Frakanove tipy na akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Mám aktuálne zaujímavý tip na investíciu do akcie, ktorá ma zaujala. Nevedel som kam ho dať, tak som sa rozhodol vytvoriť novú tému. Budem sem dávať svoje tipy ak narazím na niečo podľa mňa zaujímavé a vždy to budú akcie ktoré mám aj reálne v portfóliu, či už na dlhšie držanie alebo len na krátkodobú špekuláciu.
Naposledy upravil/-a frakan v Ut 01 03, 2022 11:35 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Moje tipy na akcie

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Tak sem s tím!
Upravil bych náze vlákna, "Moje" je dost neurčité, co třeba frakanovy?
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Moje tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Ako prvý tip sem dám akcie firmy FERREXPO.

Je to švajčiarska spoločnosť ťažiaca a spracúvajúca železnú rudu na Ukrajine, kótovaná na LSE pod tickerom FXPO. Vzhľadom na všetkým známu aktuálnu situáciu na Ukrajine je značne vypredaná ale fundamenty má výborné, aktuálne s P/E 1,08 EPS 1,78 prakticky bez dlhu a množstvom hotovosti na účtoch. Okrem toho vypláca zaujímavú dividendu, aktuálne je to pri súčasnom ocenení 23,61%. Nevýhodou je 35% zdanenie dividend švajčiarskych firiem.

Má niekto odvahu aktuálne investovať na Ukrajine?
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Moje tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Kolovrat napísal: Ut 01 03, 2022 11:28 am Tak sem s tím!
Upravil bych náze vlákna, "Moje" je dost neurčité, co třeba frakanovy?
Máš pravdu, upravil som to
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://www.spglobal.com/marketintellig ... clfvq6jbw2
https://www.reuters.com/article/us-ukra ... SKBN2EL1ZB
Co bude s jeho nadpolovicnym (cca 50.45%) podielom, ak ho uznaju za vinneho ?
Odoslané z počítača
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, bol obvinený zo sprenevery 113 mil. USD ale Ferrexpo , v ktorej má 50,45% podiel, má ročné príjmy 2,3 miliardy a zisk 1 miliardu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano, a trhova kapitalizacia je 0.9miliardy, je to zaujimave..
A ak ide len o "Ukrajinu" (tj, uzemie vo vojne), tak ake su rizika? Znicenie/poskodenie tazobnej zakladne?
Rok pred tym mala prijmy ak si nepamtam zle tusim ani nie 1 miliardu, cize idu rychlo do zisku..
Este som to az tak neskumal, ale asi budu tie UA mesta potrebovat nejake to zelezo (na opravy)..
Odoslané z počítača
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Zaujalo ma to aj preto, že komodity asi budú ešte rást v najbližšej dobe

Tu je link na tie ich fundamenty

https://simplywall.st/stocks/gb/materia ... #valuation
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako si to vobec nasiel? :)

Podla mna, ak je firma zamerana len na 1 sektor, je to vyhoda, aj nevyhoda.. Ale aj take firmy su atraktivne.. Pred tym nez som otvoril ten ich fair value, by som tipol fair value na 900, a tam je este o chlp viac.. Som zvedavy, ako vyleti, ked sa tam dohodnu o mieri..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

frakan napísal: Ut 01 03, 2022 11:33 am Má niekto odvahu aktuálne investovať na Ukrajine?
Zaujímavý tip :like:

Po dnešných vyhláseniach Rusov tipujem, že či dobyjú/nedobyjú Kyjev, ale stiahnu sa. Otázkou je riziko, či neťažia na územiach, ktoré si chcú nechať Rusi. Je možné, že rusi zaberú celé Donecko a Luhansko...ale skôr tipujem, že len menšie územia, čo sú v rukách separatistov.

