni k USA, ale praveze naopak tam moc drzali posledne storocie povacsinou komunisti alebo vojenski diktatori. Trebars Haity pocas prvej svetovej obsadilo USA a dodnes su daleko viac vo sfere vplyvu USA nez Ruska alebo Ciny. Lenze zil by si radsej na Kube, nez v Haity. Na Kube pred 100 rokmi tiez bacovali Americania - lenze zrejme miestnych ludi brali ako otrokov a vysavali ich ako pijavice, preto sa tam asi stalo, co sa stalo.
Venezuela je proti USA, sankcionovana - vedla mas Kolumbiu, ktora je spojencom USA a tiez to tam nie je ruzove. Mozno o trochu lepsie nez v izolovanej a sankciovanej Venezuele.

Peniaze nie su vsetko. Ako je pekne, ze Blinken nevyzadoval od Nada, Korcoka a Caputovej aby tu zmluvu podpisali po klaciacky, ako sa to voci koloniam a vazalom robilo za stredoveku. Z podmienok zmluvy je ale kazdemu jasne, nakolko nadradeny je postoj americkej strany voci slovenskej. Keby sa predstavitelia USA vo svete nespravali ako nafukanci, bolo by menej odmietaveho postoja voci nim, si myslim.

Kto chce byt chraneny americkymi stihackami z americkych letisk, ma predsa sancu emigrovat do USA a kto chce byt chraneny ruskymi stihackami z ruskych letisk, moze emigrovat do Ruska. Na SK mame mat vojenske letiska podriadene vlade SR; to je predsa uplne normalna vec v suverenom state. Ak chceli moc nad vojenskymi letiskami odovzdat inej vlade, mohli to vlade do Budapesti napriklad.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Fund »

don't feed the troll
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa lepka »

jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Fund napísal: Ut 08 02, 2022 2:45 pm don't feed the troll
Neboj sa, nedam ti uz nic papkat, aby ta brusko nebolelo.

Raz ked budes velky a naucis sa napisat uz celu suvislu rozvitu vetu, pokojne sa ukaz znovu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jaroslav80, ty začínaš byť tými svojimi vláknami a niektorými komentami pre mňa láska na prvý pohľad :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Adammd »

f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tomáš virdzek napísal: Ut 08 02, 2022 7:19 pm Jaroslav80, ty začínaš byť tými svojimi vláknami a niektorými komentami pre mňa láska na prvý pohľad :)
V skutocnosti velmi zriedka zakladam vlakna, toto je moje snad 5-te vlakno za 11 rocnu historiu tuto.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Výborne chytil si sa slovíčka "svojimi". Zdá sa, že si veľmi inteligentný človek. My dvaja si budeme spolu veľmi dobre rozumieť.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mne sa nikdy nepacilo, ze v zozname vlakien bolo uvedene pri kazdom nazve vlakna "od pouzivatela X", pricom pouzivatelom X bol tvorca prveho prispevku. Ale vypnut to asi nevies.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Neviem prečo by si tu chcel mať takú funkcionalitu, je vôbec splniteľná? ;)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja praveze nerozumiem tvorcom toho template fora, ze to tak urobili vo vseobecnosti. Predsa dolezity je nazov vlakna a to kto v nom napisal prvy prispevok moze byt kazdemu uplne ukradnute. Trebars vo vlakne "Slovenska politika" mas prvy prispevok napisany Jonatanusom (mimochodom velmi inteligentnym clovekom), ktory tu ale uz vela rokov neprispieva. Cize ta informacia o zakladatelovi je uplne irelevantna.
Vo vlaknach "Juggler - pozicny trader", "Tango - obchody", "Jogo - sporenie na dochodok" ... tam uz snad informacia o zakladatelovi aspon na nieco je, i ked kludne by sa dalo prezit aj bez nej.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Si múdry chlapec, odviesť pozornosť až na jonatanusa že jo? ;) nie si vôbec taký inteligentný ako som očakával, škoda, mohla byť sranda.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Pozastavujem celé toto vlákno, jaroslav80 dostáva ban. Týmto považujem celú vec za uzavretú. Stačilo, nie len mne.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jaroslav80 napísal: Po 31 01, 2022 9:28 am Demokracia je zriadenie, kde 51% vacsina moze brat nulove ohlady na volu 49% mensiny. Daleko pokrokovejsie zriadenie by bolo, ak by 51% vacsina mohla realizovat len 51% svojho riesenia a musela sa v 49% vzdat svojich planov. To by sa ale bohatej vrstve nehodilo, lebo takto im na 100% presadenie vlastnych planov staci kupit si 51% vacsinu.
Lex napísal: Po 31 01, 2022 1:13 pm Nie jaroslav, ty miešaš hrušky s jablkami. Ja som ti napísal, že demokracia o ktorej sa tu bavíme nie je formálna demokracia, ako KLDR alebo ako bola u nás pred 89, kde si síce išiel k voľbám ale mal si len jednu možnosť.
(...)