FXPO sa dá kúpiť v Londýne, ale u IB máme aj volbu na Xetre za eurá: ticker FEX
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Dúfajme že to už nebude dlho pokračovať. Tie bane sú na Dnepri pri meste Horishni Plavni a Kremenčuk ... no hádam im to tam Rusi nerozbijú

O tej Xetre som ani nevedel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

čiže nie na územiach D/L?

pozerám, že divi je 17%...takže dalsím rizikom je kurzová strata. To by ale nemalo vadiť, lebo aj hrivna ožije. A keby dostali príslub prijatia do EU tak vyskočí do nebies.

FXPO cena 193 GBP londýn a FEX na Xetre po 1,93 EUR
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: Ut 01 03, 2022 10:22 pm čiže nie na územiach D/L?

pozerám, že divi je 17%...takže dalsím rizikom je kurzová strata. To by ale nemalo vadiť, lebo aj hrivna ožije. A keby dostali príslub prijatia do EU tak vyskočí do nebies.
Juggler je to Švajčiarska firma ... to je nevýhoda čo sa týka dividend, lebo je tam 35 daň z dividend ... ale aj tak slušná
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mňa divi nezaujíma. Len cenové momentum. Divi 17% mi vraví, že ekonomika firmy , teda hlavne tržby závisia od hrivny. To by trebalo pozrieť komu predávajú tú rudu. Kto sú stáli odberatelia. Zo švajčiarmi ohladom divi nemáme dohodu?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: Ut 01 03, 2022 10:28 pm Mňa divi nezaujíma. Len cenové momentum. Divi 17% mi vraví, že ekonomika firmy , teda hlavne tržby závisia od hrivny. To by trebalo pozrieť komu predávajú tú rudu. Kto sú stáli odberatelia. Zo švajčiarmi ohladom divi nemáme dohodu?
Exportujú prakticky do celého sveta, ale nie surovú rudu ale už spracované pelety, aj VSŽ myslím berú od nich.

A k tej dividende ... bolo by pekné, keby mi vrátili Švajčiari ten rozdiel medzi našou 7% sadzbou a ich. Ale to je asi fantazmagória, myslím že by som neuspel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

frakan napísal: Ut 01 03, 2022 10:39 pm

Exportujú prakticky do celého sveta, ale nie surovú rudu ale už spracované pelety, aj VSŽ myslím berú od nich.

A k tej dividende ... bolo by pekné, keby mi vrátili Švajčiari ten rozdiel medzi našou 7% sadzbou a ich. Ale to je asi fantazmagória, myslím že by som neuspel.
Máme s nimi zmluvu. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 7/19980507

Článok 10
Dividendy
1.
Dividendy vyplácané spoločnosťou, ktorá je rezidentom jedného zmluvného štátu, rezidentovi druhého zmluvného štátu môžu byť zdanené v tomto druhom štáte.
2.
Tieto dividendy však môžu byť zdanené aj v zmluvnom štáte, v ktorom je spoločnosť, ktorá ich vypláca, rezidentom, a to podľa právnych predpisov tohto štátu, ak je však príjemca skutočným vlastníkom dividend, daň takto stanovená nepresiahne
a)
5 percent hrubej sumy dividend, ak skutočným vlastníkom je spoločnosť [iná ako osobná obchodná spoločnosť (partnership)], ktorá vlastní priamo najmenej 25 percent majetku spoločnosti vyplácajúcej dividendy,
b)
15 percent hrubej sumy dividend vo všetkých ostatných prípadoch.
Príslušné úrady zmluvných štátov upravia vzájomnou dohodou spôsob aplikácie týchto obmedzení.
Tento odsek sa nedotýka zdanenia ziskov spoločnosti, z ktorých sú dividendy vyplácané.
3.
Výraz „dividendy“ použitý v tomto článku označuje príjmy z akcií, akcií „jouissance“ alebo práv „jouissance“, banských akcií, zakladateľských akcií alebo z iných práv s výnimkou pohľadávok, z podielov na zisku, ako aj príjmy z iných práv na spoločnosti, ktoré sa zdaňujú rovnakým spôsobom ako príjmy z akcií podľa právnych predpisov štátu, v ktorom je spoločnosť rozdeľujúca zisk rezidentom.
4.
Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nepoužijú, ak skutočný vlastník dividend, ktorý je rezidentom jedného zmluvného štátu, vykonáva v druhom zmluvnom štáte, ktorého rezidentom je spoločnosť vyplácajúca dividendy, podnikateľskú činnosť prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tam umiestnená, alebo ak vykonáva v tomto druhom štáte nezávislé povolanie zo stálej základne tam umiestnenej a ak účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, sa skutočne viaže na túto stálu prevádzkareň alebo na túto stálu základňu. V takom prípade sa použijú ustanovenia článku 7 alebo článku 14 podľa toho, o aký prípad ide.
5.
Ak spoločnosť, ktorá je rezidentom jedného zmluvného štátu, dosahuje zisky alebo príjmy z druhého zmluvného štátu, nemôže tento druhý štát zdaniť dividendy vyplácané spoločnosťou s výnimkou prípadov, ak sú tieto dividendy vyplácané rezidentovi tohto druhého štátu alebo ak účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, sa skutočne viaže na stálu prevádzkareň alebo na stálu základňu, ktorá je umiestnená v tomto druhom štáte, a ani podrobiť nerozdelené zisky spoločnosti dani z nerozdelených ziskov, aj keď vyplácané dividendy alebo nerozdelené zisky pozostávajú úplne alebo sčasti zo ziskov alebo z príjmov dosiahnutých v tomto druhom štáte.