Práve pre toto je absurdné tvrdiť, že demokracia je diktatúra väčšiny a nelíši sa od iných absolutistických režimov/zriadení (tu to ide ruka v ruke), pretože kým absolútny vládca si robí čo chce, vládca demokratický si robí len to čo môže a and všetkým stoja ľudské práva, ktoré nie je možné prelomiť ani formou demokratického hlasovania v zákonodarnom zbore/orgáne.
Hlasovanie NRSR o prenajme slovenskych vojenskych letisk armade USA dopadlo 79 ZA a 60 PROTI. Tych 79 poslancov presadilo 100% ich textu zmluvy a vola 60 poslancov bola vyplnena na 0%. Tych 79 poslancov nedalo ani moznost pripomienkovat text zmluvy pocas jej tvorby, nedali moznost dokonca ani korektnej diskusii pred hlasovanim o nimi 100% vytvorenej zmluvy. Proste priniesli zmluvu taku, aku ju na 100% chceli oni a presadili si ju na 100%.

Pokladam to za dalsi z dokazov, ze demokracia je diktatura vacsiny nad mensinou; pripadne ak tu zacneme jednat o "osvieteneckej demokracii", ze stav osvieteneckej demokracie na SR sa zial postupne stale viac priblizuje ku "formalnej" demokracii KLDR.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Zdravym »

jaroslav80 napísal: Št 10 02, 2022 8:37 am Hlasovanie NRSR o prenajme slovenskych vojenskych letisk armade USA dopadlo 79 ZA a 60 PROTI. Tych 79 poslancov presadilo 100% ich textu zmluvy a vola 60 poslancov bola vyplnena na 0%. Tych 79 poslancov nedalo ani moznost pripomienkovat text zmluvy pocas jej tvorby, nedali moznost dokonca ani korektnej diskusii pred hlasovanim o nimi 100% vytvorenej zmluvy. Proste priniesli zmluvu taku, aku ju na 100% chceli oni a presadili si ju na 100%.

Pokladam to za dalsi z dokazov, ze demokracia je diktatura vacsiny nad mensinou; pripadne ak tu zacneme jednat o "osvieteneckej demokracii", ze stav osvieteneckej demokracie na SR sa zial postupne stale viac priblizuje ku "formalnej" demokracii KLDR.
Vsak tu zmluvu zacali riesit este (teraz) opozicni poslanci, tak asi do nej zapracovali co chceli :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čítanie na nedeľu, alebo nedelná chvílka politickej prózy po dnešných politických debatách v TV:

Príkladom je dnešné moralizovanie Krúpu, Klusa a Remišovej, že „generálny prokurátor si nezaslúži byť vypočutý v parlamente s tými znôškami klamstiev, ktoré si povymýšľal“.

Tak po prvé, generálny prokurátor nie je nejaký prosebníček, ktorý by mal byť láskavo vypočutý volenými zástupcami ľudu.
Je to šiesty najvyšší ústavný činiteľ, má na to zo zákona právo a poslanci jeho odmietnutím prejavujú hrubú neúctu k štátnej inštitúcii, ktorú reprezentuje.

Po druhé, generálny prokurátor si nič nenavymýšľal, vyjadroval sa mimoriadne presne .

Ale buďme konkrétni.

Generálny prokurátor ani náznakom neobhajoval okupáciu. Iba porovnal dva právnické texty.

Ak zmluva o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR z roku 1968 v článku 9, ods. 1 hovorí, že pri trestných činoch a priestupkoch vojakov sa uplatňuje československé právo a pôsobia československé súdy a prokuratúra – kým vojenská zmluva s USA v čl. 12, ods. 1 hovorí, že Slovenská republika sa na žiadosť Spojených štátov vzdáva svojho práva na výkon trestnej právomoci;

Ak okupačná zmluva v čl. 10 zaväzuje vládu ZSSR k náhrade škôd – kým čl. 14 DCA hovorí o tom, že príslušníci Ozbrojených síl USA sú vyňatí z konania o náhrade škôd atď., atď., atď. – je hádam jasné, ktorá zmluva je z právneho hľadiska pre nás výhodnejšia.

Moralizovanie Krúpu, Klusa, Remišovej a ostatných je strašne falošné, lebo práve to, že pod hlavňami sovietskych tankov odsúhlasil parlament lepšiu zmluvu ako je tá súčasná; práve to, že kým našich predstaviteľov dovliekli do Moskvy k podpisu zmluvy násilím, kým Naď s Korčokom bežali do Washingtonu dobrovoľne – práve tieto okolnosti sú zneuctením pamiatky obetí 1968. Lebo nikto zodpovedný s historickou pamäťou nemohol niečo také podpísať.

A to už nehovorím o primitívnej argumentácii Juraja Krúpu, že vlastizradca je vraj ten, kto sa stavia na odpor našim spojencom.
V tom prípade bol Vasiľ Biľak rovnaký „vlastenec“ ako Krúpa, lebo ZSSR bolo vtedy naším spojencom a on konal v súlade s jeho pokynmi.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Prenajom vojenskych letisk SR do ruk USA

Príspevok od používateľa Substance242 »

Vidíte, toto je podnikateľský nápad - mať letisko a prenajímať ho (hocikomu s peniazmi). Kde sa kupujú letiská?

(tzv. "investičné letisko")
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"