Stanovisko Finančnej správy:

Odpoveď
Ak rezidentovi SR (slovenskej spoločnosti) plynuli v roku 2019 podiely na zisku (dividendy) za zdaňovacie obdobie roku 2018 od daňového rezidenta Švajčiarska (švajčiarskej spoločnosti), predmetný príjem je zdaniteľný vo Švajčiarsku v zmysle článku 10 ods. 2 písm. b) Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku (uverejnená pod č. 127/1998 Z. z., ďalej len „zmluva“) v maximálnej výške 15 % hrubej sumy dividend.

Z uvedeného vyplýva, že zmluva dáva právo na zdanenie takýchto dividend Švajčiarsku v max. výške 15 % hrubej sumy dividend.

Ak máš u brokera vyplnené papiere, že si rezident SR, tak by ti nemali strhávať viac ako 15%. Surfoval by som dalej ako to z nimi zariadiť, lebo nemali by ťa zdaňovať sadzbou 35%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Ok Juggler, Ďakujem, naštudujem si to
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tu je tvoj prípad:

Vlastnim niekolko akcii firmy, v ktorej pracujem a ktora sidli vo Svajciarsku. Kazdorocne dostavam dividendy, ale od roku 2016 mi strhavaju 35% dan z dividend. Je mozne poziadat o vratenie tejto dane a ak ano, vedeli by ste mi, prosim, poradit presny postup ako ziskat dane naspat? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

Dobrý deň, predpokladám, že ste slovenským daňovým rezidentom a firma, z ktorej dostávate dividendy, má daňovú rezidenciu v Švajčiarsku. V takom prípade by sa na Vás mala aplikovať zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Švajčiarskom, na základe ktorej má Švajčiarsko nárok na zdanenie maximálne 15 percent z hrubej sumy dividend. Ak tomu tak nie je, je potrebné kontaktovať Vášho švajčiarskeho poradcu, ktorý by Vám mal v tejto veci poskytnúť požadované informácie.

_________________________________________________________________

Zisti u brokera, čo s tým. Amíci ti tiež strhnú 30% ak nemáš vyplnený W8BEN.

Ak by broker povedal, že musíš žiadať 20% od švajčiarov, tak tu je ten švajčiarsky úrad čo to má na starosti:

https://www.estv.admin.ch/estv/en/home/ ... ource.html

Ak si nechajú 15%, tak v SR už neplatíš nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Super, ďakujem
zolbed
Príspevky: 29
Dátum registrácie: St 03 02, 2021 8:23 pm

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa zolbed »

Pan z Trading 212 mi odpisal toto, ze zrazi sa 35%

I can confirm that Ferrexpo is a Swiss company meaning that there is a 35% tax upon distributing dividends. The taxation applies to the Invest accounts
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

zolbed napísal: Št 03 03, 2022 7:01 pm Pan z Trading 212 mi odpisal toto, ze zrazi sa 35%

I can confirm that Ferrexpo is a Swiss company meaning that there is a 35% tax upon distributing dividends. The taxation applies to the Invest accounts
Áno, rovnako tak som to aj mal zdanené. Ak by sa jednalo o stovky EUR, skúsil by som využiť ten formulár na ktorý sem dal odkaz Juggler. Inak pozeral som to, ale chýba tam Slovensko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Treba pozrieť do vlákna o Trading 212, ale z ich webu ide o cyperského CFD brokera.
Títo brokeri umožnujú nakupovať aj reálne akcie a ETFs, ale robia to podla mna cez tretiu stranu.
Robia to ako bonus, preto papierovanie a nejaké vybavovanie pre tretiu stranu, ktorá zrejme funguje ako agent vyberajúci dane nerobia.
Myslím, že aj XTB strháva na americké akcie 30%. IVB, pokial máme papiere v poriadku strhne z amerických iba 15%.

Trebalo by zistiť u IB, či niekto nemá swiss akcie a kolko mu strhávajú ako daň z dividend.

Frakan: dnes tam boli neg. správy - z níženie ratingu v dôsledku situácie a Arcelor Mittal ukončuje výrobu, nechce ohrozovať zamestnancov a manažment. Ale verím, že ked to skončí tak firma dá +100%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, skúsim zistiť ako je to u IB a Sviss. Mám IB aj XTB. U XTB je to u US akcií zatiaľ tak ako píšeš, sľubujú W8. Ostatné čo mám vlastnú skúsenosť strhávajú presne ako majú napr. Španielsko 19%, Británia 0%, Nemecko 27%

A dík za info. Dokedy to tam neskončí ťažko sa to pohne nejako významne smerom hore. Ale tiež verím že ak to skončí poskočí to. Dúfajme že sa čoskoro na niečom rozumnom dohodnú.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Ešte k tým dividendám všeobecne. Všade sa jedná o zrážkovú daň, preto som si myslel že je to zdanené už pri zdroji, teda že firma vyplatí už zdanenú čiastku a broker mi ju pripíše na účet a firma daň odvedie miestnemu daňovému úradu. Alebo to rieši až broker?
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa danno »

IB strhava tiez 35%, cely problem je ze maju sidlo v USA. A vecsinou niesu take dohody medzi USA a EU krajinami takze uplatnuju najvysie sadzby. Mne takto Lynx strhol 35% z ceskej divi akcie.
Za pokus by stalo skusit FIO brokera, ten ma sidlo v CZ a medzi CZ a svajcom sa uplatnuje 15%
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

danno napísal: Št 03 03, 2022 9:14 pm IB strhava tiez 35%, cely problem je ze maju sidlo v USA. A vecsinou niesu take dohody medzi USA a EU krajinami takze uplatnuju najvysie sadzby. Mne takto Lynx strhol 35% z ceskej divi akcie.
Za pokus by stalo skusit FIO brokera, ten ma sidlo v CZ a medzi CZ a svajcom sa uplatnuje 15%
To by malo byť v poriadku, v CZ majú sadzbu na zdanenie dividend 35%
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Pekný sumár firmy Ferrexpo od Jugglera

https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... f=25&t=330
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja tam vidim, velke riziko. Rusi Donbas chcu hlavne pre metalurgicky priemysel su tam zasoby rudy a Zeleziarne obrovskych kapacit. Takze pochybujem ze to nechaju Ukrajincom. V EU je momentalne zdesenie z vypadkov hutnickych polotovarov (ohrozene su dodavky rudy) , obchodnici dokonca pozastavili predaje. Masivne precenuju smerom hore.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Áno veru, všetko je aktuálne veľké riziko. Nikto nevie čo bude. Ja som od prírody optimista ale keď to tak teraz pozorujem, nemám z celého vývoja dobrý pocit. Môžeme sa len modliť.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Po 14 03, 2022 10:09 am Ja tam vidim, velke riziko. Rusi Donbas chcu hlavne pre metalurgicky priemysel su tam zasoby rudy a Zeleziarne obrovskych kapacit. Takze pochybujem ze to nechaju Ukrajincom. V EU je momentalne zdesenie z vypadkov hutnickych polotovarov (ohrozene su dodavky rudy) , obchodnici dokonca pozastavili predaje. Masivne precenuju smerom hore.
To som pozeral ako prvé. Ide o oblasť Poltavsko, ktorá nehraničí z Ruskom. Medzi ňou a Ruskom je ešte Sumská oblasť a Charkovská. Takisto nehraniči s Doneckom a Luhanskom ( tie sa spolu nazývajú Donbas ). Medzi nimi a Donbasom je vždy ešte jedna oblasť . Hraničia s kyjevskou oblasťou, čo je dobre.

Ak si Rusi zoberú celý Doneck a Luhansko, bane budú mimo. Zlý scénar by bol iba vtedy, keby sa Rusi rozhodli trvalo okupovať, alebo rozdeliť Ukrajinu.
Prílohy
Poltavsko.png
Poltavsko.png (50.67 KiB) 4327 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa rmaly »

frakan napísal: Št 03 03, 2022 9:28 pm
danno napísal: Št 03 03, 2022 9:14 pm IB strhava tiez 35%, cely problem je ze maju sidlo v USA. A vecsinou niesu take dohody medzi USA a EU krajinami takze uplatnuju najvysie sadzby. Mne takto Lynx strhol 35% z ceskej divi akcie.
Za pokus by stalo skusit FIO brokera, ten ma sidlo v CZ a medzi CZ a svajcom sa uplatnuje 15%
To by malo byť v poriadku, v CZ majú sadzbu na zdanenie dividend 35%
mne chodia ceske divi s 15% danou (CEZ, Kofola)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Žeby nejaká dohoda medzi ČR a SR?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa rmaly »

frakan napísal: Po 14 03, 2022 6:52 pm Žeby nejaká dohoda medzi ČR a SR?
To sa mi nezda, lebo divi chodia zdanene zrazkovou danou (respektive nechodia, musim si ist vyzdvihnut do Ceskej sporitelny, ktora je vybrana ako vyplatca dividend pre CEZ a kofolu)... takze urcite aj Cesi to maju tak... nijak neriesia, ze som obcan SR

Google pise:
Zákon o daních z příjmů, je dividendový výnos považován za příjem z kapitálového majetku (konkrétně tuto problematiku řeší paragraf 8). Na tento výnos tak není uvalena klasická daň z příjmů. Investoři jsou však povinni z vyplacených dividend platit srážkovou daň, která v ČR činí 15 %

takze neviem odkial je tych 35%
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Asi mám už neaktuálnu tabuľku, v každom prípade je to dobrá zpráva.

Zdanenie dividend

Krajiny EU:
Austria 27,5%
Belgium 30%
Hungary 15%
Czech Republic 35%
Denmark 27%
Finland 30%
France 28%
Germany 26,375%
Holland 15%
Ireland 25%
Italy 26%
Norway 25%
Poland 19%
Portugal 35%
Spain 19%
Sweden 30%
Switzerland 35%
UK 0%
USA:
US 15%
US (EPD) 36%

Sedí mi to so Španielskom, UK, USA obe a Švajčiarskom, uvidím v apríli ako mi príde z Nemecka. Z ostatných krajín som nemal dividendu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa rmaly »

frakan napísal: Ut 15 03, 2022 10:03 am Asi mám už neaktuálnu tabuľku, v každom prípade je to dobrá zpráva.

Zdanenie dividend

Krajiny EU:
Austria 27,5%
Belgium 30%
Hungary 15%
Czech Republic 35%
Denmark 27%
Finland 30%
France 28%
Germany 26,375%
Holland 15%
Ireland 25%
Italy 26%
Norway 25%
Poland 19%
Portugal 35%
Spain 19%
Sweden 30%
Switzerland 35%
UK 0%
USA:
US 15%
US (EPD) 36%

Sedí mi to so Španielskom, UK, USA obe a Švajčiarskom, uvidím v apríli ako mi príde z Nemecka. Z ostatných krajín som nemal dividendu.
Ta tabulka musi byt stara niekolko rokov, kedze Francuzsko malo dane do roku 2011 25%, potom 30% do roku 2017 a teraz (od 2018) ma 12.8% (plus minus tie roky... podla toho ako mi chodili zdanene dividendy)... Respektive tych 12.8 je nejaka income tax a asi francuzsky residenti platia dalsich 17.2... to uz neviem... ale ako som pisal, tak mi zdanuju samotne hrube divi
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Ok, už ani neviem odkiaľ ju mám stiahnutú. Nakoniec je to jedno, podstatné je, čo príde na účet. :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: Ut 15 03, 2022 9:52 am
To sa mi nezda, lebo divi chodia zdanene zrazkovou danou (respektive nechodia, musim si ist vyzdvihnut do Ceskej sporitelny, ktora je vybrana ako vyplatca dividend pre CEZ a kofolu)... takze urcite aj Cesi to maju tak... nijak neriesia, ze som obcan SR

Google pise:
Zákon o daních z příjmů, je dividendový výnos považován za příjem z kapitálového majetku (konkrétně tuto problematiku řeší paragraf 8). Na tento výnos tak není uvalena klasická daň z příjmů. Investoři jsou však povinni z vyplacených dividend platit srážkovou daň, která v ČR činí 15 %

takze neviem odkial je tych 35%

Súhlas. S Čechmi máme dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia kde je na dividendy sadzba dane 15%.
Máme dohody so 70 krajinami a nepametám si žiadnu krajinu kde by bola sadzba dane väčšia ako 15%.

Kedysi som mal tabulku špeciálne na dividendy, ale neviem ju už nájsť. Ale dá sa to pozrieť v každej zmluve:

https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovni ... -zdanenia/

Tu nájdete zmluvné sadzby dane na dividendy v pdf, stav v 2014 : tretia tabulka dole:
https://www.financnasprava.sk/sk/danovi ... -zmluv-zdz

Problém je v tom, že mnoho krajín vyberá svoje sadzby (alebo broker kašle na to aby to zariadil ) a vrátenie rozdielu si treba byrokraticky nárokovať ( ako švajčiarsko, čo sme minule preberali ).

Našťastie, najčastejšie naše divi sú z USA alebo z Čiech a tí dodržujú dohodnutú sadzbu 15% . Myslím, že CFD brokeri, pre ktorých sú fyzické akcie ako doplnok cez tretiu stranu, tí na to kašlu. Ale nepametám sa či aj XTB.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, tých 15% je ešte únosných, ešte tak do 20% sa dá prekusnúť, ale 30-35% už je veľa.

Inak je v tom zdaňovaní celkom bordel a to nárokovanie vrátenia rozdielu komplikované, nejasné a neisté. Napr. v tom formulári čo si sem dal odkaz sú všelijakí exoti ale Slovensko tam nejde zadať.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Tak po zverejnení Q1/2022 cena vyskočila. Ak by klesla späť na úrovne okolo 1,5GBP mienim ešte dokupovať. Podstatné je že produkujú, väčšie problémy sú len s prepravou, keďže prístav Pivdenny pri Čiernom mori, ktorý využívali, je zatvorený. Preprava po železnici a loďami po rieke funguje.

https://www.ferrexpo.com/media/p5lc4ze3 ... -clean.pdf
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Frakanove tipy na akcie

Príspevok od používateľa frakan »

Výrobca PC pamätí Micron ( MU) je takmer na ročnom minime. Nakúpil som zatiaľ za cca polovicu plánovanej investície. Ak by padla pod 70USD, plánujem dokupovať. Tu je odkaz na krátky rozbor:

https://finance.yahoo.com/news/low-expe ... p_catchall
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"